Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 12. VRIJDAG 14 MEI 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNE MENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTiËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 11 Mei 1926. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer F. Blok, burgemeester, Secretaris de heer J. L. J. Maris. Na de gewone opening wordt mededeeling gedaan van Ingekomen stukken. a. Bericht van Ged. St., hou dende goedkeuring van den ver koop van bouwgrond. b. Van Ged. St. is o.a. een schrij ven ingekomen dd. 16 April, waarin zij mededeelen, dat waar geen overeenstemming kan wor den verkregen tusschen dat college en de gemeente omtrent de electri- ficatie, zij de P. Z. E. M. hebben verzocht om de stroomvoorziening in Axel ter hand te nemen, waarbij zij toezeggen op de belangen der gemeente te zullen letten, maar dat ook met die der P. Z. E. M. gerekend moet worden de gemeente zal het zichzelf te wijten hebben, als de stroom voorziening niet zoo spoedig ge schiedt, als zij wenscht en ook verwachten kon, als de voorstellen van Ged- St. waren aanvaard geweest. De Voorz. verbindt dit schrijven aan punt 9 der agenda, e. Van de Gezondheidscommissie zetel Neuzen is de rekening en verantwoording ingekomen, die sluit metf 2771.50aan ontvangsten en f 1267,53 aan uitgaven. d. Adres van het Comité van Actie voor electriciteitsvoorzie- ning om naast den door het ge meentebestuur te benoemen ad viseur voor het onderzoek naar exploitatie van een gas-electro- bedrijf, ook rapport in te vragen van den heer Duetz. Waar deze de ontwerper is van het stelsel gas-electriciteit, en te Axel de eene deskundige het rapport van den ander afkeurde, meende het comité dit verzoek te mogen doen, opdat het onderzoek zoo eerlijk en onpartijdig mogelijk geschiede. B. en W. stellen voor om dit adres voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. 't Gilde zegt, dat dit voor stel hem niet vreemd voorkomt. Het is bekend hoe door B. en W. en de overige tegenstanders in den raad wordt geoordeeld over het onderzoek. Dit is ook de vorige verg. vol doende uitgekomen en spr. zal daar niet op terugkomen, maar, zegt hij, we zullen krachtig voort werken, ook al moest hier straks weer bij meerderheid worden besloten en verschillende symptonen wijzen er op tot een verstrekkend en nadeelig ac- coord met de P. Z E. M. Het schijnt, dat B. en W. in dit adres een soort wantrouwen zien tegen hun beleid, maar niets is minder waar. Het is niet maar het eerste het beste voorstel, maar een voorstel dat zeer aanbevelens waardig is, omdat dhr. Duetz geen gas-technicus is, maar om dat hij is econoom. Spr. verwijst naar de „N. Rott. Crt". van 27 Febr., waar staat: „het nieu we denkbeeld van gebruik der gasfabriek is wellicht beter toe te lichten door een gas-technicus in wiens kringen het ontstaan gepropageerd is." Spr. zegt met den meesten nadruk, dat hij niets met dhr. Duetz te maken heeft hij hoopt dat de heeren dat op ziin eerewoord zullen gelooven, maar zijn overtuiging is, dat de (teer Duetz alleen en in de eerste plaats econoom is. En waar deze nu geheel belangloos aan de ge meente een dienst wil bewijzen, meent spr., dat daar niet het minste bezwaar aan verbonden is. Men kan dan toch nóg de zaak van alle kanten belichten en het gemeentebelang zou er be slist mee gediend zijn. Niemand der overige leden wenscht het woord hierover, zoodat het verzoek zonder hoof delijke stemming voor kennisge ving wordt aangenomen. e. Rapport van het accoun tantsbureau Moret over de resul taten van het gasbedrijf 1925 Er blijkt een winst te zijn van f2152, welke zal worden gebruikt ter afschrijving van een post van f2065, die nog op de oude ovens staat. Die ovens moeten echter volgens den directeur in dit jaar beslist worden afgebroken en door nieuwe vervangen. f. Schrijven van Ged. St. hou dende bericht dat „in beginsel" bij hen geen bezwaar bestaat tegen het Raadsbesluit van 17 Nov. 1925 inzake het aangaan van een geldleening van f70.000 voor uitbreiding van het gasnet naar de Buitenwijken. Vervolgens wenscht dit College, alvorens definitief daarover te beslissen, de beschouwingen te vernemen, waartoe het in afschrift daarbijgevoegd rapport van den Directeur dei P. Z. E. M. aan leiding geeft. Dit rapport bevat een beoor deeling van het advies van den directeur der gasfabriek, waarin het rendement van de uitbreiding van het gasnet naar Spui, enz. wordt aangetoond. Dhr. Streefkerk berekent, dat de gasproductie in 1924 24,22 M'. bedraagt per 100 K.G. kolen, terwijl voor 1926 deze begroot wordt op 29,2 M'., welk verschil volgens hem mogelijk is door de kwaliteit der kolen. Dan wordt gerekend *op een verbruik van 306 Ms. per jaar en per perceel. Dhr. Streefkerk komt op grond o.a. van een toename van 64 aansluitingen, waarvan hij de helft op een vol jaar neemt, tot een verbruik van 384 M' dat is 23 M8. per perceel minder. Ook zijn in de wijken waar de gasuitbreiding zou plaats hebben, 93 perceelen gegarandeerd aan gesloten voor electricifeit, terwijl nog 20 toezegging deden. Deze zullen geen gas voor verlichting nemen. Rekent men nu per ver bruiker 60 M* gas voor licht, dan wordt de gasafname 93 X 60 M' 5580 MJ minder, dan de gasdirec- teur raamde, dat is 5580 X f 0,135 f 753,30 minder ontvangsten. Ook betwijfelt dhr. Streefkerk aan f 300 inkomsten voor industriegas, want als er electriciteit is, neemt niemand gas voor kracht, zoodat hij de inkomsten f 1053 te roos kleurig noemt. Betreffende de af lossing werd gerekend met 2 pCt, terwijl voor de kom 4 pCt. werd gerekend. En een verlies van 6 pet. gasverbruik op de leiding is vol gens dhr. Streefkerk te laag be rekend, daar de druk veel hoo- ger wordt en de leiding in de kom al oud is. De Voorz. zegt dat dit schiij- in handen is gesteld van den di recteur der gasfabriek, die een tegenrapport heeft ingediend. Dit is na overleg met de gascom- missie in handen gesteld van Burg. en Weth. en deze bieden het hierbij den Raad aan, onder thededeeling, dat zij zich met het rapport van den directeur kun nen vereenigen en voorstellen dit in zijn geheel aan Ged. St. toe te zenden met verzoek de geldleening te willen goedkeuren. Aan het rapport van den direc teur der gasfabriek is het vol gende ontleend De directeur maakt een drietal berekeningen hoe hij op de voor- deeligste wijze gas uit kolen pro duceert en tot een kostprijs komt van resp. 2 57, 1.2 en 2.5 cent per 5000 caloriën (1 1 M3). Hij maakt de opmerking, dat leiders van gasfabrieken meer moeten doen met hun bedrijven zoo economisch mogelijk te wer ken en hun dit ook veel meer hoofdbreken kost dan leiders van electrische bedrijven. Voor de gasfabrieken is het al heel wat, indien de prijs van licht- en kookgas 1 cent meer of minder wordt bepaald. Bij den lichtprijs van den electrischen stroom spreekt men hier van 451/,, 55 en 60 cent per K.W.U. De heer Streefkerk rekent dan op zijn manier uit hoeveel M' gas per muntgas aansluiting is verbruikt over het jaar 1924 en komt dan op 283 M3. Van de 64 verbruikers, die in 1924 er bij gekomen zijn, neemt hij aan, dat de helft van de meerdere verbruikers, het geheele jaar gas hebben betrokken, zoodat met een aantal van 387 te rekenen is. Hier heeft de heer Streefkerk ook nog de fout begaan andere munt- gasinstallaties, die door het leeg staan van woningen, vervallen aansluitingen, overgang van munt naar gewoon gas, verbouwing, enz., niet het geheele jaar in ge bruik zijn geweest, wel als vol heeft berekend. In plaats van 283 M3. krijgen we dan 306 M3. ledereen zal het met mij eens zijn, dat niet alle aansluitingen muntgasverbruikers zullen wor den en ik heb daarom in mijn berekening dit aangenomen om niet tot flatteerende cijfers te komen. Door alles als muntgas te rekenen, druk ik de inkomsten en verhoog de uitgaven. Bovendien rekent dhr. Bruin- wold-Rievel, directeur der gas fabriek te Utrecht op een ge middeld van 353 Ms. Volgens dit cijfer heb ik nog 47 M8. min der berekend per aansluiting, dat is voor 178 verbruikers 178 X 47 Ms. 8366 M8. Als nu dhr. Streefkerk tot een teveel komt van 5580 M3., dan ligt mijn cij fer er veilig tusschen. Dat er 93 aansluitingen zijn bij de P. Z. E. M. is bekend, doch deze hebben onder voor waarde van een bepaalden ter mijn geteekend en daar deze ter mijn verloopen is, is ook de ga rantie van aansluiting voor hen vervallen. De bewering van den heer Streefkerk, dat indien de electri citeit ter beschikking is, geen gas voor motoren meer zal afge nomen worden is toch wel al te naïef: Krachtverbruikers van eenige beteekenis zullen zeker hun voordeel zoeken en gas nemen en niet den 4 tot 5 keer duurderen electrischen stroom als kracht gebruiken. Hier denk ik aan den beroemden molen op het Spui, die volgens een elec- trisch deskundige met 20-jarige ervaring per jaar 12240 K.W U zal verbruiken, met een 8 P.K, motor, wat aan geld f2500 is. Alleen voor werktuigen, die min der dan 1 P.K. vergen komt hier de electriciteit in aanmerking. De aflossingen van de in het bedrijf gestoken kapitalen vari- eeren in ons bedrijf van 2 tot 20 pCt en de .heer Streefkerk schijnt hier niets van te begrijpen. Op het buizennet van Axel wordt 2 pCt. afgeschreven, wat ruim voldoende blijkt. Berekend wordt, dat in ongeveer 20 jaar de geheele installatie afgelost zal zijn, terwijl een termijn van 40 jaar wordt toegestaan. Omtrent het gasverlies is dhr. Streefkerk geheel de plank mis. Hij rekent inet het oude buizennet van de kom, terwijl het buizennet voor de buitenwijken geheel op zichzelf staat en niet in verbin ding komt met het komnet. leder rechtdenkende voelt uit dit alles, dat het den heer Streef kerk er alleen om te doen is ge weest om mijn rapport af te bre ken en daardoor de uitbreiding van het gas te verhinderen. Naar voordeelen heeft hij niet gezocht, anders had hij moeten zien, dat er op mijn rentabiliteits- berekening als inkomsten geen meterhuur is berekend. De me- terhuur voor muntgas is per jaar f 3 -. Het voordeelig saldo zonder meterhuur en met de 24 wonin gen van Zaamslag is f874,62. Hierbij meterhuur van 178 24 perc. a 63 606 Teveel gerekend op aflos 1000 Voordeelig saldo f2480,62 De conclusie hiervan is, dat in plaats dat de rentabiliteits- berekening door mij te rooskleurig is geraamd, zooals de heer Streef- kerd beweert, deze te pessimis tisch is opgemaakt. Hoe staat hierover de electri- teit Zonder garantie kan de P. Z. E. M. de stroom alleen in de kom Axel brengen, voor de bui tenwijken heeft" de P. Z, E. M. f31000 garantie gevraagd. Wat een reuzenwerk is er niet al ver richt om de burgerij over te halen voor de electriciteit. Bur gemeester en Wethouders trokken rond met hun electrischen advi seur om lezingen te houden. De P. Z. E. M. stuurde bespraakte lieden rond om de burgerij te bewerken voor electrischen stroom enz. En wat is er voor gedaan Niets 1 Het gas recommandeert zich zelve. (Goede wijn behoeft geen krans). De burgerij van de buitenwijken vraagt het gas. Zul len de vragers hun gas krijgen. Het lijkt er op alsof er van hooger hand naar gestreefd wordt, het gebruik van gas terwille van de electriciteit naar omlaag te drukken, waardoor aan het gas bedrijf een niet onbelangrijk na deel wordt toegebracht. In 1925 zijn 30897 M3. gas aan particulieren meer \erkichtdan in 1924. Zulke feiten bewijzen, dat het gasbedrijf kerngezond is, dat de burgerij in het gebruik van gas meer gemakken en voor deelen gevonden heeft, dan bij het gebruik van andere brand stoffen; dat het gas een gewilde brandstof is, welke men ongaarne in de burgerlijke samenleving zou willen missen. Vleiend is het feit, dat de gas fabriek niet kunstmatig aan ga ranties en overheidsdrang zijn bestaan moet danken, want het is een waarheid van alle tijden, dat het werkelijk goede zich zon der kunstmafigen steun en over heidsdrang handhaaft en zich baan breekt. En toch een wei nig welwillendheid zou voor het gasbedrijf o zoo nuttig zijn. Veel te weinig wordt er reken schap van gegeven, dat het koken op gas niet alleen een tijdsbe sparing, doch ook een geldsbe- sparing en arbeidsbesparing is. Wij weten, dat de vrouw hier buiten op het land mede moet werken en tusschentijds haar huishouding doen. 's Morgens een uur vroeger uit het bed om vuur te maken en koffie of thee te zetten. Kan nu gas als verwar ming gebruikt worden, dan kan de vrouw een half uur langer rusten. Is de tijd van opstaan gekomen, dan steekt zij eerst het gascomfoor aan en heett direct de volle hitte onder haar water ketel. Heeft de vrouw zich ge kleed, tafelgedekt en brood ge sneden, dan is ook de koffie of thee klaar en kan getafeld wor den. 's Middags hetzelfde, de vrouw kan een half uur langer werken of een half uur langer rusten, doordat de maaltijd in der. halven tijd als anders gereed is. Zoo ook wederom 's avonds. Zeer aangenaam voor het huis gezin is het ook, dat 's zomers bij groote hitte, de maatijd in een koel vertrek genuttigd kan wor den. Hiermede hoop ik er in ge slaagd te zijn voor ieder alles duidelijk gemaakt te hebben. Daar hier de belangen van de gasfa briek en daardoor de gemeente belangen er mede gepaard gaan, mochten deze uitvoerige toelich tingen niet achterwege blijven. Dhr. Weijns wil wijzen op een paar abuizen in dit rapport. De gasdirecteur meent, dat de 93 handteekeningen niet meer geldig zouden zijn, omdat de termijn verloopen is. Dat is niet waar, die menschen zijn nog steeds gebonden aan hun contract, dat ze op zegel geteekend hebben. En wat de 24 aansluitingen voor Zaamslag betreft, deze kunnen ook vervallen, want uit een offi ciéél schrijven van Zaamslag blijkt, dat er maar één wil aan sluiten. De Voorz. zegt, dat inderdaad van B. en W. van Zaamslag be richt ontvangen is, dat daarslechts 1 persoon gas verkiest en zij daarin geen aanleiding vinden om een accoord voor gasafname met de gemeente Axel aan te gaan. Dhr. WeijnsEn dan is de raming voor de straatverlichting door den directeur ook te hoog genomen op f 1500, want het blijkt, dat er maar f300 voor wordt uitgegeven; dat is nogal een belangrijk verschil. De Voorz. merkt op, dat de directeur gezegd heeft ook de geheele straatverlichting te kunnen missen en dan nog goed uitkomt. Bovendien is er dan nog de meter huur, die ook gerekend mag worden. Maar B. en W. willen zich ook niet geheel aansprakelijk stellen voor het rappoit; vooral hadden ze liever het laatste gedeelte achterwege gelaten. Liever had den we gezien een uitsluitend zuiver zakelijk rapport. Het tegen elkaar uitspelen van persoonlijk heden doet tot de zaak niets af, Maar de cijfers van den heer Streefkerk heeft de heer Wiech- mann in de vergadering van de gascommissie degelijk weerlegd. Dhr. Dieleman meent toch, dat ook uit dat laatste gedeelte van het rapport goede eigenschappen voor den directeur spreken. We moeten toch prijzen dat hij dl MS cou

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1