PÏÏROL Babies Landbouw. voor de Geschied- en Letterkun de Wetenschappen van de Konin klijke Academie voor Wetenschap pen te Amsterdam. Meer dan 30 jaar verrichtte dr. N. Adriani met zijn echtgenoote, Mevr. Adriani-Gunning, zijn we- tenschappelijken en zendingsar- beid in Ned-Indië, AXEL, 11 Mni 1926. Heden werd alhier een voltal lige vergadering van den Raad geboudeD. Onder de ingekomen stukken behoorde een adres van het co mité van actie in zake electrifi- catie, houdend verzoek om den hi er Duetz een rapport te doen indienen over d9 zelf-exploitatie door gas, naast den te benoe men deskundige dat voor ken nisgeving werd aangenomen. Door Ged. St. werd medege deeld, dat in beginsel bij hen geen bezwaar bestaat tegen de leening van 70000 voor gas- uitbreiding, maar zij wenscht te vernemen de beschouwing over het schrijven van den Directeur der P. Z. E. M., alvorens te be slissen. Besloten werd, dat het daartegenover ingediend rapport van den directeur der gasfaoriek aan E. S. zal worden gezonden met het verzoek om naar aan leiding daarvan de leening goed te keuren. De zekerheidstelling van den gemeente-ontvanger werd vast gesteld op een zakelijke zeker heid van 7000 op zijn woon huis en een persoonlijke van ƒ6000 door middel van de Ver een. van Ambt. De jaarwedde en pensioen grondslag werden bepaald op 1000. Een langdurige discussie ont stond over de vraag of een door den heer J. van Vliet te Char leroi opgemaakt rapport over zelf-exploitatie van electriciteit als voldoende werd geacht, dan wel of men uitvoeriger gegevens wenscht. Ten slotte werd op voorstel van dhr. Kruysse be sloten den beer Van Vliet uit te noodigen om zich in besloten zitting te verdedigen tegenover de critiek die dhr. Duetz op dat rapport uitoefent, bij monde van den heer 't Gilde. Ook de heer Duetz zal dan uitgenoodigd wor den om nadere toelichting te geven. Vervolgens werden de stem- bureaux voor de aanst. verkie zingen vastgesteld. Aan het Ziekenfonds werd vergunning verleend om in de openbare school des Zaterdags de contributie te innen. Afgewezen werd een verzoek van P. J. Baert om een rolluik aan zijn raam te maken, omdat de weg daar reeds te smal is. Van de Ned. Herv. Gemeente alhier werd op verzoek een strook gronds groot 22 M3 in eigendom overgenomen. Ingetrokken werd het verbod om duiven uit te laten tusscben 15 Maart en 1 Mei. Aan A. Dieleman te Kijkuit werd 150 subsidie toegezegd voor vervoer vaD schoolkinderen per autobus. Bij de omvraag werd geklaagd, dat het begravingstoestel niet voldoet en ook werd de opmer king gemaakt, dat bij werkloos heid ook menschen van buiten konden worden genomen voor gemeentewerken. Door het spelen met lucifers door het 5-jarig zoontje van ze keren de W. te Sluiskil dat zich vermaakte met vuurtje stoken, is Donderdag brand ontstaan in een stal van den landarbeider van der Velde te Westdorpe, waardoor het gebouw met inventaris een prooi der vlammen werd. Door de brand spuit van Sluiskil werd voorko men, dat ook de woning van Van der Velde, die op enkele meters afstand stond, door het vuur werd aangetast. „M. Crt." De heer Js. Lansu te Clinge is met ingang van 16 Mei a.s. be noemd als leeraar in timmeren en meubelmaken aan de ambacht school te Weert. Donderdagmorgen kwam de heer d. N. te Sas van Gent, die zijne paarden uit de weide wilde halen tot de ontdekking, dat een der dieren niet aanwezig was. Bij nader onderzoek bleek, dat het paard in een moddersloot was te rechtgekomen en daar bijna ge heel en al was ingezakt. Met be hulp van een viertal personen werd het dier uit zijn hachelijke positie bevrijd en kon de thuis reis worden aanvaard. „Tern. Crt." Eindexamens H. B. S. De Minister van O., K. en W. heelt le bepaald, datdeeindexamens o.a. te Vlissingen, Middelburg en Goes zullen worden afgenomen op de in deze beschikking voor elke school aangegeven dagen 2e. aangewezen o.a. de na volgende deskundigen (gecom mitteerden) met wier medewer king dezeexamens zullen worden afgenomen. Het examen voor de afdeeling B der R. H. S. te Terneuzen 10 en 12 Juli; R. H. B. S. te Oost burg 13, 14, 15, 16, 17, 19 Juli. Deskundigen ir. C. B. Biezeno, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delftir. A. J. van Peski, hoofdassistent aan de Technische Hoogeschool te 'sGra veDhage; dr. H. E. van Gelder, directeur van den Gemeentely- ken Dienst voor Kunsten en We tenschappen te 's Gravenhage H. Siliakus, oud-directeur eener H. B. S. te 's Gravenhagedr. E. J. Krop. predikant te Rotter dam. Geslaagd aan de Teologische school te Kampen, voor het prop. examen, de heer P. H. Woltert, te Terneuzen. Met de Staatscrt. van 8 Mei zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende den R. K. Boerenbond „Zuiddorpe", ver- eeniging van boeren en tuinders gevestigd te Zuiddorpe. Ingezonden Mededeelingen Het Beste voor de Huidverzorging bij Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 25 April tot en met 1 Mei in de prov. Zeeland be droeg Bu^ktyphus; Borsselen 1. Roodvonk St Laurens 3, Sluis 1, Ierseke 1. Diphteritis Hontenisse 1, St. Jansteeu 1, Stoppeldijk I, Vlissingen 1. Uit St Jansteen. Vrijdag hield de gemeente raad openbare vergaderiug onder voorzitterschap van den heer Ch. IJsebaert, burgemeester. Aau- wezig waren alle leden behalve de heer Martinet. Onder de ingekomen stukken behoorden behalve eenige jaar verslagen van vereenigiugen, enz. het proces-verbaal van kas-' opname, waaruit bleek, dat by den gemeente-ontvanger in kas was ƒ13395 en by het Gem. Electrisch Bedrijf f501.36. De rekening der Gezondheidscom missie sloot met een nadeelig saldo van 62 40. Da gemeente draagt by 134.95. Een verzoekschrift van het hoofd der school, den heer Blom- maert om zijne vergoeding voor het herhahngsonderwijs, 20 voor een 2-jarige cursus, werd ingewilligd. Bericht van de Boerenleen bank, dat de rentevoet voor vaste leeningen 41/, pCt. bedraagt. Bericht van Ged. St., cat geen bezwaren zyn ingekomen tegen de overdracht der school, zoadat de opheffiug der openbare school te Heikant nu, zooals de Voorz. zeide, een voldongen feit is. Schrijven ran het R -..kerk bestuur, dat naar aanleiding van een onderhoud tusschen den Burgemeester en dit bestuur I over een lykwagen, men in on- derhandeüng is getreden met dhr. Voet, die bereid is een jaar contract aan te gaan voor het vervoer van lijken voor 260. Daar het kerkbe>tuur geen kans ziet om die som op de eventu- eele huurders te verhalen, vraagt bet aan den Raad een subsidie te willen verleenen van 130, ot het tekort te willen bijpassen. De Voorz. zegt, dat Burg. en en Weth. voorstellen om een subsidie te geven van ƒ130. Op een vraag naar het tarief antwoordt de Voorz., dat dit een zaak is van het kerkbestuur, doch hij wel kan mededeelen, dat de laagste twee klassen vrij blijven van kosten, indien de begraving geschiedt tusschen halt zeven en zeven uur. Voor begraving na 7 uur tot half acht wordt een kleine vergoeding gerekend en voor latere uren naar rang der klassen meer, volgens het bestaand tarief. Het contract is bjj wijze van proef voor slechts ééa jaar gesloten. Dhr. de Potter acht een vast bedrag als subsidie ook het beste, dan weet ge waar men aan toe is.' Dhr. Vergouwen wil zijn stem er ook aan geven, als hij weet, dat de lagere diensten niet ver hoogd worden. Zonder, hoofd, stemming wordt het voorstel aangenomen. Van Herweg en van Hoye is een verzoek ingekomen om het zgn. zandpad te verbeteren, ter wijl zij zelve genegen zijn het daarvoor benoodigde zand kos teloos aaD te voeren. Dhr. de Potter meent, dat de aan het zandpad grenzende per- ceelen officieel geen uitweg heb ben, wat hij een onnatuurlijken toestand acht. De menschen, die daar wonen, moeten toch op en van hun erf kunnen met hunne voertuigen. De Voorz. acht dit particu liere aangelegenheden, die hij als Voorz. van den Raad niet kan bespreken. Het geldt daar geen openbare wegen, want het is allemaal particulier eigendom en dus hoe die pachtcondities zijn van de huurders weet hy I niet. Dhr. Vael acht het bard noo- dig, dat die weg verbeterd wordt. Het wordt wel beschouwd als voetpad, maar er wordt ge regeld over gereden met voer tuigen en daarom dient de weg gemaaakt te worden. Het zou eigenlijk beter zijn, dat we dien weg als rijweg beschouwden en als zoodanig op den ligger brachten. De Voorz. wijst erop, hoe die toestand ontstaan is. Vele jaren geleden woonde daar niemand, die kar ot paard hield en dus een pad voor die bewoners vol doende was. Maar sedert de uitbreiding van zaken is dat veranderd en wordt er geregeld met voertuigen op het pad ge redeü. En als dhr. de Potter nu zegt, de menschen moeten toch van hun erf kunnen, dan heett hij gelijk, en dat kan ook, maar niet met rijtuigen. Wenschelijk zou het zijn, dat het een rijweg was, maar dat is nog geen wet. Er zijn meer percaelen, die 3lechts door een voetpad uitweg hebben naar den openbaren weg, terwjjl er geen rijweg is. Dhr. de Buck gelooft, dat de eigenaars of pachters toch wel zullen weten langs waar ze van hun erf moeten, dat wordt toch altijd beschreven en voorgelezen, als een stuk land verkocht wordt Do Voorz. gelooft wel, dat er nog veel perceelen zyn, waarvan geen uitweg besend is. Dat komt voornamelijk, doordat de men schen vroeger klein begonnen en men niets had dan een krui wagen als vervoermiddel, zoodat een voetpad als uitweg voldoende was. Spr. wjjst op plaatsen, waar men eenvoudig den dyk maar had doorgestoken om een uitweg te krijgen, omdat men later met kar en paard ging rijden. Zoo iets is natuurlijk niet geoorloofd. Hij zou het 't best vinden deze zaak te laten rusten en aan particulieren over te laten Dhr. Vael zou een ryvreg wil len maken langs de Wael en die op den ligger als rijweg zetten. Dhr. de PotterDat zou ik ook willen en dan b.v. de rijweg alleen voorde bewoners beschik baar stellen. Dhr. de BackMaar nu is Potter toch wel beelemaal van den weg «f, Als de weg op de ligger staat, is hy toch openbaar voor iedereen Dhr. de Kerf meent, dat langs het zandpad vroeger een sloot lag en men die gedempt heeft om den weg te verbroeden. De Voorz: Het eenvoudigst was maar die zaak op zijn be loop te laten. We konden de verzoekers tegemoet komen en noodzakelijkste verbeteringen aanbrengen. Maar de weg als zijweg op den ligger plaatsen, gaat moeilijk, want dan komt men op particulier terrein. Dhr. VaelDat zouden we dan aan de eigenaars kunnen vragen. Dhr. Van Helsland meent, dat er toch al een 30 jaar over dat pad gereden wordt en denkt, dat het eigendomsrecht dan wel verjaard is. Het is hoog tijd, dat die weg verbeterd wordt. De menscheD die er wonen hebben zich door vlijt en handel opge werkt en doen nu ook industrie, zoodat ze zelfs afnemers van ons electr. bedryf zyn geworden. Op vele plaatsen zijn de wegen hier in den laatsten tijd verbeterd en waarom du daar niet? De menschen willen er bovendien zelf aan meehelpen. De Voorz. merkt op, dat de j wegen die gemaakt zyn, be staande wegen zijn; dat is bier niet het geval. Spr. meent, dat particulieren voor hun zaken ook wel iets kunnen doen, ze doen zooveel dat minder noodig is en nu kan de gemeente ter wille van een paar menschen die daar wonen, toch maar geen weg gaan leggen. Laten we hen in de gelegenheid stellen om den weg te verbeteren, dat is voldoende. Dhr. Kerf acht het ook geen algemeen belang. Dbr. VaelAls het een goede weg is, heeft iedereen er belang bij en het zijn toch ook men schen, die in de belasting by- dragen. Dhr. de Buck zou een gedeelte willen verbeteren, tot aan den dyk b.v. Dhr. VergouwenDe weg is overal slecht. Dhr. de Potter vraagt of in den tegenwoordigen toestand aan de menschen kan verboden worden om er met een kar te rijden De Voorz: Nu wel. Daarom zou ik een gedeelte als ryweg op den ligger willen zetten. Dhr. Vonck weet ook, dat er 30, 40 jaar met karren gereden wordt, al was het vroeger niet zoo druk als tegenwoordig. De Voerz: De vraag is maar of bet mag ot niet. Dhr. VaelDan zouden we een proces moeten uiitokken De Voorz. U moet redelijk zijn. Het best is om den toe stand zoo te laten Dhr. Vael: Wat we gezegd hebben is redelyk. Ik stel voor om het zandpad tot aan Herre- weg als rijweg op den ligger te plaatsen en dan den weg te verbeteren. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 1 van den Voorz. en 1 blanco van dhr Kerf. (Wordt vervolgd). - Vrijdag hielden de besturen en het onderwijzend personeel van de bij den schoolraad aan gesloten scholen met den Bijbel uit Zeeland (9e district) te Mid delburg een distristsvergadering, welke ook voor belangstellenden toegankelijk was. Er was een groote opkomst. Na Psalmgezang en het lezen uit de H. Schrift, ging de voor zitter Ds.A. C. Hey voor in gebed. In zijn openingswoord bracht hij in herinnering het nuttige werk, dat de Schoolraad verricht. Na eenige huishoudelijke me dedeelingen deed de penning meester rekening en verantwoor ding. In de plaats van den heer wan Oosten te Goes, die vertrok ken was, werd als lid van het districtsbestuur benoemd de heer van Donk, ook te Goes. Verder werden voorSchouwen-Duiveland oenoemd de heer Den Boer te Zierikzee en voor Zeeuwsch- Vlaanderen de heer Jansen te Ter Neuzen. De heer S. Brandsma, inspec teur in de inspectie Middelburg, hield daarna een rede over De moeilijkheden in de wet op 't Lager Onderwijs. In 't bijzonder wees de spreker op eenige onbillijkheden tusschen het Openbaar en 't bijzonder on derwijs, waarbij hij aangaf wat volgens de wet wel en wat niet door de gemeente moet vergoed worden. Gaarne zag de heer Brandsma dat volgens de wet aan 't bijzon der onderwijs meer les kan wor den gegeven in Bijbelsche ge schiedenis. Ten laatste deed hij eenige mededeelingen over de practische uitvoering der leerplichtwet. In de middagvergadering sprak de heer A. Jonkman van Amster dam over „De christelijke een heidsdrang levensbeginsel van onze opvoeding en onderwijs." Op uitnemende wijze bepleitte hij, hoe die eenheidsdrang in alles moet doorwerken, in 't bijzonder in de opvoeding, zoowel in huis als op school. De volgende districtsvergade- r|ng zal in 1927 te Goes worden gehouden. „m. Crt." Sportnieuws. Zondagavoud speelde Axel I alhier tegen Ter Neuzen I voor de le ronde der Bekerwedstrij den. Axel won met 3-0 en komt alzoo in de 2e ronde. Voor den aanvang bood de V. V. Ter Neuzen aan Axel een prach tig bouquet aan ter gelegenheid van bet 15-jarig bestaan. Predikbeurten te Axel. Donderdag 13 Mei 1926. (Hemelvaartsdag). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds O. P. A. Ruysch van Dugteren. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Gercf. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Aan het Verslag van de On derlinge Verzekerings-Maatschap pij tegen Hagelschade in Zeeland uitgezonderd het voormalig IVde District, over het 35e boekjaar ontleenen wij het volgende Het afgeloopen jaar was weder gunstig voor de Maatschappij. Voor hagelschade behoefde niets te worden uitgekeerd. Wel was er schade ontstaan in 2 gernet koolzaad van een deelgenoot te Graauw, doch deze schade bleek slechts 5 pCt. te bedragen, zoo dat geen uitkeering behoefde te geschieden. De Maatschappij telt thans 439 deelgenooten, die ruim 17628 gemet of 7855 H.A. hebben ver zekerd. De verzekerde waarde bedroeg f2.923,875.37. De deelgenooten bezitten thans f 4000, 4 pCt. obligaties Rotter dam 1901 f 1000, 4 pCt. Rotter dam 1907; f 14000, 5 pCt. Rot terdam 1918 f 11000, 5 pCt. Ned.- Indië 1915; f 13000, 51/, pCt. 's-Gravenhage 1919; f2000, 6 pCt. Amsterdam 1920; f6000, 5 pCt. Nederland 1918; f7000, 5 pCt. Nederland 1919; f9000, 5 pCt. Amsterdam 1925f 14000, 5 pCt. Tilburg 1925; f7000 41/, pCt. Noord-Holland 1925; voorts f 1925,10 ingelegd bij de Rijks postspaarbank en f10468.12 in contanten, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit op 31 December j.l. bedroeg f6,56 per gemet. Het nog in kas zijnde saldo ad f 45.20 van het afzonderlijk beheerd kapitaal werd uitbetaald aan den deelgenoot J.J. van Gas sen te Graauw, zoodat dit kapi taal thans geheel is terugbetaald. In de algemeene vergadering gehouden 18 Mei 1925, had de verkiezing plaats van een he- stuurslid wegens periodieke af treding van den heer K J. A. G. Baron Collot d'Escury liet zich de herbenoeming welgevallen. Tot leden die in 1926, 1927 en 1928 de rekening zullen na zien werden herbenoemd de hee- ren Alois Govaert te Westdorpe, Ch. IJsebaert en St. Jansteen en

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2