Toeval of ToorbescbikkiDg Nieuws- en Advertentieblad voor Zee uw sc li - VI aan deren No. II. DINSDAG II MEI 1926. 42e Jaarg. i PI Binnenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. iE*a<s) Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Kameroverzicht. De Tweede Kamer heeft de atgeloopen week een belangrijk deel van haar tijd besteed aan interpellaties. In de eerste plaats moest nog die van den heer Hiemstra betreffende de werk verschaffing en steun aan werk- loozen in de veenstreken worden afgewerkt, waarin de Kamer de vorige week was blijven steken. Minister Kan kreeg de gelegen heid om duidelijk en onomwon den uiteen te zetten, waarom de Regeering niet aan allewenschen kan voldoen. Hij wees op de groote moeilijkheden, welke in deze zaak worden ondervonden, op het vele, dat reeds werd ge daan en op de verbeteringen, welke hij zelf tijdens zijn kort ministerschap reeds aanbracht. Het is gemakkelijk groote eischen te stellen en de heer L. de Visser kon hier zonder bezwaar de sociaal-democraten overtroeven, maar dat het in zijn heilstaat Rusland veel beter gaat zal hij zelf ook niet gelooven. De door den heer Hiemstra in gediende motie om verhooging van loonen enz. ging alle andere partijen dan ook veel te ver en werd met 53 tegen 22 stemmen verworpen. Eene zeer bijzondere interpel latie was die van den heer Heems kerk met betrekking tot de Mi nisterwisseling van Oorlog. Deze verandering heeft aanleiding ge geven tot vele onderstellingen. Het bleek, dat de aanleiding tot het spoedige aftreden van Minis ter van Royen niet moet worden gezocht in de vervanging van de torpedobooten, aangezien deze Minister zelf reeds vóór zijn af treden van de noodzakelijkheid dier vervanging overtuigd was. Maar het schijnt, dat er ver schil van gevoelen was tusschen den premier en den minister van Oorlog over het vraagstuk der bezuiniging met reorganisatie van den dienst en de samenvoe ging van de departementen van (9 >En dit alles kan u toch niet helpeD,* riep hij uit, »de opera moet gegeven worden. Het hof, de gezanten weten het almen zou zich blameeren als men zich stoorde aan deze toevalligheden. Hier zijn 400 thaler mijnheer! Eeuige kunstvrienden enknnstlief- hebbers schenken u dit, om uwen Othello recht schitterend te doen opvoeren. Koop daarvoor wat ge wilt,* voegde hij er lachend bp, »laat geestenbanners en bezweer ders komen, koop een volledig heksentoestel, in het kort, alles wat ge noodig hebt om het spook te verdreven maar geef ons Othello »Mijne heereD,* zei de oudr, »het is mogeljjk, dat ik in mijn jeugd zelve over dergelijke dingen gelachen en geschertst hebde ouderdom heeft mjj kalmer ge maakt; ik heb geleerd, dat er diDgeu zijn, die men met zoo maar moet wegcjjfeien. Ik dank u voor uw geschenk op waardige wijze zal ik het weten te gebrui ken. Maar alleen op het uitdruk- Oorlog en Marine. Minister van Royen schijnt ten slotte voor deze samenvoeging te zijn terug gedeinsd Hij achtte het noodig, dat aan het hoofd van de Marine een op dat gebied volkomen des kundig persoon staat en vond de taak om beide departementen te beheeren te zwaar. Daarom trad hij af. Nu is Exc Lambooy voor eene krachtige bezuigiging op militaire uitgaven, evenals de tegenwoor dige premier jnr. de Geer. Maar zijn partijgenooten den ken daar anders over. Dr. de Visser verklaarde zich tegen alle bezuiniging op dit gebied, tenzij de nieuwe Minister met een stel sel mocht komen, dat hem zou kunnen bevredigen. Minister Lambooy, zal hebben begrepen, dat hij op steun van die zijde niet zal mogen rekenen. De in terpellatie eindigde zonder eenige beslissing. Nog sneller werd de interpel latie afgehandeld van den heer Van Voorst te Voorst betreffende steunverleening aan de slachtof fers van den watersnood. De heer De Geer verklaarde kort en bon dig, dat nog geen verzoek om steun werd ontvangen. Zich vooraf binden kon hij in geen geval. Bovendien staat nog geens zins vast, of er een tekort is en steun noodig zal zijn. Verder heeft de Kamer weder over verschillende begrootingen nagepraat. Ten aanzien van het middelbaar onderwijs zullen ver schillende bezuinigingsmaatrege len nader onder de oogen wor den gezien, ten einde daarop zoo noodig terug te komen, indien meer geld beschikbaar is. Bij de Afdeeling Lager Onder wijs diende de heer Gerhard 'n motie in tot herstel van het ze vende leerjaar, welke motie ech ter is verworpen. De heer Ling- beek trok te velde tegen de neu trale school en kwam er met kracht tegen op, dat een groot deel der door het Rijk uitbetaalde salarissen ten goede komt aan kloosteikassen. Bij de Afdeeling Kunsten en kelykst bevel zal ik Othello laten geveD. Ach God en Heer riep hij klagend uit, »als het geval zich opnieuw voordeed, ais dat lieve hartelijke kind als prinses Sophie eens het slachtoffer moest worden »Zwijg,c liep de graaf verblee- kend uit. »Waarlyk, uw waan zinnige geschiedenissen zijn aan stekelijk op klaarlicht dag zou men bang worden! Vaarwel! Vergeet niet, dat Othello in allen gevalle gegeven moet worden maak geen kunstgrepen met ver koudheid of koorts, met iemand ziek te doen worden of andere voorkomende hinderpalen. By den duivel, als gy geen Desdemona geeft, zal ik den geest der ver stikte oproepen, opdat zy ditmaal zelve een gastrol overneme.* De oude kruiste zich eu liep ongeduldig op zyn schoenen heen en weder. »Welk een roekeloos heid,* jammerde hij»als ze nu eens verscheen evenals de steenen gast? Laat zulke praatjes rusten, ik bid u er om 1 Wie weet, hoe naby een ieder is aan zyn eigen verderf I* Lachend daalden da beide vrienden de trappen at en lang nog dieode de muzikale profeet bun tot het doel hunner scherti, DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wetenschappen gaf Mr. Waszink toe, dat hiervoor in ons land van Regeeringswege te weinig wordt gedaan, wanneer men dit verge lijkt met hetgeen het buitenland doet. Maar de toestand van 's lands financiën maakt, dat er weinig geld beschikbaar kan wor den gesteld en Z.E. is van oor deel, dat van Staatswege gesteun de kunst voor iedereen geniet baar moet kunnen zijn. Voor de bespreking van de begrooting van Financiën hadden zich vele sprekers aangemeld. Over het algemeen mag de heer de Geer over de hem ten deel gevallen ontvangst tevreden zijn. De toestand van onze financiën gaf wel aanleiding tot tevreden heid, maar vele leden vroegen nu verdere verlaging van de be lastingen. Wat de minister te dien aanzien heeft voorgesteld achtte men nog geenszins vol doende. Wel verklaarden de hee- ren Van Gijn en J. ter Laan dat zij de voorkeur zouden geven aan opheffing van opcenten op de Inkomstenbelasting boven die op de Personeele belasting, aan gezien de opheffing van de laatste in hoofdzaak aan de meer ge goeden ten goede zal komen. Ook de Minister bleek hiervoor te gevoelen, maar betoogde, dat de opcenten op het personeel zeer weinig opbrengen. De heer Kortenkorst hield een pleidooi voor meerdere protectie. Voorts gat de Minister toe, dat ons budget te hoog is en dat het eindcijfer der uitgaven nog ver der moet worden gedrukt opdat ook de heffingen kunnen worden verminderd. In verband hier mede zal een herziening van de personeele belasting op den gronslag huurwaarde worden voorgesteld in het belang van de groote gezinnen. Ook het ontwerp „Weeldebe lasting", wordt ingetrokken, doch in de plaats daarvan zal een voorstel worden ingediend voor een weelde-verbeteringsbelast., waarbij met de tegen 't vorige wetsontwerp gerezen bezwaren zal worden rekening gehouden. VI. Er waren uren, waarin de majoor niets van den graaf, zijn ouden wapenbroeder, begreep. Was hij voorheen vroolijk, leven dig, vol scherts en luim, kon hij het gezelschap vermaken door treffende anecdoten, door verhalen uit zijn leven, wist hij voorheen ieder, al ware hy ook nog zoo gering, op verstandige tyne ma nier aan zich te verbinden, zoodat hij aller lieveling was, door allen werd aangebeden, zoo was hij nu juist het tegendeel. Hij begon droog en stil te worden, de oogen neder te slaan en de lippen samen te drukken. Langzamerhand werd hij somber, speelde met de vingers en antwoordde knorrig en onstui mig. De majoor had hem reeds de opmerking gemaakt, dat het tijd werd, zich uit het gezelschap te verwijderen want nog slechts weinige minuten, en hij zou met lieht opgewekte gevoeligheid zich ieder onschuldig woord hebben aangetrokken en begonnen zyn met razen eD tieren. De majoor had grooten invloed op hem uit vroeger tyd had hij zekere heerschappij over hem, die hy nu deed gelden, om hem voor zulke uitbarstingen van toorn in Donderdagavond werd een aan vang gemaakt met de begrooting van Arbeid. Wij kregen vele wen- schen en bezwaren te hooren, o.a. uitbreiding van de Arbeids wet ook voor het personeel van winkels, koffiehuizen en verple- gingsinrichtingen, minder over- werkvergunningen enz. Voorts bindend verklaring van de col lectieve arbeidscontracten enz. Ten slotte behandelde de Kamer nog de interpellatie Drop naar aanleiding van het groote aantal ongevallen die in de laatsten tijd in de Limburgsche mijnen voor komen. Minister van de Vegte verklaarde nog niet volkomen op de hoogte van de toestanden in het bedrijf te zijn en zal alles nog eens doen onderzoeken. De inrlehting van Vleeschwin- kels en slachtplaatsen. Naar de Slagerscourant ver neemt, heeft de wijziging van het Kon. besluit betreffende de in richting van vleeschwinkels en slachtplaatsen dezer dagen het departement van arbeid verlaten. Naar verwacht wordt, zal de wijziging van dit Kon. besluit ongeveer midden Juni afkomen. Do proeftocht van „de Sumatra". De proeftochten van den nieuw aangebouwden kruiserSumatra" zijn dezer dagen met gunstig gevolg beëindigd. Nader deelt de „Avp." over den proeftocht mede, dat bij de snel heidsproef gedurende 6 uur een snelheid werd bereikt van ruim 31.8 mijl, bij een ontwikkeld ma chinevermogen van circa 83.000 P.K. Behalve de 6 uurs-proeftocht is er een duurproef gehouden van 30 uur, waarbij een snelheid werd volgehouden van 12 mijl bij een vermogen van 23 P.K. De proeftochten werden gehou den bij minder gunstige omstan digheden ten aanzien van wind en zee, zoodat het bereikte resul taat des te meer voor de goede eigenschappen van dezen oor logsbodem spreekt. Tijdens de volle krachtproef gezelschap te bewaren. Maar des te erger braken ze los in zijn binnenkamer hij tobde, vloekte in alle talen, klaagde zichzelven aan en weende. »Ben ik niet een ellendig verworpen mensch sprak hij eens bij zulk een aanval. »Mijo plichten met voeten te tre den, de trouwste liefde van mij af te stooteD, een hart te martelen, dat mij zoo innig aanhangtLicht zinnig zwerf ik in de wereld om, heb mijn geluk verbeurd, daar ik ic mijn dwaasheid geloofde een Kosciusko te zijn en niets ben dan een zwak hoofd, dien men ver stoot. En zooveel liefde, zooveel opolfering en trouw op zulk een wijze te vergelden De majoor nam allerlei troost middelen te baat. »Gij zelve zegt, dat prinses Sophie u eerst heeit liefgehad kon zij ooit een andere liefde, een andere trouw van u verwachten dan die, welke de omstandigheden toelieten »Ha, waaraan herinnertge my 1* riep de ongelukkige uit, »hoe klagen uwe verontschuldigingen zelve mij aan Ook z ij, ook z y misleidt! Hoe kinderlijk, hoe on schuldig was zy, toen ik godde- looze kwam, toen ik haar zag met dien liefelyken glans der onsehuid ia de oogen Toen kwam mye bleken de instrumenten voor vuur leiding, bediening der kanonnen enz. allen zeer te voldoen. Vermoedelijk zal de indienst- stelling van den kruiser ongeveer einde Mei plaats hebben. Een encycliek ran den Pans. Ter gelegenheid van hetzeven- de eeuwfeest van Franciscus van Assisie heeft de Paus een en cycliek uitgegeven, waarin hij de deugden van den heilige roemt en aandringt op een verbetering van de zeden en een terugkeer tot een meer christelijke samen leving door een vroom en heilig leven. Het tractaat Holland— België. Het Comité van Actie tot wij ziging van het tractaatNederland— België te Dordrecht hield Vrijdag een vergadering waarin mr. H.J. Knottenbelt, lid van de Tweede Kamer en de heer J.J. van Nii'trik oud-gedeputeerde van Zeeland 'n toelichting gaven op de bezwaren welke men van Hollandsche zijde tegen dit verdrag heeft. De heer v. Niftrik behandelde daarbij in het bijzonder de Wester Schelde. Oefening Landstorm Korps Motoraienst. Op 28 Mei a.s. zal een groote oefening in Westelijk Noord- Brabant worden gehouden door de afdeelingen Zeeland en Noord- Brabant van het Landstorm Korps Motordienst. De Westtroepen komen te staan onder den lsten luitenant van Zweden en de Oosttroepen onder den len luitenant Vermeulen uit Ginneken. De leiding van de geheele oefening berust ondercommando van den lsten luitenant Persant Snoep. Dr. Adrlani overleden. De bekende taalgeleerde dr. N. Adriani is den len Mei te Posso overleden. Dr. Adriani was afgevaardigde voor den taalarbeid van het Ne- derlandsch Bijbel Genootschap, gevestigd te Amsterdam, voor Taripa (Midden Celebes) en cor respondent in Ned. lndië der Afd. lichtzinnigheid weder boven ik vergat alle goede voornemens, vergat wie ik alleen mocht toe- behooren, stortte mij in een maal stroom van lusten en begroef mijn geweten in vergetelheid!* Hij begon te weenen, de herinnering scheen zyn woede te stillen. »En kon ik,« fluisterde hij, »kon ik zoo van haar scheiden Ik gevoelde, ik zag het aan elk harer bewe gingen, ik las het in haar oogen, dat ze my liethad kon ik vlieden, toen ik zag, dat bet morgenrood der liefde in haar trekken opging, toen de eerste heldere straal der verstandhouding in haar oog schit terde, op mij nederviel en my scheen aan te moedigen, die te beantwoorden »Ik beklaag u,« sprak zyn vriend en drukte hem de hand »waar is de man die zoo zoete verzoe king kan weerstaan Wordt vervolgd). Streng verbod. Conducteur»Meneer, in deze coupé mag niet gerookt worden.* Reiziger »Maar ik ben immers alleen.* Conducteur-t »Dat doet er niet toe. Al zat er niemand in, dan moebtereogaiet gerookt worden^ AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1