Toeval of VoorbesclukkiDg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - V1 a a n d e r e n No. 10. VRIJDAG 7 MjEI 1020. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. „Koopjes halen". FEUILLETON. Binnenland. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. We leven in een tijd, waarin het seizoon weer langzamerhand verandert. Het voorjaar gaat naar den zomer. De winkelier houdt daar rekening mee en zoo ziet men hier aangekondigd„Op ruiming", daar„Uitverkoop". Vooral in de zgn modezaken. Wanneer we dan onze krant opnemen en daarin geadverteerd zien: „Algeheele Uitverkoop. Heden Japondag. Spotprijzen japonnen van f 85 voor f 40 enz.", wat doen wij dan Gaat 't U zooals mevr. A. een dame met ruime beurs, die er onweerstaan baar heen wordt getrokken Als gij de advertentie nog eens leest, dan ziet ge dat 't uitsluitend flu- weelen japonnen geldt, nu heeft mevr. A. er van deze genoeg, dus volstrekt geen nieuwe noo- dig; maar toch wil zij even gaan kijken, wat voor japonnen het toch zijn, die zoo bespottelijk goedkoop verkocht worden. Nu, zij kwam er, ze zag en, werd overwonnen. De japon bergt zij bij de andere in haar kast op, daar blijft zij hangen, een aan denken aan haar slechten koop, want dragen doet zij de japon niet. En wie krijgt de schuld Wel, de uitverkoop natuurlijk; want daardoor werd zij verleid de japon te koopen. Voorloopig moet zij dan ook niets ineer van „koopjes" hebben. Misschien gaat 't U daarentegen als mevr. B., een verstandig, ijve rig vrouwtje, die reeds den ge- heelen winter naar een fluweelen japon uitzag, maar de prijzen waren zoo hoog. Ook zij leest de advertentie, trekt er dadelijk op uit. Sinds lang heeft zij „studie" gemaakt van fluweelen japonnen, weet dus goed, wat zij hebben moet. De japonnen zijn wel niet geheel haar ideaal, maar och, de prijzen zijn laag, en zij koopt er één. Dien winter draagt zij de japon dikwijls, het volgende sei zoen na een kleine modernisee ring, zal zij er nog veel meer plezier van kunnen hebben. En nooit raakt zij uitgepraat over de (8 «Dezelfde Othello was wellicht in geen twintig jaar meer gege ven toen kwamen er, ik weet het nog alsof het gisteren pas gebeurd is, vreemde heeren op bezoek. Onze schouwburg beviel hun en, wel toevallig, een der vreemde vorstelijkedames wensch* te Othello te zien. De hertog ging ongaarne daartoe over, niet uit angst, voor deafschrik wekkende omstandigheden, die dit stuk pleegden te volgen want hy was een vrijgeest en geloofde aan niets dergelijks; maar by was nu oud oe zonden eu misdaden zijner jeugd drukten hem zwaar op het gemoed en hij koesterde een af schuw voor dit treurspel. Maar hetzy dat hij der dame niets kon weigeren, hetzij dat hy zich voor het publiek schaamde, het stuk moest hals over hoofd ingestudeerd worden, het werd op zyn lustslot gegeven. Ziet hier staat het: Utuello, den I6en October 1793 op het lustslot H opgevoerd.* »Nu oude, en wat volgde er Zeg het spoedigriepen de beide voordeelige koopjes, die men zoo met de grpote uitverkoopen doen kan. Maar misschien ook, als gij de advertentie leest roept dit bij U wakker een visioen van duwende, vechtende vrouwen om een toon bank heen, die de artikelen let terlijk uit de handen van haar buurvrouw ritsen, waartoe gij niet graag zoudt behooren. En van die schijnbaar mooie aan biedingen gelooft gij niet veel. Zeker, het komt voor, dat er meer beloofd wordt dan gegeven, maar ik heb wel eens gedacht, dat de vrouwen daar zelf ook schuld aan hebben. Want wij geloven gewoonlijk maar de helft van wat wij lezen heeft de winke lier ongelijk-, als hij daarmede rekening houdt? En toch doen wij verkeerd als wij steeds uit verkoopen met een wantrouwig oog gade slaan, want uitverkoo pen hebben wel degelijk recht van bestaan, en tusschen een rommeligen chaos restanten schuilt heusch nog vaak veel be geerlijks. Immers het kan voor komen dat artikelen, die nu uit verkocht worden, indertijd nog tè nieuw modisch waren, dat de kleur toen nog niet in den smaak viel of dat het wèèr niet geschikt was. Bij uitverkoop gebeurt het wel, dat er nieuw goed verkocht wordt, voor gewonen prijs, maar ook wel voor uitverkoopprijs. De fabrikant b v. kan een slappen tijd doorgemaakt hebben, waarin hij al blij was, als hij maar werk, onverschillig wat ook, voor zijne arbeiders had; of hij heeft mis schien kans gezien een groote partij stof voordeelig in te slaan. Zulke dingen beïnvloeden den prijs natuurlijk. Ook kan het zijn, dat men op een uitverkoop zelfs modeljaponnen aantreft, waarvan reeds meedere in andere kleur en stof nagemaakt werden. In zoo'n geval heeft de japon haar geld reeds opgebracht en kan voordeelig van de hand gedaan worden. De zaak is nu maar kaf en koren te scheiden. Sommige vrouwen hebben hiervoor een vrienden ongeduldig uit. »Acht dagen daarna, den 24en October 1793 is de hertog ge storven.* »Niet mogelijk,* zei de majoor na eenig stilzwijgen«laat uw kroniek zien waar staat er iets van een hertog Hier is niets als kantteekening bijgevoegd.* «Neen,* zei de oude en haalde twee boeken te voorschijn «maar hier is zyn levensgeschiedenis, hier zyn lijkrede, wilt ge zoo goed zyn na te zien De graal nam een klein zwart boek in de hand en las «Beschrij- ving van de plechtige teraarde bestelling van den op den 24sten October 1793 hoogsizalig gestorven hertog en heer. Mallepraat,* riep hij uit en sprong op »ge kunt rny niets wijsmaken. Toeval toeval! en niets anders 1 Nu weet ge nog zoo'n historie >Ik zou er u nog eenige kunnen opnoemen,* hernam de oude be daard, »doch ge zoudt u vervelen by dit zonderling onderhoud al leen nog één geval uit deD laatsten tyd. Rossini schreef zyn heer lijke opera Othello, waarin hy, wat men betwijfeld had, toonde, dat hy het verstond ook de diepere, droeve snaren der meoschelijke borst te doen trillen. Hier werd natuurlijken aanleg, een 6de zin tuig, en kunnen steeds met wei nig geld, goed gekleed gaan zij i hebben veel afwisseling, omdat zij altijd „koopjes" bemachtigen. Het is een benijdenswaardig ta lent voor een vrouw, dat ik des te meer bewonder, omdat ik het zelf niet bezit, en ik geloof van velen met mij. Maar daarom be hoeven wij nog niet altijd, als wij ons op het glibberige pad van den uitverkoop wagen, thuis te komen met goed dat öf direct uit de mode gaat, of beschadigd en verschoten is, kortom minder waardig blijkt te zijn. Wij kun nen toch wel trachten, wat ken nis van „zaken" op te doen. Bij een uitverkoop vrage men zich dan ook steeds af: Heb ik het artikel bepaald noodig? Is het den prijs waard Is de quali- teit goed En is het artikel niet te veel aan mode onderhevig of kan het gemakkelijk veranderd worden Dit is een goede raad voor dames, maar het is niet uitge sloten, dat ook heeren er hun voordeel mee kunnen doen. Een belangrijke opdracht. De minister van A H. en N. heeft geïnstalleerd de dezer dagen door hein ingestelde subcom missie uit dc commissie voor economische politiek, die onder zoek zal hebben in te stellen naar de omstandigheden, welke verschillende takken van ons volksbestaan ongunstig beïnvloe den en de uit dat onderzoek voortvloeiende voorstellen zal hebben te doen met betrekking tot de vraag, welke maatregelen door de regeering in het belang van de algemeene welvaart kunnen en moeten worden genomen. In zijn rede noemde de Minis ter o a. de volgende onderwepen Na den oorlog en den daarop gevolgden vrede zijn verschillen de nieuwe staten ontstaande grenzen der staten zijn met dui zenden kilometers toegenomen en an hoogerhaud niets verlangd, en daarom werd de opera ook niet voor het tooneel ingestudeerd. De kapel echter ondernam het, ze voor zichzelven in te stuöceren, eenige scènes werden op concerten uitgevoerd en deze-weinige pioe- ven brachten het publiek zoozeer ia verrukkiDg voor deze opera, dat men algemeen in couranten, in herbergen, op theevisites en dergelijke van niets anders sprak, dan van Othello, niets anders verlangde dan Othello. Van de verschrikkelijke omstandigheden, die aan het treurspel verbonden waren, was in het geheel geen sprake meerhet was alsof men zich van de opera een geheel enderen Othello dacht. Eindelijk kreeg de toenmalige regisseur ik was toen nog op het tooneel en zong den Othello de op dracht, om de opera ten tooneele te voeren. Het huis was stampvol, hof en adel waren tegenwoordig, het orkest overtrof zichzelven, de zangeressen lieten niets te wen- schen over; maar ik weet niet ons allen werd het bang te moede, toen Desdemona haar lied op de harp speelde, toen zij zich gereed maakte om te gaan slapen, toen de moordenaar, de afschu welijks Moor, naderde, 't Was de middelen, die thans door de verschillende staten worden te baat genomen om door alleilei maatregelen van beschermenden aard eigen industrie tot nieuwen bloei te brengen, leiden tot be lemmering van den internationa len handel, waardoor Nederland zwaar wordt getroffen. Verschillend wordt gedacht over den invloed welke de be lastingwetgeving uitoefent op de economische bronnen van ons volksbestaan en eveneens over den invloed der sociale wetge ving op de productiekosten. De beteekenis der loonpolitiek zoowel van de Regeering als van provinciale en gemeentelijke over heid in verband met de produc tiekosten, wordt niet door een ieder op dezelfde wijze beoor deeld. Óver één punt bestaat wel geen verschil van meening ik bedoel, dat de prijzen der voor naamste levensmiddelen en an dere dagelijksche benoodigdhe- den den levensstandaard verhoo- gen en dus van grooten invloed zijn op de productiekosten. Het is de taak der overheid nauw keurig na te gaan, of het nood zakelijk en mogelijk is den in vloed van nadeelig werkende factoren te wijzigen en zoo het kan op te heffen. Hiernaast is een grondig inzicht in den om vang der huidige werkloosheid hier te lande in vergelijking met die van voor den oorlog zeer gewenscht. Ik meen goed te doen bij deze inleiding vooral uw aandach er op te vestigen, dat het econo misch leven één geheel vormt met de welvaart van de over- zeesche gebieden en het zal on mogelijk zijn een inzicht te krij gen in economische vraagstukken van Nederland zonder dat deze bezien worden in verband met den grooten samenhang, die te dien opzichte bestaat tusschen de verschillende gebieden van het Koninkrijk der Nederlanden. Ik stel mij dan ook voor, dat deze commissie daarop eveneens haar aandacht zal vestigen. hetzelfde huis, het waren dezelfde planken, het was hetzelfde too neel als in dien tijd, waarin een liefelijk schepsel in dezelfde rol zoo vreeselyk on, het leren kwam. Ik moet bekennen dat, niettegen staande de duirelsnatuur van mijnen Chhello, mij een licht sidderen overviel, toen de moord geschiedde; angstig keek ik naar de vorstelijke loge, waar zooveel bloeiende krachtige gestalten ons spel volgden. Zult ge u wel laten bevredigen, bloeddorstig spook der vermoorde, door de tonen, die uwen dood begeleiden, dacht ik. Het was zoo gedurende vijf zes dagen hoorde men niets van ziekte in het slotmen lachte er om, dat slechts de inkleeding in een opera noodig was, om bedoelden geest als het ware van zijn stok te brengen de zevende dag giDg rustig voorbij, den achtsteu dsg werd prins Ferdinand op de jacht doodgeschoten.* »Daar heb ik van gehoord,* zei de majoor, >maar het was toevallig de buks van zyn kame raad brandde los en «Zeg ik dan, dat het spook zeDe de hoogstzaligen om het leven brengt, eigenhandig de keel toeknyptl Ik sprak slechts van een onmklaarbaren, geheimen Het herstel der watersnoodschade Dezer dagen vergaderde in het Gouvernementsgebouw te Arnhem onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin in Gel derland, den secretaris van het algem. Watersnood Comité te Am sterdam, het watersnoodcomité te Nijmegen, de leden van het bouw bureau tot herstel van verwoeste woningen in Maas en Waal, be nevens de vertegenwoordigers van het Nationaal Pluimvee Waters noodcomité. Ter sprake kwam hoe op de beste wijze den heer- schenden noodtoestand in Maas en Waal waren te lenigen. Ge bleken was, dat tal van Coinité's de oplossing van dit vraagstuk trachten te vinden, maar of was gebrek aan voldoende samenwer king. Teneinde deze toestanden zoo spoedig mogelijk in rechte banen te brengen, werd aan het Nijmeegsche Watersnoodcomité opgedragen de regeling der tege moetkomingen in geledene schade door watersnood met inachtne ming van daarvoor geldende re gelen. Aan dit comité werd ver zocht van de thans bestaande comité's zich leden te assumeeren om zoodoende tot een spoedige en radicale oplossing te komen der hangende kwesties. Hroot Arbeidersconfllct. In Engeland is de algemeene staking afgekondigd voor zoo goed als alle bedrijven. De oor zaak zit in het reeds maanden hangende geschil tusschen de ko- lendelvers en de mijneigenaren. Het stopzetten der treinen geeft vanzelf de grootste stagnatie. De ontwrichting, en dien der trams en autobussen, deed zich te Londen scherp gevoelen, maar ondanks het ongerief, hetwelk hierdoor ontstond, ondervond toch de groote meerderheid der cyti- geëmployeerden, die te ver van hunne werkplaatsen en kantoren wor.en, om die te voet te berei ken, veel hulp. Tienduizenden particuliere auto's stonden hun ten dienste, terwijl ook motor- samenhang.* «En hebt ga ons uu niet als laatste vertelling een sprookje opgedischt? Waar staat het ge schreven, dat acht dagen voor genoemde jachtparty Othello ge geven werd «Hier!* hernam de regisseur bedaard, terwyl hij een bepaalde plaats in de kroniek aanwees; de graaf las: »Othello, opera van Rosmini, den 12den Maarten op neD rand staat driemaal onder streept Den 20sten viel prins Ferdinand op de j a c h t.« De beide mannen zagen el kander eenige oogenblikken zwij gend aanhet scheen dat zij wilden lacher, en toch had de ernst van den ouden man en het zonderling samenvallen dier vree- selijke gebeurtenissen hen dieper aangegrepen, daD zy zichzelven wilden tekenneD. De majoor bladerde in de kroniek en floot voor zich heen, de graaf scheen over iets na te denken en liet het voorhoofd op de hand rusten. Eindelyk sprong hy op, Wordt vervolgd Voedt gedachten van liefde en gjj zult beminnen en bemind worden. AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1