Doop- en Zomermatsjes Borduurwoi - - 'lijd® Landbouw. Recntszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Advertentiën. Algemeene Vergadering, Firma P. H. Veenhuizen. Tentoonstelling Z. L. M. Afd.Axel 1926. ONTVANGEN Firma A. J. Claessens. Firm P. H. Veenhuizen, Axel, Zaterdag werd ten overstaan van notaris Dumoleijn te Sas van Gent publiek herveild een drietal woonhuizen en een stuk weiland, gelegen aan het Schulpenpad. Koop 1. Het woonhuis, thans bewoond door wed. van Putte werd gekocht door den heer J. Vermoet voor de som van f2050; koop 2 woonhuis bewoond door den heer C. Feyen. Kooper de heer P. de Nocker voor f2010; koop 3 woonhuis bewoond door den heer C. Malfroi, werd ver kocht aan den bewoner voor de som van f1910. koop 4 het stukje weiland kwam aan den heer Alfr. Colpaert voor f930. Kapelaan Jos. Theeuwes, te Sas van Gent, zal naar de .Grondwet" verneemt in Augus tus van dit jaar naar Noorwegen vertrekken, teneinde aldaar te worden werkzaam gesteld in de missie van mgr. Smit. Zeenvrsck-Vlaamsche Tramweg- Maatscliappty. Zaterdag jl. is in het Hotel des Pays Bas te Terneuzen de gewone jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders in boven genoemde Maatschappij gehouden De heer P. F. Fruytier, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland te Hontenisse, die aan de beurt van aftreding was als Commis saris, werd als zoodanig herkozen. Het jaarverslag over 1925 werd uitgebracht en de balans en winst- en verliesrekening over dat jaar vastgesteld. Uit het verslag bleek, dat het reizigers- en bietenvervoer wat is terugge- loopen, doch dat zoowel het ge wone goederenvervoer als het postvervoer een hoogere op brengst gaf. Dit jaar werd een cijfer bereikt van bijna 158 mil- lioen K.G. suikerbieten (waarvan ruim 5 millioen in Januari en ruim 152Vj millioen in 't najaar) tegen in 1924 162 millioen K.G. (waar van ruim 37s millioen in Januari en bijna 159V* millieen in 't na jaar). Het vervoer van andere goederen nam toe met ruim 45 millioen 45 K G. De vrachtopbrengst-cijfers zijn als volgtPersonenvervoer f 107917.77, Goederenvervoer f501310,56, Diverse ontvangsten f 11182,71 of totaal f620411.04. De exploitatiekosten bedroegen f515275,28, zoodat de bedrijfs- rekening sluit met een zeer be vredigend batig saldo van f 105135,75. Behalve laatstgenoemd bedrag komen nog in het crediet van de winst- en verliesrekening voor: saldo exploitatie weegbruggen f 6290,37, interest f 15021,22; di vidend Stoomtram Hulst-Wal soorden f 12600, subsidiën en diverse baten f 67190,48, makende een totaal van f 206237,83, waar tegenover de volgende lasten staan: Rente 5 pCt. obligatielee- ning f43250, Stortingen in de vernieuwingsfondsen f38370,38, afschrijvingen f66586,92, zoodat het winstsaldo bedraagt f 58030,53 De balans vermeldt onder ac tiva o.a.Terreinen, gebouwen, weg en werken, rollend materieel, enz. f4.769.754,77, Bank en per sonen f38235,84, aandeelen stoom tram Hulst-Walsoorden en effecten f310435,99, effecten van de ver nieuwingsfondsen f275130, Ma- gazijnvoorraad f78479,41, terwijl in het passief o.m. voorko men geplaatst aandeelenkapitaal f 1.200.000,5 pCt. leening f 859000 renteloos voorschot van het Rijk f 1.6U.667, idem Provincie f 804556, afschrijvingsrekening f 694266,95, vernieuwingsfonds van den weg f 195545,53, ver nieuwingsfonds rollend materieel f 115603, winstsalde f 58030,53. Het door Commissarissen ge steunde voorstel van den Alg. Di recteur, om van dit winstsaldo f 54000, te bestemmen voor uit- keering van 47» procent dividend aan aandeelhouders, te reservee ren voor dividendbelasting f 3746.70 en het restant over te brengen op nieuwe rekening werd met algemeene stemmen aange nomen. Dientengevolge zal het vierde dividendbewijs vanaf 15 Mei a.s. betaalbaar worden ge- steld met f22.50. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde Axel II te Zaamslag tegen een elftal van de H. B. S. te Ter Neuzen. Bij de rust had Axel een voorsprong van 2—0; het einde kwam met een 3—2 overwinning van H.B.S. Bekerwedstrijden te Axel. Ter gelegenheid van haar 15- jarig bestaan zullen door de V. V. Axel internationale bekerwed strijden worden gehouden, waar aan 10 elftallen deelnemen. Bij loting zijn voor de eerste ronde de volgende wedstrijden vastgesteld Axel—Ter Neuzen; H. V. V.— F. C. Evergem Olympic (Borger- hout—- Rust Roest (Brugge)Axel II —Veteranen en H. V. V. II—Ter Neuzen II. Nederland—België 1 5. De Zondag in het Amsterdam- sche Stadion gespeelde wedstrijd tusschen de vertegenwoordigende elftallen van Nederland en België, eindigde met een 5—1 overwin ning voor de Belgen. Bij de rust was de stand 1 1. Landarbeidersstaking. Gister heeft een conferentie plaats gehad van den rijksbe middelaar ir. J A. Fruijtier, met de partijen betrokken bij de land arbeidersstaking te Graauw en te Boschkapelle. Besloten is voor Graauw een commissie te be noemen die uitspraak zal doen in het geschil. De arbeidersorganisatie heeft daarop besloten de staking niet te doen doorgaan. Te Boschka pelle zijn de partijen tot over eenstemming gekomen. Zitting van 30 April 1926. J. R. v. L., 49 j., zonder be roep te Zaamslag werd ten laste gelegd dat hij op 4 Maart 1926 te Zaamslag opzettelijk brand heeft gesticht in een schuurtje, waarin zich 2000 K.G. hooi en kele bossen stroo, 2 vlaszwingel- machines en een vlasbraakma chine bevonden, waarbij gevaar ontstond voor al die goederen en het schuurtje, dat aan L. Bol- leman toebehoorde. Eisch een maand gevangenisstraf. Oplichting: G. H., 25 j., koop man Terneuzen, vrijgesproken. Te Hulst werden voor het Kantongerecht de vorige week 24 zaken behandeld wegens over treding der bouwverordening van Koewacht. Men bouwt daar maar raak, zoodat soms dakgoten, gan gen, privaten „vergeten" worden. De bouwplannen schijnen wel aan de eischen te voldoen, maar bij de uitvoering kijkt men zoo nauw niet, of de verordening wordt nageleefd. De ambtenaar van het M. sprak van ernstige nalatigheid bij vei dachten en ook oij het gemeentebestuur eneischte f3 boete of 3 dagen hechtenis voor elke overtreding en f 1 of 1 dag hecht., voor degene, die zon der goedkeuring een woning had den betrokken. De kantonrechter bevestigde dien eisch. Voor de Volksgezondheid. Indien men voor een zieke deskundige verpleging wenscht dan neme men daarvoor geen verpleger of verpleegster aan, alvorens zich er van te overtui gen, dat de verplegende is van een in het Rijksregister ingeschre ven diploma A voor gewone zie kenverpleging of B voor de ver pleging van zenuwzieken. Voor de verpleging van kraamvrouwen neme men bij voorkeur een ver pleegster op wier diploma een aanteekening voor kraamvrouw- verplegmg is gesteld door den Hoofdinspecteur van de Volks gezondheid. Een kraam verzorgster bezit niet de kundigheden van een kraam verpleegster. De graad van deskundigheid mag bij de vaststelling van het honora rium in aanmerking worden ge nomen. Uitreiking van Mobilisatie- kruisen. Generaal Snijders, heeft Za terdag te Goes, vergezeld vaD luit.-geDeraal Terwisga aan 800 oud-gemobiliseerden eigenhaudig het mobilisatiekruis uitgereikt. Na afloop werd door de oud- gemobiliseerden gedefileerd voor Generaal Snijders. Door drie Zuid-Bevelandsche vrouwen in hun Goesche kleederdracht werd Generaal Snijders een kran9 aangeboden. Een concierge van een kantoor te Amsterdam heeft bij de politie medegedeeld, dat hij op weg naar een postbus een bedrag van 11.000 verloren heeft. De motorlogger Ro. I is Za- teidag te Hoek van Holland bin nengekomen met een walvisch op sleeptouw. Deze visch is op 15 mijl afstand van het vuur schip Haaks dryveude aange troffen met een harpoen in het lichaam. Vermoedelyk is de walvisch losgeraakt van een walvischvaarder. Diefstal te Bas-urn. Kort na middernacht pleegde Vrijdag een persoon in het sta tion te Bussum een overval. De dader had zijn gezicht met een donkere verfstof geschminkt. Hij drong in de derde klas wacht kamer binnen, toen de assisteut stationschef, de heer Nijhof, en een klerk bezig waren de gelden te tellen en in zakken te doen. Onder de bedreiging met een re volver gelastte hij de beide per sonen aan den kant te gaan staan. Daarop nam hij een der vier geld zakken, die reeds geteld waren, en verdween er mede, onder de uitroeping: „Volg mij niet, an ders schiet ik jullie neer." Deze bedreiging schijnt op de beide overvallenen grooten in druk te hebben gemaakt, wam eerst geruimen tijd later kwamen zy naar buiten en waarschuw den zij de politie. Intusschen had de dader kans gezien te ontsnap pen. De geheele overval duurde slechts eeuige oogenblikken. On danks ijverige nasporingen, is de dader nog onbekend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in een perceel van de firma Bakker in de Lange Jansstraat te Utrecht waar 40 uit de kast werd ge stolen. De dieven hebben via de dakgoot het perceel verlaten om 'aarna bij de firma Lorje in de- zeltde straat in te breken. Daar werd ongeveer 400 ontvreemd. Gisterennacht ontdekt6 de politie te Oosterbeek een ver dacht persoon bij de Nationale Baak. Hy werd aangehouden, en by nader onderzoek bleek, dat by in de kantoren had in gebroken, Er werd echter niets vermist. Gestolen kunsttanden. Te Rotterdam is ingebroken bij den tandarts K. aan de Dier gaardelaan. Velschillende kasten werden opengebroken. De dieven maak ten zich meester van een geld kistje met 100 gulden en een par tij van 3000 kunsttanden ter waarde van f 4500. „Avp," Belangrijke opgravingen. In de gemeente Beilen is een kerkhot ontdekt, dat dateert uit den tyd van 400—700 jaar na Christus. De eerste resultaten wekken groote verwachtingen. Reeds zyn 63 graven blootgelegd, die stuk voor stuk onderzocht zullen worden, Op dit kerkhot zijn heidenen en Christenen begraven terwyl er ook plaatsen zyn ge vonden waar brandstapels ge staan hebben. Een grat werd blootgelegd, waarvan de vorm van bet lichaam duidelyk is at- geteekend. Om den hals bevindt zich een ketting van gekleurde kralen en om de polsen traale bronzen armbanden, tefwtfl aan de heup een dolkmes bevestigd is, Dit kerkhof is waarschijnlijk aangelegd op een nog ouder kerkhof. Verschillende belang rijke vondsten zijn reeds gedaan en met minutieuse zorgvuldig heid wordt deze schatplaats na gespeurd. Ook ziju op dit ter rein sporen gevonden van een groot Saksisch huis. Het spreekt vanzelf dat de werkzaamheden groote belangstelling trekken. Avp. Ongeluk met humor. 't Gebeurde dezer dagen op de Maas te Tegelen, vertelt „De Volkskrant." Een man zat in een bootje te visschen. Schijnbaar had hij wel wat veel aan Bacchus geofferd. Nu schrijlt de natuur den mensch ten eenenmale wel dingen voor, die men niet straffeloos kan na laten, ook niet als men in een bootje op de Maas zit. Dit echter werd den man nood lottig, hy verliest het evenwicht en valt pardoes voorover in het water. Gelukkig zijc er menschen in de buurt; een schiet in der haast toe, pakt den drenkeling by een been trekt uit alle macht en trekt het been in het bootje maar de man blyft te water Een houten been zit nu een maal niet zoo vast als een echt been Men kan begrijpen, dat de toe schouwers veel neigiDg gevoelden om plat in het gras te vallen en het uit te proesten van hetlacneD, doch de in het water spartelende man, die in levensgevaar ver keerde, drong hen ten minste voorloopig de lachspieren in bedwang te houdeD. De moedige redder van zoo even doet een nieuwen greep, pakt hem ditmaal by zyn „broek", en trekt hem gelukkig op het droge. Met een kruiwageD werd hy naar huis vervoerd, waar vrouw- liet in duizend angsten en.... ongeduld zit te wachten. Want ze moest naar de film in het Volkshuis. De man wordt te bed gelegd, het „been" op zolder gedeponeerd zoodat een ontvluchting voor deD man onmogelijk 'werd, de deur gesloten en vrouwlief giDg naar de bioscoop. Van 1 31 Maart 1926. HULST. Huwelijks-voltrekkingen.3. Petrus Augustinus Vermeersen, 24 j., jm. en Wilhelmina Carolina Blom- maert, 26 j., jd. Frans Johannes Schou- waert, 24 j., jm. en Johanna Coleta Freijser, 23 j., jd. Ludovicus Cornelis Franciscus van de Walie, 25 j jm. en Leonia Maria Biesbroeck, 25 j., jd 6, Bernardus Antonius Theodore Maria Truffino, 29 j, jm. en Maria Julia Louisa Josephina van Waesberghe, 24 j., jd. 9. Josephus Leonardus Kerck- liaert, 35 j., jm. en Maria Josephina van der Heijden, 22 j., jd. 10 Johan nes Franciscus de Biuijn, 21 j., jm. en Anna Maria de Puijsseieijr, 26 j., jd. 16. Hendnkus Johannes Reuling, 33 j., jm. en Esther Marie Neefs, 29 j., jd. Geboorten. 7. Charles Louis, z. van Josephus Theodorus Blommaert en Rosalia Paulina Vernimm n. 9. Hermina Levina Carolina Therésia, d. van Anto nius Andreas ivens en Elizabeth J.H. Stroecken. 24. Johannes Cornelis Maria, d. van Hendrikus Cornelis Verkerk en en Maria J. Kuhne. 26. Elza Seraphina, d. van Johannes F. L. Smits en Louisa Catharina Annaert. Overlijden. 2. Philomena L. R. He- melaar, 48 j., d. van Franciscus en A. Strobbe. 5. Victor Francois Francois, 40 j. (ouders onbekend). 6. Anna Maria Sievens, 87 j., wed. van Josephus J. Serrarens. 11. Julia Franciescade Rech ter, 70 j., wed. van C. L. Heijman. 14. Petrus Anthonius Wentzler, 5 m., z. van Dominicus en Louisa van Jole. 24. Alida Maria Koenraads, 89 j., wed. van C. P. B. Andriesse. BOSCHKAPELLE Geboorten. 5. Josephus Camilius, z. van Jacobus Vernimmen en Emeiie van Pottel- berghe. Désiré Constantinus, z. van Constantinus de Poorter en Leonie Schelfhout. 11. Joseph Johannes Petrus, z. van Petrus Augustinus de Maat en Rosalie Dobbelaar. 24. Gerarda Josephina, d. van Gerardus de Schepper en Francisca Mathilda Ottjes. Emma Rosalia, d. van Jacobus Erpelinck en Eugenia Maria Pastijn. 29 Anna Apo- lonia, d. van Camille de Smet en Maria Petronella van den Berghe. Overlijden. 24. Rosa Honorina Aloy- sia Bonn, d. van Florimond Leopold en Angela Maria Rosalia Menu. 25. Jacobus Hermarius, 86 j weduwn, van Adriana Maria Collesaer. Wisselkoersen. Brussel 8,15. Parijs 8,15 Lorlden 12,87,. New-Vork 2,48s/, Marktberichten AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11,af 14,50. Rogge f9,— a 9,50. Wintergerstf k f Zomergerst f a f Haver f 9,— a f 10, Erwten f 11,—af 14,Paarden- boonen f 11,af 11,50. Duiven- boonen f a f Bruine- boonen f8,— k f 10,—Lijn zaad f 14,—af 15,—. Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f8,a f9,—. Gebookt Vlas f 10,— af 12,Gezwingeld Vlas f 0,75 a f0,85. Aardappels f4,— a f4,10. Stroo f 17,— k f 18,—Koolzaad faf—,—. Boter f 1,60 a f 1,70. Eieren f 0,047» a f 0,05. HULST, 3 Mei. Graanmarkt. Tarwe f 13,— k f 15.Rogge f 9,— a f 10,—. Wintergerst f 10, a f 10.25. Zomergerst f 10,k f 10,25. Haver f9,- a f 10,—. Erwten f 13,— a f 14,—. Paarden- boonen f 12,— a f 12,50. Duiven- boonen f 14,a f 15,Witte- boonen f a f Bruine- boonen f 10,— 5f 11.—» Lijnzaad f 15.— k f 16,—.Aardappels f 3,60 k f3,90. Koolzaad f— a f Boter f 1,20 k f 1,30 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30. Slachtvee 8, verkocht 3. Varkens 56, ver kocht 40. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 40000. f4.50 per 100 stuks. Mijn liarteiyken dank voor de vele blijken van belangstelling op 1 Mei jl. ondervonden. A. F. SCHIEMAN. Brievenbesteller, Axel. te Ter ÜSJeuzen. De leden van de Coöperatieve Boerenleenbank te Ter Neuzen worden hiermede opgeroepen tot het bijwonen van de jaarlijksche welke gehouden zal worden op MAANDAG 10 MEI 1926, des namiddags te 1 30 nur in het Hotel „DU COMMERCE", Markt te Ter Neuzen. Namens het Bestuur, D. J. DEES, Voorzitter. L. DE FEIJTER-Huijssen, Secretaris. Inschrij'vingsbiljetten zijn bij ondergeteekende van nu af te bekomen, voor de inzendin gen Paarden, Hoefbeslag, Rund vee. Varkens, Schapen, Geiten, Pluimvee, Konijnen, Bijenteelt en Zuivelbereiding. Voor de andere afdeelingen wordt per brief of briefkaart op gegeven alles aan de Secretaris der Tentoonstellings-commissie, JAN DE PUTTER, te Axel, Steenbosch. Een rcuzensorteering van al 55 cent.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3