Dhr. Oggel zei dat dhr. K. de F e ij te r geen directen last onder vindt van de sloot en als er men schen zijn, wien het de draag kracht te boven gaat, kon daarin ook wel worden voorzien Hij acht het een nuttige zaak, want het ver keer is daar zeer druk. Dhr. 't Gilde vroeg of de Raad wel consequent was om daar een bijdrage te vragen, als men ziet wa: binnen de kom aan de straten gedaan wordt? De Voorz. antwoordde, dat dit wel te billijken was, want ook binnen de kom wordt vergoeding gevraagd, als er gerioieerd wordt Bovendien worden de kosten hier den menschen niet opgelegd, maar gaven die gaarne en geheel vrijwillig. Dhr. OggelZe hebben er ook baat bij, want het onderhoud der bruggetjes kost meer. Dhr. Dieleman vond, dat de polder hier weer schraal voor den dag komt. Ze hebben vroeger die grond verkocht en later nog gedeelten verhuurd voor tuinijes, enz. aan goeden prijs en nu laten ze weer de demping der sloot voor een groot deel aan anderen over. Spr. is bovendien ook ge machtigd te zeggen, dat de Wed Dieleman er tegen is. De Voorz.Zeker, bij den bouw der woningen had de gemeente kunnen vragen om bij te dragen in de rioleering, maar dat was toen nog niet ir. zwang. Dhr. Van Dixhoorn voelde ook wel iets voor het idee 't Gilde, want de Oudenweg is ook, of schoon eigendom van den Noord polder, in 't belang der bewoners op kosten van de gemeente ver beterd. Maar als nu de menschen zelf presenteeren om bij te dra gen, dan kan hij het voorstel accepteeren. Dhr. Kruysse wees erop, dat hier de vergelijking met andere plaatsen niet opgaat, want de menschen hebben een brug noo- dig om over de sloot te komen, wat elders niet zoo is. Sommigen hebben zelfs al een buis in de sloot gelegd, die dan later brak «n waardoor deze toestand is geschapen. Dhr. Dieleman zou er ook niet voor zijn, dat de gemeente en de polder maar l/s in de kosten bijdroeg. Dhr. OggelDaarom dachten we ook, dat het zoo billijk mo gelijk geregeld was. Dhr. P. de Feijter begrijpt niet, dat daar nog zooveel over ge sproken moet worden. De men schen willen het zelf en hebben er voordeel bij, zoodat z.i. het voorstel zonder slag of stoot moest aangenomen worden. Daar het voorstel-'t Gilde niet gesteund wordt, wordt het voor stel van B. en W. met alg. st. aangenomen. 8 Waterafvoer Noordpolder. Naar aanleiding van het in de vorige zitting naar B. en W. teruggezonden verzoek van het Bestuur van den Noordpolder om bij te dragen in de kosten van een verbeterden waterafvoer van uit dien polder naar de Kreek, deelen B. en W. mede, dat zij met het Bestuur van den Buthpol- der hebben geconfereerd om door dien polder een verbeterden af voer te verkrijgen. Het resultaat van dit onderhoud was, dat dit Bestuur niet genegen was een zoodanige vergunning te verleenen. Met het Bestuur van den Noord polder is ook een bespreking ge houden, doch dit kon zich niet met het voorstel vereenigen, zoo als dat in de vorige zitting is gedaan. De verwijding van buizen, vanaf Buthdijk naar de Kreek, werd als half werk beschouwd met het resultaat, dat het binnen afzien- baren tijd toch verbeterd moet worden met het oog op den grooten afvoer van water uit de Gemeente, tengevolge van het verbeterde rioolstelsel. B. en W. stellen thans voor, de helft in de kosten van het plan van den Noordpolder te betalen, tot hoog stens f 2000 onder voorwaarde, dat dit werk onder toezicht van den Gemeente-Opzichter wordt uitgevoerd. Dhr. P. de Feijter verwonderde zich er over, dat B. en W. van hun oorspronkelijk voorstel zijn afgeweken en nu zoo'n groot be drag willen geven. De Voorz. antwoordde, dat het goed is geweest, dat nog een paar conferenties met de polder besturen zijn gehouden, want daardoor is men eerst goed op de hoogte van den toestand ge komen. Zoo is ook nu gebleken, dat het water uit de kreek niet terug in den polder kon loopen en is het maar het best dat de zaak ineens goed in orde wordt gemaakt. Dhr. P. de Feijter kan zich er toch niet mee vereenigen, dat zulke groote kosten worden ge maakt voor een waterval, die zeldzaam is. De VoorzEr werd algemeen beweerd dat buizen van 50 c.M. voldoende is, doch nu er dank zij de goede rioleering in de ge meente, die nog zal toenemen, zooveel water door die buizen gaat, achten B. en W. het beter maar groote buizen te nemen, opdat ook bij hoogen waterstand geen vrees meer bestaat, dat de landerijen zullen onderloopen. Dhr. J. de Feijter blijft bij zijn meening, dat de gemeente */g en de polder V» z°u moeten betalen in de kosten. Pe polder kan vol staan met buizen van 50 c.M maar nu er zooveel water van de gemeente door dien polder geloosd wordt, is het noodig, dat er grootere buizen gelegd worden. Als de toestand zoo blijft, zou de Noordpolder wel eens naar de Prov. Staten kunnen gaan en konden Ged. St. ons verplichten een nieuwen uitweg te zoeken, wat nog veel meer zou kosten. Dhr. Dieleman stond ook wel te zien, van den grooten sprong, die B. en W. maakten sedert de vorige vergadering. Hij vroeg of B. en V/. den werkelijken toe stand gezien en goed opgenomen hebben. Hoe het b.v. blijkt dat de sloot waardoor het water loo pen moet, hier en daar zoo on diep is, dat ze droog staat van den modder en allerlei voorwer pen, die er liggen, terwijl de put bij het riool vol water staat. Die toestand is heelemaal niet in orde en het schijnt dat er in geen maanden naar is omgezien Spr. is ook van meening, dat buizen van 50 c.M. voldoende zijn, als de sloot goed functionneert, maar daar staat wel 60 a 70 c.M. modder in. De Voorz. beweerde, dat het bezinksel toch geregeld werd uitgeschept. Dhr. Kruysse ziet in het ge sprokene van dhr. Dieleman juist een bewijs, dat er heel wat door d.e buizen moet kunnen, willen zu niet verstopt raken en bij buizen van 1 M. is dat niet licht het geval. Dhr. P. de Feijter: Maar het is ook een bewijs, dat de water gang van den polder niet in orde is. Ook is het rooster voor den duiker veel te nauw. Dhr. Kruysse meende, dat in de toekomst nog meer gerioieerd zal worden en het zeker wel buizen van 1 Meter mogen zijn, wat ook Van Hoeve heeft gead viseerd. Die kunnen ook beter schoon gehouden worden. Dhr. Dieleman vond, dat het een kleintje geweest was voor den Buth. polder om er een paar buizen te leggen. De Voorz.Dat hebben we ook besproken en in de toekomst zal dat ook toegestaan worden. Dhr. 't Gilde betreurt het, dat de gemeente door de tegenwer king van de polderbesturen tel kens voor groote kosten komt te staan en daarom zal hij tegen het voorstel stemmen. Dhr. Van Dixhoorn had ook liever een tweede boring door den dijk gezien, maar ais dat niet kan, dan is het maar het best afdoend af te werken. Het voorstel werd hierna met 6 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor de h.h. Oggel, Koster, (ruijsse, Dixhoorn, Weijns tn 3aert. Tegen de h.h. J. de Feijter, Dieleman, P, de Feijter en 't Gilde. 9. Intrekken raadsbesluit dd. 24 Sept. 19!8 Dit besluit dateert uit de dis tributiejaren, toen op het gehucht Spui naar aanleiding van een lezing van dhr. Jansen, te Driewe gen een comité werd gevormd teneinde in die buurtschap en te Spui een betere verlichting te krijgen, dan mogelijk was bij het toen heerschende petroleumge- brek. De Raad wenschte toen die pogingen te steunen door toezegging van een subsidie van f 1000, gedurende 5 jaren, aan welk besluit de heer .Weijns in een vorige vergadering herinnerde omdat dit besluit nog steeds van kracht was. B. en W. hierop opmerkzaam gemaakt, hebben terecht dit be sluit nog eens nader overdacht en blijkens het piaeadvies over wogen, dat de gemeente binnen afzienbaren tijd voor verschillen de feiten zal komen te staan ten opzichte van de electrificatie Het college achtte het daarom voorzichtigheidshalve gewenscht, mede ter voorkoming, dat uit dat Raadsbesluit inconsequence's ge boren worden, een voorstel te doen tot intrekking van genoemc besluit De Voorz. deelde mede, dat in verband met dit besluit ook de mogelijkheid bestond, dat als concessie werd verleend voor electrificatie, verschillende buiten wijken eveneens om garantie uit de gemeentekas zouden kunnen komen en bij intrekking van hét besluit voor Spui, stond dan de Raad voor ieder even vrij. Dhr. 't Gilde wildqaan de hand van die toelichting gaarne het woord en hield een betoog, dat 15 folio bladzijden schrift inhoudt, zoodat het voor ons bescheiden blad ondoenlijk is dit woordelijk weer te geven. We zullen daarom trachten zooveel mogelijk de hoofdpunten naar voren te bren gen, welke dhr. 't Gilde meende te moeten dicteeren, ten einde daaruit de gevolgtrekking te maken, dat ais hem in de vorige vergadering verweten werd, dat hij inconsequent was, dit ten aanzien van de meeste raadsle den kan worden gezagd. Spr. zou daarom eenige feiten recht zetten ter verdediging van zijn houding en deze vergelijken met de omkeering, die in het brein van zijn mede-raadsleden plaats had om daarnaar te beoordeelen, welke rol het woordje consequen tie in den Raad van Axel speelt Spr. releveerde dan verschillende uitspraken gedaan door raadsle den bij de behandeling van de electrificatie en zulks van af de zitting van 9 Maart 1922, toen voor het eerst een ontwerp-over- eenkomst met de P.Z.E.M. ter tafel kwam. Daarbij verplichtte zich de P. Z. E. M. om geen electriciteit aan derden in de ge meente te leveren, indien de ge meente de distributie op zich nam. En zulks, terwijl die Mij. met de Z. VI. Tram. Mij. druk in de weer was over een contract v«or stroom levering naar Drieschouwen en dit ook later en tot heden toe zonder eenig protest van gemeen tewege geschiedde. Voorts wees spr. op een becijfering uit de notulen der verg. waaruit bleek, dat een electr. lamp bij 55 ct. per K. W. U. op 2.1 ct. per uur komt, een gaslamp op 2.32 ct. en een petroleumlamp op 3 7 ct., alles voor een lichtsterkte van 50 kaarsen, zoodat electr. licht het goedkoopst bleek, terwijl de Bur gemeester op 7 Aug. 1923 ver klaarde, dat gas veel goedkooper was dan electr. licht. (Wordt vervolgd). AXEL, 27 April 1926. De alhier Zaterdag gehouden verkoop van de Emmabloem bracht f 217,35 op Aangezien voor dit bedrag 2000 bloempjes aan den man of aan de vrouw gebracht moesten wor den, zullen wij wel niet behoeven te verklaren, dat er door de jeugdige verkoopstertjes hard is gewerkt. Een mooi buitenkansje voor de tuberculosebestrijding en eene voldoening voor het bestuur van Het Groene Kruis" alhier, te kunnen beschikken over dergelijke koopvrouwtjes. De genieeteraad van Ter Neuzen besloot bij vaststelling der begrooting voor 1926 de steunregeling voor'uitgetrokken werkloozen te verlengen tot 1 Mei a.s., er werd daarvoor een post van f 10.000 uilgetrokken. Ged Staten, die de werkloosheid al daar niet meer als crisiswerk loosheid beschouwen, al staat vast dat de oorlog en de gevolg de toestanden oorzaak zijn, dat het havenbedrijf aldaar zich nog niet heeft kunnen herstellen, waren aanvankelijk tegen dien post, omdat zij van oordeel zijn, dat aan deze manier van onder steunen een eind behoort te komen doch hebben zich tenslotte daar mede vereenigd. Om die uitkeering tot 1 AAei te kunnen voortzetten, was echter nog een bedrag van f1800 noo dig. Burg. en Weth. gaven te kennen daarvoor geen voorstel te zullen doen De raad heeft tegen advies van hun college die rege ling bestendigd en behoorde"er volgens B. en W. nu ook verder voor te zorgen. Die stelling were krachtig bestreden door dhr. Ha melink, die er op wees dat zi ten deze alleen eeri raadsbesluit uit te voeren hebben en daarvoor het uoodige behooren te doen en dat zij in vele andere gevallen toch niet zoo huiverig zijn de posten der begrooting te over schrijden, getuige de gedurige suppletoire begrootingen of wij ziging der begrooting. Hij stelde voor den post met f1800 te ver- hoogen. Dit voorstel werd met 7 tegen 5 stemmen aangenomen. Een verzoek van betrokken organisaties, om de steunregeling op den bestaanden voet te be stendigen en daarvoor opnieuw f 10.000 op de begrooting te brengen, werd verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Een voorstel van dhr. Geelhoedt, een nieuwe steunregeling te ontwerpen ten bate van hen, die in 1914 als transportarbeider konden worden aangemerkt, werd aangenomen met 1 stem tegen van dhr. D. Scheele, die was voor steun aan hen, die het behoeven langs den weg der diaconie en Burgerlijk Armbestuur. In verband met deze steunuit- keering en stijging der bedragen voor het armbestuur, tegenover groote daling van het inkomen der ingezetenen, werd besloten het vermenigvuldigingscijfer der inkomstenbelasting, dat thans 1 bedraagt, te verhoogen tol 1.65. B. en W. deelden mede, dat de kosten der verbetering van de rioleering, aanvankelijk ge raamd op f42000, thans begroot worden op f 540J0. Daarbij wor den de kosten voor electrische bemaling volgens het voorstel van de P.Z.E.Mgeraamd op f 6000 per jaar. Op grond van den financieelen toestand werd besloten niet tot werk dat werk over te gaan. Besloten werd tot het aangaan eener kasgeldleening groot f 40 000 op loopende rekening, en afge wezen een verzoek van mej. A. C. Goethals te Driewegen tot wijzigi-ng van art. 78 sub d der Politieverordening in verband met de z.g. kermis te Driewegen op de Pinksterdagen. Uit Zaamsiag. Door de muziekvereeniging „De Volharding" alhier is be sloten om op Zaterdag 17 Juli aanst een festival te houden. Uit Slaiskil. Zaterdagavond werd aan de Vlakte onder deze gemeente, welke buurt aan het eiectrisch net van Sluiskil is aangesloten, voor het eerst het eiectrisch licht ontstoken, dank zij de activiteit van de „Mussolini" van Sluiskil. Een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M de Terneuzensche Pers, het Dag. Bestuur der gemeente Axel en eenige notabelen van S uiskil waren genoodigd, want dit feit zou in een rede aan de vergetelheid worden onttroken. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door den heer Colsen, lid van den Raad van Terneuzen en den heer Everwijn, electr. ingenieur aan de P. Z. E. M. Het gemeentebestuur van Axel was niet bij de hulde tegen woordig en alzoo werd in eigen kring het feest besloten met een glaasje op de gezondheid van de P. Z. E. M. Te Sas van Gent viel een wielrijder, die zich op de stijle baan wilde oefenen, van zijn ros en brak daarbij zijn schouder. De Bisschop van Breda heeft benoemd tot pastoor te Terneuzen den WelEerw. heer W. Binck tot kapelaan te Breda, den WelEerw. heer C. van Leijsen, kapelaan te St. Jansteen. Met ingang van 1 Mei wordt de Rijksambtenaar N. Doorne kamp verplaatst van Zuiddorpe naar Nieuw Namen en zijn collega J. Manage van Nieuw Namen naar Zuiddorpe. Door de politie te Hulst is proces-verbaal opgemaakt tegen een zekeren J. A., chauffeur aldaar die zich heeft schuldig gemaakt aan dieistal van een bedrag van f 35 aan bankpapier uit een taschje dat een vrouwelijke passagier, ko mende van St. Nicolaas en bij het uitstapptn te Hulst, in zijn auto bus had laten liggen. Hoewei de verdachte aanvan kelijk ontkende kwam hij daarop later terug en wees hij den on derzoekenden politieman het geld, dat hij in een kelder onder de garage achter een kist verborgen had. „M. Crt." Donderdag werd te Koe wacht ten huize van den heer 1 h. Misseghers ten overstaan van de notarissen van DalsumenLijds- man beiden te Hulst in t openbaar verkocht een hofsteedje bestaand uit nieuw gebouw huis, twee schu ren, erf, bouwland en weiland staande te Koewacht Heikant groot 53.10 Are. De hoogste bie der was de heer Vlassenrood, te St. Jansteen voor f 5,550. Verder een perceel land met daarop staand sparrebosch groot 42 are. De Hoogste bieder was de heer C. Jansen voor de som van f400. De gunning van beide perceelen werd aangehouden. „Zei." Naar men aan de „Tem. Crt." meldt, zal met ingang van 1 Mei a.s. voor het personeel der spoorweg-maatschappijen Mechelen- en Gent-Terneuzen een pensioenfonds in werking treden op ongeveer dezelfde voor waarden als de Pensioenwet 1922. Zoowel deze pensioenregeling als de loonregeling, waardoor nu de arbeidsvoorwaarden van het spoorwegpersoneel in Zeeuwsch- Vlaanderen vrijwel gelijk staan met het personeel bij de Nederl. Spoorwegen, worden als het resultaat van de actie van „St. Raphael" beschouwd Alweer stakmg Met bijna algemeene stemmen hebben de Landarbeiders te Graauw en Boschkapelle besloten Maandag 3 Mei in staking te gaan indien de Werkkgevers de aange kondigde loonsverlaging niet in trekken of een uitspraak van den Bedrijfsraad niet willen aanvaar den. „Zei." Bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Terneuzen is, in antwoord op een door haar ingediend bezwaar omtrent de toepassing der tarieven voor goe derenvervoer in lokaalverkeer op het Nederlandsche gedeelte der spoorwegen Mechelen- en Gent- Terneuzen van wege den Minister van Waterstaat bericht ontvangen, dat de spoorwegmaatschappijen bij nader overleg bereid zijn ge vonden de tarieven voor het goe derenvervoer op het Nederlandsch gedeelte der lijnen te herzien, en zal 'n tarief worden toegepast ongeveer 30°/0 lager dan het be staande Voorts zal bij verzending van goederen in internationaal ver keer, ook al wordt de vracht aan een der Nederlandsche stations betaald, in rekening worden ge bracht bij het tarief der Belgische spoorwegen, berekend in francs overeenkomstig de koers van den dag. - Bij den landbouwer C. Tho- maes te Hoofdplaat kreeg Vrijdag een werkman, hengstenleider, van een hengst zulk een trap, dat hij bewusteloos bleef liggen. Gogen*

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2