Toeval of VoorbescliikkiDg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen. No. 6 VRIJDAG 23 APRIL 1926. 42e Ja ar <r J. C. VINK - Axel. Raads verslag. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. AdVertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Vergadering van 20 April 1926. Toen de Voorzitter, burge meester Blok, de zitting om 2 uur opende, verwachtten we, ge zien de agenda, dat we vrij spoedig naar huis zouden kunnen, want van de 10 punten waren er slechts een paar die, naar we vermoeden konden, eenige dis cussie zouden uitlokken. We hadden echter mis geraden. Be houdens een intermezzo van een kwartiertje, dat we onze stoelen moesten ruimen, wegens een ver zoek om de deuren te sluiten, hebben we er tot half zes onaf gebroken zitten luisteren en schrijven. Hoofdzakelijk was het weer dhr. 't Gilde, die de spanning erin hield. Het begon reeds bij de notulen. 1. Notulen. Dhr. 't Gilde maakte daarop aanmerking en zeide, naar aan leiding van het onderwijs „ver goeding voor emigranten" niet gezegd te hebben, dat hij „een particulier" kende, die er f 100 voor over had, dat de menschen naar Canada konden, maar dat het een der emigranten was, die dat geld er voor over had. De Voorz. zei toe, dit te laten wijzigen. Daarna sprak dhr. 't Gilde er zijn verwondering over uit, dat in de notulen bij de bespreking der electrificatie niet voorkomt de berekening of het rapport van den Directeur der gasfabriek, den heer Wiechman, maar wel dat van den Directeur der P. Z. E. M., den heer Streefkerk. Toen aan B. en W. is opgedragen om een onderzoek in de stellen naar de mogelijkheid van zelf-exploitatie heeft dit college zich eerst ge wend tot dhr. Wiechman, die een nauwkeurige berekening heeft gemaakt. Het spijt spr. dat die berekening niet genotuleerd is. Voor degenen, die later deze no tulen zouden lezen, is het nu niet mogelijk om een zuiver over- in. (4 >Zoo heb ik toeh goed gezien !- riep de graaf uit, »mijn majoor, myn dappere majoor Hoe alles in my herleeft 1 Ik werp die on gelukkige dertien jaren van my at ik ben weer de vroolyke laneier van vroeger 1 Leve Ponia- towski, leve de Kei »Om Gods wil, graatviel hem de vreemdeling in de rede, »be- denk toch waar ge zijt En waar om die schimmen teruggeroepen Ze zyn verdwenen met hun tyd laat de dooden rusten »Rusten antwoordde de graaf, »dat is het juist wat mij onmo gelijk is o, dat ook ik by gindsche dooden rustteHoe zacbt, hoe zalig zou mijn rust zijn Ze slapen, myn dappere PoleD, en geen stem, hoe krachtig ook, zou ze kunnen doen ontwaken. Waar om mag ik alleen niet rusten Een donker rusteloos vuur brandde in de oogen van den schoonen man; smartelyk drukte hij de lippen op elkander. Zyn vriend beschouwde hem met zorg' zicht te krijgen van den stand van zaken. De Voorz. zegt dit niet opge merkt te hebben en begrijpt ook niet, wat de oorzaak daarvan zijn kan. (Naar de verslaggevers me dedeelden had dit rapport niet bij de ingekomen stukken gele gen). Hij zal echter het rapport alsnog aan de notulen doen toe voegen. (We komen hier nader op terug. Red.) 2. Ingekomen Stukken. Verschillende missives van Ged. Staten en andere stukken, waarop we reeds in ons vorig nummer wezen werden voorgelezen en voor kennisgeving aangenomen. Uit het proces-verbaal van kasopname bij den gemeente ontvanger dd. 25 Maart jl. bleek dat in kas was f 1877,55® aan baten, f 8565,94 aan gekwiteerde voorschotten, f 12.762 42 aan sal do der postrekening, aan te goed van het gasbedrijf f4 136.79, van firma Van Waesberghe-Janssens f 13000 en van firma Van Heel f7000, is totaal f47.342.70'. Te verminderen inet een verschul digd bedrag aan de Vereen, tot verbetering van Volkshuisvesting ad. f7.653.35, maakt dit een saldo van f 39.688.85', overeen komende met hetgeen volgens de bescheiden in kas moest zijn. Aangaande het antwoord van B. en W. aan dhr. Van de Cas- teel, dat zij geen vrijheid vinden om aan Drieschouwen tusschen Van de Bilt en Van Rumste een lantaarn te plaatsen zei dhr. Van de Casteel, dat dit hem speet, want dat dit hard noodig was Spr. heeft meer dan eens gezien, dat de toestand bij nat weer daar verschrikkelijk is en daarom zal hij aan den Raad voorstellen om er een lantaarn te plaatsen. Die menschen zijn ook belasting betalers en ik meen, dat we wel degelijk verplicht zijn om daar licht te maken, want zoolang de tram er staat, is er licht, maar is die weg dan gaat het licht uit De VoorzWanneer het een volle deelneming. Hij zag in hem niet meer den vroolyken, moedi gen joDgelmg, zooals hy hem gezien had aan het hoofd van het regiment in de dagen de» geluk» de vertrouwelijke, innemende glimlach, die hem eertijds zoo aantrekkelijk maakte, was gewe ken voor een toornigen bitteren trek. Het oog, dat voorheen vol trotsch zelfvertrouwen, vol vroo lyken moed, vrij en open om zich heen blikte, scheen wantrouwend ieder voorwerp te willen onder zoeken en doorboren. Het matte rood, dat zijD waDgen kleurde, was slechts de weerschijn van dien bloei zijner jeugd, die hem in de Parijsche salons den naam van den schoonen Pool had doen verwerven. En nogthans, zelfs bij de groote verandering, door tyd en smart teweeggebracht, moest men toestemmen, dat prinses Sophie zeer goed te verontschul digen was. »Ge ziet mij aan, majoor!» zei Zronievsky na een poos. »Ge be schouwt my, als wildet ge de dagen van weleer in mijn trekken wedervinden. Doe geen vergeef- sche moeite 1 Er is zooveel ver anderd zou dan de mensch niet veranderen met zijn lot?» »Ik vind u niet erg veranderd,» openbare weg gold zouden B. en W. ook niet aarzelen om er een i lantaarn te plaatsen, maar enkel en alleen om van den een naar den ander te gaan en den open baren weg over te steken kan men daar toch geen lantaarn gaan plaatsen? Dhr. Oggel merkte ook op dat dhr. Van de Casteel verkeerde gronden aanvoerde voor zijn ver zoek. Het is hoofdzakelijk de bedoeling om het wegje, dat langs de tramlijn naar Van Rumste loopt te verlichten, maar dat is terrein van de Tramweg—Maat schappij en daarom is ook die Maatschappij verplicht om daar voor verlichting te zorgen ter- wille van haar passagiers en per soneel. Dhr. van de Casteel zou het toch een kleintje vinden om er een lantaarn te .plaatsen. Hij weet, dat dhr. P. de Feijter er ook ge weest is en gezien heeft dat het noodig was en hoe kort de gas buizen er bij liggen. Dhr. P. de Feijter bevestigde, dat hij er een onderzoek inge steld heeft, maar, zoo vroeg hij, wanneer moet die lantaarn bran den Dat zou wel een nacht lantaarn moeten zijn, want den geheelen avond tot half elf rijden er trammen en is er licht? En daarom vond hij ook, dat het verzoek wel een beetje overbodig was, temeer waar, zooals hier gezegd wordt, het op particulier terrein aankomt. Dhr. Van de Casteel hand haafde zijn voorstel, dat echter alleen door dhr. 't Gilde werd ondersteund en daarom niet in stemming kwam. Hierop deelde de Voorz. nog aan dhr. Van de Casteel mede, naar annleiding van diens klacht, dat de lantaarn op de Sdssing enkele avonden niet gebrand had, dat de oorzaak daarvan was, dat enkele onderdeelen stuk waren, die van elders moesten komen. Dhr. Van de Casteel verliet hierna de vergadering. Door Andr. Dieleman, bakker en auto-ondernemer te Kijkuit was verzocht om een jaarlijksche hernam de vreemde, »ik herkende u bij den eersten aanblik. Maar één ding is niet meer als vroeger uit uw oog is een zeker vertrouwen geweken, een vertrouwen, dat my voorheen zoo vaak gelukkig maakte. Alexander Zronievsky gchynt my niet meer te vertrou wen. En toch,» voegde hy er lachend by, »en toeh was myn geest steeds by u, toch ken ik de diepste diepten van uw hart.» »Mijn arm hart,» hernam de graaf weemoedig »nauwelyk»zou ik weten, dat ik nog een hart had, als het niet vaak trilde van smartWat anders zoudt gij gevonden hebben, dan onwankel bare vriendschap voor u, majoor Neem het mijn oog niet euvel, dat het niet vroolijk meer rond blikt, ik ben in myzelven ge keerd, ik heb myn vertrouwen gelegd in myn rechterhand, baar druk zal het u zeggen, dat ik nog steeds de oude ben.» »Ik dank u. Maar hoe, ik zou uw hart niet kennen Ge zegt, dat het slechts trilt van smart j Wat heeft dan zeker vorstenkind gedaan, dat uw hart zoo droevig doet kloppen De graat verbleekte; hevig drukte hij de hand van den vreem deling, »Om Godswil, swyg subsidie van 150 gulden, ten einde een autodienst in te stellen, telkens ingaande 1 September tot en met 1 April voor de school kinderen van Kijkuit, Watervliet en Fort. Aangezien al deze kinderen vijf tot zeven kilonieter van de school verwijderd zijn, en het in dat jaargetijde haast niet doenlijk is voor de kinderen ben ik zoo vrij Uw medewerking te vragen. Wanneer Uw college deze sub sidie toekent, kan ik het tarief zetten op 75 cent per week voor een kind, f 1 per week voor twee kinderen, op f 1.25 voor drie kinderen, op f 1.50 per week voor vier kinderen. B. en W. wilden eerst nog nadere gegevens hebben, alvorens hieromtrent een voorstel le doen. Dhr. Kruijsse vroeg met welke auto die kinderen dan vervoerd zullen worden, want nu rijdt die man met een auto, waarin hij iederen dag brood brengt bij zijn klanten, maar als dan daarmee eerst eenige kinderen naar school zijn gebracht, dan is dat ten op zichte van het brood vrij on smakelijk. De Voorz. kon mededeelen, dat het voornemen was dan een andere auto te gebruiken. Dhr. Oggel meende, dat het beoordeelen van die broodbezor ging een zaak was voor de Waren wet en niet voor den Raad. Dhr. KruijsseJa, maar daar zou toch mijn stem van afhangen. Dhr. Van Dixhoorn vroeg of dit verzoek ook verband houdt met de wettelijke vergoeding voor schoolkinderen, die verder dan 4 K.M. van de school wonen, waarop de Voorz. bevestigend antwoordde. Dhr. Dieleman vroeg of het toch de bedoeling is om gunstig te beslissen, want in Groningen hebben Ged. St. een gemeente verplicht om er subsidie voor te geven. De Voorz. zeide, dat B. en W. de menschen ter wille zullen zijn, maar zij willen eerst een grondig onderzoek instellen. Dhr. Kruijsse merkte op, dat Geen woord meer over dit punt Ik weet, ik versta wat ge bedoelt, ja ik wil zelfs toegeveD, dat ge juist gezien hebt. De duivel heeft uw oogen geschapen, majoor 1 Maar waarom vraag ik aan een man van eer zooals gy, om te zwjjgen Nog geen een van het achtste regimeDt heeft zyn kame raad verraden.» »Ge hebt gelijk, geen woord meer daarover! Slechts dit ééne nogvan het achtste verraadt geen een zyn makker; maar de goede makker verraadt die zich- zelve niet »Kom hier op dezen trap,» fluis terde de graaf, »want er komen menschen aan Jezus Maria, zou buiten ons Dog iemand iets ver moeden »Als gij vertrouwen voor ver trouwen geven wilt, welaan, dan zal ik biechten.» >0 majoor, folter my niet! Ik zal a naderhand alles zeggen, wat ge weten wilt, maar nu spoedig, is er niemand behalze gy »En majoor Von Larun ver haalde, dat hij heden in de stad wa» gekomen, dat zjjne depêches by den gezant spoedig in orde waren, dat men hem medegeno men had naar de opera, en dat beu daar, terwijl bij met ver in Groningen het verzoek werd gedaan door de ouders, maar hier wordt het gevraagd door den ondernemer, dat is een andere zaak. Misschien zijn er wel men schen, die liever de vergoeding voor schoeisel ontvangen, dan dat ze de kinderen met de autobus meegeven zonder vergoeding. De Voorz.Daar heb ik ook al iets van gehoord, daarom is het beter eerst de zaak te onder zoeken. Alzoo werd besloten. Dhr. 't Gilde wenschte nog wel even te spreken over het schrijven van Ged. St. omtrent de garantie voor electriciteitslevering. Spr. zeide, dat door hem wel eens het verwijt was gericht aan B. en W., dat ze zoo geheim kunnen doen en ook nu is dat weer ge bleken. Zooals bekend, zijn de heeren onlangs op een Vrijdag naar Middelburg geweest om over de electriciteitskwestie te spreken en reeds Zaterdag's, den volgen den dag dus, wist Jan Publiek te vertellen, dat Ged. St. het garantie-aanbod van Axel ver wierpen. Toen ik dat hoorde, belde ik den burgemeester op en kreeg ten antwoord, dat er wel wat in de maling was, maar dat nog „niet voor publiciteit vatbaar was." Terwijl dus, zei spr., het publiek het op straat vertelde, mochten wij raadsleden tenminste ik er nog niets van weten. En op denzelfden dag was door een der leden van het college verteld aan iemand die buiten den Raad stond, dat de zaak van de baan was door de verwerping van het Axelsche voorstel door Ged. St. Spr. maakt er den Voorzitter een grief van, dat er bij hem zulke opvattingen heerschen om trent het niet geschikt zijn voor publiciteit", 's Maandagsavonds stonds in de Terneuzensche Cou rant al, dat het voorstel van de baan was. Spr. acht het heele- maal niet in orde, dat zaken, die hij niet weten mag, aan anderen buiten den Raad om worden ver teld. De Voorz. antwoordde, dat Vrijdags, toen B en W. uit Mid- rukking de prinses uit de verte aanstaarde, de vrouw vaD den gezant gezegd had, dat Sophie kennis had gemaakt beneden haren stand. Gij traadt de vorste lijke loge binnen één enkele blik overtuigde mij, dat gij en Diemand anders den geliefde kondet zyn »En de vrouw van den gezant vroeg de graaf met bevende stem. »Zjj heeft het bevestigd. Al» ik mij niet vergis, sprak zy ook van de vtouw van een opper maarschalk waarvan zij dit ge boord had.» De graaf zweeg eenige minuteo, terwijl hy voor zich keek. Hij scheen met zichzelven te rade te gaan, hij keek den vreemdeling nu en dan schuw van ter zijde aan »Majoor sprak hy ein delijk met klaDklooze doffe stem, »kunt ge mij honderd Napoleon» leenen De majoor was verrast door deze vraag; hij had verwacht, dat zijn vriend zou gaan jammeren over zyn ongeluk, zooals dat b(j soort gelijke tooueelen gebruikelijk isdaarom kou hy deze vraag niet dadelyk begrijpen en keek hy den graaf verwonderd aan. Wordt ven olgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1