Reeiilszaken. Landbouw. (iemengd Nieuws. De sterfdag van De Ruyter. Op 29 April zullen ter gelegen heid van den 250sten sterfdag van Michiel Adriaensz de RuijterHr. Ms pantserschepen „Tromp" en „Heemskerck" een bezoek aan de Amsterdamsche haven brengen. Er zal een krans gelegd worden op - zijn praalgraf in de Nieuwe Kerk. Vrijaf Rykspersonecl t>p verjaar dagen Kon. Hals. Op een vraag van de Centrale van Vereenigingen van Rijksper soneel is door den Ministerraad meegedeeld dat het de bedoeling is, dat op verjaardagen van het Koninklijk Huis tot één uur zal worden doorgewerkt en daarna vrijaf zal worden gegeven voor zoover de dienst toe laat. Kon nkiykgeschenka«n Utrecht. In de Donderdagmiddag gehou den raadszitting van Utrecht deel de de burgemeester mede, dat de Koningin aan de gemeente een viertal etsen geschonken heeft, behoorende tot de collectie, door lndië aan het Koninklijk Echtpaar aangeboden ter gelegenheid van zijn zilveren huwelijksfeest. De Ryksmlddrkn fn Maart 1936. De opbrengst van de Rijksmid delen (hoofdsom en opcenten) overde maand Maart 1926 bedroeg f 40.125.654 tegen f 35.859 706 over de maand Maart 1925. Het een twaalfde gedeelte der raming over 't geh. jaar bedraagt f38 183.000. Een meerdere opbrengst van bijna 9 millioen vergeleken met het eerste kwartaal van '25, is hoofdzakelijk te danken aan de nieuwe indirecte belastingen6 millioen meer van de nieuw ver hoogde invoerrechten en bijna 2 millioen meer van den tabaks accijns. Als derde volgt dan de inkomstenbelasting met 1 5 milli oen meer. Overigens geven de kwartaal cijfers slechts geringe verschillen te zien. Telefoonkabel Nederland Engeland. Dezer dagen is het laatste ge> deelte van den door Nederland in Duitschland bestelden telefoon kabel, die Domburg met Aldeburg (Engeland) zal verbinden, te Keu len in 19 goederenwagens geladen en naar Nordenham a. d. Weser verzonden, waar het in het nieuwe kabelschip „Neptunus" wordt overgeladen. Het leggen van den kabel zal in de laatste week van April geschieden. De nieuwe kabel zal door aansluiting aan het Duitsch net ook het doorloo pend verkeer tusschen Londen en de Duitsche industrie en handels' steden mogelijk maken, dat tot nu toe alleen in beperkten om vang des nachts bestond. De kabel is 165 K.M lang en weegt rond 1700 ton. Verslag Gezondheidscommissie 1924. Mededeeling van B. en W. aan Ed. van de Gasteel, dat geen lantaarn geplaatst wordt op Drie- schouwen en het niet-branden der lantaarn op de Sassing zijn oorzaak vond in het deffect zijn van de lamp. Bericht dat j. Cornelisse, amb tenaar ter secretarie, enz. is over leden. Verzoek van Adr. Dielentan om f 150 subsidie voor een autobus dienst K'.jkuit—Axei ten behoeve van de schoolkinderen. Beëediging gem.-ontvanger. Wijziging verordening vee markt. Voorstei B. en W. om de eerste 5 jaar geen centrale slachtsplaats te bouwen, behoudens verplich ting van overheidswege. Idem om het urinoir op de markt te handhaven. Idem om de sloot aan den Nieuwendijk te vervangen door rioleering. Idem om ten hoogste f 2000 bij te dragen in afwateringswer ken van den Noordpolder. Idem om in te trekken het Raadsbesluit dd. 24 Sept 1918, waarbij f 1000 was toegezegd voor electr. verlichting van Spui. Vaststellen kohier hondenbe lasting 1926. Van de openbare gebouwen en enkele particuliere huizen woei gisteren alhier de vlag uit ter gelegenheid van den jaardag van Prins Hendrik. Ingezonden Mededaeiingen Voor Allen die Sukkelen mei Verstopping of moeilijken en onrf- geimatigen Stoelgang zijr. Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. AXEL, 20 April 1926. In de hedenmiddag gehouden raadsvergadering werden o.a. de volgende zaken behandeld Goedkeuring door Ged. St. van de wijziging der politieverorde ning. Idem overdracht strookjes grond (stoepen) in de Nieuwstraat door de bewoners aan de Gemeente. Mededeeling Kon. beslissing, waarbij werd afgewezen het be roep van Zaamslag op de Kroon voor een afzonderlijke vleesch- keuringsdienst en afscheiding van Axel Goedkeuring instructie's amb tenaren keuringsdienst. Afwijzing van Ged. St. van het garantieaanbod door de gemeente aan G. S. voor electrificatie. Dankbetuiging van dhr. Den Boggende voor zijn benoeming als gem.-ontvanger. Proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ontvanger. Aanvaarding opdracht tot con trole van het accountantsbureau Aïorret. Het nieuwe gebouw van de Ned Herv Kerk is zoo goed als voltooid en ook de zitplaatsen zijn aile afgewerkt, behalve de voornaamste.die van den pre dikant; het preekgestoelte eischt nog eenige werkzaamheden. Met nog enkele andere onderdeelen hoopt de aannemer het gebouw binnen een paar weken te kunnen opleveren, zoodat de inwijding is bepaald op Zondagnamiddag 2 Mei. Naar we vernemen, za hieraan een feestelijk karakter gegeven worden. Zaterdag werd alhier ten huize van dewed Gilijamse door het Bestuur van de coöp. aankoop- vereeniging Axel-Station" aan besteed de levering van chili in twee partijen, waarvoor werd ingeschreven als volgt: Maat schappij Oorsprong, Rotterdam f 14.25, Verhelst, Westdorpe f 14.24, J. Scheele, Neuzen f 14,22, De Moor, Hulst f 14.22 en De Ruijter en Co., Axel f 14,19. Aan laatstgenoemde werd de levering gegund. Op den Zomerdag van den Ring „O Z.Vi van het N. J. V. die, zooals wij reeds meldden, gehouden zal worden op Dinsdag 25 Mei a s. (3e Pinksterdag) te Axel, op een weide van den heer A. van Hoeve nabij de Axelsche Sassing, hopen als sprekers op te treden de h h. Ds. J. W. Maas van Kloosterzande Ds. A. de Voogd van Vlissingen, Ds. P. J. Steinz van Goes, Ds. C. v. d. Waa van Waarde, Ds. W. A Dekker van Krabbendijke en Ds. G. P. A. Ruijsch van Dugteren van Axel. Zaterdag is te Sluiskil var een fiets de bagagedrager, waarop de 14-jarige C. zat, doorgezakt, vaardoor de stang in de spaken van 't achterwiel kwam. De fiets viel. en C bleek daarbij een her senschudding te hebben beloo- pen. Uit Westdorpe. Zaterdag veroorzaakte een auto brand een heele oploop in onze gemeente. Nadat men eenigen tijd aan de machine had staan werken vloog deze eensklaps in brand, zoodat de vlammen eruit sloegen. Daar men voor ontploffing vrees de, werden de vele nieuwsgieri gen op afstand gehouden. Het was zoo'n vuurhoop, dat het raad zaam geacht werd de brandweer op te roepen, die voor de naast- bijzijnde perceelen riet ten over vloede waakte. De auto, die niet te blusschen was, althans niet met het spuitje van Westdorpe, brandde geheel uit. Een leelijke schadepost voor den eigenaar, zekeren H. uit Axel. Zaterdag is de metselaar W. V. te Sluis van een dak gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk, werd overgebracht naar het zie kenhuis te Oostburg waar hij aan de gevolgen is overleden. „M. Crt." Door een vertegenwoordi ger eener Belgische firma, ge vestigd te Luik, die belast was met het verzenden van mijnhout dat te Terneuzen was opgeslagen, is bij de politie aldaar aangifte gedaan wegens verduistering van gelden en rentezegels, gepleegd door een onderbaas, die beiast was met liet uitkeeren der week gelden aan werklieden en het plakken van zegels. Bij onder zoek is gebleken, dat geruimen tijd nimmer een zegel voor een dier werklieden weid geplakt, niettegenstaande den onderbaas, zekeren E. T. E., wonende te Terneuzen de daarvoor bestemde bedragen werden uitbetaald. Laatstgenoemde heeft inmiddels zijn huisraad verkocht en is met zijn gezin naar België vertrokken. Loop der bevolking Gedurende de maand Maart zijn in de gemeente Axel Ingekomen Josep'nus F. de Roos, landb. knecht, Julianastraat E 125, van Zaamslag. P:eter Faas, landb. kn., Spui N 103, van Neuzen. Maria C Remerij, zonder, Drie schouwen A 43, van Neuzen. Anna M. Martijn, telefoniste Noordstraat B 57, van Sluis. Abraham den Exter, landb. kn Singelweg J lib, van Neuzen. Alfons de Vleeschouwer, landb kn., Kijkuit L 15, van Stekene Pharailda M. Casteels, dienstb. Buitenweg H 19, van St. Jansteen Frans van Kampen, winkelbe diende, Nieuwstr. G 79, van Hil versum. Jaspert Oppeneer en gezin voerman, Ouiienweg 1 40, van Zaamslag. Floriment v. d. Vijver, mare- chausseé, Buthdijk J 16, van IJzendijke. Cornelis Fr Maas, landb. kn., Spui O 1, van Zaamslag. Geertrui de Bokx, wed. J. Baak, z mder, Nieuwendijk, van Zaam slag. Willem Broekhoven en gezin, arbeider, Buitenweg H 20, van Neuzen. Vertrokken: Gustaaf Coppieters, landb. kn., Kijkuit L 9, naar Koewacht. Egbert Meesen, landb. kn., Oudenweg I 22, naar Waterland kerkje. Hendrikus M. Burm, zonder, Koestraat D 103, naar Hulst. Justina Fr. Burm, zonder, Koe straat D 108, naar Hulst. Piernella v. d. Berge, dienstb. julianastraat E 157, naar Mid delburg. Jan A. Schooff, landb. kn., Sluiskil P 26, naar Westdorpe. H. G. J. Tillemans, marechaus- seé, Buthdijk J 16, naar 's Her- iogenbosch. M. van Pienbroek, landb. kn., Smitschorre Q 40, naar Zaamslag. Johan P. de Huilu, banketbak ker, Weststraat D 5, .naar Vlis singen. Karei Hamelink, landb. knecht, bassing Q 18, naar Neuzen. Christina de Kraker, dienstb., Sassing Q 20, naar Neuzen. Leo Hemelaar en gezin, fa brieksarbeider, Zeestraat A 24, naar Neuzen. Franciscus Sijs en gezin, fabr. a beider, Buitenweg H 20, naar 4euzen. Christina v. d. Velde, dienstb., ijkuit L 7, St. Kruis. Pieter Dieleman, vrijw. mil Sluiskil P 32, naar Middelburg. Elizabeth Dobbelaar, dienstb., Armendijk H 47f, naar Zaamslag. de Axelsche linksbinnen meteen goed schot te doelpunten, waar aan de rechtsbuiten weldra een tweede punt toevoegde Nog voor de rust slaagden de bezoekers er in een tegenpunt te maken (2—1). In de tweede helft bleef het spel verdeeld, waarbij door beide partijen nogal kansen gemist werden en Axel geen geluk had met twee van den paal terug springende ballen. Tegen het einde gelukte het den Rupelzonen nogmaals te doelpunten en daar mede een gelijk spel van 2—2 te forceeren. Duitschland—Nederland 4—2. Te Dusseldorf is Zondag de voetbalwedstrijd Duitschland- Nederland gespeeld, welke door de Duitschers met 4—2 werd gewonnen. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde Axel II alhier tegen Juliana van Zaamslag. Bij de rust was de stand 2—2 daarna wist Axel nog tweemaal doelpunten en alzoo met 4—2 winnen. ie ie Zondagmiddag waren hier de Rupelzonen van Niel op bezoek bij Axel 1. Na een kwartier wist Arrend. Rechtbank te Middelhuig In de zitting van 16 April zijn o.a. de volgende zaken behau- deld J. L., 24 j., arbeider te Zaam slag werd ten laste gelegd dat by op 27 December 1925 te Zuia- zaude A P. Keijuell opzettelijk met een mes ot scnerp voorwerp in zjjn buik heelt gestoken. Eiscfa een maand gavangenis- slrat. GL fl, 25 j, koopman te Ter neuzen, wegens oplichting van A. P. de Ruijter, penningmeester van de Bijzondere school te AxG van een bedrag van 9.90, ge pleegd te Axel op 8 Maart 1.1. Eisch een maand gevangenis straf. De voedering van kuikens. In de „Tuingids" lezen wij Straks krijgt u dus kuikens. De eerste fout die u kunt maken spruit voort uit een te groote zorg. Nauwelijks zijn de diertjes gebo ren, of de gelukkige eigenaar zou ze willlen volproppen met grutjes of dergelijk spul. Volkomen on bewust veroordeelt u de dieren daarmee tut den dood. Het kui- kenlichaampje wordt in het ei op gebouwd uit het eiwit, niet uit den dooier. Het lichaam groeit om den dooier en vlak vóór het uit komen van het kuiken, bevindt zich de dooier nog volkomen in tact, door de navelstreng met het kuiken verbondeneerst op het laatste oogenblik verdwijnt de dooier door den navel van het dier naar binnen in het lichaam, waarheen het dus wordt ingetrok ken, om te dienen als voedsel voor de eerste 48 uren na de ge boorte. In die 48 uur mag het kuiken geen bijvoedering hebben, want in dat geval zou de dooier niet verteren, maar tot een leder achtig vodje verdrogen, ingewands stoornissen geven en den dood veroorzaken. Zoowel bij het kunstmatig als bij het natuurlijk broeden, komen de eieren ongelijk uiter verloopt gewoonlijk wel 24 uur tusschen het tijdstip, waarop het eerste ei, en dat waarop het laatste ei „uit" komt, en om de eerstgeborenen nu niet te laten hongeren moet men met eene voorzichtige voe dering beginnen, 24 uur nadat liet laats uitgekomen kuiken geboren werd. Een kloek late men haar eigen gang gaan. Als deze naar der menschen zin te lang met haar jong kroost „zitten" blijft, maakt men zich ongerust en begint men de kloek met hand of stok te por ren om haar maar te bewegen uit wandelen te gaan, „bang" als de menschen zijn, dat het kleine goed je verhongeren zal, welke vrees wel vermengd zal zijn met een tikje nieuwsgierigheid, hoe de jon ge beestjes er uit zien. Wat pas geboren kuikens noodig hebben is rust en warmte en wat ze het best kunnen missen, is eten. Ver ontrust de kloek dus niet, want dan drukt ze de kuikens uit ang stige zorg zóó sterk aan dat deze soms verstikken Instinctief weet de kloek, wanneer het tijd is om op eten uit te gaan en dat doet ze dan ook op het door ons aange- Na de eerste wandeling wordt de kioek opgenomen en in het kloekenitokjc geplaatst, al of niet verbonden mei een kuikenrennetje. Zoo n kloekenhokje moet niet groot zijn. 5ü bij 50 c.M. b v., en is belegd met turfmolm en droog zand. De voorzijde is af gezet met houten spijltjes waar tusschendoor de kuikens kunnen in en uitioopen. We achten het goed om de kloek de eerste dagen op die wijze opgesloten te houden, eerstens omdat ze in het begin vreeseiijk bezorgd doet, voortdu rend met de pooten op den grond krabt en met de vleugels slaat, waarbij de kindertjes wel eens een oplawaai krijgen, waartegen de lichaampjes nog niet bestand blijken te zijn en tweede.is, om dat het dan gemakkelijker is om aan de kuikens het dure opfok- voer te verstrekken op een plaats waar de kloek ze niet kan mee helpen om het op te peuzeien. In het kloekenhokje maakt men omhoog tegen een der zijwanden een ruitje, waarin het graan voor de moeder gedaan wordt en men verstrekke haar in de eerste dagen bij voorkeur mais, omdat dat graan ais het op den grond terecht komt toch te groot is om door de kui kens geconsumeerd te worden. Gerst en tarwe zouden ze nog wel eens op kunnen pikken, ter wijl het ze toch niet goed beko men zou. Bij de kunstmoeder zijn al zulke voorzorgen natuurlijk overbodig. Het artikel besluit met eenige algemeene aanwijzingen. dat méér kuikens sterven aan een te overvloedige voedering dan aan een tekortdat melk, ook z.g. oudetmelk en karnemelk als drin ken verstrekt, de ontw kkeling der kuikens buitengewoon bevordert en in staat is veel fouten in de voedering goed te maken dat de uiterste zindelijkheid bij het ver strekken van eten of drinken be tracht moet worden omdat jaar lijks duizenden kuikens sterven aan diarrhee, veroorzaakt door ver zuurd eten of drinken, gevolg van onvolkomen reiniging van etens- en drinkensbakken dat kuikens vaak per dag eten moeten heb ben, doch telkens kleine porties, niet meer dan ze met graagte achtereen opeten, zoodat zij bij eiken volgenden maaltijd weer tiek" hebben; dat men vooral moet oppassen voor eenzijdigheid in de voedering. Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Het gevolg van verkeerde verhoudingen. Te Rotterdam heeft weer een drama plaats gehad, dat een 35-jarigeu man het leven gekost heeft. Iu een pand aan den Plantage- weg woonde J. EL, een RoemeeD, op kamers, die sedert geruimen tijd omgang had met de 23- jsrige A B. Vrijdagavond zoo heeft juftr. B. later medegedeeld, toen het paar op de kamer van H. zat, toonde by haar een revolver, waarop het meisje zeide, dat het wel een prul van de markt zou zyn. II. bestreed dit en wees haar, hoe men ermee schieten moest. Tot driemaal toe haalde fmt meisje den haan over, zonder dat een schot afging. Hy zeide vervolgens, dat, als men iemand dood wilde schieten, men het wapen tegen den slaap van den tegenstander moest houden. Om het haar duidelijker te maken, hield H. haar hand vast en drukte deze tegen zijn slaap. Nogmaals haalde zy den haan over en dit maal ging een schot af. H. was onmiddellijk dood. Terstond is de politie het ge beurde medegedeeld, die onmid dellijk een onderzoek instelde. Het meisje is voorloopig aan gehouden. Uit het onderzoek jjeven tijdstip, n.l. minstens 24 is, naar vernomen wordt, nog uur na de geboorte van de laatst niet met stelligheid gebleken, dat uitgekomen kuikens. bet verbaal, dat bet meisje vaa

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2