lackiri Terstond PU ROL Bakpoeder Griep Gemengd Nieuvis. Landbouw. Rechtszaken. BISCUITTAART DrOehker's dezen, dat geen geestelijke tot een sacrement ook niet tot het ontvangen van het sacrement des huwelijks een vrouw of meisje mag toelaten, wanneer zij niet alleszins zedig is gekleed, en dat hij gehouden is, ook bij huwelijksplechtigheden, de bruids meisjes en bloed- en aanverwan ten uit de kerk verwijderd te houden, wanneer zij zich in dezen niet aan de wetten der kerk on derwerpen willen. Wannegr men ons vraagt, wat moet ve,staan worden onder de woorden „zedig" gekleed, dan meenen wij ten dezen geen betere omschrijving te kunnen geven dan die, welke is opgenomen in het regiement der wereldlijke derde orde van den H. Francis- cusDe vrouwelijke leden moe ten in hare kleeding te allen tijde zorgvuldig vermijden a. ontbloo tingen of daarmede gelijk te stel len gebruik van doorschijnende stoffen, door uitsnijdingen lager dan de hals b. mouwen, die den bovenarm tot den elleboog niet bedekken of laten doorschijnen c. doorschijnende vleeschkleurige voering vleeschkleurig belegsel op plaatsen, die bedekt behooren te blijvend. rokken, die op welke wijze ook, de zedigheid kwetsen". De bisschop wijst ook op de taak der school in deze. Mr. Limburg. Benoemd tot lid van den Raad van State mr. J. Limburg, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Ingezonden Mededeelingen AXEL. 16 April 1926. In „Het Gulden Vlies" werd gisterenmiddag alhier ten over staan van notaris Dreginans en ten verzoeke van de familie Burm, wegens vertrek geveild het woon huis met schuur en erf, laatst bewoond door de familie Burm, staande in de Koestraat alhier en groot 3 are 17 centiaren. Koopers werden de heeren F. Klaassen en P. A. van Hoeve, beiden te Axel, voor f 5300. Na afloop hiervan kwam onder den hamer het woonhuis met erf van de erven Steppe-Kamoen, groot 1 are 48 centiaren, staande in de Emmastraat alhier, waarvan kooper werd Jos. Baert, spoor- werker alhier, voor f2200. Toen gisterenochtend de landbouwer P. C. van Kijkuit zich met zijn meikkar op den zgn. Steenschen dijk bevond werd hij onverhoedsch aangereden door een wielrijder, die zoo'n groote vaart had, dat C. tegen den grond werd geworpen en een bloedende hoofdwonde opliep. Met veel pijn werd de man die reeds 73 jaren telt, opgeno men en naar het ziekenhuis te Hulst vervoerd, waar men zijn toestand niet zonder gevaar achtte. Aan aandeelhouders van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg maatschappij zal worden voorge steld over 1925 41/» pet. dividend uit te keeren. „M. Ct." Eerstdaags wordt hiertoe een vergadering gehouden en zal een definitief bestuur gekozen wor den, terwijl het voornemen be slaat om subsidie te vragen aan de gemeenten St. Jansteen en Clinge. Er is reeds een demonstiatie gehouden, die voldoende belang stelling had en welgeslaagd mocht heden, gezien de verschillende oefeningen, die de honden op bevel te zien gaven. Te Boschkapelle is aanbe steed de vergrooling van de R K. kerk Het minst werd in geschreven door P. Voet en de Waal te Vlissingen voor f24.600 met inbegrip van doopkapel en door J. Wieieinans te Hoofdplaat voor f23.000 zonder doopkapel. Gunning is aangehouden. Door Z K. H. Prins Hendrik is een gift van f 40 geschonken ten behoeve van het orgelfonds der Luthersche Kerk te üroede. „Br. Crt." Zomertijd in België. In verband met den Zomertijd I in België, welke met 18 April ingaat, vestigen we er de aan- I dacht op, dat de uren van aan1 komst en vertrek aan de stations der spoorweg-maatschappij Me- chelenTerneuzen, voorzoover deze op Nederlandsch grondge bied liggen, dus van af Neuzen tot Hulst, met een uur worden vervroegd. Dit geldt ook voor de Nederl. stations op de lijn Gent—Ter Neuzen. De tram Roodesluis Moerbeke zal voor alle diensten een uur later rijden, dan tot heden werd aangegeven. Om dezelfde reden wordt de dienstregeling van de Z.-VI. tram tusschen IJzendijke en Veldzicht een uur vervroegd en vervalt daardoor (tijdelijk) de aansluiting om 5.41 u. uit Pyramide, en heeft trein V 13 uit Veldzicht op 5.45 aansluiting op trein 8 voor Schoondijke. Pa. v. L huisvrouw F.. V., 53 j., te Sas van Gent, wegens be leed ging van Hortense de Smedt, tot 1' 10 boete subs. 10 j. hecht. C. A. v IJ., 20 j., arbeider te Axel, wegens diefstal van een rïjwielbelastingplaatje 1926, van C. v. d. Lavoir te Axel, tot een maand gevangenisstraf. J- V., 35 j., koopman te Axel, wegens diefstal van 20 K.G, beet wortelen van J. Dees te Terneuzen op 6 Maart j i., tot f 10 boete of 10 d. hecht. P. A. v. d. V., 35 j, schipper te Ossenisse, wegens strooperij, met een kruiwagen en een vaartuig, van zand, toebehoorende aan het Kroondomein, tot f 20 boete subs. 20 d. hecht. C. d'H., 24 j, bediende te Ter Neuzen, wegens het niet mede maken van een reis met het Ne- derlandsche schip „Schieland", naar een Noord-Europeesche ha ven, voor welker reis hij was aangemonsterd, ten overstaan van den Waterschout te Terneuzen, tot 14 dagen gevangenisstraf. Predikbeurten te Axel kansje! Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Paardententoonstelling Milaan. Naar „De Veldbode" verneemt, zullen de gebr. Aernauds te Sluis, behalve den kampioenhengst van 1925, Fair, naar de internationale tentoonstelling van paarden van Belgisch type te Milaan zenden de merries Minnie d'Isaac, kam pioene van 1924 en Flora, kam pioene van 1923. De laatste is door den heer E. P. Staal te Stop peldijk onder zekere voorwaar den verkocht aan de gebroeders Aernaudts. De Belgische kampioen van 1925, Avenir d'Herse en de waar schijnlijke kampioen van 1926, Gaulois du Monceau gaan niet naar Milaan De Belgische inzen ding bestaat uit 15 hengsten en merries. De daders van de te Kloos- terzande gepleegde inbraken zit ten thans, naar we vernemen, te Middelburg achter slot en grendel. Het zijn twee Belgen, wonende te Antwerpen, die in Kloosterzande goed bekend waren, daar ze er vroeger als vluchtelingen gast vrijheid genoten. Uit St. Jansteen. Alhier wordt getracht een af- deeling van de politiehonden- vereeniging op te richten, waar toe het initiatief werd genomen door de heeren J. de Blok, gem. veldwachter alhier, A. Dierincks, Rijksveldwachter te Kapellebrug en A. van Geijt, Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag zijn de volgende personen ver oordeeld Fr. B., 50 jwerkman te Graauw, wegens het niet voldoen aan de I vordering van den wachtmeester Jereiniasse, om te blijven staan, toen hij zich schuldig maakte aan overtreduig van de Mollenwet, tot f 15 boete subs. 15 d. hecht. J. B., 46 j., werkman te Graauw, als voren, tot f 15 boete subs. 15 d. hecht. F. v. O., 35 j., klompenmaker te Clinge, wegens mishandeling van F. Bolssens te Clinge op 21 Febr. j.l., tot f25 boete subs. 25 d. hecht. Toen de timmerman P. A. Maas Wz. uit Koudekerks, by zyu schoonzoon G. Zacbarias3e te Zoutelande bezig was een steenen vloer te vervangen door een hou ten, vond hy een muntstuk ver- raeeneude dat dit een rijksdaal der was, doch by het verder ver werken van den grond, vond hij in een oud aarden kaunetjs240 zilveren en 217 gouden muntstuk ken, dateerend uit de jaren 1615 tot 1650. De zilveren munten zijn auderbaUmaal zoo groot dan eeu gewonen rijksdaalder. Bij de gou den muuten zijn 65 stuks in om vang zoo groot als een rijksdaal der en 152 stuks zoo groot als eeu gulden. Zoo ver kan wor den nagegaan is het meestal Spaauech en Engelscb geld. Het gewicht der zilverstukkeu be draagt 7 KG. en dat van het goud 1 K.G. Een aardig buiteu- „M. Crt." Verdwaald t Van Vlieland schrijft men aan de „Leeuw. Crt." Toen Zaterdagmorgen de heer Kroon zijn zoon wilde wekken, omdat deze naar Harlingen zou, om voor de militie gekeurd te worden, bemerkte hij, dat de jon gen niet aanwezig was. Het bed was onbeslapen. Na 's avonds 11 uur moet hij dooi' een raam de woning hebben verlateD. Bij verder onderzoek bleek een klein zeilbootje uit de haven ver- dweuen. Van een nabijliggende visschersschuitont breekt het kom pas. Vermoed wordt, dat de jon ge Kroon in den nacht met het zeilbootje de reis naar Harlingen heeft willen ondernemen. Hij is laar intusschen nietaangekomen. Tot heden heeft men noch hem zelf, noch van zyn vaartuigje J,enig spoor gevonden. Zaterdagnacht is ingebroken in de woning van de 66-jarige weduwe R. te Nieuwenhage. De weduwe werd wakker en maakte alarm. Daarop sloegen de inbre kers haar neer. Een 14-jarig meisje wekte door haar ge- chreeuw de buren die toegesneld kwamen, waarop de inbrekers vluchtten. De toestand van de bejaarde vrouw is ernstig, aan gezien zij veel bloed verloren heeft. BoeQes. Toen een dame te Rotterdam gisteravond een boodschap deed I n een winkel aan de Weste Wa genstraat, bemerkte zij, dat een 'Hein jongetje den zilverbon van ■»n rijksdaalder dien zij ter be taling had klaar gelegd, weggrisie jn er mee van door ging. Zij vaarschuwde een juist voorby omenden agent, die den knaap ea de beide kornuitjes, by wie ij zich gevoegd had, naar het politiebureau overbracht. Het bleek, dat de dader de vytjarige A. W. J. was en dat zyn broerij-- vau 13 jaar en een kameraadje an 11 hem tot den diefstal aan gezet hadden. Na een schrobbee- ing is het drietal voorloopig heengezonden. Moord. Ia een burgerlogement „de Nieuwe Aanleg" te Amsterdam logeerde sedert drie maanden zekere M., zich noemende film operateur en diens 25-jarige vrouw. Daar Diusdag uit hun kamer geen geluid vernomen werd, waarschuwde de eigenaar bet politiebureau, waarop een inspecteur en een rechercheur kwamen en zich toegang tot da kamer verschaften. Zij vonden de vrouw geheel gekleed aan handen en voeten gebonden te bed liggeu in levenloozen toe stand. De hals was omsnoerd met een handdoek, waarvan de uiteinden baar iu den mond wa ren gestopt. De politie vermoedt, dat wor- giug heelt plaats gehad. Vermoe delijk is wraakneming in het spel, daar de vrouw tydens af- wezigheid van haar echtgenoot bezoek ontving van een persoon uit Den Haag en na den terug keer van haar man een woorden wisseling moet hebben plaats gehad. De eohtgeuoot scbijut het logement verlaten te hebben zonder door iemand gezien te zijn. De vermoedelijke vader van b -t slachtoffer is naar Amster dam outboden ter herkenning zijner dochter. Hiermede is ook het vermoeden bevestigd dat de dader niet Melchers heet. In de Jan Steenstraat heeft hij m< t raej. Wijker gewoond onderden naam W. Krap. Ot deze naam de goede is, valt nog niet met z*kerheid te zeggen. De vreemdeling, die gevraagd heeft naar Nelly Wijker, is op gespoord. Hij 18 een Griek die vroeger kennis bad aan de ver moorde vrouw. Neliy Wijker heeft aan dezen Griek een brief geschreven, waarin zij hem ver zocht naar Amsterdam te komen om oude banden weer aan te kucopen. De Griek is gekomen, en heeft, toen by Nelly Wyker niet thuis vond, een brief ach- ergelaten, dien hy gegeven heelt aan den knecht van bet logement. Deze beeft den brief niet gegeven aan de vrouw maar aan den man. Daaruit begreep de man, dat de vrouw hem wilde verlaten, en toen heett vermoedelijk de scène plaats gehad, met het noodlottig gevolg. De 30-jarige F. A. Hdie Zondagmiddag op den Matbenes- serdyk te Rotterdam door het s oringen van d n achterband au ea motorfiets van de duozitting gevallen is, is in het ziekenhuis aan de bekomea verwondingen overleden, Bestriding van tandbederf. De tanden bederven door gis ting en rotting van aan de tanden vastkle vendespijsresten. Spoel dus na iederen maaltijd den mond zorg vuldig met schoon water en zuig dit door de tusschenruimte van de tanden. Borstel Uw tanden en kiezen voor het naar bed gaan aan alle kanten met een deugdelijk tand middel, ook aan de binnenzijde. Als het tandvleesch bloedt bij het borstelen, is het ziek Men moet de kinderen van jongs af leeren de spijzen flink en zorg vuldig te kauwen. Bedenk wel Men onderhoudt zijn tanden door ze goed te reinigen, ze flink te gebruiken, door ze regelmatig aan tandheelkundig onderzoek te onderwerpen en door zieke tan den vroegtijdig te laten herstellen. Alleen een deskundige kan het hol worden van een tand bijtijds ont dekken. GEZONDHEIDSRAAD, Maandagnacht is te Geldrop bij Eindhoven de boerderij vau aen landbouwer W. de V., al- gebrand. De hofstede brandde totaal uit; ook de inboedel ging vt-rioren. De bewoners werden uit bur: slaap gewekt door het geloei van de twee koeien. Het vee, twee koeien, een geit en twee kippen, werd een prooi der Gammed, Oorzaak onbekend. Ernstig motorongeiak. Te Hdlegom zijn een motorfiets met zijspan eu een auto tegen elkaar gereden. Deze aanrijding werd veroorzaakt doordat, terwijl de motorrijder de stoomtram Haar lemLeiden wilde passeereu van de zijde van de tram ook een auto aankwam, zoodat een botsing onvermijdelijk was. Terwijl de motoi fiets en de auto op elkaar 1 iepen, kwam juist de tram aan rijden. Het motorrijtuig sloeg om mat het gevolg dat de motorbe stuurder over de rails werd ge worpen. De inzittende in het zij kan, de 19-jarige E. R Verkade, kwam juist voor de locomotief, met het gevolg dat hij een ern stige schedelbreuk bekwam, en spoedig overleed. De inzitteuden iu de auto, die vermoedelijk de schuldigen waren, moeten beiden beschonken geweest zijn. Zij zyu onmiddellijk in arrest gesteld. ,Avp." Overvaren. Het uitgaaude s.s. „Rotterdam" van de Holland Amerikalijn heeft Diasdagnacht ter hoogte van Vlaardiugen de motorschuit De Twee Gebroeders", schipper P. v. d Graaf uit Oud B- ijerland, overvaren. Direct ging het s.s. „Rotterdam" voor anker en zette een sloep uit. Tengevolge van den mist kon deze sloep geen der beide opvarenden van de motorschuit oppikkeD. Deschip- per van de motorschuit die on- middellyk zonk, verdronk. De 13-jarige scheepsjongen Huisman werd door de bemanuiDg van het uitgaande s.s. „Matahalm'' gered en aan land gezet. De motor schuit was gpladen met aard appelen. De eeriyke vinder. Een dame, die in de Leidsche- s'raat te Amsterdam naar een winkel uitstalling stond te kijken, liet haar bandtascbje vallen. Een van de medekykers was zoo vriendelyk het voorwerp op te rapen en het de dame terug te geven. De dame vermiste later echter, naar het Hdbl. meldt, uit het tascbje een enveloppe met een biljet van 1000, drie biljetten van 100 en een van 50 marken, alsmede een portomonnaie met biljetten van 10 en van 20 en 5 mark Te Rotterdam beging een 17-jarige L. v. B. de onvoor zichtigheid om in de heete was te roeren, met het gevolg dat de pot kautslde en de was vlam vatte. De kleeren van den jon gen vlogen in brand. In angst liep bij de straat op. Zyn broer g dukte het, deu jongeD, door de brandende werkjas van het lijl te trekken en hem met jassen over den grond te rollen, de vlammen te smoren. Met ern stige brandwonden is de jongen naar het ziekenhuis vervoerd. nadat men zich gebrand of be zeerd heeft, moet men de be schadigde of verwonde plekken behandelen met Doos 30 ct. 9 4«J. Zondag 18 April 1926. Voorin. 97, ure Ds. G. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 ure Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. naar Oetker's-Recept, gebakken «net een door Dr. Oetker op wetenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Backin vervangt de Gist Men gaat onmiddellijk tot bakken over. het deeg rijst onder het bakken. Backin is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eierenf 9.48 400 gr. suiker„d).22 pakje Dr. Oetker'» Vanillesuiker 0 02'/, 300 gr. tarwebloem0.11- pakje Dr. Oetker'i Backin 0.04 6 eetlepels water f 0.87'/, Bereiding Eierdooiers.suiker,Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng, de meellaij en daarna het.stijfgeklopte eiwit Men vuile een met boter ingewreven spring» vorm met het bereide deegen bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer a/, uur. Vraagt gratis receptenboekje bij de Eenige Importeurs. E. Ostermann 6, Co., A dam. en Influenza kan men het beste be strijden door gebruik der Sanapirin- Tabietten (Mijnhard!). Glazen buisje 75 ct. Bij Apolh. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2