Toeval of Voorbeschikking Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuvvsch- Vlaanderen Wis wordt oud? No. 4. VRIJDAG 16 APRIL I 926. 42e Jaarg. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNF. MENTSPRIjS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Het sterftecijfer wordt nagenoeg overal en vooral ook in Neder land hoe langer hoe kleinereen eeuw geleden stierven er jaarlijks 30 personen op iedere 1000 in woners, tegenwoordig nauwelijks 15. De menschen worden dan ook ouder of, beter gezegd, er worden meer menschen oud dan vroeger. Bij de eerste volkstelling hier te lande in 1830, waren er 61187 mannen en 73303 vrouwen, te zamen 134490 personen, op den leeftijd van 65 tot 84 jaar, 2026 mannen en 2751 vrouwen, samen 4777 personen van 85 jaar en ouder op een bevolking van 2613478 inwoners, derhalve op 1000 inwoners waren er ruim 51, die 65 tot 84 en 1,8 die 85 jaar of ouder waren Latere volks tellingen toonen aan,dat het aan tal ouden van dagen absoluut en relatief voortdurend toeneemt. Wij weten dat ook in den tegenwoordigen tijd de 85-jarige ouderdom niet de leeftijdsgrens is. Nu en dan leest men van 100-jarigen ook in ons land, hoe wel zulke gevallen toch altijd tot de zeer groote zeldzaamheden behooren. Het is bijna een vaste gewoonte geworden bij het vermelden van het overlijden van zulke personen er bij te voegen, dat zij hun lang leven te danken hebben aan de een of andere meer of minder bijzondere levenswijze,, soms van vrij zonderlingen aard en in tegen spraak met hetgeen menigeen zou willen veronderstellen. In het algemeen verdienen zulke ver telsels en beweringen weinig ge loof. Het kan waar zijn dat een honderdjarige een sterke rooker was, dat hij geregeld alcohol ge bruikte, dat hij veel vleesch at, dat hij nooit gerookt heeft, dat hij geheelonthouder was, dat hij vegetariër was, dat hij in alles onmatig was, of dat hij iemand was, met een zeer soberen levens wandel een conclusie valt er niet uit te trekken. (2 »Om 'i hemels wil, wat voor schandaal maakt geit riep de vertoornde dame uit. »Alle men schen kjjken naar ons. Wie roept er nu zoo luid! Het is maar goed, dat men daar beneden juist zoo hard gespeeld heeft, anders had iedereen uw >Zronievskjc kunnen hooren. Wat moet ge dan van den graaf hebben Ge weet toch, dat wij de kennismaking met hem vermijden »Daar weet ik niets van,* her nam de vreemde. »Hoe kan ik weten, wien ge kent en wien niet, daar ik eerst sedert drie uren hier ben Waarom vermijdt ge de kennismaking met hem »Wel, zijn verhouding tot onze regeering kan u niet onbekend zyn,« sprak de gezant. »Hy is verbannen eu ik vindt het zeer onaangenaam, dat hy juist hier en altijd slechts hier wil zijn. Hij heeft zich onbeschaamd aan het hof laten voorstellen, en daarom zie ik hem telkens. En toch eisehen de omstandigheden, dat ik doe, eliof ik bknj niet ken. Bovendien heb ik al last genoeg met dit noodlottig mensch. Van hooger hand wil men weten, waarvan hij leeft en wel zoo schitterend leeft, daar toch zijn goederen ver beurd verklaard zijn en ik kan dit geheim niet ontsluieren. Kent gij hem baron De vreemdeling had deze woor den slechts half gehoord. Onafge broken keek hy naar de vorste lijke loge, hij zag hoe Zronievsky met de vorstin en met de andere dames sprak, hoe zyn vurig oog af en toe op Sophie rustteen hoe zij begeerig deze blikken opving en teruggaf. Het gordyn werd opgetrokken de graaf trad achter uit en verliet de logeLeporello hief zijo klachten aaD. »Kent gy hem baron fluis terde de gezaDt. »Weet ge iets naders omtrent zyn omstandig heden »Ik heb met hem onder de Poolsche lanciers gediend.* »Is het waar, heelt hy in het Fransche leger gediend zaagt ge elkander dikwyls? Kent ge zijn geldelyke omstandigheden »Ik zag hem slechts in dienst,* hernam de vreemde. »Ik weet niets van hem, dan dat hy een dapper soldaat en een zeer ervaren officier ii.< DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Cent ;*voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag II ure. Twee dingen blijken er echter met zekerheid uit. in de eerste plaats dat nimmer één enkele factor oorzaak is geweest van een lang leven en dat het daarom niet noodig is het leven dier ouden van dagen te bestudeeren om er, zooals men vroeger waan de, 'n middel in te vinden tot navolging. In de tweede plaats dat evenmin een schijnbaar sterke constitutie of het leven onder min gunstige omstandigheden be hoeft te doen wanhopen in een lang leven. Merkwaardig in dit opzicht is het leven van Luigi Si Cornaro, een Venetiaansch edelman, doch in zijn jeugd reeds van zijn goederen beroofd. Of schoon van een zwakke gezond heid schreef hij 4 verhandelingen in zijn 86, 88, 90 en 95ste levens jaar: „Over de voordeelen van een matig leven of de kunst om honderd jaren oud te worden." Dit werkje is in vele talen over gezet, hier te lande verscheen het in 1843. Ten einde niet langer gebon den te zijn aan toevallige voor beelden, heett een statisticus, Alfred von Lindheim in 1909 te Weenen een uitgebreid onderzoek ingesteld naar het leven en de levensomstandigheden van een groote reeks personen van 80 jaar oud en ouder. Alle gasthuizen en verblijf plaatsen van mannelijke en vrou welijke grijsaards zijn nagegaan en daarenboven zijn aan tal van particulieren die den leeftijd van 80 jaar hadden bereikt of over schreden lijsten ter invulling toe gezonden, zoodat ten slotte om trent niet minder dan 705 hoog bejaarden inlichtingen zijn ver kregen. Afgezonderd werden de antwoorden, die tengevolge van zwakzinnigheid van de onder vraagden geen vertrouwen ver dienden. Uit dit onderzoek bleek o.a. het volgende. Onder de oudjes komen veel meer vrouwen dan mannen voor. De meesten hunner waren zoo lang mogelijk aan den arbeid of in hun zaken gebleven door- eengenomen waren zij 68 jaar oud, eer zij stil gingen leven. Over het algemeen hadden zij zich gelukkiger gevoeld, toen zij nog in hun werk waren. Hoewel de meesten van het land kwamen kon toch niet gezegd worden, dat het verblijf aldaar zoo bij zonder gunstig was. Allen aten vleesch en dronken gaarne een borrel, ook zelfs de vrouwen. Onder de mannen was er geen een, die niet rookte. De meer derheid dezer oudjes had een opgewekte gemoedstemming, zelfs diegenen die onder zware zorgen gebukt gingen. Hoewel velen allerlei ziekten hadden doorstaan, scheen dit geen invloed van beteekenis te hebben nagelaten op hun levens kracht. Als een algemeene con clusie kan derhalve uit liet over zicht worden opgemaakt, dat ab soluut geen bijzondere omstan digheden bij deze ouden van dagen te voorschijn traden, die als oorzaak van hun lang leven kunnen worden opgeteekend. Nog veel minder bleken allerlei zonderlinge middelen en soms tegennatuurlijke of mystieke kun sten in het werk te kunnen wor den gesteld om een hoogen leef tijd te bereiken. Ook is meer of mindere weistand niet van over wegende beteekenis, maar het meeste kans om oud te worden hebben die personen, die afstam men van ouders, die zelf ook oud geworden zijn, die door hun moeders gezoogd en zelf een ge regeld huwelijksleven geleid heb ben en overigens matig hebben geleefd, doch die vooral hun tijd niet in ledigheid hebben door gebracht, of al te vroeg zich aan den arbeid hebben onttrokken. Met vette letters laat de schrij ver aan het slot zijner beschou wingen drukken: de alpha en de omega, de schering en inslag van alles wat deze personen getuigen, is arbeid. Allen hebben tot op hoogen leeftijd gewerkt en diegenen, die dit het langst heb ben volgehouden, zijn de besten onder hun tijdgenooten. In de gestichten en armhuizen zijn de De gezant zweeg hetzij omdat hij hem geloofde, of omdat hij te voorzichtig was, om zijn gast door verdere vragen te doen denken, dat hij hem mistrouwde. Ook de vreemdeling toonde geen lust, om het gesprek verder voort te zetten. Hy scheen al zijn aandacht aan de opera te wijden, en toch hiel den zijn gedachten zich met ge heel iets anders bezig. Zoo heeft het noodlot u eindelijk hierheen gedreven, zei hij by ziehzelven. Arme ZroüievskyAls koaap wildet gij Kosciusko helpen en uw vaderland bevrijdeD. Vryheid en Kosciusko zijn vergeten en verdwenen Als jongeling waart gij in geestverrukking voor den roem der wapeoeD, voor de eer vao den adelaar dien gij volgdet. Men heeft ze verslagen. Lang b'waardet gij uw hart voor de li°tde, als man vindt ze u eindelijk en zie de geliefde staat zoo vreeselifk hoog, dat ge vergeten moet of ten ondei gaan Het lot van zyn vriend, want dat was graaf Zronievsky hem geweest, stemde den vreemde ernstig en droevighij geraakte in dien toestand, waariD men de wereld en al wat daarin is ver geet, en, toen het eerste bedrijf der opera wa» afgespeeld moeit verpleegden, die nog gedeeltelijk met eigen werk den kost moeten verdienen, voor zich zelf het ge lukkigste en houden zich het best. Op één punt, dat Lindheim niet vermeldt wil ik de aandacht vestigen. Wanneer iemand be trekkelijk vroegtijdig zijn werk neerlegt en dan niet oud wordt, of zoo hij wei oud wordt, dan m slechter conditie verkeert dan andere lieden van gelijken leeftijd, dan is het niet geoorloofd de oorzaak daarvan toe te schrijven aan niet-werken en zeker niet aan luiheid. Het is zeer goed mogelijk, zelfs waarschijnlijk, dat de afname der levenskrachten er toe leidt het werk neer te leggen en in die gevallen is het geheei onjuist de mindere krachten aan het niet verrichten van arbeid toe te schrijven. Dit doet echter niets af aan de juistheid der conclusie Arbeid is een levensvoorwaarde, en de woorden var. Kamer„Een lui mensch wordt niet oud kunnen ons als richtsnoer dienen. Voor Volkenbond en Vrede. Dinsdag werd te Middelburg de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede, onder voorzitterschap van den heer mr. J. F. van Deinse. De secret., de heer mr. M. W. G. var, der Veur, bracht liet eerste jaarverslag uit van de op 10 De cember 1924 opgerichte afdeeling. In dit verslag wordt herinnerd aan de verschillende spreekbeur ten voor de afdeeling gehouden, doch ook aan enkele, die in het voornemen hebben gelegen, maar waarbij de sprekers, die hun komst toezegden, later verhinderd waren. Het ledental bedraagt thans ongeveer 100. Aan de afdeeling werd opgedragen door het hoofd bestuur om te trachten in andere plaatsen van Zeeland afdeelingen te stichten en verklaarden de hee- ren van Deinse en Herman Snijders zich bereid te Zierikzee, Goes, Terneuzen en Oostburg te spreken. de gezant hem meer dan ééne vraag doen, eer hij opgewekt was uit zijn gepeinzen, die Diet eens verstoord waren door het applau- disseeren van net parterre. »De hertogin heeft naar u gevraagd,* zei de gezant. Zij meent uwe familie ie kennen. Kom, doe dien ernst, die zwaar moedigheid van uw voorhoofd wijkeDIk zal u in de loge brengen en u voorstellen.t De vreemdeling kleurde zijn hart klopte, hy wist zelf niet waarom eerst toeu hij met den gezant de gang doorging, toen hij de vorstelijke loge naderde, toeu gevoelde hij dat het vreugde was, die zijn hart sneller deed kloppen, vreugde, die hij gevoelde, nu by het liefelijke wezen naderde, wier stille liefde hem zoo aantrok. II. De hertogin ontving den vreem de met bizondere welwillendheid. Zy zelve stelde hem aan prinses Sophie voor en de naam Laruo scheen in de ooren van het scboo ne kind bekeod te klinken. Een vluchtige blos kleurde hare wan gen en ze zeide, dat zy meende gehoord te hebbeD, dat hij vroeger in het Fransche leger diende. Het stond bjj den baron vast, dat Die» De secretaris meent te weten, dat te Goes een afdeeling in wording is. Aan het einde van het verslag wekt de secretaris op te blijven werken voor het beginsel der vereeniging opdat de geest van Locarno ai meer en meer door dringt. Na het jaarverslag van den secretaris en den penningmeester herinnerde de voorzitter er aan, dat men ten opzichte van den Volkenbond in een slechten moe- son leeft, gezien het verloop der laatste vergadering. In verband hiermede leest spr. echter de circulaire van het hoofdbestuur voor, waarin er op wordt gewezen dat het werk van Locarno niet voor niets is geweest. Nu juist moet men blijven medewerken aan voortzetting van den Volken bond, die noodzakelijk is. Trou wens er is op de laatste verga dering geen sprake geweest van sabelgekletter en is men niet van elkaar gegaan om zich te wapenen voor den oorlog, maar met de overtuiging, dat het, als men in September weder bijeenkomt, beter zal gaan. Spr. meent dat hieruit blijkt, dat ook door de afdeeling het werk met kracht moet worden voortgezet. Verder deelt de heer van Deinse mede, dat hij te Goes en te Ter Neuzen zal spreken. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat besloten is 18 Mei, den datum van het bijeenkomen van de eerste vredesconferentie, in het vervolg als den Vrededag te herdenken, en dat het bestuur het voornemen heeft dit jaar dien dag te vieren door een bijeen komst, waarop de Volkenbondsfiim zal worden vertoond en een voor dracht over het streven van den Bond zal worden gehouden. „Midd. Crt." Zedige kleeding en de Kath. Kerk. De Bisschop van Haarlem heeft zijn geloovigen gewezen op de noodzakelijkheid van zedige klee ding. Hij schrijtt onder meer „Wij waarschuwen dus bij mand anders dan Zronievsky dit gezegd kou hebben. Hy kreeg hieromtrentdes te meer zekerheid, toen haar oog met zekere deel neming op hem rustte, als op een bekende, toen het bleek, dat zy gaarne het woord tot hem richtte. »Ge zyt hier vreemd,* zei de hertogin, »ge bevindt u nog geen dag tusscheD deze muren, gij kunt dus nog door niemand zijn om gekocht. U bevorder ik tot scheids rechter Kunnen er niet iü de na tuur geheime krachten bestaan die die, hoe zal ik me eens uitdrukken, die ons, wanneer wij ze roekeloos te voorschijn roepen, onheil kimnen aanbrengen »Gezijtnietonpartydig moeder zei de prinses levendig, »ge hebt reeds door de wyze, waarop ge uw vraag doet, het oordeel van den baroD beperkt.Zeg gy my eens, wanneer toevallig, na een tijds verloop van vele jaren, van een huis achtereenvolgens zes dakpan nen gevallen waren en onderschei dene personen gedood haddeo, zoudt gy dan dit huis niet meer voorbygaan »Waarom niet Het zou moeten syn, dat er in deze dakpannen geheime krachten lagen, die Wordt vortolgdj, - 5 42 6 06 6 14 7 14 6 19 6 59 6 07 719 7 37 8 34 843 8 50 8 59 9 08 6 47 7 27 AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1