Gemengd Nieuws. Rechtszaken. A vliegtuigen, waarover de K.L. M. thans beschikt. Het zijn ech ter vliegtuigen die, nog niet als een verouderd type kunnen wor den beschouwd. De Zwitsersche maatschappij heeft deze vliegtuigen, welke in uitstekenden staat verkeerden, van de KL.M. overgenomen om daarmede het beginnend Zwit- serseh luchtverkeer op te bouwen. De Vllegtnigenfabrlck te Veere opgeheven. De Vliss. Crt. deelt mee, dat het bedrijf van de Vliegtuigenfa- briek van Fokker te Veere bin nenkort, waarschijnlijk reeds in Juni, zal worden opgeheven. Vooral voor Veere is het een tegenslag, dat het nu ook verliest deze laatste rest van een nieuw bedrijf, waarvan men bij de ves tiging in Juni '21 veel verwach ting had voor de opleving der welvaart van dat plaatsje. De heer Fokker had toen een vliegtuigenfabriek in Amsterdam, waaraan veel Duitsch personeel werkte, door hem meegebracht van zijn voiige fabriek in Duitsch land. Hij heeft toen een groot deel van zijn fabricage overge bracht naar Veerenaar men toen meldde, in verband met de arbeidstoestanden in Amsterdam. Te Veere vond hij een geschikte installatie in de daar in de oorlog gebouwde Vliegtuigloods der Ma rine, met daarbij behoorende ma chinerieën en werf. Hij heeft die toen van het Rijk in huur ge kregen. Het personeel zal voor het grootste deel wel ontslagen wor den. AXEL, 13 April 1926. Aan de j.l. Zondag alhier ge houden gaaischieting, gegeven door de handboogmaatschappij „Ons Vermaak" werd door 44 schutters deelgenomen. De hoogvogel hield stand en werd daarom verloot, waarbij D. van Cadzand alhier de gelukkige was. De zijvogels werden geschoten door R. Kips van Koewacht en Pr. Spiesens te Westdorpe. De kallen door J. van Esbroek, Sluis kil en P. Dierickx te Koewacht (Absdale). In de Vrijdag te Zaamslag gehouden vergadering van den gemeenteraad werd mededeeling gedaan van een Koninklijk besluit, waarbij het beroep van den raad tegen het besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring werd ont houden aan het raadsbesluit tot het vormen van eer. afzonderlijken keuringsdienst ongegrond werd verklaard. Burg. en Weth. werden ge machtigd verbetering aan te bren gen in de gelegenheid tot water scheppen uit een put op het land van den heer J. de Mul Az. Een voorstel van Burg. en Weth. om aan A. Dekker Fzn. uitweg te verleenen over den gemeente lijken uitweg bij de huizen der Woningbouwvereeniging tegen be taling van f268,80. Sommige le den achten dit bedrag te laag in verband met de te verwachten onderhoudskosten van den weg. Een voorstel van den heer C. A. Wisse om f 500 te vorderen werd echter eveneens verworpen. Aan de landbouwtentoonstelling te Axel wordt overeenkomstig hei voorstel van Burg. en Weth. f 50 subsidie verleend. Een voorstel om f 100 te geven verkreeg slechts 3 stemmen. Het heffingspercentage der in komstenbelasting werd bepaald op 0,9. Een voorstel van Burg. en Weth. om in verband met de geraamde ongunstige financiëele resultaten der exploitatie eener gemeentelijke beerruiming tot instelling daarvan niet over te gaan, werd aange nomen. Na breedvoerige bespreking werd aangenomen een voorstel van Burg. en Weth. tot het uit voeren van verschillende wegs- verbeteringen, geraamd op een totaal van f 33 539,05. Dit plan omvat de volgende straten of wegen: Rozemarijn straat, Drie Schouwenstraat, Ketel- Straat, Veerstraat, Ter Neuzensche straat (woonhuis De Moor—Wa terleiding!, Polderstraat, Axelsche straat (van F. de RuijterJ. Stolk), Veerstraat (van begraafplaats--D. Galle, keien verleggen), Stoof- straat, Ter Neuzensche straat (Watergang—Groenstraat, ver- breeden en verleggen). De bedoeling is de hierboven aangegeven straten of wegen te voorzien van klinkerbestrating, uitgezonderd de Ter Neuzensche straat van den watergang tot de Groenstraat, van welke de kei bestrating zal worden opgenomen en met gebruik van elders uit komende keien op 1 M. breeder herlegd, en het gedeelte der Veer straat van de begraafplaats tot D. Galle, waarvan de keibestrating ook zal worden herlegd. „Tem. Crt." Goed slot f 1628,59. De raming voor 1926 werd in de vergadering 7 Mei vastgesteld op een som f2615.31 in ontvang en uitgaaf. De bijdragen voor de gemeen ten waren geraamd als volgt Axel f 114.32, Hoek f54.72, Neuzen f 200.70, Overslag f 7.36, Philippine f24.08, Sas van Gent f 57.10, Westdorpe f 37.42, Zaam slag f71, Zuiddorpe f20.02. De algemeene toestand der Volksgezondheid gedurende net jaar 1925 in deze gemeenten was gunstig te noemen. Uit den staat van besmettelijke ziekten blijkt, dat gevallen van typhus, typhus abdominalis, rood vonk en diphterie werden gecon stateerd. ïïoderlandsch Fabrikaat Te Hulst, Sas van Gent en Ter Neuzen werden filni-vertooningen gegeven van groote Nederiandsche bedrijven, welke voor ieder grat.s toegankelijk waren. Niettegen staande deze voorstellingen zeer interessant waren, was het bezoek overal gering, wat te betreuren is, want vooral voor dat deel der be volking, dat nu niet zoo hard meer loopt naar allerlei moord- en lief desgeschiedenissen, wedloopen, dansen, Oscars, waren de films zeer leerzaam. Het spijt ons dat ook niet Axel in de gelegenheid is gesteld om van deze gelegen heid te profiteeren. Misschien kan dat een volgende gelegenheid. We vernemen nl dat het plan be staat bij de Kamer van Koophan del voorZeeuwsch-Vlaanderen een collectieven film te doen vervaar digen van Zeeuwsch-Vlaamsche bedrijven en merkwaardigheden, ten einde deze dan door bemid deling van de vereeniging „Ne- deriandsch Fabrikaat", niet alleen in Zeeuwsch-Vlaanderen te ver toonen, maar ook op tentoonstel lingen, enz. in het Binnen- en Buitenland en alzoo voor deze streek propaganda te maken. Moge deze plannen naar wensch slagen Toen de landbouwer de B. te St. Jansteen zich een dezer dagen des morgens naar zijn schuur wilde begeven, bemerkte I hij dat de deur der schuur, welke hij den vorigen avond zorgvuldig had gesloten, open stond. Bij nadere beschouwing bleek, dat door nog toe onbekenden een hoeveelheid van pl.m. 100 K.G ammoniak was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. M. Crt. Dinsdagavond 11 Mei a.s. hoopt ds. G. H. Kersten afscheid te nemen van de Ger. Gem. te lerseke. En op Donderdag 13 Mei (Hemelvaartsdag) 's avonds 5 uur, intrede te doen bij de Ge- ref. Gemeente te Rotterdam, na des morgens bevestigd te zijn door den consulent ds. R. Kok te Gouda. Ds. Kersten is 137s jaar te lerseke predikant geweest M. Crt. Gezondheidscommissie. Wij ontvingen het verslag der Gezondheidscommissie, zetel Ter Neuzen, over 1925, waaraan het volgende is ontleend De commissie is samengesteld uit de heer A. E. C. Kruysse, te Axel, voorzitter, A. J. Klaassen, apotheker te Neuzen, J. C. Bom, arts, te Axel, V. Verschaffel, meel fabrikant te Sas van Gent, A. P. Wisse, architect, te Zaamslag en H. J. van den Ouden, te Neu zen, secretaris. De Commissie bezocht ver schillende gemeenten tot haren kring behoorende. Bovendien werden verschillende malen wo ningen bezocht, in verband met ingediende verzoeken om vergun ning tot afwijking van de bepa lingen der plaatselijke bouwver ordening bij voorgenomen ver- oouw, of wel tot onderzoek in loco van ingekomen klachten enz. In de vergadering van 26 Maart legde de Secretaris de rekening en verantwoording van de ont vangsten en uitgaven over 1924 over. Deze werd goedgekeurd en vastgesteld in ontvang op f2857.45 in uitgaaf op 1228 86 Bij een bezoek aan de gemeente Axel besloot de Comissie de aandacht van B. en W. te vesti gen op den toestand van de sloot loopende langs de huizen op den Nieuwendijk aan de Prov. weg, hun in overweging gevende deze sloot te doen rioleeren, wat on getwijfeld den toestand daar ter plaatse zeer zou verbeteren. De Commissie zag er tot haar genoegen, dat het Gemeentebe stuur in verschillende straatge- gedeelten breede trottoirs liet aanleggen met flinke goten voor afvoer van goot- en spoelwater, wat niet alleen de netheid, maar zeker ook de openbare reinheid ten goede komt. Aan het Gemeentebestuur werd bericht gezonden van een klacht van J. Wolfert oyer last en hinder welke hij ondervond van mest water uit de mestvaalt van Gebr. Scheele. Bij onderzoek bleek die klacht gegrond en gaven wij B. en W. in overweging de Gebr. Scheele aan te schrijven dezen mestvaalt op te ruimen of deze te voorzien van een ondoordring- baren vloer en een zelfde om heining, en daarbij aan te brengen een dichte aalput. Het gemeentebestuur berichtte dat zij ons advies hadden opge volgd en den eigenaar hadden aangeschreven dezen ongewensch- ten toestand voor 1 Jan. a.s. te verbeteren. Naar aanleiding van een klacht door A. Dieleman over last en hinder welke hij heeft van het mestwater uit de mestput van P. de Regt, stelde de Commissie een onderzoek in. Deze klacht, welke de Com missie gegrond voorkwam, gaf haar aanleiding zich met een schrijven, waarin werd aangegeven op welke wijze naar het oordeel der Commissie verbetering kon worden verkregen, tot het Ge meentebestuurvan Axel te wenden. Van het Gemeentebestuur moch ten wij bericht ontvangen dat zij P. de Regt en A Dieleman had den aangeschreven om voor 15 Juli a.s. dezen onhoudbaren toe stand te verbeteren. Dr. H. B. van Nes te Terneuzen beklaagde zich bij de Commissie over de verontreiniging van de stoep zijner woning, door mannen, die dagelijks zich daar ter plaatse ophielden en zich onledig hielden met spuwen, waardoor plassen speeksel en opgehoeste fluimen daar ontstonden, hetgeen gevaar opleverde voor de volksgezond- neid in het algemeen en meer in het bizonder voor de huisgenooten van klager. Wij vestigden de aandacht van het Gemeentebestuur op dezen onhoudbaren toestand, wat ten gevolge had dat hieraan spoedig en eind werd gemaakt. De Commissie bracht onder ie aandacht van het Gemeente- >estuur van Zaamslag, dat haar bij een plaatselijk gesteld onder zoek was gebleken, dat de om wonenden veel last en hinder ondervonden van den stank van een varkenshok en mestvaalt van H Scheele. Daar de bestaande toestand bovendien in strijd is met de bouwverordening, zal het dit Col lege niet moeilijk vallen, tot het wegnemen van dit euvel te ge raken. De mededeelingen in vorige jaarverslagen betreffende den toestand der waterleiding, welke het afloopwater van verschillende fabrieken van België en Sas van Gent naar de Schelde afvoert, kunnen ook weder voor 1952 gelden. Van verbetering is nog niet veel te bespeuren. Te Axel werd geconstateerd, dat de woningen, plaatselijk ge merkt K 52 en 53, wel niet ge heel, doch althans voor een zeer groot gedeelte, verbeterd waren. Het Gemeentebestuur deelde ons mede dat aan de woningen F no. 2 door de eigenaars alle door onze Commissie aangegeven verbeteringen zijn aangebracht, uitgezonderd het dak, dat maar wat is bijgestreken waardoor het wel waterdicht is maar toch zeer bouwvallig blijft. Op 3 September j.l bezocht de Commissie de noodwoningen op het z g. plaatje. De toestand waarin die woningen verkeerden, was van dien aard dat onze Com missie aan het Gemeentebestuur vermeende te moeten adviseeren de bewoning dier woningen te doen staken. Enkele dagen na ons bezoek werd de toestand dier noodwo ningen in eene vergadering van den Gemeenteraad besproken en alstoen besloten de bewoning dier woningen te doen staken. Naar aanleiding van eene bij de Commissie ingekomen klacht van J. Beniest te Neuzen, over last en hinder welke hij heeft van de uitvliegende duiven van P. Vroegop stelden wij een onder zoek ter plaatse in en kon de Commissie constateeren dat deze klacht zeer gegrond was. De valplank waardoor de duiven op hun hok kwamen, was boven de dakgoot van het huis van den klager. Het duivendrek viel in de goot en voerde af naar de regenbak van klager. Diens drinkwater werd daar door erg verontreinigd. De Commissie bracht deze toestand ter kennis van het Ge meentebestuur, 't welk ons be richtte dat ons schrijven voor kennisgeving moest worden aan genomen omdat eene aanschrij ving om de duiven op hok te houden hier niet, kiachtens ver ordening kan geschieden. Het College stelde zich voor in een der volgende raadsverga deringen van den Gemeenteraad voor te stellen dergelijke bepa lingen in de Algemeene politie verordening op te nemen. In een kort daarop volgende Gemeenteraadszitting werd wij- ziging der politieverordening aan de orde gesteld. Deze wijzigingen ten doel hebbende tegen toestan den ais bovenbedoeld met suc ces te kunnen optreden, werden door den Raad aangenomen. Aen deze gewijzigde politie verordening was echter geen lang leven beschoren. Acht dagen naderhand werden de wijzigingen weder door den Gemeenteraad verworpen. Bij een bezoek dat de Com missie bracht aan de R K Be waarschool in de gemeente West dorpe bleek haar, dat het bestuur gevolg had gegeven aan het ten vorige jare gegeven advies. De zitbanken waren nu voorzien van rug- en voetsteun, waar hat noodig was waren verbeteringen aangebracht, zoodat het geheel een beteren indruk gaf. Besmettelijke ziekten kwamen voor als volgtFebris Typhoïdea Hoek 3, Neuzen 2; roodvonk: Neuzen 2, Philippine 1, Sas van Gent 1 diphteritis Axel 1, Neu zen 1, Philippine 2, Westdorpe 1dysenterie geen. veroordeelde het den beklaagde tot een gevangenisstraf voor den tijd van 4 jaren met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis, terzake van mishandeling, den dood tengevolge hebbende. M. gaat verder in beroep. Vadermoord. Te Winschoten stonden terecht de gebroeders Berend en Hendrik Wolters, resp 18 en 16 jaar, ar beiders te Selligerbeetse (gem. Vlachiwedde), thans gedetineerd. Zij hebben in den avond van 27 Oct. j 1. zich vergrepen aan hun vader, die veel misbruik maakte van sterken drank. Ze deden dat opzettelijk en zooals de dag vaarding het uitdrukt: „na in kalm beraad en rustig overleg het voornemen daartoe te hebben opgevat." Verdachten hebben hun vader van het leven beroofd en wacht ten hem daartoe buiten hun wo ning op. Met groote kracht heb ben verdachten hun vader met een hooivork en een geweerloop zoodanig op en tegen diens hoofd geslagen, dat de schedel gedeel telijk werd verbrijzeld, zoodat zijn dood intrad. Geëischt werd voor B. 5 jaar en voor H. ter beschikking stel ling van de regeering en 2 jaren gevangenisstraf. Een veelvraat. Den eersten Paaschdag werd door eeD tweetal personen in een café in de Kruisstraat te Woensel zoo meldt het „Eindh. Dagblad" een weddenschap aangegaan, dat een hunner in tien minuten tyds '25 eieren met dop en al, benevens vijf glazen bier om door te spoelen, zou verorberen. De weddenschap werd door hem „glansrijk" gewonnen. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Spaarpenningen gestolen. Een 64 jarige waschvrouw uit de Hamelstr. te Rotterdam be waarde haar spaarpenningen, on geveer 2000, in plaats van ze naar de Rijkspostspaarbank te brengen, in een houten kist, die in een ongesloten kast van haar woning stond. Eenige weken ge leden was zij een van de twee sleutels vau het hangslot, waar mee de kist gesloten werd, kwijt geraakt. Toen zij nu met den duplicaat-sleutel de kist open maakte, ontdekte zij, dat al haar spaarpenningen verdwenen wa ren. Er viel geen spoor van braak te ontdekken. De politie stelt natuurlijk een onderzoek in. -- Op een ODbewaakten over weg by Ylst is door een sneltrein uit Staveren een paard met wa gen aangereden. De wagen werd verbrijzeld, het paard bleef on gedeerd, doch sloeg op hol. De 30-jarige bestuurder werd op den weg geslingerd en raakte bewusteloos In ernstigen toestand is hij naar Ylst vervoerd, waar hy weldra overleed. Donderdag wilde de ruim 30-jarige arbeider K. Orsel den onbewaakten overweg by de halte Tweede Dwarsdiep te Stadska naal passeeren. Hij wachtte tot de trein uit de richting Stadska naal voorby was, stak toen over en werd door den trein, die juist uit de richting Coevorden kwam vermorzeld. De man laat een vrouw met twee kinderen achter De arts P. H. Ble Klooster- zande, die aan zijn collega al daar een voor deztn beleedigend schrijven richtte en o.a zeide hem niet meer als collega te be schouwen, niet meer als genees- i e e r, maar als geneesm a n, is door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot f25 boete subs. 25 dagen hechtenis. De eisch was f40 of 40 dagen. De zaak Muylwjjk. Het Hof vernietigde het vonnis der rechtbank op formeele gron den en, opnieuw rechtdoende, B(j het Stadion te Amster dam waren eenige kinderen aan het spelen langs den ry weg. Een 8-jarig meisje viel juist in de richting van een aankomende vrachtauto en zy lag onder de wielen vóórdat de chauffeur er op bedacht was. Het kind was onmiddellijk dood. By het rangeeren geraakte de 6!-jarige H. B. aan de Katen- drechtsche haven te Rotterdam bekneld tusschen de buffels van twee spoorwagens. Het hoofd werd totaal verbrijzeld de dood trad onmiddellyk in. Te Emmercompascuum(Dr.) kreeg een 3-jarig kind van J. B. een ketel met kokend water over zich heen. Het kind is aan de gevolgen overleden.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2