Toeïal of ïoorbeschikkiDg Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen No. 3 DINSDAG 13 APRIL I 9*2(1 42e Jaarg. Buitenland. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Een anti-Duitscli bloc Het is weer druk in de geheime diplomatie van Europa. Er wordt weer onderhandeld en gemar chandeerd, er wordt gespeeld met vuur en met den vrede tus schen de volken. Hoog spel wordt er gespeeld. Want onder den dekmantel van bevordering van den vrede en aanvulling van de Locarnoverdragen, die alle bijbedoelingen en achterhandsche gedachten liefdevol bedekt en voor het oog van de massa ver bergt, worden in de geheime kabinetten van menigen Èuropee- schen staat verdragen en geheime afspraken uitgebroeid, die in wezen lijnrecht in strijd zijn met den vrijwel volledig afgestorven „geest van Locarno". Men zou het tot op zekere hoogte kunnen verklaren natuurlijk niet bil lijken dat zich in Europa na den oorlog een nieuwe groepee ring zou voltrekken. Maar zulks geschiedt onder het mom van bevordering van den wereldvrede en met misleiding van het pu bliek ten opzichie van de inner lijke beteekenis van de te sluiten verdragen. Zie, dat is meer dan ergerlijk, om geen andere kwali ficatie te gebruiken. En het be hoort tot de verheven taak van de pers, den vinger op de wonde plekken te leggen en door voort durend hameren frappez, frap- pez toujours het geweten wakker te schudden. Want al zal men het willen verbloemen, er schuilt gevaar in den huidigen Europeeschen toestand, zooals deze zich dreigt te ontwikkelen. De jongste Geneefsche vergade ring is niet voor niemendal mis lukt Voor wie nog niet voldoende doordrongen was van het feit, dat Eropa terug dreigt te vallen in de oude verderfelijke banen van het voor-oorlogsche geheime politieke geknoei, isGenèvetoch wel een duidelijke aanwijzing geweest. Maar er is meer, veel meer. (i i. De schouwburg was overvol. Eeu pas geëngageerde zanger gaf den Don Juan. Het parterregoltde, van boven af gezien, als een woelige zee en de veereu en slui ers der dames doken op, als schit terende visscben uit de donkere golven. De loges zagen er rijker uit dan ooit, want bij den aanvang van het winterseizoen was een lichte rouw ingevallen, en heden kwamen weer voor net eerst de schitterende kleuren der rijke tulbands, der wuivende vederbos ■en, der bonte shawls aan het licht. Hoe echter ook de ruime kring van dames rondom het amphitheater schitterde, de dia deem van dezen kring scheen een heerlik liefelijk beeld te zyn, een beeld, dat uit de vorstelyko loge vriendelijk en goedgunstig de wereld rondom en onder zich overzag. Mod kwam in de ver zoeking om te wenschen, dat dit sohoone kind niet van zoo hooge geboorte mocht zyn, want die triiiche kleur, dat halder voor- Het is nog slechts enkele weken geleden dat signor Mus solini in een interview zeer dui delijk te kennen gaf, dat een Latijnsch-Slavisch bloc geboren staat te worden, een combinatie van landen, die Duitschland als het ware za! omsingelen, bestaan de uit Italië, Frankrijk, de kleine Entente en Polen, den Atlanti- schen Oceaan tot Oostzee. Dit persgesprek vond plaats zeer kort na het bezoek van Nintchich, den minister van buitenlandsche zaken van Joego-Slavië aan Rome. Sedert dien is er meer gebeurd. Nintchich trok van Rome naar Parijs. Daar sprak hij met Briand. Wat er precies besproken is, kan hier buiten beschouwing gelaten worden. Maar de gevolgen van deze besprekingen zijn wel de moeite waard even nader be schouwd te worden, aangezien zij er op wijzen, dat het beruchte anti-Duitsche bloc niet van de baan is, integendeel sterk op weg is verwezenlijkt te worden. Dezer dagen dan, is de laatste hand gelegd aan een overeen komst tusschen Frankrijk en Joego-Slavië. En er schijnt een zeer nauw verband te bestaan tusschen dit verdrag en het lta- liaansch-Joego-Slavische vriend schapsverdrag. In Engeland gaat men zelfs al zoo ver om in inge wijde politieke kringen onom wonden te spreken van een om vorming van het Fransche con tinentale „bloc" (dat dadelijk na den oorlog door Frankrijk in het leven geroepen werd) in een Fransch Italiaansch bloc. En dat dit alles niet uit de lucht is ge grepen, blijkt wel uit de „leaders" waarmee de Temps (het semi- officieele blad) van tijd tot tijd haar lezers gelukkig maakt In een van deze hoofdartikelen stond enkele dagen geleden te lezen, dat dan sprake was van een op handen zijnd Fransch-Joego-Sla- visch accoord dat nu inmid dels tot stand is gekomen dat ongeveer gelijk zou zijn aan het Fransch— Tsjecho—Slowaaksche verdrag, terwijl er den nadruk op werd gelegd, dat er een zeker hoofd, die kinderlijk reine, zachte oogen, die lieve mond waren geschapen tot lietde, niet tot ver- eeriDg uit de verte. En zonderling, ais bad prinses Sophie eten voor gevoel gehad van deze onbezonnen gedachten ook haar kleeding kwam overeen met dit beeld van eenvoudige, natuurlijke schoon heid. Zy scheen iederen tooi, dien de kunst verleent, aau den trot- schen dameskring overgelaten te hebben. »Ziet ge, hoe levendig, hoe vroolijk zij is,sprak in een der eerste loges een vreemd heer tot den Rnssischen gezant, die naast hem stond, terwyl hij de prinses doorzijn tooneelkyker beschouwde »Als zij lacht, als zy het sprekend oog halverwege sluit en dan met onbeichryfely ke bekoorlijkheid weder opent, als zij met de kleine fraaie hand daarby gesticuleert dan zou men gelooven, op zoo verren afstand hare geestige redeneeringen, hare naïeve vragen te kunnen hooren.c »Heti8 verbazend antwoordde de gezant. »En toch, zou die glans van vergenoegdheid slechts een masker zijn Hare gedachten zouden droevig zyn, zy zou ongelukkig beminnen, eu toeh zoo bloeiend DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56, - Postbus No. 6. verband bestond tusschen deze verdragen en de nieuwe overeen komst tusschen Italië en Joego- Slavië. Ook werd tenslotte nog het uitzicht geopend op een derde verdrag, dat tusschen Joego-Sla vië en Griekenland zou gesloten worden. En dit alles zou, naar voorspeld wordt, ten slotte leiden tot een driezijdige overeenkomst tusschen Parijs, Rome en Bel grado. Het ligt voor de hand, dat critiek op al deze politieke „han deltjes" niet uit kan blijven. Maar deze wordt reeds in de geboorte gesmoord, door de verklaring, inet meer brutaliteit en schaam teloosheid dan met oprechtheid gegeven, dat het doei van deze overeenkomsten is de bestaande vredesverdragen veilig te stellen en te beschermen Maar het toppunt van optimis me mag toch wel genoemd worden, als de Temps als haar meening uitspreekt, dat de vol tooiing van dit stelsel van we- derkeerigheidsverdragen tegen de vroegere vijanden (Duitschland) zal zijn „het protocol van Ge- nève in een nieuwen vorm". On getwijfeld, de vorm is wel heel bijzonder en buitengewoon nieuw. Men zou voor „optimisme" ook een ander woord kunnen zetten. Misschien zou „galgenhumor" beter op zijn plaats zijn Aldus schrijft dr. F. C. in de Avp. Eerste Rauier. Het debat over de rede van Minister de Geer ging in hoofd zaak buiten de door den Minister-president gehouden rede om en liep grootendeels over de crisis, haar ontstaan en haar op lossing. Met Prof van Embden zijn wij van oordeel, dat dit debat rustig achterwege had kunnen blijven en dat men het beste zou hebben gedaan door de Ministers aan hun departementale werk te laten, ten einde te trachten de stagnatie, die de crisis toch zeker op verschillend gebied heeft te- schoon, zoo vroolijk wezen Ge nadige vrouw,» sprak de vreemde tot de gemalin van den gezant, sbeken het maar, ge wildet n;y misleiden, omdat ik eeuig belang stel in dit goddelijk kind.» »Mijn hemel baron,» hernam zij, met het hoofd schuddend, »ge gelooft mij nog niet Op mijn eer, het is zooals ik u zeidezij bemint, zy bemint beneden baar stand, ik weet dit van eeD dame aan wie niets dergelijks ODtgaat. En hoe Meent ge dat eeD prinses, die van haar jeugd üf aan opge voed is om te veinzen, meent ge, dat die geen tact genoeg zou be- z treu, om eeu zoo ongelijke ver bintenis voor het oog der wereld te verbergen »Ik begryp het niet,» fluisterde de vreemde, terwijl hij nadenkend voor Z'ch keek, »ik begrijp bet niet; die vroolykbeid, die byna moedwillige scherts en dan stille, ongelukkige lietde Gena dige vrouw, ik kan het niet vatteD »Maar waarom zou zy dan Diet vroolyk zyn, baron Zy denkt dat niemand iets weet vaD hare verkeerde handelwijze Degelietde is in de nabijheid »Is hy in de Dabijheid O, ik bid u, mevrouw, noem mij den i gelukkige! Wie is fay ADVERTENTTËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. weeggebracht, zoo snel mogelijk weder op te ruimen. En tevens, dat men goed zou hebben ge daan eerst de daden van de Mi nisters af te wachten. Wat de meeningen van de verschillende sprekers over de crisis betreft, hierover kwamen geen nieuwe gezichtspunten bloot. Het was een herhaling van het geen in de Tweede Kamer was gezegd en daarom kunnen we ze gevoegelijk achterwege laten. Schaper lid der G. S. De Provinciale Staten van Zuid-Holland verkozen in de va cature, ontstaan door het bedan ken door mr. J. Limburg tot lid van Gedeputeerde Staten het Tweede Kamerlid, den heer Scha per, met 51 van de 77 uitgebrachte stemmen. De heer J. H. A. Schaper heeft sedert 1919 zitting in de Staten. Reeds langer dan een kwart eeuw maakt hij deel uit van onze volksvertegenwoordiging want sinds 1899 werd steeds zijn man daat als lid van de Tweede Kamer hernieuwd door de S.D.A P. Thans 58 jaren oud werd hij op 30-jarigen leeftijd tot lid van den gemeenteraad van Groningen gekozen, terwijl hij ook van 1898 tot 1901 lid is geweest van de Staten van Groningen. Miebiel Adriaenszoon de Rnyter. Behalve het Hoofdbestuur van de Kon Ned. Ver. „Onze Vloot", heeft ook het bestuur der groep Nederland van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond besloten 29 April, den dag waarop 250 jaar geleden Michiel de Ruyter is ge storven, een krans te leggen bij zijn graftombe in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Pas op voor Amerika. Blijkens ontvangen ambtelijke inlichtingen komt het in den laatsten tijd herhaaldelijk voor dat Nederlanders in de Vereenigde Staten van Amerika in moeilijk heden geraken, doordat zij aldaar op ongeoorloofde wijze veelal via Canada zijn binnengeko- »Wat zouët ge nu willen Dat zou lijnrecht indruischen tegen de bescheidenheid die ik de vrouw van den hofmaarschalk verschul digd ben. Neen mijn vriend, daar kan niets van komen. Ga moogt wel in Warschau vertellen, wat ge hier gezien en gehoord hebt maai naaien Neen, namen te noemen in zulke zafeeD is zeer verkeerd. Myn man kan zoo iets niet dulden De ouverture was byna geëin digd, de muziek weerklouk krach tiger, de bliaken der toeschouwers waren strak op hrt voorhangsel gericht, om den nieuwen Don Juan spoedig te zien. Maar de vreem deling in de loge van den Rus- sischen gezant had geen ooren voor Mozarts tonen, geen uogen voor bet stuk. Hy zag niets dan het lieve schoone. kind, dat hem des te belangwekkender toe scheen, nu die vriendelijke oogen, die schoone lippen stille lietde kenden. Haar gezelschap, eenige oudere en jongere dames, hadden opgehouden met spreken. Zy luisterden naar de muziek. Sophie's oogen dwaalden door de volle zaalzy schenen iets te misseD, iets te zoeken. 01 zy den geliefde zou zoeken, dacht de vreemdeling, of de rijen zou monsteren, om men of wel den termijn, waar voor hun vergunning tot verblijf in dat land werd verleend, heb ben overschreden. Met het oog hierop vestigt het Ministerie van Buitenlandsche Zaken er de aandacht op dat zij, die onwettig de Vereenigde Sta ten zijn binnengekomen, pogingen daartoe doen, of zonder vergun ning daar blijven wonen, zich niet alleen blootstellen aan ge vangenneming met daarop vol gende uitleiding, doch ook aan strafrechtelijke vervolging, waarbij geldboete van ten hoogste 10000 doll, en gevangenisstraf van ten hoogste 5 jaren kan worden op gelegd, afzonderlijk of te zamen. De giften voor den watersnood. Bij de Algemeene vereenigde commissie ter leniging van ram pen door v/atersnood in Neder land is, na de 50ste verantwoor ding, in totaal f4,046,629 inge komen. Vfjf Fokkers voor Zwitserland. Vijf Fokker-F Ill-vliegtuigen der K.L.M., welke aan de Zwit- sersche luchtvaart-maatschappij „Balair" zijn verkocht, zijn Za terdagmorgen om 6 uur van de Waalhaven vertrokken. Bestuurders waren de 5 oudste piloten der K.L.M. Aan boord bevonden zich de Zwitersche werkmeester, de werkmeester der K L M., een Nederlandsche me canicien en eenige Zwitsersche journalisten. Het is voor de eerste maal, dat een eskader groote verkeers vliegtuigen zulk een grooten tocht heeft ondernomen. Leider van den tocht was de oudste K.L.M. piloot de heer G. J. Geysen- dorffer. De vliegtuigen hadden reeds 5 jaar dienst bij de K.L.M. gedaan doch waren langzamerhand on geschikt geworden voor het ge bruik op de groote internationale routes, doordat zij slechts aan 5 passagiers plaats bieden, niet voorzien zijn van draadlooze en verder ook niet het groote ge rief bieden van de nieuwe F VII hem te begroeten met een stil iacbje, met een licht hoofdknikje, met een vau die duizend teeke nen, die verborgen lietde uitvindt, waarmee zij hare gunstelingen gelukkig maakt, betoovert Een vluchtig rood kleurde Sophie's gelaat. Ze trok haar stoel op zij en keek eenige malen naar de deur der loge. De deur ging open, een groote schoone jonge man trad binnen en naderde een der oudere dames. Het wes de hertogin F. de moeder der prinses. Sophie speelde onverschillig met de lunet maar de vreemdeling was genoeg kenner, om in hare oogeu te lezen dat deze en geeD ander de ge lukkige was. Nog kon tiy zijn gelaat Diet zieD, maar de gestalte, de tewegingen van den jongen man kwamen hem bekend voor. De vorstin mengde haar dochter in het gesprek. Vrieu- delyk keek deze op en ze scheen iets geestigs te antwoorden, want de moeder lachte, de jonge man keerdezich om,en »hemel,graaf Zrouievsky riep de vreemdeling zoo luid, zoo angstig, dat de gezant aan zyD zijde hevig schrikte en zijn gemalin haren gast krampachtig bij de band greep en naast zich op zijn stoel nedertrok. Wordt vervolgd AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1