Des avonds PU ROL Gemengd Nieuws. AXEL, 9 April 1926. De Paasehdagen. Heerlijk weer heeft de vacantie dagen die het Paaschfeest mee brengt, begunstigd. Er werd ge wandeld, gereisd, gefietst, getuft en alles was op pad. De lente heeft hoogtij gevierd en wie wilde en de gelegenheid had, kon er ruimschoots van profiteered Zooals te begrijpen is, kwam dat weertje ook zeer ten goede aan de Fietsclub „Vrij en Vlug" alhier, die met hun rijwielfeestje veel succes hebben gehad. Hon derden menschen waren opge komen om dit bij te wonen, zoo dat het wel leek of we een ouder- wetsche 2e Pinksterdag in Axel zagen. Niet weinig droeg daartoe bij het bezoek van de harmonie van Selzaete. Dit corps, ruim 50 muzikanten tellend, maakte in de eenvoudige uniform een dege- lijken indruk, die nog versterkt werd, wanneer zij met een pas- redoublé in flinken pas de straten door marcheerden. Voorafgegaan door Concordia en gevolgd door een groote massa jongens en meisjes, was het een lange en vroolijke stoet, die de stad doorkruiste. Achtereenvolgens hadden de wedstrijden plaats, waaraan door 95 personen werd deelgenomen Hierbij waren drie veloclubs, nl. van Koewacht, Graauw en Moer beke. De club van Koewacht was de grootste en die van Graauw de verst komende. Ver der werden de prijzen nog toe gekend als volgt Poppengooien. 1 R- Buysse, Graauw, 2 Leon de Moor, Axel, 3 Ad. Seghers, Axel, 4 A. Saman, Koewacht, 5 P. Seghers, Axel. Ringsteken. 1 O. Verwilligen, Moerbeke, 2 R. Vercouteren, Koewacht, 3 F. Grootfiaert, 4 R. van Wiemeersch, 5 A, Vinck allen te Axel. Kwade Trienrijden. 1 A. Vinck Axel, 2 Th. Kindt, Graauw, 3 C. Hamerlinck, Koewacht, 4 A Vet- tenburg, Axel en 5 R. van Pot- telberghe, Koewacht. De te verloten prijzen vielen op no 406 van A. Verbist Zuid- dorpe, voor het rijwielno. 548 van Aug. Lippens, Axel voor den buitenband en op no. 764 van A. Kindt, Graauw voor den binnen band. Nadat de wedstrijden onder veel belangstelling hadden plaats gehad, kwamen de concerten aan de beurt. Eerst gaf „Concordia" enkele nummers" en oogstte daarvoor den bijval van de vele vreemdelingen, die met aandacht het concert volgden. Het was ons aangenaam te mogen vernemen, dat met lof over onze muzikale stadgenooten werd gesproken. Om zes uur betraden de zui derburen de tot dit doel vergroote kiosk en werd onder leiding van den bekwamen directeur de heer L. Pynnaert, te Gent, het beloofde concert uitgevoerd. Het markt plein stond toen geheel gevuld met menschen, die in spanning afwachtten, wat men te hooren zou krijgen. Begonnen werd met Wien Neerlandsch Bloed en daarna volgden een zes-tal num mers, waarvan Les trois Glands, van Rousseau en Aubade d'été van Pynnaert ons het meest be koorden. Gesloten werd weer met het Belgische en hetNederl. volkslied. Zonder af te dingen op de wijze van uitvoering, kwam ons het programma voor dit gezel schap wel wat licht voor. In aanmerking nemend, dat het een betaald concert was en gehoord de prestatie, kunnen we niet zeggen, dat het concert aan zijn verwachting beantwoordde. En toch heeft het misschien een goede zijde, dat de spanning iets getemperd werd. In de eerste plaats doordat we nu weten, dat we de grenzen onzer provincie niet behoeven te overschrijden voor goede muziek en in de tweede plaats, dat fijner muziek nog meer ergernis zou hebben gegeven, wegens het leven, dat op de markt heerschte. We hadden niet verwacht daarop in ons vorig nummer nog te moeten wijzen en aan te manen tot stilte. Het is echter gebleken dat dit nog lang niet overbodig is en zulks is jammer, want het maakt ook op den vreemdeling in menig opzicht een slechten indruk, dat er tijdens een muziek uitvoering niet meer orde kan zijn Maar laten we niet neerslachtig worden, want we kunnen tevreden zijn De dag is volkomen geslaagd en als er enkele tekortkomingen waren, dan zijn die er zeker ge weest, om ze een volgenden keer te voorkomen, want er werd geen enkele wanklank om vernomen. De club „Vrij en Vlug" heeft succes op haar werk gehad en kan gerust dergelijke proeven eenige malen herhalen. „Oefening Kweekt Kunst" De tooneelvereeniging van dien naam gaf Dinsdagavond hare twee de uitvoering in dit seizoen. Het bleek, dat zij goed gezien had met als datum daarvoor het zoogenaam de halve dagje van Paschen te kiezen, want de bovenzaal van het hotel 's Lands Welvaren" zat tjok vol. Opgevoerd werden een dra matische schets getiteld Miskende Trouw. Het stukje is wat lang dradig, en de miskende trouw van den boekhouder zeker niet van dezen tijd, doch de inhoud deed niets te kort aan de uitvoering, en ook deze vereenig. beschikt voor hare hoofdrollen over goede krach ten. Dit bleek ook bij het tweede nummer, „De twee Spitsboeven", een blijspel in een bedrijf, dat de lachspieren bij het publiek her haaldelijk in functie bracht. Beide stukjes werden met een warm applaus beloond, tot vol doening van de uitvoerders. Bij Kon. besluit is herbe noemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Neuzen, de heer P. J. Callenfels. Voor het examen technisch ambtenaar van den Rijks Water staat slaagden te 's Gravenhage de heeren J. W. Mazure, ambte naar bij de Z. V. T. M. en J. P. Overbeeke, beiden te Terneuzen. Door de verschillende af- deelingen van den R. K. Werk- liedenbond in Westelijk Noord- Brabant en Zeeuwsch-V'iaanderen is met groote meerderheid van stemmen o.a. tot lid van het Hoofdbestuur gekozen, de heer Edtn. de Schepper te Koewacht. Tern. Crt. St. Jansteen. Eindelijk is het er dan toch van gekomen, aldus slaakt de correspondent van „Zei." zijn verzuchting en deelt dan mede, dat bij besluit van Ged. Staten van Zeeland d.d 26 Maart is goedgekeurd de opheffiing van de Openbare School te Heikant en overgave van dit gebouw aan het R K. kerkbestuur tot het stichten van een Katholieke School aldaar. Het is te hopen voor de bewoners van Heikant, dat men nu spoedig de belofte inlost, door te zorgen dat er eer. naai-, brei- en bewaar school aan verbonden wordt. Met eenigen goeden wil hadden de ouders heusch daarop niet zoolang behoeven te wachten maar nu was die belofte een goed propaganda-middel en dat is ook wat waard, vooral als men uitgaat van het standpunt, dat de middelen door het doel geheiligd worden Zaterdagavond overleed plot seling tengevolge eener beroerte de hoogeerw. heer J. B. Brouwers, oud-Deken van Hulst, thans rus tend te Rijen. Hij bereikte den leeftijd van 75 jaar. Clinge. Op den tweeden Paaschdag, des avonds te circa 6 uur, is in den ouderdom van 70 jaren plot seling overleden aan eene hart- aandoening de EdelAchtbare Heer C. F. de Deckere, Burgemeester van Clinge Z. E. A. was aange zocht voor de prijsuitdeeling aan j het Meisjespatronaat en tot bij woning van de tooneeluitvoering bij die gelegenheid. Plotseling onwel geworden viel Z E. A van zijn stoel en werd naar bui ten gedragen. Na eenige minuten was Z. E. A. overleden. De ge meente verliest in den E. A. Heer De Deckere een zeer jachten en beminden burgervader, van een voorbeeldigen en deugdzamen levenswandel. Zijn zachtmoedige en vredelievende aard, waarvan Z. E. A. herhaaldelijk blijk gaf, was alom gekend. De heer De Deckere was vanaf 1892 lid van den Gemeenteraad, van 1901 tot 1921 Wethouder en van 21 Janu ari 1921 Burgemeester dezer ge meente. Voorts voorzitter en be stuurslid van tal van andere Ver eenigingen en Bonden. Zijne gedachtenis blijft in deze gemeente in eere. „Zei". Donderdagmorgen was de gemeente Kloosterzande in rep en roer doordat bleek dat men in den afgeloopen nacht in verschillende woningen had gepoogd in te bre ken, door het uitsnijden en ver nielen van ruiten. In de woning van den Rijksont vanger hebben de dieven gepoogc hun slag te slaan, want daar bleek men alles over hoop te hebben gehaald en doorzocht Vermist wordt eenig zilveren tafelgereed schap en wat geld. Op het kan toor zijn de dieven niet geweest De marechaussée stelt een uitge breid onderzoek in. Omtrent de daders is nog niets bekend. „M. Crt." In de Dinsdag gehouden vergadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Kerk te Aardenburg is met algemeene stemmen besloten het legaat van wijlen mej. F. E. Blindenbach niet te accepreeren wegens de beperkende bepalingen die aan de schenking verbonden zijn „M. Crt." Het 50-jarfg bestaan van het Chr. Tehuis te Ylissingen. Dinsdagavond is in de Groote kerk te Vlissingen het 50-jarig bestaan van het Christelijk Militair Tehuis herdacht. Ds. ten Kate opende de plech tige bijeenkomst, terwijl daarna ds. Jansen, veldprediker in alge- meenen dienst, in een gloedvolle rede dit jubileum herdacht. Ds. f^ruisdijk sloot de bijeenkomst. Alle autoriteiten en comman danten van land- en zeemacht, hier verblijf houdende, waren te genwoordig. Generaal Weberwas door ziekte verhinderd de plech tigheid bij te wonen. De kerk was zeer druk bezocht Woensdag was er feest in het Militair Tehuis zelf. Te Vlissingen zal met de Kerst lagen van dit jaar wederom een nationale tentoonstelling wor den gehouden van konijnen, hoen ders, watervogels duiven enz. Ingezonden Mededeelingen Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kérk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Sportnieuws. Zaterdagavond speelde het 2e iftal van de V. V. Axel te Zaam- slag tegen Juliana en won daar van met 3—1. Axel 1 was Zondag op bezoek bij Ter Neuzen I. Reeds spoedig na den aanvang nam Axel met een hard schot de leiding, doch hid verder geen geluk voor het doel. Op vrij gelukkige wijze wist Terneuzen daarna een twee tal doelpunten te maken. Rust 2-1. In de tweede helft was Axel het meest in den aanval, doch de schoten waren slecht gericht, zoodat de verdiende gelijkmaker uitbleef. Integendeel wist Ter Neuzen na een snelle doorbraak nog een doelpunt te maken en alzoo met 31 te winnen. Wielerbaan Kapellebrug. Maandag 2e Paaschdag werd de wielerbaan te Kapellebrug geopend. Het prachtige weer lokte duizenden naar de baan en allen genoten van den prachtigen strijd tusschen de renners. De uitslag was als volgt ie prijs Gebr. Picavet 9 punten, 2e pr. Bogaert met Hamerlinck 13 punten, 3e pr. De Schrijver met De Schepper en Kegels met van Massenhove 17 p, 5e. Ver straeten met Cogen 20 p., 6e pr. Debel met Vermeulen 24 p., 7e pr. van Hooi met Wijns 25 p. De 100 Kilometer zijn gereden in 2 uur 17 minuten, of gemid deid 36131 meter per uur. Bij zonder mooi was de strijd tus schen Cogen en Gebr. Picavet doch voornamelijk muntte uit P Verstraeten, die zijn eerste debuut tot ieders voldoening heeft gele verd, ook door zijn tallooze uit looppogingen. Het ruim SYj-jarige jongste dochtertje vau 't echtpaar Joh. W. te Serooskerke viel Zaterdag avond in een onbewaakt oogen- olik in een sloot. Het werd later daaruit levenloos opgehaald. De moeder lag wegens ziekte te bed. Zaterdagavond werd te Scbore op de hotstede BonaPida" gelegen in de bebouwde kom der gemeente, ontdekt dat een groote Rtrooschelf in lichte laaie stond. Het vuur breidde zich zoo snel uit, dat blusschen niet meer mo gelijk was. Later is by onderzoek gebleken dat kinderen ter plaatse met lucifers hadden gespeeld, waardoor den brand wasontstaan. Verzekering dekt de schade. Vrijdag brak door onbekende oorzaak brand uit in de electrische centrale te Domburg Het oude, door de A.Z E.M. opgerichte ge bouw, dat later door de gemeente is overgenomen, is geheel vernield en de daarin aanwezige machines zijn zeer ernstig beschadigd. Dat de brand groot ongerief veroor zaakte, daar vele inwoners wel kookgasinstallaties hebben, maar niet voor lichtgas, valt gemakke lijk te begrijpen. Dank zij de medewerking van verschillende personen heeft Dom burg echter maar één avond zon der electrisch licht gezeten. Het is namelijk aan een paar ingeni eurs gelukt een der beide dyna mo's door tot in den nacht er aan te werken, voor zoover in orde te brengen, dat een uit de omgeving naar de centrale over gebrachte Fordson Tractor in staat was de dynamo in werking te brengen. Zaterdagavond kon reeds stroom worden geleverd. Nog een kastekort. Bij den huize Nazareth gesticht voor verwaarloosde kinderen te Tilburg, is naar aan het „Hdbl." wordt gemeld een belangrijk kas tekort ontdekt. Mtn s meekt van een bedrag van 10.000. Dood gereden. Dinsdagavond omstreeks 8 uur had te Oudenbosch wederom een droevig oogeval plaats. Van W., oud 50jaar, uit Standaard-buiten, die ter bedevaart was geweest, naar Hakendover (Belgifij keerde per fiets van Roosendaal terug, tfabij deze gemeeDte reed hem een auto voorbij. Toen deze was gepasseerd kwam een andere auto van de tegenovergestelde richting. Hij werd door deze auto gegre pen en kreeg daarbij een slag egen het hoofd, waarbij hij doo- delijk werd getroffen. De onge lukkige werd per auto naar bet gasthuis vervoerd, waar hij by aankomst bleek overleden te zijn. De autobestuurder treft geen schuld. Geweldige boschbrand. Te Leith, een uur van Veulo, op 200 meter over de grens, woed de Dinsdagavond een hevige bosohbrand. Prachtig» bosschen dreigden verloren te gaan. Met alle macht werd door honderden arbeiders enz. gewerkt om het vuur te beteugelen. Door den westenwind bestond er geen ge vaar voor overslaan van den brand over onze grens. Ernstig tramongelnk. Maandagavond had in de Huy- genstraat te Rotterdam een zeer ernstig tramongeluk plaats. Te ongeveer acht uur wandelde de 39-jarige P. H. met zynechtge- noote. Toen een motorwagen van lyn 15 naar het Station reed, stak de vrouw onverwachts de straat over. De man wilde zyn echt- genoote nog terug trekken om aan een aanrijding te ontkomen, maar het was te laat. Beiden werden door den motorwagen ge grepen en tegen den grond ge worpen. De vrouw verdween onmiddellyk onder de tram, ter- wyl de man voor den baanschui- ver bleef liggen. Men opende in de tram den vloer om het slachtoffer uit haar benarde positie te verlossen. Een geneesheer constateerde echter den dood tengevolge van sche delbreuk. Hoewel de man het er beter af bracbt, had hij toch een arm en schouderblad gebroken, terwijl hij tevens over inwendige pynen klaagde. Volgens getuigen trof den be stuurder geen schuld. Moord of treinongeluk? Onder Lonneker is op deD spoordijk naar Oldenzaal het lyk gevonden van een zekeren GL, die vermoedelijk in beschonken toestand van de kermis komende, is doodgereden. Mogelijkheid bestaat, dat hy vermoord is. Het parket doet onderzoek. De familie W., te Ommen had in verband met de drukke werkzaamheden met de Paschen zes kinderen naar buiten gestuurd om te spelen. Toen de kinderen thui9 kwamen ontbrak een l1/, jarige jongetje. Het bleek dat het ventje aan de Vecht gespeeld had. Onmiddellijk werd met dreg gen begonnen, doch tot dusverre js het lijkje niet opgehaald. Te Veghel is de boerdery, bewoond door H. van Rybroek, totaal afgebrand. Het vee en de inboedel konden nog bijtijds ge red worden. Verzekering dekt de schade. Smokkelaar aangehouden. De fiscus had er lucht van gekregen, aldus de „Bossche Couram", dat de voerman J. v. R. te Cbaam meer deed dan voerman spelen. Dezer dagen werd zijn knecht aan een nauw keurig onderzoek onderworpen. Op de vraag van de kommiezeD, wat hij geladen had, antwoordde hij „kalizout". Door proeven vonden de kom miezen het kalizout wel wat zoet en namen 1200 kilo suiker in beslag wegens ongedekt ver voer, benevens paard en kar. Toen het heele transport te Strijbeek was gedeponeerd, kon de smokkelaar met ieege han den huiswaarts keeren. Een verzonnen aanranding. Zekere R., landbouwer te Raalte, deed by de marechaus sée aangifte, dat hy was aange rand en van een bedrag van j 3000 was beroofd. De politie deed onderzoek en toen bleek, dat R. het verhaal had veizon- nen. Hy had n.l. 3000 ont vangen om eene boerderij te koopen. Van dit geld had hy slechts 1100 over, waardoor hy dus niet kon betalen. Moeder en kind verdronken. Aan boord van een sleepboot van de Holland Friesland Grcningen-lijn is Dinsdagnacht een ernstig ongeluk gebeurd. In de nabijheid van Marken is een ruim 30-jarige vrouw met haar ongeveer 10-jarig dochtertje overboord geraakt. Men weet niet of het moedwil, dan wel een o.igeluk is. In het koffertje van de vrouw vond men geen andere aanwij zingen, dan dat zij vermoedelijk naar Prachten ging. moet men voor he! verkrijgen en behouden van een zachts en fraaie huid, de handen en het gelaat inwrijven met een weinig Doos 30 ct. Zondag 11 April 1926. Voorm. 9'/« ure Ds Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Nam. 2 ure Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling, van Apeldoorn. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2