Nieuws- en Advertentieblad aAja I voor Zeeuwsch - V laan deren. No. 2 VRIJDAG 9 APRIL 1926. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Griekenland. Om eenigszins te kunnen schetsen hetgeen er thans in de republiek Hellas gebeurt, dienen we even terug te gaan tot om streeks Juli 1923 toen het toen malige koninkrijk Griekeland, als gevolg van de verpletterende nederlaag in Klein-Azië in 1922, verplicht was, den Vrede van Lausanne te slikken, door welke de door Venizelos ontworpen plannen voor een Groot Grie kenland van de baan waren. De slechte buitenlandsche verhou dingen en de jammerlijke bin- nenlandsche en vooral financieele toestand gaven herhaaldelijk aan leiding tot politieke woelingen, welke leidden tot het vertrek van koning George 11 waarna admiraal Paul Kondoeriotis werd beëedigd als Regent. Over den regeeringsvorm werd na her haald uitstel pas in Maart 1924 beslist. De Nationale ver gadering besloot met 259 tegen 3 stemmen en 13 onthoudingen de republiek in te stellen, onder het merkwaardige voorbehoud, dat een volksreferendum zich zou vereenigen met dat besluit. Het plebisciet werd gehouden en 70 pet. der kiezers aanvaardde den republikeinschen regeerings vorm, welke 18 Dec. 1924 werd vastgelegd in de Grondwet. De regeering zag zich bedro gen in haar verwachting dat de rust nu zou weerkeeren en er een einde zou komen aan den partijstrijd. Integendeel was er onophoudelijk verzet, vooral van den kant der monarchisten in het leger en op de vloot, zoodat er reeds in 1924 ernstig sprake was van het instellen eener militaire dictatuur, welk regime generaal Pangalos, de minister president, Juni 1925 instelde. De Nationale vergadering, die 1 Juli haar ver trouwen uitsprak in de regeering, werd 30 Sept. 1925 ontbonden. Pangalos riep zich 3 Jan. 1926 uit tot dictator ,ora een einde te maken aan de crises, welke het land ondermijnden" en besloot dien dag tevens de parlements verkiezingen uit te stellen. Stellig heeft hij, bij het imi- teeren van Mussolini en van Primo de Rivira, zonderlinge maatregelen uitgevaardigd zóó het verbod voor de vrouwen om rokken te dragen, welke ten hoogste 35 c. M. van den grond mochten verwijderd zijn, een ver bod dat door de aigemeene tegenwerking 31 Maart werd in getrokken maar toch óók goede dingen gedaan, o.a. om den finan- cieelen toestand te verbeteren. Zoo ontsloeg hij 20000 van de 50000 staatsbeambten en voerde hij 3 Febr. een gedwongen Staatsleening in door van alle bankbiljetten boven 50 drachme een stuk te doen afsnijden, waar door de waarde van het biljet werd verminderd met 25 pet. terwijl de coupure werd ingewis seld tegen een aandeeltje in de 6 pet. leening. Zijn ernstigste vergrijp is dat hij den 72-jarigen admiraal Kondoeriotis heeft ge dwongen, af te treden als Presi dent der republiek, terwijl hij Pangalos „de algeheele aansprakelijkheid voor de regee ring des lands" heeft aanvaard. Dit is in flagranten strijd met de Grondwet, welke bepaalt, dat het Staatshoofd voor den tijd yan vijf jaren wordt benoemd door de vereenigde zitting der beide Kamers. Ofschoon men nu zou denken, dat de bevolking van zijn wille keurige dictatuur genoeg zou hebben, schijnt het tegendeel bewezen. Want de 50-jarige Pangalos heeft zich candidaat gesteld als President der Repu bliek en naar verluidt heeft hij 90 pCt. van de stemmen op zich vereenigd, in 11 politieke depar tementen. De partijen onthouden zich deel te nemen aan de verkiezin gen en laten ieder vrij. Uit den weg gernimd 1 Volgen de „Matin is de Hon- gaarsche nationalistische afge vaardigde Georges Hir, die be trokken was in de samenzwering der bankbiljettenvervalschers, door zijn nationalistische vroegere vrienden gedwongen, zich de aderen te openen. Hij stierf even wel niet dadelijk, maar werd overgebracht naar een krankzin nigengesticht, waar hij onder hevige pijnen overleed. Zijn laatste woorden waren „lk sterf evenals Schulze". Een genees kundig onderzoek, dat werd in gesteld, kwam tot de conclusie, dat er vergiftiging in het spel was. Amerika. De subcommissie van de ju ridische Senaatscommissie, die een onderzoek instelt naar de werking van het drankverbod, is Dinsdag bijeengekomen. Uit de mededeelingen van den secreta ris-generaal Andrews blijkt, dat niet minder dan ongeveer twee honderd ambtenaren, werkzaam bij de ten uitvoerlegging van de drankwet, wegens corruptie moes ten worden ontslagen. Velen dezer beambten kregen voor hunne fraudeleuze handelingen zeer groote inkomens. Slechts 5 pCt. der dranksmokkelaars kon aan de grenzen worden gevat. De branderijen en brouwerijen die toestemming hebber, alcohol vrije dranken te vervaardigen, brengen alcoholische dranken aan de markt. De apotheken leveren alcoholische dranken op recepten aan goed betalende klanten, terwijl niet goed beta lende zieken slechte dranken ont vangen. Er zijn meer dan dertig geheime destilleerderijen opge richt, 60000 arrestaties hebben plaats gehad. 35 pCt. der bevol king der gevangenissen zijn drankwetovertreders. De drooglegging valt niet mee. Afschaffing ran 't kloosterwezen In Kuslaud. Naar de „Dpi" verneemt, heeft de synode van de Levende Kerk besloten tot algeheele afschaffing van het kloosterwezen. Reeds in 1923 was hierin besloten, maar vele kloosters zijn toen blijven voortbestaan onder den naam van „arbeids-gemeenschap". Daaraan zal thans een einde worden ge maakt. In de toelichting tot het besluit wordt opgemerkt, dat het kloosterwezen een verouderd stel sel en geheel in strijd met den geest van den modernen tijd is. De monniken dienen daarom thans hun cel te verlaten en zich met een of anderen in sociaal opzicht nuttigen arbeid te gaan bezighouden. Gevecht met smokkelaars. Uit Singapore wordt bericht, dat de bemanning van een scbip, hetwelk rubber-contrabande ver voerde, eeo douaneboot aanviel, die het langs de kust van Johore vervolgde. Een hevig gevecht van man tegen man volgde, waar in 2 douanen gedood en de kapi tein der pinas gewond werden, terwijl van de smokkelaars 2 gedood en de overigen gewond werden. Het smokkelscbip ver dween in den nacht. Dit is het eerste gevecht met rubber-smok kelaars in de wateren van Ma- lakka. Een grensstation overvallen. Uit Berlijn wordt gemeld, dat opnieuw een ItaliaanschZuid Slavisch grensgeschil is ontstaan, doordat Zuid-Slavische bandieten het aan de grens gelegen spoor wegstation van Prastrenek zijn binnengedrongen, alwaar zij de ambtenaren met vuurwapenen in bedwang hielden en 250.000 lire uit de brandkast rooiden. Italiaansche autoriteiten zijn van meening, dat de bandieten, waarvan er twee zjjn gedood en één is gevangen genomen, van de Zuid-Slavische nationalisten de opdracht hadden ontvaDgen, geld te rooven voor propaganda doeleinden, en tegelijkertijd een grens-incident uit te lokken. Jf erkloozen-demonstratic». Een demonstratie van werk- loozen, welke door communisti sche agitators werden opgeruid, begaf zich naar het stadhuis te Lublin (Poten). Door de ver schillende redevoeringen werden de gemoederen steeds meer op gewonden, zoodat tenslotte met steenen een bombardement werd geopend op de ruiten van het gebouw. Vervolgens trachtte de menigte het gebouw binnen te dringen, docb de politie wist dit te beletten. Bij het hieruit ont stane gevecht warden 6 politie beambten en 4 manifestanten gawond. Paaschvuur met verrassingen. Luidens een bericht uit Essen had aldaar tijdens een Paasch vuur een ontploffing plaats waar bij een 10-jarige jongen gedood werd, terwijl twee vrouwen ge wond en verschillende personen licht gewond werden. Eerste Kamer. De voorzitter van den Minister raad, jhr. mr. D. J. de Geer, minister van Financiën, sprak in de Woensdagavond gehouden vergadering van de Eerste Kamer als volgt Mijnheer de Voorzitter. Waar het tegenwoordige Kabi net dezen avond voor de eerste maal de eer en het genoegen heeft in deze Kamer aanwezig te zijn, zult u mij wel willen vergunnen een enkel woord te zeggen. In de vergadering van de Tweede Kamer op Donderdag 11 Maart jl. is namens het Kabinet een verklaring afgelegd, waarin de aanleiding en de figuur van zijn optreden, alsmede zijn plan nen voor de naaste toekomst zijn ontvouwd. lk moge mij op dit oogenblik aan die verklaring conformeeren en tevens, ter nadere toelichting, wijzen op het daarop gevolgd debat en met name op het tijdens dat debat door de Regeering gesprokene. Ik vertrouw, dat een en ander een voldoenden grondslag zal leveren voor een nadere kennis making ook met dit Huis. Het Kabinet doet een beroep op de leden der verschillende partijen ook van de Eerste Kamer, om in de buitengewone omstan digheden, welke tot zijn optreden hebben genoopt, aanleiding te vinden het minder naar zijn parlementaire positie dan naar zijn daden te beoordeelen. Wellicht zal dit aan deze Kamer zelfs nog iets minder zelfbeheer- sching kosten dan aan haar zuster aan de overzijde van het Binnen hof, in zoover door de eigen aardige plaats, die de Eerste Kamer in ons Staatsbestel in neemt, zij reeds van nature iets minder geneigd is tot het accen- tueeren van politieke shibbeleths. De geschiedenis van deze hooge vergadering wijst uit, dat dit meer dan theorie is. Om mij tot de laatste kwarteeuw te bepalen meermalen heeft in dat tijdsver loop de Eerste Kamer een andere politieke samenstelling gekend dan die van de Tweede Kamer en in verband daarmede die van het zittend Kabinet. Tezamen is dit gedurende 11 jaren van de 25 het geval geweest. Tot groote politieke conflicten heeft dit het eene geval van 1904 uitge zonderd nooit geleid. Zoo wetsontwerpen verworpen werden, geschiedde dit steeds bij gemengde stemming en niet juist bij voorkeur onder een anders denkend Kabinet. Reeds deze houding, in het verleden tegenover opvolgende, ook niet-geestverwante, parlemen taire Kabinetten aangenomen, wijst er op, dat het van de Eerste Kamer allicht niet een buitenge woon zwaar offer zal vergen, zich aan te passen aan de sfeer, waar in dit extra-parlementaire Kabinet wenscht te leven en te werken. De bedoeling van deze opmer king is natuurlijk allerminst, het Kabinet tegen controle of critiek te vrijwaren. Integendeel, hoe meer het weet slechts naar zijn daden te zullen worden beoordeeld, des te zwaarder en ernstiger zal het zijn verantwoordelijkheid gevoe len. Beoogd wordt slechts, te doen uitkomen waarom, naar het vertrouwen van het Kabinet, zijn abnormale positie op zich zelve in deze Kamer het gemeen over leg niet zal bemoeilijken. Nog in een ander opzicht wenscht het Kabinet speciaal op de Eerste Kamer een beroep te doen. Onder de belangen, die ook dit Huis zeer zeker ter harte gaan en waarvoor het heeft te waken, behoort de gaafheid onzer parle mentaire instellingen. Wanneer zich eerlang in de Tweede Kamer weder een politieke meerderheid mocht blijken te vormen, dan zal, zoo stel ik mij voor, ook en vooral deze Kamer het haar plicht kunnen achten de aandacht van het Kabi net voor dat feit te vragen. Zij zal dit kunnen doen zelfs dan wanneer de in de Tweede Kamer zich vormende meerderheid een zoodanige mocht zijn als waarvoor in de Eerste Kamer vooralsnog de gegevens niet aanwezig zijn. Met het uitspreken van de hoop, Mijnheer de Voorzitter, dat het gemeen overleg tusschen de Re geering en de Eerste Kamer ook onder het tegenwoordig Kabinet, zoolang de politieke omstandig heden zijn aanblijven tot plicht stellen, goede vrucht zal dragen in het duurzaam belang van ons volk, meen ik dit korte woord te mogen besluiten. Een gift nit Hungarye. Door de Nederlanders in Hon garije is aan Koningin en Prins, naar aanleiding van het zilveren huwelijksfeest, een bedrag van f120 toegezonden, bestemd als bijdrage voor het Algemeen Wa tersnoodcomité. Dit bedrag is namens H.M. en Z.K.H. aan de Aigemeene Waters- nood-commissie te Amsterdam overgemaakt. Mr. Kan in Drente. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Kan bracht Dinsdag een bezoek aan de verschillende werkverschaffingen in Drenthe. 40 jarig Bondsjobilenm. Maandagmiddag vierde de Bond van Christelijke Zangverenigin gen in Nederland zijn 40-jarig bestaan. Na een receptie, waarbij door tal van corporaties en autoriteiten mondelirrg, schriftelijk en tele grafisch blijken van belangstelling waren betoond, werd 's avonds in de Duinoordkerk te 's Graven- hage een herdenkingssamenkomst gehouden. De voorzitter van de jubileum commissie, de heer J. Pieterson Moens, sprak een kort welkomst woord. De aanwezigheid van de Konin klijke familie aldus de voor zitter wordt door het bestuur op hoogen prijs gesteld. Behalve H M. de Koningin, de Prins en de Prinses, was ook de Koningin-Moeder aanwezig. Hierna gaf de heer Pieterson een kort overzicht van het ontstaan en het werk van den bond. Onder het zingen van het bonds lied door het koor beklom de oud-minister van Onderwijs, Dr. J Th. de Visser, den kansel. Na het bestuur geluk te hebben gewenscht, wil spr. een en ander over den zang zeggen. Spr. merkt dan op dat in buitenlandsche ker ken meer aandacht aan den zang wordt geschonken dan in ons land. Het is spr. opgevallen dat voor al oud-testamentische Christenen afkeerig zijn van zang. Maar vergeet niet, dat juist het Oude Israël zich veel aan de muziek wijdde. Niet alleen bij vreugde feesten werden liederen aange heven, maar zelfs bij rouw-plech- tigheden en nederlagen zong men zijn klaagliederen. In den tempel werd de religie gewijd door de kunst, lk wil gaarne de stelling verdedigen God wil den zang. Wij als Christenen moeten vooral het lied brengen, de heidenen zingen veel, maar dat zijn meestal de klaagzangen. Waarom Omdat zij niet kennen het optimisme van het geloof, het perspectief van den hemel. Waarom heeft God de menschen verschillende gaven gegeven om er gebruik van te maken en ze 1 te veredelen. Welk 'n zegen ligt er in het lied. Hoevelen be droefden en neergebogenen zijn er door opgericht. Wat heeft het lied niet dikwijls de vaderlands liefde aangekweekt. Gelukkig dat in onzen tijd de jeugd veel en goed zang-onderricht krijgt. Spr. wekt de vereeniging op, op den ingeslagen weg voort te gaan. Na deze rede werd de cantate „Geeft Gode lof" uitgevoerd. AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1