geneest-en deJüricL BIJVOEGSEL Vrijdag 2 April 1926. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. VAN DE VAN No. 1 Motorcursussen voor politie. In verband met het toenemend snelverkeer, worden in de maan den Mei en Juni van dit jaar van wege de K.N.A.C. op vier plaat sen in Zeeland cursussen inmo torkennis gegeven voor politie ambtenaren. Het bestuur van de K.N.A.C heeft in zijn streven de grootst mogelijke medewerking ondervon den van de autoriteiten in Zeeland De lessen, deels theoretisch, deels practisch, worden gegeven door den heer Visser, leeraar aan de Ambachtsschool te Vlissingen. Een gift van 20.000 Gulden. Ds. G. A. van der Hooft, Ned Herv. predikant te Overschie heett van een gemeentelid, me vrouw S., een gift ontvangen van twintig duizend gulden. Deze gift is geschonken tot nagedach tenis van harer overleden echt genoot. Tienduizend gulden zijn bestemd voor de zending, 2000 voor de diacouiearmen, 2000 voor de kerkvoogdij, 2000 voor het weezenfonds, 2000 voor het fonds van geestelijke belangen allen te Overschie, en 2000 voor het weduwen- en weezen fonds van predikanten in de Ned Herv. Kerk. Wees gewaarschuwd. Naar het Binnengasthuis te Amsterdam is vervoerd een 8 jarige jongeD, die bij het klim men op een vrachtauto, daarvan afviel en door een der achter wielen werd overreden. Bij aan komst in het Gasthuis bleek de jongen te zyn overleden. Door het openkrabben van een puistje aan het gelaat ont stond bloedvergiftiging bij het 12 jarig dochtertje van G. te RuineD. Zaterdag is h t meisje, onder hevige pijn overleden. Te Bingen heeft een mar waarschijnlijk om geldzorgen zijn vrouw en drie kinderen en daarna zichzelf doodgeschoten. Kind verbrand. Toen de vrouw M. T. te Ermelo zich even uit haar kamer verwij derde, zette zij haar kiudje van acht maanden op een klein stoeltje waarop zij het met een band vast bond, voor de plaat van een bran dend haardvuur. Toen zij na een paar minuten terugkwam zag zy dat haar kindje voorover in het vuur was gevallen, en het boven lichaam geheel in brand stond. Zy greep de brandende kleine er uit en overgoot het met koud water, doch het leven was reeds geweken. Verdronken. Zaterdag werd uit de Dommel bij Boxtel het lijk opgehaald van den Zeer Eerw. Heer van O. De overledene was pastoor te Gerwen bij Eindhoven en een paar dagen bij ziju broer te Boxtel te logeer6n. De verdrinking kan niet anders dan aan een noodlottig toe val worden toegeschreven. Op den Molenberg te Heer len is Vrijdagmiddag het 37s-jarig zoontje van den heer J. onder een achteruitrijdende vrachtauto geraakt eo op slag gedood. Na eenafwezigheid van acht dagen, bemerkte de juwelier Lb., afkomstig uit Maastricht, dat ziin geheele winkel was leeggehaald. Het meisje K. P., ook uit Maas tricht afkomstig, dat als huishoud ster was achtergebleven, werd verdacht van den diefstal, in Luik aangehouden. Er wordt voor een waarde aan goud en zilverwerken en juweelen, vermist van 300.000 francs. Met zyn kind verdronken. Zondagmiddag zou de schipper Ta. Blokland, te Hardingsveld, met ziju kind op den arm aan boord gaan, toeD de loopplank plotseling brak. Het gevolg was dat vader en kind te water raak ten en verdronken. Het lijk van den vader is opgevischt. Ontploffing van een vat Benzine. Naar het „U. D." verneemt, heett in een stalhouderij in de Weteringstraat te Utrecht eeu ontploffing plaats gehad tenge volge vau groote onvoorzichtig heid. Iu de stalhouderij stonden eenige „ledige'' vaten die gevuld waren geweest met benzine er kwam thans eeu koopman op dagen, die er wel iets voor voelde deze aten tot zijn eigendom te makeD. Om zich te overtuigen dat de vaten werkelijk ledig waren keek hij er n een van, terwijl hij zich met een bran dende luciler bijlichtte. Het bleek dat de benzine er nog niet allemaal uit was, want er volgde een ontzetteude ontplof fing, waardoor de kooper hevig aan het gelaat en de borst werd verwond. De brandweer was spoedig ter plaatse om het begin van brand, dat ontstond, met een schuimbluschapperaat te blusschen, terwijl de Gemeente lijke Geneeskundige Dienst den man voorloopig verooud. De toe stand van den gewonde was zoo- zoodanig dat opname in de Rijks klinieken noodzakelijk bleek. Het was ook erg onvoorzichtig. Antobus te water. Maandagavond halftien geraak te een autobus van den dienst GoudaLckkerkerk in Beneden kerk te water. Onder de inzittenden, ongeveer een twaalftal personen en waarbij een moeder met een zeer jeugdig kindje, ontstond een hevige pa niek, doch allen konden door het verbrijzelen van een der ruiten gered worden. Evenwel bekwamen verschil lende kwetsuren. Te veel spiegels. De onlangs te Amsterdam over leden ds. Westerbeek van Eerten heeft bij testamentaire beschik king o.m. vermaakt aan het Te huis voor militairen zijnspie gels. Met dankbaarheid nam het bestuur der stichting van dit le gaat kennis, doch tevens met eenige bevreemding Bij de aan- scbaffiug toch van het meubilair van hst Tehuis zijn eenige spie gels niet vergeten, met welk feit ook de erflater niet onbekend kon zijn geweest. En al wilde men den jeugdigen krijgers de gelegenheid niet beuemen hun martiale evenbeeld in het glas weerkaatst te zien, nu zou men heuscb toch van het goede wat al te veel krygen. Na eenige be spreking meenden een paar der bestuurders een oplossing aan de hand te kunnen doen zij zouden de aangekochte spiegels tegen den kostprijs overnemen. Natuur- lyk werd op dit aanbod met en thousiasme ingegaan en een expe diteur ont ving al spoedig opdracht de iD het gebouw aanwezige spie gels weg te brengeD, om vervol gens het gelegateerde van het sterfhuis te gaan halen en op te hangen. Maar hoe stonden de heeren te kyken, toen de man terugkeerde met een wagenvracht boeken. Vanzelf dacht men eerst aan een malle vergissing van de boodschappers, maar na onder zoek bleek, dat dezen hun op dracht geheel naar behooren had den uitgevoerd Domitiée bleek aan het Tehuis te heoben ver maakt een aantal net gebonden jaargangen van het Tijdschrift De Spiegel.". „Tel." Pestgevallen b(J Brussel. Verleden week werden te Vil voorde bij Brussel vijf gevallen van pest geconstateerd. De zie ken waren werkzaam in een fa briek van oude vodden. De spe cialisten, die hen onderzochten, bevestigden het oordeel van den eersten dokter en namen onmid dellijk de noodige maatregelen, zoodat een epidemie kon worden voorkomen. De zieken heeft men in het leven kunnen houden. Door de radfo. Te Chillwell, een dorp bij Not tingham (Engeland) doet zich het volgende vreemdsoortige geval voor De dochter van een melkboer aldaar is sinds 9 October be wusteloos en de doktoren kunnen geen enkele organische ziekte bij haar ontdekken. Op genoemden datum zat zij naar een draadloos concert te luisteren toen ze plotseling de koptelefoon aflegde en achterover op een sofa viel. Men dacht, dat ze een kortstondige flauwte had gekregen, en een dokter werd geroepen, maar hij was niet in staat, haar weer tot bewustzijn te brengen. Eenigen tijd later werd het meisje naar het ziekenhuis over gebracht, waar het 3V2 maand lang verbleef, zonder weer tot bewustzijn te zijn gekomen. Daar er in het ziekenhuis toch niets aan haar te doen viel, werd zij weer naar huis gezonden, waar zij in bed bleef. De doktoren verklaren, dat haar hart krachtig klopt en dat haar ademhaling normaal is. Gedurende de laatste twee da gen schijnt f a ir physieke toestand iets verbeterd te zijn. Zij beweegt bijna geen spier, maar nu en dan is er beweging in haar lippen en opent en sluit zij haar oogen. Zij heeft een weinig kleur en de laatste paar weken is haar gewicht iets toe genomen. Zij wordt kunstmatig met een buis gevoed. Een schipbreuk. Onder de Schotsche kust, in de buurt van Oban, heett een trawler schipbreuk geleden. Twee matrozen werden geredzeven anderen zijn verdronken. Door een arend aangevallen. De bladen maken melding van een zeer ongewoon voorval, dat zich Donderdag io het bosch van Fontainebleau heeft afgespeeld. Een opzichter van het kasteel van Fontainebieau reed op zjjn motor fiets door het bosch toen plotse ling een groote konings-adelaar met felle woede op zijn hootd neerschoot. De man droeg ge lukkig een leeren muts die zijn hoofd tegen de geweldige klau wen van het dier beschermde, wat iutusschen niet belette dat dit hem aan zyu handen leelijke wonden toebracht. Gelukkig kwam er een auto aan en met oulp van de menscnen, die er in zaten, gelukte het den opzich ter van het kasteel, zy het met veel moeite, den root vogel te vellen. Het was een koniugsade- iaar, met een vlucht vau een meter dertig. Tramongeluk hjj Deurne. By een huis aan den electri- schen spoorweg, dat in aanbouw was, waardoor stellage's het voet pad versperden, geraakte een 76-jarige vrouw onder de tram. Een gedeelte van het rechterbeen werd letterlyk afgereden, terwijl bovendien de linkeram brak. Iu een verschrikkelyken toe stand vervoerde men de oude vrouw naar het ziekenhuis, waar ze drie uren later overleed. Een paniek voorkomen. Dezer dagen werd een brand ontdekt in de transformatoren- kamer tydens een circusvoorstel ling in den New Cross Empire Schouwburg te LondeD, die door ruim 1600 personen werd bijge woond. Op het tooneel gingen le lichten uit, waar de olifant, iie juist zyu nummer afwerkte, meende, dat hij klaar was en van aet tooneel verdween. De direc teur verscheen en deelde mede Jat het licht delect was, wat niet gauw hersteld kon worden en verzocht het publiek den Schouw burg te verlaten, terwijl men aan ie kas zijn geld kon terugkrygeD >1 den volgenden avond terug komen. Terwyl het orkest in het duister speelde, verliet het pu bliek kalm de zaal, dat, buiten gekomen, merkte, dat er onraad/ was, daar er brandweerwagens waren aangerukt. Deze behoef den evenwel geen dienst te doen, daar de brand reeds door het personeel gebluscht was. In een voorstad van Dres den is Vrijdagmorgen het gezin van een spoorwegwerker, be staande uit man, vrouw en vier kinderen in bewusteloozen toe stand in zijn woning gevonden. Een pyp van de gasleiding was gebroken. Slechts een der kinde reu leefde nog en is naar een ziekenhuis vervoerd. De vijf an deren bleken reeds aan gasver- stikkiDg te zijn overleden. Uit Rome wordt gemeld, dat Hugo Vellershagen, de hoofd opzichter van den Dierentuin, aldaar, door een tyger gedood is voor de oogen van eeuige hon derden bezoekers, die niet bij machte waren hem hulp te ver- leenen. Een vrouw van twee-en- veertig jaar te Parijs, leefde sa men met een jougeman van zes- en-twintig. Zij ontdekte, da; deze haar bedroog met haar schoon dochter, waarop zij zich Daar deze vrouw begaf en haar twee messteken in de hartstreek toe bracht. In hopeloozen toestand is het slachtoffer naar het zie kenhuis gebracht. Een nieuw gezichtspunt. Met de bedoeling om in het licht te stellen, hoezeer in de stad mijner inwoning met de economie werd omgesprongen, vond in het Utr. Prov. en Sted. Dagblad (avond uitgave van 16 Februari j.l.jeen door o.g. ingezonden artikelElec- trificatie op de basis gas-electri- citeit plaatsing. Hieruit zy het navolgende aangehaald Helaas werd door de overheid, „inzake zich doen voorlichten, „het monopolie van wijsheid toe gekend aaD, wel is waar, zeer „kundigeD, doch die te oordeelen „naar de verkregen resultaten, „zich niet als „deskundigen" in „eerste instantie, in zooverre be- „trof de economische fundeering „van de electrificatie hebben doen „kennen. Bedoelde specialisten „hadden voor het geven van ad- ,,vies eerst in aanmerking behoo- „ren te komen t.o.v. den eenzijdig- „electrischen kant van het vraag stuk, nadat door meerbevoegden, „uit de industrieelezakenwereld, „de basis was vastgesteld gewor- „den. Aan deze zinsnede was men uiteraard aandachtig toen de be rekening, uitgevoerd door den Adviseur van Gedeputeerde Staten opgenomen, als onderdeel van het verslag der Raadszitting van 18 Maart j.l., in de Axelsche courant van 26 d.a.v. mij onder deoogen kwam. Hieruit meende men wel te mogen ontwaren, dat het juiste ter zake van het stelsel gas-elec- triciteit bij dien Adviseur ten eenenmale ontbreekt, wat toege staan wordt aan algeheel gemis aan rechtvaardigheidszin, waar door overigens het verzet van de overheid tegen dit stelsel kenmerkt En juist rechtvaardigheid is het zóó noodige element, om de mo gelijkheid te schepppn de zaak 'uim en onpartijdig te beschou wen. In de kosten begrooting, laaste- 1 ijk door my opgemaakt en gesteld in de Axelsche courant van 19 Maart, werd de hoeveelheid brand stof per nuttig afgegeven licht K.W U, op 1 Ms (voor de pro ductie; vermeerderd met 1M#M/sssso M8 (voor leegloop), te zamen ruim 2,5 Ms berekend. Dit klopt merk waardig goed met de hoeveelheid van 2,5 M' door den heer Streef kerk bepaald. Door mij werd hiervan 1 Ms tegen gasprijs en overigens tegen materialenprys (overgas) ten laste van het licht gebracht. Ware door my, zooals de heer S. doet, 2,5 M' tegen gasprys op de exploitatie verre kend, dan zou eenerzijds het eeD- «\jdig gasverbruik io heoge mate begunstigd zijü, doch aoderzyds zou de lichtprijs op een zóódanige niveau komeD, dat de ontwikke ling van het stroomverbruik uitermate zou worden belemmerd, wat in beginsel niet toelaatbaar is. Doch van wege de P.Z.E M. wenscht men natuurlijk die be lemmering wèlvoor het gas K.W U. en niet voor het licht K.W U van buiten Als de heer Som de zaak zuiver te stelleD, zich op den grondslag had kunnen plaatsen van het criterium, aan de hand gedaaD, door de beide concurrenten van gas, als zooda nig, tegen elkaar op te wegen, dan zou ZEd. hebben iDgezien, dat het Diet aangaat om het ver lies, dat onvermijdelijk aan het gasbedrijf wordt toegebracht, wel voor méér dan de volle zwaarte te doen gelden voor het gas K. W.U., maar Diet voor de concurrent van buiten. Waarom heeft de heer S. geen gevolg gegeven aan de uitnoodi- ging tot bijwoniDg van de open bare gedachten wisseling, gehou den op 9 Maart Hij zou daar door blijk hebben gegeven het ernstig met de openbare zaak te meeoen en had zich alsdan kun nen oriënteeren t.o.v. de economie. Dat hij zeer hooghartig berichtte, al ware hy daartoe in staat, hij toch niet zou zijn gekomeD, is lypeerend voor 's mans mentali teit. De overheid baseert hare beslissing inzake eeu vraagstuk van overwegend belang en zeer verre draagwijdte op het inzicht van dezen kleinen mensch. DAt is hoogst bedenkelijk Mynbeer de Redacteur tenslotte deze vraag Zou het na alles wat voorafging en ter wille van de electrificatie zelf, die toch ten zegen moet zyn, Diet het best geacht moeten wor- deD,dat de stroomvoorziening van overheidswege absoluut achter wege blijft en de iDgezete nen deze zelf gaan ter hand nemen op de basis van coöperatie. Men ksn zich Diettemin toch goede gemeen tenaren toonen, door ook in dit geval de electriciteit te plaatsen in de positie van grootverbruikster van gemeentelijk gas. Op die wijze kan de electrieiteit het spoedigst binnen het bereik ko men zelfs van de armste der armen ten gevolge van algemeene aansluiting en door „naasten liefde". Utrecht, 30 Maart 1926. E. J DUETZ. Van 1 31 Januari 1926 ST.JANSTEEN. Huwelijks-voltrek kingen. 8. Johannes Vlassenrood, 21 j. jin. en Alberta Maria Louisa Vanacker, 21 j., jd. 27. Theophilus Josephus van de Velde, 27 j., jm. en Augusta Fran- ciesca Seraphina Valent, 25 j., jd. Geboorten. 5. Bernaraus Franciscus, z. van Joseph de Rechter en Eulodia Maria Strooband. 8. Petrus Henricus, z. van Florimoud Robijn en Mathilda Rosalia Hufkens. Joseph, z. van Anna Maria de Bloch. 17. Catharina Augusta, d. van Willem Benedictus Marie Blom- maart en Elisabeth Maria IJsebaert. 29. Achille Johannes, z. van Honoré Victor Emanuel van Looij en Leon- tine Marie De Backer. Overlijden. 9. Silphia Maria Polspoel, 54 j., d. van Petrus Dominicus en Seraphina Prudentia Naudts. HONTENISSE. Huwelijks-voltrek kingen. 2. Henricus Johannes Marie van de Veldo, 30 j, jm en Martha Kneckaart, 26 j., jd 16. Jacobus Fran ciscus Buijl, 35 j., jm. en Maria Catha rina van Leemput, 31 j., jd. Geboorten. 4. George Aluois Marie, z. van A. van Dorsseiaer en R. M. Bogaert. Gerarda Petronella, d. van Ch. L. Peersman en R. Platjouw. 5. Louisa Mathilda, d. van L. A. Pateer en M. L. Platjouw. 7 Willem, z. van A. van Denderen en M. W. Theenaart. 10. Robert, z. van J. Colpaart en A. Laffeber. 27. Aledardus Victor Marie, z. van H. F. van Leeuwe en M. A. C. de Bakker. 31. Mathilda Maria, d. van Pr. van Itegem en M. C. Theenaart. Overlijden. 15. Alouisius Parijs, 48 j., echtg. van M. C. Vervaet Apolonia Vonck, 66 j., echtg. van C. Dieleman, wed. van A. van Kruijssen. 18. Elisa beth Maria Platjouw, 1 j., d. van A. Plaijouw en M. A. d'Hondt. 20. André Alphons Pauwels, 4 j., z. van P. F. Pauwels en R. C. de Wilde. 23. Apo lonia Louisa Heije, 58 j., echtg. van Th. Herrew«gh< 1

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 5