Bericht. geen Kantoor honden. Het Warenhuis gesloten. Maandag geen Damesbedlening Gemengd Nieuws. Landbouw. Rechtszaken. Ad verten tien. De Amsterdamsche Bank zal met het oog op de Feestdagen op Zaterdag 3 April te Axel Voor Verloving van den ltailaanselien Kroonprins aangekondigd. De bladen te Rome kondigen de a.s. verloving aan van den Italiaanschen Kroonprins Umber- to met prinses Marie José van België. AXEL, 2 April 1926. Op verschillende plaatsen is aan de muren van huizen en schuren aangeplakt het pro gramma voor de rijwielfeesten op aanst. Maandag. Men heeft inderdaad een practische ver deeling gemaakt van de middag en avonduren,zoodat zij, die zich tusschen 1 en 2 uur met de club „Vrij en Vlug" vereenigen en op stap gaan, zich tot 's avonds laat zullen kunnen amuseeren. Want reeds om 2.15 wordt begonnen met poppengooien aan het station, om half drie gaat men naar de Brug om de Harmonie van Sel- zaete, die door de kunstbroeders van Concordia wordt afgehaald, te verwelkomen, om daarna in optocht door de stad te trekken. Vervolgens krijgen we ring steken op de Markt en gaan daarna met militaire marsch onder begeleiding van muziek naar de Zeestraat het Kwade Trien rijden bezien. Is dat afgeloopen, dan wordt een kleine hartversterking geno men, of het Paaschbrood aange sproken en dan begeven we ons weer naar de Markt om het con cert bij te wonen, dat ons is be loofd van de zuiderburen uit Selzaete. Het programma van dit concert luidt als volgt 1. La Débutante, marche van Aline Baecke. 2. Les trois Glands, ouverture van Rousseau. 3. Valse militaire-Belge, van L. Frémaux. 4. Andante religiose, van L. Pynnaert. 5. Aubade d' été, van dezelfde. 6. Ons Vaandel, marche van E. van Bellegem. Als dit feest met goed weer begunstigd wordt, twijfelen we niet of velen, ook uit den vreemde zullen er getuige van zijn. Vooral het concert van dit inderdaad mooie gezelschap, zal velen, die anders naar elders trekken, binnen de stad houden, want het beluis teren van dit concert zal een waar genot zijn. ,0 D. I." De tooneelvereeniging „Ont spanning door Inspanning" voerde Dinsdagavond in de Graanbeurs op „de Suikerfreule" en toonde daardoor heel wat aan te durven, want voorzeker is dit een op tooneelgebied hoogstaand en be kend werk. Het stuk speelt in Indië en de schrijver heeft blijk baar met zijn pennevrucht eenige misstanden op den voorgrond willen stellen. Zoo kregen, hopen we, de vrouwen uit het Moeder land een beetje idee van hun overdreven schoonmaakwoede en babbelzucht over Indische toe standen. Maar ook de heeren der schepping zijn niet gespaard en in het volle daglicht komt de dwaasheid van hun Don Juan- leven in de koloniën. Waar nu hier geen vakmen- schen, maar dilettanten aan het woord waren, kunnen we melden dat de typen vrijgoed werden weergegeven. Alleen zat het mon daine er te weinig in, en was er te weinig vrijheid van beweging, al is dit te vergeven, want Indisch doen na weinig over Indië te hebben gelezen verre van ge zien is natuurlijk moeilijk Daarom ging de rol van Betje er het best in, omdat deze zich het best aan de Hollandsche on wetendheid over Indië kon aan passen. Ook zijn de onhoud bare positie's, waarin zich nu eens Van der Kooi, dan weer Schuit of van Wielandt zich bevinden zeer moeilijk weer te geven. En het mag gezegd worden, dat de vertolkers zich daar goed hebben doorgeslagen. Het tweede blijspel „een knap Stel" was iets van lichteren graad en werd met uitzondering van de rol van Mr. Weening, vlot afge speeld. Pe vcreenigin^ heeft In deze uitvoering weer iets heel moois gegeven en het is te betreuren, dat hetgeen zij presteeren niet door een beter bezoek beloond wordt. Zoo vaak toch bieden de beste krachten dezer vereeniging hun steun aan andere vereenigingen en maken zij in kleine rolletjes reclame voor hun „kunnen" op eigen terrein. Het moet hun wel een teleurstelling zijn, dat die steun nooit meer dan door een formeel bedankje wordt beloond. Waarom komen besturen en donateurs van „Concordia" en Orelio" bijvoorbeeld, die hun uitvoeringen toch ook zoo gaarne geslaagd zien, ook niet eens een tegenbezoek brengen bij „O.D.l Of zit de oorzaak in de zaal In dat geval ware het elders te pro- beeren. In het „Gulden Vlies" werd gisteren alhier ten behoeve van dhr. lz. de Feijterde Putter aan besteed het bouwen van een woonhuis aan de Prins Hendrik straat, alhier. Ingeschreven werd als volgt a. Voor het metselwerk S. van der Hooft te Ter Neuzen, voor f2650, P. van Alten te Axel, voor f 2450. b. Timmer-, ijzer-, lood- en zinkwerk J. van der Bent te Ter Neuzen, voor f2495, W. Verlinde te Ter Neuzen, voor f 2490, F. Haak te Axel, voor f 2442, A. P Butler te Axel, voor f 2438, J. Wisse te Zaamslag, voor f 2397, H. van Luijk te Axel, voor f 2342, D. P. Bastink te Zaamslag, voor f 2236, C. Deij te Axel, voor f2035, W. Vercouteren te Axel, voor f 2000. c. Schilderwerk C. B. Antheunis te Axel voor f512, H. J. Hoebé te Axel, voor f410, C. Wisse te Zaamslag, voor f398, D. Riemens te Zaamslag, voor f 395, W. M. Visscher te Axel, voor f365 en H. J. Harte te Axel, voor f 333. d. Voor de massa C. H. Wisse voor f 5687, W. Ver linde voor f5417 en W. Vercou teren voor f4575. Aan laatstgenoemde is hetwerk gegund. Naar wij vernemen, zal op Dinsdag 25 Mei (3e Pinksterdag) alhier een zomerdag gehouden worden, uitgaande van den Ring Oost Zeeuwsch-Vlaanderen van het Nederlandsch Jongelings-Ver- bond. Naar „Zei." meldt, wordt er te St. Jansteen ernstig over gedacht, om een coöperatieve slagerij op te richten met het doel gezamenlijke aankoop van slacht vee en vooral, om te trachten het rund- en varkensvleesch tegen verminderde prijzen te kunnen aanbieden. Indien dit laatste kon worden bereikt, zou 't werkelijk een zaak zijn van algemeen belang, want 't vleesch wordt maar steeds tegen hooge prijzen verkocht, (prijs opgave behoeven wij niet te doen 't is ieder genoeg bekend) ofschooi; de boeren klagen, dat ze hun slachtvee haast niet kwijt kunnen tenzij tegen de laagst mogelijke prijzen. Wij deelennatuurlijkalles onder voorbehoud mede, maar naar wi zooal opvingen, wordt er door de aanstaande coöperatieve gespro ken van best rundvleesch te leveren voor f 1,30 de K.G. en best varkensvleesch ad f 1.10. Wij zien de huismoeders de ooren al spitsen. En.... geen wonder Ook de boeren zouden dan nog hoogere prijzen voor hun slacht vee kunnen maken. 't Is dan ook treurig, zooals men ons mededeelde, wat enorme winsten er gemaakt worden door de slagers ten koste van de boeren en hunne medeburgers. Uit Sluiskil. Waar het niet gelukt is om de nieuwe suikerfabriek te stichten, wordt thans getracht dat terrein te benutten voor bouwterrein. Het plan bestaat een straat te leggen, door het Louisapoldertje van het Kanaal naar de straat naar Phi lippine, waardoor een goede ver binding tot stand zoq komen. Het is dan ook te verwachten, dat er spoedig liefhebbers voor bouw grond zullen komen. Dinsdagnamiddag was de landbouwer H. M. onder de ge meente Sas van Gent met paard en rolblok naar het land gegaan om dit te bewerken. Op een gegeven oogenblik kwam het paard op de hoeve terug zonder zijn baas. Dit wekte begrijpelijk op de hoeve ongerustheid. Men ging naar het land zoeken en vond M. daar bewusteloos liggen. Wat er heeft plaats gehad, of en hoe M. een ongeluk heeft gehad, of hij wellicht is gevallen en de rolblok over hem heen is gegaan zal wel steeds in het duister blijven, daar hij ongeveer een uur nadat men hem vond,zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, den laatsten adem uitblies. tTern. Crt.) Predikbeurten te Axel. Zondag 4 April 1926. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. De Landbouwtentoonstelling. We vernemen dat op de aanst. landbouwtentoonstelling ook voor de hoefsmeden weer gelegenheid zal bestaan om zich te meten in het maken van practische ijzers voor de paarden, het beslaan daarvan, waarvoor verguld zil veren en zilveren medailles be schikbaar zijn gesteld. Belhalve de smeden uit den omtrek kunnen daaraan aile Ne- derlandsche hoefsmeden aan deel nemen, zoodat het een nationale wedstrijd wordt. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag wer den veroordeeld Tj. de J-, 22 j-, zonder vaste woonplaats, wegens bedelen in het openbaar te Terneuzen, tot 12 dagen hecht. P. d'H., 20 j., werkman Graauw, wegens het duwen van een bran dende sigaar in den mond van A. Molders te Graauw. Vrijge sproken. J. A. de K., 63 jveekoopman te St. Jansteen, wegens beleedi- ging van den veldwachter, toen deze hem bij den arm pakte om hem naar huis te geleiden, tot f 15 b. s. 15 d. h. C. S., 45 j., handelaar te St Jansteen, wegens beleediging van den rijksveldwachter de Bakker tot f25 b. s. 25 d. h. P. v. 33 j., veldarbeider Lamswaarde, wegens verduiste ring van f 270.44 aan contributie gelden als penningmeester van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deusdedlt" (afd. Lamswaarde), in het j., 1925 tot 2 maanden gev. met 3 jaar proeftijd. Maandag deed de arrondis sementsrechtbank te Breda uit spraak in de verschillende zaken oetreffende de diefstallen aan het station S.S. te Roosendaal. M. A M., de hoofddader werd wegens diefstal van verschillende goe deren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twee jaar met aftrek der preventieve hechtenis. 3ovendien werd hij wegens dief stal van een rijwiel tot een ge vangenisstraf van 6 maanden veroordeeld. A. J. B., werd we gens diefstal veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hechtenis. W. J. werd wegens diefstal en i heling tot een maand gevange nisstraf veroordeeld en J. A. v A. tot twee maanden, eveneens j wegens diefstal en heling. Een gevaarlijk persoon. Te Bennebroek stak Dinsdag middag een 25-jarig persoon ze- cere v. B., de eigenares van een sigarenwinkel, met een mes in de borst en eischte van haar het in huis aanwezige geld. Op haar hulpgeroep snelden verschillende personen toe, en grepen den aan valler. Het bleek te zijn zekere van B., die reeds eenige maanden Haarlem en omgeving onveilig reeft gemaakt door verschillende brutale inbraken. De jonge boerenzoon T. K. te Wehl (Geld.) verwondde zich met een mesje, kreeg bloedver giftiging en overleed aan de ge volgen. Voor de rechtbank te Arn hem stond terecht de kunstschil der A. uit Nijmegen, thans gede tineerd. Beklaagde is beschuldigd te hebben vervaardigd valsche bank biljetten van 10 gulden en deze in het begin des jaars te hebben doen uitgeven. Hij erkent onge veer 200 biljetten te hebben na gemaakt, waarvan ruim 100 zijn uitgegeven. 60 exemplaren had hij in een jampotje gestopt en in den grond achter zijn woning verborgen. Beklaagde ontbraken de middelen om verder te stu- deeren en hij heeft door het ma ken van valsche munt willen trach ten in zijn geldgebrek te voorzien. Onder een trein. Gisterennacht, toen te 12.2 de mijnwerkerstrein uit Heerlen te Nuth binnenliep, is de rangeerder Luyten onder den trein geraakt en onmiddellijk gedood. Auto-ongeluk. Een dezer dagen, zoo schrijft de „Matin" begaf J. B. uit Mar seille zich met zijn auto op weg voor een autotochtje, in zijn wagen zaten zijn vrouw, zijn zoon en diens 18-jarige verloofde. Dicht bij Pennes-Mirabeau, wilde B. uitwijken voor een andere auto, die op den weg stond, maar door een hevigen windstoot reed de wagen tegen een plateau, Het jonge meisje was op slag dood. De drie anderen waren ernstig gewond en werden naar de kliniek in Marseille gebracht Onlangs werd uit Rotterdam gemeld, dat bij een collecte ten bate van de Drentsche Veenbe woners, de organisator dezer actie, een zekere Verschoor, van de f 62,000 bij het Comité ingekomen giften, slechts een luttel bedrag van f 10,000 aan de slachtoffers had afgedragen, terwijl het ver schil verantwoord was in posten als salaris, drukwerk, advertenties, porti enz. De zaken stonden zoo, dat de politie niet dadelijk kon ingrijpen, omdat de boeken zoo genaamd in orde waren en men dus schijnbaar alleen kon spreken van eenige min oirbare wijze van geld inzamelen. Het verder on derzoek heeft eenige nieuwe fei ten aan het licht gebracht en hierin vond de justitie aanleiding tot arrestatie van Verschoor over te gaan. Directe aanleiding tot arrestatie vond de justitie in het feit, dat behalve geld, ook goederen waren gezonden voor de noodlijdenden Deze goederen, die ten huize van den heer V. werden gevonden zijn nimmer verantwoord. Ge bleken is, dat V. deze goederen evenals den kantoorinventaris, ten eigen bate trachtte te verkoopen Bovendien was men op de hoogte van het plan van V. om spoedig naar het buitenland uit te wijken Een aardige herinnering uit den tijd van Ds. Snijvliet wordt in het „Pred. blad voor Hilver sum" door J.V. opgehaald. Ds. H. C. C. Schijvliet was 9 Maart 1862 van Loosduinen naar Hilversum overgekomen. Hier is hij slechts 2Vs jaar werkzaam ge> weest. Toen hij hier het beroep naar Utrecht kreeg, was de Gemeente die hem zeer lief had, in vreeze Zou fiij naar Utrecht paan of niet? Zeker was 't niet. Immers had 9s. Gunning, de latere professor, toch ook wel mooie beroepen afgeslagen vóór hij naar Den Haag vertrok. Ds. Schijvliet liet zich niet uit. Hij sprak zooals dat gewoonlijk gaat wel van „ernstige overwe ging" en van veel „aantrekkelijks". Vlaar daar bleef het bij en men werd er niet wijzer door. Mevrouw liet zich ook niet uit. En zelfs de meid, die toch wel in de eerste plaats belanghebben de was, kon niets loskrijgen. De meid werd nog al eens door de menschen van Hilversum ge- Dolst: of Dominéé blijven zou of niet? Maar zwist niets, j Toen werd een krijgslist ge raamd. Te 's Graveland lag met zijn schuit de turfschipper, die gewoon was elk jaar vele men schen en ook Ds. Schijvliet van winterturf te voorzien. Met den schipper werd afge sproken, dat hij bij den dominéé, of liever bij diens vrouw, over de a.s. leverantie zou gaan spre ken. De dienstbode was ook in t complot. Dienzelfden dag nog belde de schipper bij de pastorie aan, hield zich van den domme en liet aan mevrouw vragen, hoeveel turf hij volgende week voor den komen den winter brengen kon. Mevrouw aarzelde. Ging eens naar de studeerkamer en bleef ang weg. Vermoedelijk moest de beslissing nog vallen. Toen mevrouw terugkwam luide het antwoord, dat ze ditmaal moge lijk geen turf zou opdoen. En binnen een halven dag deed de gevreesde tijding door Hilversum de ronde, dat de do minéé naar Utrecht ging. De krijgslist was gelukt. Do minéé had zich in de geschiede nis met de turven uitgesproken. En een paar dagen later stond het ook officieel vast, dat tot spijt van velen, hij naar Utrecht zou gaan. Op Zondag 30 October 1864 nam Ds. Schijvliet afscheid van de Hilversumsche Gemeente om te vertrekken naar Utrecht. Wisselkoersen. Brussel 9,li1/»- Parijs 8,66 Londen 12,126/8. New-York 2.491/, In plaats van kaarten. Ondertrouwd D. M. MiSSEGHERS J. BEAUFORT. Gent Axel 29 Maart 1926. Huwelijks voltrekking 14 Aprila.s. uur Ondertrouwd A. P1ETERSE G. T. EEKMAN Axel, 31 Maart 1926. Maandag (2e Paaschdag) na 12 F. ORLEBEKE, Coiffeur. Uw adrea Voorm. 97, ure Ds. Q. P. A. Ruysch van Dugteren. Bediening H. Avondmaal. Nam. 2 ure Dezelfde, 's Av. 6 Dezelfde. Voorm. 9 ure Ds. J. S.' Post. Nam. 2 Dezelfde. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. EN EN

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2