Nieuws- en Advertentieblad fl sjAja I voor Zeeuwsch- Vlaanderen No. 1. VRIJDAG 2JAPRIL 192(>. 42e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Bij dit blad behoort een bijvoegsel. Stille Zaterdag. Binnenland. MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten. 75 ct Staal-Tabletten90 ct Maag-Tabletten75 ct Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Qulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. I Wegens het Paasch- feest zal aanst. D i n s- d a g geen nummer van dit blad verschijnen. Wij zijn aan den avond van den «Stillen Zaterdag" gekomen, die den Paaschmorgen vooraf gaat. Op den geweldig rumoe- rigen Goeden Vrijdag, waarop de macht der Hel met al haar ver schrikkingen op Golgotha triom feerde, schijnbaar maar ontzettend, na de spotkreten en het hoon gelach der massa, het kermen der gekruisigden, de stem van den gekruisigden Koning der Joden die zich zeven maal hooren deed, nu zegenend, dan kermend, dan triomfeerend na de duister nis en de aardbeving, die den spotlach der overpriesters hadden veranderd in een angstig vragen, en de lawaaierige bende rondom het kruis tot zwijgen hadden gebracht, die den Romeinschen centurio hadden doen verklaren «Waarlijk, deze mensch was de zoon der goden Na dit alles de stilte van den sabbathsnacht en den sabbaths- morgen rondom het welverzegeld gesloten graf in Jozef van Ari- mathea's olijvenhof. Na den ont zaglijken Goeden Vrijdag met al zijn geweldige teekenen en ont roerende stemmen de Stille Za terdag. De Stille Kerstnacht in Beth- lehems velden beluisterde het Engelenlied „Gloria in excelsis DeoDe stille Zaterdag hoorde slechts de zuchten der trooste- looze vrienden van den Heer, zag slechts de tranen der trouwe vriendinnen, wien deze Sabbath te lang viel, die haar den laat- sten vriendinnendienst, het laatste huldebetoon aan den vermoorden Heer, de balseming van zijn lichaam, dwong tot den Zondag uit te stellen, den Zondag, die hun de tranen wegdrogen zou van de weenen.de oogen en de schijnbare overwinning van zonde, Satan en Dood zou zien veran deren in den waarachtigen tri omf van den Heiland der wereld, die de slang den kop vermorzeld had. De Stille Zaterdag is ook voor ons het wijdingsuur van den eigenden Paaschmorgen. Was feze Zaterdag voor ons stil Hebben wij iets ondervonden van de grafstilte, die op het vreeselijk tooneel van Golgotha volgde, iets gevoeld van de be- teekenis dezer stilte, waarbij het eeuwig leven den eeuwigen dood overwon Altijd openbaarde zich God in de stilte. Hij werkt in de stilte en is in de stilte te vin- len. Niet in het rumoer niet in m stormwind, noch in de aard- Jving zag Hem Elia, maar in de stilte, in het suizen eener koelte. Gedurende zijne omwan deling op aarde zocht Jezus tel kens de stilte, waar Hij den Vader ontmoette en Hem de troost en de sterkte geschonken werd, die Hij behoefde in zijn ontzaglijke taakDe menschheid te verzoe nen met God door de liefde, die zich zelf ten offer bracht. De stille Zaterdag werd de volko menheid van dit offerZich over gegeven hebbende aan den dood, zelfs den smadelijken, ver- achtelijken, wreeden kruisdood, en als een gedoode neergelegd in het graf. De Heer van het Leven, de Koning der wereld, de Rechter eens van alle volken, de Zoon Gods, dood, dood in het graf, vermoord door de men- schen, die Hij liefhad met een eeuwige, onverklaarbare liefde, maar die niet wisten, wat zij deden. «Als ik dit wonder vat ten wil", zegt het oude Kerst lied, „staat mijn verstand vol eerbied stil 1" Heil ons, als op den Stillen Zaterdag ook ons ver stand vol eerbied, vol ontroering, vol dankbaarheid, vol blijdschap, stil staat «Want zoovelen Hem aange nomen hebben", Hem den ge- kruisten, den verachten en ge smaden, den met doornen ge- kroonden Koning, wiens Konink rijk niet was van deze wereld „zoovelen Hem aangenomen heb ben", Hem, die daar was neer gelegd in het graf, „die heeft Hij macht gegeven kinderen Gods te worden". De kinderen Gods verbeiden in den stillen Zaterdag den Paasch morgen, die hen weer zal toe roepen „De Heer is waarlijk opgestaan En als hun hier zoo menige steen den toegang tot den ge storven Heiland dreigde te ver sperren, als zoo menige dag van doodsangst en zielefoltering hun leven tot een Gethsemané en Golgotha, op zijn best misschien wel tot den olijvenhof van Jozef van Arimathea maakte, waar de stilte des doods waarde rondom een gesloten graf, die al hun hoop en al hun verwachting ver borg onder den verzegelden steen van klein geloof en twijfel, dan verzekert hun toch de stille Za terdag, dat er een heerlijke Paaschmorgen volgen zal, onuit sprekelijk heerlijk, zoo heerlijk, dat er van Gethsemané's en Gol gotha's en graven zelfs geen her inneringen meer zullen overblij ven, geen traan meer wordt ge stort, geen zucht meer wordt ge slaakt, geen leed meer wordt ge leden, geen strijd meer wordt gestreden, den zondaar tot Gods Kind gemaakt. Dat belooft de Stille Zaterdag zoovelen Hem aangenomen heb ben, als Hij in de stilte tot hen komt en fluistert«Geef Mij uw hart!" Z. d. B. Herhalingsoefeningen. Voor herhalingsoefeningen zul len dit jaar onder de wapenen worden geroepenvan de infan terie lichtingen 1920 en 1923 gedurende 17 dagen en lichting 1921 slechts bij 2 divisies, de hospitaalsoldaten lichting 1920 voor 17 dagen. Evenzoo het re giment wielrijders lichting 1920 en 1923 voor 17 dagen. Onbe reden artillerie, genie, motordienst en intendance lichting 1920 be halve de torpedisten voor 17 dagen (kustartillerie 13 dagen) lichting 1923 voor 17 dagen. Bereden artillerie lichting 1919 voor 13 dagen. Alleen dienst plichtigen, afkomstig van de ca valerie, die bij de treinafd. be- hooren lichting 1920 voor 13 dagen, lichting 1923 voor 17 dagen. Cavelerie lichting 1919 voor 13 dagen (alleen dienst plichtigen die bij de treinafd. behooren) lichting 1923 voor 27 dagen. Bij de le, 2e en 3e divisie worden de herhalingsoefeningen gehouden in het tijdvak van 9 tot en met 25 Septemberbij de IVde divisie in het tijdvak van 14 Augustus tot en met 4 Sep tember. De zaak-Deelkerken. Het comité tot Herstel van de eenheid in de Geref. Kerken hield in „Parkzicht" te Amsterdam een bijeenkomst van belijdende leden der Gereformeerde Kerk van Am sterdam-Groot, die zich in hun consciëntie bezwaard gevoelen over de door de Buitengewone Generale Synode te Assen geno men besluiten. Verschillende sprekers voerden het woord wier bezwaren als volgt kunnen worden samenge vat lo. Een confessioneel bezwaar. De Synode-uitspraak heeft het karakter gekregen van een belij denis. Onze belijdenis is reeds uitgebouwd, zonder dat de Ker ken tijd van voorbereiding heb ben gekregen. Dit is een schen ding van het gemeenschappelijk accoord der Kerken. 2o. Een dogmatisch bezwaar. De opvatting der Synode om trent Gen. 2 en 3 wordt ons op gelegd als uitspraak van Gods Woord, als een nieuw dogma. De vrije meeningsuiting over zulke ondergeschikte punten wordt ge smoord. De kwesties, op de Synode behandeld, kunnen niet meer in geding gebracht worden Een principieel gereformeerde behandeling van het schriftvraag stuk in Gen. 2 en 3 is zonder genoegzame argumentatie uitge schakeld, geheel willekeurig. Dai doet Rome zelfs nog niet. Daar om is het Protestantsch beginsel aangerand. Doch de organische vrijheid in zake de schriftbe schouwing moet blijven en niet vervangen worden door de ge bondenheid aan de mechanische schriftbeschouwing. 3o. Een christelijk bezwaar, n.l. het gebrek aan Christelijke liefde, waarmede de geheele zaak is behandeld. De wijze, waarop de zaak is aangevat getuigt van zoowel zelfverheffing als gebrek aan ootmoed, zooals men dat in zulke vergaderingen niet zou verwachten. Het verdrag met België. Voor het Haagsche Comité van Actie tot wijziging van het Ver drag met België heeft Dinsdag prof. dr. E. Moresco een rede gehouden over bovengenoemd onderwerp. Geheel onmogelijk komt het spr. voor, dat het verdrag, door welke verdediging of nadere toe lichting dan ook, voor het Neder- landsche Volk en parlement aan nemelijk zou worden gemaakt. Volgens de heer Moresco zijn in het nieuwe Schelde-regiem onaannemelijk 1. de aanvaarding van het scheepvaartbelang als richtsnoer met uitschakeling van Zeeuwsche oeverbelangen 2. de verplichting om de vaar geul op zekere diepte te houden, wat door natuurkrachten onmo gelijk kan worden gemaakt 3. het gemis van een ondub belzinnige erkenning dat Belgi sche oorlogschepen, ook als Ant werpen oorlogshaven mocht wor den, op deNederlandsche Schelde onder dezelfde beperking staan als op andere nationale wateren in Nederland 4. het verbod om schepen op doorvaart om welke redenen ook, aan te houden, hetgeen uit oefening van onze rechten en evenzeer nakoming van onze in ternationale plichten belet. Over de kanaalplannen kan eerst na behoorlijk onderzoek en publieke bespreking beslist wor den Nederland kan zich daartoe bereid verklaren, maar verder kan het thans niet gaan. Na korte bespreking van enkele uitingen, welke ten gunste van het verdrag zijn vernomen, kwam dr. Moresco tot de groote vraag: Zal het verdrag ons de vriend schap van België bezorgen en zouden wij het daarom, ondanks alle nadeelen en alle aantasting onzer waardigheid moeten aan vaarden Daargelaten of vriend schap wel ooit gekocht kan wor den door het lijdzaam dulden van onrecht en of niet in elk geval vriendschap op deze wijze te duur gekocht ware, het is duidelijk dat het verdrag de kring van Holland's vrienden in België zelfs niet vergrooten zou. Ten eerste omdat het Wielingenge schil blijft bestaan ten tweede omdat ook buiten de aan Neder land vijandige groepen in België niet de minste waardeering wordt gevoeld voor de buitensporige voordeelen, welke het verdrag ten onzen koste aan het buur land toekent. Dit blijkt o.a. uit de uitlatingen van de heeren Franck en Van Cauwelaert, hoe gaarne men in die uitlatingen ook veel op rekening van ver klaarbare Antwerpsche tactiek zou willen stellen. Spr. behandelde vervolgens de vraag: verwerping of wijziging? Zooals het op het oogenblik staat, is tegenstemmen plicht voor ieder, die zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust is. Iedere Nederlanderaanvaardtde stelling van den heer v. Cauwe laert de geograpische ligging van Nederland mag geen hinder paal zijn voor de economische ontwikkeling van België en van Antwerpen in 't bijzonder. Maar daarnaast gelde dat Antwerpen van Nederland geen dingen mag vragen, die het niet zou kunnen verlangen als Noord- en Zuid- Nederland één staat vormden. Wenschelijk is: een algemeen arbitrageverdrag en een weder- keerige aanvaarding van de on beperkte bevoegdheid van het Hof van Internationale Justitie*. Dat zou uiting en tegelijk beze geling zijn van het herstel der vriendschap. Dan werd tenslotte verwezenlijkt de wensch van v. Cauwelaert, waarbij spreker zich aansluit: het moet eindelijk weer vrede worden tusscher. Holland en België. Bij het debat betoogde prof. Neelemans dat de Schelde, wil zij geschikt blijven voor de scheep vaart, genormaliseerd moet wor den, en dat van 't verdrag een slechtere toestand van de Neder- landsche oevers absoluut niet te verwachten is. Ir. Ramaer bestreed deze mee ning, en noemde als hoofdzaak den achteruitgang van de Schelde. Het oud-Kamerlid Bijleveld pro testeerde tegen de bewering van den inleider, dat bij het verdrag de Nederlandsche belangen ge heel zijn verwaarloosd. De heer ir. Voorst Vader zag in het tractaat vele gevaren voor ons land. Prof. Moresco sprak nog een slotwoord. Niemand zal natuur lijk een beslissing over het ver drag willen nemen, zonder dat Minister van Karnebeek gelegen heid heeft gehad zich te verde digen. Men zal de Memorie van Antwoord afwachten, maar spre ker verwachtte dat dan daarna het verdrag met groote meerder- derheid zal worden verworpen. Er werd druk geteekend op de lijsten, ter betuiging van instem ming met het streven van het comité. Te Utrecht is door den Vrijheids bond en Middenstandsunie een openbare vergadering gehouden, waar ir. A. Mussert, secr. van het Nat. Comité en dr. P. H. Rit- ter Jr., de bezwaren tegen het verdrag in het licht stelden. Geen wijziging in de Staats loterij. Met betrekking tot de Staats loterij merkt de minister van Finan. in de M- v. A. op de begrooting van „Financiën" op, dat omtrent deze zaak voorhands geen wijzi ging in den bestaanden toestand zal worden gebracht. Ingezond&n Mededselingen Bij Apoth. en Drogisten Pauselijk geschenk. De Paus heeft den nuntius te Berlijn, Pacelli, ter gelegenheid van zijn priesterjubileum zijn portret geschonken, voorzien van zijn eigenhandig onderschrift en het pauselijk wapen. Uit den Volkenbond. Naar een telegraaf-agentschap uit Rio verneemt, heeft de Bra- ziliaansche minister van Buiienl. Zaken in eer. schrijven aan de Duitsche regeering verklaard, dat Brazilië er niet van afziet, het toetreden van Duitschland tot den Volkenbond te steunen. Het zal de gerechtigde Duitsche aanspra ken op een permanenten Raads- zetel steunen, zoodra de stelling is opgegeven, dat tegelijk met Duitschland geen ander land een permanenten zetel mag bekomen. AXELSC

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1