Binnenland. aanwezig, n.l. de secretaris en de beide ambtenaren ter Secretarie. Ik meen echter, dat de heer van de Casteei wel zoo beleefd zal zijn, deze woorden in te trekken. Na deze conferentie werd de raad openbaar en is het besluit genomen, f 17000 garantie te ver- leenen, mits de leening van f70 000 werd goedgekeurd, wel een be wijs, dat de Raad niet zuchtte onder den drang van Gedeputeer de Staten Dhr. van de Casteei wil over hetgeen hem aangaat, nog wel iets zeggen Vrijdag, voordat wij conferentie hadden met den Commissaris en eenige leden van Ged. St. ben ik op de secretarie geweest, en heb toen gesproken met de se cretaris, Cornelisse en Smidt. Wij hadden nog geen woord ge sproken over de Electriciteit. Toen bent U binnen gekomen en vroeg onmiddellijk aan mij „wat denkt U over a.s. Dinsdag" waarop ik antwoordde ik ben er nieuwsgierig naar, maar als de directeur van de P. Z. E. M. mede komt, dat is Streefkerk, daar wil ik n i e t mee conferee- ren, dan ga ik weg en 't Gilde ook. En toen zegde U„Frans ook zeker Waarop ik antwoorddedat kan wel. En toen heb ik de secretarie verlaten. U wist toen toch zeker genoeg, mijnheer de Voorzitter? U moest dat toch verstaan hebben, dat ik met bo- vengenoemden heer niet wilde confereeren Maar nu begin ik in te zien, dat het bezoek van mij op de secretarie niet officieel genoeg is geweest. U moet voortaan een advertentie in de courant zetten, wanneer U audiëntie houdt, dan kunnen wij ons laten aanbieden met een gekleede jas aan en een hoogen hoed op, bij Zijn Edel achtbare. Dank U. De Voorz.Daar zal ik maar niet op antwoorden. Dhr. 'tGilde: Van hetgeen ik in de openbare vergadering ge zegd heb, trek ik geen woord terug en wat dhr. Streefkerk be treft heb ik gevraagd „wat moet die hier doen Dan heeft U gezegd, mijnheer de Voorz., dat ik in de openbare vergadering gezegd zou hebben, dat de Com missaris druk op de leden heeft uitgeoefend. Ik zou wel eens wil len hooren, in welke termen ik dat gezegd heb. U zegt altijd, mijnheer de Voorz. men moet zich aan geen praatjes storen, maar nu blijkt toch dat U er het oor aan geleend hebt. De Voorz Ik heb niet gezegd, dat U dat gezegd hebt. Ik heb een verslag gelezen in Het Volk, en daaruit heb ik dien indruk gekregen. Ik heb uw naam niet eens genoemd. Dhr. 't Gilde: Dat verslag in „Het Volk'' was niet van mij. En wat dhr. Oggel in het mid den bracht over de handteeke- ningen, dat vind ik heelemaal niet netjes. Het comité waarmede ik in nauw contact sta, heeft er nauwkeurig op gelet, dat nie mand, die geen kiezer is, tee- kende en wij zouden hierop gaarne contróle zien. En wat nu het adres betreft, adviseeren B. en W. niet over te gaan tot intrekking van de garantie van f 170000. Zij noemen dit de eenige manier om zonder groote kosten de gemeente te electrifi- ceeren, maar afgezien nog van het reusachtig verschil tusschen de zelf-exploitatie, dat zoo dui delijk is aangetoond, zal toch blijken, dat die f 170.000 een zeer groote som is als garantie. Als we zien naar Hoek, dat half zoo groot is als Axel en waar het electr. bedrijf al eenige jaren functioneert, daar zijn de uit komsten van het laatste jaar, dat op 420 aansluitingen een gemid delde stroomafname is van 31 K.W.Uterwijl de prijs er is 60 ct. voor licht en 25 voor kracht. Men heeft een totale ontvangst van f7345 40. Nu is daar de prijs wel 30 pCt. hooger maar er is geen gasfabriek, want het zal wel enkele tientallen van jaren duren, eer de electriciteit jtier ?oo ingeburgerd is als het gas. Men komt er dan op een ontvangst van ruim f 7000, terwijl hier meer dan het dubbele wordt gegarandeerd. Om in zulke om standigheden van geringe kosten te spreken, dat is het toppunt. Dat gaat boven mijn pet. Voor verdere motiveering ver wijzen B. en W. naar de stukken van Ged. St. en de Vereen, van Gemeenten. Zij hebben het wel ver gebracht in de kunst van werken met ei en koffiedik, als ze daarnaar hun voorspelling schatten omtrent een beslissing van de Kroon. Dhr. Duetz, die een zwager is van het lid van den Raad van State, den heer Iden- burg, en dus niet de eerste de beste, en vooral wat zijn kennis als technisch econoom betreft, heeft zich belangeloos voor de zaak geinterresseerd en komt tot een geheel andere meening, en daar heeft hij, naar mij bekend is, ook het recht toe. Het motief van B. en W. van Axel houdt geen steek. Wij zien, dat deze zaak de aandacht trekt van de groote pers in ons land, en zelfs de grootste bladen, als de N. Rott. Crt. met spanning onze actie volgen en toch wil de meerder heid van den Raad zich verzetten tegen den wil van de meerder heid der bevolking hier. Het lijkt wel cadaver-discipline. En dan zijn hier nog menschen, die het optreden van Ged. St. nog zoo verkeerd niet achten terwijl ze op kosten van de gemeente de electriciteit hier willen forceeren. Een toonaangevend anti-revol. blad schreef nog dezer dagen, dat Axel in dit opzicht pioniers werk verricht. Inderdaad zou Axel zich een naam kunnen ver werven, door deze kwestie eens in hoogste instantie uit te vechten. Dat zou geen ellenlange pro cessen met zich sleepen, het be hoeft heelemaal geen advocaterij te worden. Wanneer de actie in Axel met andere gemeenten samenwerkt zal zij kracht kunnen ontwikkelen, en laat ons daarvoor niet terugschrikken. Het kan een paar maanden uitstel geven. De heeren hebben zich berucht gemaakt, gebruikt nu de kans nog om u beroemd te maken. Een omwenteling jn de geheele pro vinciale electriciteitsvoorziening in Nederland zou het gevolg kun nen zijn van deze actie, door bij de Kroon de door Ged. St. ge weigerde vergunning aan te vra gen. Spr. stelt daarom voor om met het oog op de belangen der gemeente, het adres der vele honderden ingezetenen in te wil ligen en het raadsbesluit in te trekken. Dhr. Oggel begrijpt niet, dat dhr. 't Gilde wel het rapport aan vaardt van de h.h. Duetz en Wiechmann, en niet van anderen. Die heeren wijzen op een ver bruik van 50000 K.W.U. voor Axel, terwijl dhr. 't Gilde hier naar Hoek verwijst, dat de helft kleiner is en ondanks het feit, dat er geen gasfabriek is, nog lang niet de helft van 50.000 K.W U. verbruikt. Zooals dhr. Kruijsse zegt, zou dan de kostprijs op 677i ct. komen. En als de tegen standers van de garantie zeggen, dat het gasverbruik zal vermin deren zal dat toch ook zoo zijn bij zelf-exploitatie en zou de eenheidsprijs van het gas zich weer wijzigen. Als we den ge- dachtengang van dhr. 't Gilde volgen, waarin hij wijst op Hoek, dan kan deze onmogelijk voor zelf-exploitatie zijn, want dan wordt het een strop Vandaar dat het hem niet duidelijk is, dat dhr. 't Gilde niet rekent met het rapport van dhr. Streefkerk, maar wel met het andere. Dhr. 't Gilde: Omdat dhr. Streefkerk eenzijdig is en de andere rapporten komen van het technisch bureau. Ook heeft dhr. Duetz gerekend met een laag verbruik in die kom en dhr. Weijns zegt ook, dat de garantie voor buiten niet groot is. Dhr. Weijns: Zeker, maar in Hoek zijn er weinig perceelen van buiten aangesloten en ook nebben ze er een eigen centrale, waardoor de prijs duur is. Als die 45 ct. was, zouden er meer aangesloten rijn. Dhr. Kruijsse denkt over die beroemdheid van Axel en het pionierswerk. Maar als dhr. 't Gilde pionierswerk wil ver richten, moet hij de zaak ter hand nemen door een centrale te stichten en een procedure uit lokken tegen de Provincie en als de Kroon soms den Raad in het ongelijk stelde dan doorwer ken met den Hoogen Raad, om te weten aan wie het recht is. Dat zou pionnierswerk zijn. De Voorz. acht de zaak vol doende besproken en zal tot stemmen overgaan. Dhr. Dleleman zou liever de 3 punten afzonderlijk behandelen. De Voorz Het derde punt betreft aandringen op de geld- leening en dat is in de conferen tie nog gedaan, dus kan als overbodig beschouwd worden. En de beide eerste punten behooren bij elkaar. B en W. stellen voor daarop afwijzend te beschikken. Dit voorstel wordt aangenomen met 6 tegen 4 st. Vóór de h.h. Oggel, Koster, Kruijsse, Weijns, J. en P. de Feijter. Tegen de h.h. Baert, 't Gilde, van de Casteei en Die- leman. Dhr. 't Gilde Dan zullen we zelf maar naar Den Haag gaan. 14. Verzoek aankoop grond. Van P. Rouw is een verzoek om perceel 74 te koopen van het bouwplan. Z. h. s. wordt dit onder de gewone voorwaarden toegestaan. Omvraag. Dhr. Oggel zegt, dat het hem spijt, dat dhr. 't Gilde in gebreke gebleven is om aan te toonen, dat de cijfers van dhr. Streefkerk eenzijdig zijn. Indien was be wezen, dat de cijfers van de P. Z. E. M. niet goed waren, dan zou dit zeker van invloed zijn geweest op de stemming. Dhr. 't Gilde: Met evenveel recht kan ik het zelfde vragen aan dhr. Oggel. Waarom houdt U zich uitsluitend aan de cijfers van dhr. Streefkerk Dhr. Oggel ontkent dit. Spr. heeft cijfers uit de verschillende rapporten aangehaald en verge leken en gezegd, dat het ten slotte voor B. en W. niet uit te maken is, daar wij leeken zijn op dat gebied. Dhr. 't Gilde: We zullen er maar niet veel woorden meer over vuil maken. Dhr. OggelIk wil maar zeg gen, dat als de heeren bij de Kroon komen, zullen ze daar toch rekening mee moeten houden Dhr. 't Gilde: Daar kunt U op rekenen, mijnheer Oggel. Dhr. Duetz heeft zich persoonlijk be reid verklaard om de zaak voor Axel te verdedigen, steunend op het groote aantal handteekeningen. We zullen nu nog harder gaan werken. Dhr. Weijns vraagt verbetering van den Oudenweg, nabij de Prov. weg, wat de Voorz. toe zegt. Dhr. 't Gilde deelt mede, dat er eenige lieden zijn, die naar Canada willen en daartoe geen gelegenheid hebben, omdat ge- ëischt wordt, dat zij f160 bij zich moeten hebben, waarvoor zij niet toereikend zijn Hij'vraagt of daar niets op gevonden kan worden. De Voorz. zegt, dat hij het telefonisch onderzocht heeft en er zes personen zijn die vast gaan. Deze hebben het gevraagde bedrag door de subsidie van de gemeente bijeen gekregen en zul len in Aprii vertrekken. Anderen probeeren nog de resteerende f 60 bijeen te krijgen. Dhr. 't Gilde vraagt of dat te kort niet door de gemeente ge geven kan worden. Het is toch maar voorschot. Hij zou het be treuren, dat die jongens voor dat kleine verschil hier moesten blij ven. Hij weet van een particu lier, die er f 1000 voor over heeft. De Voorz.Positief kan ik niets zeggen, maar ik wil wel probeeren er nog iets aan te doen. Dhr. van de Casteei zegt, dat de lantaarn aan de Sassing van 22—27 Febr. slechts tweemaal en van 1—6 Maart heelemaal niet heeft gebrand. Wat kan de oor?aak daarvan zijn De Voorz. zegt het niet te weten. Zijn dat toch datums, dat de lantaarn moet bianden met het oog op de maan of zoo Dhr. van de Casteei meent van ja. Dhr. Oggel vindt het treurig, dat dit niet aan den Burgemeester wordt gezegd. Vroeger is daar ook reeds op gewezen en toen is zelfs gevraagd of de menschen bij de Wed. van Doeselaar, waar een telefoon is, even willen op bellen, als er iets niet in orde is, dan kan het dadelijk verholpen worden, maar als ze moeten wachten op een raadsvergadering, dan kunnen ze wel 14 dagen in het donker zitten. Dhr. van de Casteei komt terug op de benoeming van een tijdelijk ambtenaar en het spijt hem, dat daarvoor niet iemand uit Axel is gekozen. Dhr. 't Gilde wilde zooeven geen namen noemen, toen er naar geschikte personen werd gevraagd maar spr. zal er een noemen, b.v. Koos van Vliet, die heeft ook gesolliciteerd voor ontvanger en is vroeger nog een paar jaar op de secretarie werkzaam geweest. Ook bij dhr. Putter heeft hij nog gewerkt, dus zou deze wel in staat zijn geweest om het werk over te nemen. Dhr. Oggel tot den Voorz.We zouden dat wel even kunnen toe lichten? De Voorz. antwoordt niet, doch sluit de vergadering. Gouveneur-Gteneraal ran Ned. [ndië. Op zijn verzoek is met ingang van den dag in de maand Septem ber a.s. waarop hij het ambt aan zijn opvolger zal hebben overge geven, aan den heer Mr. D Fock, eervol ontslag verleend als Gou verneur-Generaal van Neder- landsch-Indië, met dankzegging voor de vele, en gewichtige diens ten door hem in die betrekking aan den Lande bewezen. Benoemd is tot Gouverneur- Generaal van Ned. Indië de Bui tengewone Gezant en Gevolmach tigd Minister te Washington, de heer Jhr. Mr. A. C. D. de Graeff. Emigratie naar den Elzas. De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering be richt, dat er gelegenheid tot plaat sing is in Elzas Lotharingen voor landarbeiders voor alle werk, die met paarden kunnen omgaan en allerlei veldarbeid kunnen verrich ten bekendheid met buiten cultuur zaaien en maaien, is veelal ge- wenscht, zij behoeven echter niet te kunnen melken of ploegen. Het loon is 200 francs per maand met kost en inwoning. Inlichtingen worden verstrekt bij de Arbeidsbeurzen. Oud-minister Welter weer naar Indië. Bij Kon. besluit is de oud-mi nister van koloniën, de heer Wei ter, benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië, met ingang van den dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden. AXEL, 30 Maart 1926. Ten huize van Ed. van de Casteei had gisteren ten over staan van notaris Dregmans al hier en ten verzoeke van L. He melaar-Claessens te Sluiskil de verkooping plaats van een woon huis met erf en tuin groot 7 are 65 c.A., sfaande aan de Zeestraat Het perceel werd gekocht door F. Herrebout werkman alhier, voor f3300. Gisteren werd door de Maatschappij „Vooruitgang is ons Streven" alhier aanbesteed de levering van 22.600 K.G. chilisalpeter te leveren half April en 34.850 K.G. te leveren in Mei. Resp. werd ingeschreven als volgtFirma Oggel, Axel f 14.47, De Ruijter en Co., Axel, f 14.42 .en 14.47, Verhelst, Westdorpe f 14.42 en f 14.47, Van der Gauwe, Terneuzen f 14.34 en f14 44, De Moor, Hulst f 14.39 en f 14,36, Kooman, Dirksland f 14,26 en f 14.39 en Maatschappij „Oor sprong" te Rotterdam f 14.30 en f 14.27. Gegund aan de laagste inschrijvers. Op de te Middelburg ge houden wedstrijd voor bakkers uit Zeeland en West-Noord Bra bant behaalde de heer P. J. Scheele alhier den 2en prijs in de afdeeling koek en banket, zijnde een zilveren medaille en f 20,—. Ook door den gemeenteraad van Sas van Gent werd een zil veren medaille met f 25 beschik baar gesteld voor de alhier te houden landbouwtentoonstelling. Posterijen. Men deelt ons mede, dat het kantoor alhier op 2en Paaschdag geopend zal zijn, als op de Zondagen. Er zal dien dag één bestelling plaats hebben voor briefpost en andere stukken, alsook één pak ketbestelling. Te Terneuzen overleed de heer L. J. van der Moer, sedert 1892 gevestigd notaris in die ge meente. Gemeld wordt, dat de wacht meester der Marechaussee te Sas van Gent, de heer J. Feber, niet is verplaatst naar Vechel, maar naar Oostburg. Nog geen ziekenfonds te Hulst. De actie, welke een paar weken geleden werd gevoerd door eenige geneesheeren te Hulst en omge ving, om een groot ziekentonds te stichten, welke zoo mogelijk een tiental gemeenten zou om vatten, is plotseling gestaakt, wegens oneenigheid tusschen de dokters onderling, die het over de tarieven niet eens konden worden. De ruzie kwam op een ver gadering te Graauw tot uiting, zoodat verschillende vergaderin gen in andere gemeenten werden ingetrokken. Het best lijkt ons, dat eenige voormannen uit die gemeenten zelfstandig hun ziekenfonds tracht ten te stichten, zooals dat hier plaats had. De medewerking der dokters is zeer gewenscht, maar om ze als organisator en hoofd van het fonds te plaatsen, lijkt gevaarlijk. Donderdag ontstond brand in de landbouwschuur van den heer Van der Vecken op Rapen burg, gemeente Stoppeldijk. Het vee kon gered worden, doch de schuur met inhoud ligt er bij neer. Ook het woonhuis kon behouden blijven. Daar aan kwaadwilligheid ge dacht werd de koewachter was pas weggejaagd stelde de po litie in die richting een streng onderzoek in, met het gevolg, dat hij bekende naar de schuur te zijn geloopen en daar een plak hooi met een lucifer in brand te hebben gestoken. Naar de „Midd. Crt." waaraan bovenstaande is ontleend, had de jongen zich na den brand in de buurt in een droge sloot verscho len. De politie hield hem aan en bracht hem na zijn bekentenis naar het Huis van Bewaring te Middelburg. Loop dor bevolking. Gedurende de maand Febrnari zijn in de gemeente Axel Ingekomen Elza M. van Acker, dienstbode, Stationstr. G 4, van Koewacht. Camile Fermont, wissellooper, Walstraat C 34a, van Sas van Gent. Wilhelmina Overdulve,dienstb., Kijkuit K 43, van Neuzen. Maria van Ecke, dienstb., Markt C 44, van Westdorpe. Maria C. Allefs, dienstb., Wal straat C 31, van St. Jansteen. David Bareman en gezin, ar beider, Buitenweg H 1, van Zaamslag. Jacobus Bakker, landb., Spui N 79, van Neuzen. Willem S. Buijze, landb. Scha penbout O 39, van Neuzen. Vertrokken: Joseph Seghers en gezin, ar beider, Kijkuit K 56, naar Clinge. Cornelia van Tatenhove, zonder, Magrette N 27, naar Neuzen. Leijn J. Kotvis en echtgen., electricien, Kerkstraat B 75, naar Neuzen. Alma D. P. van Dorst, dienstb., Walstraat C 31, naar Hulst. Roelof P. Pots, landb., K 3, naaf Middelburg

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2