ackin Uw Lippen PUROL am Bakpoeder instantie over verbindbaarheid in hoogste instantie uitspraak had gedaan' Maar /jet slot is het voornaam ste «Het vragen van vergun ning aan Gedeputeerde Staten en bij weigering van deze aan de Kroon om in Uwe gemeente stroom te leveren, zal de eenige weg zijn". Die weg is niet gevolgd en daar loopt het juist over. En daarom stelt spr. vast, dat B. en W. door geen voorstel aan den Raad te doen in deze richting, in gebreke zijn gebleven met de hun door den Raad verstrekte opdracht. Secundo is een onderzoek in gesteld bij Ged. St. Mag ik weten, mijnheer de Voorz. zoo vraagt spr. wanneer dat schrij ven aan Ged. St. is verzonden Het antwoord is nl. op 6 Maart ingekomen en nu lijkt het me niet mogelijk, dat de heeren in Middelburg er twee maanden op moeten hebben slapen, eer zij antwoord gaven, en ook kan ik mij moeilijk voorstellen, dat B. en W. tot Maart hebben ge wacht met hun vraag aan Ged. St., waarvoor reeds 11 Dec. op dracht was- Ten slotte de beslissing van Ged. Staten. Zij voeren in de eerste plaats aan het weinig steekhoudend motief van hun adviseur, dhr. Streefkerk, als zou zelfopwekking van stroom in strijd zijn met het gemeentebe lang. Materieel is het vonnis van de P. Z. E. M. over deze zaak vernietigend en moreel Spr. begrijpt niet, hoe die heeren nog jeremiades durven houden over het huns inziens in miscre- diet geraakte gemeentebelang. Moreel is de houding van de P. Z. E. M. en Ged St. zoo treu rig, dat onze moedertaal te arm is om er woorden voor te vinden. Het is in-droevig, diep treurig De Voorz.Dat is toch wel een beetje kras. Dhr. 't Gilde Zij voeren aan het streekbelang in verband met de electr. voorziening in Zeeuwsch Vlaanderen. Maar dan moeten de h.h. het stukje in de Axelsche Courant eens lezen van dhr. Duetz. waar staat dat «uit een «oogpunt van streekbelang zelf- „productie geen bestaansrecht „zou hebben, indien het offer „groot f 15000, dat Axel als deel „van die streek, brengt ten bë- „hoeve van het overige deel dier „streek, tengevolge had, dat dit „gedeelte voor die f15000 werd „ontlast. En bij beroep op de „Kroon zou de P. Z. E. M. dat „hebben aan te toonenechter „zal zij daarin wel in gebreke „blijven. Immers die ruim f 15000, bijaldien dit voordeel voor „haar aan de stroomvoorziening „van Axel vast zit verdwijnen „in het bekende bodemlooze vat „van het groote tekort, zoodat „Axel geslachtofferd zou worden, „om economisch kwaad te hel- „pen bestendigen". Spr. acht dat zeer waar en zal er verder niet veel meer van zeggen, maar er op terugkomen bij de behan deling van het adres der burgerij. Spr. is B. en W. dankbaar voor het door hen geleverd bewijs, dat zij totaal in gebreke zijn gebleven met het opvolgen der hun gegeven opdracht, dat blijkt uit het door hem zelf uitgebrachte rapport en stelt uitdrukkelijk vast, dat B. en W. niet den weg heb ben gevolgd, die hun is aange wezen door de Vereen, van ge meenten. Daarom alleen al is de actie der burgerij gerecht vaardigd. De plaatselijke over heid heeft een antithese gescha pen, die strijdig is met het al gemeen belang en heeft niet ge daan, wat van haar verwacht mocht worden. De Voorz. zegt, dat dit alles hooge woorden zijn en dhr. 't Gilde heeft het college van B. en W. heel wat voor de voeten gegooid. Maar hij weet zelf beter. Hij verwijt ons, dat we traag zijn geweest en dat is inderdaad niet waar. Zooals uit de stukken blijkt waren er 3 opdrachten en die 3 punten zijn wel degelijk onderzocht en het resultaat daar van is bij ieder lid bekend. Alle Stukken hebben ter inzage gele gen en ook is spr. altijd bereid om persoonlijk inlichtingen te geven, indien zulks wordt ge vraagd. B. en W. hebben op 22 Dec 1925 aan Ged. St. gevraagd of het toelaatbaar is zelf stroom te leveren. Op 6 Maart is daarop het antwoord gekomen van Ged. St. met het technisch rapport. De beschuldiging van dhr. 't Gilde dat we traag zijn geweest, is daarom verkeerd. Evenzoo is het omtrent het advies van de Vereen, van Ge meenten. Dit is voorgelezen tij dens de conferentie met Ged. Staten en toen heeft de Raad toch geen opdracht gegeven om bij de Kroon in beroep te gaan. Ook is in een openbare ver gadering critiek uitgeoefend over het houden van geheime confe rence's, maar spr. zegt, dat die conference's werden gehouden ter voorbereiding van de te nemen besluiten en die besluiten moesten worden genomen in de openbare vergadering, waar ze ook nog konden worden besproken. Dan is in de conferentie besloten om niet in beroep te gaan bij de Kroon en daar heeft dhr.'t Gilde zich mee vereenigd. Dhr. 'tGilde: Ik stemde wel degelijk vóór beroep bij de Kroon. De Voorz.Maar U hebt toch gestemd vóór de f 15000 garantie Dhr. 't GildeJa, maar toen zijn later andere gezichtspunten naar voren gekomen. De Voorz.Dan had U dat kunnen mededeelen in de open bare zitting. Dhr. 't Gilde Zeker, maar die zitting is geforceerd geworden. De Voorz. is van meening, dat als er fouten gemaakt zijn, dhr. 't Gilde daartoe heeft meegewerkt. Dhr. Weijns merkt op, dat dhr. 't Gilde 's Woensdags vóór f 15000 garantie stemde en Donderdags, toen iemand voorstelde om f 20000 garantie toe te staan, dhr.'t Gilde zeidedat hij in dat geval nog niet zou weten wat te doen. Als de zaak van Ged. St. niet in orde is, kon dhr. 't Gilde toch ook niet vóór die f 15000 stemmen, en ook niet vóór een beroep op de Kroon zijn Dhr. 't Gilde zegt, dat hij op dat moment niet voldoende op de hoogte was. Na die verg. heeft hij meer inlichtingen ge kregen. En laat mij een fout gemaakt hebben door te stemmen vóór die garantie, maar dan wil ik dat nog erkennen en ben ik gelukkig thans tot inkeer gekomen, zoodat de zaak te herstellen is. De Voorz.Maar daarmee is niet uit de wereld, dat U B. en W. van nalatigheid beschuldigt. Dhr. Kruijsse zegt de discussie niet te begrijpen. Dhr. 't Gilde maakt B en W. verwijt, dat ze niet hij de Kroon zijn gegaan, maar dat kan eerst, als de Raad het besluit heeft genomen tot zelf-exploitatie en dit door Ged. St. wordt geweigerd. Zoolang dat niet is gebeurd, is geen be roep mogelijk. En wat die kwestie betreft, is tijdens de conferentie door Ged St. aan den Raad ge vraagd of deze eventueel bij de Kroon in beroep zou gaan, want dan konden die heeren wel naar huis gaan. Daarop is besloten om niet in beroep te gaan. Ook heeft de heer van der Weijde, lid van Ged. St. erop gewezen, dat de Raad na de conferentie volkomen vrij bleef om te stemmen of te spreken zooals hem goeddunkt. Spr. be grijpt niet, dat men daar hier ruzie over maakt. Dhr. 't Gilde: Dat de Burge meester nerveus wordt, daar kan ik niets aan doen. Voorz.O, is dat die bewuste nervositeit Dhr. 't Gilde wil dhr. Kruijsse opmerken, dat het toch wel te betreuren zou zijn, als er in die conferentie ook nog besluiten genomen waren. Dhr. Oggel zegt, dat dhr. 't Gilde in zijn beoordeeling van B. en W. zeer onbillijk is. Dat wij wat lang hebben moeten wachten op het antwoord van Ged. St., is niet de schuld van B. en W. Dat de zelf-exploitatie niet toegestaan wordt weten we nu en wisten we ook reeds bij de con ferentie. De meerderheid van den Raad was daartoe ook niet genegen en daarom besloot men bij meerderheid van stemmen om niet bij de Kroon in beroep te gaan. Zonder dat besluit was de conferentie overbodig geweest. En nu we dat wisten was ook verder onderzoek naar zelf-exploi tatie niet meer noodig. B. en W. hebben dus eigenlijk niet anders kunnen handelen dan ze gedaan hebben. Spr. zegt ook, evenals dhr. Kruysse, dat er nog geen raadsbesluit is gevallen en dus is er ook van beroep nog geen sprake, afgezien daarvan of dit in het belang van de gemeente zou zijn te achten. Dhr. 't Gilde zegt, dat toen er nog geen beslissing was gevallen, B. en W. het advies van de Vereen, van Gemeenten aan den Raad hadden kunnen mededeelen en deze toen den weg had kun nen volgen, zooals in dat schrij ven is medegedeeld. Spr. is het met dhr. Duetz eens, dat daar geen advocaterij bij te pas komt. Dhr. Oggel zegt, dat dhr. Duetz geen deskundige is in rechts kundige zaken. Daar weet hij niets van af. Hij zegt zelf, dat de Kroon het algemeen belang zal voorstaan en het plaatselijk belang is tegen het algemeen belang. Als dus, zooals hier, het algemeen belang geschaad wordt door het plaatselijk belang, zul len we niet in het gelijk gesteld worden. Bovendien berekent dhr Streef kerk, dat de stroom hier zou kosten 43 ct. zonder het net. Als dus de gemeente zelf-exploi tatie begint, dan is het uitgeslo ten, dat de stroom minder dan 45 cent kan geleverd worden. Er is dan ook geen sprake van 25—18 cent voor kracht. De deskundigen zijn het over de cij fers niet eens. Dhr 't Gilde: Daar zullen we 't straks over hebben. Dhr. Dieleman zegt, dat we moeten zorgen, dat we met deze lichtskwestie niet in het duister komen. Dhr. Weijns zegt, dat dhr. 't Gilde gestemd heeft voor f 15000. Dat heb ik ook, dat is waar, maar dhr. Weijns vergeet er bij te zeggen, dat dit het ge volg was van een compromis, dat gesloten werd tijdens de con ferentie, tusschen de voorstan ders van electriciteit en die van gasuitbreiding. Er was een strijd ontstaan tusschen die partijen en de voorstanders van gasuitbrei ding zijn nimmer tegen de elec triciteit geweest, maar wel om gekeerd. En daarom zal spr. in geen geval de electriciteit tegen werken, maar er moet getracht worden, dit zoo goedkoop mo gelijk te krijgen. En nu is spr. ook van meening, dat B. en W. niet alles hebben gedaan, wat mogelijk was om dat te onder zoeken. Dhr Oggel heeft gelijk, dat de meerderheid van den Raad niet voor beroep bij de Kroon was toen althans niet, maar als ons door een deskundige wordt voor gerekend, dat er bij zelf-exploi tatie minstens f15000 winst te maken is, dan is er toch wel reden, om dat eens te onderzoe ken Spr. meent, dat de burgers toch recht hebben te weten hoe dat zit en daarom staar. B. en W. op dit punt zwak tegenover het publiek. Ook gaat het niet aan, om als eerst unaniem besloten is, niet hooger te gaan dan f15000 ga rantie, dan later weer een voorstel te doen tot f 17000. We moeten voorzichtig zijn met de P. Z. E. M en spr. acht die niet betrouwbaar. Spr. raadt alsnog aan om een onpartijdig onderzoek te doen in stellen naar de mogelijkheid van zelf-exploitatie en deze schoone gelegenheid niet te laten voorbij gaan of te hooi en te gras aan sluiten bij de P. Z. E. M. Het onderzoek moet zich zoover mo gelijk uitstrekken, desnoods tot bij de Kroon, opdat we de inge zetenen kunnen toonen, dat niets onbeproefd is gelaten om de voor- deeligste weg te kiezen. Dat zijn we verplicht. De centrale staat wel in Z. Vlaanderen, maar als die er (financieel) niet komen kan, kan toch ook Axel de P. Z. E. M. niet redden De Voorz. herhaalt, dat niet B. en W., maar de Raad in beroep moet gaan bij de Kroon. Dhr. Dieleman De Raad kan dan toch B. en W. opdracht geven daartoe. Dhr. OggelMaar dan moet er toch eerst een besluit genomen worden. Bovendien is het nog geen bewijs, dat ieder voor zelf- exploitatie is, omdat berekend wordt, dat er f 15000 winst ge maakt kan worden Ook dhr. van der Hegge Zijnen berekende f 16000 winst en toch waren er nog velen tegen. En wat die f 17000 betreft, ja, dat is f2000 meer en daar had ook dhr. Dieleman wel over heen kunnen stappen, want vermoede lijk zou het besluit van f 15000 garantie meer kosten, dan dat van 10 X f17000. En als het rapport van de h h. Duetz en Wiechman spreekt van een ver bruik van 50.000 K.W.U., dan kunnen de heeren omtrent de garantie wel gerust zijn. Het is ons eveneens te doen geweest om voordeeliger exploitalie door de gasfabriek, maar aangezien gebleken is, dat de gasdirecteur niet de juiste inlichtingen kon geven, kwamen we tot de con clusie, dat hij niet voldoende op de hoogte was en het maar het best was, bij de P. Z. E. M. aan te sluiten, die dan toch ook voor het net en de distributie zorgt. Spr. ontraadt een beroep bij de Kroon, als zelfs gemeenten als Breda en 's Hertogenbosch dat te vergeefs deden. Als de grootste gemeenten van Noord- Brabant, waar veel meer men- schen van kennis zitten dan in Axel, niet kunnen slagen, moeten wij er ons maar bij neerleggen en is het de wijste weg dat niet te doen. Men kan evengoed, om het plat uit te drukken, met den kop tegen den muur loopen. Dhr. Weijns herhaalt, dat als dhr. 't Gilde bang was voor de belastingbetalers, hij ook niet had mogen stemmen voor een garantie van f 15000. Toch ge looft hij, dat de zekerste weg thans gekozen is, want als de gasdirecteur rekent op 50 000 K. W. U. licht en 30 000 voor kracht dan moet men niet bang zijn, ofschoon spr. gelooft dat men beter kon rekenen met 30.000 K.W.U. voor licht en 17000 voor kracht. Spr. heeft ook een rapport ge vraagd van een groote gemeente en daar kwam men met 800 aansluitingen aan 60 K. W. U per perceel. Een rapport zegt niets. In 't begin werd gebouwd op v. d. Hegge Zijnen en ook dat bleek niet goed. Als men rekent met veel aansluitingen, komt men er altijdspr. schat voor Axel 200 aansluitingen met gemiddeld 70 K. W. U., dat is nog maar 14000, terwijl men buiten gemakkelijk aan de 30.000 zal komen. Dhr. Dieleman zegt dat dhr. Oggel hem aanzag voor tegen stander van zelf-exploitatie, maar toen wist ik niet beter, ofschoon ik me tot op heden nog niet als voorstander heb uitgesproken, inaar nu het verschil zoo groot is, blijf ik er bij, dat het de moeite van onderzoek waard is. Maar als dhr. Duetz gelijk heeft met die winst (jammer dat de h.h. Weijns en Oggel niet bij die uiteenzetting tegenwoordig waren, want ik kan het niet be strijden) dan zou de weg naar de Kroon misschien dubbel ver goed worden. Spr. herhaalt, dat het onderzoek langs andere banen en niet partijdig moet worden geleid. Dhr. 't Gilde had angstvallig cijfers verzwegen omdat men zich als leek op glad ijs waagt, maar nu dhr. Oggel er genoemd heeft, vraagt hij zich af waar deze zijn licht ontstoken heeft Bij dhr. Streefkerk. Van eenzijdig onderzoek gesproken, heeft dan toch zeker dhr. Oggel zich aan een eenzijdig rapport vastge klampt. Spr. heeft die cijfers ook gehad en daarnaar inlichtin gen gevraagd en dan begrijpt spr. niet, hoe dhr. Streefkerk die cijfers durft noemen. 3 Dr Oehker's 7 1 35 In October 'is door den Raad bepaald, dat het gas bij verbruik van 150M' 6 ct. zou kosten, terwijl de fabriek dan nog verdient. Hoeveel winst is daarop mijnheer de Voorzitter? De Voorz. misschien 2 a 3 ct. Dhr. 't Gilde Nemen we aan één cent. Volgens de cijfers van dhr. Streefkerk wordt gerekend 10 ct. en 125.120 Ms. gas, d.i. f 12512. En als we die post nu op 5 ct. per Ms. stellen, zooals het behoort, dan wordt het gas- verlies net de helft, is f62.56. Op 50000 K.W.U. wordt dan de prijs van 1 K W.U. met 12.5 ct. verminderd, is 30.8 ct. Is de gasprijs bij grootere pro ductie 2 ct. per M., dan wordt de stroom natuurlijk nog goed- kooper, nl. 125120 X 3 ct. f3753,60, of op 50.000 K. W. U berekend 30.8—7.5 23.3 ct. Ten slotte is het bij eigen bedrijf hetzelfde of de winst van het gas of van de electriciteit komt, maar het billijkst lijkt spr. een berekening van 6 ct. per M* gas. Dhr. Streefkerk heeft ons dus met zijn berekening onbewust een grooten dienst bewezen, want nu komt de zaak nog voordiger dan volgens de berekening van dhr. Duetz. Van verlies op gas door inkoop van stroom rept dhr. Streefkerk niet. Ik laat die be rekening voor wat ze is. De Voorz. wijst erop, dat dhr. 't Gilde rekent met een maximum verbruik van gas. Ook de Di recteur der gasfabriek heeft ge rekend met 10 ct. per M'. en dan heeft men nog eens den bouw van nieuwe ovens, enz. Dhr. 't Gilde laat de gasfabriek meebe talen tot het goedkoop leveren van electriciteit, en dat mag niet. Dhr. Oggel zegt de cijfers ge nomen te hebben van dhr. Streef kerk, omdat deze gebaseerd zijn op gegevens van den gasdirec teur, die ook met 10 ct. per M. rekende. En als dhr. 't Gilde alleen steunt op de cijfers van Duetz is ook hij eenzijdig. Dhr. Weijns noemt de betogen van de h.h. Dieleman en't Gilde mosterd na dan maaltijd. Die toelichting hadden ze op de con ferentie moeten geven. Nu is het te laat. want het besluit is ge nomen. Ingezonden Mededeelingen springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te ge nezen door Doos 30 ct. Dhr. Dieleman We zijn over eengekomen om beide zaken te behartigen, zoo goed de gas-uit- breiding als de electriciteitzon- dat was het garantiebesluit niet genomen. lfp=~- Niet meer dan M.35 kost 'n Büd-.rwstiche Tulband gtkiUm mei ft een voor direct gebruik gereed Gistpoeder. Backin vervangt de gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 500 gram bloem f 0.16 250 gram krenten 0.20 50 gram sucadeO.lZ'/t 100 gram rozijnen0.12 250 gr. boter0.70, margar. 0.30 200 gram suiker9 0.12 3 ol meer eieren0.18 1 kop melk 0.04 2 theelepels fijne kaneel 0.03 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07lft BereidingMen roerc de boter tot room, voege suiker, eierdooiers, meel, hetwelk men met Backin vermenge. toe en daarbij dc melk. Ten laatste krenten, rozijnen, sucade, kaneel en het stijfgeklopte eiwit. Men bakke dit deeg in een ingevetten tulbandform. in een warmen oven, gedurende ca. 1 uur. Vraagt gratis receptenboekje bij dc Eenige Importeurs, E. Ostermann Co^ A'dam.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2