In de val. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vla a n deren No. 100. VRIJDAG 26 MAART 1920. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Raadsverslag. FEUILLETON. Dit biad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zitting van 18 Maart 1926. III 12. Rapport van Burg. en Weth. Inzake zelfexploi- tatie van electriciteit. De Voorz. herinnert eraan, dat B. en W. in de vergadering van 17 Nov. 1925 een drietal op drachten kregen, om een onder zoek in te stellen lo. naar de rechtsgeldigheid van de Prov. Electr. Verordening in deze provincie. Wij hebben aldus zegt de Voorz. onmiddellijk ons ge wend tot de Vereeniging van Ned. Gemeenten om rechtskundig advies over de al of niet rechts geldigheid van die Prov. Veror dening. Het antwoord, hetwelk reeds officieus in een conferentie met Uwen Raad is medegedeeld, ligt thans bij de stukken ter inzage. 2o. Voorts is door ons een onderzoek ingesteld bij heeren Ged. Staten, of dat College bij een officieele aanvrage om ver gunning, als bedoeld in art. 1 der Prov. Verordening, hierop gunstig zou beslissen. Den 6en Maart j.l. ontvingen wij bericht, dat genoemd College niet bereid is, aan deze gemeente vergunning te verleenen voor eigen stroomopwekking aan de Gasfabriek en voor de Distributie van den stroom in deze Gemeente. Deze beslissing hunnerzijds is gegrond op het navolgende A. dat uit het van hunnen electrotechnischen adviseur ont vangen rapport blijkt, dat het in strijd is met het Gemeentebe lang; B. alsook, in verband met de algemeene electriciteitsvoorzie- ning van Zeeuwsch-Vlaanderen, in strijd met het algemeen be lang. 3o. Wat het derde gedeelte betreft zijn op grond van de re sultaten hierbovengenoemd geene verdere stappen kunnen doen en is intusschen door heeren Gede puteerde Staten aangeboden, du n Gemeente te electrificeeren met een garantie van de Gemeente, zooals dit in de vorige vergade ring is besproken en waarop door Uwen Raad eene beslissing is genomen. Te dien opzichte kan door ons niets naders worden medegedeeld. Aangaande dit punt zijn de volgende brieven aan den Raad overgelegd >Die mas most van boorc', Dhr. '1 Gilde vraagt naar aan leiding van dit rapport het woord. Hij heeft zijn conclusies op schrift gesteld en leest die voor, zeggende, dat nu eindelijk het rapport, dat reeds 17 Nov. is ge vraagd, daar eindelijk is, hij in de eerste plaats moet opmerken, dat Burg. en Weth. buitengewoon traag zijn geweest en het rapport, na de geheele ellenlange geschie denis, best achterwege had kun nen blijven, want nu is het mos terd na den maaltijd. Nu echter het rapport toch nog in behan deling moet komen, zal spr. er eenige woorden aan wijden. Primo hebben de heeren een onderzoek ingesteld naar de rechtsgeldigheid van de Prov. verordening en wel bij de Ver een. van Nederl. Gemeenten, die 11 Dec. antwoordden. Helaas is dat schrijven niet op de vorige vergadering ter inzage geweest, toen het zoo hard noodig was. Maar wat blijkt uit dat schrijven Dat er steeds s t r ij d is geweest over de vraag of de provincie wel op het terrein harer bevoegd heid bleef .Bekende rechtsgeleerden" zoo lezen wij, „achtten blijkens door „hen uitgebrachte adviezen de „wettigheid der verordening aan „gegronden twijfel onderhevig, „daar art. 1, tweede lid, recht- „streeksch inbreuk maakt op het „zelfbestuur der gemeente, haar „bij de Grondwet gewaarborgd." „Voor zoover bekend, heeft geen enkele gemeente het gewaagd zonder de vereischte vergunning een bedrijf op te richten, „ware zulks geschied", zoo lezen wij verder, „mogelijk dat dan de ad ministratiefrechtelijke of eventueel de rechtelijke macht in hoogste AXELSCHE COURANT Rose begon te lachen. Daarna veranderde zijn blik en sarkattisch ■prak by Als u 't adres van sinjeur Black wilde weten, had u by mij moeten informeeren. U dacht zeker niet, dat ik dien ouden assurantie knoeier als kostbare lading aan boord had En toch was 't zoo. Hij zat veilig en wel onder myn dek.« »Wat?Je wilt toch niet zeggen, dat »Ja, dat wy hem hebben op gelicht. Hij meende anderen op te lichten en wij hebben 't hem gedaan lachte Rose. »Ik en een paar goede kameraden, die hart hebten voor een schuit. Wij hebben de val voor hem open gezet, en by is erin geloopen.* »Man stoof de reeder op, »hoe kwam je er toe. Een gewelddaad »Tui-tut 1 Ik had er myn rede nen voor. In de eerste plaats wij hadden een borgstelling noodig, en wie kon daar beter voor dienen dan de man, die besloten had, 'tiehip met vso en muU naar a. Van Directeuren der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, d.d. 11 Dec. 1925, luidende als volgt: Het antwoord op de in uw terzijde aangehaald schrijven tot ons gerichte vraag, of de verordening betreffende de levering van electrischen stroom in de provincie Zeeland rechtskracht bezit, werd door wachten op het ter Griffie aangevraagd exemplaar van die verordening vertraagd. In den eersten tijd van de totstand koming van provinciale electriciteits- verordeningen is er strijd geweest over de vraag, of de provincie daarbij op het terrein van hare bevoegdheid bleef. .Bekende rechtsgeleerden" zoo lezen wij b.v. in het adres van burgemeester en wethouders van Breda, dd. 17 De cember 1914, aan Hare Majesteit de Koningin, „achten blijkens door hen uitgebrachte adviezen de wettigheid der verordening aan gegronden twij fel onderhevig, aangezien art. 1, tweede lid rechtstreeks inbreuk maakt op het zelfbestuur der gemeente, haar bij de Grondwet gewaarborgd". Dat adres richtte zich tegen een wijziging in de verordening, waardoor aan de gemeente de exploitatie van een electrisch be drijf op haar eigen gebied zonder ver gunning van Gedeputeerde Staten werd verboden. Meerdere groote gemeenten hebben het adres gesteund, maar de wijziging is goedgekeurd, en zoowel Breda als 's Hertogenbosch hebben van hun voornemen, een eigen elec- triciteitsbedrijf op te richten, moeten afzien. Ware zulks geschied mogelijk, dat dan de administratiefrechtelijke of eventueel de rechtelijke macht in hoogste instantie over de verbindbaar heid van de verordening uitspraak had gedaan. Daar zoodanige uitspraak, voor zoover ons bekend, niet is gedaan, ontraden wij U te doen alsof de ver ordening niet bestond. Blijkens Uw brief ligt dat ook niet in Uw voorne men. Het vragen van vergunning aan Ge deputeerde Staten en bij weigering van deze aan de Kroon, om in Uwe gemeente electrischen stroom te leve ren, zal de eenige weg zijn. b. Van Ged. Staten van Zeeland, d.d. 26 Februari 1926, luidende als volgt Zocals reeds onlangs ter conferentie den kelder te helpen In de tweede plaats ik moest uitvinden wie zijn werktuig was. Verraders kon ik niet aan boord hebber. En ik ben geslaagd. Ik begreep wel, dat ze zichzelven zouden verraden, toen ze 't ons niet kon den doen, en dat is gelakt. Ze gaven elkaar oogjes, als ze meen den, dat geen andere oogen hen bespiedden. Maar dat was niet genoeg. Ik moest meer bewijs hebben. En dat kreeg ik op 't eiland.* De gelaatstrekken van Donovan vertoonden alle graden van toe nemende verbazing. »Welk eiland stotterde hij. Rose haalde zwijgend uit zyn zak de kaart, die hy openlegde op de schrijftafel, en hy legde den vinger op 't zelfde zwarte puntje, dat hy eens gewezen had aan Brown. Kijkdit brok rots in de Chi- neesche zee. Niet veel grooter dan mijn zakdoek. Ik beweerde, dat ik drinkwater te kort kwam en dat op 'teiland wilde zoeken. En ze liepen er finaal in 1* Ik nam Black mee aan den wal, en hij was zoo bliy als een vogel, die losgelaten wordt uit de kooi. Den ander stuurde ik er op nit om water te gaan toeken. Hij in het raadhuis Uwer gemeente werd te kennen gegeven zijn wij niet bereid, aan Uwe gemeente vergunning te verleenen voor eigen stroomopwekking in Uw gasfabriek en voor de distri butie van den stroom in de gemeente. Wij achten dat, op grond van het van onzen electro-technischen adviseur ontvangen rapport, d.d. 24 Februari jl. waarvan een afschrift hierbij gaat, in strijd met het gemeentebelang, alsook in verband met de algemeene electri- citeitsvoorziening van Zeeuwsch-Vlaan deren, in strijd met het algemeen be lang. c. Rapport van den adviseur van Ged. Staten, den heer Streefkerk, di recteur der P. Z. E. M., dd. 24 Febr., luidend als volgt: Een drietal afschriften van brieven van den Directeur der Gasfabriek Axel, gericht aan het Gemeentebestuur, wer den mij ter adviseering overhandigd. Betreffende den brief van 23 Januari 1926 heb ik de volgende opmerkingen Voor opwekking van 1 K. W. U. is veel meer noodi^ dan 0,5 M3 gas, het geen ik hieronder zal bewijzen. De bedieningskosten plus onderhoud plus smeer, poets- en ander materiaal is met f1500 beslist te gering. Hier over wordt nog een nadere uiteenzet ting gegeven. De directeur beschouwt de voor electriciteitsopwekking benoodigde M3 gas als meerproductie, waardoor zijn kostprijs van gas met 1,6 cent zou verminderen, terwijl hij iets verder zegt, dat de electriciteitslevering een verlies brengt van 87.500 Ms. Hiernaar zou een verminderde gasproductie moeten plaats hebben. Bij eigen opwekking moeten ook 87500 M3 wegvallen, want daarvoor wordt electriciteit geleverd, waarvoor dan volgens den Directeur 50.000 AA3, terugkomt voor de opwekking. In den brief van 28 Januari 1926 wordt het gasverbruik voor een op gewekt K. W. U. verhoogd tot 0.66 M3., hetgeen de werkelijkheid voor een volbelaste gasmachine begint te naderen. Vesder wordt in de exploitatiebe groting, de bediening, het onderhoud en het gasverbruik voor een te gering bedrag ingezet. Ten aanzien van het schrijven van 3 Februari 1926 heb ik alleen een op merking omtrent de huur voor het transformatorstation ad. f500 die veel te hoog is voor een gewoon station zooais dat in Axel zou moeten worden ingericht. De overige inhoud steunt op het rapport van het Bureau Van der Hegge Zijnen. Reeds in de officieele raadsvergade ring wees ik er op, dat bij de bere kening van de onkosten van electrici teitsopwekking op de gasfabriek wel geen rekening gehouden zou zijn met den bedrijfstijd van het maximum. In de brieven van den Directeur probeerde, weg te schuilen, toen hij meende, dat ik weer naar boord was. Maar ik verraste hem. Wij hebben met de revolver in de band voor elkaar gestaan. Maar hij was banger voor myn wapen dan ik voor het zijne. En zoo bracht ik hem tot praten.* Heeft heelt bij verteld?* iJa, meneer, hij kon 't liegen en veinzen niet lang uithouden en heeft zyn hart opgelucht. Black, de hoofdman van 't complot, had besloten, dat de >Neptunus< zou verdwijnen door brand. Dat had ik al zoo'n beetje in den kijker; want wij hadden enkele dingetjes aan boord gevonden Hier hield Rose op, en zag zyn toehoorder iD de oogeD, als ver wachtte hy, van hem iets te hooreu. Doch daar de ander bleef zwijgen, bleek en ontdaan, hernam hij »U vraagt my niet, meneer, hoe de kerel heette, en toch was 't een, dien u heel goed kent. 't Was uw bizondere gunsteling, die alles aan uw huis heeft te daoken Farrer.* Weer wachtte hij, maar Dog steeds scheen Ge reeder geen woorden te kuDceu vinden. Eindelijk vermande Donovan zich, van de Gasfabriek wordt de inrichting voor electriciteilsopwekking aan de Gasfabriek op plm. f35000 geschat. Dit bedrag neem ik voorloopig als goed aan, ofschoon het mij aan den lagen kant voorkomt. Het jaarverbruik wordt opgegeven met Ö0.000 K, W U. waarbij dan een maximum van 40 K. W. zal optreden. Dit levert een bedrijfstijd van 1250 uur, dat met andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen wel overeen stemt. Reken ik verder, dat de gasmotor bij 40 K.W. volbelast loopt, dan is te rekenen met een gasverbruik van 0.45 M3. qer E. P. K. uur of q.890 x 0.736 0.7 M" per K.W.U. aan de klemmen van den Generator. (Daar de Raad de geheele gemeente gcëlectrificeerd wenscht te zien moet met draaistroom gerekend worden). Het verbruik aan gas door den motor zal dan zijn bij volle belasting 28 M3. bij 3/4 belasting: 25 M3 en bij halve belasting: 21 M3. Hieruit iseenleeg- loopverbruik van den gasmotor van 12 M3. per uur te berekenen, terwijl voor een belasting gemiddeld 0.40 M3. per K. W. U. erbij komt. De Centrale zal nu dag en nacht in werking moeten zijn, zoodat een Gas verbruik per jaar ontstaat van 8760 x 12 is 105.120 M3 leegloop 20.000 M3. 50000 x 0.40 is 125 120 M3 t,ela$ting- Het gasverbruik per K.W.U. wordt 125120 dan niet 0.5 of 0.66 M3. maar 2 5 M3. Mij baseerende op de cijfers van de brieven van electriciteits aan de Gas fabriek van Axei Rente en afschrijving f 4000 Onderhoud 600 Een electricien (halve salaris) 1000 Bediening 3000 125.120 M3. gas k f 0,10 „12512 Halve toelage aan de Direc teur 500 Halve meerdere administratie kosten 50 50000 f21662 De kostprijs wordt dan, wanneer men met de totale kosten per jaar 2.166.200 rekent- is 43.3 cent per K.WU. 50 000 terwijl de P. Z. E. M. voor 45 cent zal verkoopen. Bij opwekking aan de Gasfabriek zal het op basis van de door den Di recteur verschafte cijfers onmogelijk zijn tegen een prijs van f45 per K.W. U. te leveren. De productiekosten bereiken bijna onzen verkoopprijs, terwijl daarbij bovendien nog de onkosten van het net moeten komen. Een prijs per K. W.U. voor kracht ad. f 0,25 is ten eenen- male uitgesloten. kapitein. Dat suort lui kunnen wij niet gebruiken. Dat komt er vaD, als je zulke kerels vooruil helpt.* Doch kapitein Rose schudde het hoofd. »Neen, mijnheer, wegjagen doe ik hem niet. Hy wilde de »Nep- tnnus* naar de haaien helpen, en dat lukte hem niet. AU je zulke lui loslaat, helpen ze zich zelven naar de haaien. Er zit wel pit in den man, als maar de hand aan hem gehouden wordt. En dAt wil ik doen. Wy zullen eens zien, of we geen fiinken kerel vau hem kunnen maken... En nu genoeg van dien Farrer. Ik had ook nog dien Black. Daar was niets aan verbeurd Bah wat een kerel U had eens moeten zien, hoe miserabel bang hy was, toen hy merkte, dat zy'n handlan ger door de mand was gevallen. Hy kroop letterlyk voor mij »Je hebt hem toch niet Donovan durfde zyn vraag niet ten volle uitspreken. >Maak u maar niet ongerust over uw vriendje, meneer Maf- j thews spotte de zeeman. »Ik heb hem als een gevangene aan boord gehouden hy was immers mijn borgstelling 1 Ik heb hem eeu «chrifielyke verklaring laten Ik meen mij van verdere beschou wingen te kunnen onthouden daar bovenstaande reeds voldoende aantoont dat opwekking van electriciteit op de gasfabriek economisch tot een onmo gelijkheid behoort. teekeren, waarin alles staat wat ik noodig had te weten, 't Begint met wat er gebeurd is op een dag hier in dit kantoor. Ik had al zoo iets vermoed, toen ik met u sprak over de reis en u van opinie veranderde en mij liet be gaan O, 't was anders allemaal heel fijn bedacht en overlegd, dat moet ik zeggen Jammer voor u, dat 't niet gelukt is. Maar myn goede naam als zeeman was er ook mee gemoeid, begrijp je En toen, van toon veranderend »Als u er nog meer vaD wilt weten, moet u maar aaD meneer Blak vrageD. Die zal wel gauw opduiken. Ik zette hem aan land, toen wij in den Theemsmond wa ren En dq heb ik n niets meer te zeggen. Als wy afgerekend hebben zyn we klaar. Ik ben Diet meer van plaD, te varen onder de vlag van uw reedery EINDE. Moedert, beschermt Uw kind. V er koudheid, voor volwassenen een bezwaar, vormt voor zuige lingen en kleuters een groot g e- V a a r. Van elke honde'.d kinderen, die be neden het jaar sterveD, gaan ongeveer twintig dood aan longaandoe ningen. Houdt zooveel mogelijk verkouden en hoebtende personen uit de buurt van uw kleinen. GsZOMJltSltlSRAAi',

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1