Aanbesteding. „TooruitgaDg is ods Streven" Finale Uitverkoop beste leeren JASSEN JEKItEBS van af I'4,50. Algem. Zapgver. „Qrelio". Algem. ZapgTO, „Qrelio". M. SCHIEMAN. Gemengd Meuws. Burgerlijke Stand. Vaststelling der Kiezerslijst. Advertentiën. Jaarvergadering 21,600 K.G. Chili-Salpeter, 32,850 K.G. Chili-Salpeter, 800 K.G. Kalk-Salpeter, van af 10-12 gulden. wordt gewezen op de gehouden tentoonstelling van verleden jaar Deze had veel bezoek en als zoo danig succes, doch aan de ver wachting van resultaten ook na de tentoonstelling heeft zij niet voldaan. Toch is dat slecht te beoordeelen en als nien weet, dat die demonstratie zoo goed als niets aan de vereeniging heeft gekost, behoeft men er geen spijt van te hebben. Voor huisbezoek staan 14 gezinnen ingeschreven en er zijn 43 bezoeken gebracht Het finaneiëel verslag luidde ook gunstig. De inkomsten be droegen f 14793.22 en de uit gaven f 14733.58. Aan contributie kwam in f 1344.60, aan subsidie f900, huur magazijn f 172, obli- gatie's f7800 en anderszins f 120.15 Wegens salaris en rentezegels wijkzuster werd uitgegeven f 1154 30, plaatsvervangster f 335.90, magazijnhoudsterf 300,60 bouwen magazijn f 11485.44, an derszins f 1457.34. Gelukkig was men begonnen met een goed slot van f 4456,47 over 1924, waardoor er thans nog f 59.64 in kas was. De rekening der t. b. c. bestrij ding was als volgtsaldo f 198.56, subsidie f 699, opbrengst tentoon stelling f 93.47, Emmabloem f 211.03. Totaal inkomsten f 1202.06. Salaris wijkzuster f577.10, Emmabloem f56 90, tentoonst. f 88.20 en andere uitgaven f144 57, totaal f866,77. Goed slot f335.29. De rekeningen waren nagezien door de h.h. L. van Hoeve en J. Jansen van Rosendaal. Laatst genoemde rapporteerde tot goed keuring en dank voor accuraat beheer. Wegens periodieke aftreding van dhr. J. de Kraker Rz. werd gestemd voor een bestuurslid, met het gevolg, dat dhr. de Kraker werd herbenoemd met 18 van de 24 stemmen De h.h. A. Wiemes en A. van Maale kregen er 2 en de h.h. J. Plat- teeuw en J. Eekman ieder 1. En hiermede was de agenda afgewerkt en sloot de voorzitter de vergadering, onder dank aan de aanwezigen voor hunne be langstelling. Het Ziekenfonds. Zaterdagavond werd de tweede algemeene vergadering gehouden van het Ziekenfonds, thans tot definitieve vaststelling van sta tuten en reglement. Natuurlijk zullen we deze niet in zijn ge heel opnemen en ons beperken tot de voornaamste bepalingen. De naam zal zijn Ziekenfonds voor Axel en Omstreken, terwijl ze gevestigd is te Axel. Het ver- eenigingsjaar loopt van Maart tot Maart. Besloten werd geen wei standsgrens aan te nemen voor de leden, zoodat iedereen lid kan worden, die aan de be palingen voldoet, d.w.z. die be taalt en gezond is. Alleen zal van menschen met meer dan f 2000 inkomen 50 pet. meer con tributie en voor menschen met meer dan f 3000 inkomen van 100 pet. meer worden gevraagd. Wie lid wil worden heeft een briefje in te vullen, voor de namen en leeftijden, woonplaats en of ze gezond zijn. Tevens moeten ze (voor de controle) verklaren dat het bestuur bevoegd is om inlichtingen omtrent dit laatste te vragen aan hun huisdokter De contributie zal bedragen voor hoofden van gezinnen 121/, cent per week. Voor het le kind 5 ct., voor het 2e 4 en voor het 3e en 4e en 5e 3 ct. per lid. Voor meerdere kinderen wordt niets betaald. Voor kinderen boven 17 jaar 5 ct. meer. Zelf standige personen betalen 15 ct. Hiermede worden bedoeld dienst boden enz. en inwonende kinde ren boven 20 jaar. De uitkee- ringen worden geregeld als volgt Voor gewone doktersrekeningen (huisdokter en specialisten) tot 12 geen vergoeding. Boven f2 tot f 10, het bedrag der berekening min 20 pet. Boven f 10—f25, f8 vergoe ding en voor wat de rekening hooger is dan f 10 16 pet. aftrek. Boven f 50, 142,60 uitkeering en voor wat de rekening hooger is dan f50, 10 pet. aftrek. Bij voorbeeld Voor een reke ning van f 10 wordt f8 vergoed, voor f25 krijgt men terug f20.60, voor f 50, f 42 60, voor f 75, f65.10 voor f 100 f87.60 voor f150 f 132-60 enz. Voorts bestaan er bepalingen voor operaties, ziekenhuiskosten, apothekerskosten, enz. Het bestuur zal bestaan uit 7 ledentevens bestaat er een controle-commissie en een bode. Als bestuursleden werden ge kozen de heeren J. C. Vink, W P de Jonge, A. Th. 't Gilde, A, van Maale, A. Pieterse, P.Jansen en J. Scheele. Voor de controle-commissie werden benoemd de h. h. A J. Schieman, J. Platteeuw en J Eekman. Bij den aanvang was de vergade ring goed bezocht, doch tijdens het (dorre) behandelen der artikels en het stemmen gingen velen heen met de mededeeling, dat ze lid wenschten te worden. Toen de uitslag der stemmingen was medegedeeld, sloot de Voorz de vergadering en dankte inzon derheid den heer Van Dixhoorn voor het gratis beschikbaar stellen van zijn lokaal en den heer Claessens voor de eveneens kos teloos gebruikte stoelen. De Waterleiding. Men schrijft ons Het Zeeuwsch-Vlaamsch Water leiding Comité ontving dezer da gen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen het navolgende schrij ven „Hierbij hebben wij de eer te Uwer kennis te brengen dat in de jongste vergadering onzer Kamer den wensch is uitgespro ken, dat Uw Comité al het mo gelijke zou doen om de stichting der Zeeuwsch-Vlaamsche Water leiding te bespoedigen. Ofschoon de Kamer de motieven moet bil lijken, die Uw Comité aanleiding geven al het mogelijke aan te wenden om de nog niet toege treden gemeenteraden daartoe over te halen, meent de Kamer toch dat (gezien de zelfs fanatieke tegenstand in sommige gemeenten) niet veel wijziging in de toetre ding te verwachten is. Zij meent daarom dat het niet billijk is, met het oog op de belangen die door het aanleggen der water leiding zullen worden gediend, waaronder ook die der industrie, de gemeenten die het belang daarvan terstond hebben ingezien, en daarvan door toetreding blijk gaven, langer dan noodig is van die voordeelen verstoken te laten ter wille van de gemeenten die blijkbaar binnen afzienbaren tijd toch niet voor aansluiting te win nen zijn. al zal dat later voor hun gemeenten een nadeel blijken" Het is diep treurig dat de kamer zoo schrijven moet. Immers tal van kleine en ook enkele grootere gemeenten werken tegen en willen maar niet, door welke motieven ook geleid, het algemeen belang van Z.-Vlaanderen dienen. Het land van Hulst heeft op Stoppeldijk na zich voor de water leiding uitgesproken. In Stoppel dijk werken plaatselijke toestan den die zeker bij nader overwegen hun invloed zullen verliezen Daarvoor is de gezonde zin der raadsleden borg. Van de rest van Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk deel blijft Zaamslag halsstarrig en zelfs fanatiek. Zeker onbegrij pelijk voor een gemeente in welks raad zooveel menschen van ont wikkeling en doorzicht zitting hebben. Men moet daar op een dwaalspoor zijn geraakt. Persoonlijkheden "spelen op Zaamslag, dat niet altijd aan de spits van den vooruitgang staat, dikwijls zeer bedroevend een rol en verduisteren dan den blik, zij dat nu niet zoo. Van Hoek, anders toch waarlijk niet zoo achterstallig en met zijn dicht bevolkte kom en buurtschappen, vlak bij het nijvere Terneuzen, had het comité zeker anders en beter verwacht. Een referendum is onzin natuurlijk en slechts op zijn plaats bij de reine toepassing der volkssouve reiniteit, als de gekozenen hun verantwoordelijkheid niet kunnen of durven dragen en als onzelf standige mannen hun kiezers als hun lastgevers beschouwen in strijd met hun eed en de wet. Maar wij zouden haast zeggen dat de Hoekenaars, altijd vooruit strevend en verre vooruitziend, hun vroede vaderen dichtbij de les zouden lezen De verkiezingen voor den volgenden raad zullen dat, vertrouwen wij, wel leeren. Ook Philippine dubieert nog altijd of een waterleiding wel een volks belang is. Overigens gaat het best, zij het dan dat Westdorpe nog een stapje verder moet gaan. In het Westen echter speelt behoudzucht de grootste rol of zijn het andere motieven, waar mede men het volk tegen zijn eigen belang in op een dwaalspoor brengt. Breskens b.v. is heelemaal niet conservatief en ofschoon daar de fabriek van Van Melle tal van menschen arbeid verschaft en vanzelf deugdelijk water als brood behoeft, terwijl bovendien bij de minste droogte water van elders moet aangevoerd worden, stemt toch de raad er niet anoniem en enthousiast voor, maar maakt men met allerlei drogredenen sommi gen zeker te goeder trouw, maar van anderen is dat ondenkbaar, de menschen er tegen. Het staat zoo, dat als Philippine niet meegaat, het comité zal moeten overwegen het Westen zoo te laten, tenzij daar binnen enkele weken nog een 3 of 4-tal gemeenten als Schoondijke, Zuid- zande, Breskens en Groede b.v. bijkomen. Mocht de Minister niet bereid zijn alleen voor Oostelijk Z. Vlaanderen 's rijksgarantie te laten verleenen, dan zal het co mité naar wij vernemen, het bijltje er bij neerleggen. Zeker invloed rijke leden daarvan, die geheel be langloos al zooveel tijd en moeite voor hun geboorteland hebben op geofferd en die van die onheusche tegenwerking genoeg gaan krijgen Z Vlaanderen dat belooft aan de spits van Zeeland te komen ge raakt hoe langer hoe meer door bekrompenheid en wantrouwen en onderling getwist naar achter, zoo dat de eilanden als Beveland en Tholen het verre vooruit zijn en straks ook het energieke Schou wen veeleer waterleiding zal heb ben. Het is diep te betreuren. Mis schien zitten in het comité niet de juiste mannen, al zijn er bij die voor Zeeuwsch-Vlaanderen toch waarlijk hun leven hebben gegeven en andere politieke of wetenschappelijke carriere hebben opgeofferd daarvoor. Mocht echter blijken, dat men andere mannen wenscht, dan zal ter wille van de goede zaak het huidig comité, daarvan houden wij ons overtuigd, dadelijk aftreden. Geslaagd te Delft voor het cand. examen voor civiel-inge- nieur, de heer H. Carpreaud, geb. te IJzendijke. Uit een kantoor aan de Raam gracht te Amsterdam is een portefeuille inb. plm. 1000 aan bankpapier, een ctèque A 2000 en eenig Duitsch geld ontvreemd. Ongelukken. Donderdagmiddag sprong op het Goireke te Tilburg een 9 j irig jongetje op een tramwagen. De jongen kwam tusschen twee wagens terecht en werd over reden. Vreeselijk verminkt werd h)t lykje van onder den tram wagen gehaald. Terwijl een groepje kin deren van school huiswaarts keerde langs den Bercbemsche- weg, bij Oss, trachtten zij nog voor een naderenden vrachtauto om, den weg over te steken Het 7-jarig knaapje v. d. B. uit Berchem kwam echter te vallen het voertuig ging hem ov»r het lichaam en hy was op slag dood. De brand te Gent. Bij den brand vau het Gerechts hof te Gent blykt het geheele ar chief, de juridische bibliotheek van het Hof van Appèl en van de balie der advocaten door de vlammen te zyn vernield. Het mooie in Renaissance-styl opgetrokken gebouw dateerde van 1843 De schade zal 25 miltioen rancs bedragen, Om 4 uur 's nachts werd de br»nd door een agent ontdekt, die de brandweer te hulp riep. Het vuur had zich echter al zoo uitgebreid, dat men dit gebouw niet meer binnen kon gaan. Met 16 slangen werd gewerkt maar toch stoitte om half zes de middenkoepel naar beneden. Tydens den brand vlogen bran dende papieren overal rond. Aau redden viel niet meer te denken, daar het reusachtige ge bouw als het ware ééa vuurhaard vormde. De oorzaak is vermoedelyk kortsluiting. Groote brand in Tokio. R°uter meldt uit Tokio, dat daar brand was uitgebroken in de voorstad Soegamo, welke 600 woningen vernielde en 4000 per sonen dakloos maakte. Tegen vier uur 's oebtens vloog een vuurwerkfabriek in de lucht, waarna nog eeuige kleinere ont ploffingen volgden, welke de ver- wariug en schrik ouder de vluch telingen vermeerderden. De onvoldoende watervoorraad was oorzaak, dat het noodig werd een groot deel der stadswijk om ver te halen, hetgeen het aantal dakloozen nog deed toenemen. Het is sinds de groote aard beving al de tweede maal, dat deze stadswyk vernield wordt. Verleden jaar gingen er 700 hui zen te loor. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11,af 12,25. Rogge f8,— a 8,50. Wintergerst f 10, a f 11,50. Zomergerst f9,— a 19,50. Haver f 8,— af 9, -. Erwten f 11,a f 13,Paarden- boonen f 10,— af 11,—. Duiven- boonen f 11,a f 12,—Bruine- boonen f 10,— a f 12,—. Lijn zaad f 14,af 15, -. Blauwmaan- zaad f a f Groen las f8,a f 9, Gebookt Vlas f 10,— a f 12,Gezwingeld Vlas f 0,75 a f0,85. Aardappels f3,25 a f3,50. Stroo f 18,— k f 20,—. Koolzaad f a f Boter f2,k f2,10 Eieren f 0,05 a f 0,05V,. HULST, 22 Maart. Graanmarkt. Tarwe f 12,— a f 13.—. Rogge f 8,—af 9,Wintergerstf 10, a f 11.—. Zomergerst f 10,a f 10,50. Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 13,— a f 14,—. Paarden- boonen f 10, af 12,—. Duiver.- boonen f 14,— a f 14,25. Witte- boonen f Af—,—. Bruine- boonen f 10,af 12.Lijnzaad f 15,— k f 16,—.Aardappels f 3,60 f3.80. Koolzaad fa f Boter f 1,50 k f per K.G. Eieren 26 stuks f 1,30. Slachtvee 8, verkocht 5. Varkens 40, ver kocht 27. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 40000. f5.05 per 100 stuks. Wisselkoersen. Brussel 10,15. Parijs 8,82 Londen 12,13®/8- New-York 2.497, Bekendmakingen. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde Kiezerslijst voor het jaar 1926 1927 van 23 Maart tot en met 21 April a.s. ter Secretarie der Gemeente voor een ieder ter in zage wordt nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afschrift, en stemdistrictsgewijze, in uit treksel, verkrijgbaar wordt gesteld. Tot en met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij het gemeente bestuur verbetering van de vastgestelde kiezerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daar op voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Het verzoekschrift kan op on gezegeld papier worden gesteld. AXEL, den 23 Maart 1926. Burg. en Weth. van Axel vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. op WOENSDAG 24 MAART 1926, 's avonds half acht bij den heer J. E. BLANSAART. Alle donateurs worden verwacht. HET BESTUUR. maatschappij TE AXEL zal trachten aan te besteden op MAANDAG 29 MAART,'s avonds om 5 ure ten huize van de Wed. J. VAN DOESELAAR te Axel- Sassing Plus minus leveren van 10 tot 20 April. leveren van 10 tot 20 Mei. leveren van 10 tot 20 April. De Chili-salpeter moet in balen van 75 K.G. afgepast op voertuig geleverd worden. Alles te leveren onder A. H. V. op voertuig. Inlichtingen te bekomen bij ondergeteekenden. P. DE REGT, Voorzitter. P. DEES, Secretaris. Zij, die lid wenschen te worden kunnen zich tot 1 April a.s. bij den Directeur aanmelden. van AANBEVELEND, Julianastraat, AXEL, Van 1 31 Januari 1926 KOEWACHT. Huwelijks-voltrek kingen. 20. Philemon van Eetveldt (van St. Jansteen', 23 jjm. en Martha Maria Ludovica IJsebaert, 19 j. jd. 27. Jan Eugenius de Macijer, 32 j. jm. en Magdalena Maria de Potter, 20 j. jd. Geboorten. 11. Maria Augusta Hu- b:rta, d. van J isepb van Hove en Irma Maria Aerer.s. 19. Maritus Dominicus, z. van Camiel Theophiel van Goeije en Irma Josephina Matthijs. 23. Irena Sijlvia, d- van Honorius Angustus van Dorsselaer en Celina van Goeije. 26. Andreas Augustus, z. an Alphonsus Ruijs en Emma Maria van Overloop. Overlijden. 10. Alina Augusta The- resia Verhocsel, 7 m., d. van Theophilus en Josephina Maria Verschraegen. 22. Norbertus van Hove, 82 j., z. van Joannes Baptiste en Antonia de Winne. 23. Paula Maria de Schepper, 3 m., d. van Petrus Franciscus en Magdalena Maria de Coninck Eduardus Alphon sus de Jong^. 66 j.. weduwn. vati Melania Schelfhaut. 26. Isabella van Overmeire, 85 j.. wed. van Ludovicus van Laere. 30. Benignus vanderSijpt, 81 j„ weduwn. van Philomena Kegels.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3