In de val. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeiiwsch - Vlaanderen No. 99. DINSDAG 23 MAART 1926. 41e Jaarg. Raadsverslag. FEUILLETON. J. C. VINK - Axel. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. Zitting van 18 Maart 1926. II 7. Verzoek Noordpolder Van het Bestuur van den Noord polder was het volgende schrij ven ingekomen Aan den Raad der Gemeente Axel. „Eenige jaren geleden is door ons met een bijdrage uwer ge meente, eene rioleering aange bracht onder den Buthdijk naar de Axelsche kreek. In de eerste jaren werkte deze rioleering tot aller tevredenheid, doch in den laatsten tijd en vooral in den afgeloopen winter was de afwatering zeer onvoldoende. Volgens verkregen inlichtingen blijkt de wijdte der buizen te ge ring te zijn voor de meerdere hoeveelheid water, die thans hierdoor moet afvloeien, dan op het oogenblik van het maken dezer rioleering. In onze algemeene vergadering van 13 dezer werd het besluit genomen, om de buizen te ver vangen door andere met een doorsnede van één Meter, wan neer de gemeente Axel bereid is, om twee derde gedeelte in de kosten bij te dragen. Blijkens een opgemaakte be grooting zullen deze kosten hoog stens bedragen f4200. Aangezien het grootste gedeelte uwer gemeente door deze rio leering afwatert en de meerdere hoeveelheid water in hoofdzaak een gevolg is van meerdere be bouwing en betere rioleering in uwe gemeente, vertrouwen wij, dat u bereid zal zijn ons het gevraagde 2/s gedeelte in de kosten toe te staan". Naar aanleiding van dit ver zoek hebben B. en W. met den gemeente-opzichter ter plaatse een onderzoek ingesteld. De gemeente-opzichter adviseert, dat het niet noodig is om voor de uitwatering buizen te leggen van een Meter middellijn, maar dat de bestaande buizen juist vol doende waren, als de afstand der (3 Toen Black had uitgesproken, was 't weer des zeemans beurt. »MaD, je bent in de wieg gelegd voor advokaat, hoor Die eer moet ik je geven. Ik kan niet tegen je op 'k zou 'tglad afleggen. Maar je zult je misschien herinneren, dat ik een paar knuisten aan mijn Jyt heb. Daarmee kan ik doen wat mij goeddunkt. Hieropmyn schip ben ik de baas en ik heb niets te maken met jou wetboeken en dien rommel. Recht Ik snap niet, hoe jij 't woord iu den mond durit nemen! En luister nu goed naar wat ik zeg. Ik heb een in formatie van je noodig. Ik moet weten welke van de mannen hier aan boord door jullie is omge kocht. Want de schuit kan niet vanzelf zinken. Dat bestaat niet Wie moet 't leveren Ik niet en voor Brown sta ik in als voor mjjzelf. En Farrer is 'took niet. Voor hem staat meneer Matthews in. Wie is het? Versta mij goed ik moet 't weten, voor wy weer thuis zyn. En« hy legde na druk op elk woord svoor jy uitwatering niet zoo groot was en men er van verzekerd was, dat er geen verzakkingen in lagen, zoodat, om daarin te voorzien, met buizen van 50 c.M. middel lijn kan worden volstaan, die dan onder den dijk kunnen blij ven liggen. Over een lengte van 170 M. zal een nieuw riool dan kosten f 1750. Om het terugloopen van water uit de kreek in den polder te beletten dienteen goed werkende schuif te worden aangebracht. Niet zooals de bestaande ijzeren schuif, want deze roest vast en veroorzaakt veel moeite. Zoo'n nieuwe inrichting wordt geraamd op f500. B. en W. zijn van meening, dat de abnormaal hooge water stand, welke hier en overal elders dezen winter geconstateerd is, niet als gelegenheid genomen mag worden, om den waterafvoer van den polder naar de Groote Kreek te verbeteren, daar deze volgens hen in normale tijden vol doende is te achten. Volgens hun indruk was dezen winter het hooge water in dien polder de oorzaak, dat het water uit de kreek naar den polder is ge vloeid, evenals in andere polders is geconstateerd. Ten einde toch den Wateraf voer van dien polder mede te bevorderen, stellen B. en W. voor, om de helft in de kosten bij te dragen om den verderen afvoer van den Buthdijk tot aan de Kreek te vergrooten en de tegen woordige buizen van 30 c.M., die aansluiten op de vooraf gaande van 50 c.M. ook te bren gen op 50 c.M. doorlaat. De kosten hiervan worden thans (globaal) geraamd op f 1200 weshalve zij voorstellen voor dit doel een bedrag van de helft der kosten tot hoogstens f 1000 beschikbaar te stellen, onder voorwaarden lo. dat de uitkomende bui zen voor de helft in eigendom der Gemeente komen 2o. dat dit werk wordt uit gevoerd in overleg met den Ge meente-Opzichter. weer naar huis gaat.« Tegen sprekers verwachting leek de bedreiging geen grooten indruk te maken. Toornig pro testeerde Black tegen den dwang en beweerde, dat hij niets had te bekenneD. Rose had zich schuldig gemaakt aan een blunder, die hem gold kon kosten, veel geld en zijn geheele carrière bo vendien. »Is het dan niet waar, wat ik je zeg riep de zeeman ver ontwaardigd. »A1 was 't waar, dan zou je 't nog niet kunnen bewijzen,* wss het cjnische antwoord. »Natuurlijk heb ik wel een polis op de »Neptunu8c, dat zal ik niet ontkennen. Er zijD merr schepen, waarby ik geïnteresseerd ben. Maar dat zijn zaken ab soluut wettige zaken. Daar kao geen rechter een speld tusschen krijgen. Wat ik doe, is doodge woon honderden doen 't zelfde, die ondernemend genoeg rijn om de risico te wagen.* »En als 't schip nu eens ver ging Wie zou bewijzen, dat het iets anders was dan een ongeluk Neen, kapitein Rose, je hebt je zelf leelyk er in gewerkt met die komedie. Oplichting en on- DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. De Voorz. zegt, dat de polder 824 H.A. groot is en afwatert door buizen, die normaal zijn. Door den grooten afstand wordt het echter beter geacht om wij dere buizen te nemen en zal door de voorgestelde verbetering het kwaad verholpen zijn. Dhr. 't Gilde gelooft van niet en heeft zelfs gehoord, dat het dan nog erger zal worden, als er een waterstand is, zooals we nu gehad hebben, want als het water uit de kreek terugloopt, gaat dit des te gemakkelijker door wijdere buizen. Volgens door hem ingewonnen inlichtingen zal de toestand alleen verbeteren, als de uitloozing geschiedt door den Buthpolder, nabij de hofstede van Van Dixhoorn. Maar spr. heeft vernomen, dat deze polder unaniem besloten heeft om geen uitwatering van de Gemeente of den Noordpolder toe te sta^n. Zij is dus de ware schuldige zegt spr. en hij vindt het jammer, dat in zoo'n geval een polderbe stuur niet kan verplicht worden om mede te werken aan goede uitwatering. De Buthpolder is 60 c.M. lager gelegen dan de Noord polder en nochtans heeft zij geen last van den hoogen waterstand gehad. Spr. meent dat uitwate ring langs daar de goedkoopste weg is. Dhr. J. de Feijter betreurt het dat B. en W. met geen beter voorstel komen en waar de Noord polder s/s der kosten vraagt, men maar de nelft wil geven. Het is toch bekend, dat de Noordpolder bijna al het water van de gemeente moet ontvangen. Sedert de over eenkomst daartoe met de ge meente is getroffen, zijn er ruim 80 woningen bijgebouwd en be woond, zoodat daarvan weer het spoelwater er is bijgekomen. Een buisje van 30 c.M. kan dat niet aanvoeren. Ook spreekt hij ten stelligste tegen de bewering, dat bet water uit de kreek in den polder zou zijn teruggeloopen. Verschillende peilingen hebben bewezen, dat dit niet kon. Zoo stond op 1 Jan. het water in den wettige vrijheid«berooving.« »Ik heb je al gezegd, dat ik daar maling aati heb,* zei Rose, in 't geheel nog niet geïntimi deerd. Maar wat komen wij ver der met al die praatjes? Korten goed: zeg mij wie je werktuig is. »Werktuig? Ik gebruik geen werktuig. Al wou ik vuil werk doen, dan zou ik 't toch altijd zelf doen. Handlangers babbelen,* be weerde de ander hardnekkig. Hier bleef het dien avond bij. De »Neptunus«, door weer en wind begunstigd, had een voor spoedige reis. Onder de bemanning beerschte een goede, opgewekte stemming; alleen de enkelen die in 't geheim waren, verkeerden in een verklaarbare, voortdurende spanning. De heer Andrew Black giDg door voor een passagier, die laat in den avond aan boord was ge komen en dadelyk naar zyn hut geholpen, daar hy bang was voor zeeziekte. De »ouwe« was in het oog der manschap heel gewoon inwendig echter werd hij gedrukt door on rust en verdenking, twee lastige reisgenooten. Hy voelde zich vree- seli.jk eenzaam zelfs voor Brown ken hy zyn hart niet uitstorten, ADVERTENTlEN van 1 tot 5 regels 60 Cent; voor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. polder 21 c.M. boven A. P. en op 4 Jan. 6 c-M. Ook stond het water in den polder 80 c.M. hooger dan in de kreek. Spr. zegt, dat eerst buizen zijn gelegd van 30 c.M., die te klein bleken, nu wil men weer met buizen van 50 cM probeeren en als die te klein zijn zeker weer vau 100 c.M.? Is het niet beter ineens afdoend werk te leveren? Trouwens die kleine buizen zijn er ook niet gelegd in overleg met het polderbestuur. Het is daarom al heel netjes, als de Noordpolder nu nog x/s wil bijdragen. De Voorz.Maar de gemeente heeft ook geen nadeel gehad van den waterstand, en is dus voor haar de verbetering niet noodig. Dhr. Kruijsse zegt, dat niet alleen de nieuwe gebouwen oor zaak zijn, dat er meer water uitloost door die buizen, maar voornamelijk de rioleering in Axel daarvan de oorzaak isdat is ook gebleken met den grooten regenval, toen in één nacht de landen weer blank stonden. De gemeente heeft wel degelijk be lang bij een goede uitwatering, en wat het terugloopen van water uit de kreek betreft, dat is schit terend weerlegd door de opme tingen van Van Hoeve. Ook meent spr. dat uitloozing langs^ den Buthpolder, zooals dhr. 't Gilde voorstelt, veel duur der zou zijn. Dhr. 't Gilde heeft gehoord, dat dit slechts een paar honderd gulden zou kosten. Dhr. Kruijsse gelooft niet dat de gemeente belang heeft bij een uitwatering op den Buthpolder, want de rioleering loopt door den Buitenweg. Dhr. P. de Feijter zegt ook, dat de toestand abnormaal was, maar juicht toe, dat de gemeente iets doen wilhij is ook over tuigd, dat buizen van 50 c.M wel voldoende zijn. Er is dezen winter ook veel aandrang van water uit België gekomen, zoo dat het water in de polders werd opgestuurd. Van het gezegde van dhr. De stuurman meende alles te weten, maar in werkelijkheid wist hjj niets. Misschien behoefde hij ook nooit iets te weten en zou er niets gebeuren, dat explicatie noodig maakte. Ze waren in de Chineesche Zee, toen op een dag de stuurman zijn kapitein verraste bij het bestu- deeren van de zeekaart. Daar wiemeiden voor zyn oog bonder den eilandeD, sommige zóó klein, dat ze slechts met een stipje op de kaart konden worden aaoge duid. »Zie je dat?* vroeg Rose, hem een dier stipjes aanwijzend. >'tZou best kuuneD, dat wij daar aan- leggen, al ligt 't uit onzen koers. En als dat gebeurt, moet je maar niets vragen. En als je vreemde dingen ziet gebeuren, vraag je ook naar niets. Denk maar, dat ik er mijn redenen voor heb, eo goede ook. Zorg, dat je de man schap in handen houdt, en ver trouw je kapitein, ook al zegt hij niets* »A11 right!* antwoordde de stuurman. »U doet maar wat u niet laten kunt. Op my kunt u altijd rekenen. De kapitein is de baas op 't schip.* Dien eigen nacht Dog veran derden ae van koers, en na een 't Gilde is spr. echter terugge schrokken hij begrijpt niet dat door wijder buizen de toestand erger zou worden. Dhr. Weijns zou het beter achten, dat het nog eens nader onderzocht werd, hoe de polders staan tegenover elkaar en de zaak daarom uitstellen. De Voorz.: Maar we hebben het onderzocht Dhr. KosterNiet voor wat het idee van dhr. 't Gilde betreft en de Buthpolder kan misschien veranderen. Dhr. Weijns gelooft ook, dat als deze polder er geen nadeel bij heeft, de uitwatering wel zal toestaan. Dhr. Dieleman gelooft ook dat het langs den Buthpolder goed- kooper kan. Nu kost het wel f 3000. Dhr. J de Feijter acht uitstel overbodig. De zaak is goed overwogen en besproken en nieuwe gezichtspunten kunnen zich niet voordoen. Ook kan hij de verzekering geven, dat de Buthpolder geen toestemming zal geven De Voorz. twijfelt ook of die polder het rioolwater van de ge meente zal willen ontvangen, maar hij heeft geen bezwaar tegen uitstel, zoodat dit onder werp wordt aangehouden. 8. Verzoek Chr. Nat School. Van het bestuur der Chr. Na tionale School in de Nieuwstraat alhier was een verzoek ingeko men om f700 beschikbaar te stellen voor aanschaffing van schoolmeubelen, wegens toene ming van het aantal leerlingen. Het bestuur ziet zich genoodzaakt een nieuw leslokaal in gebruik te nemen, waarvoor dan banken, bord, lessenaar, kachel, enz. moe ten worden aangeschaft. Tevens wordt medegedeeld, dat van af 1 April 1926 nog een onderwijzer moet worden aan gesteld die het Bestuur van 1 April tot 31 Dec. 1926 voor re kening van de gemeente wenscht te brengen. Na dien tijd zal deze voor Rijks rekening komen. paar dagen lag het stipje op de kaart voor hen als een klein vulkanisch eiland. Gedurende een uur of twaalf lag de »Neptunus« voor anker in de nabyheid van het eilandje. Iu dien tijd ging de sloep van den gezagvoerder twee keer been en weer tusschen de brik en het eiland, en voor de mannen in de boot waren dat uren, die ze niet licht zouden vergeten. Daarna hernam het schip zyn koers naar de haven van het vreemde land. Daar werd de la ding, door gewetenlooze samen zweerders veroordeeld om te ver dwijnen op den bodem der zee, behoorlijk gelost. Een nieuwe lading werd ingenomen, en de »Neptunus« aanvaardde de thuis reis uaar het vaderland. Die reis werd zonder ongeluk ken en zonder verdere incidenten volbracht, en men begroette de oevers van de Theems. Nu wachtte den kapitein tog een zware taak. Zoodra de »Nep- tunus* voor anker lag in veilige haven, liet Edward Rose zich aan wal roeien. Hy gunde niet, zoo als de terugkeerende zeeman ge woonlijk pleegt te doen, zich den tijd om nieuwsgierig rond te kij ken in de groote stad, of oudg AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1