tfl c>è I In de val. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwsch - V l aanderen. No. 98. VRIJDAG 19 MAART 1926. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. Lenteboden. FEUILLETON. Raads verslag. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. De eeuwig-oude en toch steeds weer nieuwe geschiedenis gaat zich weer herhalen. De lente, telken jare door duizenden be zongen, het grootsche natuurfeest, gaat komen. De hemel staat strak, bleekblauw gespannen en over bosch en struik ligt het eerste, ijle groene was. 't Is of, met den eersten flauwen glim lach van moeder zon over de ontwakende natuur, zich over de gezichten der menschen een blijde glans spreidt. Zelfs de grootste nurks kan den glimlach der na tuur niet weerstaan, hij glundert mee, tegen wil en dank. Er zit iets prikkelends in de luchtde onuitputtelijke levenskracht, die planten en boomen doet uitbotten en ons schoone beloften van rijken wasdom voortoovert, deelt zich ook aan den mensch mede. Het is alsof wij in het heldere licht van den priilen voorjaarsdag het leven anders, beter, hoop voller inzien. We gaan met een vroolijk gezicht aan het werk, we kijken af en toe met een glunder gezicht naar de blauwe lucht, het dappere zonnetje en we neuriën een deuntje. En 's avonds, als het werk is afgeloopen, dan kij ken we elkaar aan en zeggen „zie je het wel, de dagen lengen, het wordt voorjaar...." En we vinden het leven nog lang zoo kwaad niet. We kijken de din gen met andere oogen aan, onze gedachten zijn opgewekter, moe diger, voortvarender, we pakken weer aan, we durven meer, de moeilijkheden lijken ons klei ner en onze krachten grooter. We maken nieuwe plannen gooien sombere buien van neerslachtig heid over boord en voelen ons jong en krachtig, als het voorjaar, de lente, die komen gaat. Er is iets wonderbaar zoets aan de ontwakende lente. Als we de eerste donzige groene blaadjes aan een schijnbaar doode struik ontwaren, als we het eerste groene puntje aan dien dorren tulpenbol ontdekken, kan het soms won- derlijk stil in ons worden. Even staren we dan, stil-bewogen, naar het groote wonder, het oude- nieuwe leven, de belofte. (2 >Maar nu...» vervolgde Do novan, »als wij maar wisten, wien zy hebben gelijmd... Zeg, bent u geheel zeker van den stuurman?» »Brown? Dien vertrouw ik als myzelven.» »Earrer?... Neen, voor hem durf ik instaan. Hij heett aan ons alles te denken. En zijn dankbaar heid isduidelijk, overdreven soms. Hij zou voor my door 't vuur gaan.» »0 ja, Farrer vertrouw ik ook,» stemde de kapitein toe. >Hij is een goede tweede stuurman, en hy staat op zyu ponteneur. Maar wat kan 't my ook schelen wie de verrader is 1 Ik zal hem wel uitvinden Vol zelfvertrouwen ontwikkel de bij verder zijn meening, zoo klemmend en welsprekend, dat Donovan begon te weifelen. »Ik begryp uw standpunt,» be kende hy. »Nu u van 't complot atweet, staat de zaak heel anders. Een man die gewaarschuwd is, is gewapend ook. En je hebt gelijk met de kritiek van de bui te» wereld.» Zitting van 18 Maart 1926. Te 2 ure opende de Voorzit ter, de heer F. Blok, burgemees ter, de vergadering, terwijl alle leden op één na aanwezig waren. De heer Ph. J. van Dixhoorn had bericht van verhindering gezon den. In de eerste plaats deelde de Voorz. mede, vernomen te hebben, dat zooeven was over leden, dhr. J. Cornelisse, ambte naar ter secretarie, die 18 jaar met vollen ijver deze functie heeft vervuld en zich heeft doen ken nen als een flinke werkkracht, die zeer zeker op de secretarie zal gemist worden. Spr. is dan ook overtuigd te spreker, namens het college van Burg. en Weth den Raad en de ambtenaren ter secretarie, als hij zegt, dat zijn nagedachtenis nog vele jaren in dankbare herinnering zal voort leven. Hierna passeeren de notulen en enkele ingekomen stukken den hamer, waaronder behooren de verslagen over het resultaat der wintercursussen aan de openbare school te Axel en de bijzondere school te Spui, die voor kennis geving werden aangenomen, even als het verslag van den Corres pondent der Arbeidsbemiddeling over het 2e halfjaar 1925. Uit dit rapport blijkt, dat tot 23 Oc tober, op 1 uitzondering na geen werkeloosheid bestond. Tot be gin December meldden zich 3 metselaars. In December kwa men er 10 werklieden bij dooi de vorst en slapte in de vlasin dustrie en liet het zich aanzien, dat het aantal werkeloozen weldra zou vermeerderen. Voorts wordt melding gemaakt van de lezing over emigratie naar Canada en ook dat de lijs ten der uitkeeringen aangaande de werkeloozen-uitkeeringen nog niet zijn ingekomen. Naar aanleiding van een vraag Hij was nu spoedig gewoDneD. En een uur later keerde kapitein Rose aan boord terug, opgelucht en vol moed als gewoonlijk. Hij maakte stuurman Brown deelge noot van het geheim. »Met mijn schip zullen ze geen kunsten uithalen. Laten ze daar voor een groene uitzoeken, die van den prins geen kwaad weet.» Ia een donkeren voorjaars avond koos de »Neptunus« zee. De reis, eerst van Engeland naar Singapore en van daar naarCaoton, had een gewoon verloop. Do buitenwereld vernam er niet veel van behalve de gewone scheeps tijdingen, en men hoorde niet, wat er gebeurde by een afgelegen eiland iu de Chineesche zee, evenmin wat er voorafgegaan was in een kamer van hot Zeemans huis, kort voor 't uitzeilen van het schip, in een geheimzinnige vergadering, waaraan, behalve den gezagvoerder en twee ver trouwde personen van de beman ning, slechts een collega en vriend van kapitein Rose had deelgeno men. Toen de sleepboot, die de brik Daar buiten had gebracht, terug keerde en de »Neptunus< op eigen ttileo moeit vertrouwen, passeerde van den heer Ed. v. d. Casteel om een lantaarn te plaatsen aan de Drieschouwen voorbij de Re mise van de Z. V. T. M. deelen B. en W. in overleg met de Gas- commissie mede, dat zij het niet gewenscht achten daar een lan taarn bij te plaatsen. Dhr. van de Casteel vraagt wat de reden is van dit besluit, waarop de Voorz. antwoordt, dat de plaats, waar men den lantaarn wenscht, particulier terrein is. Dhr. van de Casteel begrijpt dat niet. Hij heeft gevraagd een lantaarn tusschen van de Bilt en van Rumste, kan dat niet even goed daar als op den Kinderdijk, of moet de train daarin voorzien Het is daar in den winter een sliktroep, dat de menschen niet op den straatweg weten te komen in den donker. De Voorz.Als het een slijk- troep is, dan moet de onderhouds plichtige erin voorzien en zou men daar moeten aankloppen. Dhr. van de CasteelDan zou ik wel om tegemoetkoming aan de gemeente willen vragen om die zijbermen te verharden. Dhr. 't Gilde zou het beter vinden om dit punt nog eens te verwijzen naar B. en W. en de gascommissie. Het blijkt, dat men elkaar verkeerd begrepen heeft en nu kan toch nog wel eens naar een geschikte plaats voor een lantaarn worden uitge keken. Dhr. Oggel gelooft, dat dit niet mogelijk is. De geheele weg is particulier terrein en dus zou het leiden tot moeilijkheden. De Voorz. wil het punt aan houden en nog eens een onder zoek instellen. Dhr. Kruijsse zou het ook wel goed vinden, dat, als de gasbuizen zoo ver komen, er een lantaarn geplaatst werd. Een verzoek van C. B. An- theunis om de urinoir nabij zijn perceel weg te nemen wordt in handen gesteld van B. en W. Aangaande de vraag van dhr. Dieleman om verbetering van den Buitenweg wordt medegedeeld, dat dit geschieden zal, zoodra de kapitein Rose aan dek zijn stuur man Brown. Hij zeg tv m eens aan met een blik, welke voor den ingewijde meer beteekende dan woordeD. Brown antwoordde met hoofdknikken. Beneden in de ksjuit nam de kapitein een lantaarn, stak die aan en ontsloot eeD ruimte achter ziju eigen hut. Hij hief de lantaarn op, en het licht bestraalde een man, die daar lag iu de kooi. Zijn oogen flikkerden angstig in het krijibleeke gelaat en hij rilde over zyn geheele lichaam. Rose zag hem minachtend aar. Een minuut lang zwegen beidern. »Zoo,< spotte de kapitein, >ik merk, dat je je kalm houdt, en dat is geraden ook. 't Zou je niet8 geven als je spektakel maakte. We zouden je dan de boeien moeten aandoen begrepen Wij zijn iu volle zeede sleepboot is haast alweer thuis, denk ik. Ep als je lastig werd, zou ik de mannen aan boord eens eventjes op de hoogte brengen, wat voor een passagier wy hebben Dus, houd je gemak, en kom er nu maar eventjes uit.» De ander, nog angstig en ■tyt van 't liggen in de bekrompen ruimte, kroop uit de kooi en Rose hielp hem naar een itoel by de tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENT1ËN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. werkzaamheden het toelaten, en het geld, dat voor wegsverbete- ring beschikbaar is, toereikend is, want anders moeten B. en W. weer een hooger crediet aan vragen bij den Raad. 3. Voorstel controle reken- pliclit'ge gemeente-ambte naren. Burg. en Weth. stellen voor om in 't vervolg de boeken en kas van de rekenplichtige ambte- naren der gemeente alzoo de gemeente-financiën in zijn vollen 1 omvang te laten controleeren door het Verificatie-Bureau van de Ver- eeniging van Ned. Gemeenten. Aangezien de kosten van dit on derzoek eerst bekend zijn, zoodra het eerste onderzoek heeft plaats gehad, verzoeken B. en W. den Raad dit bedrag voor eenmaal te voteeren. De Voorz. zegt,' dat in het prae-advies een typefout staat bedoeld wordt het accountants bureau Moret, dat er dan ook mee zal worden belast, indien de Raad daarin toestemt, om op ongeregelde tijden de financiën te controleeren en een uitgebreid onderzoek in te stellen. Dhr. OggelEr zal dan niet vooruit gezegd worden wanneer men komt, maar toch zullen eT geregeld steekproeven worden genomen, niet alleen voor de gasfabriek, maar voor alle ge meentebedrijven. Dhr. 't Gilde acht dit een zeer noodzakelijke verbetering, alhoe wel hij zich verwonderde over de typefout, dat eerst gesproken werd van de Vereeniging van Gemeenten en nu weer over het bureau-Moret. Dhr. Dieleman vraagt of die kosten niet bij benadering zijn opgegeven. Dhr. OggelVoor de gasfa briek kost het f 300, dus mis schien voor de geheele gemeente f500. Besloten wordt om de machti ging te verleenen. 4. Benoeming Gemeente ont vanger. Voor deze betrekking hadden kajuitstafel. Zelf ging hij tegen over bem zitten. »Weet je, sinjeur, aan loorö van welk schip je beDt Het antwoord bestond uit de wedervraag »U bent kapitein Rose, niet waar ».Ja, zoo roemen ze my »En de ander, die mij hielp boeieD, en mij bedreigde met duivel en dood »Dat is mijn stuurman, Brown, die er, al* 't noodie is, twee zoo als jij kan staan. En je. zult nu wel zoo langzamerhand begrijpen, dat je bent aan boord v8n het schip, waaraan met assurantie- zwendel een mooi duitje moest worden verdiend. Ja, ja, ze wilden de -Neptunus» Daar zijn peetoom op den bodem der zee helpen. Maar dat zal zoo glad niet gaaD, meneer Andrew Black Wij zyn er ook Dog.» De assurantie-agent staarde hem aan als een beeld van ellende. Hij waagde bet niet, een woord te uiten als commentaar op des zeemans woordeD. »Ja, de »Neptunus,« herhaalde Rose. >Eu Als het schip gaat, me neer Black, dan ga jij mee. De plaatsen in de booten zijn afge past; daar ia op geen passagier zich aangemeld de volgende sol licitanten 1. W. A. den Boggende, te Axel, 2 A. Waardenburg, Den Haag, 3 M H. van de Vreede, Moercapelle, 4 A. P. Le Feber, Zaamslag, 5 C. M. van Boven, Rilland, 6 A. C. de Smidt, Axel, 7 Jac. van Vliet, Axel en 8 J. Francke, Grijpskerke. In alph. volgorde werden door B. en W. aanbevolen de heeren den Bog gende en Le Feber. Hiervan verkreeg den heer den Boggende 7 en de heer Le Feber 3 stem men, zoodat eerstgenoemde be noemd werd verklaard. 5. Wijziging politieverorde ning. Voorgesteld werd le om aan art. 27 der Algemeene Politie verordening als nieuwe alinea toe te voegen„Na des morgens 9 uur automobielen of andere voer tuigen af te schuren of te poetsen." 2e om de straf op de overtre ding dezer bepaling vast le stel len op een geldboete van ten hoogste 10 gulden of hechtenis van ten hoogste 4 dagen. Dhr. van de Casteel acht 9 uur voor den zomer goed, maar in den winter is het te vroeg. Spr. wil voorstellen om in de dagen van 15 Nov. tot 1 Maart gelegen heid te geven tot 10 uur. Dhr. Oggel zou dan maar voor stellen om gewoon in plaats van 9 u., 10 uur te zetten. De Voorz. vindt dat te laat. Men kan vroeg genoeg beginnen en bovendien is het al mooi, dat er nu nog gelegenheid gegeven wordt, dus kan dan ook om 9 uur de straat schoon zijn. Dhr. Weijns weet niet of de Voorz. al een auto heeft afge schuurd, maar spr. wel, en dat valt niet mee. Daarom kan hij meegaan met het voorstel-van de Casteel. Dit voorstel werd echter ver worpen met 6 tegen 4 stemmen. Vóór het voorstel stemden de h.h. Weijns, van de Casteel, 't Gilde en Oggel. Tegen de h.h. Kruijsse, Bsert, J. de Feijter, P. de Feijter. Dieleman en Koster. gerekend. Zie je, wij hebben alles goed overlegd, eer we je oppakten en aan boord brachten. Jij bent onze »borg« om zoo te zeggen. Een levende borgstelling.» Het woord scheen bem te be vallen, en hij voelde zich sterk tegenover den aDder. In 't praten was hij geen baas, in 't redekave len nog minder. Maar hy had handen aan zyn iijt en durf in ziju hart. Dat had hij bewezen door de gewaagde en stoute daad, zich bij verrassing meester te ma- keu van den ageDt, die 't helsche plan had beraamd en zijn patroon meegesleept. Hij stoorde zich niet aan wet of verordening, waar by voor zichzelf overtuigd was, het recht op zyn hand te hebben en een goede daad te verrichten. De »borg«, van zijn schrik be komen, trachtte den zeeman met woorden te overbluffen en in de engte te drijven. Hy stelde zich- zelven voor als het onschuldige slachtoffer van verraad en geweld hy sprak van de wet en de justi tie, durfde dreigen zelfs. Edward Rose liet hem kalmpjes uitpraten, zonder hem in de rede te vallen achterover in zyn stoel luis terde by en had geen oog van den spreker af. Wordt vervolgd). AXELSCHElfjf] COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1