„HET GROENE KRUIS" Ziekenfonds Aanbesteding Spaansche Wijn, VINHO - TINTO ONTVANGEN HET WARENHUIS. Algemeene Vergadering op Zaterdag 20 Maart, Axel-Station". op Zaterdag 20 Maart 1926, Buitenland. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Openbare Vergadering Donderdag den 18 Maart 1926, Advertentiën. Algemeene Vergadering Coöp. Aankoopvereeniging Pl.m. 10,300 Kg. Chili. 5000 Kg. Super 14 pet. 6900 Kg. Cyanamide, 6200 Kg. Zwavelzure Ammoniak 20 pet. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramweg- Maatschappij. Stoomtram Hulst-Walsoorden. Puike PLANTAARDAPPELEN, J 2 Twee der verdronken kinderen waren drie jaar, het andere was vijt jaar oud. De lijken en die van de vrouw bevonden zich in de kajuit. H. M. de Koningin heeft duizend gulden geschonken aan het Centraal Steuncomité te Em- men in verband met de toestan den in de veenstreken. Vliegtuig neergestort. Onder de gemeente Beuningen is een militair vliegtuig neerge stort. De bestuurder Jansen en de andere inzittende v. d. Kamp werden gedood. Het vliegtuig is vernield. Door onbekende oorzaak ont stond bij den landbouwer G. Bije rink in de buurtschap Engeland te Beekbergen een brand die de Beek berger brandweer niet kon mee ster worden, zoodat niet alleen het pand van M. geheel afbrandde, maar de vlammen, aangewakerd door den wind, ook de boerderij van den landbouwer W. A. So- nius, op ongeveer 50 M. afstand gelegen aantastten. Ook deze boer derij brandde tot den grond toe af en van beide boerenwoningen kon slechts de levende have en kele koeien en een paar paarden gered worden Aan de Apeldoornsche brand weer gelukte het den brand te blusschen. Verzekering dekt bij beiden gedeeltelijk de schade. „Avp." Eigen rechter. „De Schakel" vertelt het vol gende, waaruit blijkt, dat eigen rechter spelen, al mag het niet worden aanbevolen, toch wel een9 goed kan werken. Tevens kunnen brave geldschieters, die „informatiekosten" vooraf vragen en niet intormeeren, er een les uit halen „Een pootige Jordaner, die een voorschot wenschte, had aan een voorschotbank f 6 vooruitbetaald voor informatiekosten. De in formaties waren niet gunstig, schreef men hem de aanvrage was dus afgewezen. Hy kwam er achter dat er in het geheel niet geïoformeerd was en stapte naar het kantoor der bank. Daar brulde hij den „directeur" toe „En nou die 6 terug ot jy over de toonbank ot ik over de toonbank!" Een oogenblik later stond by weer op straat, met de 6. „Ik ben te vroeg opgestaan om myn haar te laten knippen waar ik bij ben", zei hij vol daan". Een wervelstorm in Almelo. De storm, die in een der jong ste nachten boven ons land woedde, heeft te Almelo het karakter van een cycloon ge dragen. Naar een nachtwaker aan een der fabrieken mede deelde, vertoonde zich 's nachts in de lucht een reusachtige grijze wolk, die in wentelende bewe ging met groote snelheid werd voortgejaagd in noord-oostelijke richting door de buurtschappen Krommendijk en Achterhoek. De windhoos veroorzaakte een geweldig rumoer en ging ver gezeld van een kort, maat hevig onweer. Dikke hagelsteenen vie len uit de lucht. In den Krom mendijk werd van een boerdery de steenen gevel omvergeworpen en op den hooizolder gesmakt. Enkele boomen knapten aan den grond at. Erger hield de wer velwind huis in den Achterhoek. Hier werden enkele schuren omvergeworpen en tal van boe renwoningen deerlijk geteisterd. Enkele boomgaarden werden geheel vernield. Alles speelde zich in 1 A 2 minuten af. De bewoners van de huizen in de geteisterde strook vluchtten in nachtgewaad naar buiten. Voor voetgangers. Loop op het trottoir rechts. Volgt in smalle straten het r e c h t- sche trottoir. Sta niet stil op het trottoir, daar, waar ge het passeeren van andere voetgangers belemmert of deze tot betreden van den rijweg dwingt. GEZONDHEIDSRAAD. Alweer een vodje papier. Chamberlain heeft verklaard dat „het Verdrag van Locarno dood is." De Volkenbondsraad kwam Za terdag opnieuw bijeen. Chamber lain deed een laatste poging, om een definitieve mislukking te voor komen. Er werd echter uit Genève ge meld, dat geen oplossing kon worden gevonden, ondanks alle aangewende moeite om de Duit sche en Zweedsche bezwaren te overbruggen. Besloten werd, dat de Volken bondsraad Dinsdag (heden) in vol- taiige zitting zal bijeen komen. Als tot dien datum Duitschland geen formule heeft gevonden om zijne goedkeuring aan de gedane voorstellen te hechten, zal de zetel niet kunnen worden verleend. Onder die omstandigheden zouden de Duitsche vertegenwoordigers Genève onverrichterzake verlaten. Denemarken ontwapent. Het Deensche Folketing heeft het ontwapeningsvoorstel aange nomen met 75 tegen 71 stemmen. g. J. DUETZ, Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 11a f 12,Rogge f8,— a 8,50. Wintergerstf 10, a f 10,50. Zomergerst f 9,a f 9,50. Haver f 8,— af 9, Erwten f 11,— a f 13,—. Paarden- boonen f 10,— af 11,—. Duiven- boonen f 11,— a f 12,—. Bruine- boonen f 10,— a f 12,—. Lijn zaad f 14,af 15,—. Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f8,— a f9,—. Gebookt Vlas f9,— a f 12,.Gezwingeld Vlas f0,70 a f0.80. Aardappels f 3,50 a f 3,60. Stroo f 20,— a f21,Koolzaad faf Boter f2,— a f2,10 Eieren f 0,05 a f 0,06. HULST, 15 Maart. Graanmarkt. Tarwe f 12,— a f 13.—. Rogge f8,af 9,Wintergerstf 10, a f 11.Zomergerst f 10,a f 11,—. Haver f 9,— a f 10,—. Erwten f 13,— a f 14,—. Paarden- boonen f 11af 12,Duiven- boonen f 14,— a f 14,50. Witte- boonen f af—,—. Bruine- boonen f 10,— af 12.—. Lijnzaad f 15,— a f 16,—.Aardappels f 3,75 a f4,Koolzaad f— a f Boter f2,a f2,10 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,43. Slachtvee 9, verkocht 4. Varkens 40, ver kocht 23. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 42000. f 5.35 per 100 stuks. Wisselkoersen. Brussel 10,527»- Parijs 9,02 Londen 12,138/*- New-York 2,497a De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat een van denGemeenteraad isbelegdop des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize. AXEL, den 15 Maart 1926. De Burgemeester voornoemd, BLOK. YEREENIGINt) A XE JL,. op VRIJDAG 19 MAART a s des avonds om 7 uur in het vergaderlokaal der Land bouwschool. GEWONE AGENDA. Namens het Bestuur, A. E. C. KRU1JSSE, Voorzitter. P. LEFEBER, Secretaris AXEL. des avonds om 7 uur in het verenigingsgebouw van den heer Ph. J. van Dixhoorn (vroegere gymnastiekzaal) aan den Singel- weg. Namens het voorl. Bestuur, J. C. VINK, Voorzitter. W. P. DE JONGE, Secretaris. V TE AXEL. des middags 12 ure ten huize van de Wed. G1L1JAMSE te Axel, voor de levering van 19 pet. stikstof in Kanelvorm. Alles te leveren vóór 1 April, volgens A. H V-, franco op het voertuig der leden Axel-Station of tram. Het Bestuur, G. VAN FRAAIJENHOVE, Voorzitter. M. W. KOSTER, Secretaris. Vanaf I April 1926 worden geen IO-retourskaarten meer verstrekt. De voor dien datum afgegeven kaarten vervallen met I Juli as. Ter Neuzen, 10 Maart 1926. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN. To Roop i eerste nabouw Friesche industrie, geelvleezige zonder witte, geteeld op zwaren grond. M. DE REGT- DE JONGE, AXEL, KIJKUIT. -ö 2 h a 8-S qualiteitPREMIER f 0.05 per flesch. (Zoete Spaansche wijn) HET NEUSJE VAN DEN ZALM. f 1ÏO per flesch. -2 X a. 2 a a o a Donderdagavond tegen 9 uur werd de hooischuur vau den heer J. v. L. te Ammerszoden door den bliksem getroffen. De schuur brandde geheel uit. Een varken kwam in de vlammen om. Moord door een 13 jarigen knaap. Te Ecuires in Frankrijk heeft een moord plaats gehad, welke door de bijkomende omstandig heden tot een byzonder tragisch geval is geworden Men vond in haar woning ver moord de 84-jarige weduwe Bacbimont, doorstoken en opge hangen. De politie stelde een onderzoek in en arresteerde een kleinzoon van het slachtoffer, 24 jaar oud. Hij ontkende echter ten stelligste iets van den moord at te weten. Bij nader onderzoek liet de re cherche ook een knaap voorko men, een 13-jarige gestichtsver- pleegde, die aanvankelijk door de schoondochter van de ver moorde vrouw was opgevoed. Bij een scherp verhoor bekende deze knaap eindelijk, dat hij den moord gepleegd had. Met 'n mes had by de vrouw, toen zij sliep, een wonde aan de keel toege bracht en haar daarna opge hangen. De jonge misdadiger voegde aan zyn verklaringen nog toe, dat de moord hem slechts een paar traucs had opgeleverd, daar hy de 750 francs die de weduwe in een kast had gesloten, niet kon machtig worden. Een recept. Het vol gende gerecht moet uit Spanje afkomstig zijn. Voor een gezin van zes personen, heeft meo noo- dig anderhalve kan melk, 2 ons rijst, zout, een flink ons suiker, 2 eieren eo de schil van eencitroeD of een half vanille-stokje. Möd kookt op de gewone wijze rijste brij, doch laat er de vanille of citroenschil in mee trekken. Met de helft van de suiker roert men de eiererdooiers glad in een vuur vaste schotel. Nu haalt men de vanille of de citroenschil uit de brij en giet deze, nadat men er de andere suiker doorheengeroerd heeft in de schaal met fyngeroerde eierdooiers. Dan roert men voor zichtig, zoo luchtig als eenigszins kan, het styfgeklopte eiwit er door, waarna men het gerecht in eeD tamelijk warmen oven laat ryzeD en bruin worden. Dit toehapie moet zoo uit den oven opgediend worden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). De waarheid vóór allea. Als ordelievende burgerij heeft men het gezag te eeren, waartegenover de rechtmatige eisch mag worden gesteld, dat de overheid geen tegenstelling vormt met het algemeen belang. En wanneer dit laatste inderdaad wèl het geval is, dan bestaat de bevoegdheid, ja de plicht, om op passende wijze al datgene te verrichten om de overheid tot beter inzicht te brengen. Aldus liet o.f. zich uit in de op 9 Maart j.l. gehouden openbare verg?derinr, toen door hem de electuficalie van Axel op de basis gas-electriciteit werd besproken. In verband met het geval Laren, waaromtrent in de Axelsche Courant van 9 dezer een artikel werd geplaatst te betooge, dat de actie in zake de electrificatie weinig uitzicht op suc- eus zal kunnen opleveren, rijst de vraagof Laren er t.a.v. de water voorziening overeenkomstig voorstond als Axel met betrekking tot de stroom voorziening er nu voorstaat. Wat was de kwestie in het Gooi ter zaka van de watervoorziening De gemeente Laren zou door een eigen waterleidingbedrijf goedkooper water ter beschikking krijgen dan wanneer dit betrokken werd van het Prov. waterleidingbedrijf, evenwel zou het voordeel, dat die gemeente voor zich zelf daardoor zou bereiken, niet opwegen tegen het nadeel, dat aan het omliggende gebied weid toege bracht m.a.w. deal emeen gemiddelde kostprijs, waarvoor water ter beschik king van de streek zou komen, zou hooger worden indien Laren zich zelf ging voorzien. Vandaar, dat de Kroon het beroep zeer terecht afwees, omdat aan het streekbelang afbreuk zou wor den gedaan, wanneer aan Laren werd veroorloofd zich aan de Prov. water voorziening te onttrekken. Doet zich een dergelijk geval voor, als Axel de electrificatie op de basis gas-electriciteit gaat vestigen Men vermeent van niet. Bij een bevolkingsaanwas van l'/« 's jaars zal de gemiddelde bevol kingssterkte, gerekend over 25 jaren, 6600 bedragen. Na dit tijdvak is Axel in het onbezwaarde bezit gekomen van een gas-electro-centrale en dis tributienet en zal het stroombedrijf gemiddeld jaarlijks f 15000 voordeel hebben opgebracht, wanneer de ge meente het licht K.W.U. en het kracht- idem (klein bedrijf) resp. tegen f0 45 en fü.20 zou hebben afgeleverd, aan nemende, dat de P. E. Z. M. dit prijs niveau ook zou toepassen. Daarbij denkt men zich een doorsnee jaarde- bied van 65000 K.W.Uren voor licht d.i. slechts plm. 10 K.W.U. per hoofd per jaar en overigens nog 30000 K.W.Uren voor kracht, zijnde een en ander een basis, die de verwachtingen geenszins zal beschamen. Uit een oogpunt van streekbelang zou zelfproduetie van bestaansrecht ontbloot zijn, indien het offer groot f 15000 en bezit aan installatie en net d.i. dus zeer ruim f 15000, dat Axel, als deel van de streek, brengt ten be hoeve van het overige gedeelte dier streek, ten gevolge heeft, dat laatst bedoelde gedeelte voor ten minste de waarde van evengenoemd offer zal worden ontlast. Bij een eventuie be roep op de Kroon zou de P. Z. E. M. zulks hebben aan te toonen, echter zal zij daarin wel in gebreke moeten blijven, immers die ruim f 15000, bij aldien dit voordeel voor haar aan de stroomvoorziening van Axel vast zit, verdwijnen in liet bekende bodemlooze vat van het groote tekort, zoodat per saldo de gemeente Axel geslachtof ferd zou worden om economisch kwaad te helpen bestendigen. De situatie van Axel t.o.v. de P.Z. E.M. zooals deze zich in Z. Vlaande ren openbaart, is dezelfde als van de Midden- en de Noordergroep met be trekking tot de electrische inlijving bij Noord-Brabant doortusschenkonist van meergenoemde Vennootschap. Op den grondslag, verkregen voor Axel, waarbij per 65000 licht K.W.Uren f 15000 voordeel wordt bereikt, waar mede dus correspondeert e n kostprijs van f 0.45 - f iwoo/e5ooo is rond f 0.22, zou de algemeen gemiddelde kostprijs voor de P.Z.E.M. t.a.v. die groepen 3/0000 maal f0.22plus64(030 maalt0.35 gedeeld door 370000 plus 640000 is rond f 0.30„moeten bedragen, om haar met het door mij gedichte stelsel van stroomvoorziening economisch gelijk waardig te maken. Ter toelichting hierbij diene, dat het debiet 370000 K.W.Uren betrekking heeft op de gasgenieenten, te komen inet een doorsnee bevolkingss'erkte gerekend over 25 jaar; van 37000 en overigens van te zamen 80.000 zielen (640000 K.W.Uren) terwijl de kostprijs, waarvoor o.a. de' gas-electrocentrale Goes, als streekcentrale fungeerende op de gebruikelijke wijze t.o.v. N. Be veland en een groot deel van Z. Be veland, aan dit gebied kan leveren, een gemiddelde kostprijs van f0.35 niet zal te boven gaan. Wanneer dus de P.Z.E.M. de Middengroep en de Noordergroep van electrisch licht kan voorzien, stel (haar per licht K.W.U. f005 winst gunnend) tegen f0.35, als algemeen gemiddelden verkoopsprijs, zonder dat haar te kort daardoor het tegenwoordige gaat overschrijden, welnu het zij haar overgelaten. Zij is er nu eenmaal. De eventueel te voeren procedure kon dus hoogst eenvoudig zijn advo- caterij komt daarbij niet te pas. De actie, die te Axel gaande is, zal in samenwerking met andere gasgemeen- ten, veel kracht kunnen ontplooien. Men late zich niet op een dwaalspoor brengen door het geval LarendM was heel wat anders. De wereld wordt geregeerd door onverstand, als gevolg \an de zonde, of zoo men zich niet op een christelijk standpunt plaatst van de kleinzieligheid van den mensch. Hiertegen heeft men front te maken! Onüergeteekende zou het een bui tengewoon groot voorrecht achten zich eventueel partij te mogen stellen ten behoeve van de economie, neer gelegd in de combinatie gas-electrici teit, zulks ter wille van de waarheid I Utrecht, 12 Maart 1926, Van 1 31 Januari 1926 HULST. Huwelijks-voltrekking. 27. Willem Petrus de Kok, 33 j. jin. en Seradina J. L. Ernmaneel, 18 j. jd. Geboorten. 2. Josephus Johannes, z. van Felix F. Kramers e'n M. W. C. Cappendijk. 7. Johanna Maria, d. van René F. Rombout en C. P. de Kort. Jacques Johan Xavere, z. van J. X. J. Klaassen en E. C. Dierick. 10 Augusta Elisabeth, d. van Honore F. Hemelaar en Pil. M Weemais. 18. Cornelia Maiia, d. van Jacob Buijsse en Levina M. de Gardeijn. 20. Corneiis Johannes Petrus, z. van Adrianus van Westreenen en A. W. Hasselman. 25. Olga Louisa, d. van Franciscus Robijn en Erna van Daïle. Overlijden. 6. Anna Catharina J. Bonte, 60 j., wed. van J. F. Baart. Josephus J. Kramers, 4 d.. z. van F. F. Kramers en M. W. C. Cappendijk. Al berta J. L. van Esbroeck. 33 j., d. van Corneiis en D. P. Verschueren. 11. Bertha M. Verschelden, 20 j„ d. van J. F. Verschelden en F. de B uijn. 12. Bertha C. A. van de Walle. 17 d., d. van P. A. van de Walle en A. C. Berkvens. Andreas de Koek, 77 j., weduwn. van Cornelia J. Boone. Maria Josepha Janssens, 75 j.. d. van L. J. Janssens en C. Burm. 15. Constantinus F. Vereecken, 78 j., weduwn. van Cor nelia Verstrasten. 26. Ludovicus P. M. Baart, 15 j., z. van D. Baart en N. P. Volleman. II II a - a h B X S 9 eO H 56 fc* Zr O M O 4, O. O 00

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3