In de val. Nieuws- en Advertentieblad i r voor Zeeuwsch -Vlaanderen Een gas-electrobedrijf stroomafname van de P.Z.E.M. No. 97. DINSDAG 16 MAART 1926. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. of Na de algemeene beschouwing nopens de beteekenis van de gasfabriek, als productiebedrijf, in het verband gas-electriciteit werd overgegaan tot het geven van eene gedetailleerde bereke ning van de finantiëele lasten, verbonden aan de exploitatie van een gas-electro-bedrijf. Ten grond slag werd daarbij aangenomen le. eene algeheele aflossing van den kapitaallast na 25 jaren, 2e. een doorsnee-jaarverbruik van 50000 K W.Uren ten behoeve van de particuliere verlichting in het geëlectrificeerde eigenlijke gasgebied, gerekend over het 1 het hiervoor sub. le genoemde tijdvak, en van welk jaarverbruik 40000 K.W.Uren in de plaats zouden treden van gaslicht, en 3e. een gemiddelde gasprijs van f0.ll, waarvan f0,09 aan vaste lasten, welke gasprijs dank zij het grootverbruik van wege het electrisch licht f 0-01 goedkooper werd geacht, dan in geval van stroomlevering voor de P. Z. E. M. Blijkens de gegeven becijfering zou de jaarlast bedragen aan vaste bedrijfskosten voor a. kapitaallast, veroorzaakt door de oprichting van eene in stallatie voor stroomproductie t.w. 7% aan rente en aflossing (jaarannuïteit eener 5leening) verhoogd met 1% aan onder houdskosten, te zaïnen 89/e der aanschaffingskosten t 4000 b. beheer, bediening en overige algemeene kosten 4000 c. distributiekosten 4800 Bijeen f12800 De aanlegkosten der aanslui tingen, alsmede de aanschaffing van meters worden gedekt door de opbrengst aan meterhuur, be dragende gemiddeld ten hoogste f4 'sjaars per aansluiting, welk bedrag de P. Z. E. M. ongetwij feld ook zou rekenen. Ergens bij de Londeosche dok ken lag bet huis, waar vele kan toren waren, aangeduid door naamborden van email oi koper. Een dezer platen bevatte den naam van >Andrew Black, in Assurantiën*, een opschrift, dat Diet meer zei dan een ander in dezen chaos van ageDtschappeD, maatschappijen of particuliere firma's. De meesten giDgeD er onverschillig voorby. Onder hen behoorde ook kapitein Edward Rose van de »Neptunus«. Hij schonk geen oogenblik aandacht aan de koperen plaat en zeker niet op dezen dag, zoo gewichtig begonnen. Een stadatelegram had hem ge roepen naar het kantoor der ree- doryen plichtmatig had hy zich daarheen begeven. Rose was nog niet tang gezagvoerder van de brik en hij vond het belangrijk, bij de patroons te verschyneD, al was 't maar voor een heel gewone quaestie. Muar wat by nn op het kantoor gevonden had, was zoo buitenge- Totaal aan vaste lasten der halve f 12800 d.i. per licht K.W.U. f 12800/50000 rond 26 cent. Aan veranderlijke lasten zijn noo- dig per nuttig afgegeven licht K.W.U. gemiddeld 1 Ms gas aan brandstof tegen kostprijs A f 0.11 en f0 005 aan smeerolie, enz. te zamen f 0.115, zoodoende wordt de kostprijs van 1 nuttig afge geven licht K.W.U. f0.26 f 0.115 f 0,375. Aangezien er doorloopend over stroom moet worden beschikt, zal er één van de 3 machinale eenheden (waar van 1 in reserve), elk toegerust met 65 P.K., steeds in bedrijf moeten zijn. Deze eenheid zal in den regel onbelast functionneeren, het brandstofverbruik bedraagt dan 25% van dat bij normale belasting, dus Ms gas per P K. uur. 65 P.K. gedurende het gehee- le jaar is 65 X 8800 P K. uren. Het brandstofverbruik is alzoo 65 X 8800/8 rond 70000 M!, berekend tegen materiaalprijs, zijnde f 0.02, veroorzaakt eene méér uitgave van f 1400, waarbij te voegen f 600 aan smeerolie, wordt f 2000. Dit bedrag even eens ten laste brengende van de 50000 licht K W. uren brengt de kostprijs per licht K.W.U. nader op f 0 375 f 2000/50000 f 0.415, stel f0.42. Op die wijze zijn alle kosten ten laste van de verlichting gebracht, zoodat wat voor krachtverbruik noodig is voor slechts f002 (1 Ms brand- gas tegen materialen prijs) kan worden afgegeven. Indien van wege de P. Z. E. M. de levering gaat plaats vinden van een door- snee-jaardebiet, groot 50000 licht K. W. uren en bijv. nog 20000 kracht idem, resp. tegen f 0.45 en f0.20, een en ander gerekend over 25 jaren, dan zal de gemeente, zoo deze zelf die levering bij evengenoemd prijsniveau ter hand neemt, aan voordeelen deelachtig worden A. aan de electrische zijde 50000 X f 0.03 f 1500 aan licht. 20000 X f 0.18 f 3600 aan kracht. Bijna f5100, B. Aan de gaszijde Bij stroomvoorziening van bui- woon en zoo geheel onverwacht, dat 't hem perplex maakte. De eerste der firmanten van Matthews en Zoon, meneer Donovan, had hem ontvangeD met een geheim zinnig gezicht en fluisterend een plan voorgesteld, dat naar de meening van den ervaren zeeman, kant noch wal raakte. Edward Rose had eerst sprake loos gestaan, maar dan ongeduldig uitgeroepen »Wat is dat voor 'n idee 1 De halve lading is al binnen, en stuurman Brown is aan boord, om verder op het werk toe te kijken >Ja, ja, dat is goed,< viel me neer Donovan hem in de rede. »Wij wilden u, als trouwe die naar* van de firma, eerst hoorer, voor wy verder ingingen op het plan. Nu u op de hoogte is, kun nen wy onze maatregelen nemeD. Ik zie niet in, dat er eenige moei lijkheid bestaat. Lading, die is ingenomen, kan weer gelost wor den is 't niet Dat geelt eenige onkosten, maar die halen wij er wel weer ui t. De patrooD sprak luchtig, als over een heel mooi zaakje, doch de kapirein dacht er anders over. En Donovan merkte dit. Hy zag, dat by verdere inlichtingen moeit ten zouden 40000 licht K.W.Uren in de plaats treden van gas ter waarde van f 0,12 per M8 en wel naar den maatstaf 1 K.W.U. per 23 M8. gas; bij zelfproductie is die waarde fO.ll d.i.40000X2 3 X fO.Ol f 920 voordeel. Voorts heeft het gasbedrijf de leverantie van 50000 M!. aan brandstof voor de lichtproductie, dat beteekent de ontvangst van 50000 X f0,11, waartegenover eene uitgave van slechts 50000 X f0,02 (aan grondstoffen) staat, alzoo 50000 X f0.09 f4500 voordeel. Bovendien kunnen de 400000 M8 aan overblijvend gasdebiet. die anders tegen f 0.12 te be schikking staan, nu voor fO.ll nuttig worden afgeleverd a. i. f 4000 voordeel. In totaal f5100 aan den elec- trischen in f 920 X f 4500 X f 4000 f9420 aan den gaskant, of te zamen f14500 voordeel. Aan het slot der becijfering wenschte de vergadering te weten hoe de zaak ervoor kwam te staan, bijaldien de geheele ge meente voor zelfproductie werd voorzien. Daardoor zou het licht- debiet van 50000 op 65000 K.W. Uren komen, in verband waar mede de vaste lasten met f 3000 zouden worden verhoogd. Per 15000 K W.Uren f3000 meer is per K.W.U. f 3000/1500 f0 20 aan vaste bedrijfskosten, vermeer derd met f 0 115 aan veranderlij ke kosten, wordt de kostprijs voor de buiten het gasgebied gelegen aansluitingen: rond f0.32. Zoo doende wordt de algemeen gemiddelde kostprijs 50000 X f 0.42 15000/65000 X f0.32 rond 40 cent licht K.W.U In dit geval wordt het voordeel aan den electrischen kant 65000 X f 0.05 f 3250 voor licht en als het krachtverbruik nu bijv 5000 K.W. uren hooger wordt genomen, dus nader van 20000 op 25000 wordt gebracht, levert het krachtverbruik 25000 X f 0.18= f 4500 voordeel op, te zamen f7750. Aan de gaszijde wordt er thans 15000 M8 brandstof tegen fO.ll méér afgeleverd, dienten gevolge 15000 X f 0.09 f 1350 geven. Eerst begon hij over de goede reputatie van Matthews en Zoon, die zich sinds twee gene raties nooit hadden ingelaten met twijfelachtige ondernemiDgeD, al zagen ze, dat anderen daarmee handen vol geld verdienen. Ze hadden nooit een spelletje gemaakt vau assurantie en zulke diDgeo enkel hun verlies gedekt, en daar mee uit. Maar er was nu iets gebeurd buiten hun schuld en buiten hun medeweten, 't Was schandelijk, maar wat kon iemand daartegen doen Scheepseigenaren waren van allerlei omstandighe den afhankelijk. En de wet liet het toe dat dobbeleD met schip en lading Dobbelen Dit woord deed voor Rose een licht opgaan. »Wilt u zeggen, dat een van de assurantie-roofvogels aan 't werk geweest is Hebben ze hun klauwen geslagen aan de »Nep- De patroon antwoordde met een veelzeggend gebaar, Ja, 't was zoo 't Werk der duisternis was uitge broed achter gesloten deuren. De firma had in de zaak toegestemd, en 't gaf niets meer, zich er tegen te verzetten. Zeilende was de »Neptunus« haar honderdduizend pond waard ali ze onderging aan méér ontvangst, zoodat in geval van electrificatie van de geheele gemeente het voordeel aan de zijde van zelfproductie compareert met een bedrag, groot aan de electrische zijde f 7750, aan den gaskant f 9420 f 1350 f 10770. In totaal f 7750 f 10770 f 18520, waarbij geen rekening werd gehouden met het feit, dat de gasprijs inderdaad voor de grootere leverantie van 15000 M8 aan brandstof gunstiger is ge worden dan fO,ll. Aan het slot van zijn toelich tingen zeide de spreker, dat op grond van de in het licht gestelde voordeelen, die op een zeer be trouwbare reëele basis gegrond zijn, het niet toelaatbaar is te achten om ter dege een berus tende houding aan te nemen. Hierna werd de gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Dhr. J. den Doelder vroeg of de gasfabriek ook in staat zou zijn, om electriciteit in de buiten wijken en bij de boeren te brengen en of dit niet nadeeliger zou zijn. Op grond van bovenstaande berekening werd aangetoond, dat wanneer de leidingen naar buiten bovengrondsch zijn en men een garantie stelt voor aanleg en ex ploitatiekosten van ongeveer f 3000 de heer Duetz nam dit hoog, omdat hij den omvang van de gemeente niet kende de resul taten zullen zijn, dat behalve de winst voor de kom, nog f 4500 meer winst zou worden gemaakt, zoodat er heelemaal geen bezwaar is om de geheele gemeente aan te sluiten. Dhr. D. Jansen vraagt hierna of Gedeputeerde Staten het recht hebben om inbreuk te maken op de gemeentelijke autonomie en ook dhr. 't Gilde stelt die vraag, omdat hij in de meening verkeert, dat wellicht de geachte spr. zich heeft laten leiden door de rechts kracht. Dhr. Duetz antwoordt hierop, dat de Kroon zich ten opzichte van gemeenten of Prov. Staten geen partij stelt, maar zich zuiver laat leiden door het algemeen belang en dat is hier z.i de zelf- zat er voor de dobbelaars de helft meer op. In de oogen van Donovau Mat thews was dit een prachtig cijfer Edward Rose beschouwde het met de grootste minachting. »'t Schip moest dan toch eerst zinken zei hij. En hij was er altyd ook nog Hij zou wel eens willen zien, wie 't durfde wagen. Eu hij was uitgebarsten in volle woede. Verwachtte men soms, dat hij medeplichtig zou worden Dan moesten ze dat liever dadelijk ronduit zeggen. Zyo goede naam stond op het spel. Daarbij ver dween de firma, winst, alles in het niet. 't Gold nu zijn eer alleen. Eu hy weigerde naar verdere vertoogen te luisteren. Tot hy eindelyk zweeg, overstelpt door aandoening en drift. Donovan maakte van de gele genheid gebruik om het woord weer te nemen. »Uw naam is er niet in ge noemd, kapiteiD. Maar ge vergist u, als ge denkt, dat bet schip in uw handen veilig is. Die lui zyn slimmer dan u en ik, en zy doen hun zaakjes goed. Je hebt toch wel gehoord van schuiten, op die manier verdweneu Een heele vloot, als je ze bij elkaar telt. »Wat de »Neptuuus« betreft, exploitatie der electriciteit in combinatie met de gasfabriek. Onzerzijdsch meenden wij daar tegen onze meening te mogen stellen, naar aanleiding van de beslissing genomen door de Kroon ten opzichte van de water leiding te Laren. We gaven te kennen, niet den minsten twijfel te koesteren, dat de Raad van State niet het algemeen belang zal dienen. Maar de vraag is o.i. gewettigd, „wat wordt als alge meen belang beschouwd Wanneer onze gemeente Axel eventueel het recht mocht krijgen, om zelf een electrisch bedrijf te exploiteeren op de wijze als hier is uiteen gezet, dan zouden on getwijfeld nog verscheidene an dere gemeenten in Zeeland waar een gasfabriek staat (Hulst, Oost burg, Aardenburg, Krabbendijke, Tholen, Zierikzee, Goes), dat voorbeeld volgen. Daardoor zou misschien de Prov. Zeeuwsche Electr. Mij., dat wel geen offi ciéél provinciaal overheidsbedrijf is, maar waarbij onze Provincie financiëel toch voor een reus achtig kapitaal betrokken is, veel schade lijden. En dan zou het o.i. zeer goed mogelijk zijn, dat de Kroon dacht, dat het voordeel van Axel en andere gemeenten niet opweegt tegen de schade welke de P. Z. E. M. of indi rect de Provincie lijdt en dit als een algemeen belang werd be schouwd. Ergo, dat Axel weer naar de P. Z. E. M. verwezen werd voor afname van electrici teit. Dhr. Duetz antwoordde hierop, dat hij genoodigd was door den burgemeester van Krabbendijke, die ook lid van de Prov. Staten is en dat deze wel geen inlich tingen zou vragen, als hij niet overtuigd was van den rechts grond ten opzichte van de P.Z.E.M. Vervolgens drong dhr. Knie riem aan op een spoedige en verder gaande actie Hij zou het raadzaam achten, dat die uiteen zetting ter kennis kwam van den gemeenteraad. Dhr. Duetz vond ook dat nu de gemeenteraad een conferentie kunt gij er van op aan, dat er al iemand voor omgekocht is. Wie daarvan heb ik geen flauw idee. Maar wy zullen laen te slim af zijn. Wij zullen het schip an ders optuigen, de lading verzenden met aodere schepen en haar voor een maand opleggen. Dat hebben andere reeders ook wel gedaan.* »GekkeD barstte Rose weer uit. »U zoudt heD veel beter foppen door mij met het schip in zee te laten gaan ik zal 't wel thuis brengen ook al moet ik aan dek blyven van 't begin tot het einde. Brown en ik samen. Ik zou het doen of mee naar den kelder gaan. En u vergeet één ding. U bewaart uw eigen goeden naam, maar de myne Als u mij het schip niet toever trouwt, wat zullen dan de men- schen zeggen U zegt, dat de zaak u geld kost maar ik be taal meer voor de eer van uw r^edery-vlag.* Matthews begoD met de handen op de leuning van zyn stoel ie trommelen. Daaraan had ik niet gedacht,* bekende hy. »Waarachtig, kapi tein, daaraan had ik niet gedacht, 't Leek alles zoo glad es eenvou dig.* Wordt vtmolgd), AXELSC tUil 118

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1