Schrale Huid PUROL Rechtszaken. Gemengd Nieuws. hebben betrekking op 63 ge meenten, omvattende 129 steden, dorpen en gehuchten. Slechts van enkele gemeenten, waar schade werd ondervonden, ontbreken de gegevens nog, doch de eindcijfers zullen daardoor niet belangrijk worden verhoogd. In deze 63 gemeenten bedraagt de schade aan (gemeentelijke) openbare wegen, werken en ge bouwen f590 880, en aan parti culiere eigendommen volgens de bij de gemeentebesturen ingeko men aanvragen om steun f 3.776.092. Qeheel vernield werden 454 huizen, terwijl 831 huizen als gedeeltelijk vernield werden op gegeven. Ongeveer 1300 huizen zullen dus door nieuwe moeten worden vervangen. De veestapel heeft, althans wat verloren vee betreft, niet zooveel schade geleden. Voor zoover valt na te gaan, zijn om gekomen 172 runderen, 456 var kens en biggen, 94 geiten, 12 paarden en ongeveer 15.000 stuks pluimvee. Veel gered vee is evenwel door de geleden koude en ontberingen in waarde achteruitgegaan. De schade aan de dijken is zeer belangrijk. Het herstel van den Maasdijk nabij Nederasselt kost ongeveer f 100.000. Met de versterking van verschillende dijk vakken in het Rijk van Nijmegen is omstreeks f150.000 gemoeid, terwijl het dichten der gaten, die de genie heeft gemaakt in den Maasdijk tusschen Dreumel en Alphen ongeveer f 25.000 kost. In het land van Maas en Waal is bovendien nog ongeveer f 10 000 noodig voor het herstel der af geslagen" dijken. In de provincie Limburg moet ongeveer f 200 000 ten koste wor den gelegd aan het herstel der dijken en der provinciale wegen. De belangrijkste schade schijnt wel toegebracht te zijn aan den land- en tuinbouw. Hoe groot bijvoorbeeld de schade is, welke in het land van Maas en Waal aan den landbouw en de fruitteelt is toegebracht, kan nog niet bij benadering worden gezegd. Even min kan thans reeds worden vastgesteld de schade in het Rijk van Nijmegen, waar groote vrucht bare gebieden onder rivierzand zijn bedolven. In 39 gemeenten, alle buiten het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen, bedraagt de schade aan land- en tuinbouw naar schatting ongeveer f 1.289 745 In de overige gemeenten kon nog geen raming worden gedaan. Deze globale cijfers geven behalve het laatste punt een vrij juist beeld van den omvang der directe materieele schade, die de jongste overstrooming heeft ver oorzaakt. Onder de genoemde bedragen zijn nog niet inbegrepen de kosten van het vervoer en de huisvesting der bijna veertien duizend vluchtelingen, die moes ten worden verzorgd, noch de verzorgingskosten voor het vee uit het overstroomde gebied, noch de schade, die de steenindustrie heeft geleden. Veriet tegen het verdrag met België. Als terugslag op het aanblijven van jhr. van Karnebeek als mi nister van Buitenlandsche Zaken zal dezer dagen de constitutie plaats hebben van een Haagsch Comité van actie om te komen tot wijziging van het Neder- landsch—Belgisch Verdrag. Diner ten Hove. Vrijdagavond heeft ten Konink lijken Paleize de reeds aange kondigde maaltijd plaats gehad, door de Koningin aangeboden aan de Indische Vorstelijke personen uit Soerakarta en Jogjakarta, die H. M. en Z. K. H. den Prins, namens de Sultans dier Rijken, bij het Koninklijk Zilveren Huwe lijksfeest gelukwenschen en ge schenken hebben aangeboden. De Koningin, de Prins en Prin ses Juliana namen aan den maal tijd deel. De Indische Vorstelijke perso nen droegen gala-Hofgewaden, welke eenigszins verschilden van die, welke zij droegen op den dag I der audiëntie ten Koninklijken Paleize. De pas verleende Konin klijke onderscheidingen versierden hun borst. De heeren der Nederlandsche Hofhouding droegen de ceremo- nieele tenues en uniformen. De tafel, versierd met witte tulpen, had als middenstuk een gouden bloemenmand, geschenk van den Soesoehoenan van Soera karta bij gelegenheid van het huwelijk van Koningin en Prins. Voorts een gouden leeuwin, ge schenk van de gezamenlijke prin sen van Jogjakarta ter gelegenheid van het Regeeringsjubileum van de Koningin; en verder een gouden garoeda (mystieke vogel), een geschenk van de Rijksbe stuurders en andere dienaren van den Sultan van Jogjakarta, ter gelegenheid van Harer Majesteit's Regeeringsjubileum. Bij dezen maaltijd werd ge bruik gemaakt van het eetservies van oud-Chineesch porcelein (Lange Lys met de bouquet) dat het gemeentebestuur van 's Gra- venhage als geschenk aanbood ter gelegenheid van het huwelijk van de Koningin. Eerste Kamer. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine wordt als lid van de Eerste Kamer opgevolgd door prof. jhr. mr. B. C de Savornin Lohman Ingezonden Mededeelingen Indien de huid van handen, ge laat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond verzachtende en spoedig genezende Doos 30 ct. AXEL, 9 Maart 1926. In verband met het door den Gemeenteraad genomen besluit tot aanbieding van een tienjarige garantie van f 17000 voor het ver krijgen van electriciteit in onze gemeente, hebben alhièr de anti- revolutionnaire kiesvereeniging en de Roomsch Katholieke kiesver eeniging ledenvergaderingen ge houden, naar aanleiding van de adresbeweging om dat besluit in getrokken te krijgen en om zoo mogelijk de houding te bepalen welke hun afgevaardigden in den Raad te dien aanzien zullen nemen. Naar we vernemen, is men in de a-r. kiesvereeniging ondanks druk bezoek en langdurige bespre king, tot geen resultaat gekomen, terwijl de R.-K. kiesvereeniging van haar afgevaardigde de toe zegging kreeg, dat hij het request aan den Raad zou steunen. Zondagmiddag werd bij den heer Ch. de Keijzer alhier een geanimeerde schieting gehouden op de liggende wip, waaraan door 43 schutters werd deelge nomen. De prijsvogels werden resp. geveld door de heeren F. Pauwels te Axel, A. Kaas te Sas van Gent, L. Meert te Sluiskil, Cl. Audenaerde te Zuiddorpe, P. Audenaerde, Ch. de Keijzer en H. Lippens te Axel, C. Rijckaert te Wachtebeke, A. de Smet en Aug. Rottier, beiden te Westdorpe. Uit Zaamslag In den nacht van Donderdag op Vrijdag j.l. is door onbekende oorzaak afgebrand een uit stroo en riet bestaande bergplaats van den veehouder L. Bolleman aan de Reuzenhoek. In die bergplaats bevonden zich 2000 K.G. wei- j dehooi, twee zwingelmolens en een braakmachine, welke alles een prooi der vlammen werd. De eigenaar was niet tegen brandschade verzekerd en lijdt alzoo een schade van 300 a 400 gulden. Uit Koewacht. Door Burg. en Weth. van Koe wacht is voorgesteld om na des kundig advies het nieuwe tarief voor electriciteitsvoorziening te bepalen als volgt In de maanden Maart tot en met October voor verbruik van electriciteit gedurende den spertijd 55 ets. per K.W.U in de maanden Januari, Februari, Nov. en Dec. f 0,50 per K.W.U- bij gebruik var» een motor gelijk of grooter dan V, paardenkracht en bij gebruik van een motor kleiner dan Vj P.K. f 0 55 per K.W.U. het geheele jaar door. Een 4-tal ingezetenen hadden een aanvraag ingezonden om met de gemeente een contract af te sluiten over het leveren van een bepaald aantal K.W.U. electriciteit tegen goedkooperen prijs. Over deze aangelegenheid is men in correspondentie met bestuur van de P.Z E M. en zal antwoord afge wacht worden Wanneer de installatie van den Heikant klaar is, zullen bijna alle wijken dezer gemeente bij het electrisch net zijn aangesloten, alleen de wijk Ferdinanduspolder mist dan nog het electrisch licht Dit komt, omdat deze wijk zoo ver van de andere wijken ver wijderd ligt. Om echter deze wijk ter hulp te komen, zullen binnen kort onderhandelingen geopend worden met de gemeente St. Jansteen om over de wijk Absdale aansluiting te verkrijgen. Naar Zei. meldt, heerscht te Koewacht sinds eenigen tijd onder de kinderen de kinkhoest. Het meest worden kinderen tus schen 2 en 12-jarigen leeftijd aangetast. Gelukkig vertoont de ziekte geen kwaadaard karakter en vallen er geen sterfgevallen te betreuren. Door den gemeenteraad van Koewacht werd f 25 subsidie toe gezegd voor de landbouwten toonstelling alhier. Voor den Watersnood. Te Boschkapelle heeft de col lecte naar „Zei" meldt, f255 op gebracht en te Ossenisse f269, benevens gebruikte kleeren, 500 Kg. tarwe, 300 Kg. aardappelen en 150 Kg. bruine boonen. In aanmerking genomen, dat die plaatsen zelve heel wat op te knappen hadden tengevolge van den hoogen waterstand, zijn bovengenoemde bedragen niet gering te achten. Bij beschikking D. van O. is aan den dienstplichtige der lichting 1925, P. J. van Riet, uit Hengstdijk en behoorende tot 14 R. 1., verlenging van uitstel van eerste oefening verleend voor den tijd van één jaar. Bij beschikking D. v. O. is aan de dienstplichtigen der lich ting 1921 C. d'Hont uit Neuzen en A. Pardon Hengstdijk en den dpi. der lichting 1925 L. Leen- knegt uit Hengstdijk, uitstel van eerste oefening verleend voor den tijd van één jaar. Meermalen hebben wij er reeds op aangedrongen de regels van het verkeer goed toe te pas sen. Wat de gevolgen kunnen zijn, als men dit niet doet, blijkt uit den uitspraak van den kan tonrechter te Middelburg, o.a. werden 11 personen tot boetes van f 0.50—f5 veroordeeld we gens het rijden met een rijwiel aan de linkerzijde van den weg. Sportnieuws. Zaterdagmiddag speelde Axel II alhier tegen een elftal scholieren van de Ter Neuzensche H. B S. Bij de rust was de stand 00; het einde kwam met een 5—0 overwinning voor Axel. Zondagmiddag was hier F. C Waeslandia van Burght op bezoek bij het eerste elftal der Oranje mannen. Voor de rust, die met 2—2 inging, was het spel van beide partijen zeer goed en buitengewoon snel. In de tweede helft schenen beide elftallen ietwat vermoeid, hetgeen ook niet te verwonderen was na het vlugge tempo voor de rust. Waeslandia wist den stand tot 4—2 op te voeren, doch toen kwam het Axelsche elftal geweldig op dreef. Bij tusschenpoozen wisten de Oranjemannen nog 3 doelpunten te maken en alzoo met 5 4 te winnen. Een kranige prestatie van de Axelsche jongens, daar Waes landia dit seizoen ongeslagen het kampioenschap behaald heeft in de competitie der aanklevende clulps van den Belg- Voetbalbond. Predikbeurten te Axel. Woensdag 10 Maart 1926. (Biddag voor het gewas). Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/, ure Ds. G-P. A. Ruysch van Dugteren, Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorin. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelbare; ln de zitting van Vrijdag wer den de volgende zaken behan deld Fr. de R., 26 j., arbeider, Ijzen dijke, werd beklaagd d2t het aan zijn schuld te wijten is geweest, dat op 17 December j.l. nabij Ponte Avancé (gemeente ijzen- dijke) gevaar is ontstaan op den tramweg, door dat hij als arbei der der Maatschappij na het ran geeren met bietenwagens er niet op heeft gelet, dat het wissel verkeerd stond, waardoor de tram, die uit de richting Pyramide kwam aan het hoofdspoor op het zijspoor liep en is aangebotst tegen een aldaar staanden bie tenwagen, en een passagier, A. A. Groosman, die in den tram zat, bloedend werd verwond en zijn beroepsbezigheden eenigen tijd niet kon verrichten. Eisch 1 maand hechtenis, voor waardelijk proeftijd 3 jaar. E. de R., huisvr. C. A. P., 34 j., winkelierster Westdorpe. was door den Kantonrechter te Ter Neuzen d d. 22 Jan. j.l. ter zake van ten laste gelegde overtreding der Boterwet, n.l. het afleveren van een hoeveelheid op boter gelijkende waar, welke bestand- deelen bevatte die niet van melk afkomstig waren, terwijl op de verpakking het woord „Margari ne" niet voorkwam. Vrijgespro ken. De ambtenaar van het O. M. was tegen dat vonnis in hooger beroep gekomen. Eisch f 100 of 100 d. hecht., met vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter. D. R., 24 jwerkman te Ter Neuzen werd beklaagd dat hij 2 Jan. 1.1. te Terneuzen heeft weggenomen een portemonnaie met f 12.65, toebehoorende aan K. Oppeneer. Eisch 1 maand gevang. De Hongaarsche valsche munters. Voor de Haagsche rechtbank werd Vrijdag behandeld de ge ruchtmakende zaak van de drie Hongaren, gearresteerd wegens het in voorraad hebben van val- sche Fransche bankbiljetten van duizend francs. De belangstelling voor deze zaak was buitenge woon groot. Onderscheidene diplomaten waren aanwezig, zoo mede vele journalisten uit ver schillende landen. Na verwerping van een door den verdediger, gevraagde nietig verklaring der dagvaarding, werd met het verhoor begonnen. De eerste beklaagde deelde mede door prins Windisch-Graetz in de zaak te zijn bijgehaald. Beklaagdes werk bestond in het brengen van verzegelde pakketten met bankbiljetten naar het bui tenland- De beide andere be klaagden moesten de biljetten in omloop brengen. Beklaagde had een echte pas van prins Windisch-Graetz ge kregen de andere beklaagden kregen valsche passen. De pak ketten door den Prins aan bekl. ter hand gesteld waren verzegeld en gestempeld met een lakstem- pel van het ministerie van bui tenlandsche zaken in Hongarije. Op 13 December 1925 is be klaagde in Amsterdam aangeko men. Daar heeft hij de valsche bankbiljetten uit de pakketten gehaald en aan zijn medebe- klaagden overhandigd. Wegens gebrek aan Holland- sche contanten heeft bekl. te 's-Gravenhage in de Passage een biljet gewisseld, echter niet de bedoeling hebbende een valsch biljet te wisselen. De verklarin gen der beide andere beklaagden kwamen in hoofdzaak hiermede overeen. Daarna ving het getuigenver hoor aan. Een huif millioen galden zoek gemaakt. Dezer dagen werd gemeld, dat eenige rechercheurs in Haarlem den directeur van een bevrach- tingskanloor hadden gearresteerd zulks op last van de Amster- damsch Justitie naar aanleiding van belangrijke verduisteringen ten uadeelo van een aantal stoom vaart maatschappijen. Nader verneemt de „Tel." hier omtrent, dat het verduisterde be drag ten naaste by 500.000.— bedraagt. Een schietpartij in een danszaal. Op een besloten dansclub in het Gebouw Olympia te Haarlem wa- ron gisteravond onder de danslu9- tigen do 24-jarige R. V. uit Haar lem en het 19 jarig meisje F. M. uit Heemstede, waarmede eerst genoemde jonge man niet officieel verloofd was. Toen het meisje met een ander danste, schoot V. op het meisje met een browning, maar raakte niet. Een tweede schot, op 25 c.M. afstands gelost, raakte haar in de linker borst. De kogel ging in de eene zy de in het lichaam en kwam er aan den anderen kant weer uit, zonder echter doodelijke verwon dingen aan te richten. Rtyk gezegend. Men meldt aan de „Rotter dammer" De weduwe B. van Splunteren te Ouddorp mocht Zondag j.l. haar 87sten geboortedag herden ken. Ze doet nog geregeld haar werk in winkel en huishouding. Al haar kinderen zijn nog in le ven, die resp. 85 62, 60, 57,55, 48, 44, en 41 jaar oud zyn. Zy is over 47 kinderen groot moeder en over 41 kinderen overgrootmoeder. Dielstallen. Te Ltrecht is aangehouden de 21-jarige J. v. d. N. te 's Hage, die in dienst was by de firma B. en v. d. A te 's Gravenhage. Dinsdagavond uit een kluis van die firma een geldkistje, waarin zich 16.000 gulden bevond, had weggeuomen. Het jougmensch moet nog al royaal geleefd hebben en geen uitweg meer ziende, had hy dezen diefstal gepleegd. Op hem werd nog ongeveer 1000 gulden gevonden. Dierenmishandeling. De politierechter te Haarlem heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen de G., uit Wor- mer, beschuldigd zijn hond op zettelijk het noodige voedsel te hebben onthouden, zoodat deze van honger ia gestorven. Overreden en gedood. Zaterdagochtend is te 's Gra venhage op het Bezuidenbout een ernstig ongeluk gebeurd, dat aaD den 56-jarigen heer het leven gekost heeft. De heer H. de R., archivaris wilde zich naar zyn kantoor begeven. Daar het zachtjes regende, had hij een parapluie opgestoken en wilde zonder zich eerst te overtuigen, of de weg veilig was de trambaan oversteken, juist toen de tram naderde. De bestuurder van de tram zag den heer de R. aankomen, begreep dat hy de tramrails wilde oversteken, verkeerde in de meening, dat hy de tram zag aankomen. Ten overvloede gaf by signalen en reed zacbjes door. Een der passagiers, die den heer de R. had zien wandelen, maar hem vlak voor den wagen eensklaps niet meer zag, be greep dat er een ongeluk ge beurd moest zyn en schreeuwde tot den bestuurder Stop Deie stopte oogenblikkelyk en toen bleek dat de heer de R. door de tram was overreden en midden onder den wagen lag. Reeds dadeljjk bemerkte meo{

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2