Nó. 95. DINSDAG 9 MAART 1 92C. 41e Jaarg. Nieuws- enAdvertentieblad voor Z ee u vv s c h - -VI aa 11 d er e 11 J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. De lastige tweelingen Binnenland. Beslissing der Kroon. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. De Kroon heeft een beslissing genomen inzake het beroep, in gesteld door B. en W. van Laren (N.H.) tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland 1 Oc tober 1924, waarbij aan het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Holland onder daarbij aan gegeven voorwaarden vergunning is verleend tot het leggen en hebben van waterleidingbuizen met toebehooren en tot het ten behoeve daarvan graven of spit ten, alsmede het tijdelijk opbre ken van de kunstbaan, in wegen in de gemeente Laren. B. en W. van Laren hadden destijds de gevraagde vergunning geweigerd. De Kroon achtte voor vernie tiging van het bestreden besluit van Ged. Staten geen aanleiding aanwezig, doch wijzigde eenige der opgelegde voorwaarden o.a. in dien zin, dat de aan het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf op gelegde onderhoudsplicht voor zakking of ongelijkheden in de wegen of bermen, als gevolg van het leggen der buizen enz. wordt gebracht van 6 maanden op 2 jaren. Als nieuwe voorwaarde is toe gevoegd, dat de verschillende teekeningen de goedkeuring be hoeven van B en W. van Laren, alvorens met de werkzaamheden wordt aangevangen. Ten aanzien van het verweer van B. en W. van Laren, dat de Raad had besloten tot het op richten van een eigen waterlei dingbedrijf, overwoog de Kroon, dat bij het gerezen geschil de vraag moet worden beslist, of Ged. Staten van Noord Holland art. 3 der Wet van 23 Mei 1892 tot opheffing van belemmeringen bij de uitvoering van werken, in het openbaar belang bevolen of ondernomen, uit bepalingen van verordeningen voortspruitende, op juiste wijze hebben toegepast. Art. 3 van genoemde wet strekt daartoe, het aan Ged. Staten mogelijk te maken het belang van een geheele streek in de provincie te stellen boven het (Engeische schets). (3 »Ik kan geen voet verzetten ol ze zitten my op de hielen ze houden de wacht in mijn eigen huis. Ze probeeren elkaar weg te kyken, maar de een is al volhar- dender dan de ander, 't Is verve lend, enerveerend Wat moet ik toch doen »Kan je de meid niet laten zeggen, dat je niet thuis bent?« «Hab ik al geprobeerd. Maar ze bleven op de trap zitten, en ik kon den heelen middag niet uitgaan Kan jy hun niet aan 't verstand brengen, dat ze naar Zuid-Afrika moeten gaan, waar ze verwacht worden «Je schijnt verduiveld veel in druk op hen gemaakt te hebben, Marion. »Dat lykt wel zoo. Charley heeft my ook al een cadeau op gedrongen deze cigarettenkoker. Kyk en niet leelijk ook.< Zy liet mij het voorwerp zier, en 't was inderdaad heel kostt aar. Waar haalde de jongen de duiten vandaan voor zoo'u duur cadesu belang van een gemeente in die streek gelegen. Ged. Staten hadden derhalve de door het Provinciaal Waterleidingbedrijf aangevraagde vergunning te toet sen aan het provinciaal belang. Uit de stukken nu is gebleken, dat het streekbelang, in deze samenvallende met het provinci aal belang zal worden geschaad, wanneer aan het gemeentebe stuur van Laren werd toegestaan, zich aan de provinciale water voorziening te onttrekken. Daarenboven zou de vernieti ging van het bestreden besluit van Ged. Staten tengevolge kun nen hebben, dat ook a n d e r e gemeenten zich aan samen werking onttrokken, omdat wat aan de eene gemeente werd toe gestaan, aan andere gelijksoortige gemeenten niet zou kunnen wor den geweigerd en derhalve de in het provinciaal belang vereischte samenwerking ernstig worden belemmerd Het gemeentebestuur heeft dus ten onrechte betoogd, dat Ged. Staten het verzoek om vergun ning hadden moeten toetsen aan de vraag, of het voor de gemeente voordeeliger moet worden geacht, zelf een waterleidingbedrijf te exploiteeren dan wel de water voorziening in haar gemeente aan het provinciaal waterleidingbe drijf over te laten. Immers de vraag, welke wijze van watervoorziening voor de gemeente voordeeliger is, is bij de toepassing van art. 3 voor noemd voor Ged. Staten slechts van bijkomstig belang, nu als vaststaande moet worden aange nomen, dat de Provinciale Wa tervoorziening in de gemeente Laren door het provinciaal be lang wordt geëischt, en het be lang van de gemeente Laren door handhaving van het bestreden besluit niet in zóó belangrijke' mate wordt geschaad, dat daar door inbreuk op het provinciaal belang verantwoord zou zijn. Ook de bewering dat door de beslissing van Ged. Staten in breuk zou worden gemaakt op de gemeentelijke autonomie gaat Den volgenden dag was 't Woensdag; Marion speelde iD de matinée. De twee satellieten wa ren dus om zoo te zeggen vry ran dienst. Charley was met valsche bakkebaarden uitgegaau, en Ed ward was bij my thuisgebleven Wy zaten te praten, maar werden gestoord door een belletje en daarop klonk in 't portaal de hooge stem van tante Agatha. Eddy had nog juist den tyd, onder een divan te kruipen. Tante was heel opgewonden dat was trouwens ieder die ik in de laatste dagen ontmoette, dank zij het lieve tweelingpaar. »Jack, verbeeld je, oom George heeft weer een schok gehad. «Alweer Wat nu «Och,* zei tacte, nu haar stem zooveel mogelyk dempend, «onder ons gezegd, geloof ik, dat't enkel zijn ontstelde verbeelding ia. Je weet, hy is al jaren zoo hoe zal ik 't zeggen een beetje «Geschilf,* antwoordde ik. «Jack, ik verzoek je niet zulke vulgaire uitdrukkingen te gebrui ken. Oom George is soms wat vreemd. En als hy zoo'n schok krijgt, als hy nu weer gehad heeft «Wat is er dan gebeard «Inbraak. Hy vertelt, dat een volgens de Kroon niet op, omdat de plaatselijke verordeningen niet treden in hetgeen van provinciaal belang is en de beslissing om trent het provinciaal belang niet aan de gemeentebesturen, maar aan de provinciale besturen en aan de Kroon toekomt. En nu de electriciteitskvrestie. Daar deze waterleidingskwestie gevoegelijk is te vergelijken met de kwestie „zelf-explotatie" van electriciteit in onze gemeente, achtten we het niet van nut ont bloot om vooral de overwegingen die de Kroon hebben geleid om Laren in het ongelijk te stellen, hier in zijn geheel op te nemen. Hoewel het ons spijt, in verband met hier gehouden vergaderingen, dat we door omstandigheden ge noodzaakt waren dit betoog, aan vankelijk voor ons nurrimer van Vrijdag ji. bestemd, uit testellen tot heden. Aanvankelijk sympathiseerden ook wij met de mogelijkheid van zelf-exploitatie en het principe „baas in eigen huis" wordt dan ook door besluiten als thans door de Kroon genomen, niet ernstig opgevat. Waar de grenzen daarvan zijn, ligt voor ons in het onzekere, maar het gaat wel in de richting van de veel be streden socialisatie van bedrijven. Maar ter zake. Nu uit de beslissing van den Raad niet alleen, maar ook uit die in hoogste instantie uitge sproken, is gebleken, dat ge meentebelang ondergeschikt is aan het provinciaal belang acht ten wij een verder ageeren daar tegen van geen waarde. Of moe ten we de adresbeweging en de vergaderingen der kiesvereni gingen beschouwen ais een pro test tegen de houding door de overheid in dezen aangenomen Want zeker is, dat de voorstan ders van zelf-exploitatie het als een grief beschouwen, dat de mogelijkheid daartoe niet nader door B. en W. is onderzocht, of althans niet zoodanig overtuigend bestreden is door den Voorzitter van dat College, dat een protestbe weging, zooals nu is uitgelokt, achterwege had kunnen blijven. Men wist nu eenmaal, dat er een streven in die richting be stond en behalve dat men ook ons na grondige toelichting be reid had gevonden om die zaak eens klaar en duidelijk voor het publiek uiteen te zetten, had dit toch ook ten raadhuize kunnen geschieden. Het goldt hier niet een of twee raadsleden, of den Directeur der gasfabriek, of mo gelijk de gascommissie, maar de handteekeningen op de lijsten, welke nog in circulatie zijn, be wijzen, dat een groot deel der burgerij belang stelt en belang heeft bij deze kwestie. Afgezien nog van het feit,, dat er een opdracht van den Raad bestond, volgens welke een on derzoek naar de mogelijkheid van zelf-explotatie zou worden ingesteld en waaromtrent tot op lieden nog geen rapport was uit gebracht. Nu kan men daar lang en breed over praten onzerzijdsch onthouden we ons van commen taar in deze. Wij willen alleen mededeelen, dat naar aanleiding van elders door ons ingewonnen inlichtingen wij thans overtuigd zijn, dat de protest-beweging waaraan wij ons intusschen had den ontrokken, zal blijken te zijn een storm in een glas water. Hoogstens kan deze actie nog leiden tot persoonlijkheden,doch de zaak zelve, de electrificatie zal er eer door geschaad, dan gebaat zijn. Want aangenomen, dat de Raad te vinden was voor intrekken van het genomen besluit en op zelf exploitatie aanstuurde, dan zou dat weer een lijdensweg van jaren worden, gedurende weike men van de eene in de andere procedure viel, om toch te ein digen met een beslissing als voor Laren gevallen is. Men moest dan weer opnieuw beginnen met de Prov. Z. El. Mij., zoodat er misschien nog een 5-tal jaren zouden verloopen, eer we stroom hadden. kerel met bakkebaarden en eeD gekken neus in zijn appartement is gekomen, terwijl bij afwezig was, en daar iets van hem gestolen heeft. Oom kwam juist thuis eu vond den man in zijn zitkamer. Doch de kerel vordweea zoodra hij hem zag. Tenminste, zoo ver telt oom, maar ik ben geneigd te gelooven, dat oom 't zich inbeeldt. Hij is niet weer volkomen in orde geweest sinds den dag, toen by Edward scheen op straat meende te sien.t Tante bleef niet lang, en zoodra zy de kamer uit gezeild was, kroop Eddy onder den divan uit. «Dus daar gapte hij dien mooien cigarettenkoker, de schurk Een waardig lamilielid bestelen Foei De kerel boort in de gevangenis thuis U «Hij hoort in Zuid-Atrika thuis,* zei ik nydig, «en jy ook Eenmaal op gang vond ik al mijn oude weisprekendheid terug en wel een half uur lang onder hield ik hem over zijn plichten, over de eer der familie, over Zuid- Afrika, dat ik schilderde als het paradijs der aarde... Maar 't gaf my niets. Al wat de kwajongen deed, was maar al doorzeuren over decigarettenkoker. Hy meen de, dat Charley hem daardoor dn loef af gestoken had Eu toen die sinjeur van de wandeling terug kwam, was er een heel pijnlyke scène. De broeders ble ven den heeien avond door kijven, ik hoorde hun kryschende stem men nog, toen ik, als solied meuseh, my naar bed had begeven. Wanneer die kerels eigenlijk sliepeD, begreep geen mensch. De toestand in myn woning be gon wat ongezellig te wordeD, daar de heeren Charley en Edward niet meer met elkaar sprakeD. 'n Ver velend idee, gasten te hebben, waarvan de een precies doet ot de andere niet bestaat. Dat kon natuurlijk niet lang duren er moest een eiDd aan komen maar als iemand my een dag te voren had voorspeld dat 't zoo zou gaaD, had ik hem nooit geloofd. Des Vry dag-morgens kwam Charley bij mij en sprak «Jack, ik heb er eens over na gedacht.* Waarover «Over alles. Over dat blyven in Londen terwyl ik in Zuid-Atri ka behoorde te zijn. 't Is eigenlijk niet in orde. Jack, ouwe jongen* Ik schrikte er van. «Je gaat weg «Ja, Als je 't tenminste goed En dat zou eigenlijk te betreu ren zijn. Want als het feit daar is, dat de P. Z. E. M. ons nog dezen zomer stroom w i I leveren, dan moeten we die gelegenheid aangrijpen. Alleen niet on voorwaardelijk, maar onder be hoorlijke toezeggingen, welke misschien nog wel te ontleenen zijn aan het destijds aangeboden ontwerp-contract. Wij wachten en hopen. Een overzicht van de watersehade. Ruim twee maanden na den doorbraak in den rechter Maas dijk bij Nederasselt, welke naast de minder ernstige door braken in Zuid- en Noord-Lim burg de oorzaak is geworden van schrikkelijk veel ellende en enorme materieele schade, staat nu nog hier en daar het water in de huizen der laagst gelegen streken van het overstroomings- gebied en waar het water verdwenen is zien wij de ern stige gevolgen van de ramp. De „Avp" heeft getracht een overzicht te krijgen van de schade, zooals deze thans kon worden geconstateerd, zonder overdrijving als gevolg van zenuwachtigheid en haast en gebaseerd op offici- eele gegevens. Ongeveer 175 gemeenten lagen in of grenzen aan het overstroo- mingsgebied. In het grootste gedeelte dezer gemeenten is geen of zeer onbelangrijke schade aan gericht. Zelfs plaatsen, die mid den in het water hebben gestaan, behooren hiertoe, voornamelijk in Limburg, waar 41 zoogenaamde watergemeenten zijn. Het grootste gedeelte dezer 41 gemeenten heeft bij hoogen stand van de Maas steeds last van het water. De buitengewone hooge waterstand en vooral de snelle was in de laatste dagen van het vorige jaar, zijn oorzaak geweest, dat ook in verscheidene Lim- burgsche watergemeenten belang rijke schade is aangericht. De cijfers omtrent de schade vindt dat die brave Jenkins een reisbiljet voor mij haalt. Ik sou jou willen vragen, of je mij 't geld even voorschieten kunt. Je hebt toch niets tegen het plaD »Er tegen?....* Welsprekend was mijn handdruk. «Dat is dan in orde. Zag, geen woord hierover aan Edward, hoor «Gaat die dan niet meo Charles schokschouderde. «Gelukkig niet! 't Idee, met dieu knul aan boord te sijn, jaagt mij al de koorts op 't lijf. Geen woord Zeg sou er nog wel een hut te krijgen syn 't Is kort dag.» «Natuurlyk riep ik uit. «Eer der dan wij deze kans op uitred ding te laten ontglippen, kocht ik de heelo boot.* Haastig zocht ik 't verblyf van mijn trouwen Jenkins op. «JenkiDs, ga dadelijk naar 't kantoor van de Union Castle om een plaats te bespreken op de boot die morgen vertrekt, voor meneer Cnarlry. Hij gaat ods verlaten.* «Ja, meneer* «Meneer Charley wenseht dat er niet over gesproken wordt tot meneer Edward.* (1Slot volgt), i'f"-

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1