Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vrj aan deren. Van een teruggekeerden zondaar De lastige tweelingen No. 94. VRIJDAG 5 MAART 1926. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden, Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. In het „Maandbericht" van het Nederi Jack London-Verbond ver telt de redactrice, jonkvr. E. des Tombe, het volgende: Een onzer Jeugdbeden gedroeg zich niet zooals wij dat verwach ten feitelijk deed hij het érgste wat hij doen konhij ging naar een circus. Het kwam zóó, hij hield zóó veel van dieren, dat hij, natuur lijk immers? lid werd van een Verbond, dat zooveel als „dieren- beschermen" beteekende. Wat een circus eigenlijk was, daarvan had hij zich nooit recht reken schap gegeven. Jawel, dit Ver bond had „wetten", zooals hij het noemde, en hieraan was hij ongehoorzaam. Dat het géén „wetten", maar „belof- t e n" waren, die hij niet hield dat had hij zoo gauw niet be grepen. En tóch is er over dien zon daar vreugde, want hij schreef een brief, die mij zoo innig veel genoegen deed en waarvan ik niet kan laten het laatste deel hier te laten volgen ....„lk ben verleden jaar met een vriend naar circus „Henny" geweest. We zaten op een guldensplaats, heelemaal boven. No 1 zou een rit van eenige ponny's voorstellen (U moet weten, dat ik nooit te voren naar een circus was ge weest) ik vond aan deze rit niets aan, en ik zat met mijn duimen te spelen, op de bekende manier. No. 2 van het programma zou een groep elanden voorstellen. Een dame opgesierd met kla tergoud en reuze koperen ringen kwam binnen en 12 beesten volgden. De dieren liepen een paar maal rond, toen begonnen de menschen allemaal (behalve ik) te klappen. De dame klapte met een zweep en de beesten knielden alle om haar. Eén wilde er niet en het wijf, (u moet me niet kwallijk nemen, dat ik haar zoo noem) sloeg het dier voor de pooten, het beest (Engelsche schets). (2 »Kerel,t vervolgde Charley, »ik maak je mijn compliment over je vriendin. Een heele poos heb ik met baar heel gezellig gepraat. Wy zyn geestverwantentwee zielen en één gedachte. En daarom heb ik Eddy laten schieten bij Waterloo Station en ben hierheen teruggekeerd, 't Idee, naar Afrika te gaan, en zoo'n engel bier achter te laten I Zuid-Atrika heelt 't tot dusver zonder mij gered en zei 'took verder wel zonder my «tel len. Daeht je van niet >Maar die meneer dan, die ja vader belooid heeit, dat hij jou aan een betrekking zou helpen »0, die krygt Eddy toch. Eddy is een baas van een vent. Moge lijk wordt hy er schatrijk. Ik gun 'them van harte, hoor Maar nu moet je mij excuseeren. Ik heb wat koppijn (hoe ik er aan kom, weetik niet) en ik ga Jenkins opzoeken, of die niet wat heeit om mij op te kikkeren. Ik ver nam, dat die knecht van jou 't geheim ven zulke middeltjes bezit weigerde nog, het mensch ha merde zonder medegevoel verder, de tranen sprongen mij in de oogen, ik werd vuurrood, 'k gaf een reuze gil, zonder dat ik weet hoe het kwam. 't Mensch hield op, en alle menschen keken naar mij en ik kreeg van mijn vriend, een por tusschen mijn ribben, ik bloosde geweldig, en had spijt dat ik zoo te keer was gegaan. Maar één ding weet ik wél, ik beloof u eerlijk nooit, nooit meer naar een circus te gaan". Neen, jongenheb er géén spijt van dat je zoo te keer ging. Durf alt ij d je gevoel te volgen! Als alle of vele der toeschouwers dat óók hadden gedaan, dan zou het eind van den gruwelijken lijdensweg der kunstenmakende dieren in het gezicht komen Het is het donime, blinde publiek, dat vastgeworteid in zijn oude zelfzuchtige sleur deze dingen blijft verdragen, „mooi" vindt en ervoor in de handen klapt. En zóó, de ware schuldige is, dat deze wreedhe den nog worden bedreven Ziet gij, Jack-Londonners, dat de beloften, die gij aan het Ver bond doet, logisch zijn Ook, omdat een waar dierenvriend niet kan en niet w i 1 genieten van de vertooningen van kunstma- kende dieren. Tweede Kamer. Dinsdag werd na een gedwon gen rustperiode van een week of tien weer vergadering gehou den. De voorzitter, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck opende om 1 uur de zitting en hield de volgende rede „H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden vierden den 7en Febr. j.l. in den huiseiijken kring Hoogstderzelver 25-jarig huwelijksfeest. Het spreekt vanzelf dat ook in de Tweede Kamer der Staten- Generaal behoefte wordt gevoeld uiting te geven aan den harte- Dat zal jij 't beste weten. Tot straks Eu u moogt 't gelooven ot Diet pas was Charley verdwe nen of de deur ping weer open en binnen trad Eddy, frisch en blozend als de dageraad. >0 tante zuchtte ik. »Dag Jack !c riep Eddy lachend. Wat zeg je er wel van 't Spy t me om dien goeden Charley, maar er was geen keuze. Ik beu op 't Station aan zijn waakzaamheid ootkomen en in een taxi gewipt. Hij zal niet weten wat er gebeurd is, maar ik kon niet anders Als je geweten had, dat ik mij inder daad nasr Zuid-Afrika zou laten trausporteeren, had je mfj gister avond niet aan die juffrouw Ward moeten voorstellen. Zie je, ik ben niet de man om op de eerste de beste verliefd te wordeD. Maar als ik de ware genegenheid voel en die voel je direct houd ik er Diet van, tijd te vermorsen.* »Hemel!« riep ik verschrikt, »ben jij ook al verliefd op Marion Ward »Ook al Wat bedoel je met dat ook Juist wilde ik uitleggen, toen Charley zelf opdaagdeeen Dieuw mensch, dank zy de zorgen van myn wonderdokter-kamerdienaar. wensch, dat onder Gods milden zegen H. M. de Koningin en Z K. H. de Prins der Nederlanden nog jaren mogen gespaard blijven voor het Vaderland en Koninklijk Huis. Waar toch ons Volk zich zoo nauw verbonden gevoel', aan het Vorstenhuis, werden in alle dee- len des Rijks tallooze wenschen gevormd en gebeden uitgesproken voor het welzijn van het Vorste lijk Echtpaar. En hoe zou het anders kunnen Leeft immers het Koninklijk Huis niet in lief en leed met ons Volk mede Indien dit te bewijzen noodig ware, zouden de droevige ge beurtenissen van het begin van dit jaar zulks overtuigend aan- toonen. Toen heeft eene ramp, welke in menig opzicht ons Volk erger heeft getroffen dan de wa terrampen van 1880 en 1916, rijke streken van ons Vaderland geteisterd. Onze rivieren, anders de trots en de vruchtbaarheid van onzen nationalen bodem, stroomden door de gebarsten of weggeslagen dijken, de polders en laaggelegen achterlanden, ja onze dorpen en steden in. Ik weet dat ik mij tot tolk maak van een gevoel dat de Kamer met de geheele natie deelt, indien ik ons aller deel neming uitspreek jegens de slacht offers van den ramp wier welvaart en huiselijk leven door de wateren werden gestoord, wier vee verdronk, wier oogst bedierf of met hun huisraad werd weggespoeld, wier landerijen en bedrijven voor langen tijd een onberekenbare schade beliepen, en die zelf al de angsten en per soonlijke gevaren van het door de elementen bedreigde leven hebben verduurd. Intusschenernstig moge het lijden geweest zijn, maar onver gelijkelijk het voorbeeld van sa- menlijden der geheele natie. Ook thans bleek het leed nog meer dan de vreugde haar te vereenen en werd het bewaar heid, dat bij het lijden van één De tweelingen brachten elkaar op de hoogte. Ze maakten er geen ruzie over. Dau moeten wij maar zien, wie't wint,* zei Charley eindelyk. Ze deelden mij verder mede, dat ze te Loöden bleven en voor- loopig hospitaliteit vaD my ver wachtten. Een herinnering mijner zijds aan tante Agatha en aan hun papa werd met schouderop halen beantwoord. »Eu als we nu eens gingen lunchen, Jack?* stelde Ch&rhy doodkalm voor. »'t Drankje, dat Jenkins mij daar straks heeft ie slikken gegeven,schijnt verbazei d te werken op de appetijt.* Wat kon ik doen tegenover zoo'n tweespan? Wy Websters schuwen alle leugen en bedrog, maar ik was gewoon overweldigd. Er werd mij niet meer gevraagd de rollen waren omgekeerdik logeerde by mijn neven in myn eigen flat. Toen twee etmalen waren ver- loopen, werd ik verrast door een bezoek van tante Agatha. Ik daDkte den Hemel, wyl de twee lingen juist op eigen gelegenheid een wandeling waren gaan doen. Tante zag er vermoeid en ver slagen uit. Na een paar onnooxele wporden ter inleiding van bet lid het geheele lichaam lijdt. En opnieuw heeft ons land het woord van erbamen gehoord Oorlof mijn arme schapen, Die zijt in grooten nood. Dit woord van Koninklijk me- dedoogen heeft ons geheele Volk koninklijk verstaan en beoefend. Zoo moge ook uit deze vergade ring de dank der natie worden uitgesproken jegens allen, van hoog tot laag, die in de moeilijke en bange uren, die achter ons liggen, voorbeelden hebben ge geven en overleveringen nageleefd van plichtbesef, naastenliefde en hartelijke edelmoedigheid, die de groote schatten van een klein volk uitmaken. In die erkentelijkheid betrekken wij ook den rijkelijken steun en de welgemeende deelneming, welke ons land uit het buitenland mocht ontvangen. Zij zijn ons in donkere dagen eene bemoediging geweest en ook voor de toekomst het bewijs, dat wij te allen tijde op de wel gezindheid mogen rekenen, welke ons in de internationale samen leving der volken wordt toege dragen. Moge ons Volk onder den zegen van Hem, die slaat en heelt, moedig en met ongebro ken kracht de worsteling hervat ten tegen onzen eeuwenouden vriend en vijand het waterop dat weer vruchtbaar ontbloeie, wat verwoest werd opdat van de ramp, die ons land trof, spoe dig niets anders overblijve dan de herinnering aan de prachtige nationale saamhoorigheid, waar van nog het verre nageslacht ge wagen zal." Deze rede werd staande door de leden der Kamer aangehoord. Daarna werden een paar vra gen gesteld, die later aan de orde komen en werden de af- deeiingen getrokken. Vervolgens kwam aan de orde het kardinale punt, het voorste! tot Kamerontbinding. De heer Albarda hield namens de fractie der s. d. a. p. een be toog, waarin hij het recht uiteen zette tot een verzoek tot Kamer- gesprek, kwam de verrassende vraag »Jack, hond jij oom George voor gezond »Hm antwoordde ik voorzich tig. »Onder ons jongelui iD de familie noemden we hem gewoon lijk half-gaar. Heeft heeft oom George iets uitgehaald »Oom George was van-morgen tij mij eD beweerde, dat bij den geest van neet Edward heeft ge- zieD* »DeD wat van E jdy infor meerde ik. »ZijD geestzyn spook. Hij had 'm zoo duidelijk gezien in Bondstreet, of hij 't zelf was. De verschijning verdween om een straathoek bd oom kon hem niet terugvinden Zeg, er zal de twee arme jongens toch niets overkomen zyn Ik kalmeerde tante met een mooi praatje en ze ging heen, waarschynlyk om bet verhaal van de geestverschijning verder te brengen. Toen de heeren thuis kwamen, gaf ik hun een reprimande. Ze mochten niet meer op klaarlichten dag zich overal vertoonen. Ik ver telde van oom George. Doch zij deden niets dan lacheD, betoogeDd. dat zjj vrye mensohen waren en ontbinding aan de Koningin, op grond van art. 120 der Grondwet. Nu de positie van het parlement wordt aangetast, moet de Kamer z.i. van dat recht gebruik maken. Ontbinding is niet alleen een middel bij een conflict tusschen Regeering en Kamer; het moet ook thans aangewend worden nu alle pogingen tot vorming van een ministerie z.i. stuiten op de onverdraagzaamheid der rech terzijde. Na herhaalde vraag van den Voorz. of iemand het woord verlangde over dit voorstel kwam geen antwoord. Er volgde stem ming en het voorstel-Albarda tot Kamerontbinding werd verworpen met 70 tegen 24 stemmen. Vóór alleen de s. d. a. p. en de com munisten. Mr. Limburg uit de V. D. B. Mr. J. Limburg heeft aan prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van den Vrijzinnig Democratisclien Bond, geschreven „Naar aanleiding van de door den leider der partij, mr. Mar- chant, tegen mij gerichte per soonlijke aanvallen, waarop ik mij niet zal verwaardigen te ant woorden, heb ik de eer u mede te deelen, dat ik bedank als lid van den Vrijzinnig-Democrati- schen Boud. Ik zal dus dezer dagen mijn ontslag nemen als lid der Prov. Staten van Zuid-Holland, waar door ik tevens ophoud lid van Gedeputeerde Staten te zijn." Een nieuw Ministerie. H. M. de Koningin heeft Maan dagmiddag de formatie van een extra parlementair kabinet opge dragen aan Jhr. mr. D.J. de Geer. Alvorens deze opdracht in be raad te nemen, heeft de heer De Geer verzocht eenige besprekin gen te mogen houden. Deze hebben tot het resultaat geleid, dat hij gisteren aan Hare Majesteit de voigende ministers heeft voor gedragen Buitenlandsche Zaken jhr. mr. H. A. van Karnebeek in hun vrijheid niet belemmerd wilden wordeD. Ze spraken er zelfs van, vermommingen te koo pen valsche baarden en neuzen vaD was Dan kan jij weer gerust slapeD, Jack. Wij willen je niet in moei lijkheden brengen door ons bezoek, en je kunt ons overigens beschou wen als paying guests.* Ik was verslagen over rooveel onbeschaamdheid en ging troost zoeken bij Jenkins. Maar hy haalde de schouders op en mom pelde soo iets van »de jeugd, meneer Een paar dagen later kwam Marion Ward binnenrollen, tegen theetyd. Ze keek de kamer rond, eer ze ging zitten. »Je Deven niet thuis, Jack »Goddank niet »Dan zal ik je vertellen, waar ze zijn in mijn zitkamer, elk in een hoek, wachtend tot ik kom. Jack, dat moet uit zyn »Jy schyot ze nog al aikwyla te zien, Marion,* 't Arme kind zag er zeer op gewonden uit en ze had geeD geduld, te wachten tot Jeokirs, die de thee binnen bracht, weg was. Wordt vervolgd),

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1