Kostelooze Inenting. Dames gaat mee met Dw tijd! Vüldampf WaschmaÉfle Yereeniging tot bevordering y. b. Vreemdelingenverkeer, S haarrol of vlecht F. ORLEBEKE CANADA. is de beste en de voordeeligste. Bekendmakingen. Advert en tien. Groote Propagantlavergadering Woensdag 3 Maart a.s., Vreemdelingenverkeer een algemeen belang! bobbed (polka) R G. P. V LAAN DEK. Daarom hebben B en W. de zaak in handen gesteld van de justitie. De meeste onregelmatigheden dateeren van vóór 1914, terug loopend tot 1894. De oud-ontvanger de heer E. K., heeft de gemeente verlaten. Volgens bij de autoriteiten te Deventer ontvangen bericht, is het lijk van den oud-gemeente-ont- vanger E. Kdie voortvluchtig was na de ontdekte malversaties in de gemeentekas, te Zeist ge vonden. Mijnhardt's Hoofdpijntabletten stillen spoedig de ergste hoofdpijn B Inbraak. Donderdagavond hebben in brekers zich toegang verschaft tot de zaak der Coöperatieve melkslijtersvereeniging te Am sterdam. Het doel van het bezoek gold de in het kantoortje staande brandkast, die de heeren van het inbrekersgilde zonder veel plichtpleging hebben opgetild en in een leegen melkwagen hebben gesjouwd. Daarna zijn zij er mee vandoor gegaan. Als er verder niets bijzonders zou zijn gebeurd, zou men waarschijn lijk nog niet weten, waar zich de brandkast bevond. Echter, omstreeks half twaalf gisteravond zag een nachtwaker een man loopen, die een melk wagen voortduwde. Nauwelijks was de man gepasseerd, of hij hoorde een plons als van een zwaar voorwerp, dat in het water viel. Op hetzelfde oogenblik zag de nachtwaker, dat de man het op een loopen zette. De nachtwa ker achtervolgde den kerel, maar verloor hem al spoedig uit het oog. Hij keerde toen terug en zag daar den melkwagen in het water liggen. Met een stok haalde hij uit het water een regenjas, een pantelon en een colbertjasje. De melkwagen zelf was aan vankelijk niet boven water te krijgen. Eerst toen er politie- assistentie verschenen was, ge lukte het met vereende krachten de melkkar op den beganen grond te halen, en toen bleek zij een gesloten brandkast van ongeveer een meter hoogte te bevatten. Toen de trein, die even vóór zes uur uit Groningen te Wildar- vank arriveert, was vertrokken, kwam een bejaard reiziger aan iemand van het stationspersoneel die toevallig over het perron liep, mededeelen, dat hy een ongeluk had opgeloopen, omdat hij uit den trein was gevallen. Het bleek toen, dat de linkerarm van den man ernstig was verwond. In plaats van aan den perron kant stapte hij aan den slootkant op de treeplank en stond daar nog toen de trein zich weer in beweging zette. Door den schok viel hij van de treeplank en ge raakte met zyn linkerarm onder de wielen. Door de duisternis en doordat de ongelukkige aan den slootkant lag, werd hij niet opge merkt. Waarschynlyk is hy later by zijn positieven gekomen. De stationsambtenaar gaf direct kennis aan dokter en politie. By onderzoek bleek de arm totaal versplinterd. Nadat ean genees heer den patient verbenden had werd hy per auto naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd. De arm is geamputeerd. Een begrafenis. Donderdag zijn onder veel blijken van deelneming de slacht offers begraven van den brand aan den Noot dblaak te Rotterdam. Van het ziekenhuis trok de stoet langs het totaal uitgebrande huis, waar eenige oogenblikken werd stilgehouden. Daarna toog hy langs de honderden, die langs den weg stonden, naar het Oost- Einde, waar voor het huis van een der familie-leden wederom «ven werd stilgehouden, om ver volgens de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk te bereiken. Op de begraafplaats waren duizenden bijeengekomen om van deze droeve uitvaart getuige te zyn. In de kapel, waar genoodigden aanwezig waren, werden de drie kisten opgebaard die der kinde ren ter weerszij van die waarin het stoffelijk overschot van de moeder rust. Zestien kransen dekten de baren. In de kapel sprak ds. J. E. v. d. Valit, van Kralingen. Spr. bracht woorden van troost voor de zoo zwaar getroffen familieleden er op wij zende hoe gezien de ongewone belangstelling blijkbaar de geheele burgerij begaan is met hat lot van de familie. De ko ningin heelt een telegram van deelneming gezonden aan den maD, die op het oogenblik nog in hetziekeDhuisverpleegd wordt. De Markelosche boeren veroor deeld. De rechtbank te Zutfen deed uitspraak in de strafzaak tegen de 16 landbouwers uit Markelen- broek, die tydens den jongsten watersnood in de buurtschap Dor- therhoek ouder Laren een dyk doorstaken, om zoo te bereiken, dat hun gronden minder over last van het water zouden on dervinden. Zy zijn allen ver oordeeld tot een maand gevan genisstraf. De eisch was drie maanden. Zestigduizend dwangbevelen. Aan het 3e kantoor der Directe Belastingen te 's Gravenhage zijn volgens de „Rsb." niet minder dan 60.000 dwangbevelen uit gereikt 22 deurwaarders zyn er voor noodig om de meuschen van dit kantoor (Zuid Binnensingel), die wonen in Hobbemakwartier, Transvaal wijk, Laakkwartier e.o. aan hun belastingplicht te her inneren. Doch hoe meedoogeloos de fis cus in sommige gevallen ook op treedt, toch zijn duizenden aan slagen niet-invorderbaar. Een moedige jongen. Het nauwelyks 10 jarig zoontje van den heer D. Wolsink te Hen gelo heelt zich dezer dagen ver dienstelijk gemaakt door een 4 jarigen kleine van den heerDick- man, die spelende in de Laak bij de boterlabriek was geraakt te redden. Toen hy het kindje drij vende zag, bedacht hij zich geen oogenblik doch begaf zich direct te water en wist het zoolang boven te houden, tot hulp van grooteren kwam opdagen. Inbreker aangehouden. Vrydag heelt de 23-jarige F. M., een berucht iu breker in de Residentie, die reeds gedurende eenige jaren in de strafgevange nis te Scheveningen ingesloten is tot het ondergaan van een langdurige gevangenisstraf, kans gezien uit de gevangenis te ont vluchten. Tydens de gymnastische spelen welke de gevangenen op de bin nenplaats der gevangenis uitvoe ren, bemerkte een der bewakers, dat M. er niet meer was. Op het zelfde oogenblik zag hij den vluchteling op het dak van een bijgebouwtje zitten. M. maakte eensklaps een sprong van ongeveer 3 M., klemde zich met beide handen aan den bui tenmuur vast en was in een oogen blik verdwenen. Een uitgebreid terrein rond de gevangenis, benevens alle toe gangswegen naar de stad werd door politie-agenten rechercheurs rijksveldwachters en personeel van de hondenbrigade afgezet. M. was over een sloot gespron gen en zoo gekomen in de tui nen van de kweekerij Klein Zwitserland", toebehoorende aan den heer V. en kroop onder een der matten, die gebruikt werden om de kassen mee t@ bedekken. Ongelukkigerwijze zag de heer V., die juist in de nabyheid was, dat hij onder de mat kroop, en ging naar hem toe en vroeg wat hij daar uitvoerde. M. zeide Laat me maar loo pen, ik doe niemand kwaad. Maar ik ben uitdegevangenisontvlucht en als ik weer gepakt wordt, moet ik nog 3 jaar brommen." De heer V. voelde er echter niet vpel voor den man te laten ioopen hij hield hem vast en gaf onderwyi last aan een van zijn knechts de po litie te waarschuwen. Deze verscheen spoedig en nam den vluchteling van den heer V. over. Te hooge verzekering. De heer Lek, een te Londen wonend Nederlandsch koopman, heeft een prachtige verzameling postzegels. In 1923 heeft hij se tegen brand, diefstal enz., laten verzekeren voor 12.000 pd. st. Een paar maanden later heeft hy de waarde zyner collectie nog eens opnieuw berekend op grond slag van de aangegeven waarde in de bekende postzegeicatalogi en sloot toen een nieuwe polis voor 41.000 pd. st. Iu Februari 1924 werd zyn verzameling ech ter in een hotel te Berlijn, waar hij toen verbleef, gestolen. Een gedeelte van de collectie is later teruggevonden. De verzekerings maatschappij bleek echter aan vankelijk bereid te zijn 30.000 pd. st. te betalen. Na verder onderzoek meende de maatschappij zich echter te kunnen beroepen op een clausule in de polis, volgens welke zij van al hare verplichtingen ontheven is, wanneer blijkt, dat er een te hooge waarde van het verzekerde is opgegeven. Op grond daarvan weigerde Lloyd's te betalen, waarop de heer Lek zich tot den Londenschen rechter richtte. De ze laatste nu heeft de maatschap pij in het gelyk gesteld. De heer Lek moest ook nog de kosten van het proces betalen. Als een vogel tegen de draden. Een militair vliegtuig vloog on der den Eiffeltoren, raakte den draad van de antenne van het radiostation en stortte omlaag. Het vliegtuig geraakte iD brand en werd geheel vernield. De piloot kwam in de vlammen om. Tydens een diner te Lon den, dat door den voorzitter van motortabrikanten en handelaren te zijnen huize aan verscheidene vrienden en kennissen werd aan geboden, zijn 3 insluipers door een raam op de eerste verdieping binnengedrongen. Uit een slaap kamer, die lijdelijk als garderobe was ingericht, hebben zij een aantal bontmantels der vrouwe lijke gasten, ter waarde van c a. tweeduizend pond meegenomen. Vrijdagavond is in de olie tabriek Calvé Delft de werkman G. G. van een vijl M. hooge stel ling gevallen. Hij brak beide armen en polsen zyn neusbeen werd gespleten, terwijl de knie inwendig werd gekneusd. In zorgwekkeuden toestand werd hij naar het ziekenhuis .Bethel" vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Een doorslaand" betoog. Na afloop der zitting van den Thuringschen landdag is in de vergaderzaal een incident voor gevallen. Afgevaardigde Scnulze(comm.) eischte van Wünsche (uat.-soc.) die in een interruptie Schulze een oorvijg had aangeboden, dat hij deze woorden zou terugnemen. Toen Wünsche dit weigerde, sloeg Schulze hem in het gezicht, waar bij Wünsche een gebroken kaak en bloedige schrammen opliep. Godloochenaars. De afdeeling Leningrad van den Vrijdenkersbond in Rusland heett een van de hoofdkerken in beslag genomen, en op de plaats, waar eens het altaar stond, een preekgestoeite opgericht, ter ver kondiging van atheïstische pro paganda. Het aantal leden de zer afdeeling beloopt ongeveer 15000. De .Atheïst", haar or gaan, telt 25 000 lezers. De „cikke Bertha" wordt geveild. De stad Amiens heeft by wyze van aandenken van het Engel- scbe leger een tank gekregen en van de Frausche militaire auto riteiten als trofeeën een twintig tal Duitsche kanonnen. De gemeenteraad vond dezt souvenirs op den duur wat in den weg staan en heeft besloten se teverkoopen. De stad Amiens is eveneens eigenares van de beroemde .dikke Bertha" welk monsterkanon te Chignolies door de Australiërs werd buitgemaakt. „Bertha" zal eveneens verkocht worden als er liefhebbers voor zijn. Storm in Zuid-Canada. Uit het Zuiden van Canada wordt gemeld, dat door een wer velwind twaalf meuschen om kwamen, terwijl door de over stroomingen, die door hevigen sneeuwval werden veroorzaakt, nog een groot aantal menschen het leven er bij inschoot. De Sunlight Soap fabriek af gebrand. De tabriek der Sunlight Soap Cy, is door brand verwoest. De scnade wordt op 30.000 pond sterling geschat. Eén dag RQks-president. De .Vossische Ztg geeft een schets van de eischen, welke het ambt van Rijks-president stelt aan de physieke krachten van den titularis. De dienst van den President begint 'sochteus te 9 uur. Dan verschijnt de staatssecretaris,chef van het bureau van den Presi dent, voor het rapport. Hy stelt den President op de hoogte van den stand der politieke quaesties van den dag. Den Rijus-presi- dent, die intusschen kennis moet hebben genomen van alle groote binneulandsche bladen wor den voorstellen gedaan over het program van den dag, waarbij een beslissende rol de aange vraagde audiënties van de ver schillende ministers spelen. Te vens moeten vertegenwoordigers van de verschillende Duiteche landen worden ontvangen, be nevens leidende figuren uit het bedrijfsleven, van kunsten en wetenschappen, enz. Om 11 uur verschijnt vervol gens de chef van den Rijkspers- dieust, door wien zich Ebert al tijd op de hoogte liet stellen van den inhoud der groote buiten- landsche pers. Inmiddels wor den den president steeds stuk ken en bescheiden voorgelegd uit de verschillende Departemen ten, die hij moest bestudeeren. Ebert nam steeds keunis van de geregelde inkomende telegram men der Duitsche diplomaten en vertegenwoordigers in het buiten land. De ontvangst van vreemde diplomaten vult vaak een groot gedeelte van het dagelijksche pro gram, waarbij de tact van den President en zijn volkomen op de hoogte zijn van de zaken van groote beteekenis kunnen zijn. Marktberichten. AXEL. Ter graanmarkt van Zaterdag jl. waren de prijzen als volgt Tarwe f 10,— a f 12,50. Rogge f8,— a 8,50. Wintergerst f 11, et f 12, Zomergerst f9,a f 12,—. Haver f 9,— a f 9,50. Erwten f 11,— a f 14,—. Paarden- boonen f 10,— af 11,—. Duiven- boonen f 11,— af 12,—. Bruine- boonen f 10,a f 12,—. Lijn zaad f 15,af 16, Blauwmaan- zaad f a f Groen Vlas f9,af 10,—. Gebookt Vlas f 11,— a f 13,Gezwingeld Vlas f 0,80 a f0.85. Aardappels f3,60 a f3,75. Stroo f 19,— a f20,—. Koolzaad faf— Boter f2,a f2,10 Eieren f 0,057, a f 0,067,. HULST, 1 Maart. Graanmarkt. Tarwe f 12,a f 13,50. Rogge f8,—af 9,— Wintergerstf 10,— a f 11.Zomergerst f 10,a f 11,—. Haver f9,— af 10,—. Erwten f 13,— a f 14,—. Paarden- boonen f 11a f 12,Duiven- boonen f 14,— 5 f 14,25. Witte- boonen f a f Bruine- boonen f 10,a f 12-Lijnzaad f 15,— a f 16,—.Aardappels f 4,— et f4,10. Koolzaad f— a f Boter f2,10 a f2,20 per K.G. Eieren 26 stuks f 1,56. Slachtvee 11, verkocht 7. Varkens 40, ver kocht 23. Aanvoer eierveiling V. P. Z. 23000. f5 55 per 100 stuks. "Wisselkoersen. Brussel 11,357,- Parijs 9,17 Londen 12,14- New York 2.45 Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bekend, dat op WOENSDAG 3 MAART as, des namiddags 2 uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot koste looze inenting of herin- enting van hen, die zich daar toe in het Gymnastieklokaal der O. L. School aanmelden. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedatums der kinderen is het gewenscht, dat bij de aan melding worden medegebracht trouwboekjes der ouders of ge boortebewijzen der kinderen. AXEL, 25 Februari 1926. Burg. en Weth. van Axel vnd., De Burgemeester, BLOK. De Secretaris, MARIS. (toegankelijk voor alle belang stellenden), te houden op des avonds ten 77, uur op de bovenzaal bij den Heer D1ELE- MAN—Koole, Markt. ONDERWERP: Daarna HUISHOUDELIJKE VERGADERING, waar belangrijke besprekingen zullen worden gehouden met het oog op de a.s. Landbouwfeesten. Vooral zakenmenschen en ne ringdoenden verzuimt niet deze Propagandavergadering bij te wonen en u alsnog op te geven als lid. (31) HET BESTUUR. Voor diegenen, die zich in deze maand a laten knippen, maken wij 2 gratis een ss (van het afgesneden haar), s welke gemakkelijk kan wor- £5 se den aangebracht voorlang- O haarmode). 33 Prijs voor knippen met g Ondelatiegolven f I. N.B. Voor Damesbedie- ning Maandags en Donder dags geopend. Ruime salon beschikbaar. Aanbevelend, COIFEUR - AXEL. Zij, die het plan hebben op gevat om naar Canada te emi- greeten, kunnen daaromtrent vol ledige inlichtingen bekomen. Ge legenheid daartoe bestaat. Zitdag Vrijdag 5 Maart te Axel van 1-4 uur in het Hotel De Lozanne en te Hulst van 6-8 uur in het Hotel „De Beurs", alwaar J. R. SCHEELE woonachtig in Canada en P. A. VAN BOVEN te ^Rilland, aanwe zig zullen zijn. DE Je Adres ia Prijs 60ct Bij Apoth^n Drogisten, B ca

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3