PU KOL er op! Gemengd Nieuws. Landbouw. Recutszaken. En toch zien wij geen andere oplossing meer. Kamerontbinding volgens het plan van de sociaal democraten kan o.i. geen uitweg geven, aangezien geen geschil punt van groot belang aan deze ontbinding ten grondslag kan liggen. Men zal toch niet het gezantschap bij den Paus als inzet willen gebruiken van de verkiezingen? En een ander punt van geschil is er in het geheel niet. Als wij hierboven den wensch uitspraken, dat de heeren De Visser en Limburg duidelijke verklaringen zullen afleggen omtrent het door hen verrichte, is dit niet in de laatste plaats omdat het Nederlandsche volk recht heeft te weten, wie de pogingen van die twee heeren om ons volk uit dezen neteligen toestand te bevrijden, hebben gesteund en wie hebben tegen gewerkt. Wellicht kan dan ook blijken, of er wellicht krachten werkzaam zijn geweest, die elke oplossing hebben tegengewerkt om als eenig middel over te laten, dat de tegenwoordige de missionaire bewindsmannen ach ter de groene tafel blijven zitten. En daarom, omdat wij thans geen anderen uitweg zien, dan wij hierboven aangaven, betreu ren wij de mislukking van de gedane pogingen dubbel. Ons land heeft behoette aan krachtige Regeerders maar tevens aan eene gezonde samenwerking tusschen Ministers en Staten Oeneraal. En door het aanblijven van het tegen woordige kabinet zal dit laatste zeer zeker niet worden bereikt. Ons Parlement staat reeds bij het publiek niet meer hoog in aan zien. Maar als het ministerie- Colijn aanblijft en dit zich door eene oplossing van de crisis, die geen oplossing is, almachtig gaat gevoelen, zal dit aanzien nog verder dalen. En nu moge men zeggen, dat de parlementaire Regeeringsvorm heeft afgedaan, wij zien nog geen andere, die hem kan vervangen. Voor bolsjewisme en fascisme gevoelt ons volk nog slechts weinig, al worden deze stroo mingen door 'tgeen thans ge schiedt versterkt. Daarom ook hadden wij zoo gaarne weder gezonde parlementaire toestan den geboren zien worden. Maar zooals de zaken nu staan, zien wij dit niet geschieden, intus- schen wachten wij af, wat de Kroon zal beslissen. H. M. de Koningin heeft in audiëntie ontvangen de minis ters van Staat Idenburg en Corl van der Linden. Ingezonden Mededeelingen Voer Allen die Sukkelen AXEL, 2 Maart 1920. De heeren, welke zijn aan gezocht door het Bestuur der Ver- eeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer alhier om een Eere-Comité te vormen, heb ben als zoodanig de benoeming aanvaard. Het Eere-Comité be staat thans uit het Dagelijks Be stuur der Gemeente en de heeren Ph. J. van Dixhoorn, A. E. C. Kruijsse, J. A Dregmans en J. C. Bom. Moge dit goede voor beeld ook tot goede navolging strekken en de te houden propa- ganda-vergadering (zie adverten tie in dit no.) zich in een druk bezoek verheugen en velen zich nog als lid opgeven. De Ver- eeniging telt op heden pl.m. 60 leden. Ondervergadering. Donderdagmiddag werd in de Chr- school in de Nieuwstraat alhier weer de jaarlijksche bij eenkomst gehouden van de ouders der leerlingen met het Bestuui der school en het personeel. Ongeveer om twee uur opende de voorzitter de heer J. M. Oggel de samenkomst in de bestuurs kamer en begaven de talrijk opgekomenen zich naar de ver schillende klassen, waar met be langstelling de lessen werden bijgewoond en een vluchtig kijkje genomen in de schrijfboeken, welke het schriftelijk werk der leerlingen bevatten. Ook de ge maakte teekeningen en de hand werken der meisjes waren ten toon gesteld, lntusschen ontvin gen de leerlingen eenige tractatie, waarmee ze om drie uur huis waarts konden gaan. Dat half uurtje eerder vrij vonden ze na tuurlijk al even prettig als de tractatie. Nadat alzoo het werk der on derwijzers en dat der leerlingen was bezichtigd en men weer had kunnen waarnemen den vooruit gang van het onderwijs, sedert den tijd, dat de ouders dit ge noten, kwam men terug in de bestuurskamer, waar de thee werd rondgediend. Het hoofd der school, de heer Coumou nam hier het woord en sprak over de op voeding van het kind. Hij deed daarbij uitkomen, dat de leerlin gen een groot deel van hun tijd ook thnis en op straat doorbren gen en dan onttrokken zijn aan het oog der onderwijzers. M. a. w. hoe die opvoeding slechts ten deele tot haar recht komt, indien ook niet de ouders daartoe me dewerken. Alleen door samen werken van de ouders met den onderwijzer is het kind uit zonderingen daargelaten in goede banen te leiden. Lijst van onbestelbare brie ven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn, op het post- en telegraafkantoor te Axel terugontvangen over de 2e helft Febr. 1926. Binnenlandsche brieven. N. V. Maatschappij Volksbouw, Amsterdam. NOTA. Aanbevolen wordt om het adres van den afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres straatnaam en huisnummer te voorzien. Uit St. Jansteen. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is door het indrukken van een raam in de achterkeuken ingebroken bij den heer Biommaert, hoofd der R.K. School. Meege nomen zijn een rijwiel benevens enkele onbeduidende kleinighe den Maar eerst hadden de dieven een flinken maaltijd genomen. Ook bij den heer C. B. de Potter werd gepoogd in te breken, door indrukking eener ruit in de winkeldeur. Hier werden de in brekers echter in het werk ge stoord en namen de vlucht, door dat bij de pogingen om het slot open te maken de electrische schel in beweging kwam. Uit een in aanbouw zijnd huis werd een partij gips gestolen. De daders zijn waarschijnlijk over de grens gevlucht. Naar de „M. Crt." verneemt, is 't bestuur van den Bond van Zeeuwsche Veehandelaren in on derhandeling met een der groot ste stoomboot-Maatschappijen om door het vee uit Zeeland per boot te doen vervoeren tot een goed- kooper vracht-tarief te komen. Mochten deze besprekingen tot een gunstig resultaat komen, dan zou deze Maatschappij ook een personen- en vrachtboot op ver schillende trajecten laten varen. Een mooie gelegenheid roor toeristen om op voordeellge wyze de nieuwe wereld te bezoeken. Een goed initiatief is dezer dagen genomen door de Holland Amerika Lijn, met de invoering op al hare stoomschepen van een nieuwe klasse, n.l. de .toeristen derde klasse", waarbij de rei- naar de Vereenigde Staten van Amerika en naar Canada onder het bereik vau alle niet-land verhuizers wordt gebracht, die om financieele redenen de reis over den Atlantischen Oceaan te bezwaarlijk achtten. De Toeristen Derde Klasse is geheel afgescheiden van de g< - wone, voor de landverhuizer- bestemde derde klasse. Alle hutten, wandeldekken, eetzalen en rookkamers, enz. syn uitslui tend gereserveerd voor toeristen en voor passagiers, die slechts een tijdelijk bezoek aan Amerika brengen. Möd vindtin de toeristen derde klasse goed ingerichte hutten voor twee of vier per sonen, nieuwepromenade-dekken waar de passagiers in gemakke lijke dekstoelen van de gezonde zeelucht kunnen genieten of zich met allerlei dekspelen aangenaam kunnen bezighouden, ec een groo- te eetzaal waar beleefde hof meesters overvloedige en uit muntend toebereide spijzen op dienen. Aangezien de passagiers die in de Toeristen Derde Klasse reizen, niet tot ae categorie .landverhuizers" behooren, heb ben de Amerikaanscbe autori teiten erin toegestemd, de voor de landing in Amerika wettelijk voorgeschreven controle voor deze passagiers niet op Ellis- Island te houden, maar aan boord en wel onmiddellijk na aankomst van bet stoomschip, waarmede gereisd wordt. Na afloop dier controle kunnen de reizigers van de Toeristen Derde Klasse dus oomiddellyk aan land gaan. Voor deze gelegenheid worden retour-billetten beschikbaar ge steld, aan zeer voordeelige pry- zen, welke gaarne door de Maat schappij en hare Agenten, o.a. de firma Ls. van Wsesberghe- Janssens worden medegedeeld, en die tevens alle gewenschte inlichtingen verschaffen. Deze retour-billetten zijn geldig gedu rende 12 maanden na datum van atgitte op alle stoomschepen der Maatschappij. Voorwaar een eenige gelegen heid om het land der onbe grensde mogelijkheden te bezoe ken. Sportnieuws. Axel - H V. V. 0-1. Zondag speelde H. V. V. van Hulst alhier voor de competitie tegen Axel I. Reeds spoedig na den aanvang wist Hulst een punt te maken en ofschoon Axel daarna in 't veld meerendeels sterker was, wist de voorhoede van de geboden kansen geen enkele te benutten. Hetzelfde spel werd ook na de rust vertoond, zonder doelpunten te kunnen maken. Onder groote spanning kwam dan ook het einde met 1—0 voor H. V. V. De Grensstrijders speelden te Sas van Gent tegen Oranje en wonnen daar met 11 0. Wil men goed grasland, dat om het jaar geweid en gehooid wordt, dan is de volgende be mesting aan te raden. In het vroege voorjaar, aanvang Maart, wordt een mengsel van de vol gende meststoffen uitgestrooid (per H.A.) 250 Kg. kalizout 40 pet.350 Kg. superfosfaat 14 pet. en 150 Kg. zwavelzure ammoniak. Daarbij dient er op gewezen te worden, dat deze meststoffen goed en zorgvuldig vermengd moeten worden en men ze zoo gelijkmatig als eenigszins kan, moet uit strooien. Dan zal men dé beste resultaten bereiken. Politierechter te Middelburg. A. V., 54 j., caféhouder, Clinge, wegens mishandeling vanJ.Wil- laert en Maria Hansen te Clinge op 11 Jan. 1.1. Uitspraak f20 b. s. 20 d. h. P. F. de K., 35 j., werkman, Ossenisse, wegens mishandeling van zijn echtgenoote op 1 Jan 1.1. te Ossenisse. Uitspraak f 10 b. s. 10 d. h. Arrond. Rechtbank te Middelhui g In de zitting van Vrijdag werd P. B. v. d. M 28 jreiziger en udvertentiecolporteur, Sas van Gent, wegens valschheid in ge schrifte enz veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met af trek van de preventieve hecht. De eisch was 6 maanden ge vangenisstraf. Het autobusongeval bij het Thoolsehe veer. Dezer dageu is, een lijk gevon den nabij de sluis van deu Oud- Glymespolder bij Halsteren. Bij nader onderzoek is gebleken, dat dit het lijk is van de sinds het auto-ongeluk bij TholeD vermiste Grietje Franken. Ruim drie millioen gulden ingezameld. Blijkens de 39ste verantwoor ding van bij de Alg. Vereenigde Commissie ter leniging van ram pen door Watersnood ingekomen gelden is het totaal bedrag thans gestegen tot 3.123.660 87. Te Kampen hadden io den laatstee tijd des avonds tijdens de afwezigheid der bewoners, in sluipingen plaats, waarbij ver schillende groote en klein be dragen aan geld werden mede genomen, benevens enkele waar devolle voorwerpen, als gouden horloges, zilveren sigarettenko kers, enz. Zaterdagavond o a. bij het gemeenteraadslid, den heer V., die bij Ge politie de aandacht vestigde op den 25-j»rigen boter- bezorger H. E. N., van de maat schappij „De Veluwe", wonende te Zwolle. De commissaris van politie stelde zich daarop in ver binding met de Zwolscbe politie die in een koffer van den ver dachte, eenige voorwerpen van deze diefstallen afkomstig, vond. N. heeft daarop een volledige be kenteuis afgelegd. Tevens beken de bij, dat hy te Zwolle zicb vijt keer aan dergelijke misdrijven bad schuldig gemaakt. Het verzacht en geneest Een mooie gelegenheid. Na langdurige en heftige dis cussie over de gepleegde mal versatie is in den Raad van Ber gen op Zoom door den heer Van As de volgende motie ingediend De Raad van Bergen op Zoom in openbare vergadering bijeen op 26 Februari 1926 Gehoord de besprekingen in verband met de uitgebrachte rap porten over de gepleegde mal versaties Overtuigd, dat het na drie en vier jaar betalen onder den druk van het onderzoek van de aansla gen in den H.O. door H. P. M. Verlinden niet is gelijk testellen met een privé aangelegenheid Overtuigd, dat H. P. M. Ver linden kennis droeg van de we den echterlijke invulling over 1921 en 1922 in de betreffende ko hieren Overtuigd dat 't laatste deel van zijn belasting eerst op 28 Oct. 1925 na attendeering van den voorzitter van de commissie ad hoc is voldaan Overtuigd dat H. P. M. Verlin den belast was of althans zich belastte met de zorg voor de Gemeentefinanciën Overtuigd dat hij, kennis dra gende van den grooten achter stand bij de Gemeentebelastingen in het algemeen, ook kennis droeg van zijn eigen achterstand in het bijzonder Overtuigd dat met zijn mede weten sommige posten zijn ver donkeremaand, althans speciaal de zijne Overtuigd van de rekenplich- tigheid van H. P. M. Verlinden, ten aanzien van de vermakelijk heidsbelasting af te dragen door hem voor den Kunstkring; v Overtuigd dat die bedragen grootendeels door hem zijn ach tergehouden Overtuigd dat hij de Com missie ad hoe leugenachtig heeff ingelicht Overtuigd dat officieele reke ningen, bevelschriften en proces sen-verbaal van kasopname die verknoeid en valsch waren, door hem mede zijn onderteekend Overtuigd dat het onderteeke nen daarvan verantwoordelijkheid in zijn sluit Overtuigd dat H. P. M. Ver linden is: 1. Onbekwaam; gezien zijn mislukt optreden inzake Gemeen- flnanciën 2 Oneerlijkgezien zijn te kortkomingen inzake de verma kelijkheidsbelasting 3. Onbetrouwbaar; gehoord zijn onvoldoende en leugenach tige inlichtingen 4. Onfatsoenlijkin aanslui ting bij het oordeel van den pre sident van het Hof te 's Hertogen bosch Verzoekt den heer H. P. M. Verlinden de juiste consequentie te trekken uit de overtuigingen van den Raad en verlangt zijn onmiddellijk aftreden ais wethou der en niet minder als raadslid En gaat over tot de orde die volgt. In de avondvergadering heeft de raad met 8 tegen 7 stemmen deze motie van afkeuring tegen wethouder Verlinden aangenomen, Onprettige baren. Sedert eenigen tijd woonde by de logemeuthoudster T. S. aan de Boompjes te Rotterdam, ook bet echtpaar K. Mej. S. had, zonder dat haar man het wist, 4000 gespaard «n dit geld in een portefeuille verborgen in de W. C. Toen zy wilde controleereD oi het geld er nog was, vond zij de portefeuille waarin slechts 300 zat. Na de ontdekking, dat het grootste ge deelte van baar geld gestolen was, viel dadelijk de verdenking op het echtpaar K. Beiden hadden de laat9te 14 dagen groote uit gaven gedaan en zelts een ver lofzaak voor 3000 gekocht. Bovendien was mej. S. de laatste dagen door mej. K. getracteerd. Ook de politie, die in de zaak gemengd was, kwam dit verdacht voor Daarom werden K. en zyn vrouw gearresteerd. Het onder zoek werd onmiddeliyk aange vangen en daarby kon de politie bijna 3500 in beslag nemen, zoodat van de spaarpot van mej. S. nog 200 is verdwenen. Het is echter ook een eigen aardige bewaarplaats voor een spaarpot. Doodgeschoten. Zondagavond kwart voor elf is in het café van zekeren Anton Cernetz te Heerlerheide, een twee tal bezoekers, A. K. en A. M., door den caféhouder doodgescho ten, nadat zij weigerden, on danks het sluitingsuur, het lokaal te verlaten en den herbergier te lijf gingen, meldt de Crt. De caféhouder kwam zich op het politie bureau aanmelden en deed mededeeling van zijr. daad. Bij fouilleering werd op C. een re volver gevonce i, waarna hij in verzekerde bewaring werd gesteld. Onmiddellijk werd de com missaris van politie uit Heerlen gewaarschnwd, terwijl eenige politie-agenten zich naar het be wuste café begaven. Daar von den zij de beide slachtoffers, A. K. en A. M. in het lokaal op den grond liggen. Een inmiddels ont boden geneesheer kon slechts constateeren, dat bij beiden de levensgeesten reeds geweken waren, ten gevolge van verschil lende schotwonden. De herbergier schijnt in zelf verdediging gehandeld te hebben. De beide slachtoffers moeten geweigerd hebben het café te verlaten, en na herhaalde aan maning op den caféhouder zijn aangevallen, waarop deze een revolver getrokken heeft en eenige schoten op beiden loste. De verslagenen zijn beiden gehuwd. M. Crt. Weer verduisterd gemeentegeld. De gemeenteraad van Deventer heeft een spoedeischende open bare vergadering gehouden, voor afgegaan door een langdurige ge heime zitting. In de openbare vergadering zeide de voorzitter tot zijn leed wezen te moeten mededeelen, dat er een tekort van f 66.000 is ge constateerd. We hebben ging spr. voort den oud-ontvanger in de gelegen heid gesteld om zich tegenover het dag. bestuur te verantwoor den, doch hij is niet verschenen* met Verstopping of moeilijken en onre- gelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1 Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snij wonden, Ont vellingen en bij verdere Huidver wondingen.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2