Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u w s c h - V1 a a n d e r e n No. 91 DINSDAG 23 FEBRUARI I 926. 41e Jaarg. .w) J. C. VINK - Axel. Buitenland. Een protestvergadering. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. T elef. 56. - Postbus No. 6. De weg, die naar den afgrond leidt. Van alle kanten zijn we er op gewezen, is de aandacht geves tigd op het feit, dat tijdens en na den oorlog verwording is in getreden, verwording, welke zich openbaert in alle richtingen. Schandaalzaken van nimmer te voren bekenden omvang hielden slechts korten tijd de belangstel ling gevangen, verdrongen als ze werden door nieuwe feiten, an dere misdaden van verschillenden aard, waardoor een schel licht werd geworpen op misstanden, ontsproten uit eene bedorven memaliteit. Het woord degene ratie werd een gemeenplaats, tot het uitspreken waarvan zich de lippen onwillekeurig openden en welke aanvaard werd met een berustend schouderophalen. De kolommen der dagbladpers staan gevuld met breed-uitgesponnen verhalen omtrent gevallen van corruptie en wanbeheer, van moord en doodslag, van oplich ting en diefstal, dag in, dag uit een onafgebroken stroom van den sensatielust prikkelende gebeur tenissen. Dikwijls gingen namen van maatschappelijk hooggeplaat- sten door het slijk, bezoedeld in de jacht naar het slijk der aarde, in de meeste gevallen de oorzaak dezer dwalingen. Dikwijls ook moest gewezen worden op poli tieke verwording, op de in poli tieke kringen schijnbaar veldwin nende meening, dat het doel de middelen heiligt. Maar steeds werd toch ten aanzien hievan een zeker redres gevonden, bleek slechts sprake te zijn van op zichzelf staande gevallen, waar door de algemeene richtlijnen niet werden aangetast en waar boven de kopstukken der partijen zich verhieven, zij het soms ook als eenzame rotsen in een biui- schende zee. Totdat het enorme afmetende aannemende schandaal der bank biljetten-vervalsching den dood steek toebracht aan de overtui ging van hen, die nog geloofden aan politiek fatsoen bij de groote meerderheid. Het begon met Por tugal, waar de leiders Banque d'Angola in nauwe relatie bleken te staan tot regeeringspersonen, wier hulpverleening weliswaar wordt ontkend, maar die desniet temin den schijn zóó sterk tegen zich hebben, dat hunne terug roeping (afzetting?) reeds heeft plaats gehad. Het gelijksoortige geval in Tsjecha Slowakije bevat nog verscheidene onopgehelderde- punten, in tegenstelling met dat in Hongarije, waarbij de mede plichtigheid van leidende politieke persoonlijkheden onomstootelijk kwam vast te staan. En om de maat vol te maken, heeft de po litieke medewerker van de «Daily Telegraph" mededeelingen ge daan, welke niet minder behelzen dan een rechtstreeksche beschul diging aan het adres der regee ringen van enkele voormalige oorlogvoerende landen, die een systeem van fraude wilden aan wenden als thans in Hongarije is ontdekt. Zelfs de overweging van zulk een plan heft, afgezien van de uitvoering, het volksvertrouwen op in hetgeen men heeft te ver staan onder politiek fatsoen. De noodlottige gevolgen hier van kunnen niet uitblijven. Wel iswaar worden alle pogingen aangewend om aan de zaak elke politieke beteekenis te ontnemen, doch de tegenstrijdige belangen der volken onderling zullen daar toe hoogstwaarschijnlijk een on overkomelijk beletsel vormen, te meer, als de onthullingen van den diplomatieken medewerker op waarheid mochten berusten. Zoo door iets, dan wordt hier door overduidelijk gedemonstreerd op welk eene gevaarlijke helling wij, Europeanen ons bevinden, eene helling, welke rechtstreeks naar den afgrond voert. En de weg, leidende in de goede richting, zal niet bereik baar zijn dan na onvermoeid en hardnekkig pogen, voor de min der sterken tot bezwijkens toe.... N. Duitschland en de Volkenbond. Besloten is dat de 39e Vol- kenbonds-vergadering, welke heeft te beslissen over de toe lating van Duitschland waar toe overigens reeds te Locarno in beginsel is besloten zal worden gehouden op 8 Maart. Dan komt toch eigenlijk de daadwerkelijke vrede, heeft me nigeen gedacht. Doch het toe treden van Duitschland, dat de feitelijke pacificatie van Europa heet te moeten bezegelen, heeft weer eens aanleiding gegeven tot kabaal, tot intrige en tot een stillen strijd, welke thans wordt gestreden in de kanselarijen, doch die dreigt te worden uit gevochten in de Volkenbonds vergadering zelve, in welke men eerder pais en vree dan op de spits gedreven naijver zou ver wachten. Indien Duitschland toetreedt, dan zal het ook een vasten zetel krijgen in den Volkenbondsraad. En dit nu is zeer tegen den zin van een collectie Fransch-georiën teerde Staten en Staatjes, die thans een los-vasten zetel bezet ten doch aanspraak meenen te mogen maken op een permanen ten zetel. Er zijn thans vier vaste zetels Engeland, Frankrijk, Italië en Ja pan, terwijl België, Brazilië, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uru guay en Zweden het steeds zóó heboen weten aan te leggen, dat ze bij elke periodieke aftreding werden herkozen op de niet- vaste plaatsen. Een millioenen- rijk als China staat achter bij Uruguay wegens zijn binnenland- schen toestand. Spanje, ofschoon lang niet meer een groote mo gendheid, grondt zijn aanspraak op zijn historisch verleden en zijn enorm groot taalgebied vooral in Zuid-Amerika. Men wil in- tusschen weten, dat Frankrijk de aanspraken van Spanje steunt wegens zijn belangengemeen schap in Marokko en óók om als tegenwicht tegen Duitsch land en dus ter voorkoming van een Engelsche supprematie Polen en, teneinde geen scheele oogen te maken, Brazilië binnen te loodsen. De door Mussolini afgestoken rede tegen Duitschland en de door Polen in opper-Silezië ont dekte Duitsche spionnage (ten bate van welke mogendheid deze zou hebben plaats gehad, is nog altijd niet onthuld) zijn slechts enkele symptomen van hetgeen erachter de schermen wordt be kokstoofd. Mussolini zal intus- schen wel een octaaf of wat lager zingen, nademaal de Amerikaan- sche Senaat de retificatie van de schuldregeling met Italië heeft uitgesteld voor onbepaalden tijd en zulks in verband met de agres sieve politiek van Benits den Geweldige. Het is weer een in-droevig en laag bij den grondsch gebeuren, tegen alle goede voornemens en tegen alle afspraken in. Men wil weten, dat Spanje, indien het geen vasten zetel zou krijgen, zou stemmen tegen het toelaten van Duitschland en tot toe lating van een lid moet worden besloten met algemeene stemmen terwijl het zelfde Spanje in den Volkenbondsraad er toe heeft meegewerkt, dat te Locarno aan Duitschland kon worden beloofd, dat het zou worden opgenomen als lid van den Volkenbond. Vooral de Zweedsche pers heeft geen blad voor den mond genomen toen zij de vorige week dit gekonkel, dat zoo volkomen in strijd is met den geest van Lo carno, aan de kaak stelde en zij heeft met name de neutrale kleine Staten opgeroepen, front te maken tegen de overrompelingspoging door de op een vasten zetel zóó plotseling belusten, dat hun aan spraken daarop niet eens nauw gezet zouden kunnen worden na gegaan. Het is bovendien on gerijmd, dat een buitengewone algemeene vergadering, welke uitsluitend is bijeengeroepen om Duitschland op te nemen in den Bond, incidenteel zou beslissen over een dergelijke hoogst ge wichtige zaak, welke de organi satie van den Bond in de kern raakt; een procedure, welke door tal van leden zou worden be schouwd als een kaakslag voor den Bond. Ook de Britsche dominions zijn gekant tegen dergelijke overrom peling en hebben te Londen doen weten, dat zij vooralsnog geen uitbreiding wenschen van het aantal permanente Raadsze- tels, behalve dan die voor Duitsch land en dat zij verontwaardigd zijn over de Latijnsch-Europee- sche intriges, door welke de Volkenbond zou worden omgezet in een Latijnsche instelling, op welke zij geenszins gebrand zijn. Duitschland zelf zou bereids officieus hebben laten weten, dat indien voor zijn toetreden tot den Bond en zijn opnemen als per manent lid mocht worden be sloten, het aantal vaste zetels van den Volkenbondsraad uit te brei den, de Rijks-regeering zich zou zien geplaatst voor een nieuwen toestand en zij zich uit dien hoofde haar verdere handelingen zal moeten voorbehouden, even tueel haar verzoek om toetreding zal intrekken. De regeering heeft dan ook langs diplomatieken weg de vraag gesteld aan de leden van den Volkenbondsraad of er uitzicht op bestaat, dat het aan tal permanente zetels zal worden uitgebreid en daarbij gewezen op de vroeger gewisselde nota's met deze naties, in welke Duitsch land de voorwaarden heeft mee gedeeld, waarop het bereid zou zijn, toe te treden tot den Vol kenbond. Tijdens die wisseling van nota's is er van geen enkele zijde gerept over de mogelijkheid van een verdere uitbreiding van het aantal vaste Raadszetels. Heel de week is geconfereerd over deze quaestie. Sir Eric Drummond heeft van Maandag tot Woensdag te Berlijn vertoeld om met dr. Stresemann, den Rijks-minister van Buitenlandsche ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Zaken, te spreken over de orga nisatorische quaesties, welke in verband staan met Duitschlands toetreden. Briand en Vandevelde, de Fransche en de Belgische minister van Buitenlandsche Za ken, hebben druk gesproken en Briand heeft ook nog tijd gevon den om van gedachten te wisselen met Chamberlain, die Dinsdag werd verrast met een geharnaste motie van de Labourpartij, welke verklaarde, dat een vermeerde ring van het aantal vaste zetels 'n inbreuk zou wezen op de over eenkomst van Locarno, welke niet behoort te worden gesteund door de Engelsche regeering. De zoogenaamde crisis in den Volkenbond, is echter nog niet opgeheven, doch hoogstgenomen tijdelijk bij voorbeeld tot de gewone September-vergadering van den Bond gesust. Hoeveel kwaad dergelijke ma nipulaties doen, is Woensdag gebleken uit een bericht volgens hetwelk verschillende Staten in Zuid-Europa besprekingen zouden hebben geopend over het oude plan om het gebied van Oosten rijk onder elkaar te verdeelen en Weenen, naar het voorbeeld van Fiume en Dantzig, te maken tot een Vrije stad hetgeen wel niet is de juiste methode om te komen tot de Vereenigde Staten van Europa die door Briand en Stre semann zoozeer zijn begeerd, zoowel te Locarno als te Londen. De tijd zal leeren of er iets waars is in dit bericht, dat heel vermoedelijk afkomstig is van een supper-fascist, die een wit voetje wil halen bij Mussolini, die immers alles wil doen om een aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland te voorkomen; gesteld al, dat zulk een aanslui ting door beide volken die in opvatting zóó zeer uiteenloopen inderdaad zou worden ge- wenscht Naar aanleiding van het op jl. Dinsdag genomen raadsbesluit inzake electrificatie van de ge meente Axel trad hier gisteren avond in een openbare vergade ring op de heer A. Th. 't Gilde, lid van den gemeenteraad, ten einde te protesteeren tegen de wijze waarop dat besluit er is doorgejaagd, gebruik makend alzoo van de vrijheid van het woord, waar hem in de openbare Raadszitting vnd. daartoe de ge legenheid werd ontnomen. Spr. zeide niet te vuur en te zwaard te staan tegen de elec- triciteit, evenmin als hij ten koste van wat ook voor die electrici- teit is; maar evenmin is hij ook een gasdrijver, zooals hem in die Raadszitting werd verweten. Het zou spr. spijten om b v. ten voor- deele van de gasfabriek de elec trificatie te willen weren, wat trouwens niet bereikbaar is. Ook is het hem niet te doen om hier stemmen voor zich te vangen. Het is uitsluitend het gemeente belang waarvoor spr. zeide op te treden, zonder partijpolitiek of persoonlijke belangen te wil len voorstaan, al wil hij hier aan toevoegen, dat hij principiëel voorstander is van het overbren gen van bedrijven naar gemeen telijk beheer in plaats van parti culier monopolie Daarom heeft spr steeds en van meet af ge vochten tegen de gesties van de P. Z. E. Men had spr. te bewijzen, dat het gemeentebelang niet ge diend is tegen het zich met huid en haar overleveren aan die Maatschappij. Spr. zal de technische zijde voor wat de berekeningen betreft loslaten. In de 4 a 5 jaar, dat die kwestie hangende is, zijn al zooveel cijfers genoemd, dat het een dorre geschiedenis zou zijn, die op te halen. Spr. releveert dan de verschillende besluiten vanaf 1922 tot heden door den Raad aangaande electrificatie ge nomen, beginnend met het zgn. normaalcontract. Steeds heeft spr. het autocratisch optreden van de P. Z. E. M. aan de kaak gesteld. Spr. staat voor a. verplichte aansluiting der buitenwijken. b. ondergrondsche leiding. c. voldoende veiligheidswaar borgen en zoo weinig mogelijk finantieele risico voor de ge meente. Van af de behandeling van het normaalcontract was wijlen de heer Van der Hegge Zijnen, tech nisch adviseur voor onze gemeen te, de nachtmerrie van de P. Z. E. M. in 't algemeen en van dhr. Streefkerk in 't bijzonder. Spr. herinnerde aan de conferentie met de commissarissen der P. Z. E. M. en den Raad op 17 Sept., toen hij zeide, dat men Axel niet het pistool op de borst moest zetten voor de electrificatie. Later ver nam men de niet-goedkeuring van Ged. Staten van het gewijzigde contract, naar aanleiding waarvan men sprak van menschen met 2 aangezichten in Middelburg, en van welk besluit de halve wereld paf stond. Niet ten onrechte noem de men toen Axel het stiefkind van Ged. Staten. Ondanks het feit, dat de Kroon ons in het gelijk stelde, stonden we onmach tig tegen de P. Z. E. M. Het was een lange lijdensweg, die thans nog vervolgd wordt, ofschoon gebleken is, dat het met Axel is geweestkwaad kersen eten. De laatste weken echter waren de vergaderingen alhier gehuld in een geheimzinnig waas. Er werd maar steeds in stilte gecon fereerd en gecorrespondeerd, ja zelfs een telegram van geluk- wensch aan de Koningin mocht nog niet eens gepubliceerd worden. Dan wijst spr. op het verdagen der goedkeuring op de leening van f70.000 voor uitbreiding van het gasnet, omdat Ged. Staten huiverig zijn de gemeentebelangen te schaden. Voor spr. zit daar iets anders achter. Z. i. stelt men dat uit, om het gas in de buiten wijken te weren, waar de P. Z. E. M. vol actie is om de buiten wijken aan te sluiten. Toch moet spr. erkennen, dat de houding van Ged. St. in deze correct was. Drie volle maanden is het ge leden dat B. en W. opdracht kregen om een onderzoek in te stellen naar zelfexploratie van electriciteit, en ofschoon de Di recteur er zijn nachtrust aan op offerde om zijn berekeningen te maken, werd die berekening aan geen technisch onderzoek onder* worpen. Eerst op 2 Febr. werd gezegd, dat een onderzoek zou ingesteld worden en op 4 Febr. gingen de heeren naar Middel burg, waar behalve deze zaak ook de gasuitbreiding werd be sproken. maar ook de garantie voor de P. Z. E. M. I Dat zijn dus drie zaken. Spr. kon niet begrijpen, dat men de houding van Ged. St, AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1