Schrale Wind Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. in 't kort mevr. Booth toe. Hij heette haar hartelijk welkom en zeide, dat God haar gebruikte voor boodschapbrengster aan Zijn volk Mevr. Booth zeide dank voor deze wondervolle ontvangst en bracht de groeten over van den generaal. Hierna speelde de muziek „Dat 's Heeren zegen op U daal", waarop mevrouw Booth per auto naar haar logies reed. De Hulde te 's Gravenhage. Gisteren zijn de Koningin en de Prins van het Loo in de Residentie teruggekeerd. Langs den weg, die zij van het station naar het Paleis volgden, stonden overal corporatie's met banieren opgesteld, als brengend een heil- groet aan het jubileerende vor stenpaar. Op het Paleis werd het huldeblijk der Haagsche bevolking aangeboden. Het bestond in een geschilderd portret van Prinses Juliana. Om half negen had in de Groote Kerk, waar 25 jaar geleden ook het huwelijk werd ingezegend, een plechtige samenkomst plaats van afgevaardigden van vereeni- gingen, autoriteiten en genoodig- den, vertegenwoordigend 250 or- ganisatie's. De Koningin en de Prins wer den door een zangkoor, begeleid door orgel en orkest en gesteund door een 4-tal solisten toegezon gen. Maatregelen waren getroffen, dat behalve degenen, die in de kerk waren, ook duizenden buiten de kerk per radio van deze hulde genieten konden. Ook in het Buitenland was door duizenden Nederlanders gevraagd om aan sluiting bij Hilversum. Zij zullen wel getrild hebben, toen ze het Wilhelmus zoo krachtig en geest driftig door hun landgenooten in tegenwoordigheid van hunne Vorstin hoorden toezingen. Het was een prachtavond voor de Koninklijke familie, voor de zangers en medewerkers van het orkest, voor de aanwezige toe hoorders en ook voor de duizende luistervinken bij het radiotoestel. De Kabinetscrisis. Het Nederl. Corr. Bur. meldde Zaterdagavond Naar wij vernemen, zet mr. J. Limburg, die de Koningin verslag heeft uitgebracht van den stand van zaken met betrekking tot vorming van een extra-parlemen tair kabinet, zijn pogingen tot kabinetsformatie voort. Terzet uit handelskringen. Onder leiding van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland is te Deventer een comité tot wijziging van het ver drag Nederland-België opgericht. Ingezonden Mededeelingen Door de schrale wind wordt de huid van handen, gelaat en lippen vaak ruw en schraal. Dit verzacht en geneest men spoedig met 30-60-90 ct. P U RO Li AXEL, 16 Februari 1926. Hedenmiddag werd alhier open bare vergadering van den Raad gehouden, waarin werd medegc deeld, dat de keien f 4683,40 hebben opgebracht. Voorts wer den verschillende verslagen voor kennisgeving aangenomen. Het verzoek der marktkramers om 's Zaterdags weer standplaats te mogen nemen op de graan- beurs, werd m. a. s. ingewilligd. Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat in besloten vergadering conferentie zou gehouden worden met gedelegeerden van Ged Sta ten van Zeeland inzake de elec- triciteitsvoorziening van de ge meente Axel. Dhr. 't Gilde protesteerde er tegen, dat B en W. niet eerst een technisch en juridisch advies hadden gevraagd. Het Ziekenfonds Zaterdagavond werd alhier d aangekondigde vergadering ge houden, tot stichting van het zie kenfonds. De vergadering was druk bezocht, zoodat het ruime gymnastieklokaal, dat hiertoe welwillend door den heer Ph. J. van Dixhoorn gratis was afge staan bijna gevuld was, toen de heer J. C. Vink het woord nam en verdere leiding aan de ver gadering gaf. Spr. wees op de wenschelijkheid van eer. zieken fonds, omdat doktersrekeningen meestal tegenvallen. Niet omdat ze altijd te hoog zijn, maargroo- tendeels omdat men bij het ont vangen der rekening vergeten is, hoe gaarne men den dokter zag komen om hulp te bieden, hoe deze dan klaar stond voor alles en nog wat en hoe gaarne we in die oogenblikken een offer zouden brengen om van het ziek bed af te komen. Toch \erhool spr. niet, dat dokters ook wille keurig hoog kunnen schrijven, doch dat ziet men op alle ter rein. Alleen loopt het bij de dokters veel meer op en daarom is noodig, dat men het spreek woord toepast: „Veel kleintjes maken een groote". Door wekelijksche contributie van eenige centen, wordt een aardig sommetje per jaar ver gaard en wanneer dat veel men- schen doen in één kas, dan krijgt men een kapitaaltje, dat men fonds noemt en waardoor men elkaar bijstaat en helpt. Hoe men zich het hier te stich ten fonds heeft voor te stellen, werd in korte, doch grove trek ken medegedeeld door den heer W. P. de Jonge, die het initiatief nam tot deze beweging en met den voorzitter de zaak heeft aan gepakt. Medegedeeld werd, dat 10 ct. per persoon en per week zou worden betaald en voor kinderen na rato minder. De uitkeeringen bedragen voor rekeningen tot f 2 niets, van f 2 tot f 10 het bedrag der rekening min 20enz. Deze cijfers lok ten natuurlijk eenige bespreking uit, doch zooals vanzelf spreekt, was het siechts een uitgangspunt en kan een en ander eerst vast stellen, als de vereeniging is geconstitueerd en daarom werd eerst gevraagd naar degenen, die mede wilden werken. Dit bleken ruim honderd gezinshoof den te zijn, zoodat men het aan tal leden voorloopig gemiddeld op 300 personen kon schatten. Een getal, dat voldoende werd geacht, om met het scheepje in zee te gaan. Besloten werd een voorloopig bestuur te kiezen, dat zich zou belasten met het samen stellen van ontwerp-reglement en statuten- In dat bestuur werden gekozen de heeren J. C. Vink, voorzitter, W. P. de Jonge, secretaris, A. T. 't Gilde, 2e secretaris, A. van Maale en A. Pieterse. Met dank voor de groote op komst, waardoor deze vergade ring een succes werd voor de stichters, sloot de voorzitter de vergadering. Uit Z«amsl»g. Ter gelegenheid van het zil veren huwelijksfeest van H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins zond een 72-jarige inwoonster van Zaamslag een gelukwensch aan het Kon. Echtpaar, waarop zij het volgende schrijven ontving Het Loo, Februari 1926. Hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, dragen mij op Mejuffiouw J. den Beer—Mensink te Zaamslag hunnen dank over te brengen voordegelukwenschen, Hare Majesteit en Zijne Konin klijke Hoc.gheid aangeboden ter gelegenheid van de herdenking van Hoogstderzelver 25-jarig hu welijk. De Particulier Secretaris van H. M. de Koningin, VAN GEEN. Naar de „Tern. Crt." ver neemt, is door het plaatselijk co mité te Boschkappelle aan de luisgezinnen, wier woningen tij- i ns den watersnood ondergelo..- pen waren, ruim 120UU K.G. steen kolen verstrekt, om de vertrekken drpog te stoken. Toen, L. de B., knecht bij den landbouwer J. V. te Stoppel dijk, des middags per fiets van zijn werk, door de Veerstraat, naar huis wilde keeren, werd hij bij den Tol op 'n kruispunt van we gen, plotseling door een auto, in snelle vaart verrast en aangere den. De jongen had het besef zich achterover van zijn rijwiel, dat door de botsing bijna geheel werd ingedrukt, te laten vallen, waardoor hij stellig aan een wis sen dood ontsnapte. Zijn onderbeen was gedeeltelijk ontveld, terwijl zijn broekspijp geheel stukgereten was. Bleek en ontdaan kwam de jon gen bij z'n ouders thuis. Aan den maaltijd kon hij door den schrik niet aanzitten terwijl hij dien mid dag ook niet in staat was om te rug den arbeid te hervatten. De „milde" automobilist schonk hem twee heele Hollandsche gul dens tot herstel der samengedeuk- te fiets .Zei." Gen schoolmuseum te Middelburg Men schrijft ons Te Amsterdam bevindt zich het Nederlandsch Schoolmuseum, dat in zijn bijna 50-jarig bestaan dui zenden van dienst is geweest bij het bepalen van hun keuze inza ke hulp- en leermiddelen voor de school door het geven van aan schouwelijke voorlichting Het be vat een complete verzameling van alles het onderwijs rakende, zoo wel van het verleden als het heden. Voor velen echter, die niet in het centrum van het land wonen, is het bezwaarlijk vaak onmoge lijk, om, wanneer de wenschelijk heid daarvan gevoeld wordt, een reis naar Amsterdam te maken. De Groningers hebben daarom in 1907 reeds een gewestelijk schoolmuseum opgericht, waar men vindt, wat noodig is voor het heden. Thans bestaan er plannen tot stichting van een schoolmuseum voor Zeeland te Middelburg. De inspecteur v. h. L. O in de inspectie Middelburg, de heer S. Brandsma, heeft na overleg ge pleegd te hebben met zijn ambt- genooten in deze provincie, die volkomen met het plan instem men, in samenwerking met onder wijzersverenigingen van verschil lende richting een voorloopig co mité gevormd bestaande uit de heerenS. Brandsma te Middel burg (inspecteur L. O.) voorzitter G. Mollema te Middelburg (N. O. G.) vice-voorzitterB. J. A Stoop man te Middelburg, (R.K.) pen ningmeester; P. de Bree te Mid delburg (B. v. N. O.) secretaris; P. H Meerhels te Vlissingen (Unie van Chr. O.) 2e secr. en D. Douma te Grijpskerke (Ver v. Chr. On derwijs). De hoop wordt gekoesterd dit jaar nog het schoolmuseum te kunnen openen met medewerking van allen, die iets voor het on derwijs voelen. Zij, die lid wen- schen te worden tegen een jaar- lijksche contributie van één gul den, kunnen zich opgeven bij den voorzitter. Het bestuur der vereeni ging Protestansch Tehuis voor ouden van dagen te Sluis heeft aanbesteed den bouw van een gedeelte in aansluiting met het bestaande Tehuis, waarvoor het laagst heeft ingeschreven P. van de Sande te Breskens voor f 35 890 f Ds. W. Hoek. Te Brussel is, 63 jaar oud, overleden ds. W. Hoek, predikant der Ned. Herv. Gemeente aldaar, ridder in de orde van Oranje Nassau. De overledene was vice-voor zitter van de Belgische Nationale kerk. ,N. R. Cit" Sportnieuws. Oranje—Axel 0-8. Zondag was Axel 1 op bezoek bij Oranje te Sas van Gent voor de competitie van den Zeeuwsch- Vlaamschen Voetbalbond. Het Axelsche elftal bleek over alle liniën veel sterker en had bij de rast dan ook een 5 0 voor sprong. In de tweede helft wist Axel hieraan nog drie doelpunten te voegen, zoodat de eindstand 8—0 was in haar voordeel. Door deze overwinning staat Axel thans aan het hoofd van de competitie, met de fraaie doel- cijfers 13—4, onmiddellijk ge volgd door Grensstrijders van Kapellebrug, die Zondag Juliana van IJzendijke klopte met 72. Op de bovenzaal van „Het Gulden Vlies" werd Zaterdag onder voorzitterschap van dhr. Ph. J. van Dixhoorn een alge- meene vergadering gehouden van de Vereeniging van Zeeuwsche Fokkers van het zware Trekpaard. Nadat de notulen waren goed gekeurd werd een gunstig rap port uitgebracht door de finan- ciëele commissie, en de rekening over 1925 goedgekeurd met een batig slot van f689,52, na een aflos van f 150. Uit de rekening bleek o.m., dat ongeveer f300 in waarde was geschonken aan medaille's, enz. wat den voorzitter aanlei ding gaf van die plaats nogmaals zijn harie'ijken dank uit te spre ken aan alle particulieren, be sturen van hengstenvereenigingen en in 't bijzonder van het ge meentebestuur van Axel voor de welwillende medewerking, die bij de gehouden paardententoon- stelling van die zijden werd on dervonden. Van de afd. Axel der Zeeuw sche Landbouwmaatschappij was een verzoek ingekomen om uit de leden der V. V. Z. F. een commissie van 5 personen te bemoeien welke belast zou zijn met het geven van advies en het treffen van maatregelen betreffende de inzending van de afdeeling paarden op de aanst- landbouw tentoonstelling alhier. In die commissie werden gekozen de heeren F. Dekker Pz., M. van Fraaijenhove, S. van Hoeve Fz. B. C. Puijlaert en F. C. Zonne- vijlle. Deze commissie zal een regeling ontwerpen en aan het Bestuur van de tentoonstelling aanbieden. Wegens periodieke aftreding had een verkiezing plaats van 3 bestuursleden. Herkozen werden de heeren B. C. IJesbaert en P. Vael, terwijl in plaats van dhr. J. de Putter werd gekozen dhr. F. Dekker Fz. te Terneuzen. Bij de omvraag deelde de voor zitter mede, dat hij van den Bur gemeester van Axel toezegging had verkregen, dat de veldwach ters toezicht zouden houden op en waken tegen mogelijke ver nieling van de gebouwen op het sportterrein. In verband met de op dat terrein te houden tentoon stelling werd het bestuur gemach tigd aan de gebouwen en den toegangsweg de noodigereparaties te doen geschieden. Nog kwamen ter sprake de inleggelden voor de in te zenden paarden op voornoemde tentoon stelling, die tamelijk hooggeacht werden. Hoewel de vergadering die meening deelde, werd na am pele bespreking besloten, mede in verband met de aanbieding van terrein enz, voor de tentoonstelling daarop geen aanmerking te maken Naar we vernemen krijgen de pogingen der landbouwers te Zuiddorpe om aldaar een zuivel fabriek op te richten, al meer en meer vasten vorm. Reeds uit de aangrenzende gemeenten Over slag en Koewacht traden ver schillende veehouders toe. Men stelt zich voor de fabriek te bou wen in de kom der gemeente en de melk met bussen per vacht auto af te halen. Jammer, dat de Axelsche boe ren het niet zoover konden brengen. De Centrale te Goes. De centrale hengstenkeuring te Goes, te houden door de Prov. Reg. commissie voor de paarden fokkerij in Zeeland zal plaats hebben op Donderdag 25 Febr., aanst. De keuring omvat 3-, 4-, 5- jarige en oudere hengsten. Voor de hengsten buiten Zuid-Beveland wordt f 10 vergoed. Arrond. Rechtbank te Middelburg Zitting van 12 Februari 1926. De volgende vonnissen werden uitgesproken Overtreding politieverordening Hulst (zingen des avonds op den openbaren weg) A. B. R., 27 j. klompenmaker te Hulst, vernietiging van het vonnis van den Kantonrechter te Hulst en veroordeeling tot f 1 of 1 dag hechtenis. Diefstal met braak A. G., 44 j. werkman te Stekene (Bgedetineerd, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. B. de N., 22 j., landbouwer, Stekene (B.) gedetineerd, 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Politierechter te Middelburg. Zitting van 12 Februari 1926. De volgende zaken werden behandeld J. E., 55 j., arbeider, Zaamslag, werd beklaagd dat hij op 6 Jan. 1926 te Zaamslag Pieter Duyven- stein opzettelijk in zijn gezicht heeft geslagen. Uitspraak f 15 of 15 d. A. C., 24 jklompenmaker, St. Jansteen, werd ten laste gelegd dat hij op 3 Januari j.l. te St. Jansteen toen de rijksveldwachter majoor Louwerse en de gemeente veldwachter Ivens hem in het be lang van de openbare veiligheid naar den Hulpofficier van Justitie geleidden, zich met geweld tegen die ambtenaren heeft verzet. Uitspraak f 15 of 15 d. Fl. de B„ 22 j., arbeider, Axel, werd beklaagd dat hij op 1 Jan. j.l. des avonds om 71/, uur een rijwiel bereed zonder licht, niet heeft voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter C. Fok ker om af te stappen, maar harder is doorgereden. Uitspraak f 15 of 15 d. Th. H. v. H 43 j., herbergier te St. Jansteen werd beklaagd dat hij op 3 Januari '926 te St Jan steen, toen de rijksveldwachter majoor Lauwerse en de veldwach ter lvens een zekeren A. C- voor geleidden, voor den hulpofficier van justitie, deze ambtenaren heeft beleedigd. Uitspraak f 15 of 15 d. D. D., 41 j., schipper, Terneu zen, werd beklaagd dat hij op 26 December 1925 te Terneuzen L. v. d. Berg te Terneuzen heett beleedigd. Uitspraak f 15 of 15 d. Voor de rechtbank te Haar lem is Donderdag de behande ling voortgezet van de zaak tegen S., beheerend vennoot der firma De H. en Zn. te Haarlem, thans in Wiesbaden verblijvend, die terecht stond wegens belasting en accijnsontduiking. De rijksadvocaat, mr. Asser, zijn requisitoir nemende dat be wezen is dat door S. in de jaren 1922, 1923 en 1924 is ingesla gen ongedekt gedistilleerd. On geveer voor f 60.000 is aan ac cijns ontdoken en waar aan boete 5 maal de waarde van de ont doken accijns betaald moet wor den eischte hij f 300 077.25 boete. Het O. M. wilde dit bij lijfs dwang doen vervangen door een maximum straf van 6 maanden hechtenis. De verdediger achtte bekl. on toerekenbaar. Typhus, roodvonk, diphtheric. Wanneer in Uw gezin typhus, diphtherie, dan wel roodvonk voorkomt, of, indien gij vreest, dat een der Uwen aan besmet tingsgevaar door een dezerziekten is blootgesteld, vraag dan aan het gemeentebestuur uwer woonplaats de door het Staatstoezicht op de Volksgezondheid kosteloos uitge geven „Maatregelen" ter bestrij ding dezer ziekte. GEZONDHEIDSRAAD. De mist. Tijdens den zwaren mist hete beu Zaterdag op de Schelde een aantal aanvaringen plaats gehat},

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2