Rechtszaken. Gemengd Nieuws. personen op verzoek der Konin gin getracht hebben een kabinet te vormen en welke struikelblok ken er waren, die dat tot heden toe verhinderden. Daarom heeft hij van de opdracht van mr. Lim burg ook weinig verwachting. Hij verdedigde verder het een maal ingenomen standpunt der Clir. Hist, dat zij nooit verlaten hebben. „Tern. Crt." De crisis met het verdrag met België. Het „Hand." verneemt, dat de pogingen van mr. J. Limburg voor de vorming van een extra parle mentair kabinet vertraging hebben ondervonden doordat aanstaande leden van het kabinet zekere mo dificaties in het Nederl.-Belgisch verdrag gewenscht achtten, ten gevolge waarvan daaromtrent na der overleg met den heer Van Karnebeek, die aanblijven zou, moest worden gepleegd. Niettegenstaande dit oponthoud is de kabinetsformateur nog steeds vol goeden moed. De meeste na men van aanstaande ministers, den laasten tijd in de pers genoemd, berusten op mislukte onderhan delingen of op pure fantasie. Slechts van de heeren Van Kar nebeek en De Geer schijnt het vast te staan, dat zij eventueel een portefeuille in het kabinet- Limburg zullen aanvaarden. De synode der Gerf. kerken. De synode mocht Woensdag van het Kon. Echtpaar een dank betuiging ontvangen voorden ge- lukwensch. Een gelukwensck van den Paus. Naar uit Rome aan „De Maas bode" wordt gemeld, heeft de paus aan H. M. de Koningin, bij de gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest, een schrijven van gelukwensch doen toekomen. AXEL, 12 Februari 1926. Gisteravond viel een pony, die voor een melkkar was gespannen, met het gevolg, dat de op het karretje geplaatste bussen met melk omtuimelden en het witte vocht in stroomen wegvloeide. Behalve het verlies van de melk was ook nog eenige schade aan de kar en had alzoo de eigenaar een schadelijken avond. Gisteren werd bij dhr. Jos. van Dorsselaer te Kijkuit door de Maatschappij „Voorwaarts" aan besteding gehouden voor de leve ring van meststoffen, waarvan de uitslag is als volgt 125.200 Kg. superfosfaat voor f2.56, 65.100 Kg. ammoniak voor f 14.39 en 37.700 Kg. chili voor f 14.18, alles gegund aan de maat schappij „Oorsprong" te Rotter dam. Voor 24.700 Kg. kunstmest was de laagste inschrijver fa. De Ruijter te Axel voor f6.95, even eens gegund. Uit Zaamslag. Tjokvol was Maandagavond de groote kerk te Zaamslag, toen de 3 aldaar gevestigde predikan ten ieder een korte gedachtenis rede zouden houden naar aan leiding van het 25 jarig huwe lijksfeest onzer Koningin. Velen moesten zich een staanplaats ge troosten. Bij afwisseling liet de zangvereeniging eenige liederen hooren, terwijl ook de menigte in Psalmgezang den lof en dank uitsprak en sloot met de bede uit Psalm 134. Een collecte voor het te stich ten monument voor Juliana van Stolberg bracht ruim f 70 op. Te Zaamslag werd f 1990.05 opgehaald voor het watersnoodco mité. Niet teor Waterleiding. Te Zaamslag werd met 7 tegen 4 stemmen verworpen een voor stel om aansluiting bij het Zeeuwsch Vlaamsch Waterleiding Comité. Zelfs achtte men het overbodig om den heer Carrière, directeur van het Rijks waterlei dingbureau ter vergadering toe te laten, teneinde die kwestie nog eens nader toe te lichten. Ook te Westdorpe werd na breedvoerige discussie door den Raad een verzoek van de hand gewezen, om kosteloos de water- Jeiding te Tholen te bezoeken en met 4 tegen 3 stemmen ver worpen het voorstel tot aanslui ting. Voor deze beide gemeenten is dus nu de waterleiding van de baan. Uit Hoek. Zondag 1.1. werd door Ds. E. Raams te Hoek aan de gemeente kenbaar gemaakt, dat hij het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Ritthem niet heeft aangenomen, waarop de heer P. Haak namens de kerkvoogdij den predikant als volgt toesprak Weleerwaarde heer Ds. Raams. Het doet mij, mijne medeleden van den kerkeraad en van de kerk voogdij groot genoegen, van U te mogen hooren, dat U voor het beroep naar Ritthem hebt bedankt en ik vertrouw de tolk der gan- sche gemeente te zullen zijn, wan neer ik U voor deze beslissing hartelijk dank zeg. Een donkere wolk heeft boven onze kerkelijke gemeente gehangen, maar is ge lukkig weer weggedreven, zonder onheil te veroorzaken. Herhaalde malen is nu reeds een beroep op U uitgebracht, en telkens heb U na ernstige overweging voor het op U uitgebrachte beroep bedankt, en steeds heeft de gemeente zich daarover verheugd. Wel een be wijs, dat U, Dienaar des Woords, nauw aan de gemeente zijt ver bonden, dat er hechte banden ge vormd zijn tusschen U en de ge meente. En geen wonderDe ge meente heeft aan U een trouwen en ijverigen Dienaar des Woords gevonden en gevoelt zich daar voor verplicht, U hare erkente lijk te toonen. Dank aan U, maar bovenal dank aan Hem, die re geert en in Wiens raad zal zijn besloten, dat U de gemeente niet zult verlaten. Dat Hij Uw huis voor rampen beware, en U de kracht en de lust schenke, om in onze gemeente nog vele jaren tot uitbreiding van Gods Koninkrijk en tot zegen der gemeente werk zaam te zijn. Mag ik de gemeente verzoeken, met mij staande te wil len zingen Gezang 96. „Tern. Crt." Bij Kon. besluit is aan R. Blommaert, geb. te St. Maria Hoorebeke (België) 16 Augustus 1897, op zijn verzoek, toestem ming verleend tot het aanvaarden der kerkelijke bediening van pre dikant bij de Waalsche gemeente te Middelburg. Het aantal gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 31 Januari tot en met 6 Fe bruari in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: O- en W. Souburg 2. Dipteritis Bosch- kapelle 1. Ingezonden Mededeelingen. Overspannen Zenuwen Kamer van Koophandel voor Zeeufvscli-Vlaanderen te Ter Nemen. Verder jaaroverzicht. Spreker stipte voorls aan, dat ile berichten die onlangs wezen op een oplossing der loodsgel denkwestie, te voorbarig zijn ge bleken. De voor de haven van Terneuzen ongustige en wegens de kosten van het loodswezen zoowel voor Nederland als België nadeelige toestand bestaat nog steeds. Indien in België de betaling in goudfranken zou geschieden, was de vroegere gelijke toestand weer hersteld. Met voldoening wees hij op de dit jaar te verwachten instelling van een ferrydienst tusschen Vlissingen Breskens, dank zij het loyale besluit der Staten en ie medewerking der Regeering. De oplossing dezer kwestie, die van af hare oprichting de aan dacht der Kamer had, is aan staande. Met betrekking tot de reorga nisatie van de posterijen en tele grafie zijn bij de Kamer geen klachten ingekomen. Zij wacht nu echter de in uitzicht gestelde tarievenverlaging af. De aanvoer van papier- en mijnhout was te Terneuzen in het vorig jaar ruimer dan anders, doch dit is seizoenwerk. Een lichtpunt is de vestiging van depöts van meststoffen en een levendige handel in natuursteen en bouwmaterialen, benevens de stichting van een scheepswerf voor de binnenvaart. Het oordeel over de suikerin dustrie moet pessimistisch zijn. De grondstoffen waren duur aan gekocht en de suikerprijs laag, terwijl er weinig uitzicht is op verhooging, hetgeen voor het landbouwend ressort der Kamer van grooten invloed zal zijn we gens de daling der prijzen die voor de suikerbieten kunnen worden betaald, waarvan de ver bouwing hier zoo'n voorname plaats inneemt. Met de spiegel glasindustrie te Sas van Gent en de phosphaatfabriek staat het niet ongunstig, vooral de eerste heeft toenemende afzet. Van bloei kan gesproken worden ten opzichte der fabricage van bis cuits en suikerwerken, daar Van Melle's fabriek te Breskens zich steeds moet uitbreiden en de tricotagefabriek van den heer Lockefeer te Hulst heeft ook be vredigende vooruitzichten, daar tijdig de bakens waren verzet er. in verband met de tegenwoordige vraag de machines voor fijner weefsel tijdig ter plaatste waren. Omtrent de kleinere bedrijven kan gezegd worden dat, al geven deze geen aanleiding tot juichen, de toestand bevredigend is. Bij sommigen is inzinking, als ge volg van plaatselijke omstandig heden. Voor den landbouw was de toestand minder gunstig. Nat weer belemmerde de ontwikkeling of het oogsten van het gewas en deed veel bederven. Met name zijn veel aardappelen verrot. Vooral voor den handel in die artikelen was het een ongunstig jaar, met weinig of geen ver diensten. Besluiten. Als zijnde van geen belang voor Z.-Vlaanderen werd het ver zoek der Bredasche Kamer om de Parijsche treinen te Roosen daal te laten stoppen, niet ge steund. Met betrekking tot het instellen van een onderzoek door Fransche ambtenaren in fabrieken enz. voor afgifte van certificaten van her komst zal aan de Parijsche Kamer worden geantwoord, dat de Kamer van oordeel is, dat daarop niet kan worden inge gaan, omdat dit de mogelijkheid schept dat fabrieksmethoden e. d. worden afgezien, terwijl de cer tificaten die hier te lande over eenkomstig de voorschriften wor den afgegeven ook door de Ka mers van Koophandel, voldoende waarborg bieden voor de juist heid van hetgeen verklaard wordt. De Kamer sprak er haar af keuring over uit, dat de Lands drukkerij thans concurreerend tegen het vrije bedrijf blijft op treden. Waar blijft de midden stand indien deze op die manier van bovenaf wordt bedreigd ter wijl coöperaties van consumenten dit van de andere zijde doen De Kamer besloot toe te tre den tot het Bureau voor Han delsinlichtingen en tot het Con gres voor Handelsonderwijs, ter wijl het lidmaatschap van het instituut voor Economische Ge schriften werd aanvaard. Verklaard werd dat de Han delsdagschool te Hulst met 4-ja- rigen cursus in een dringende behoefte voorziet. Aan het hoofdbestuur der pos terijen zal worden bericht dat de Kamer de voorkeur geeft aan niet- uitspreekbare codewoorden van 5 letters, aangezien verwacht moet worden dat deze nauw keuriger zullen worden geseind dan uitspreekbare woorden, ter wijl, indien de groepen uit 5 woorden bestaan men weet dat een verminking heeft plaats ge had indien minder letters geseind worden en men dan twee groe pen van vijf letters tot één woord van 10 kan samenvoegen, het geen besparing zou beteekenen. Met betrekking tot de collec tieve arbeidsovereenkomsten zal adhaesie worden betuigd aan het adres der Groningsche Kamer, om af te zien van het indienen van een wetsontwerp tot bin dendverklaring, terwijl steun zal worden verleend aan het streven der Kamer te Leeuwarden dat geen invoerrecht zal moeten wor den betaald over de spoorvracht in Nederland. In Z.-Vlaanderen wordt ook ter deeg de onbillijk heid gevoeld, dat bij de waarde der goederen gerekend wordt de spoorvracht Duitsche grens-Vlis- singen, waarbij zij natuurlijk in nadeeliger positie komt dan b.v. een concurrent in het Oosten des lands. De tusschenkomst der regee ring is verzocht om billijker ta rieven te verkrijgen voor het lo kaal vrachtgoederenverkeer op de spoorwegen in Zeeuwsch- Vlaanderen en een meer en meer evenredige berekening met die op het Belgische traject der spoorwegen. Daar wordt ternauwernood een derde van den prijs die op het Nederlandsch gedeelte berekend. Indien men nagaat, dat dit op een waggon kolen van 10 ton ruim f 12 verschil maakt valt in het oog in welke nadeelige po sitie de Nederlandsche hande laars in dit opzicht ook komen te staan tegenover hun Belgische concurrenten. Met betrekking tot een vraag van het Propaganda-comité voor wegsverbetering vereenigde de Kamer zich met het rapport der commissie, besteande uit de hee ren Neeteson, Van Melle en Van Waesberghe, waarbij in het licht wordt gesteld dat in de eerste plaats noodig is een over de geheele lengte voor het tegen woordig verkeer ingerichten weg van het Westelijk naar het Ooste lijk deel van Zeeuwsch-Vlaande- ren, waarvoor een 5 meter breede weg zou behooren te worden aangelegd van IJzendijke langs de trambaan naar Pyramide, in aansluiting met den verbindings weg in den Koninginnepolder, vervolgens verbetering der aan sluitende bestrating in Philippine en verder vernieuwing op ge noemde breedte van de weg van Philippine naar het Kanaal Gent Terneuzen, waar men een goe den rijksweg vindt, vanwaar men Noord, Zuid en Oostwaarts ver der kan rijden. Naar aanleiding van een ver zoek van het gemeentebestuur van Philippine om steun te ver- leenen aan haar tot den Minister van Waterstaat gericht verzoek tot verbetering van de haven met toeleidend kanaal aldaar, in ver band met den grooteren diepgang der voor de mosselvangst ge bruikte motorschepen, besloot de Kamer zijne Excellentie te ver zoeken deze zaak ernstig onder de oogen te zien, aangezien die haven niet alleen beteekenis heeft voor de mosselvisschers, doch ook voor de landbouwende om geving, die door gestadige in polderingen grooter wordt, voor aanvoer van benoodigdheden en uitvoer van landbouwproducten (er worden bijv. in het seizoen ook 12 millioen K G suikerbie ten verscheept) van groote be teekenis is. Ingewilligd werd het verzoek van de afdeelingen der Hanze te Hulst, Terneuzen, Sas van Gent en Aardenburg, om eene subsi die van f 100 voor het laten ver- toonen van Nederlandsch indu striefilms vanwege de Vereeni- ging Nederlandsch fabrikaat Men acht vooral hier nabij de grens met zucht tot koopen over de grens een propaganda voor de Nederlandsche industrie zeer ge wenscht. Correctie. I. Het bericht aangaande de in gekomen f 2 50 voor de water- 3 ïoodcollecte eischt nadere toe lichting. Men verzoekt ons ter verantwoording tegenover de gevers mede te deelen, dat dit bedrag bestond uit 2 giften uit wijk E, nl. van f 1.en f 1.50. Bij ons was zulks niet bekend. Red, II. In het slotartikel over het „Verdrag met België" is een schrijffout ingeslopen bij punt acht. In de vierde zin staat „of schoon de afstand van uit volle zee naar Rotterdam driemaal zoo groot is, als die van zee naar Antwerpen, enz Dit moet zijn „Ofschoon de afstand van uit volle zee naar Rotterdam driemaal korter is, dan die van zee naar Ant werpen." W. H. Predikbeurten te Axel. Ned. Herv. Kerk. Gereform. Kerk. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Het bekende art. 40. De Procureur-Generaal bij het Haag9che Gerechtshot heeft con clusie genomen in de procedure van den ambtenaar v.d. Wielen tegen den Staat i. z. de bekende kwestie van art. 40. De proc. generaal oordeelde het Kon. be sluit van 19 Juni 1922, onver bindbaar, zoodat de ambtenaren daaraan geen rechten kunnen ontleenen en concludeerde der halve tot bevestiging van bet vonnis der rechtbank, waarby de vordering tot uitbetaling van het volle salaris dat hij vroeger ge noot, is ontzegd. Twee jongens zoek. Sedert Zondagmorgen worden volgens de „Stand." te Weesp een tweetal jongens van 17 jaar ▼erm st. Eón van de twee, B., had thuis oneenigheid gehad door dat zyn vader hem berispt en bestraft had wegens oneerbiedig heid in de kerk. De jongen is daarop met zyn vriend S. verdwenen, doch heelt eerst nog by zyn patroon een boer, eenig geld opgenomen. Tot op heden heeft men nog geen spoor van de jongelui ge vonden. De vader heeft aangifte bij de pelitie gedaan. Zyn vrouw gedood. Te Haarlem beeft de 52 jarige M. H. B. zyn 49-jarige vrouw gisterenavond met messteken ge dood. Hij had meermalen twist met haar gehad omdat zy om gang had met een andere man. De daad gebeurde na een nieuwe twist. De man, die als goed werk man bekend staat, heeft zich zelf aangemeld. Do kuitenprikker. Vrydag heeft de Haagsche po litie een 16 jarigen jongen aan gehouden, die bij zijn verhoor erkend heeft de dader te zijn van vele aanrandingen waaraan jonge meisjes en vrouwen in Den Haag de laatste weken hebben bloot gestaan. Eenigen tyd geleden werd laat op een avond een onder zoek ingesteld bij een bakker t6 Amersfoort, omdat vermoed werd dat op verboden tyd gewerkt werd. Het leverde niet het ge- wensebte resultaat op. Korten tyd later diende de bakker een aautUacht in tegen aen inspecteur, aie met twee agenten het enderzoek had in gesteld, omdat by na het bezoek esn portemonnaie met f 15 ver miste. Na uitgebreid onderzoek heeft de de bakker nu bekend, een valsche aanklacht te hebben ingediend, als wraakneming op den inspecteur. Toen de gehuwde arbeider H. Til, werkzaam bij den land bouwer Hopma Zylema te Usquert een stier geleidde, kon hij het dier niet meester blijven, met het gevolg, dat het beest hem tegen een muur te pletter drukte, zoodat de dood direct intrad. Dr. Nicolaj vragen een Kalmeerend en Zenuw sterkend middel. M(jnhardt's Zenuw tabletten beantwoorden volkomen aan dit doet. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Zondag 14 Februari 1926. Voorm. 9uie Ds. G. P. A.Ruysch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Des avonds ten half zes ure spreekt Ds. Ruysch van Dugteren in het Zon dagsschoollokaal te Kijkuit. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2