Moeders PUROL Binnenland. De Voorz. zegt, dat gebleken is, dat de rioleering in de Nieuw straat niet goed functioneert, en ook de afwatering van de Noord straat is niet zooals 't wezen moet en daarom vragen B. en W., mede in verband met deze adressen een crediet van f 12000 voor het verbeteren dier straten en de rioleering. Spr. zegt, dat de kosten groo- tendeels kunnen bestreden worden uit het batig slot van 1924, de gewone inkomsten van 1926 en het restant door het aangaan van een geldleening. Dhr. Weijns vraagt, of B. en W. overtuigd zijn, dat die werken hard noodig zijn. Zijn er nog niet meer of andere straten, die ongelijk liggen De Voorz. antwoordt, dat enkele uitzonderingen daargelaten, dit eigenlijk de eenige straten zijn, die nog op verbetering wachten. Hoofdzaak is echter, dat de af watering niet deugt en als we dan toch de straten moeten opbreken kunnen we voordeeliger ook tegelijk de bestrating onder handen nemen, dan dit later weer te doen. Dhr. WeijnsAls B. en W het noodig achten, ben ik er niet tegen, maar dan zou ik liever zien, dat de kosten op een an dere wijze bestreden werden, b v. met een aflostermijn van 20 jaar. Het zijn groote werken, die ook voor de toekomst goed zijn en daarom acht hij het billijk, dat ook het nageslacht aan zulke werken helpt betalen. De Voorz, zegt zich een beetje vaag uitgedrukt te hebben, maar geeft de verzekering, dat die zaak ten goede geregeld zal worden. Dhr. Oggel gelooft, dat dhr. Weijns het bezwarend vindt om het geheele bedrag uit de kas te nemen en daarom liever een lee ning zou sluiten. De Voorz. zegt, dat zijn stand punt is, dat als er geld is, we het maar moeten gebruiken. Men weet nooit wat er later gebeuren kan. Dhr. WeijnsAls er zooveel geld is, dan is dat toch van te veel betaalde belasting door de gemeentenaren. Dhr. 't Gilde Natuurlijk. De Voorz.Niet van het te veel betaalde, maar omdat de in komens zoo waren meegevallen. Dhr. Weijns: Het is een werk voor jaren en daarom vond ik goed, dat ook degenen, die na ons komen, er aan betaalden. Dhr. 't Gilde vindt dat een verstandig voorstel en wil dat gaarne steunen. Dhr. Dieleman is ook van mee ning, dat het een nuttig werk is, ofschoon niet direct noodig. Hij is er ook niet tegen, maar vraagt of de Buitenweg niet veel harder behoefte heeft aan verbetering. Die weg past, met dat pad er langs, totaal niet bij onze mooie straten. Als het niet alles tege lijk kan en de Noordstraat en Nieuwstraat worden gemaakt, terwijl het Buitenwegje blijft steken, dan geeft spr. de voorkeur aan den Buitenweg. De Voorz. zou er liever wel eens met den opzichter over spreken en eene berekening laten maken. Dhr. Dieleman herhaalt, dat het voor den Buitenweg zeer hard noodig is en wanneer het voorstel van thans wordt aange nomen, bestaat er veel kans, dat de Buitenweg blijft liggen. De Voorz. zou er ook vooi zijn, als het tegelijk kon, maar de Nieuwstraat moet toch opge broken worden en dan is het toch vrijwel hetzelfde of dat werf van den Buitenweg in 1926 of in 1927 geschiedt. Het komt toch aan de beurt. Dhr. 't Gilde We zijn nu zoo ver gekomen, dat Axel er met de straten mooi voor staat, maar hot yer zijn we nu met de beperking van het vervoer, in zoover dit in een bepaalde richting zou ge leid worden De Voorz. zegt, dat er over dit punt geen eenstemmigheid was in het college van B. en W. Dhr. OggelZeker, hier is ook over gesproken bij het plan voor de Nieuwstraat, om b.v. die straat, als er trottoirs liggen van 1.20 M., slechts van één zijde te doen binnenrijden maar spr. vindt, dat zoo'n maatregel op zooveel moei lijkheden stuit, dat het haast on uitvoerbaar is. Dhr. J. de Feijter vindt, dat men in het belang van den handel het publiek verkeer zoo min mo gelijk moet belemmeren. Hierna wordt het voorstel aan gaande het crediet aan B. en W. zonder hoofd. st. aangenomen. (Wordt vervolgd.) Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sukkelen Het zilveren Huwelijksfeest. Vrijdagavond zijn te Apeldoorn aangekomen de voormalige groot hertog van Mecklenburg, Friedrich Frans met zijn gemalin, die har telijk werden begroet door de Koningin, den Prins en de Prinses. Voorts kwam daar ook aan de beheerder van 's Prinsen goederen in Mecklenburg,graaf vonBuelow. Hertog Adolf van Mecklenburg, broeder van Prins Hendrik en diens gemalin, hertogin Elisabeth zijn Zaterdagmorgen te Apeldoorn aangekomen, verwelkomd door de Koningin en den Prins. Zaterdagmiddag arriveerden aan het Apeldoornsche station 15 jongedames, vriendinnen van de Prinses, die den afgeloopen zo mer met haar in de nabijheid van het Aardhuis hadden gekampeerd. Prinses Juliana ontving vol blijd schap haar vriendinnen. Allen begaven zich naar het Loo, de de Prinses met eenigen van het gezelschap in een gepaivoiseerde auto, voorop, de overigen in met twee paarden bespannen rijtuigen. Het telegram der Synode. Het telegram dat Zaterdag aan de Koningin door de Generale Synode te Assen is verzonden, luidt „Aan H.M. de Koningin. De Gereformeerde Kerken in Nederland, te Assen in buiten gewone Synode vergaderd, bie den Uwe Majesteit en Hoogst- derzelver doorluchtige Gemaal, bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest haar eerbiedige hulde, onder-ootmoedigen dank aan den God Uwer vaderen, voor het voorrecht aan het Koninklijk Huis daarin geschonken en met de hartelijke bede dat de Al machtige Zijnen onmisbaren zegen tot in lengte van jaren zal be stendigen en vermeerderen over het Koninklijk Huis. (w.g) Ds. Fernhout, Preases". Het schilderij, door de officieren der Kon. Marine ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van de Koningin en den Prins aan te bieden, is vervaardigd door den kunstschilder Eden te Amsterdam en stelt voor Hr. Ms. „Java" en „Sumatra", met enkele torpedojagers en onderzeebooten onder stoom in formatie en eenige vliegtuigen. Het zal door een deputatie van marine-officieren worden aangeboden. Op Het Loo. Zondagmorgen hebben eenige muziekkorpsen uit Apeldoorn, in egenwoordigheid van een zeer talrijk publiek, aan het Kon. Echtpaar op Het Loo een aubade gebracht. Het publiek zong de gespeelde liederen mee. In de Ned. Herv. Kerk te Apel doorn woonde het Vorstelijk gezin, de Koningin-Moeder, de gasten uit Duitschland en de- vriendinnetjes van Prinses Juliana de godsdienstoefening bij, die geleid werd door ds. C. Hattink. Als tekst had deze gekozen Ps. 42, laatste gedeelte Hij is de menig vuldige verlossing mijns aange- zichts en mijn God. Na het einde van den dienst werd het Koninklijk echtpaar buiten opgewacht en toegejuicht door een groote menigte. 's Middags maakte de Koninkl. Familie met gevolg een rijtoer door Apeldoorn. In het eerste rijtuig, gemend door den Prins, zaten de Koningin, de Prinses en de Koningin-Moeder. Jhr. Mr. G L. M. H Rutfs de Beerenbrouek. f Zaterdag is te Born (L.) over leden op 84-jarigen leeftijd jhr. G. L. M. H. Ruijs de Beeren brouek, Minister van Justitie in het kabinet-Mackay van 1888 en in 1893 benoemn tot Commissaris der Koningin in Limburg, wat hij 25 jaar bleef, tot 1918. In Lim burg was de „Oude Ruijs" een zeer beminde figuur. AXEL, 9 Februari 1926. Zondag werd hier in de ver schillende kerken op waardige wijze herinnerd aan het huwelijk van onze Koningin, dat dien dag vóór 25 jaren werd gesloten, terwijl ook in gebed een lang durige vrede en geluk voor de Koninklijke Familie en het Vor stenhuis van Oranje werd afge smeekt. Gisteren werd druk gevlagd en 's avonds trok de harmonie met fakkellicht door de straten, ge volgd door een hossende menigte, die vroolijk het welgemeend „Lang zullen ze leven" meezongen. Naar we vernemen, is op voor stel van den heer Oggel namens den Raad onzer gemeente een telegrafische gelukwensch aan H. M. de Koningin gezonden. Toen we ter plaatse vroegen naar den inhoud daarvan, werd ons geantwoord, dat die niet werd verstrekt, omdat publiceering daarvan niet noodig werd geacht. Ook een standpunt. Door de konijnenfokkers- vereeniging „Ter verbetering" al hier is besloten ook liefhebbers van pluimvee op te nemen, waar door men meer toename van leden verwacht. Thans telt de vereeni- ging 30 leden. Het' bestuur be staat uit de heeren C. J. Schieman, voorzitter. E. van Rijn, secr.- penningmeester, Ph. A. Knieriem, P. Loof, J. Verstraten Mz. enjoz. Vinke. De Zondagschool. De vorige week Dinsdag werd jaarvergadering gehouden van de Hervomde Zondagschoolvereeni- ging alhier. Aanwezig waren 42 leden. Na de gewone opening en het lezen der notulen werd een overzicht gegeven door den secretaris, die wees op de nog steeds toenemende belangstelling, die de Zondagschool ondervindt. Zij telt 310 leden met 240 leer lingen. Gememoreerd werd dat de onderwijskrachten alle reden tot dankbaarheid geven, terwijl ook medewerking daarbuiten in zonderheid vóór en tijdens het Kerstfeest, getuigen van medele ven met de vereeniging. Het financieel verslag sloot met f 1185.03 aan ontvangsten en f899.45 uitgaven, zoodat er een batig slot is van f 285.58. Met flinke meerderheid werden de aftredende bestuursleden J. de Visser, P. A. Wondergem en M. W. Koster herkozen. Daar dhr. J. de Visser niet meer als voorzitter wenschte te fungeeren, werd in zijn plaats in een be stuursvergadering gekozen dhr. P. A. Wondergem. Bij den Burgemeester alhier is voor de watersnoodcollecte nog een gift ingekomen van f2,50. Bij den Penningmeester van het Provinciaal Watersnood Co mité in Zeeland zijn nog ont vangen als voor de schadelijden- den door den Watersnood in die provincie bestemde aandeelen der in na te noemen gemeenten gehouden collectes, de navolgen de bedragen, te weten Domburg f 78.50 Oudelande St. Annaland f150; N. en St- Joosland f83; Baarland (nage komen) f0.90; Oostkapelle f 157.13; Serooskerke(W.)f 163.40 Aardenburg f 111.50; Zuiddorpe f 45.60Hoofdplaat f 51.65 West- dorpe f50; Biggekerke f100; Zoutelande f87.25; Cadzand f 49.65 Scherpenisse f 65 Haam stede f63 62; Overslag f40; Ritthem f 63 35 Schore f 45 Graauw en Langendam f 232.45 Axel f441,32; Vrouwepolder f78.10. Samen mer vorige opgaven f5041.381/,. Kamer ran Koophandel roor Zeen wsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. In de Zaterdag gehouden ver gadering herdacht de voorzitter in zijn overzicht over het afge loopen jaar de werkzaamheden der Kamer, waarbij hij aanstipte hoe in het bijzonder de aandacht was gewijd aan het verdrag met België, dat, bij alle bezwaren die daartegen kunnen worden aangevoerd, een bijzondere te leurstelling was, omdat met de onderteekening daarvan niet ge paard ging het herstellen van de positie die de haven van Ter Neuzen bezat vóór 1914 (sinds 40 jaren) ten opzichte van hare gelijkstelling voor wat betreft de speciale spoorwegtarieven op de Belgische spoorwegen met de Belgische havens. Op grond van ontvangen toezeggingen had men alleen grond dat herstel bij de tot standkoming van het verdrag te verwachten, te meer nog waar in communiqé's uiting werd ge geven van de wederzijdsche wel willendheid die bij de onder handelingen over het Verdrag had voorgezeten. Tegenover al de vergaande concessies die aan België worden gedaan, bleek daarentegen hare welwillendheid niet verder te gaan dan het weer toepasselijk verklaren der spe ciale tarieven ook voor Terneu- zen, mits met 10 pet. verhoogd, hetgeen begrijpelijk concurrentie nog onmogelijk maakt en alzoo omdat daarvan geen resultaat kon verwacht worden als on aannemelijk is afgewezen. Sinds is ondanks herhaalde betuigingen van welwillendheid, die kwestie onveranderd gebleven en bleef herstel voor de haven van Ter Neuzen uit, die dus feitelijk nog steeds gedrukt gaat onder de ge volgen van den oorlog, hetgeen zich afspiegelt in de groote werk loosheid onder de transportar beiders. Over 1925 is van ge meentewege aan uitgetrokken werkloozen niet minder dan on geveer f 30.000 uitgekeerd, het geen op een inkomstenbelasting van circa f 150.000 van grooten invloed moet worden genoemd. Geen wonder dat verlangend naar verandering wordt uitgezien. Spreker meende dat het Ver drag niet tot stand behoort te komen alvorens wederkeerig is voorzien in de behoefte van Ter Neuzen, dat de Belgische spoor wegen voor zijn ontwikkeling noodig heeft, zooals de Belgische havens Nederlandsch waterge bied. Reeds vóór de afdeelings- vergadering der Tweede Kamer is van wege de Kamer de toe stand van Terneuzen en bezwa ren tegen het Verdrag onder de aandacht der Kamerleden gebracht en het Voorloopig Verslag gaf gelukkig blijk, dat men niet aan doovemans deur had geklopt en de aangevoerde bezwaren zeker onder de oogen waren gezien. Ook werden belanghebbenden te Philippine gewaarschuwd voor de bedreiging hunner belangen die in het Verdrag besloten zijn, opdat ook zij ter verdediging daarvoor konden optreden. Na de verschijning van het Voorloopig Verslag is in den lande een krachtige actie uitgegaan te gen de bepalingen van het Verdrag en de bezwaren zijn steeds toe genomen. Nu laatst is weer de aandacht gevallen op een bezwaar voor de Zeeuwsch-Vlaamsche polders met betrekking tot de afwatering. Nog alle verwachting bestaat, dat het besproken belang der haven van Ter Neuzen alsnog tot oplossing zal komen. Of het ech ter den Minister van Buitenland- sche zaken zal kunnen gelukken, door nadere memories en toelich tingen het Verdrag uit Nationaal oogpunt aannemelijk te maken is naar spreker meent aan groote bedenking onderhevig. Allerminst wil hij beweren dat geen Verdrag zou behooren te worden gesloten, doch dit moet op een gezonden basis berusten. Het is in het belang van beide naties dat wij met onze Zuider buren in vriendschap leven, doch die vriendschap moet onzerzijds niet met te ver gaande concessies worden gekocht. Zij die meenen met te ver gaande concessies de onwelwillende stemmen ten Zui den onzer grens het zwijgen te zullen opleggen hebben ongelijk, bij het minste of 't meeste dat men meende dat er een aanleiding was zouden die nog veel luider klinken en beloopt men de kans van steeds verder gaande eischen. Vriend schap moet op inderdaad bestaan de wederzijdsche welwil lendheid berusten. Er is niets tegen, dat Nederland België in staat stelt ook op haar gebied maatregelen te nemen voor de ontwikkeling der Belgische havens, doch de reserve behoort daarbij te worden gemaakt dat dit toch niet moet gaan ten koste van Nederland en met voorbijzien van de belangen der eigen bevol king. Als men de ontwikkeling van Antwerpen en Gent nagaat blijkt, dat Nederland in het ver leden aan zijn plicht in deze niet is tekort geschoten, doch het gaat te ver dat men thans ten bate van die Belgische belangen ver plichtingen op zich neemt die verder strekken dan men voor eigen land of havens zou doen. De eigen belangen mogen toch niet geheel uit het oog worden verloren, want het hemd is nader dan de rok. Met groote belangstelling wordt begrijpelijk de afwikkeling dezer kwestie tegemoet gezien. Indien onze Regeering een bevredigende oplossing aan de hand doet, zal dit spreker verheugen. (Wordt vervolgd.) Jan Morks f. Zondagmorgen is te Middelburg overleden de heer Jan Morks, sedert 1 October gepensionneerd- directeur van het Middelburgsch Muziekkorps. Waar reeds her haaldelijk de verdiensten van den heer Morks èn als mensch en als muzicus zijn beschreven is het onnoodig daarover nog uit te wijden. Wie hem kenden, zullen hem niet vergeten. Gebo ren op 6 October 1865 te Dor drecht, werd hij op 1 April 1891 benoemd als directeur van de toenmalige schutterijmuziek te Middelburg en bleef tot verleden jaar ambtelijk aan dit corps ver bonden, doch zijn hart zal er wel nooit van gescheiden zijn, zoolang het klopte. De heer Morks heeft zich in Middelburg tal van vrienden ver worven, getuige de huldiging op zijn 60sten jaardag, door hon derden bijgewoond. Maar ook buiten zijn woonplaats werden zijn talenten in breeden kring gewaardeerd. Zijn benoeming tot luitenant-kapelmeester in 1894 en tot ridder in de Oranje-Nas- sau-orde wijzen daarvoldoendeop Ongeveer een jaar geleden was de heer Morks dooreen oogkwaal verhinderd nog langer een diri geerstok te hanteeren en zag zich verplicht ontslag te vragen. Die kwaal schijnt overigens zijn ge zondheid zoodanig te hebben aan getast, dat zij hem het leven kostte en alzoo deze beminde figuur op 60-jarigen leeftijd is gesloopt. Ongetwijfeld zal het heengaan van den heer Morks door zeer velen met innige deelneming zijn vernomen. dat het ook gewenscht is, dat voor de op deze strook grond gelegen stoepen een zeker (f uniformiteit betracht wordt, hetgeen then bereikt, wanneer deze straat dezelfde soort stoepen krijgt, als die der andere vernieuwde straten. Redenen, waarom rekwestranten zich tot uwen Raad wenden met het ver zoek de Nieuwstraat opnieuw te be straten en te rioleeren. Qeteekend door W. A. den Boggende en 33 anderen. met Verstopping of moeilijken en onre- gelmatigen Stoelgang zijn M(jnhardt's Laxeertablettenonmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Als uw Kinderen zich bezeerd hebben gebruik dan onmiddellijk 30-60-90 ct.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2