RADIO Ontvangtoestellen, ERWTENRIJS en groene MUTSAARD Attentie. Axel, Hirkdïsif. L Mannen PUROL Landbouw. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. MlJNHARDT's Zenuw-Tabletten75 ct Laxeer-Tabletten60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. UITNOODIGING. te vlaggen Advert entiën. G. DE JONGE, TE KOOP:' bij J. DE REGT, Ieder, die vóór 1 Aug. een nieuw Rijwiel koopt, beeft kans op GRATIS Rijwiel voor heer of dame, naar verkiezing. Tot lid van het college van toezicht kozen de aanwezige gewone leden uit hun midden dhr. Mich de Krijger. Namens de commissie van toezicht werd het voorstel ge daan om ook aan leden, die niet onder behandeling van een ge neesheer zijn, aan ziekengeld per dag f 1.50 uit te betalen. Van verschillende zijden wees men er echter op, dat dit slechts onder bepaalde voorwaarden zou mogen geschieden, aangezien de kas der vereeniging zonder con- tributieverhooging dit wellicht niet zou kunnen dragen en het te betreuren zou zijn, indien door het nemen van een ondoordacht besluit de soliditeit der Vereeni ging zou lijden. Er treden te weinig jonge mannen ais nieuwe leden toe. Het ledental is dalende ondanks den aanwas der bevol king, en hoogst gewenscht ware het, dat ieder lid de jonge man nen tusschen 18- en 25-jarigen leeftijd opwekte om zich als lid te laten inschrijven, èn in hun eigen belang èn in dat der ver eeniging. Uit Koewacht. Zondag 1.1. hield de Coöpera tieve Verbruiksvereeniging „Ons Belang" haar jaarvergadering. Het jaarverslag getuigde, evenals 't vorige jaar, van den bloeienden toestand, waarin de Vereeniging verkeert en gaf cijfers, die dui den op sterken vooruitgang. Werd in 1923 voor ruim 26000 gulden verkocht, in 1924 werd dit f30.900 en in 1925 zelfs f35.667.38, zoodat men daarover zeer tevreden kon zijn. De in koop bedroeg f 34.644.62 De nog aanwezige voorraad f 5382.94 de brutowinst f6251.92 en de nettowinst f 2968.73, zoodat met genoegen geconstateerd werd, dat er evenals 't vorige jaar met gemak weer 7% aan de leden kan worden uitgekeerd. Het aan tal leden is dit jaar met acht vermeerderd. Uit de bonnenlijst blijkt verder, dat er f 4800 ge haald is door menschen, die bui ten de Coöperatie staan, en dat er van de leden ruim de helft zijn, die meer dan 25 gulden terug ontvingen, ja een lid f 67.25 Voorwaar geen kleinigheid in deze dure en voor velen werk- looze tijden. Aan den dienstplichtige der lichting 1923, Pieter Josephus van Leemput uit Hontenisse is bij be schikking van het Dep. van Oor log met ingang van 16 Maart 1926 voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kost winnerschap. De gemeenteraad van West- dorpe heeft met 4—3 st. aange nomen een voorstel van B. en W. om (met intrekking van de raads besluiten van 13 Oct. en 6 Nov.) een subsidie te verleenen van f21.335 in de kosten ter verbe tering van den weg op den Graaf jansdijk, welke totaal geraamd worden op f 88.000 waarvan de Provincie f 40.000 zal bijdragen. De commissie van den steen weg heeft haar goedkeuring aan het plan gehecht en zal nu trach ten dit onderwerp ook in de ver gadering der polders aangeno men te krijgen, ter dekking van het overschietend gedeelte. „M. Crt." Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig 30-60-90 ct. Predikbeurten te Axel. Zondag 7 Februari 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'me Ds G. P. A.Ruijsch Nam. 2 van Dugteren. Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Jaarverslag afd. Axel Z. L M. Aan het jaarverslag der afdee- ling Axel van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, uitge bracht door den secretaris, den heer J. de Putter, is het volgende ontleend De algemeene toestand van den landbouw geeft meer reden tot klachten dan tot tevredenheid. Zoo wordt algemeen geklaagd, dat al wat de landbouwer voor zijn bedrijf koopen moet, nog zeer duur is. Behalve zaaigranen, meststoffen en levensbehoeften, zijn ook de werktuigen, gereed schappen en reparatiën nog erg duur, terwijl de belastingen ont zettend hoog zijn en men in Den Haag wel nieuwe en meer belas tingen maakt, doch van afschaffing hoort men niet, dat schijnen ze te vergeten. Tegenover de duurte staat, dat de oorlogsprijzen voor de landbouwproducten ver achter den rug zijn en deze niet veel meer opbrengen dan vóór den oorlog. Graan, vee en varkens staan nog iets boven de prijzen van voor den oorlog, maar paarden en aardappels zijn al tot minder gedaald. Een en ander in aanmerking genomen, is de financiëele toe stand van den landbouw achter uitgaande, zoodat de boeren, die in oorlogstijd land en hofsteden hebben gekocht of duur gepacht, een moeilijken tijd tegemoet gaan. De oogst was het afgeloopen jaar allerwege best gegroeid, voor al tarwe, rogge, gerst, erwten, koolzaad en maanzaad waren best. Iets minder waren vlas, suikerbieten, aardappelen, haver en koebeeten. Slechte oogst was er met name nergens gegroeid. Jammer was het, dat, toen de oogst rijp was, er een regentijd aanbrak, die het oogsten zeer bemoeilijkte. Het weer was trou wens bijna het geheele jaar door nat en koud. Reeds in den zaaitijd liep het weer tegen, zoodat het zaaien ongeregeld ging. Toen volgde een betrekkelijk koude zomer en een niet minder nat najaar belemmerde zeer het oog sten van aardappelen en suiker peeën. Dientengevolge kon veel te laat met ploegen worden be gonnen, zoodat verscheidene ak kers midden in den winter nog niet op wintervoor waren gereden. De kwaliteit van het graan liep ver uiteen, zoodat de prijzen ook veel verschil gaven. Tarwe 10 tot 15 cent per K.G., rogge 10—12, gerst 10—13, erw ten en bruine boonen 12—16, vlaszaad 17—20, koolzaad 18— 20, maanzaad 50 -60 en aard appelen f 2,50 -3,50 per 100 K.G. De prijzen der handelspaarden waren voor werkpaarden f440— f 600, 2-jarige f300-f400, 1- jarige f200-f300 en veulens f 100—f200; fokpaarden waren duurder, doch werden weinig verkocht. Toch bestaan er nog dekprijzen van f 75 f 85, wat niet in verhouding is tot de te genwoordige waarde der paarden. Dat het fokken van hengsten risico geeft, is ook gebleken uit de najaarskeuring, waar naast vele oude hengsten slechts drie jonge werden goedgekeurd voor het stamboek. De prijzen van het rundvee waren, ofschoon dalende, in ver houding iets beter dan die der paarden. Kalfkoeien en kalfvaarzen van f 300—f 400 en meer, vet vee f 1,f 1,20 per kilo geslacht. De prijzen van varkens waren goed, geregeld 80—100 cent per kilo levend gewicht, biggen on geveer f2 per week. Pluimvee wordt slecht betaald. Veeziekten kwamen weinig voor, er was ook weinig sterfte van vee of paarden. Veevoeder, vooral klaver en gras was er in overvloed, zoodat er ook veel gehooid is, maar weinig goede kwaliteit. Bij de bestaande landbouw machines kwamen geen nieuwe uitvindingen Wel wordt reeds hier en daar met electriciteit ge werkt, doch een groot gedeelte blijft in de afdeeling nog ver stoken. Het aantal leden is met enkele verminderd, doch men verwacht met de tentoonstelling groote toename. Over het algemeen worden de ledenvergaderingen slecht, de bestuursvergaderingen druk bezocht. Voor de te houden tentoon stelling is medewerking verkregen van de Chr. Boeren- en Tuinders- bond de R. K. Boerenbond heeft aan een uitnoodiging daartoe geen gevolg gegeven. Met den wensch, dat deze tentoonstelling zal slagen tot glorie van ons geliefde Land van Axel, eindigt het verslag. Naar aanleiding van het ver slag der vergadering van jl. Za terdag merkt de secretaris op, dat niet juist is weergegeven, wat door hem in verband met vermeende grieven was gezegd. Spreker zeide gehoord te hebben dat er een kleine club is, die grieven tegen hem hebben en verzocht die personen (ter ver gadering en niet aan huis) bij hem te komen en hunne grieven met hem te bespreken, dan kun nen die misschien opgelost wor den, wat hij met het oog op een goeden gang van zaken wel ge wenscht achtte. Ter verbetering deelen we ook mede, dat de subsidie der V. V. Z. F. aan de Tentoonstelling niet f 1000, doch f500 bedraagt. Hengstenkeuring. Woensdag te Hulsten Don derdag te Axel hadden de keu ringen weer plaats voor het Stamboek en de Prov. Regelings commissie. Te Huist waren aangegeven 47 hengsten, afwezig 4, goedgekeurd voor het Stamboek 12, voor het Rijk 4 en afgekeurd 27 stuks. Te Axel waren aangegeven 42 hengsten, afwezig 2, goedgekeurd voor het Stamboek 8, voor het Rijk 6 en afgekeurd 26. De goedgekeurde hengsten zijn Floriman van Deckere, Absdale, Homerus van Alf. de Maat, Stop peldijk, Bien van J. Vereecken, Stoppeldijk, Gaston van Wed. van Esbroeck, Stoppeldijk, Artiste van P. Vael, Absdale, Attilla van de Waal, Ossenisse, Epatant van H. V. Stoppeldijk, Zodiaque van Van Campen, Stoppeldijk, Clau dius van A. Ferket, Boschkapelle, Rubu van H. Kerckhaert, Stop peldijk, Max, van Roels Nieuw Namen, Donald van Wed. Mang- nus, Boschkapelle, Frans van Jul. Stallaert, Lamswaarde, Minos van van Jac. Serrarens, Ossenisse en Weygand van A. Boënna, Graauw. Te Axel werden goedgekeurd Hakun II van Coene, Sas van Gent, Piet van A. C. IJsebaert, Axel, Eclaireur van C. Plas- schaert, St. Jansteen, Moderne van Coene, Robert van H. Bonte, Koewacht, Jupiter en Robert van E. B. van Acker, Westdorpe, Ma- rinus van Ant. Dekker, Zaamslag, Colosse van Daelman Westdorpe, Picar van Michielsen, Zaamslag, Brillant van Stal van Dixhoorn, Carnaval van M. Puyiaert, Zuid- dorpë, Kruger van P. B. van Hoeve, Axel en Lumino van Ph. J. van Dixhoorn, Axel. Door den Ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Terneuzen is hooger beroep aan geteekend tegen het vonnis van den kantonrechter te Terneuzen, waarbij E. de R., huisvr. van V. A. P., winkelierster te Westdorpe, is vrijgesproken van de haar ten laste gelegde overtreding der Bo- terwet (het verkoopen van op boter gelijkende waar zonder d.t op de verpakking het woord Margarine voorkomt. Aanvaring op do Schelde b(J Vlissingen. Dinsdagavond heeft nabjj Vlis singen op de Schelde een aan varing plaatsgehad tusschen twee Britsche stoomschepen. Het s.h. Wbimbrel van Liverpool op weg naar Antwerpen werd tijdens een diobten mist overvaren door bet stoomschip Marlocb, een schip van ruim 10 000 ton. De Wbimbrel, een schip van 2500 ton begon onmiddellijk te zinken en was in korten tijd in de golven verdwenen. De 22 le den der bemanning en de Bel gische loods, die zich aan boord bevonden, konden slechts hun leven redden. Negen man wer den van boord gehaald door een motorboot van hetNederlandscbe loodswezen. Do overige opva renden werden gered door een van de Marloch uitgezette red dingsboot. Dinsdagmiddag geraakte de chauffeur H. uit Princenhage bij den onbewaakten overweg Leur- Beek, op de spoorweglijn Breda- Roosendaal met zijn vrachtauto onder een voorbijrijdenden snel trein. De auto werd door de locomotief gegrepen en geheel verbrijzeld. De chauffeur kwam er met enkele wonden af. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt. Dinsdagmiddag is het 5-jarig meisje W. de L. in de Folkinge- straat te Groningen door een paard en wagen overreden en gedood. Terwyl hij Woensdag aan het groenten spoelen was, is de tuindersknecht J. Th. H. te 's Gravenhage blijkbaar voorover iu het water gevallen, waarbij hij grootendeels in de modder verdween en gestikt is. Pogin gen van even na het gebeurde ter plaatse gekomen arbeiders, om de levensgeesten van het slachtoffer, die een weduwe met elt kiDderen nalaat, weer op te wekken, bleven zonder resultaat. Eenige schoolgaande kna pen van 10 jaar te Hattcn kre gen een zoo hoogloopenden twist, dat de een den ander met een mes in den rug stak en wel met zooveel kracht, dat eeu long is geraakt. Te Venlo is Woensdag morgen de 28-jarige J. B., amb tenaar by de electrische cen trale, toen hij bezig was aan de herstelling van d6n mecbaDi- 8chen loodbak, door den zwen gel van het mechanisme gegre pen en over de leuning van de brug geworpen. Met verpletter den schede) werd by dood op genomen. Woensdag vierde mevr. de wed. Schipper te Zaandijk haar honderdsten verjaardag. Ze is slecht ter been, maar nog in het volle bezit van haar geestver mogens. De heerJ.J. was Woensdag bij zijn dochter te Breda op be zoek Hij werd daar dood gevon den, terwijl twee kleinkinderen op zijn knieën zaten. Een gevaarlijk individu. Gedurende den laatsten tijd wordt Den Haag onveilig ge maakt door een individu, dat er speciaal op uit is jonge dames met een zakmes in de kuiten te steken. Zaterdag is nog een meisje het slachtoffer geworden van het eigenaardig bedryf van deD man. Iq de Casuaristraat werd haar onverwachts een vrij groote snij wond toegebracht. Tot heden hebben zich y gevallen voorge daan, waarvan bij de politie aau- gitte is gedaan. O.a. heeft by eenigen tyd geleden een meisje, leerlinge van een H. B. S. met ö-j. c. hier ter stede tot in den gang van het schoolgebouw na- geloopen en haar daar verwond. Bij Apoth. en Drogisten. 31 December 1925. HONTENISSE. Geboorten. 1. Wil- helmina Louise, d. van P. J. d'Hunten C. M. Maas. 2. Maria, d. van J. Neve en C. M. de Roos. 3. Jan Petrus Theo- phile, z. van J. C. P. Vereecken en M. Th. van Haelst. 4. Anny Cornelia Ma ria, d. van P. Valckx en S. H. de Burger. 12. Richard Lodevvijk, z. van E. de Wilde en A. P. E van Leuven. 13. Rijk, z. van J. C. Kanters en J. Putters tuit Sas van Gent). 16. Remy Jacobus, z. van D. J. Steijscrt en L. P. de Waal. 19. Anna Mathilda, d. van J. F. Borm en L. M. Asselman. 24. Roza, d. van J. B. van van Geersdsele en R. I. de Vulder. 25. Maria Anna, d. van E J. Asselman en P. C. Stoeie. 27. Maria Paulina, d. van A. J. Tieleman en P. P. Jonkheijm. 31. Robert Johan, z. van P. D. Aarsen en L. P. M. Lambert. Franciscus Eduardus, z. van P.J.v d. Bergen en M. L. van Deursen. Josephus Alouisius, z. van A.J. van Waterschoot en M. R. Bogaert. Overlijden. 1. Paulina Hermans, 54 j., echtg. van Eduardus Kuijpers. 20. Madeleine de Brouwer, 16 j., d. van P. de Brouwer en Ph. de Poorter. 23. Petrus Augustinus van Mieghem,50j., echtg. van M. E. Weemaes. 29. Johannes Franciscus Onghenat, 87 j., weduwn. van Lucia van Mele. BOSCHKAPELLE. Geboorten. 2. Rosa Francina, d. van Petrus Augusti nus van der Veeken en Fiorentina Maria Lambert. Petrus, r. van Ernestus Everaart en Maria de Vdlck. Overlijden. 4. Irma Louisa de Schep per, 4 j„ d. van jan Francies en Maria Rosalia Johanna de Klerk. Wisselkoersen. Brussel 11,34. Parijs 9,35 Londen 12,13. New-York 2,49Vs De Burgemeester van AXEL noodigt de ingezetenen uit, in verband met het 25-jarig huwelijksjubileum van H M. de Koningin, op MAANDAG 8 FEBRUARI a. s. Axel, den 5 Februari 1926. De Burgemeester voornoemd, BLOK. 3-lamps compleet voor f 175,- Demonstratie's op aanvraag, zonder verplichting tot koopen. Aanbevelend, Electr. lnstrumentm., Markt, AXEL. Vertegenwoordiger voor de Firma RIDDERHOF en VAN DIJK, te Zeist. Landb., Q 40, AXEL. Aanbevelend, Van 1

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3