Hoest-Keelpijn Anaa-bonbons Binnenland. Raadsverslag, bevredigende oplossing komen, dan zal een scheidsgerecht van drie leden uitspraak doen. In deze arbitrage-commissie zullen één Nederlander en één Belg zitting nemen, terwijl een voor zitter indien niet door de re geeringen benoemd beurte lings zal worden aangesteld door de Koningen van Spanje en De nemarken. Van groot belang nu is de ge- zamelijke Memorie van Toelich ting op dit punt, waar we lezen dat commissie en scheidsrechters verplicht zijn het grondbeginsel te aanvaarden, dat de belangen der scheepvaart uiteraard boven alle andere belangen zullen gaan. Deze bepaling moet daarom als uiterst gevaarvol worden aan gemerkt, waar slechts rekening wordt gehouden met de belangen der scheepvaart en in het geheel niet gelet wordt op die der Zeeuwsche oeverlanden. Het behoeft verder nauwelijks betoog, dat een en ander eene directe aanranding beteekent van onze Souvereiniteitsrechten in Zeeland en ons Waterschaps wezen aldaar alle macht uit han den neemt, bij haar zorg voor oeverversterking en dijkwezen, om deze vervolgens te verleenen aan de Commissie van Beheer, welke volgens het leidend grond beginsel slechts de belangen van Antwerpen en de Scheldevaart in het oog heeft te houden. Naast het dulden van Scheep vaartwegen, die onze polders uiterst zullen schaden, zullen onze waterschappen daarenboven verplicht worden die inrichtingen prijs te geven, welke opgesteld zijn ter bescherming hunner dij ken en oevers, doch welke wer ken eene belemmering voor de scheepvaart beteekenen. Verre van benijdenswaard is dan ook de positie der Neder- landsche Commissieleden, die niets meer of minder zullen zijn, dan „stootblokke.n" tusschen onze regeering en de Belgische eischen. Leiden. W. H. De S D A. P. en de geloofs vryheid. De heer mr. Th. Heemskerk had in een 11 Jan. te Schiedam gehouden rede o.a. gezegd dat de sociaal-democraten die om de geloofsvrijheid al heel weinig geven, zich ook aan de geloofs vrijheid der Protestanten minder zouden laten gelegen liggen als de Roomschem het beginsel van geloofsvrijheid gingen verzaken. De heer Albarda, de leider der S. D. A. P. heeft toen in een open brief gevraagd naar de gronden voor die bewering. De heer Heemskerk heeft nu in de Standaard uitvoerig geant woord. In het beginsel der Sociaal democratische arbeiderspartij, zoo schrijft hij o.a., is geen plaats voor het geloof; het is tegen het geloof gekant. Natuurlijk versta ik hier onder „geloof" het geloof in God, Die zich ons heeft geopenbaard door Zijn Zoon en in Zijn Woord, en zekere aanwijzingen geeft om trent het recht, waarop de maat schappij is gegrondvest, dat de Overheid als Zijn dienaresse heeft te eerbiedigen, en, waar het verbasterd is, te corrigeeren tot verzoening, op de basis van het recht der belangen van de groepen die in de Maatschappij een onmisbaar organisme vor men en met eerbiediging der geestelijke werkingen, die op de eeuwigheid gericht als bederf werend zout ook in het maat schappelijk leven werken. De Sociaal-democratie staat, krachtens haar beginsel, daar buiten en daartegenover. In haar program geen woord over geloof niets over geloofsvrijheid, slechts eischen gericht op stoffelijke en intellectueel? behoeftenvan geestelijke behoeften geen sprake. En wat zij wil is juist het tegen overgestelde van wat voorvloeit j uit het Christelijk geloof. Geen verzoening, maar klassenstrijd. Geen eerbiediging, met zuivering van gebreken, van het organisme der Maatschappij, maar opzuiging daarvan in den proletarischen staat, door overbrenging der be drijfsmiddelen van particulieren in „maatschappelijk" bezit. Geen staat op democratischen grond slag, maar op den grondslag van één stand, die strijden moet voor haar klassebelang. De in het beginselprogramma der S. D. A. P. voorkomende term „de arbeiders, die tot be wustzijn van hunne taak in den klassenstrijd zijn gekomen", wijst op arbeiders, die in de oogen der sociaal-democratie niet tot dat bewustzijn zijn gekomen, de R.K. en Protestantsch Chr. ar beiders, voorstanders van sociale wetgeving, met behoud van het maatschappelijk organisme, die er nog toe gebracht moeten wor den om hun beginsel te laten varen, en dus tot bewustzijn ge komen, zich te laten inlijven voor den klassenstrijd op sociaal-de mocratischen grondslag. Reeds hieruit blijkt, dat de sociaal-democratie in beginsel staat tegenover het geloof, en van de arbeiders verlangt, dat zij in hun streven op openbaar terrein tegen het Christelijk ge- ;oof zullen handelen. De kabinetsformatie. Naar de „Tel." verneemt is jhr. ir. R. R. L. de Muralt lid van de Eerste Kamer en burgemeester van Borculo, aangezocht vooi depor- tefeulle van Waterstaat. Militair fascistische party. Zondag heeft te Rotterdam een bespreking plaats gehad om te komen tot oprichting van een mi litair fascistische organisatie zoo meldt de „Res.-bode." Wanneer het tot oprichting zal komen, zullen geen politieke doel einden worden nagestreefd, doch men zal zich op het standpunt stellen, dat iedere Nederlander hoort mede te werken voor de weerbaarmaking van zijn vader land, liefde in te prenten voor het Oranjehuis, en Nederland in het bezit van een goed bewapend leger en vloot te stellen. Zitting van 2 Februari 1926. Voorzitter dhr. F. Blok, burge meester, secretaris dhr. J. L. J. Maris. Verder zijn aanwezig de heeren J. M. Oggel en M. W. Koster, wethouders, en A. E. C. Kruysse, J. Weijns, J. M. Bart, A. Th 't Gilde, E. van de Casteel, F. Dieleman, J. de Feijter en P. de Feijter. Afwezig dhr. Ph. J. van Dixhoorn. Nadat de Voorz. de vergadering heeft geopend, richt hij het woord tot de leden en zegt het volgende Mijne Heeren Evenals andere jaren wil ik ook bij deze eerste vergadering in het jaar 1926, mijne gelukwenschen aanbieden bij de wisseling des jaars aan U, mijne Heeren Wet houders, aan U, Heeren Leden van den Riad, alsmede aan den Secretaris, met Uwe gezinnen Waar een groot gedeelte van ons land op het einde van 1925 en begin van 1926 door een ramp (de watersnood) werd getroffen en de gevolgen thans nog niet zijn te overzien, bleef deze ge meente, Gode zij dank, voor een dergelijke ramp gespaard. Juist op Oudejaarsavond werd onze gemeente-ontvanger ons door den dood ontnomen, hij, die ruim 10 jaren de Gemeente als ambte naar heeft gediend. In hem ver liest de Gemeente een ambtenaar, die steeds eerlijk zijn werkzaam heden heeft verricht. Ik meen dan ook, dat de nagedachtenis van den overleden ontvanger lang bij ons zal blijven voortleven. Het jaar 1925 is een niet on belangrijk jaar voor onze gemeen te geweest. Een groot gedeelte van het rioleeringswerk en be- stratingswerk in de kom der gemeente werd uitgevoerd. Op het door de Gemeente aan gekochte en in gereedheid ge brachte nieuwe gedeelte werd druk gebouwd. Hoewel aan de electrificatie- plannen van onze gemeente steeds gewerkt wordt, mocht dit tot op heden tot geen oplossing komen. Ook de gasuitbreiding naar Ter Neuzen is nog loopende. Laten wij hopen, dat dit spoedig tot eene oplossing komt. De gezondheidstoestand in het vorige jaar was zeer bevredigend. Besmettelijke ziekten kwamen niet voor. De financieele toestand van onze gemeente is goed te noemen. Over de economische toestand valt niet zoo te klagen, hoewel de resultaten van den landbouw niet zoo schitterend zijn te noemen. De bevolking van Axel bedroeg op 1 Januari 1926 5796 zielen, alzoo eene vooruitgang van 77 personen54 huwelijken werden gesloten; 133 werden er geboren, terwijl het aantal overledenen 56 bedroeg. Ook heb ik behoefte U dank te brengen voor het vertrouwen, mij in 1925 in zoo ruime mate geschonken, waartoe U mij de volbrenging van mijn taak hebt vergemakkelijkt. Ik hoop dat de goede toon, die er tijdens de beraadslagingen over verschillende onderwerpen in 1925 heerschte gedurende de vergaderingen in 1926 niet worde verbroken. Moge God onze Gemeente spa ren voor rampen en onheilen en ons allen de lust, de kracht en de gezondheid geven om ook wederom in 1926 in het belang van onze dierbare gemeente Axel en hare ingezetenen werkzaam te mogen zijn en Zijn zegen geven op de door ons ta verrichten arbeid. Als oudste lid beantwoordt dhr Baert deze rede door den voor zitter en burgemeester te danken voor zijn woorden en wederkee- hem kracht ën lust toe te wen- schen opdat zijn bestuur moge strekken tot belang van de ge meente. Moge door zijn leiding de bloei van de gemeente blijven gehandhaafd en de gemeente be waard blijven voor rampen. Ook voor zijn gezin koestert hij na mens den Raad de beste wen- schen. 1. Notulen. Op de vraag van den voorz. of er aanmerkingen op de notulen der vorige vergadering zijn ant woordt dhr. Oggel, dat hij in die vergadering niet had gezegd, dat het jammer was, dat de inspec teur van het lager onderwijs die zaak niet met den noodigen ernst had behandeld. Spr. had dit gezegd van de Commissie van Toezicht en zag dit gaarne gewijzigd. Alzoo wordt besloten. 2. Jnsekomen stukken en mededeelingen. a. Bericht van Ged. St. inzake goedkeuring aankoop grond van Cappon, van Alten en Dekker. b. Bericht van Ged. St. inzake goedkeuring aangaan geldleer.ing ten hoogste vijf duizend gulden. c. Bericht van Ged. St. inzake goedkeuring Gemeente-Begrooting dienst 1926. d. Bericht van Ged. St. inzake goedkeuring wijziging van de Begrooting der Gemeente en die van het Grondbedrijf, over 1925. e. Verslag van de Commissie tot wering van schoolverzuim dezer Gemeente over 1925. Aan dit verslag is het volgen de ontleend Als voorzitter en secretaris zijn herbenoemd de h.h. D. A. van Houte en J. L. J. Maris. De werkzaamheden waren niet zoo omvangrijk als het vorig jaar. Er waren 97 verzuimen in onderzoek geweest, tegen 142 in 1924. Van de opgeroepen per sonen waren 43 niet voor de commissie verschenen. De ver zuimen waren voor de 4 scholen in Axel verdeeld als volgtOpen bare school 27 (6), Chr. school 44 (14), Roomsche school 5 (2) en Chr. school Spui 18 (4). De tusschen haakjes geplaatste cij fers geven de wettige verzuimen aan. f. Proces-verbaal van kasop name. De inkomsten bedroegen over 19?5 f219848,29 de batige saldo's f20461.79, terwijl de uitgaven beliepen f213,466,085 zoodat er in kas moest zijn f 26843.99', overeenkomende met de in kas aanwezige waarden en getoonde bescheiden. De voorz. deelt mede, dat dhr. W. A, den Boggende voorloopig met de waarneming van den Gemeente-Ontvanger is belasten dat voor de reinigingsdienst en andere werkzaamheden voor de gemeente een paard is aange kocht. Omtrent de aankoop van dat paard merkt dhr. Van de Casteel op, dat het nogal erg is, dat dit uit den vreemde is gehaald, ter wijl er in de gemeente toch ge noeg paarden te koop staan. De Voorz. kan niet anders zeg gen, dan dat het college gehan deld heeft in het belang van de gemeente. Dhr. Koster zegt, dat door hem pogingen zijn aangewend om hier een paard te koopen, doch alle hout is geen timmerhout. Spr. heeft een halve dag met een auto rond gereden met een man die 7 paarden wist staan, dcch ten slotte waren er maar 2 te koop. Later zijn er weer 3 aangeboden doch er waren hiervan 2 onge schikt. Spr. meent naar beste weten gekocht te hebben. Een leeg paard of ruin was hier blijkbaar niet. Dhr. van de Casteei Daar stonden er 2 in je buurt, 1 bij Suij, 1 bij IJsebaert en bij S. van Hoeve. Er is f 400 gevraagd, doch maar f325 geboden. Dhr. KosterIk heb het Simon van Hoeve gevraagd, doch hij zeide, dat hij er geen had. Mis schien had ik mij beter tot dhr. Van de Casteel kunnen wenden. Dhr. Van de CasteeiMis schien was het wel goed geweest, dat heel de Raad er iets van ge weten had. Besloten wordt bovenstaande stukken, enz. voor kennisgeving aan te nemen. Dhr. 't Gilde zegt verwonderd te zijn, dat nog geen bericht van goedkeuring is gekomen van Ged. Staten in zake de leening van f70,000 voor uitbreiding der gas fabriek. De Voorz. zegt, dat er nog geen antwoord is gekomen en die goedkeuring dus verdaagd is. Dhr. 't Gilde betwijfelt of er bericht van verdaging is. Hij meent dat de zaak door Ged. St. op sleeptouw wordt gehouden, opdat de P. Z. E. M. in de bui tenwijken ons vóór zou zijn. Als dertig dagen zijn verstreken, is de leening volgens de wet auto matisch goedgekeurd. Spr. wil bij de omvraag hierop nog wel eens terug komen. I. Bericht van mevr. de wed. P. de Putter, betreffende het over lijden van haar echtgenoot, in leven Gemeente-Ontvanger. De Voorz. deelt mede, dat dit schrijven bereids met een brief van rouwbeklag is beantwoord. j. Verzoek van J. Ortelee en 4 anderen, marktkramers te Axel, om staanplaats op de graanmarkt. De Voorz. wenscht dit adres te stellen in handen van B. en W. Dhr. Van de Casteel zou het maar liever nu behandelen. De Voorz. wil eerst advies van B. en W. afwachten, dat is ge woonte. Dhr. 't Gilde: Het is toch niet zoo bezwaarlijk dat nu te doen De Voorz.Neen, maar het zal spoedig weer raadsvergade ring zijn, dus zal het geen lang uitstel lijden. Alzoo wordt besloten. (Wordt vervolgt). Ingezonden Mededeelingen. Doos 60*90ct. Bij Apoth.en Drogisten, w AXEL, 5 Februari 1926. Woensdagavond werd de aan gezondigde vergadering gehouden 4 tot definitieve stichting van de „Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer". De voorzitter, dhr. A. van Maale, heette allen welkom en inzonder heid den Burgemeester en hoopte, dat, waar nog velen afwezig zijn, toch ook dezen in de toekomst zullen medewerken. Spr. zette het doel der vereeniging uiteen, dat niet bestaat in het maken van lolletjes, zooals door sommigen smalend werd gezegd, doch dat het hier werkelijk ernst is om den bloei van Axel te bevorderen tot welvaart ook van de nering doenden. Spr. wees op de nabu rige gemeenten, waar alles wordt gedaan om vreemdelingen tot zich te trekken en winkelverkoop enz. te bevorderen. Gaarne had spr. daarom meer menschen aanwezig gezien en vooral de betere stan den, die door hun persoonlijkheid leiding kunnen geven. Zoo zal b.v. getracht worden om met de a.s. tentoonstelling ook in de ge meente attractie te geven, opdat het publiek niet te vroeg de ge meente verlaat. Een ontwerp-reglement werd voorgelezen en goedgekeurd. Op de vraag of de Burgemeester het eere-voorzitterschap wenschte aan te nemen, antwoordde deze gaarne te zullen meewerken aan het doel dezer vereeniging. Behalve het bestuur zal een eere-comité ge vormd worden. Een 5-tal personen zal worden aangeschreven om hierin zitting te nemen. Nadat alle aanwezigen zich als lid opgaven, ging de vergadering over in een huishoudelijke en werd een bestuur gekozen. Na eenige discussie over de samen stelling daarvan, werd gestemd, met den uitslag, dat 32 geldige stemmen waren uitgebracht, waar van verkregen A. van Maale 26, G. Koevoets 22, J. J. de Lozanne 21, E. van de Casteel 21, A. P. Esselbrugge 18, A. van Sabben 18, J. van Puijvelde 15, J. de Hullu 12, J. E. Blansaart 8, A. Ysebaert 7 en voorts verschil lende personen minder dan 5 stemmen- Gekozen verklaard werden alzoo de 7 eerstgenoemde personen. Nadat deze hadden verklaard de benoeming aan te nemen, dankte de voorzitter de aanwe zigen voor hunne tegenwoordig heid en medewerking, hopend, dat zij bij een volgende verga dering allen nog een of meer leden zullen hebben geworven. De bestuursfuncties werden ver deeld als volgtVoorz. Van Maale, vice-voorz. Koevoets, le secretaris Van de Casteel, 2e secretaris Esselbrugge, penning meester Van Sabben, commissa rissen Lozanne en Puijvelde. We sluiten ons gaarne aan bij de woorden van den voorzitter en wenschen dat de vereeniging spoe dig zal omvatten personen van allerlei rang en stand, van aller lei richting en geloof, omdat het hoofddoel is bevordering van de welvaart van Axel, waarvan toch ieder ingezetene naar vermogen kan meewerken en waar het hier voornamelijk geld de middenstand die zwaar gedrukt wordt, achtten we noodzakelijk, dat ieder ne ringdoende zich aansluit bij de ze V. V V. Op Woensdagavond 3 Febr. werd bij dhr. DielemanKoole de jaarvergadering gehouden van de vereeniging „Steunt Elkander". Tot bestuurslid werden herko zen de h.h. J. M. Oggel en A. Esselbrugge, respectievelijk als voorzitter en 2e penningmeester, en tot commissaris de h.h. P. Koole, J. den Hamer en C. Smies Hz. In plaats van de h h. J. Wie- land en M. Wolfert, die als com missaris bedankten, werden ge kozen de h.h. P. van Hoeve en C. A. Dekker. Uit de rik.-ning en verant woording bleek, dat was ontvan gen f2186,16 (w.o. f 1929,15 aan contributie van de gewone leden) en uitgegeven f2086,95 (w.o. f 2051,50 aan ziekengeld), zoodat er een goed slot was van f 99,21. Het kapitaal der vereeniging be draagt thans f2855,81. De vereeniging telt thans 245 gewone en 42 buitengewone leden

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2