Landbouw. gaan dagelijks rond in winkels, op markten en andere openbare verkoopplaatsen. Eet- en drink waren, welke bedorven of on deugdelijk zijn, worden onge schikt gemaakt voor menschelijk gebruik of vernietigd. Een ieder, die gegronde klach ten heeft over de hoedanigheid van eet- en drinkwaren, kan die klachten ter kennis brengen van den directeur van den Waren- keuringsdienst, die toezicht houdt in de plaats zijner inwoning Deze diensten zijn gevestigd in Alk maar, Amsterdam, Arnhem, Assen, Breda, Dordrecht, Eindhoven, Enschedé, Goes, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, 's Hertogen bosch, Leiden, Leeuwarden, Maas tricht, Nijmegen, Rotterdam, Utrecht, Zutphen, Zwolle. Overtreding der bepalingen kan met twee duizend gulden boete of zes maanden hechtenis worden gestraft. Toch komt nog een groot aantal overtredingen voor. In 1924 werden meer dan acht duizend partijen eet- en drink waren, welke bedorven of on deugdelijk waren, aan het gebruik onttrokken en werden meer dan dertien honderd personen wegens het verkoopen van vervalschte of ondeugdelijke eet- en drink waren veroordeeld tot somtijds hooge geldboeten of tot hechtenis, in tien gevallen van een maand of langer. Hoeveel kost dat alles wel Het geheele toezicht kostte in 1924 niet meer dan een en twintig cent per inwoner. Behalve dit algemeene toezicht wordt nog bijzonder toezicht gehouden op de onschadelijkheid van vleesch en vleeschwaren door de ambte naren van den vee- en vleesch- keuringsdienst, op de zuiverheid van boter door de ambtenaren van de rijkszuivelinspectie, de botercontrole-stations en op de kwaliteit (vetgehalte) van kaas door de kaascontrolestations. GEZONDHEIDSRAAD. AXEL, 2 Februari 1926. Heden vergaderde de Raad onzer gemeente onder voorzitter schap van den Burgemeester. Af wezig was de heer Ph. J. van Dixhoorn. De voorzitter sprak in zijn openingswoord de beste wenschen uit voor de Wethouders, de Raadsleden en den Secretaris met hunne gezinnen, bij de wisseling des jaars. Hij wees erop, dat de gemeente gespaard bleef voor rampen, als elders in het land helaas waren voorgekomen. Spr. gaf een vluchtig overzicht over den toestand der gemeente, die in het algemeen goed is, zoowel sanitair en financieel als oecono- misch. Spr. hoopte, dat de goede toon, die tot heden heerschte in den Raad, behouden blijve en dat aan allen de lust en kracht worde gegeven om in het belang der gemeente werkzaam te zijn en dat Gods zegen op dien ar beid ruste. Als oudste lid antwoordde de heer Baert op deze wenschen en hoopte wederkeerig, dat onder leiding van den Burgemeester de gemeente in bloei moge toenemen en dat het ook hem met zijn gezin wel moge gaan. Na goedkeuring(behoudens een kleine opmerking van dhr. Oggel) der notulen en mededeeling in gekomen stukken, werd ook me dedeeling gedaan van het verslag der Commissie tot wering van schoolverzuim, van het proces verbaal van kasopname van den gemeenteontvanger. Medegedeeld werd dat dhr. W. A. den Boggende voorloopig met de waarneming van den gemeente ontvanger is belast en dat voor den reinigingsdienst een paard is aangekocht. Een verzoek van kooplieden, die tijdens de markt met kramen staan, om als voorheen weer in de Noordstraat te mogen staan werd in handen gesteld van B. en W. Besloten werd dat voortaan de secretarie voor het publiek slechts open zal zijn van 9 tot 12 uu: en van 1 tot 2 uur. Ook voor den Burgerlijken stand. Een verzoek om het gymna stieklokaal der openbare school beschikbaar te stellen voor mi litair onderricht tegen vergoeding van f 50 per jaar, werd ingewil ligd. Eveneens een verzoek van J. C. Hamelink om een perceel grond te koopen in het verlengde van de Julianastraat. Besloten werd ook om aan B. en W. een crediet toe te staan van f 12000 tot verbetering der rioleering van de Nieuwstraat en de bestrating der Noordstraat, terwijl een kostenrekening zal worden gemaakt voor algeheele vernieuwing van het Buitenwegje. Bij de omvraag deed dhr. 't Gilde een beroep op de mede werking van den Raad voor steun aan de niet-georganiseerde werk- loozen en de uitgetrokken geor ganiseerde werkloozen indien het crediet van f 1000 dat de begroo ting toestond, was uitgeteerd. Voorts wees hij op het getreuzel inzake de electriciteitskwestie en laakte de houding van Ged. Staten, die, naar hij zei, niet oirbaar is. Spr. zocht verband tusschen de actie die de P. Z. E M. hier in de buitenwijken voert voor electr. aansluiting, en het uitstellen der goedkeuring op de leening der gemeente van f 70.000 voor uit breiding der gasfabriek. Deze meening werd evenwel door den voorzitter op afdoende wijze bestreden. Tenslottesteldedhr. Oggel voor om met het zilveren huwelijks jubileum van H. M. de Koningin een telegram van gelukwensch te zenden, wat m. a. s. werd aangenomen. Donderdagavond werd al hier aanbesteed door het bestuur der vereeniging .Vooruitgang is ons Streven" de levering van meststoffen, waarvan de uitslag is als volgt Ammoniak-superfosfaat. A. Ver- helst, Westdorpe f7.12, Van der Gauwe, Neuzen f 7.02, Firma Oggel, Axel f6.97 en Firma De Ruijter, Axel f 6.92. Zwavelzure ammoniak. Firma Oggel f 14.56, Verhelst f 14.45, Van der Gouwe f 14.44, De Ruijter f 14.35 en Mij. Oorsprong, Rotterdam f 14.32. Leunasalpeter. Van der Gouwe f 19.24. Chilisalpeter. Van der Gauwe f 14.30, Firma Oggel f 14.26, De Ruijter f 14.25, Verhelst f 14.24, J. Scheele, Neuzen f 14.21 en Mij. Oorsprong f 14.03. De levering werd aan de laagste inschrijvers gegund. Zaterdag trad in deze ge meente op het gehucht Sassing op de heer A. Colsen van Sluiskil, teneinde in openbare vergadering te spreken over het belang van aansluiting bij het electrisch net. Reeds zijn te Sluiskil (Vlakte) de bewoners ten Oosten van het kanaal Terneuzen—Gent aange sloten en nu trachtte spr. daarbij te voegen de Sassing. De verga dering was druk bezocht, zoodat er veel belangstelling was. Naar men ons mededeelt, was echter het resultaat der vergadering daar aan niet evenredig. Bij een debat over de prijzen van het electrisch licht, vergeleken met gaslicht, was het voordeel aan gas, terwijl ook de garantie voor electriciteits- afname te duur werd geacht. We vernemen, dat een twintigtal per sonen teekende voor aansluiting. Beroepen te Tholen de heer S. J- Koster, theol. cand. te Ter Neuzen. Ingezonddo Mededeelingen. Hoofdpijn bedaart spoedig door gebruik van een pa3r Mijnhardt's Hoofdpyntabletten. Glazen buisje 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Gemeenteraad van Ter Neuzen. In de Donderdag gehouden raadszitiing van Terneuzen, her dacht de voorzitter de verschil lende rampen, waarmede ons vaderland in het afgeloopen jaai werd getroffen en hoe men zich thans allerwege opmaakt om het ondervonden leed der slachtoffers van den watersnood zooveel mo» gelijk te verzachten. De econo- nomische opleving, waarop voor de gemeente wordt gehoopt, bleef nog uit en er was zeer veel werkloosheid. Dit heeft ten slotte ook invloed op den stand der gemeente financiën en zoo zal, tengevolge van het betrekkelijk sterk gedaalde totaal inkomen der ingezetenen, ter voorkoming van een tekort in de gemeente kas een vermenigvuldigingscijfer van vermoedelijk 1,62 moeten vastgesteld worden, terwijl de omstandigheden noodig kunnen maken dat het nog hooger moet worden gesteld. Bij het beheer der gemeente zal dus bedacht zaamheid noodig zijn. Hij deed ten slotte een beroep op aller medewerking om, met waardee ring van elkanders meening, zon der af te dalen in kleinigheden of persoonlijkheden, samen te werken tot het nemen van be sluiten die kunnen strekken tot bevordering van het algemeen belang. Door den Ontvanger der Re gistratie en Domeinen te Hulst is bericht, dat het speelterrein door hem mag verkocht worden voor f 2500 B. en W. stelden voor niet tot aankoop over te gaan, daar zij in de gemeente geen speelterrein noodig achten, ook met het oog op den finan- cieelen toestand der gemeente. Door eenige leden werd er op gewezen, dat het speelterrein wel degelijk in een behoefte voorziet en noodig inag geacht worden. Ook is, als men de waarde van het terrein beschouwt de koopsom niet hoog te noe men, doch bij de vaststelling van het stratenplan was dit speel terrein er in opgenomen en ver disconteert en de totale kosten van aanleg, terwijl de gemeente voorgespiegeld is, dat het haar met de straten zou worden over gegeven. Voorgesteld werd B en W. uit te noodigen billijker voorwaarden te bedingen, welk voorstel werd aangenomen. Het verslag van de commissie, die de door den heer Hamelink in de raadszitting genoemde klachten betreffende den admi nistrateur der centrale heeft on derzocht, gaf aanleiding tot een breedvoerige en minder verkwik kelijke discussie. De heer Van Riet betoogde dat, aangezien er van de genoemde feiten niets bewezen is, hij volkomen het recht had op te treden zooals door hem in de vergadering van 12 Nov. is gedaan, aangezien hij een burger, die hier door de heeren Hamelink, Verlinde en Colsen gelasterd was, heeft mee- nen te moeten verdedigen, en dat al hetgeen hem toen naar het hoofd geslingerd is onbehoorlijk was. Door de heeren Verlinde en Colsen werd tegen die aantij ging geprotesteerd, daar zij geen feiten of beschuldigingen hebben geuit, terwijl de heer Hamelink er op wees, dat men zich om trent het eenige feit, dat onder zocht is, thans er achter kan verschuilen, dat de tweede er bij betrokken persoon inmiddels overleden is, doch een knecht van dezen een andere verklaring heeft afgelegd dan de betrokken be langhebbende voor de commissie. Hij is nog immer bereid deze zaken met den heer Van Riet in openbare vergadering te be spreken en neemt dan even goed als hier volle verantwoordelijk heid voor zijn woorden op zich Ten slotte begon dhr. Colsen heftig te protesteeren, doch de voorzitter hamerde de discussie af. Een voorstel van B. en W. om een crediet van f 1000 voor een uitbreidingsplan der gemeente, werd m.a.s. aangenomen. Aan de N.V. De Hoop werd vergunning verleend tot het leg gen van 9 riolen in gemeente grond. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van den Pierssenspolder om in eigen dom, beheer en onderhoud over te nem< n een deel van een weg in dien polder langs het be bouwde gedeelte van Sluiskil, en eveneens om af te wijzen het verzoek van A van Aerde c.s. te Sluiskil voor wegsverbetering bij hun woning. De hieromtrent gehouden besprekingen gaven aanleiding tot het instellen van een wegen-commissie. Aangenomen werden de voor stellen tot aangaan eenerleening van f35.000, tot beleening van rentegevendë obligaties bij de Nederlandsche Bank tot een maximum van f 8600, en tot vast stelling van een contract met de N.V P. Z. E. M. betreffende le vering van electrischen stroom rioolbemaling. Ten slotte kwam aan de orde een voorstel tot wijziging der begrooting voor 1926, o a. we gens een verhooging van de sub sidie voor de Vereeniging Hulp betoon door Samenwerking ten behoeve van den cursus in lin- geriewerk enz. ad f 100, voor hat jaar 1924, welke die vereeniging over dat jaar tekort komt. Door de heeren Hamelink en D. Scheele werd geprotesteerd tegen de wijze waarop die ver hoogde subsidie wordt voorge steld, aangezien hiervoor naar hun meening een afzonderlijk voorstel ware noodig geweest. Nu wekt het den schijn, alsof men het bij verrassing wilde doen. De voorzitter wees er op, dat het voorstel duidelijk in de schriftelijke toelichfing staat om schreven en er dus van verrassing geen sprake behoeft te zijn. De verdediging baatte echter niet, dit deel van het voorstel werd verworpen, hetgeen den voorzit ter de opmerking ontlokte dat dan de school moet worden ge sloten. De heer Hamelink liet dat dan voor de verantwoording van hen, die deze zaak op die manier aanhangig maakten. Het gaat niet tegen de school. Ver schillende tegenstemmers van thans hebben vroeger juist ge stemd tegen het voorstel van B. en W. om de subsidie van f200 tot f 100 te verminderen, van het zelfde college dus dat op deze manier die f 100 er weer bij wilde doen. Nog werd vastgesteld eene wijziging in de verordening tot heffing van keurloon van vee en vleesch.. Midd. Crt. Afdeeling Axel Z. L. M. Zaterdag vergaderde de afdee ling Axel der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, onder voor zitterschap van den heer Ph. J. van Dixhoorn, die aan ruim 30 leden, waarvan 13 bestuursleden, het welkom toeriep en de beste wenschen uitte voor 1926, zoowel voor de vereeniging als voor de leden en hunne gezinnen. Ingekomen was een dankbe tuiging voor de betoonde mede werking bij de huldiging van den heer Van den Hoek, als Directeur- Generaal van den Landbouw. Van het Hoofdbestuur werd bericht, dat voor deze afdeeling een centraal proefveld voor aard appelen zou worden aangelegd. De Voorz. deelde voorts mede, dat dit jaar de afdcelingstentoon- stelling te Axel zal worden ge houden op 24 en 25 Juni, dus twee dagen. De eerste dag zal al het ingezondene op het terrein moeten blijven, doch de tweede dag alleen de bekroonde dieren, terwijl alsdan ook tenten en reclame-standen kunnen blijven staan. Wat de inzendingen betreft, zullen paarden onder de gewone voorwaarden kunnen worden ten toongesteld: le van leden der afdeeling 2e van leden van den Chr. Boeren- en Tuindersbond 3e van leden van de V. V. Z. F. en 4e van de afdeeling Hulst der Z. L. M. Inzenders buiten deze categorie vallend, betalen f20 per paard. Rundvee ook onder gewone voorwaarden door leden der Z. L. M. en van den Chr. Land- en Tuinbouwersbond overige f 10 per stuk. Voor alle andere inzendingen is de gelegenheid vrij, hoewel onder verschillende bepalingen. Dhr. Huijssen-Dielemanwensch- te ook vrije inzending'voor leden van de Rundvee-vereeniging, daar ook deze vereeniging, even als de V. V. Z. F. subsidie had toegezegd. De Voorz. antwoordde, dat andere vereenigingen, die subsidie geven, niet kunnen worden gelijk gesteld met de V. V. Z. F. Deze gaf haar terrein met gebouwen, plus f 1000. Opgemerkt werd nog, dat vele menschen gaarne willen profitee- ren, doch huiveren om lid te worden der vereeniging voor het beetje contributie. Tegenover de bewering, dat dan de tentoonstelling geen waarde heeft voor de kleine boeren, stelde dhr. Dees de ver zekering, dat wel degelijk door de Z. L. M. ook de belangen der kleinere landbouwers worden be hartigd, terwijl de penningmees ter, dhr, J. Scheele erop wees dat hij gaarne zag, dat de ten toonstelling met een goed slot eindigde en daarom op de dubbel tjes gepast moet worden. Het financiëele verslag wees op ontvangst van f2350 09; uitgaaf f 2049,44, alzoo goed slot van f 300,65. De commissie, bestaande uit de heeren Jan den Hamer Sr. en F. den Nijs rapporteerde tot goed keuring der rekening. Hierna bracht de secretaris zijn jaarverslag uit, waarop we terug komen. Wegens period, aftreding had stemming plaats voor bestuurs leden met gevolg, dat de heeren H. Bonte te Koewacht, Abr. Haak te Zaatnslag en Jan de Putter Sr. te Axel met groote meerderheid werden herkozen. Evenals de heeren Bonte en Haak dankte ook dhr. de Putter voor het in hem gestelde ver trouwen. Hij meende echter op gemerkt te hebben, dat er leden zijn, die grieven tegen zijn per soon hebben. Indien dit zoo is, noodigt hij hen uit op een bezoek ten zijnen huize, teneinde die grieven persoonlijk op te lossen. Hierna werd de vergadering gesloten. Bemesting. Het tijdstip van bemesting van den grond maakt dikwijls onder werp van veel wikken en wegen uit. Sommigen ploegen reeds in December, bijv. voor aardappelen, erwten of boonen, kaïniet enz. onder. Maar sneeuw en ijs werken hier soms erg tegen. Daarom wordt meestal aangeraden voor genoemde producten den stalmest in het voorjaar onder te ploegen en dan over het land te strooien erwten 1 baal kalizout 40 pCtverder 3 balen slakken- meel of superfosfaatboonen 2 balen kalizout als voren en 3 balen superfosfaat of slakkenmeel aardappelen 3 balen patentkali, 2 balen zwavelzure ammoniak en 2 balen superfosfaat. Vooraf dooreen mengen, dan uitstrooien en eindelijk eggen. Agrariër. Sportnieuws. Axel - Grensstryders 2 0. Zondag werd voor de competitie van den Zeeuwsch-Vlaamschen Voetbalbond bovenstaande wed strijd gespeeld. Nadat het spel een poos gelijk op en neer was gegaan, kreeg Axel een strafschop te nemen, die in een doelpunt werd omgezet. Door den Axel- schen doelverdediger werd daarna een strafschop gestopt. Rust 1—0 voor Axel. Onmiddellijk na de hervatting traden de Oranjemannen over rompelend op, waarbij het doel der Grensstrijders eenige malen nauwelijks aan doorboring ont snapte. Een geweldig schot van den Axelschen linksbuiten ketste van de paal terug, waarna het spel weer meer verdeeld werd. Toen bij een mooien Axelschen aanval een der Grensstrijders den bal uit het leege doel sloeg, leverde de strafschop weer een doelpunt op. In de laatste minu ten werd het Grensstrijders-doel nog hevig bekogeld, doch zonder resultaat, zoodat het einde kwam met een welverdiende 2—0 over winning voor onze stadgenooten. De scheidsiechter leidde uit stekend. De Bondswedstrijd H.V.V.- Juliana, te Hulst gespeeld, eindigde met een 2 1 overwinning voor Juliana.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2