Nieuws- en Advertentieblad voor Zee u wscli - V7laan deren No. 85. DINSDAG 2 FEBRUARI 1926. 4 Ie Jaarg. J. C. VINK - Axel. Yereeniging tot bevordering ?an hot YreemdelingenTerkeer. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Wanneer er sprake is van een vereeniging als bovenbedoeld, vermeen ik, dat Axel voorzeker voor een dusdanige vereeniging in aanmerking dient te komen. In een plaatsje, vroeger door zijn aantrekkelijkheid en gezellig heid door den vreemdeling zoo gaarne bezocht, thans door hen dood gewaand, dient er een ver eeniging te komen, die het tegen deel bewijst, en hen aan het verstand brengt, dat Axel nooit dood geweest is, maar slechts een tijd van rust nam, gedrongen door tijdsomstandigheden, om daarna, met meer luister dan ooit te voren, feesten trachten te organiseeren, die den vreemdeling van wijd en zijd weer tot zich zal trekken. „Dood", zegt de vreemdeling, die er vroeger zijn uren in ge zelligheid doorbracht, wanneer Oranjefeesten, concours-hippique, festivals of andere feesten werden gehouden. „Wat is het doodsch in Axel," zeggen de ingezetenen zelf. In de eerste plaats de ouden van dagen, de vroegere organisators van feestelijkheden, die thans door ouderdom vergrijsd nog zoo gaarne dat vroegere Axel zouden willen terugzien; hun Axel, vol gezel ligheid en geestdrift, als devies voerende Één voor allen en allen voor één. „Dood is Axel," zegt het op komende geslacht en ontvlucht de plaats om elders zijn afleiding te zoeken, nog te jong om te beseffen, dat de tijd weldra zal komen, dat zij hun brood zullen moeten verdienen in de plaats, die zij nu ontvluchten. Met de handen in de zakken, alsof men het niet helpen kan het hoofd ten gronde, alsof men iets verloren heeft, staat hier de zakenman stil, inplaats van de handen uit de mouwen, het hoofd omhoog en de oogen gericht naar de toekomstinstede van te zeggen wat geweest is, kan terug komen, zuchten zij„er is immers toch niets aan te doen." Weg, Jan Salie-geest Geachte stadgenootenEenige weken geleden vormde zich een comité van actie, bestaande uit een twintigtal personen, welke een onderlinge bespreking hiel den, waarbij besloten werd een Vereeniging op te richten tot be vordering van het Vreemdelingen verkeer. Het voorloopig bestuur besloot een algemeene vergade ring op te roepen, welke thans in de advertentierubriek is aan gekondigd. Op deze vergadering mag geen enkel zakenman, noch iemand, die direct of indirect bij het zakenleven betrokken is, ont breken. Aanbeveling verdient het ook de dames mede te brengen, daar ook zij een groot aandeel in het zakenleven hebben. Ieder, dien de bloei van Axel ter harte gaat, die Axel wil helpen brengen tot grooter welvaart, die zijne medeburgers en burgeressen de gezelligheid wil helpen terug brengen, die den vreemdeling wil toonen, dat Axel niet dcod is, maar evenals weleer het centrum is geworden of worden zal van vreemdelingen, sluite zich aan. Wat elders kan, moet ook hier kunnen. Wat Terneuzen en Huist hebben aangeboden, zooals win kelweek, festival, tentoonstelling van handel en nijverheid, St. Nicolaasweek enz. moeten ook wij Axelaren den vreemdeling kunnen aanbieden. Een Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer moet de stuwkracht zijn of de behulpzame hand bieden bij het organiseeren van feesten, zooals jubileum-, sport- en landbouw- feesten, festivals, tentoonstellin gen op ieder gebied, waar men zich niet behoeft te schamen den vreemdeling ten Zuiden of ten Noorden der Schelde uit te noo- digen, maar hem vrij tegemoet kan gaan, om hem bij ons binnen te leiden. Neen, Axel is niet dood. De vergadering van 3 Februari zal dat bewijzen. De Axelaren zullen onverschillig van welken stand of richting zich sympathiek toonen voor deze vereeniging, wier hoofd doel het is: Axel trachten te brengen tot grooter bloei en welvaart. Vol vertrouwen nam het voor loopig bestuur dan ook de leiding, tot de algemeene vergadering een definitief bestuur zal hebben ge kozen. Een woord van dank brengen wij aan de Axelsche pers, die zoo bereidwillig was hare kolom men beschikbaar te stellen voor deze regelen. Namens het voorl. bestuur, A. VAN MAALE, Voorzitter. Hofbericht. Het Koninklijk Echtpaar is Zaterdag naar het Loo vertrokken, teneinde het zilveren huwelijks feest buiten in familiekring door te brengen. De Prinses blijft nog eenige dagen in den Haag in verband met het onderwijs van H. K. H. en zal Donderdag naar Het Loo volgen. Eenige familieleden van den Prins worden Vrijdag op het Loo verwachtH.M. de Koningin- Moeder zal Zaterdag komen. Verder zullen Zaterdag de vroegere speelgenoten van de Prinses op het Loo aankomen, teneinde Maandag, in zeer be sloten kring, met de Prinses het zilveren huwelijksfeest Harer ouders te vieren. Zooals reeds werd medegedeeld is het H. M. de Koningin, met het oog op Haar zeer drukke werkzaamheden niet mogelijk dit jaar audiënties te verleenen. Het zal het Koninklijk Echtpaar dan ook niet mogelijk zijn om geluk wenschen mondeling in ontvangst te nemen. Van het vertrek van de Ko ningin en den Prins per gewonen Staatsspoortrein van 10.24, waarin zich het Koninklijk salonrijtuig bevond, waren zeer vele getuige, die het Vorstelijk Echtpaar har telijk groetten. Dr. J. C. de Moor. Het overlijden van dr. De Moor, lid van de Generale Synode te Assen is een groot verlies voor de Ger. Kerk en wordt ook als zoodanig diep gevoeld. Dr. De Moor was een zeer sympathieke persoonlijkheid, streng in zijn godsdienstige overtuiging maar ook mild tegenover de meening van anderen. Hij was een uitmuntend spre ker, die altijd het oor zijner ge meente had en wiens groote gaven op litterair gebied even eens uitblonken. Te Utrecht, waar hij thans als predikant ge vestigd was, wordt zijn heengaan diep betreurd. Dr. J. C. de Moor werd 17 Mei 1878 te Gorredijk geboren, en promoveerde in 1903 in de godgeleerdheid met een disser tatie over den profeet Maleachi. Hij stond achtereenvolgens als predikant te Breda, Den Haag, Amsterdam en Utrecht. In Augustus j.l. was dr. De Moor ernstig ongesteld geweest, naar de „Std." meldt, maar op zijn nadrukkelijk verzoek is daar toen geen melding van gemaakt. Hij heeft geruimen tijd rust moe ten nemen en was sedert niet meer geheel „de oude". Als hij een ernstig onderwerp besprak, was hij zelfs daarover soms diep onder den indruk. „Alsof het een voorgevoel was, dat ons leidde spraken wij het Dinsdag avond half 11, toen hij nog zoo welgemoed met een geweldig pak paperassen onder den arm wegstapte en nog met een kwink slag zei, „daar moeten wij van nacht doorheen", uit: „dat loopt mis." Tot 1 uur 's nachts heeft hij, naar wij vernamen, aan de stukken gewerkt, 's Morgens 5 uur was hij weer present. Zijn werk was op tijd klaar. Na het hooren van de ver schillende belanghebbenden, ge durende de ochtenduren, onder zijn leiding, vingen 's middags de beraadslagingen der commissie aan. Te ongeveer 4 uur waren deze ten einde gebracht en ging dr. de Moor, in gezelschap o.a. van prof. H. H. Kuyper, naar het huis van zijn gastheer, den heer Veeninga, aan de Torenlaan. Reeds onder het naar huis gaan voelde hij zich onwel wor- ken. Tijdens het theedrinken werd het van dien aard, dat men het noodig achtte hem naar boven te brengen. Gedeeltelijk zelf loo pend, is hij nog naar zijn slaap kamer gegaan waar hij zich te bed legde. Hij verzocht nog zijn vrouw te ontbieden, doch verloor spoedig daarna het bewustzijn, om niet meer bij te komen. 12 uur is hij toen overleden". Zijn dood maakte op de leden der Synode een diepen indruk. Bezoek van Indische vorstelijke persoonlijkheden aan hef Hof. H. M. de Koningin heeft Don derdag ten 4V, ure met den Prins der Nederlanden audiëntie verleend aan Pangeran Ario Ma- taram, schoonzoon van den Soe- soehoean van Soerakarta, die vergezeld was van zijn gemalin oudste dochter van den Soesoe- hoean, en van zijn zoon. Zooals bekend zijn deze In dische vorstelijke personen naar Nederland gekomen om in op dracht van den Soesoehoean van Soerakarta, Koningin en Prins geluk te wenschen bij de her denking van het 25-jarig huwelijk van H. M. en Z. K. H. De ontvangst had op plecht statige wijze plaats in de kleine balzaal te 's-Gravenhage. Alle Hofdignitarissen droegen het ceremonieel tenue. Pangeran Ario Mataram, die vergezeld was van den oud-pre sident, den heer Oudemans, op tredende als zijn tolk, droeg het hofcostuum. De prinses en de zoon van den Pangeran waren in kostbare Javaansche gewaden ge kleed. In een korte rede in het hoog- Javaansch bracht Pangeran Ario Mataram namens den Soesoe hoean een groet aan de Konin gin over en de gelukwenschen aan Koningin en Prins bij gele genheid van de herdenking van hun zilveren huwelijksfeest, waarna hij, mede uit naam van den Soesoehoean als geschenk aan het Koninklijk Echtpaar aan bood een zeer fraai bewerkt zil veren theeservies in een prachtig bewerkte cassette. H. M. de Koningin antwoordde met een kort woord op de toe spraak en de aanbieding van het geschenk. Ten 5 ure werd met hetzelfde ceremonieel door Koningin en Prins in audiëntie ontvangen Pangeran Ario Soerjodiningrat, broeder van Z. H. Hamengkoe Boewono VIII, Sultan van Jogja karta, die vergezeld werd door den regent Raden Toemenggoeng Poerbowinoto. Deze Pangeran kwam H. M. en den Prins namens den Sultan van Jogjakarta voornoemd de gelukwenschen bij gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest overbrengen. Pangeran Ario Soerjodiningrat bediende zich bij zijn toespraak tot de Koningin, van de Neder- landsche taal en bood namens den Sultan eenige kostbare zil veren voorwerpen aan. Ook zijn toespraak werd door onze Koningin met een kort woord beantwoord. Bij deze audiëntie was oud resident Oudemans ook weder tegenwoordig. De Pangeran en de regent droegen ceremonieele Indische gewaden. Geneeskundig onderzoek voor liet huwelijk. De heer B. Premsela, arts te Amsterdam, heeft voor den zen der van den Hilversumschen Draadloozen Omroep voor de Vereeniging Geneeskundig On derzoek vóór het Huwelijk een rede gehouden. Hieraaan ont- leenen wij het volgende Het geneeskundig onderzoek voor het huwelijk verheugt zich den laatsten tijd in een veelzij dige belangstelling. Deze be langstelling is deels pro-, deels contra getint. Men mag zich af vragen wat er toch wel tegen kon zijn, zich voor het huwelijk geneeskundig te laten onderzoe ken We weten toch allen, dat daar tal van ziekelijke afwijkingen zijn, die in en door het huwelijk aanleiding kunnen geven totem stige gevolgen voor man, vrouw en kinderen. We weten ook, dat vele van die afwijkingen, als ze vóór het huwelijk behandeld worden, genezen kunnen en daar door veel ellende kan worden voorkomen. En ten slotte weten we, dat ziekten in een huwelijk veel moois kunnen te niet doen, wat dat huwelijk anders zou kunnen geven. Den 5en Februari 1925 is te Amsterdam geopend het Consul tatiebureau voor G. O. v. h. H. gevestigd in het gebouw van de vereeniging „Ziekenzorg", Kei- zersgracht719(spreekuurWoens dag 5—6 nur). Vanaf dien datum tot 1 Januari 1926 hebben 116 trouwlustigen het nuttig en noo dig geoordeeld zich te laten on derzoeken. In het binnenkort te verkrijgen eerste jaarverslag zal worden aangetoond, dat tastbare resultaten bereikt zijn en dat niet gevoeld zijn de moeilijkheden, die men ons meermalen heeft voorgehouden. Avp. Steun voor den watersnood. Vrijdag werd door H.M. de Koningin eene langdurige bespre king gehouden met den heer Walrave Boissevain, voorzitter van de Algemeene Vereenigde commissie tot het lenigen van rampen door Watersnood in Ne derland. De toestand in de door den watersnood het zwaarst getroffen streken en de maatregelen ter voorziening in de vele behoeften aan steun kwamen hierbij ernstig ter sprake. Voor de slachtoffers van den watersnood is door het Joodsch comité te Antwerpen ruim 200.000 francs bijeengebracht. Eerste Hulp. Nu gedurende de jongste ijs- en sneeuwperiode, waarin ook straten en wegen telkens zeer gevaarlijk glad waren, wederom tal van ongevallen, lichte zoowel als ernstige, zijn voorgekomen, moge nog eens met nadruk erop gewezen worden, hoe dringend noodzakelijk het is, dat ieder een zich vertrouwd maakt met de beginselen van eerste hulp verleening. In de steden zal ongetwijfeld medische hulp spoedig te krijgen zijn, maar het sluit niet uit, dat onmiddellijke hulp zeer dikwijls voor den getroffene van het allergrootst belang kan zijn. Op het platteland, waar medische hulp dikwijls pas na zeer gerui men tijd te krijgen is, is het vol strekt noodzakelijk, dat ieder, wien het toeval bij een ongeluk aanwezig doet zijn, in staat is de eerste hulp te verleenen. De Ned. Ver. Eerste Hulp bij Ongelukken heeft reeds op vele plaatsen afdeelingen waarvan de leden zich in de beginselen der E. H. B. O. oefenen. Verleden jaar heeft deze vereeniging een prijsvraag uitgeschreven voor een propagandageschrift, waarin op eenvoudige en duidelijke wijze het nut van de eerste hulpver leening wordt geschetst. Van het toenmaals door den heer W. N. van der Hout ingezonden en door de jury met algemeene stemmen bekroonde geschrift is voor be langstellenden, die nader op de hoogte wenschen te komen, een exemplaar gratis te verkrijgen. Men richte daartoe een aanvrage tot den Secretaris der Ned. Ver. E. H. B. O., Joh. Verhulststraat 117 huis, Amsterdam. Volksgezondheid. De Gezondheidsraad heeft een voorlichtingsdienst ingesteld die ten doel heeft aan de pers mede- deeling te doen op het gebied van hygiëne en veiligheid. Wij ontvingen eenige wenken, welke we resp. in ons blad zullen opnemen. Ondeugdelijke eet- en drinkwaren. Sedert 1920 zijn de bepalingen van de Warenwet voor ons land in werking en wordt toezicht uitgeoefend op eet- en drinkwaren en op enkele andere artikelen, in het belang van de volksge zondheid en de eerlijkheid in den handel. Ruim 130 keurmeesters COURAN

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1