feitoofl (Me Keien. Een party oude Keien, Mi Zondagsschool. Openbare Vergadering Spreker over Eleclriciteif. groote Rfiwielkoersen Japan It ijst. op Dinsdag 2 Februari, Axel. Firma P. H. Veenhnizen. Firma P. H. Veenbuizen, Axel. Gevraagd: Firma P. H. Yeeahaizea, Aul. Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Openbare Vergadering Dinsdag den 2 Februari 1926, Donderdag, den 4 Februari 1926, Ad verf en tien. Algemeene Vergadering Vereeniging tot bevordering van bet Vreemdelingenverkeer. a. S. ZATERDAG 30 JANUARI, Hotel „GRAANBEURS" Gedroogde Appelen. Peren. Pruimen. Gepelde Amandelen. Ter herinnering Schitterend mooie Een medewerker van het Pers bureau Vaz Dias heeft een on derhoud gehad met den dijkgraaf van Maas en Waai, den heer J. G. de Leeuw. Voordat met de bemaling kan worden begonnen vertelde de heer de Leeuw verder is het natuurlijk noodig, dat de gaten in de rivier- en ook in de tus- schendijken gedicht zijn. Reeds een paar weken geleden is een aanvang gemaakt met het leggen van een ringdijk om den doorbraak bij Nederasselt. Deze ringdijk is gereed en men is thans bezig nog een tweeden hulpdijk tusschen dezen ringdijk en het gat in den rivierdijk te leggen om meer weerstand te kunnen bieden, wanneer onverhoopt weer was mocht intreden. Intusschen wordt ook gewerkt aan het gat in den Maasdijk zelf om ook dit zoo spoedig mogelijk te dichten. De scheiding tusschen het rijk van Nijmegen en het Land van Maas en Waal wordt gevormd door den Ruffelsdijk. Vrijdag is men gereed gekomen met het dichten van de vijf gaten van 20 tot 50 M. lengte, die in den dijk zijn geslagen. Er moest op dezen dijk een nieuwe noodkeering worden aangebracht, want de weg is ge heel vernieuwd en zal opnieuw moeten worden aangelegd. Door het voorloopig herstel van den Ruffelsdijk, waardoor een opstuwing van het water tegen de keering is ontstaan, is de Niftriksche sluis gaan loozen. Ook de sluizen bij de Nieuwe Wetering en Rijksche Wetering loozen weer. Het stoomgemaal bij de Nieuwe Wetering (Appeltern) heeft Maan dag proefgedraaid en is gister in volle werking gesteld. Dit stoom gemaal kan bij de tegenwoordige hoogte van het water 500 M*. water per minuut wegwerken. Daardoor zullen de Zuidelijke polders van boven-Maas en Waal spoedig, zeer waarschijnlijk bin- nin vier of vijf dagen, watervrij zijn. Wanneer de Nieuwe Wal van de Blauwe Wetering bij de Puiflijksche brug boven water komt, zal ook het stoomgemaal aan de Blauwe Sluis, dat op de Blauwe Wetering loost, in wer king worden gesteld. Zooals bekend, heeft de Genie tusschen Dreumel en Alphen twee groote gaten in den Maasdijk ge maakt. Hierdoor is voorkomen, dat het water in het Land van Maas en Waal nog l1/* a 2 M. hooger is gestegen. Het verval van het binnenwater op de rivier is thans echter zeer gering ge worden en nu bij Nederasselt geen water via den Ruffelsdijk het land van Maas en Waal meer binnenstroomt, is de tijd aange broken deze gaten in den dijk weer te dichten. Daartoe is aan het ingenieursbureau v.h. J. van Hasselt De Koning te Nijme gen opdracht gegeven, welk bu reau de werkzaamheden laat uit voeren door de aannemersfirma T. den Breejen v. d. Bout, even eens te Nijmegen. Dinsdag is men begonnen het materiaal voor het dichten van den dijk aan te voeren. Ongeveer 10.000 kub. M. grond, welke uit de Uiterwaarden wordt gehaald, zal daarvoor moeten worden ver werkt. Het dichtingswerk, waar aan deze week nog door onge veer 150 arbeiders wordt begon nen, zal ongeveer drie weken duren. Intusschen worden de stoom gemalen in gereedheid gebracht om het Land van Maas en Waal zoo spoedig mogelijk droog te maken. Onderwijl zijn de slui zen te Alphen en Dreumel reeds schoon geruimd en kan langs dezen weg water op de rivier geloosd worden. Wanneer over drie weken het dichtingswerk aan den dijk tus schen Alphen en Dreumel onge veer gereed zal zijn, dan kan, onvoorziene omstandigheden voor behouden, het Land van Maas en Waal in ongeveer veertien dagen verder worden drooggemalen zoodat dit overstroomde gedeelte van ons land over omstreeks vijf weken weer van het water be vrijd kan zijn. Prachtig. Het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis meldt ons, dat de Steenkolen Handels- vereeniging te Utrecht 100 tot 200 ton steenkolen gratis ter beschikking van het Roode Kruis stelde voor de hulpverleening in de geteisterde streken. Het hoofd bestuur heeft dankbaar van dit belangrijke aanbod gebruik ge maakt en zich met de verdeeling belast. Eenige wagens kleeding en schoeisel werden naar Arnhem, Tiel, Horssen en Grevenbicht verzonden, terwijl dekens naar Boxmeer giDgen. De noodziekan- inrichting in de Bewaarschool aan de Oosterstraat te Deventer, waarin door de afdeeling van het Roode Kruis vluchtelingen werden verpleegd, is thans op geheven Naar wjj vernemen heeft de Cbineeache Regeering Dinsdag door tusschenkomst van haar legatie hier te lande f 2000 doen toekomen aan het Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood hier te lande. Mooie gift. Ter gelegenheid van het zil veren huwelijk van H. M. de Koningin schonk een dame te Amsterdam 10.000 voor de slachtoffers van den watersnood. Een bult van f25 000 gulden Te Eindhoven is ingebroken in het kantoor van den graan handelaar van der Putten. De dieven hebben zich toegang ver schaft door middel van een val- schen sleutel. Zij hebben de brandkast aan de achterzijde opengebroken en daaruit een bedrag van ongeveer 25.000 ge stolen. Te Wotnsel heeft een soort gelijke inbraak plaats gehad, waarbij de dieven uit de aan de achterzijde opengesneden brand kast een bedrag van ruim j 300 buitmaakten. Dezen inbraak had plaats in de bakkerij Volksbe lang*, waarin de dieven door het uitsnijden van een ruit bin nenkwamen. Vechtpartij. Te Haaksbergen heeft ca af loop van een danspartij een he vige vechtpartij plaats gehad, waarbij een zekere A. een 3-tal messteken in den rug bekwam. Zijn toestand is zeer zorgwek kend. De dader is oubekend gebleven. Een stukje geschiedenis. Henri ter Hall wordt dezer dagen 60 jaar en dit feit wou ■en feestelijk herdenken. Ter Hall was daar niet voor te vin den, doch toen men zei, dat het ten bate was van het"Dorus Rijkersfonds, vond hij het wel goed. Naar aanleiding van dit jubi leum nu werd Henri ter Hall geïntervieuwd door een verslag gever van de .Avp dien hij o.a. het volgende uit zjjn levens loop vertelde „Als ik nu bedenk, dat ik toen, in een zooveelste rang locaaltje te Amsterdam „Piitoresque" heette het van een kellner voor 1 een rokpak huurde en daarin 's avonds optrad vooreen honorarium van 2.50, het zal wel pittoresque geweest zijn lieve hemel, 's morgens vroeg gebruikte ik het Vondelpark als repetitielocaalje moet je weten te behelpen. Maar „het ging" van het kleine kroegje kwam ik in Variéié „Victoria", destijds zeer gezien. Ea dan weer reizen en trekken met allerlei gezel schappen. Als ik me herinner het was onder directie van Frits JuDgen, hoe we te Sint Anna Parochie (waar raak je al niet verzeild hè in een boeren herberg een voorstelling gaven, schiet ik nog in den lach. 'n Leege bedstede was het tooneel. De pianist zeide„De piano is te laag gestemd". Toen we 's avonds terug kwamen bad de waard het instrument op 4 stoven gezet ha ha ha 1 'n Duitsche soubrette kreeg den welmeenen- den raad niet zoo „Amster- damsch" te zingen, 's Avonds zakte een der artisteo pa afloop der voorstelling door den vloer heen en kwam in den kelder op een hoop aardappelen terecht. Onze snel-teekenaar maakte van dit voorval een dankbaar ge bruik. Maar „rijk" hadden we't niet. Na afloop van één dier tournée's moest ik eens mijn wekker naar Oome Jan brengen otn den kruier te kunnen betalen." Het vermiste vliegtuig. Van de zijde der landmacht zijn de pogingen om het ver miste vliegtuig op te sporen tbans definitie! gestaakt. Otschoon het vermiste vliegtuig dat na het opstijgen te Soesterberg daar niet is teruggekeerd, reeds als verloren wordt beschouwd, zal toch nog getracht worden een spoor van de verongelukte vliegeniers te vinden. Een rerzoinen berooring. Da 26-jarige M. A. H. B. te Njjmegen deed Maandagavond bij de politie aangifte dat bij op straat vau 110 was beroofd door een onbekende, die hem peper in de oogen had gestrooid. De man was geheel met peper bestrooid, waarvan zijn oogen vry waren, die hij verklaarde te hebben uit- gewasschen. De politie stelde op de plaats waar de berooving zou* hebben plaats gehad, een onder zoek in, doch daar de sneeuw er ongerept lag, twyfelde zij aan de waarheid van het verhaal. B. verklaarde eindelijk, dat hy een valsche aangifte had gedaan, om op die wuze opgemaakt geld te verantwoorden. Een rooftocht. Te Hoogezand zijn twee Duit- achers, verdacht van meerdere inbrakeD, uit de marechausi-ée- kazerne gebroken, 't Zijn Koen- raad W. en Willy S. Op huu tocht naar Duitschland braken ze in bij den landbouwer Diddens te Scheemda, stalen er voor ODgeveer f 70 aan kleeren en twee beurzen met geld. bit den kelder haalden ze twee brooden en e«n pot met vet en aten bet brood in de schuur kalm op Toen de politie er met een politiehond kwam, leidde deze hen naar ,'t W.V.V.-veld te Win schoten, waar de hond een van den diefstal atkomstigen hand schoen vond. Vandaar leidde de hond hen naar Winschoterzjjl, naar de schuur van den spoorwegarbeider NomdeD, alwaar de Duitschers twee fietsen ontvreemdden en daarmee de grens overstaken. In hun haast Nomden was wakker geworden vergaten ze een stuk ham en een groote worst, die de politie in de schuur vond. En waar dit vleesch niet Nomden ot Diddens toebehoort, hebben de daders dus dezen nacht driemaal ingebroken. Idyllische toestanden. Uit Nieuw-Lekkerland wordt aan de „N. R. Crt." gemeld, dat een paar echtelieden, die dezer dagen hun gouden bruiloft heb ben gevierd, daar nog steeds wonen in het huis, waarin zij 5,0 jaar geleden hun intrek hebben genomen, en dat zij al dien tijd voor die woning, waarbij een flinke moestuin is, een huurprijs hebben betaald van60 cents per week. Epidemie onder de troepen te Antwerpen. De Brusselsche correspondent van de „N. R. Crt". meldt aan zijn blad, dat onder de man schappen van het 6e regiment infanterie, in garnizoen te Ant werpen, thans een epidemie van keelontsteking heerscht. Op bevel van de regimentsartsen zijn twee bataljons van dit regiment in kazernes van de voorstad Ber- chem tot nader order geconsig neerd. Wervelstorm. Een tornado van ongekende hevigheid heeft gewoed in West Australië. Vele gebouwen zijn verwoest. Groote schade werd aangericht aan de parelvisschers- vloot. Bijna 200 loggers zijn gezonken. Ook woedde een orkaan in Nieuw Zuid Wales. Deze orkanen worden in ver band gebracht met groote zonne vlekken, welke werden waarge nomen en gefotografeerd. Vergaan. Een draadloos bericht van het Duitsche stoomschip „Bremen" meldt, dat de Britsche vrachtboot „Laristan" schipbreuk heeft ge leden. Vijf en twintig leden der bemanning zijn omgekomen. De „Bremen" heeft slechts één der opvarenden kunnen redden. CORRESPONDENTIE. „Dierenvriend". Stukken waar van de afzender ons onbekend is, worden niet geplaatst. "Wisselkoersen. Brussel 11,33. Parijs 9,44 Londen 12,12. New-York 2,4972 De Burgemeester van AXEL brengt ter openbare kennis, dat een vandenGemeenteraad isbelegdop des voormiddags ten 10 ure, ten Raadhuize. AXEL, den 28 Januari 1926. De Burgemeester voornoemd, BLOK. BURGEMEESTER en WET HOUDERS van AXEL brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij op des namiddags ten 2 ure zullen verkoopen gelegen op 2 verschillende plaat sen in de OUDEWIJK, in ver schillende kwantums. Nadere inlichtingen zijn te ver krijgen bij den Gemeente-Op zichter. 's avonds te 6 ure in de Zon dagsschool. HET BESTUUR. Algemeene Vergadering op Woensdag 3 Februari a. s des avonds ten 77» our op de bovenzaal van het Hotel „Het Gulden Viies". (23) Tot deze vergadering worden uitgenoodigd alle zakenmenschen en die personen, welke direct of indirect bij het zakenleven betrok ken zijn (liefst met hunne dames), Besturen der plaatselijke ver- eenigingen en particulieren, die sympathiseeren met bovenge noemde vereeniging en hun steun wenschen te verieenen door als lid of donateur toe te treden. HET VOORLOOPIG BESTUUR. des nam. half zes ure, bij JAC. MOSSEVELDE, Axel-Sassing. hU A. DIELEMAN. Zaterdag 30 Januari op Rollen, Deelname door VAN BOXEL (kampioen-sprinter), MEERBACH en meer andere voorname Renners. Aanvang 57» uur. Entrée 40 cent. Sportliefhebbers, komt allen deze interessante wedstrijden zien Zondagmiddag om 2 uur Competitiewedstrijd Z.-Vlaamsche Voetbalbond AXEL GREN8STRIJDERS. Prachtkwalltrlten. Te bevragen Bureau v. d. blad. Het geachte publiek van AXEL wordt vriendelijk verzocht om alle voorkomende klachten over het gas, of bestellingen de fabriek betreffende, ter kennis te brengen ten kantore van de Gasfabriek. DE DIRECTEUR. Van 1 31 December 1925. ST.JANSTEEN. Huwelijks-voltrek- kingen. 11. Auguslinus Josephus Invhels, 25 j. jm. en Maria Emma De Vos, 23 j. jd. Edmond Henri Hasck, 22 j. jm. en Irma Maria Baert, 19 j jd. 18 Franciescus FranchEert, 28j.jm.en Geertruida Theodora Hooijdonk, 28 j. jd. 23. Henricus Kegels, 31 j. weduwn. en Leonie Marie de Smet, 28j.jd. 31. Hijpolitus Mannens, 26 j. jm.enLeon- tina Maria Anna Levina Verdurmen, 19 j. jd. Geboorten. 11. Alphonsus Edanis, z. van Josephus Janssens en Maria Sera- phina Cornelia van Bunder. 13. Maria Philomena, d. van Petrus Franciscus de Caluwe en Emelia Agnes De Nijs. 20. lvonne Marie, d. van Joannes Albert Thuije en Florentina Mels. 21. Alice Marie, d. van Augusta Maas. Paula Berendina Petronella, d van Johannes van Lent en Anna Cornelia Burm. 24. Cijrilius, z- van Aioijs van Isterdae! en Maria Nathalia Poppe. Overlijden. 8. Lucia Rosa van de Wiele, 8 m., d. van Eugenius en Maria Constancia van Dorsseiaer. Johannes Cornelis Cornelissens, 80 j., weduwn. van Anna Catharina Bogacrt. 12. Al- phonsius Johannes de Dauw, 1 m.. z. van Ciirillus Ludovicus en Blondina Maria Vernimmen. 15. Juliana Maria v. Goethem, 6 m d. van René en Martha Maria van Goethem. 16. Ange lina Thielens, 81 j., wed. van Josephus van Himste. 18. Silphia van Goethem, 76 j., wed. van Josephus Colman. 23. Stephanie Strobbe, 64 j., echtg. van Petrus Franciescus Sinack. SAS VAN GENT. Geboorten. 2. Leuntje Susanna, d. van Arie Walbroek en Francina Johanna var. Hese. Wim Angelus, z. van Oscar E. Vervaet en Clementina J. Brijssens. 10. Magdalena Louisa Maria, d. van Joseph Vereecken en Sophia Cools. 22. Marie Jeannette, d. van Samuel F. Woltering en Suzanna Vis. 24. Robert Petrus, z. van Petrus de Maesschaick en Irma N. Kaas. PHILIPPINE. Geboorten. 19. Robert Hijpolitus, z. van Albert Everaert en Celina Maria Bogaard.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3