Gemengd Nieuws. De soldaten en de watersnood. F.en binnenkort te verwachten legerorder zal een dankbetuiging bevatten van den Minister van Oorlog, aan de militairen der landmacht voor de hulpverleening bij den watersnood, waaruit hij uiting geeft aan zijn gevoelens van voldoening en bewondering over hetgeen is verricht. Een overeenkomstige order is bestemd voor het personeel bij de zee macht. Het vermiste vliegtuig. H.M. de Koningin heeft door den minister van Oorlog haar deelneming doen betuigen aan de families van de beide onder officieren, die de bemanning uit maakten van het vermiste vlieg tuig. AXEL, 29 Januari 1926. Nu alle lijsten van het plaatse lijk watersnoodcomité zijn inge leverd, kan gemeld worden, dat het totaal gecollecteerde bedrag in baten f 2440,32 beloopt. Behalve deze werden nog kle dingstukken geschonken door de winkeliers, firma P. H. Veenhuizen en P. J. Schelleman, alhier. Gisteren werden in het Hotel „Het wapen Zeeiand" bij den heer Dieleman-Koole ten overstaan van notaris Dregmans en ten verzoeke van dhr. P. Koole en de Erven zijner overleden vrouw de onderstaande perceelen geveild le het huis en erf, groot 98 c.A., bewoond doorM. Dieleman, Oudeweg. Kooper dhr. P. Koole vnd. voor f 875. 2e het huis en erf groot 96 c.A. bewoond door Jac. Verberkmoes, Oudenweg. Kooper Jasp. Oppe neer Dz Axel voor f 750. 3e het huis en erf, groot 1 A. 30 c.A., bewoond door P. Tiele- man, Nieuwendijk. Kooper J. C. Deij Lz., Axel voor f 450. 4e het huis en erf, groot 1 A. 7 c. A., bewoond door C. Lip pens, Buitenweg. Kooper D. van Haver, Graauw voor f 1075. en 5e het huisje en erf groot 31 c.A. bewoond door Sientje Swets, Oudewijk. Kooper C. Swets, Axel voor f510. „Raplde". Dinsdagavond j.l. gaf de korf balclub „Rapide" haarjaarlijksche feestavond op de bovenzaal bij mej. de wed. Gilijamse voor donateurs en genoodigden. De zaal was mooi bezet. In zijn openingswoord zei de voorzitter, dat, aangezien de korfbalsport nu eenmaal niet populair is in Axel, de vereeniging had besloten dezen avond te geven, opdat „Rapide" niet zou worden vergeten. Opgevoerd werd een blijspel in 3 bedrijven, gevolgd dooreen paar voordrachten. Wat het eerste betreft, mogen we gerust zeggen, dat het op een goede wijze werd vertolkt. Het viel dan ook bij de aanwezigen goed in den smaak, zoodat de spelers na ieder be drijf een hartelijk applaus in ont vangst hadden te nemen. Allicht schuilt er nog wel eens een foutje, maar van dillettanten mag men dat verwachten, als het, zoo als ook nu, niet storend is voor het geheel. Ook de voordrachten droegen bij tot het welslagen van den avond. Tot slot werd nog een tableau-vivant gegeven, wat door bengaalsch vuur werd ver licht, hetgeen een mooi effect gaf. Alles bij elkaar genomen, kan „Rapide" weer op een succesvol len avond terugzien, zoodat èn toeschouwers èn spelers voldaan huiswaarts keerden. Laten wij hopen, dat de trans paranten uit het tableau, „Steunt Rapide", door velen bevestigend beantwoord zullen worden, hetzij door donateur of werkend lid te worden. Avonden als deze geven er alle aanleiding toe. Aan de universiteit te Utrecht is voor het cand.-examen vee artsenijkunde eerste gedeelte o.m. geslaagd de heer F. Dekker, van Terneuzen. De classis Axel der Geref. Kerken heeft tot de evangeliebe diening toegelaten den heer S.J. Koster te Ter Neuzen. Hoek. Maandag j.l. vierde de heer A. Wolfert zijn 25-jarig jubileum als burgemeester van Hoek. In den voormiddag werd namens het bestuur der Coöperatieve Suikerfabriek te Sas van Gent, bij monde van de beide direc teuren, de heeren Neeteson en Plasschaert, en den secretaris der fabriek, den heer Kruijsse, de jubilaris geluk gewenscht met deze gelegenheid en hem een bloemstuk aangeboden, terwijl ook meerdere particulieren bloe men als huldebewijs hadden ge zonden. In den namiddag had de hul diging plaats door het comité, gevormd door den raad en de gemeente-ambtenaren met de verschillende corporalie's. De voorzitter van het comité, de heer J. D. de Feijter, voerde daarbij het woord, en bocd hem namens het comité het geschilderde por tret van den jubilaris aan. Daarna werd nog gesproken door: den heer J. A. Meertens, als oudste wethouder, den heer J. Dregmans, namens de gemeente ambtenaren, ds. Raams namens de Herv. Gem., ds. Vanhaelen namens de Gereformeerden, den heer Van Doeselaar, hoofd der openb. school, den heer Lou- werse, hoofd der bijzondere schooi Molendijk, den heer Chris- tiaanse, hoofd bijzondere school op de Knol, den heer G. Dees namens het Burgerl. Armbestuur, en den heer W. C. de Feijter, namens de commissie tot wering van schoolverzuim. De burgemeester beantwoordde en bedankte elk der sprekers afzonderlijk, en vroeg bij her nieuwing aller steun. Hij hoopte nog eenige jaren in aangename samenwerking de belangen van de gemeente te blijven behartigen op een wijze die vreemd is aan elke partijdigheid. Na de redevoeringen bleven de aanwezigen nog geruimen tijd bijeen. Des avonds bracht het muziekgezelschap een serenade. Een groot aantal brieven en te legrammen werden van heinde en ver door den jubilaris ont vangen. Te Hoek is f963.30 voor de slachtoffers van de water snood gecollecteerd. De voordracht voor hoofd van school B te Schoondijke be staat uit: 1. J. Jumelet, St. Jan steen, 2. J. H. Visser, Eindhoven, 3. L. J. van den Ende, 's-H. Arendskerke. Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 17 tot 23 Januari in de provincie Zeeland bedroeg: Buiktyphus St. Maartensdijk 1. DiphtheritisVlissingen 1. MeningitisClinge 1. Maandagochtend bemerkte een landbouwer, dat zich in den Hoofdplaatpolder een verdacht persoon ophield. Hij begaf zich naar den man, maar kon geen woord uit hem krijgen. Nu waai- schuwde de landbouwer de politie. De man werd opgespoord en in bewaring gesteld. Nadat hem een verhoor was afgenomen, bleek, Jat men met een Belg te doen had, die hier den ganschen nachi nad rondgezworven. De man heet te L. J. D. en was afkomstig uit Slype. Nadat men zich met de politie uit zijn woonplaats in verbinding had gesteld, bleek, dat hij het ouderlijk huis ontvlucht was. De man zou worden opge zonden naar een krankzinnigen gesticht. Hij had lont geroken en was gevlucht. 's Avonds werd de ongelukkige door de politie per tram naar Watervliet vervoerd en aldaar aan de gendarmen overgegeven. Vandaar zal hij naar zijn woon plaats teruggevoerd worden. „M. Crt." Uit St. Jamteen. Het was te verwachten. De openbare school te Heikant stond nu eenmaal de Geestelijkheid in ten weg en dus moest ze .veg. Na de verschillende tegen slagen die het R.K. Kerkbestuur mocht ondervinden bij haar sloo- pingswerk, als het adres aan den raad en de beslissing van den Raad van State, waardoor de school gehandhaafd bleef, werd opnieuw en met kracht begonnen om toch die school weg te krijgen. De ouders, die eerst zich hadden doen kennen als principieele voor standers van openbaar onderwijs werden „bewerkt" en teekenden daarna als een lammetje op een adres van het R. K. Par. Kerk bestuur, waarin zij verklaarden als ouders of verzorgers van leer plichtige kinderen der openbare school te Heikant, voor die kin deren Roomsch Katholiek bijzon der lager onderwijs te verkiezen boven het openbaar onderwijs. Het gevolg was, dat Burg. en Weth., nu dit adres bij den Raad was ingekomen, andermaal een voorstel deden om de school te Heikant op te heffen en deze ter beschikking te stellen van het Kerkbestuur vnd. Er waren nu slechts 5 ouders met 7 kinderen, die zelfstandig gebleven waren en de lijst niet hadden geteekend. De tegenpartij stond nu mach teloos en zag, dat de school niet meer was te handhaven. Met 6 stemmen vóór en 5 onthoudingen werd thans het voorstel van B. en W. aangenomen, zoodat de openbare school te Heikant kan beschouwd worden als zijnde van de baan. Een schitterende overwinning voorwaar. Als gevolg van dit besluit werd nu eervol ontslag verleend aan het onderwijzend personeel en besloten tot verkoop van de on derwijzerswoning voor f5000 aan het Kerkbestuur Alles met ingang van den eersten der maand vol gend op den dag waarop het besluit door Ged. St. is goedge keurd. Na breedvoerige gedachten- wisseling werd besloten te voldoen aan een verzoek van den Eerw. heer pastoor om tijdens de jaar markt geen dansmuziek meer toe te staan Het veelbesproken ziekenhuisje zal eindelijk, op voorstel van dhr. Vael, publiek worden verkocht. Naar aan „Zei." wordt me degedeeld, heeft een behoeftige vrouw te St. Jansteen van H. M. de Koningin vijftig gulden ten geschenke gekregen als vergoe ding in de verplegingskosten voor een noodzakelijke operatie. Predikbeurten te Axel Zondag 31 Januari 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 91/» ure Ds Q. P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam.' 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 Leeskerk. Weer een ongeluk aan het Thoolsche Veer. Gistermiddag om 12 uur be vond zich de personenautobus van M. Mallecoote op de Thool sche pont, evenals de vrachtauto van v. Aerden uit Zevenbergen. Beide chauffeurs waren tijdens de overvaart uit de auto's gestapt, evenals de passagiers. Bij aankomst zette de chauf feur Mallecoote zijn wagen aan, die echter achteruit begon te loopen, waardoor de chauffeur van de vrachtauto, P. Veegens, beklemd raakte tusschen beide auto's. Ook van die auto stond de rem niet arn, zoodat beide auto's in de Eendracht terecht kwamen. De chauffeur P. Veegens werd inwendig gekneusd. Midd. Crt. Gevaarlijke autobussen. Bij het oprijden van de hoogte tegen de Kaaistraat te St. Maar tensdijk is een autobus van de onderneming J. C Krijger uit Goes plotseling achteruit komen rijden. De motor bleef stil staan. 1 De remmen werkten wel, maar mede door de gladheid der stra ten bleef de bus achteruitrijden, tot zij tegen den bakkerswinkel van den heer Westerweel aan kwam. De inzittenden kwamen met den schrik vrij. Met het oog op de veiligheid der reizigers, aldus schrijft men aan de Midd. Crt., waaraan dit bericht is ontleent, kan niet met voldoende ernst gewezen worden op aanschrijving van den Com missaris der Koningin in Zeeland, waarbij is aangegeven, dat, alvo rens het vereischte goedkeurings- bewijs voor een autobus af te geven, door het betrokken ge meentebestuur moet worden ge vorderd, dat deze voorzien zij van een z.g. bergstut, d.i. een inrichting, om de vaart van het rijtuig bij ongewild achteruit rijden te verminderen of geheel te doen ophouden. Maandag stapte de 19-jarige M. J. P. uit Weert, terwijl de trein nog in beweging was, op het station te Weert uit den trein. Zij kwam daarbij te vailen en geraakte onder de wielen. De trein moest eerst worden opgetrokken, daar een der wielen op haar rechterarm stond. Aanranding. De pol.tie heeft zekeren W., geboortig uit Markelo, van Hen gelo naar Haaksbergen overge bracht. Hem werd ten laste ge legd, dat hij te Haaksbergen op 14 dezer een dochter van H. zou hebben aangerand. De politie heeft hem tot bekentenis gebracht. Toen de aangehoudene Zaterdag naar het huis van bewaring zou worden overgebracht, vroeg hij op het station te Hengelo aan den begeleidenden agent van politie, even gebruik te mogen maken van de W.C. Hij heeft toen getracht te ontvluchten door de ruit in de W. C. te verbrijze len, doch de agent wist de ont vluchtingspoging te verijdelen. Men schrijft uit Andel aan de „Stand." Reeds anderhalf jaar lang wer den er in ons dorp anonieme brieven ontvangen. Tal van ingezetenen, waaronder ook de predikant en de burgemeester, ontvingen brieven van niet te noemen inhoud. Behalve vele andere personen, ontving eene weduwe met haar 18-jarige doch ter ook zulke brieven. Zij ont ving de meeste. De politie zocht anderhalf jaar lang. Eindelijk is de zaak opgelost. De weduwe, die zelf de meeste brieven ont ving, is reeds in arrest gesteld en heeft een volledige bekentenis afgelegd. 150 brieven had zij verzonden. Goed afgeloopen. Dinsdag is een autobus te Reeuwijk te water geraakt. Ver moedelijk misleid door den mist, haalde de chauffeur te ver uit op den smallen dijk, zoodat de autobus kantelend in de daar vrij diepe wetering gleed. Door de in allerijl toegeschoten voor bijgangers werden de zes passa giers, benevens dè chauffeur, op den wal gebracht, en in een nabij gelegen boerderij van droge kleeren voorzien. Achter de grendels. De man, die zijn vrouw enkele dagen geleden te Rotterdam ver moordde en zoek was, zoodat men dacht, dat hij zeltmoord gepleegd had, was gevlucht naar België. Teruggekomen te Rotter dam, vernam hjj, dat zjjn vrouw was overleden, waarop hij zich als de dader bjj de politie aan meldde. Een boete van f SO 000. De Rosendaalsche correspon dent van „Het Volk" meldt: De douane hielden Maandag morgen 'n spoorwagen aan, die volgens opgave met chili-salpe- ter was beladen. Bij visitatie bleek echter, dat de inhoud uit suiker bestond. De wagon was bestemd voor zekeren N. te Rosendaal, die een boete moest betalen van circa f 30 000. Een buitenkansje I Te Schiedam is de dienst bode J. S. bij het ramen zeemen van een hoogte van zes meter gevallen. In zorgwekkenden toe stand is zij naar het ziekenhuis gebracht. Uit Ratingen (Duitschland) wordt gemeld Vijt kinderen, van 5 tot 7 jaar, speelden in een steengroeve, waarin zich water bevond, be dekt door een dunne laag jjs. Plotseling brak het y9 en ver dwenen de kinderen in de diepte. Op hun hulpgeroep kwamen voorbijgangers toejjlen, wien het gelukte twee kinderen in bewus- teloozen toestand te redden. De drie overige verdronken. Op het eiland Wigt, heeft men het verkeer moeten sluiten ten gevolge van een bij St. Law rence begonnen aardverschuiving. Een groot gedeelte van het land beweegt zich in de richting der zee, die op een afstand van on geveer 300 nieter vandaar is ge legen. Zoo heeft b.v. bij St. Lawrence een stuk grond van 700 meter lengte en 90 meter breedte, zijn tocht naar zee aan gevangen.] Men schat het gewicht dezer bewegende aardmassa op hon derd millioen K.G. Boomen en struikgewas worden meegesleept en de weg zelf ligt nu reeds eenige voeten onder normaal peil. Gelukkig bevinden zich geen woningen daar in de buurt. Mooie belooning. Ia verband met de uitgifte van valsche bankbiljetten van 10 in de Maasstad, waarvoor voor eenige dagen een tweetal perso nen uit Njjmegen werden gear resteerd vernemen wjj, dat de directie der Nederlanasche Bank aan den sigarenwinkelier W. J. van Heel in de Rosestraat te Rotterdam een belooning van 500 heeft toegekend voor zjjn actief optreden, waardoor het mogelyk werd, dat de schuldi gen door de politie konden wor den gearresteerd. Een ton goods verduisterd. De „Tel" meldt dat bjj een bankinstelling, gevestigd op een der grachten in het centrum van Amsterdam bij eene controle van optellingen welke met een tel machine waren gedaau een ver schil van eenige duizenden gul dens werd opgemerkt. Het on derzoek werd toen uitgebreid, waarna een tekort van ongeveer f 100.000 gulden aan het licht kwam. Het bleek mogeljjk te zjjn geweest dit bedrag te ver duisteren door ongeoorloofde handelingen met de telmachine te verrichten zonder dat zulka dadelijk ontdekt kon worden. Een 25-jarige bankbediende werd door de politie gearresteerd en bij het verhoor van den Commissaris heeft hjj bekend het geheele bedrag te hebben verspeeld en verbrast. Zijn vriend is in verband hiermede ook ge arresteerd. Deze had geholpen het geld op te maken. Beiden zijn tei beschikking van de Ju stitie gesteld. De BloemendaaUche politie beeft een drietal Haarlemmers van 17 en 19 jaar aangehouden, verdacht van inbraak in het Paviljoen aan den Zeeweg te Bloemendaal. Zij hadden daar chocolade, advocaat, sigaren, enz. gestolen. De overstroomlngsramp. Nu het water van de meeste hofsteden te Cuyk is weggevloeid, komen de terugkeerenden tot de conclusie dat hunne groote hoe veelheden aardappelen, bieten en wortelen alsmede ingekuilde groenten, tot verrotting zijn over gegaan. Vooral de honderddui zenden kilo's aardappelen zijn tot pap geworden. Vele hooi en stroomijten zijn verloren en kunnen hoogstens, na droging van het niet verrotte gedeelte, voor strooisel onder het vee ge bruikt worden. De schade alleen van de aardappelen beloopt in de tienduizenden guldens.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2