Binnenland. ongure werk. „Die hohen Herren" herinneren zich absoluut niet, hoe in de eerste jaren na de omwen teling het Duitsche volk geleden heeftweten niet, dat het sterfte cijfer door ondervoeding zoo schrikbarend is gestegen en dat verleden jaar 13,288 door den economischen nood wanhopig gewordenen zelfmoord hebben gepleegd en trekken er zich niets van aan, dat het aantal inge schreven werkloozen te Berlijn dus nog buiten hen die slechts halve dagen werken thans 189,000 of 1 op iedere 21 inwo ners der Rijkshoofdstad en in het geheele Rijk bijna 1,750,000 be draagt. De Kabinetscrisis, welke 5 December ontstond door het af treden van het rompkabinet Luther, dat den verderen gang van zaken meende te moeten doen regelen door de partijen die het sluiten der overeenkomsten van Locarno hebben mogelijk gemaakt, is Dinsdag plotseling opgelost. Dr. Hans Luther, de partijlooze, edoch met Duitsche Volkspartij-tendenzen, is voor den derden keer Rijkskanselier en thans hoofd van een minderheids kabinet, dat zal steunen op volks partij, centrum en democraten en de niet al te onwelwillende oppo sitie van de sociaal-democraten. Uit Boedapest is Woensdag gemeld, dat de acte van beschul diging in zake de bankbiljetten- affaire met een dag of acht gereed zal zijn en dat de zaak binnen vier weken zal dienen. Van een in den doofpot stoppen om de schuldigen te sparen, gelijk zoo wel van Fransche als Tsjechische zijde is geïnsinueerd en niet al te veel roeren in het wel zeer onverkwikkelijke geval, is dus geen sprake. Minister-president graaf Bethlen die heel wat persoonlijke aan vallen te verduren en heel wat slinksche en openlijke tegenwer king te bestrijden heeft gehad, heeft om zooveel mogelijk klaarheid te brengen in het ge beurde thans toegegeven aan den drang der linksche oppositie (radicalen en sociaal-democraten) en ook een parlementaire com missie van onderzoek ingesteld, welke de meest uitgebreide be voegdheden zal krijgen, in het bijzonder den politieken achter grond der zwendel-affaire zal naspeuren, doch haar werkzaam heden pas zal aanvangen na afloop van het gerechtelijk onderzoek. Dit toegeven heeft graaf Bethlen wel in botsing gebracht met den uitersten rechtervleugel zijner partijdoch de mogelijkheid om nu dan toch eindelijk het binnen- landsche zuiveringswerk met althans eenige kans van slagen ter hand te nemen, is door dit compromis ongetwijfeld vergroot. Hoe zullen de „nationale helden" in hun chemise worden gezet Kardinaal Mercler f Zijne Eminente kardinaal Mer cier, aartsbisschop van Mechelen, is Zaterdagmiddag om 3 uur overleden. Desiré Joseph Mercier werd 21 November 1851 in Chateau du Castegier bij Braine d'Alleud in de buurt van Mechelen geboren, waar zijn vader schilder was. Hij kwam in 1870 op het Se minarie te Mechelen en werd in 1874 tot priester gewijd. Daarna zette hij zijn studiën aan de Uni versiteit van Leuven voort, werd daarop leeraar in de philosophie aan het seminarie te Mechelen en in 1882 te Leuven. In hetzelfde jaar werd hij Eerekannuniker van Mechelen en in 1886 Huisprelaat van den Paus. Als directeur van de philoso- phische faculteit der Leuvensche Hoogeschool voltooide hij ver schillende philosophische werken van beteekenis. Als opvolger van kardinaal Goossens werd hij in 1906 aartsbisschop van Mechelen en Primaat van België. Een jaar later, door een besluit van het Consistorie van 15 April 1907, werd hij in het college van Kardinalen opgenomen. Gedurende de 50 maanden je bezetting van België door de Duitsche troepen tijdens den wereldoorlog, was kardinaal Mer cier de ziel van den moreelen tegenstand der Belgen. Een zeer vrijmoedig herderlijk schrijven, dat hij Nieuwjaar 1915 uitvaardigde leidde tot het ge rucht, dat hij gevangen genomen was, doch dit was niet juist. Wel richtte Keizer Wilhelm naar.aan- leiding hiervan een speciaal te legram naar den Paus. Na den oorlog ondernam hij een propagandareis naar Amerika, de hem vandaar toevloeiende millioenen wendde hij ten deele aan voor den herbouw van de Leuvensche Hoogeschool, ten deele voor weldadige doeleinden. In April 1924 vierde de kardi naal onder groot eerebetoon zijn 50-jarig priesterjubileum. Sins Vrijdag was de kardinaal buiten bewustzijn. Nadat de H Mis in de ziekenkamer was ge lezen, gaf de kardinaal den zegen, doch kon het gebaar niet ten einde brengen. De opdracht aan Mr. J. Limburg. Vrijdag heeft dr. de Visser aan H.M. de Koningin ontheffing ge vraagd van zijn opdracht tot vorming van een Ministerie. Daarop heeft H. M. jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck ontvangen en vervolgens aan mr. Limburg de samenstelling van een extra parlementair Kabinet opgedragen Eenige bladen hebben al een korte beschouwing over de op dracht aan mr. Limburg om een kabinet te vormen. De „N.R.Ct." noemt de keuze „niet ongelukkig", omdat mr. Limburg een oud-parlementair is, die „het klappen van de zweep kent." „In één belangrijk opzicht staat hij bij zijn pogingen sterk. Uit al de crisismisère die wij in de laatste maanden nu hebben door gemaakt, is dit wel boven allen twijfel duidelijk geworden, dat de rechter partijen niet in staat zijn, op welke wijze dan ook, een Kabinet samen te stellen, en van rechten daarop hebben afstand gedaan. Wie ook aan mr. Lim burg en zijn eventueel Kabinet de plaats achter de regeerings- tafel zal willen betwisten, niet iemand, die Rechts van den voorzittersstoel is gezeten, kan dat doen." En dit zou een eventueel mi nisterie-Limburg al een sterke positie geven. Verder meent het blad, dat de groote puzzle ook voor mr. Lim burg wel zal zijn gelegen in de keuze dergenen*, die hem bij de afwerking van zijn program zul len behulpzaam zijn. Hij zal zijn program ook wel meest naar links willen, en ook wel moeten richten, en in zooverre is hij daarmee bij dr. De Visser in het voordeel, dat het „verschot" links wellicht wat grooter is, dan rechts. Maar de geneigdheid, om zich voor een ministers-por tefeuille te laten vinden, zal ook daar, waar mr. Limburg zal heb ben te zoeken, niet groot kunnen zijn." Er zal bij de mannen, die mr. Limburg aanzoekt eene groote dosis vaderlandsliefde en opoffe rings-gezindheid moeten komen, een groot verlangen, om het land een dienst te bewijzen, zullen zij het jawoord kunnen geven. Intusschen, laten wij het beste van mr. Limburg's beraad hopen. Zoo hij slaagt, zal hij in ieder geval het land zeer aan zich ver plichten." Ook het „Vaderland" is wel ingenomen met de opdracht. De heer Limburg is persona grata, ook bij Rechts„doordat hij dan ook bij Rechts is werd hij de aangewezen man voor de eenige plaats, die de meerderheid aan de minderheid pleegt toe te wij zen in het college van Ged. St. van Zuid Hollond. En zijne be kwaamheden gaan ver boven het normale uit. Als er dan ook nog iemand kans heeft een wezenlijk extra-parlementair Kabinet te vormen is hij het, al stemt het dan ook niet hoopvol, dat zop j invloedrijk katholiek blad als de „Maasbode" nog maar steeds den eisch blijft stellen, dat de katho lieken geen steun zullen bieden aan een ministerie, dat het ge zantschap bij den Paus niet her stelt. Het „Hbld." noemt eveneens mr. Limburg een der zeer wei nige figuren, die naast dr. De Visser voor Kabinets-formateur in aanmerking komen. Ook vooral om zijn groote juridische kennis en wat men zou kunnen noemen zijn „wetgevend vermogen," waar van bijv. min. Van Karnebeek ook nog wel eer.s gebruik heeft gemaakt. Mr. Limburg is in elk geval een ministrabel man in den goe den zin van het woord en omdat hij politieke kennis combineert met een betrekkelijk schoone lei op politiek gebied (al behoort hij dan anders dan mr. Cort van Linden wel tot een politieke partij) zou hij zeer wel de for mateur kunnen zijn van een Ka binet, dat ons uit de woestijn van deze crisis kan leiden naar een land, waar het partijbelang door fatsoenoverwegingen althans iets verder achteruitgedrongen wordt, dan in de laatste paar maanden in het bijzonder rechts en zeer in het bijzonder bij de roomsch-katholieken het geval was. Laat ons hopen, dat hij het waagstuk van een Kabinet van wat grooter allure zal aandurven. De „Maasbode" „verheugt" zich niet over deze opdracht. Voor een extra parlementair Ka binet had zij liever een A.R. of R.K. zien aangewezen die was ook wel te vinden geweest, meent zij. Overigens heeft zij „tegen den persoon van mr. L. niets." Mr. Limburg is een gematigd vrijzinnig democraat, die vooral in de laatste jaren, nu hij zitting heeft in de overwegend rechtsche Gedep. Staten van Zuid-Holland, groote achting geniet bij de rechtsche partijen in de Staten. Het is bekend, dat hij aan den gezantschapspost te Rome groote waarde toekent, zoodat ook van hem zeker verwacht mag worden, dat hij dezen in den een of an deren vorm zal willen handhaven" De R.K- Partij kan hem dus bij de vorming van een Kabinet wel steunen, meent zij. „Mr. Limburg is een doortas tend en bekwaam man en het feit, dat hij de opdracht in be raad heeft genomen, bewijst, dat deze oud-parlementariër rekening houdt met de mogelijkheid van slagen. Reeds dadelijk na zijn bezoek aan H.M. de Koningin is hij aan het werk gegaan en reeds gister avond heett hij tal van bespre kingen gevoerd." „Mr. Limburg heeft, gezien zijn kwaliteiten en zijn vrijheid van handelen, ontegenzeggelijk kans van slagen. De „Res. Bd." uitent, dat deze nieuwe toestand, nieuwe gezichts punten brengt, na al hetgeen er voorafging, meenen we te mogen zeggen, dat we hier met eer. goeden greep te doen hebben. Een extra-parlementair Kabinet is op zich zelf niet bepaald aan bevelenswaardig maar in de ge geven omstandigheden was niets beters meer te verwachten. Als mr. Limburg slaagt in zijn op-; dracht is hij wel de man om zijn taak naar behoorente vervullen. Hij is zeer bekwaam, ervaren politicus, welwillend en gezien ook bij de rechterzijde. Vroeger was hij jarenlang vrijz.-democratisch Ka merlid, staat nog als V.D. be kend, maar is van heel ander type dan Marchant. Het blad van den heer Colijn de „Standaard" schrijft over den nieuwen formateur o. a. „Wat mr. Limburg betreft, nu alle rechtsche pogingen mislukt zijn, kunnen we moeilijk anders wenschen dan dat hij slaagt. De crisis duurt reeds te lang. En bang zijn we niet voor hem. Omdat hij een verstandig man is en omdat de cijfergroepeering in de Kamer voor de rest zorgt. Nu een Christelijk Kabinet niet mogelijk bleek, zullen we een Kabinet-Limburg niet onwelwil lend tegemoet treden. AXEL, 25 Januari 1926. Vaak wordt er tegenop gezien om te collecteeren in onze ge meente en toch is het een dank baar werk, want de Axelaars hebben de goede eigenschap goedgeefsch te zijn. Dit is meer malen gebleken bij feestelijke gelegenheden en dit blijkt ook telkens als er nood is. Zoo ook nu voor den watersnood. Vrijdagavond werden de ver schillende lijsten verzameld ten stadhuize en had de burgemeester het genoegen om reeds f 1780 bij elkaar geteld te zien, terwijl nog enkele lijsten afwezig waren. Thans is reeds f 2254 opgehaald, terwijl nog één lijst moet binnen komen. Ook in kleedingstukken werden giften ontvangen, o.a. een flinke partij dames- en kinderhoeden, die in overleg met het Roode Kruis naar Limburg (Afferden) werden gezonden. Van het totaal bedrag zal 20 pCt. worden afge dragen aan het Zeeuwsche Comité en de rest aan het Nationaal Comité. Na een woord van dank door den burgemeester aan de comité leden, die zich allen zonder onderscheid op flinke wijze van hun taak hebben gekweten, werd de vergadering ontbonden en de zaak weer als afgeloopen be schouwd. We mogen er met voldoening op terugzien. „W erkmansbtilang". Jl. Donderdag werd alhier bij dhr. Dieleman-Koole de jaarver gadering gehouden van de ver- eeniging tot geldelijke uitkeering bij sterfte van varkens, genaamd „Werkmansbelang". De voor zitter, de heer A. E. C. Kruysse wees er in zijn openingswoord op, dat de vereeniging nu reeds 25 jaren bastond en herdacht de oprichters, de heeren C. P. Minjon en L. B. A. Rolff Jz., beiden helaas reeds overleden. Toch kon spr. niet nalaten om hier nog een woord van hulde uit te spreken, waar zij hunne krachten en veel moeite en tijd hebben gegeven aan het welzijn dezer vereeniging. Spr. gelooft, dat zij nog in dankbare herinnering bij de leden voortleven. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat over 1925 was ontvangen f613,20, en uit gegeven f 435,50, zoodat er een batig saldo was van f 177,70. Met hetgeen op de spaarbauk stond, vormde dit een kapitaal van f 789. Aan 7 leden werd uitbetaling gedaan wegens sterfte of onteige ning van varkens, tot een gewicht van 405 Kg., aan f 0,50, is f 202,50. Met bijna algenieene stemmen werden de heeren Kruysse vnd. en P. Koole herkozen als bestuurs leden. Besloten werd om de contri butie te bepalen op f 0,50 per maand en de uitkeeringen op 60 cent per kilo. De vergadering was slecht be zocht. Nu kan men dit als bewijs van vertrouwen beschouwen voor de leden, maar deze vergeten ook wel eens, dat het afwezig zijn getuigt van weinig waardeering voor hetgeen het bestuur in hun belang doet en daarom zou een beetje meer bezoek, dunkt ons, wél zoo aangenaam zijn voor het bestuur. IJüfeest. Aangemoedigd door het succes van Maandag werd besloten maar spoedig weer een volgend ijs- feestje op touw te zetten. Men zat echter met de vraag, hoe aan de middels te komen, want feesten kost geld en de kas was leeg. Eenige milde sportvrienden wisten raad en legden een intee- kenlijst aan met daarop door hen te schenken bedragen en dit gaf het bestuur vrijheid om de lijst ook bij de ingezetenen te doen circuleeren, met het resultaat, dat een bedrag werd ingezameld groot genoeg om weer eenige wedstrij den te houden met de daarbij behoorende opluistering. Gezien het weer moest er ook spoed gemaakt worden en zoo besloot men reeds Vrijdag de wedstrijden te houden- De bel ging rond en ieder luisterde piet nieuwsgierigheid naar den omroeper, die met luide stem verkondigde wat er Vrijdagmiddag om half drie op de ijsbanen te doen zou zijn en dat liefhebbers zich als deelnemers konden aan melden. Zoo ging er dan weer een stroom naar de Groote Plaat, waar nieuwe banen waren geveegd en tenten met ververschingen waren opgeslagen. Het weer was echter niet gunstig een snijdende wind zwiepte over de vlakte en ook het ijs was voor een echte schaat senrijder niet wat je noemt. On danks dat alles was het toch weer zeer druk op de Plaat en krioelden oud en jong, arm en rijk door elkaar, zooals dat op het ijs behoort en ofschoon de Vrijdag aan het vrouwelijk ge deelte erg ongelegen kwam voor dit feest, toch had men blijkbaar de bezems en poetslappen maar op zij gelegd om de schaatsen aan te binden en te profiteeren van deze in dit seizoen laten we hopen laatste gelegenheid. Dat ook „Concordia" zijn lustige tonen weer over de ijsvlakte liet hooren, behoeft niet gezegd te worden het is voldoende bekend dat onze muzikanten steeds bereid zijn om de zaak op te luisteren, als er iets te draaien is. Zooals gezegd stond er een ruwe gure wind en dat was jammer, want er was heel wat voorbereiding gemaakt om 's avonds de banen a la giorno te verlichten. Hier kon nu niets van komen, want de lampions zouden aan flarden gewaaid zijn. Men moest zich nu bepalen tot het klein vuurwerk, dat na afloop der wedstrijden weid afgestoken. De bengaalsche kaarsen wierpen een tooverach- tigen schijn op de bevolkte ijs banen, terwijl de zevenklappers sommige groepjes en paartjes met schrik deden uiteenspringen. Een en ander gaf natuurlijk algemeene vroolijkheid onder de omstanders. Het was intusschen te donker geworden om de wedstrijden voort te zetten, zoodat men zich genoodzaakt zag huiswaarts te keeren. Met vroolijke muziek kwam „Concordia", gevolgd door een lange stoet, te ongeveer half zes uur binnen de veste, waarmee het ijsfeest weer tot het verleden behoorde, doch waarop men met genoegen kan terugzien. De uitslag der wedstrijder, was als volgt Hardrijden voor heeren 1200M. 23 deelnemers. Ie prijs F. Swets 1 m. 57 sec. f2 50, 2e J. de Hullu 1 m. 59 sec. f 1.50, 3e P. Leunis 2 m. 1 sec. fl. Schoonrijden voor paren. Ie prijs Vermaes en vrouw f 2.50, 2e juffr. Moerdijk met Abr. de Smidt f150, 3e Juffr. van de Casteel met J. Butler f 1. Balrijden voor jongens en meis jes 43 deelnemers. Ie prijs L. Deij Jr. f 2 50, 2e K. Keijzer f 1.50, 3e A. v d. Burg fl. Ringsteken. 96 deelnemers. Ie prijs mej. A. Schieman f 2.50, 2e O. Dellaert f 2.—, 3e L. van de Velde f 1.50, 4e L. Ortelee Pz. f 1.5e W. Penne f 0.50. Hierna zouden volgen Kwade Trien-rijden met 63 en blokjes rijden op de prikslede met 46 deelnemers. Wegens het late uur werd dit echter afgelast en werden de prijzen den volgenden avond na loting toegewezen aan A. Swets f2-50, J. Naeije f2,—, Frans de Kraker f 1.50, Hendrik Scheele f 1,— en Jan Heijnsdijk f0 50. Corn. Dieleman f 2.50, Joh. Schieman f2,—, R. Borgt f 1.50, Krijn Broekhoven f 1,en L. Vereecken f0.50. Uit Sas van Gent. Zaterdag werd alhier raadsver gadering gehouden, welke buiten gewoon veel belangstelling trok. Door de Burgerij was in een adres aan den Raad gevraagd om weer carnaval te mogen vie ren, welk adres nu in behande ling kwam evenals een voorstel der beide wethouders om op te haffen de bevoegdheid van den burgemeester om maskerades, enz. te verbieden. Dit voorstel werd verdedigd door dhr. Die- rick, Marquinie en de beide wet houders en lokte heel wat dis cussie uit, waarbij het publiek zoodanige houding aannam, dat de burgemeester dreigde de zaal

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2