ffuïwl cf&rieesi Recntszaken. Gemengd Nieuws. De administratiekosten der r y. b. De Januari-aflevering van het „Tijdschrift der Ned. Maatsch. v. Nijv. en Handel" bevat een po lemiek van de centrale commissie voor bezuiniging met den chef van de afdeeling wiskunde en statistiek aan de Rijksverzekerings bank inzake de administratie kosten dier bank- De commissie constateert het feit, dat elk on geval, hoe onbeteekenend ook, als het een uitkeering, hoe klein dan ook, ten gevolge heeft, f 65 aan administratiekosten medebrengt en zij vraagt naar aanleiding hier van, of medezeggenschap van hen, die de kosten dragen niet urgent is. In herinnering wordt gebracht dat minister Aalberse indertijd een commissie benoemde van twee heeren van de Rijksverzeke ringsbank, twee personen betrok ken bij de particuliere risico- dragers en een vijfde die tot geen van deze beide partijen behoorde, om na te gaan, of de administra tiekosten der Rijksverzekerings bank wel juist worden verdeeld. Minister Aalberse weigerde elke publicatie van het rapport dezer commissie, waaruit de Bezuini gingscommissie afleidt, dat het rapport niet gunstig is geweest voor de bestaande regeling. De Kabinetscrisis. Woensdag heeft de Kabinets formateur dr. De Visser zich wederom naar de Koningin be geven, om H. M. van den stand van zaken op de hoogte te stellen. Naar de „Msb." meldt, acht men het in parlementaire kringen uitgesloten, dat in een eventueel te vormen extra-parlementair Ka binet een Roomsch-Katholiek politicus zitting zal nemen, indien dat Kabinet niet den gezantschaps- post bij het Vaticaan in den een of anderen vorm handhaaft. De loonen der RJJkstrerklieden. Het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus" deelt mede, dat de regeering eene beslissing heeft genomen op het advies door de commissie-de Wilde uitge bracht ten aanzien van de loon regeling der Rijkswerklieden. De regeering heeft geen termen kun nen vinden om de loonen der werklieden in het algemeen ee- nigszins te verhoogen. Bezuiniging t Verschenen is een Staatsblad, houdende het Kon. besluit, waarbij de bezoldiging van den minister wordt gebracht van f 15 000 op f 16.000. „De Rotterdammer" wijdt aan de verhooging van de salarissen der ministers een artikel, waarin het blad de vraag stelt, of deze wel tactisch was. Het staat als een paal boven water, dat in de crisisjaren het salaris der lagere ambtenaren, naar verhouding, veel meer ge stegen is dan dat der hoogere categorieën. Nochtens juichten we het Ka mervotum indertijd toe, waarin de Kamer uitsprak, dat thans het psychologisch oogenblik nog niet gekomen is, om op herstel der verbroken verhoudingen aan te sturen. Om gelijke reden achten wij het thans niet bijzonder tactisch, dat bij Kon. Besluit het ministers salaris met f 1000 is verhoogd. We kunnen niet inzien, dat hier periculum in mora was, zoodat het geen maand uitstel meer lijden kon. Heel huiselijk uitgedrukt, zijn we van meening, dat de leden van het demissionaire Kabinet het wel met het tot heden geno ten salaris zullen uithouden. En nu reeds te zorgen'voor de op volgers, was ook niet zoo drin gend noodig. Pas zijn enkele plooien in het Bezoldigingsbesluit gladgestreken en groot is de ontevredenheid. Klacht op klacht komt u tegen, dat de lagere ambtenaren in diepe plooien beklemd bleven. We kunnen dit bevestigen poch tegenspreken Maar de Re geering moet ook met zielkundige factoren rekenen en had daarom het laatste besluit nog wel even kunnen verschuiven. Ingezonden Mededeelingen. MIJNHARDTst Staal-Tabletten 90ct Maag-Tabletten 75c« Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. en Drogisten! AXEL, 22 Januari 1926. In staat gesteld door vrijwillige giften, waartoe een tweetal per sonen namens het bestuur der „IJsclub" bij de burgerij met een inteekenlijst rondgingen, worden hedenmiddag op de groote plaat weer eenige wedstrijden gehou den op het ijs Het belooft weer druk te worden, want we zien velen met schaatsen in de rich ting van den Kinderdijk gaan Het plan bestaat zelfs om van avond de banen te verlichten. De uitslag der door de Maatschappij „Axel-Station" aan- besteede meststoffen is als volgt le. 36200 K.G. chili. Fa. de Ruyter en Co., Axel f 14.19, Van der Gauwe, Neuzen f 14.18, Fa. Oggel, Axel f 14.16, J. Scheele, Neuzen f 14.14. 2e. 34.800 K.G. kalizout. J. de Moor, Hulst f5.68, fa De Ruijter en Co. f5.64, J. Scheele f5.63, Van der Gauwe f5.48. 3e. 47.600 K.G. superfosfaat. Van der Gauwe f2.71, de Moor f2.69, Oggel f2.67, De Ruijter f2.58 en A. Verhelst, Westdorpe f2.55. 4e. 56 rol puntdraad a 25 K.G. C. Schieman f 5.40, A. Maas f 5,25 en f 4.72 en G. P. Vlaander f 4.75, f4.62 en f4.50; allen te Axel. 5e 2700 K G. maïs. E. Mis- seghers, Axel f 10.50. Alles gegund aan de laagste inschrijvers. „Patrimonium". Zaterdag vergaderde de afd. Axel van „Patrimonium", waarbij verslag werd uitgebracht over het afgeloopen jaar Hieruit bleek, dat van de ziekenkas en de bibliotheek een nuttig gebruik wordt gemaakt door leden en niet-leden. Ook de pogingen welke door het bestuur waren aangewend om voor hare leden bij hunne leveranciers reductie op de levensmiddelen te bedin gen, mochten in beginsel geslaagd heeten, want meerdere leden had den het genoegen in contanten bedragen van 9 a 10 gulden te ontvangen, wat in dezen tijd van werkeloosheid een meevaller is. Besloten werd om deze pogingen voort te zetten. Ook zal nogmaals getracht worden om in samenwerking met de hier bestaande afdeeling van den Christ. Nat. Werkmansbond een afdeeling te stichten van den Chr. Landarbeidersbond. Meer leven. Door een twintigtal ingezetenen dezer gemeente werd op de bo venzaal van het hotel „Het Gulden Vlies" alhier een bijeenkomst gehouden om te trachten een vereeniging op te richten, „Ter bevordering van het vreemdelin genverkeer". Na eenige bespreking van de wenschelijkheid om wat meer leven in onze stille gemeente te krijgen, werd besloten om de vereeniging te constitueeren en werd een voorloopig bestuur gekozen, dat thans is samenge steld uit de volgende heeren A. van Maale, voorzitter, G. Koe- voets, vice-voorzitter, E. van de Casteel, le secretaris, A. P. Es- selbrugge Azn., 2e secretaris, J. van Puijvelde, penningmeester, J. J. de Lozanne en A. de Hullu, commissarissen. Besloten werd de contributie te stellen op f 1,50 per jaar. Binnenkort zal een aigemeene vergadering worden uitgeschreven, waarbij alle belang hebbenden zullen worden uitge- noodigd. Alsdan zullen reglement en statuten worden vastgesteld en van een en ander breedvoerig melding worden gemaakt. Landverhuiziig. Over bovenstaand onderwerp met een vreemd woord „emigra tie" genoemd werd alhier Dins dagavond op de bovenzaal van mej. wed. Gilijamse een lezing gehouden, welke door ongeveer 80 personen werd bezocht. De heer Van Lier, referendaris aan het Ministerie van Arbeid be handelde de voorgeschiedenis der emigratie en noemde in de le plaats de Europeesche Sta ten voor iedereen zonder meer, geschikt om er te leven, doch alleen uit natuurkundig oog punt, nl. wat het klimaat betreft, want om er zonder kapitaal een vermogen te schaffen, dat gaat slechts bij uitzondering; men vindt er op z'n best een bestaan. Daarom wordt speciaal Canada genoemd, als het land, waar men zonder geld met veel wilskracht en uithoudingsvermogen een goede toekomst tegemoet gaat. Achtereenvolgens werden de voor maar ook de nadeelen genoemd, zoodat men het niet gunstiger voorstelde, dan het in werkelijk heid was. Door eenige lantaarn plaatjes te vertoonen, kreeg men eenig idee van den Canadeeschen landbouw. Vervolgens werd door den heer Hartland als afgevaardigde van de „Emigratie-Centrale Holland" de mogelijkheid besproken, hoe men door verschillende cultures, zooals die in Cadada worden uitgeoefend, er zich een bestaan kan verschaffen. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door enkele per sonen gebruik gemaakt, waarna deze werden toegelicht, terwijl ook ten gemeentehuize gelegen heid werd open gesteld om nader te informeeren. We vernemen, dat inderdaad enkelen alhier het plan hebben opgevat om te trach ten in het verre land hun fortuin te zoeken, zoodat de vergadering aanvankelijk succes had. De Roe der Arbeiders. Op de Zaterdag te Zaamslag gehouden vergadering van den kring Oostelijk Z.-Vlaanderen der Geitenfokvereeniging, waren 7 afdeelingen vertegenwoordigd, onder leiding van den voorzitter, den heer Van Cranenbroeck. Bij de verkiezing van een on der-voorzitter werden bij eerste stemming op de heeren Martinet van Hengstdijk en De Bruijne van Driewegen ieder 7 stemmen uitgebracht. Bij tweede stemming werd de heer Martinet gekozen met 8 stemmen, terwijl de heer De Bruijne 6 stemmen, verwierf. Alvorens werd overgegaan tot de benoeming van een secretaris gaf de waarnemende secretaris, de heer De Blaeij, te kennen, dat hij deze functie weliswaar voorloopig op zich genomen had, doch, lettende op de ter verga dering aanwezigen, daarvan wenschte ontheven te worden, en voorstelde te benoemen den heer Claeijs, der afdeeling Bosch kapelle. Deze werd benoemd met 6 stemmen, terwijl met 4 stemmen werd benoemd tot pen ningmeester de heer De Bruijne. Alle benoemden verklaarden deze aan te nemen. Voorts werden nog benoemd tot bestuursleden de heêren De Blaeij, De Groene en Verschelling, uit de afdeelingen Zaamslag, Zuiddorpe en Axel, alsmede de voorzitters der afwezige afdee lingen Ter Hole, Hoek en West dorpe, zoodat iedere afdeeling in het bestuur zitting heeft. Vastgesteld werd een reglement voor den kring. Op voorstel der afdeeling Boschkapelle werd besloten af te wijken van het vroeger genomen besluit, om de vergaderingen te houden in Zaamslag als centrum gemeente, doch in de afdeelingen om beurte. Ingevolge dit besluit werd verder bepaald, dat de eerstvolgende vergadering te Stoppeldijk, de woonplaats van den voorzitter, zal worden ge houden. Met het oog op de landbouwtentoonstelling te Axel zal de eerstvolgende bestuurs vergadering dit jaar te Axel wor den gehouden. Tem- Crt. Te Zaamslag kwamen op uitnoodiging van den'burgemees- ter, aan de ingezetenen tot het vormen van een Comité voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de Watersnoodrampen in Nederland, Maandag j.l. ten Raad- huize ruim dertig personen bijeen. Uit deze personen werd een Comité gekozen, om te collec teeren het zijn de heeren G. A. van Breen C. Kaijser; J. L. de Krijger; Jac. deRegt;Jac Me- chielsen P. Mechielsen F. C. Wisse C. A. Wisse C. de Put terK. L. de Kraker; W. A. Scheele; Jac. de Jonge; J. de Kraker Cz.J. van der Velde F. Hamelink en L de Koeijer Aan de telefoniste 2e klasse, mej. J. A. de Smidt, te Sas van Gent, vroeger te Axel, is wegens huwelijk op verzoek eervol ont slag verleend. Naar het weekblad der Ned. Herv. Kerk mededeelt, heeft wijlen mej. F. E. Blindenbach (classis IJzendijke) overleden te Aardenburg, de volgende legaten vermaakt aan de kerkvoogdij der Ned.Herv. Gem. aldaar het woonhuis met een gedeelte van den tuin, en aan de diaconie dier gemeente ten behoeve van haar bewaar school f5000, alles vrij van suc cessierechten. Naar de „Msb." meldt kwam Zaterdag j.l. op initiatief van den heer F. de Meijer te Terneuzen aldaar een aantal R.K. werkgevers bijeen. Op deze vergadering werd be sloten tot oprichting van een Kring „Zeeuwsch-Vlaanderen" als onderafdeeling der Aigemeene R. K. Werkgeversvereeniging in het diocees Breda, aanvankelijk met tien leden. Tot voorzitter van dezen kring werd ter vergadering gekozen de heer V. Verschaffel, directeur N. V. Walzenmolen, Sas van Gent en tot secretaris de heer F. B. G. de Meijer, firmant van Aug. de Meijer en Zonen's Expeditie- en Agentuur-Mij. te Terneuzen. Op de eerste vergadering van den kring werden o.m. besprekin gen gewijd aan de telefoonta rieven met België, het tractaat 1925 Nederland—België, de uit voering der Arbeidswet en der Ongevallenwet. LandbouwkaP nner. De firma Van der Eist en Matthes te Amsterdam heeft weer een zeer practische en nuttige kalender doen samenstellen, welke voor landbouwers a. h. w. onmisbaar is, wegens de vele gegevens en raadgevingen, die op het gebied van bemesting gegeven worden, iedere week een mooie afbeel ding van het resultaat der aan gegeven bemestingsproeven De datums treden echter wel wat op den achtergrond voor een wand- kalenderdeze zijn blijkbaar on dergeschikt gemaakt aan de typo grafische verdeeling van het geheel. Door den heer J. Welleman, lid der Provinciale Staten van Zeeland, is tot den Commissaris der Koningin een schrijven ge richt, waarin hij verzoekt de vol gende vragen aan het college van Ged. Staten te wilen over brengen. Is het juist, dat door Ged. St. bezwaren zijn gemaakt tegen be sluiten van gemeenteraden, waar bij een lokaal van een openbare school gratis ter beschikking werd gesteld voor het geven van landbouwonderwijs Zoo ja, is het college dan niet met ondergeteekende van meening dat dit het geven van landbouw onderwijs belemmert en dat dit ook indruischt tegen het besluit der staten, waarbij aan de land- bouwonderwijzers een surplus wordt toegekend boven het les geld, dat het Rijk uitkeert, juist om het landbouwonderwijs aan te moedigen Het verdrag met België. Naar uit parlementaire kringen wordt gemeld, is de commissaris der Koningin in Zeeland de vo rige week naar den Haag geroe pen in verband met de door de Staten van Zeeland op 21 De cember j.l. aangenomen motie inzake het verdrag met België, in welke motie werd aangedrongen dit verdrag niet ongewijzigd te ratificeeren. Een heelen middag en een heelen avond zou met den Com missaris over dit verdrag gecon fereerd zijn. Er werd gewezen op gedane beloften, die aan Zeeuwsch-Vlaanderen ten goede zullen kunnen komen, terwijl ook op het groot belang van een ka naal naar Dordrecht werd gewe zen. Alles zou ook zonder motie in orde komen. M. Crt. Loop der bevolking. Gedurende de maand December zijn in de gemeente Axel Ingekomen Hermanus G. H. Zeeven en gezin, verpleger, Singelweg J 11a, van Sluis. Cornelia J. van den Bergen, coupeuse, Noordstr. B 45, van Middelburg. Magdalene K. Hol, zonder. Nieuwstr. G 55, van Oostburg, Hendrik van der Straten, man denmaker, Oudewijk F 83, van Winterswijk. Camillus de Block, machinist, Julianastraat E 168, van Velsen. Johannes Oele en gezin, brug- draaier, Sluiskil P 40, van Baarn. Vertrokken: Katharina M. van Houte, kan- toorbed. posterijen, Noordstraat B 64, naar Maassluis. Jozias de Feijter, zonder, Kerk- dreef E 91, naar Boornbergum. Suzanna A. Verberkmoes, dienst bode, Oudeweg 1 42, naar Den Haag. Adriaan Johs. den Hamer en gezin, veldarbeider, Steenovens M 46, naar Zaamslag. Johs. Fr. van Dorsselaer, brie venbesteller, Zeestraat A 23, naar Hontenisse. Predikbeurten te Axel. Zondag 24 Januari 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/t ure Ds G. P. A. Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Nam. 2 Leeskerk. Leeskerk. untiie^hrnidm-Wifthwoelen scfnalz üfifim - imvt huid. Sportnieuws. Zeeuvrsch-Vlaamscbe Voetbalbond. Competitieregeling voor de maanden Januari en Februari. 24Jan.Qrensstrijders-H. V. V.. v. Hijfte Oranje—Axel, v. Duyse 31 Jan.H. V. v.—Juliana v. Duyse Axel—Grensstrijders, Stofteris 7 Febr H. V. V.—Axel, v. Duyse Oranje—Juliana, Dhooghe 14 Febr.Grensstrijders-juliana, v. Hijfte Axel—Oranje, Dhooghe 21 Febr.Juliana—Axel. Stofferis Oranje—H. V. V. v. Duyse 28 Febr.Axel—H. V. V. v. Duyse Oranje-Orensstrijders, Stofferis De Hooge Raad heeft verwor pen het beroep van P. J. v. d. V., roeier bij het Ned. loodswe zen te Middelburg, tegen een vonnis van de arr. rechtbank te Middelburg, waarbij hij veroor deeld is tot 3 weken hechtenis, wegens het weigeren van hulp tot redding van een te water ge raakt kind. Erin geloopen. Een bode uit Kouuekerke kreeg te Vlissingen van een onbekende een pukje, naar zyu zeggen iD- boudende gouden ringen, dit pakje moest te Koudekerke wor-

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2