PUROL 30° Landbouw. Gemengd Meuws. snood geteisterde personen en gemeenten, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw het volgende geantwoord De Minister heeft zich in hooge mate verheugd, dat ook thans, evenals na de stormramp in den jongsten zomer, het leed, dat aan vele landgenooten overkomen is, door de natie als een gezamenlijk leed is gevoeld en dat zij, die persoonlijk van schade zijn vrij- gebleven, door dankbaarheid en deelneming worden opgewekt, de lasten der anderen mee te dragen. Indien deze treffende uiting van het nationaal saamhoorigheidsbe- sef als „openbare liefdadigheid moet worden aangeduid, zou die zelfde benaming zeker niet min der gelden voor een uitkeering uit 's Rijks schatkist. De Minister ziet haar nog iets anders en hooger en is niet voor nemens, haar te dooven door een toezegging als gevraagd wordt Het Kabinet. Een poging om de afgetreden ministers terug te roepen heeft gefaafd. Thans zal dr de Visser trach ten een extra parlementair kabi net te vormen. Ingezonden Mededeelingen. Voop Allen die Sukkelen AXEL, 19 Januari 1926. We ontvingen al veel bewijzen van belangstelling in het plan ziekenfonds. Zij die geen visite kaartje hebben, kunnen ook vol staan met hun naam en adres op een stukje papier te zetten en dit aan ons bureau in de bus te stoppen. Vooral van de burgerij en de notabelen onzer gemeente zagen we echter gaarne wat meer kaartjes. Zij toch geven de rugge steun aan dergelijke vereenigingen. Niet dat het hier te doen is om donateurs, want allen kunnen door hun lidmaatschap van het nut der vereeniging profiteeren. Sommigen gaven zich al op als lid voor heel hun gezin dit is echter nog wat voorbarig. Het fonds is er nog niet, maar we hopen wel dat het komt. Het IJsfeest. Toen Vrijdag bij het bestuur der „IJsclub" alhier de plannen rijpten om een ijsfeestje te orga- niseeren, terwijl nog slechts dat deel der jeugd op de schaatsen was te zien, dat het meest voor de ijssport voelt, kon men wel zeggen, dat dit een zeer actief optreden was, want bij vroegere gelegenheden werd meestal zóó lang gewacht, dat het bijna spreekwoordelijk werd, dat als men over ijsfeest sprak, het wel zou gaan dooien. En ook nu zelfs was dit het geval, want Zaterdag en ook Zondag was de tempera tuur heel wat zachter geworden, terwijl nog gisterochtend de goten drupten en de vallende sneeuw smeltend neerkwam. Het feest dreigde dus letterlijk in het water te vallen. Maar gelukkig, het bleef bij dreigen, want tegen den middag hield het sneeuwen op en daalde ook weer de thermometer. Zij, die den moed lieten zakken, had den dus ongelijk en het bestuur deed er goed aan te laten om roepen, dat de wedstrijden zouden doorgaan. Tegen 1 uur begaven velen zich naar de Groote Plaat. De ijsbaan, die door de vereeniging was aang-elegd en links van den Kinderdijk ligt, was niet te be reiken wegens den hoogen water stand, zoodat men naar rechts keek, waar de Groote Plaat zich thans als een groote ijsvlakte vertoonde, of liever sneeuwvlakte. Met een tiental werkwilligen was de sneeuw echter spoedig zoo danig opgeruimd, dat op een drietal banen naar hartelust kon gereden worden. Merkwaardig is het, dat thans die banen tusschen de boomen liepen van de onder- geloopen plaat, wat nog nimmer gebeurd is. Intusschen is het een zeer veilige gelegenheid, want bij mogelijk doorbreken van het ijs onder een zoo groot aantal men- schen, is er toch geen kans van verdrinken. Ongeveer half twee trok „Con- .cordia" met een lustige marsch eveneens naar het terrein, waar een tweetal ververschingstenten stonden, waarop de levendige driekleur wapperend het „wel kom" toeriep. Na eenige laatste toebereidse len werd met de wedstrijden be gonnen, waaraan in totaal ruim honderd personen deelnamen. Zij werden opgeluisterd door muziek en genoten de belangstelling van een paar honderd personen, van beiderlei kunne, die zwierend en schertsend, glijdend en lachend door elkaar krioelden Er heerschte een echt ouderwetsche gezellig heid tot de schemering daalde en men huiswaarts keerde met de overtuiging, dat de dag wel geslaagd mocht heeten en wan neer de Burgemeester bij het uit reiken der prijzen het bestuur zoowel als de deelnemers prees en dankte voor het genomen ini tiatief, inzonderheid door de hee- ren Ed. van de Casteel als voor zitter en J. J. de Lozanne, als secretaris, dan was hij zeker de tolk van alle aanwezigen. Gemeld zij nog, dat dhr, Van de Casteel wederkeerig den Bur gemeester dankte en ook het Bestuur, den Directeur en de werkende leden der harmonie Concordia, voor hunne mede werking, waardoor dit feest zoo naar wensch is geslaagd De perzik smaakte naar meer en daarom werd reeds een be roep gedaan op dezelfde mede werking en gehoopt op een zelfde succes, wanneer ijs en weer dienende een volgend feestje mocht worden aangelegd. De uitslag der wedstrijden was als volgt 1 Hardrijden voor heeren op 1200 M. Aantal deelnemers 25. Ie prijs f5, Joh. de Hullu 1 min. 34 sec. 2e f 2 50, C- den Engels man 1 m. .36 sec. 3e f 1 50, C. Leunis 1 m. 37 sec. II. Schoonrijden voor dames. 2 deelneemsters, le prijs Rom van de Casteel (taartschep) 2e Joh. Schieman Ad. (suikertang) III. Schoonrijden voor heeren 17 deelnemers, le prijs A. P Dieleman, horlogeketting, 2e J. van de Velde, sigarenkoker, 3e Jac. de Feijter Sr., pijp. IV. Schoonrijden voor paren 6 deelnemers, le prijs A. Ver- maes (portefeuille) met echtge- noote (suikerschep). 2e Gijsbr. van Bendegem Jz. (Termoflesch) met juffr. R. van de Casteel (armband). 3e Abr. de Smidt schaatsen) met juffr. Moerdijk (taart). De jury voor deze afdeelingen bestond uit de h h. J. Cornelisse, A. Schieman en A. IJsebaert. V. Ringrijderij voor dames en heeren. 48 deelnemers, le prijs B. Schieman f5, 2e Jac. de Feijter f 2.50. 3e mej. R. van de Casteel f 1 50, 4e G. van Bendegem f 1,—. VI. Hardrijderij op prikslede 26 deelnemers. Prijzensteen kolen. le prijs P. Schieman, 250 Kg. 2e G Stouthamer 150 Kg. 3e C. Jonkman 150 Kg. 4e A. Vinke 100 Kg. 5e J. Ruben 100 Kg. 6e Ed. Mattelé 100 Kg. en 7e een tulband aan B. Schie man. Dat er nog weinig gelegen heid tot schaatsen was moge blij ken uit het feit dat Zondag hier verscheidene personen uit Zuid- dorpe en Terneuzen kwamen rijden. Uit Neuzen werden de liefhebbers met twee autobussen aangevoerd. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Ruwe, Schrale Huid Springende Lippen „Hoop op Zegen". Zondagavond werd in het lokaal der Herv. Zondagschool alhier uitvoering gegeven door de Chr. Zangvereeniging „Hoop op Ze gen." We waren verhinderd hier bij tegenwoordig te zijn, doch naar hetgeen we vernamen, mogen we zeggen, dat de avond goed geslaagd is. Het was voor de vereeniging een verblijdend tee- ken, dat ze weer kon zien dat ze in de belangstelling van velen deelt, want de opkomst was i talrijk. De uitvoering der zang nummers verwierf ook weer al- gemeene tevredenheid, zoowel wat het koor als de solonummers betrof. Door een trouw bezoek der repetitie's en een goede lei ding van den directeur was net mogelijk geweest om veel nieuwe nummers in het programma te vlechten. Nadat een 6-tal liederen waren gezongen, hield de heer B. N. van Dijk uit Terneuzen een rede over het leven van David in zijn herdersjaren en bracht diens dichterlijke zangen in toe passing op den geest dezer uitvoe ring. Na deze aandachtig beluis terde rede werden de overige 6 liederen van het programma ge zongen, waarna de bijeenkomst werd gesloten en allen van een genotvollen avond huiswaarts keerden. We vestigen de aandacht op de lezing over proefvelden die in dit blad wordt aangekondigd en deelen op verzoek gaarne mede, dat niet alleen voor cur sisten en oud-leerlingen van landbouw-cursussen, deze lezing nuttig is, maar er alle landbou wers welkom zullen zijn. Een Coöp. BotciTabriek f Nadat alhier het vorige jaar eenige vergeefsche pogingen zijn aangewend tot stichting eener coöp Zuivelfabriek, worden thans onder de gemeenten Koewacht en Zuiddorpe die plannen voort gezet en zal de heer Zwagerman, zuivelconsulent te Middelburg eerstdaags een lezing houden bij dhr. E. de Vleeschouwer te Koe wacht. Ds. E. Raams te Hoek heeft een beroep ontvangen van de Ned. Herv. Gemeente te Ritthem. De collecte voor den wa tersnood heeft te Hulst opgebracht f 1164. Te St. Jansteen zakte Zater dag een knaap door het ijs en zou verdronken zijn, evenals zijn mak ker, die hem ter hulp snelde, in dien niet de heer P. Eggermond, onderwijzer, na veel moeite erin geslaagd was beiden op het droge te brengen. Door den heer L. Onderdijk, te Middelburg, lid der Prov. Sta ten, zijn naar aanleiding van een brochure van den Ned. Bond tot Bescherming van Zuigelingen, tot Ged. Staten de volgende vragen gestald Hebben Ged. Staten hierin reeds aanleiding gevonden handelend op te treden, door de betrokken gemeenten, en vooral de op de kaart donker getinte, hierop te wijzen en met die gemeenten zoo mogelijk overleg te plegen om trent de wijze, waarop hierin verbetering kan worden gebracht. Zoo ja, wat is hiervan het resultaat? Zoo niet, zijn Ged. Staten dan niet van meening, dat het op hun weg ligt dit alsnog te doen en verklaren zij zich daartoe'bereid Donderdagavond is op de Waal bij Gorcum schipper P. de J vun het sleepschip „Machinesteen 20", gedomicilieerd te Terneuzen, bij het naar boord roeien, over boord gevallen en verdronken. Hij laat een vronw en twee kin deren achter. Het lijk is nog niet opgehaaldbij dezen buitenge wonen hoogen rivierstand kan ook niet gedregd worden. „Tel." Men schrijft uit Boschka- pelle aan de „Midd. Crt." Nadat het water omstreeks Nieuwjaar eenige dagen station- nair was gebleven, is begin Ja nuari langzame val ingetreden Geleidelijk aan hebben degenen, die hunne woningen verlieten, zich weer, zoo goed en zoo kwaad als 'tging, in hun huisje gein- stalleerd. Doch pas nadat het water zich uit de huizen heeft teruggetrok ken is de aangerichte schade goed, te bespeuren. En wat het feit vooral zoo tragisch maakt is, dat juist de armsten het zwaarst ge troffen zijn. Immers, zij bewonen de zwakste en meest versleten woningen. Zie slechts hoe de vloeren door den modder zijn opgetild en de planken gebarsten en gespleten. De onderstukken der muren, de stoepjes het ziet er alles even deerniswaardig uit. En dan de voorraden winter provisie voor mensch en dier, die met veel moeite en zorgen waren bijeengegaard. Aardappelen, voe derbieten en hooi, het is ailes bij duizenden K G. der verrotting prijs gegeven. Hulp en steun, ze zijn hier bit ter hard noodig Gelukkig, dat het vriezend weer der laatste dagen de vrees voor besmettelijke ziekten wat op den achtergrond dringt. Doch bij dooi- weer zal dat dreigende gevaar met vernieuwde kracht komen op dagen. Moge door ruimhartige vergoe ding het leed, dat zoovelen ge troffen heeft, zooveel doenlijk ver zacht worden. Hoed afgeloopen. Zaterdag reed een auto van dhr. P. M. uit IJzendijke op den weg van IJzendijke naar Schoon- dijke met een vaartje van 40 K M., toen uit de tegenovergestelde richting de auto naderde van dhr P. G. uit IJzendijke met een niet minderen graad van snelheid. Door welke oorzaak is ons niet bekend, maar in een ondeelbaar oogenblik vlogen de machines op elkaar in, met het gevolg dat de auto van dhr. G., waarin zaten de heeren Hendrikx uit IJzendijke en den Doelder uit Axel totaal uit elkaar werd ge slagen en een tiental meters over den weg geslingerd. Men dacht niet anders dan dat men beide inzittenden dood zou vinden, wat gelukkig niet waar was. Wel was dhr. H. bewusteloos en is deze ook thans nog niet hersteld van den schok, doch dhr. den D. kwam er met eenige ontvelling en blauwe plekken af. Er was slechts één ruit van de auto heel gebleven, die men ook nog stuk moest slaan om uit de auto te komen. De andere auto was weinig beschadigd, terwijl de 2 inzitten den met den schrik vrij kwamen, zoodat deze botsing betrekkelijk gelukkig is afgeloopen. Van het gebeurde is proces verbaal gemaakt, zoodat de jus titie zal uitzoeken wie hier de schuldige was. Besmettelijke ziekten. Het aantal gevallen van besmet telijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Januari in de prov. Zeeland bedroeg. Roodvonk: Kcu- dekerke 1, Waarde 1. Diphteritis üosiburg 1, Vlissingen 1Zierik- zee 1. Loop der bevolking. Stoppeldijk. De bevolking be stond op 31 December 1924 uit 826 mannen, 781 vrouwen, totaal 1607 zielen. Zij vermeerderde door geboorte van 21 m. en 25 vr., totaal 46 kinderen, door vestiging van 46 m. en 24 vr. totaal 70 personen. Zij verminderde door overlijden van 8 m. en 7 vr., in het geheel 15 personen en door vertrek van 52 m. en 45 vr., totaal 97 per sonen. De bevolking bestond op 31 December 1925 uit 833 m. en 778 vr., totaal 1611 personen. De bevolking is alzoo vermeer derd met 4 zielen. Er werden 14 huwelijken ge sloten. Westdorpe. De bevolking be stond op 31 December 1924 uit 963 mannen, 908 vrouwen, totaal 1871 zielen. Zij vermeerderde door geboorte van 25 m. en 22 vr., totaal 47 kinderen, door vestiging van 36 m. en 48 vr., totaal 84 personen Zij verminderde door overlijden van 11 m. en 9 vr., in het geheel 20 personen en door vertrek van 47 m. en 60 vr., totaal 107 per sonen. De bevolking bestond op 31 December 1925 uit 966 m. en 909 vr., totaal- 1875 personen. De bevolking is alzoo vermeer derd met 4 zielen. Er werden 17 huwelijken ge sloten. Tegen Slapeloosheid Het schijnt dat vele boeren en ook landbouwvereenigingen nog niet voldoende doordrongen zijn van de noodzakelijkheid en ook het groote (voordeel van een onderzoek der door hen aan gekochte kalkmergel. Dat zulks inderdaad loonend is, blijkt ten duidelijkste uit de gegevens, door het Rijkslandbouwproefstation te Maastricht verstrekt. Nu kalk mergel, behalve voor het gewone doel, gebruikt wordt ter neutra lisatie van te zure gronden, is de vraag naar dit artikel belang rijk toegenomen. De nieuwe codex meststoffen onderscheidt twee soorten, en wel kalkmergel en gemalen kalkmergel. Onder de eerste wordt verstaan, een aardsoort met een gehalte aan koolzure kalk van 80 pCt., onder de tweede, gemalen kalkmergel, met een gehalte aan koolzure kalk van 80 pCt., welke echter zoo fijn vermalen moet zijn, dat het gehalte fijnmeel, bepaald volgens de aan het Rijksland- bouwproefstatioen gevolgde me thode voor Thomasphosphaat- meel, 75 pCt. bedraagt, met een speling van 5 pCt. Het is dus voor alle twee soorten noodza kelijk, dat het gegarandeerde ge halte aanwezig is. Aan gewone kalkmergel wordt ook nog de eisch gesteld, dat ze met de ma chine goed uitstrooibaar is, ter wijl de werking van gemalen kalkmergel sterk wordt beinvloed door den graad van fijnheid, waartoe zij is gebracht. We moe ten en kunnen dus aan gemalen kalkmergel hooge eischen stellen, wat de fijnheid aangaat. Te meer, daar de prijzen dienovereenkom stig zijn. Voor goede, fijne kalk mergel moeten we ook goede prijzen betalen. Het is dus, ook uit een economisch oogpunt be schouwd, zeer gewenscht om na te gaan, of we die graad van fijnheid krijgen, waarop we krach tens den prijs recht hebben. En nu is het aan het Rijkslandbouw proefstation gebleken, dat het grootste deel der eigenlijke mer- gelverbruikers deze niet laten onderzoeken. Ook vele land bouwvereenigingen laten de door haar aangekochte mergel niet onderzoeken en ontvangen en distribueeren ze ongecontroleerd. En dat het toch wel noodig is, blijkt afdoende uit het feit, dat van de l'O monsters kalkmergel, die van 1 Nov. 1924 tot 1 Nov. 1925 werden onderzocht, er niet minder dan 40 of ongeveer 36 pCt. niet bleken te voldoen aan de opgegeven of aan een garantie, welke in billijkheid daaraan ge steld moet worden. In 16 gevallen was de fijnheid te laag, in 7 ge vallen was 't koolzuurgehalte te laag, in 5 gevallen waren zoowel fijnheid als gehalte te laag, ter wijl in 12 gevallen geen garantie was verleend, waardoor het mon ster niet aan de voor de betref fende mergel in den codex ge stelde eischen werd beantwoord. En nu de financieele zijde van de zaak. Die is belangrijk, als men nagaat, welke kortingen in die gevallen moeten worden ver leend. In sommige gevallen be droeg die f 200, f 468, 29.5 pCt. van den koopprijs, 31.4 pCt. en 25 pCt. Dat zijn toch respecta bele cijfers. Waaruit zeker wel duidelijk naar voren komt, dat onderzoek der mergel geen luxe is. Agrariër. Vrijdagmiddag was bij Ijet pas- seeren van den mailtrein naar Vlissingen, de 72-jarige H, M. met Verstopping of moeilijken en onre gelmatigen Stoelgang zijn Mynhardt's Laxeertablettenonmisbaar.Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apotb. en Drogisten. Bij Apoth. en Drogisten Overspanning, Gejaagdheid, Prikkel baarheid en Examenvrees, gebruikt men met liet beste resultaat de Zenuwstil- lende en Zenuwsterkende Mjjnhardt's Zenuwtabletten. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2