Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch - Vlaanderen TEN HALVE GEKEERD. No. 81. DINSDAG 19 JANUARI 1926. 4le Jaarg. J. C. VINK - Axel. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENT1ËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Mat de revolutie aan Rusland bracht. Het is duidelijk, dat het bols jewisme sterven gaat. Steeds grooter worden de concessies, welke aan de idee van privaat bezit worden gedaan. Ondanks het feit, dat door de revolutie enorme rijkdommen aan grond, onroerende goederen, juweeien, enz. door confiscatie in handen der machthebbers vielen, is Rus- land's financieele positie verre van gunstig. Handel en industrie, belemmerd als zij zijn door on overkomelijke restrictiebepalingen en credietnood, kwijnen. Op den voorgrond zij verklaard, dat het niet in de bedoeling ligt. om alles wat door de revolutie werd tot stand gebracht, te veroordee- len als schadelijk en slecht. Er heeft inderdaad een sociale ver heffing plaats gevonden, verschil lende donkere plekken van onder het tsaristische regime zijn uit- gewischt. Door leger en vakver- eenigingen is een cultureele daad verricht van de eerste orde, door de krachtige bestrijding van het analphabetisme en door alge- meene volksopvoeding. Maar het communisme als stelsel heeft gefaald en het is slechts een kwestie van tijd, dat de macht hebbers in Rusland zulks zullen durven erkennen. Mogen wij Sir Henry Deterding, den directeur van de «Koninklijke Olie" geloo ven, dan zal 1926 den val van het communisme in Rusland zien. Het is begrijpelijk, dat er in het nieuwe Rusland, dat 10 jaren buiten de Europeesche samen leving heeft gestaan, enorme handelsmogelijkheden liggen. Dat het herstel van Europa zoo lang zaam gaat is voor een belangrijk: deel te wijten aan het feit, dat het groote Russische afzetgebied buiten het Europeesche concert bleef. Wanneer echter eenmaal de Russische grenzen ontsloten worden, de particuliere eigendom behoorlijk wordt geëerbiedigd en de verlammende bepalingen af- Engelsche Vertaling. (21 (Slot). Den volgenden morgen dwaalde hy doellooi door Briitol, bij zich zelf overleggend, wat de beate manier zou zyn om het verblyf van Nancy op te «poren, toen hy, neen, hij bedroog zich niet, het meisje zelt aan zag komen, ge armd met een jongen man van zeer beschaafd en fatsoenlijk uiter lijk. Eer hij van z'n verbazing bekomen was, kwam Nancy reeds naar hem toe en zei met schit terende oogen en blozend gelaat >0, mjjnheer Richard, dat is juist wat ik wenschte, ik hoopte u wel ergens te ontmoeten, ik wilde u gaarne m'n man voorstellen ge hebt reeds vroeger kennis met hem gemaakt De heeren bogen en keken elkaar met zekere koelheid aan, de een wist niet van den ander hoe hij de zaak zou opnemen. Maar Nancy verbrak spoedig die gedwongen verhouding door baar spraakzaamheid, geschaft, dan zal een periode van opbouw ingaan, waarin een groot deel der Europeesche landen zal deelnemen. Natuurlijk zal dit ge paard gaan met credietverstrek- king op groote schaal, doch dat is geen bezwaar. Ook de Neder- landsche handel en industrie heb ben er groot belang bij, dat een geregeld en veilig handelsverkeer met Rusland wordt hersteld. In dit opzicht kan 1926 dus ook voor Nederland een belangrijk jaar worden. Zooals opgemerkt, was de re volutie van November 1917 een maatschappelijke om wenteling, die ontegenzeggelijk ook goede vruch ten heeft afgeworpen. Maar lang niet alles is winst. En veel verkeerde toestanden, die werke lijk dringend verbetering behoef den, bleven onveranderd. Zoo heerscht de bureaucratie er nog onverminderd. Vader Bureaucratie zwaait zijn scepter machtiger dan ooit in de tallooze regeerings- bureaux. Veel is er ook veran derd, dat niet op geestelijken groei duidt. Waar is de dweepende droomerige jonge student van Dostojevsky gebleven, sympathie ke, zoekende naar geestelijke waarden strevende jongkerel? Men vindt hem niet meer in het nieuwe Rusland. De revolutie heeft wel studenten voortgebracht, o, zeker. Maar de Russische student van heden moeit zich niet meer met lvan Karamazov's vra gen over het al of niet bestaan van een God. Want Lenin en Marx hebben hem immers geleerd, dat godsdienst niets anders is dan een uitvinding van bourgeoisie, een klasse-instrument om het proletariaat te exploiteeren. De Russische student van heden is een zelfbewuste knaap, die geen Russische klassieke schrij vers leest, maar veeleer de nieuwe opwindende verhalen, vol actie en daden, in het genre van Jack London. Eenige nieuwe Russische schrijvers, kinderen van de revo lutie doen opgeld. Van het fijne Kunsttheater is de student ver huisd naar de burlesques van Meierhold en circus-acrobatiek, »Ja, mynheer Richard, ik weet zeker, dat ge in uw hart blij was, toen ge het nieuws hoorde,* ging ze voort. »Ik heb heel goed opgemerkt, dat ge onze verbintenis den laat- sten tyd gaarne verbroken hadt en daarom wachtte ik, tot ge eerst zou spreken. Maar toen ge me Zaterdag juist een tegenoverge steld voorstel deed, moest ik wel handelen. Alles is nu in orde, gy zyt vry en nu moeten we ons nog alleen verontschuldigen over onze geheimhouding. James wilde dadelijk met uw oom spreken, maar dat zou een vreeselyke opschudding gegeven hebben en daarom vond ik het beter, dat we eerst trouwden, dan was er aan de zaak niets meer te veranderen. Wij zijn vanmorgen getrouwd, by de familie Stephem uit buis, dat zijn goede vrienden van m'n man, by wie ik gelo geerd heb, en nu wilden we juist een wandelingetje maken en treft het heel goed dat ik u nu ont moet heb.* >En wanneer gaat ge naar uw nieuwe woning vroeg Richard. >Ik denk, dat we vanmiddag naar Londen gaan,* antwoordde Na^cy. »Ik ben bly, dat ge nu van alles op de hoogte zyt en het waartusschendoor natuurlijk de noodige propaganda voor het communisme wordt gelanceerd. De nieuwe Russische onderwijzer heeft geen intellectueel goed ont wikkeld man meer te zijn, als hij maar een actief sociaal werker is, vooral in de dorpen. De intellectueel van vóór den oorlog, de man van verfijnde beschaving, de hoog-ontwikkelde en gestudeerde doctor in de lette ren of medicijnen of oudheidkun de, men vindt ze niet meer. De lange jaren van oorlog, revolutie, desorganisatie en honger hebben de intellectueele cultuur vrijwel uit het Russische leven verdreven. Aan communisten en sociale werkers werd aan de universitei ten voorrang verleend, wat ont moedigend werkte op de intellec tueel hoog begaafden. Wanneer eenmaal het communisme geval len zal zijn, zal vooral aan de opbouw van de Russische cultuur gewerkt moeten worden. Dr. F. C. Gevolgen van den watersnood in Duitschland. De Duitsche Rijksbank besprak de gevolgen van den watersnood. Von Guérard (centrum) wees op de groote schade, door de over stroomingen in Rheinland berok kend. Sinds het einde van den oorlog is het Rheinland voor de vierde maal door overstroomingen geteisterd. Door de laatste ramp is het aantal werkloozen in die streek met meer dan 30.000 ge stegen. De schade door een provinciale commissie op 30 millioen mark geschat, is in wer kelijkheid veel hooger. De sociaal-democraat Thabor uitte de hoop, dat de Regeering het noodige voor de slachtoffers van den ramp zal doen en daarbij sneller zal handelen dan in vo rige gevallen. Er zijn menschen, die thans hun vergoedingen voor de overstroomingen van 1924 1925 nog niet hebben ontvangen. De bevolking van het Rheinland, die zooveel bewijzen van trouw aan het rijk heeft gegeven, zal blykbaar goedkeurt. Ik kan nu meteen verlicht hart naarStratford schrijven en gij zult uw familie wel willen inlichten. En nu dank ik u nog wel voor al de goedheid, die ge altijd voor me gehad hebt eu dieik me altyd zal herinneren.* Er stonden tranen in Nancy's donkere oogen en Richard greep haar hand, die hy hartelijk drukte. Hij wenschte het jonge paar veel geluk op hun huwelijkswsg en scheidde op den meest vriend- schappelyken voet. Het was ongeveer veertien da gen later, dat mevrouw Kingston en Florence in het kleine boudoir te Woodend warende laatste verborg haar hoofd aan den schoot der oude dame, alsof ze die eeu bekentenis deed. »En mag ik u nu moeder noemen was het slot van haar zacht gefluisterde woorden. »Gy zijt de liefste dochter, die ik me heb kunnen wenschen,* zei Richard's moeder, terwyl ze liefkoozend over Florence's zacht haar streek. »Ik dacht niet, dat deze innige wensch ooit vervuld zou worden, liefste.* >Ja, maar nu moet ge me ook Floor noemen.* »Ik wil u noemen, zooals ge door het heele rijk moeten wor den gesteund. Krohne, rijksminister van ver keerswezen, herinnerde aan het geen er reeds is gedaan. De rijkspresident heefteen belangrijk bedrag ter beschikking van de slachtoffers gesteld Ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan heeft de Reichsbank hetzelfde gedaan. De bevolking van het geteis terde gebied zal, indien zij dit vraagt uitstel van betaling van belasting krijgen. Voor het overige is het echter in de eerste plaats de taak der bondstaten, de be volking te helpen. De watersnood In België. De Belgische Kamer heeft haar werkzaamheden hervat. De voor zitter verklaarde, dat het bureau van de Kamer, gezien de ramp, welke het land heeft getroffen, het van belang heeft geacht het parlement bijeen te laten komen. Hij bracht hulde aan degenen, die zich beijverden den landge- nooten te hulp te komen. De minister van Binnenlandsche Zaken verklaarde, dat alle maat regelen genomen zijn tegen het uitbreken van epidemieën. Hij geloofde niet, dat hetnoodigzou zijn een speciale wet te voteeren voor het herstel der schade. Vervolgens somde de Minister van Arbeid de werken op, die langs de voornaamste rivieren van het land zouden moeten worden uitgevoerd. Het totaal dier werken zou een uitgave van 400 a 500 millioen vereischen. Het gouden feest ran „Patrimonium". Woensdag vierde de Amster- damsche Werkliedenvereniging „Patrimonium" haar gouden feest. In Maison Boer werd door het bestuur receptie gehouden. Ver schillende bloemstukken o.a. van het Ned. Werkliedenverbond „Pa trimonium", de Woningstichting wilt, m'n kind,* zei de weduwe glimlachend, terwijl ze het uaeisje liefdevol aanzag. Florence siond op en haar ar men om mevrouw Kingston heen slaand vroeg ze: »Wat zou papa er van zeggen »Nu, ik geloof, dat ik dat wel weet, maar als ge daar niet zeker van zyt, zal ik in den tuin gaan en het hem zelf vrageD.* »Ja, doet u dat,* zei Floor met schitterende oogen, »en denk er om, dat u hem zegt, dat Richard me alles alles verteld heeft. Papa wist immers ook iets omtrent omtrent juffrouw Marlon?* Oom Alexander deed z'n dage- lyksche wandeling in den tuin, toen z'n zuster op hem toetrad. Ze vertelde hem de zaak en het eerste wat hy vroeg was: »welnu, hoeveel hebt ge het meisje moeten betalen, dat komt voor mijn rekening, hoor, want ik ben blij, dat Floor uw Richard tot man krygt.* >Maar Alexanderriep me vrouw Kingston uit, »hoe kunt ge zoo iets vragen? Natuurlijk hebben we het meisje geen geld aangeboden. Ze heett een heel tatsoenly ken jongen man getrouwd met een zeer goeae positie en ik zou me schamen baar een dergelijk „Patrimonium" en verschillende wijkgroepen, sierden de zaal. Vele vertegenwoordigers van Christelijke vakvereenigingen en instellingen kwamen het bestuur gelukwenschen. Onder deze be langstellenden was het hoofdbe stuur van het Chr. Werklieden verbond „Patrimonium" wiens voorzitter, de heer P. van Vliet, er aan herinnerde, dat het ver bond uit de Amsterdamsche ver- eeniging is voortgekomen. Verder kwamen o.m. geluk wenschen in van de Chr. Be sturenbond, de Nederlandsche Middernachtzending, en de Christel. Werkmansbond, afd. Amsterdam, dr. I. H. J. Vos, wet houder van Amsterdam, prof. Grosheide van de Vrije Universi teit en nog vele anderen. Onbegrijpelijk luchthartig. In de bladen wordt gemeld, dat in Maastricht, Roermond en Sittard de carnavalfeesten op ge bruikelijke wijze zullen worden gevierd. Wanneer we bedenken, dat niet alleen Limburg, maar zelfs verscheidene inwoners dier plaatsen aan den lijve hebben gevoeld, welk een ontzaggelijke rampen ook Limburg hebben getroffen, dan moet men verbluft staan over dergelijke luchthartig heid. Het klinkt zelfs als een uit daging, dat nu heel Nederland zich inspant om gelden in te za melen, ten einde ook hun nood te helpen lenigen, en gemeenten waar die nood niet heerschte, feestelijkheden hebben afgelast wegens de treurige omstandighe den, waarin een groot deel onzer langenooten verkeerde, men in die steden plannen maakt voor carnavalpret. Misschien, dat de Burgemees ters wijzer zijn en voorkomen, dat een protest gaat door het land, over zoo'n gedragslijn. Geen uitkeering uit de schatkist. Op de vraag van den heer Braat betreffende het spoedig nemen van maatregelen tot scha deloosstelling uit 's Rijks schatkist van de door den jongsten water aanbod te doen. Maar als ge wer kelijk haar iets geven wilt, Doem dan een zekere som, waarbij ik hetzeltde leg en als we dan met Florence en Richard de volgende week naar de stad gaan, kunnen ze daarvoor iets voor Nancy uit zoeken als cadeau in haar huis houden.* >Nu, dat is mij hetzelfde,* zei oom Alexander, »de hoofdzaak is, dat Florence nu Daar m'n zin zal trouweD.* Toen Richard eeD half uur later op Woodeod terugkeerde, (hij was voor zaken naar Stratford geweest) kwam Florence hem reeds in den tuin tegemoet. »Wil ik u du eens wat ver tellen,* rei ze vroolijk lachend, »niet alleen keurt papa odzo plannen heel goed, maar hij wil nog iets anders doen. Als we de volgende week naar Londen gaan, moeten we samen iets heel moois en heel nuttigs uitzoekeD. Papa en uw moeder betaleD het samen en raad eens voor wie dat be stemd is Welnu »Voor Nancy, als cadeau in haar huishouden.* AXELSCHE COURANT

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1