Kecntszaken. Landbouw. Gemengd Nieuws. Lombard voerde daarop het woord. 'tWas roerend, om dezen ouden, nog sterken man te zien staan aan den voet van het monument, met den blik op de omgeving, waarin hij met „zijn" Hollanders het gevecht geleverd heeft. Het monument heeft den vorm van een zuil. Als gesneuveld of aan hun wonden overleden staan vermeld 8 namen aan den ande ren kant is te lezen: „Ter herin nering aan de op 21 October 1899 gevallen Nederlanders. Uw strijd makkers." Kransen werden neergelegd door consul-generaal dr Lorentz en namens de Nederlandsche Ver- eeniging te Pretoria. „Avp." Oefeningsreis Tromp en Heemskerek. Bij het departement van Marine is bericht ingekomen, dat de pantserschepen Tromp en Heems kerek, onder bevel van den ka pitein ter zee mr. J. C. Jager, gisteren uit Nieuwediep zijn ver trokken ter aanvaarding van een oefeningsreis naar het Westelijk deel van de Middellandsche Zee. AXEL, 15 Januari 1926. Onder voorzitterschap van den heer F. Blok, burgemeester alhier is Dinsdag op het gemeentehuis een vergadering gehouden om te komen tot een hulp-comité voor den watersnood. Waar het werk dier commissie uitsluitend be staat in het collecteeren van gel den „zoo buiten als binnen de kom dezer gemeente" daar is het zeker prijzenswaardig te noemen, dat verschillende heeren aan den oproep van die vergadering ge hoor gaven, te meer, waar meestal een kleine kring van menschen zich bereidwillig betoont. Eigen aardig, dat men bij feestjes zoo gaarne zitting in het comité heeft, maar zoo is de mensch. Laat ons echter niet te oppervlakkig oordeelen, want velen toch zijn in dezen wintertijd, wegens ge zondheidsredenen of huiselijke omstandigheden verhinderd zich te geven aan dit liefdewerk en we vertrouwen dan ook, dat uit de giften voldoende zal blijken, dat onze ingezetenen overtuigd zijn van het feit, dat er m o e t ge holpen worden en het een nationale plicht is om onze landgenooten in dien grooten nood bij te staan. Denken we eens in. hoe het ons zou vergaan, indien de Schelde- golven in onze huizen plasten. Wat moeten we dankbaar zijn, dat we daarvoor gespaard bleven. Welnu, zetten we dan die dank baarheid om in klinkende munt, dan heeft de commissie een lichte taak en doet ge zelf een heerlijk werk, dat anderen vol doening geeft, maar U zelf het meest. Het is ook hier weer „Zaliger te geven, dan te ont vangen". De heeren, die zich belast heb ben met de inzameling, zijn de volgende J. M. Baert, Ed. van de Casteel, Ch. Claessens, A. P. Esselbrugge, J. J. de Lozanne, A. van Maale, J. M. Oggel, A. A. Pieterse, Abr. Wiemes en P. A. Wondergem, voor de kom en J. den Hamer, C. Steyaert, F. Dek ker Pz., L. Wolfert, L. da Putter, J. Weijns, F. Dieleman en C. J. M. van Laere voor de buitenwijken. j zitter, dhr. Jan le Feber, die aller eerst mededeelde, dat, aangezien de vergadering een huishoudelijk j en intiem karakter zou dragen, de aanwezigheid van begunstigers ongewenscht geacht wasder- i halve waren er dan ook geen tegenwoordig. Spr. herinnerde hierna aan de verschillende ge beurtenissen over het afgeloopen jaar, de vereeniging betreffende. Hij deelde nog mede, dat de j opbrengst der jongste uitvoering, j na aftrek der onkosten, bedroeg f 190,70. De notulen van de vorige vergadering werden door den secretaris gelezen, welke onver anderd werden goedgekeurd. Aan gezien de penningmeester afwezig was, deed de voorzitter mede- deeling over den stand der kas, waaruit bleek, dat er een batig saldo was van f 139.87, welk bedrag echter nog wordt vermin derd met plin. f50 voor eenige uitgaven. Hierna was aan de orde de stemming voor 4 bestuursleden wegens aftreding van de heeren H. van Luijk en C. de Feijteren de dames Cath Heijnsdijk en Adr. v. d. Wiele, waarvan de drie laatstgenoemden zich niet meer herkiesbaarstelden. Bij acclamatie werd herkozen dhr. H. van Luijk voor de drie andere functie's wer den gekozen dhr. P. van Driel en de dames P. Wiemes en J. Meeusen. De functie's zullen onderling worden verdeeld. Eenige discussie werd nog gevoerd om trent het aanst. Zangersfeest, dat alhier zal worden gehouden, waar na de secretaris de vergaderin met dankzegging sloot. Ingezonden Mededeelingen. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kal meerend en Versterkend middel noodig. Mynhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en over spanning weg. Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Gisterenavond werd alhier in de Chr. Landbouwschool jaar vergadering gehouden van de Chr. Zangvereeniging „Asaf". De ver gadering werd geopend met gebed en een toespraak door den voor- te vergoelijken Ze was een schep seltje dat voortdurend behoefte had aan genegenheid en toen ze die niet genoeg in haar omgeving vond, was het eenigszins natuur lijk dat ze zich aangetrokken had gevoeld tot iemand, die haar klaarblykeljjk op den rechten prijs wist te stellen. Daarom wilde hy het meisje niets verwijten, nu ze zelf had ingezien dat ze op den duur niet gelukkig mei hem zou zyn en al bad hij de maDier waarop zij dit te kennen had gegeveD wel anders gewen8cbt, toch was ze wel te verontschuldigen. [Slot volgt.) Ter begrafenis. Een van de teerste momenten in 's menschen leven is zeker wel de ter aarde bestelling van hem of haar die ons dierbaar was. Geen wonder dan ook, dat het iedereen goed doet, als men ziet, dat aan de laatste rustplaats de noodige zorg besteed wordt, op dat die rustplaats zooveel moge lijk ons toeschijnt als een plaats des vredes. Maar ook de ter aarde bestel ling zelve, de daad der begraving, geschied met den meest mog.lij ken eerbied en waar dit tot heden hier, als op de meeste plaatsen trouwens, plaats had door met touwen de kist te doen zakken, daar is deze manier van begraven vervangen door het gebruik van een automatisch toestel. We waren er de vorige week bij de begrafenis van wijlen den heer P. de Putter getuige van, toen dit toestel voor het eerst in gebruik werd genomen. Het be staat uit een raam, dat de groeve omsluit en welks lange zijden zijn verbonden door 2 kettingen, waarop de kist wordt neergezet Met het openen van een kraantje, berustende op den druk van sa mengeperste (onbevriesbare) gly cerine zakt de kist langzaam en zeer regelmatig op den bodem Daarna ontspannen en ontsluiten de kettingen en worden deze, als de plechtigheid is afgeloopen, door staaldraden weer automa tisch opgetrokken. We kunnen constateeren, dat het gebruik van dit toestel, dat thans door de gemeente is aan geschaft, veel bijdraagt tot de wijding, die aan deze gebeurte nissen toekomt. Drfe Schouwen—Moerbeke. We vestigen de aandacht van belanghebbenden op de nieuwe lijn DrieschouwenMoerbeke van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tramw.-Maatschappij., die aanst. Maandag in werking treedt. De uren van vertrek naar Moerbeke zijn van af Drieschouwen vm. 6 uur, 8.40 en nam. 12.20 en 3.37, terwijl men terug kan vm. 6 40 u., 10.25 en nam. 13.40 (1.40) en 16.40 (4 40) u Er wordt gestopt te Zuiddorpe, Roode Sluis, Kruis straat en Het Rijssel. Telefoondienst Axel. Nieuwe aansluiting No. 47. Misseghers-Baert, E., Molenstraat 33. Vervallen aansluitingen: No. 46. Bilt, A. van de, café „Drie Schouwen". No. 52 Maris, J. L. J., gem.- secretaris, Molenstraat 30. Wijzigingen No. 38 Geensen-Vlaander, vlashandel D 72. No. 62. Koole, M. A., hotel houder, Weststraat D 67. Vit Sint Jansteon. Bij aanbesteding van den bouw van een nieuwe pastorie aan de R. K. kerk alhier is dit werk ge gund aan den heer Jos. Bleijen- bergh, alhier, zijnde de laagste inschrijver, voor f32.285. Het werk staat onder leiding van den architect Joseph Rouleau te Hulst, die den bouw heeft ontworpen. Het gebouw zal een sieraad voor de gemeente worden. Maandagnamiddag te om streeks 4 uur, zoo meldt de „Br. Crt.", ontdekte een schipper brand in de kajuut van een te Hoofd plaat in de haven liggend schip, geladen met kunstmeststoffen. Door middel van een 100-tal emmers water mocht het eenige brandweermannen gelukken, het vuur te blusschen. Het in de kajuit aanwezige huis raad is geheel verbrand. Men vermoedt, dat de brand door een kachelontploffing is ontstaan. Verzekering dekt de schade. Dienzelfden namiddag viel een schipper over boord in de haven aldaar. Hij werd door toege schoten hulp bewusteloos op het droge gehaald. Door toepassing der eerste hulp bij ongelukken mocht men echter spoedig slagen hem tot bewust zijn terug te brengen. Hij bekwam geen letsel. Door B. en W zijn op de voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de O L. school te Tholen geplaatst de heeren1. J. Nieuwenhuijzen te Breskens 2. A. Kievit te Tholen 3. L. Heiboer te Hansweert. Afd, N. C. B. te Zuiddorpe. Maandag is te Zuiddorpe bij de Gez. Moerdijk een vergadering gehouden van landbouwers aldaar, om te komen tot de oprichting van een afdeeling van den N. C. B. Na uiteenzetting van het doel der vergadering, waarbij door den zeereerw. heer L. van Raamsdonk in het licht werd gesteld, dat in een uitsluitend katholieke streek een katholieke vereeniging diende gezeteld te zijn, hield de weleerw. heer E. Doens, geestelijk kring adviseur, een lezing over het werk der N. C. B die het welbegrepen belang van de landbouwers op alle gebied behartigt, waarna een uiteenzetting volgde van den heer A. Langenhorst, directeur der R. K. Landbouwwinterschool te Hulst, over de organisatie van den kring Hulst, die, zei spr momenteel de meeste leden telt van elke landbouwvereeniging inZeeuwsch Vlaanderen. Gewezen werd op de bietenteelt, de zaadkeuring, slacht veeverzekering enz., die de N. C. B. ter hand neemt. Men mocht de voldoening smaken voldoende steun voor een afdeeling te krijgen, waarvan als bestuursleden werden gekozen de heeren R. J. van Wees, voor zitter, J. van Haelst, secr.-penn en M. Puylsert, commissaris. Dhr. D. van de Vijver werd belast met het agentschap van de verschillen de verzekeringen. - Door Gedeputeerde Staten zijn met ingang van 1 Januari j.l. benoemd tot leden van de Pro vinciale commissie ter bevordering van Rijkswege van de rundvee- fokkerij in Zeeland de heeren D. Koopman Pzn. te Nieuwerkerk en R. J. van Waes te Zuiddorpe. Te Schoondijke heerscht mond- en klauwzeer onder het vee. Predikbeurten te *xel Zondag 17 Januari 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9'/, ure Ds G. P. A.Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 Leeskerk. De bodembemesting is een vraagstuk, dat wel onze aandacht ten volle waard is. !n hoofdzaak komt het hierop meestal neer, dat we ons terdege rekenschap geven van de wijze, waarop we zullen bemesten, voordat we zaai en. Het is immers van groot be lang, dat alles is ondergebracht vóór het zaaien. Later bijmesten is dikwijls bezwaarlijk. Zoo werd onlangs door een landbouwer de vraag gesteld in een vakorgaan, of in den herfst nog over te velde staande rogge gewone landbouw- kalk gestrooid kan worden, of slakkenmeel of kainiet. Het spreekt dat in antwoord daarop opgemerkt moest worden, dat kalk maar liever achterwege gelaten moest worden. Slakkenmeel en kainiet zou nog even gaan, hoewel het onpractisch was en soms zelfs gevaarlijk, voor wat kainiet aan gaat. Daarom wordt geadviseerd, kainiet alleen te strooien, als het gewas goed droog is en er geen vorst in den grond zit. Ook is het wenschelijk slakkenmeel slechts bij droog gewas te strooien Doch over het algemeen dient toch opgemerkt, dat deze manier van overbemesting een maatregel is, die slechts zeer weinig uitwerkt. Het gewas is eenmaal gegroeid, en wat het nu nog van de over bemesting opneemt is zeer ge- iing. Daarom is 't goed te beden ken, dat feitelijk alles vóór 'i zaaien moet ondergebracht zijn Dan trekken we er het meeste profijt van. Agrariër. Nalatige overweg wachter. Op 8 Januari j.l. heeft de kan tonrechter te Terneuzen uitspraak gedaan in de zaak Ca. Ph. P. 23 jaar, overwegwachter te Sas van Gent, wien ten laste was gelegd, het als beambte van den spoor weg GentTerneuzen belast met de bediening van de beweegbare alsluiting op een openbaren over weg, niet heeft zorg gedragen dat die afsluiting tijdig voor komst van een trein gesloten was, zijnde aidaar een trein gepasseerd, ter wijl de afsluiting niet was ge sloten. Bij de behandeling de zaak, was door den verdediger van bekl. mr Witlock uit den Bosch aangevoerd dat de komst van bedoelden trein niet was ge signaleerd, dus dat bekl. de af sluiting niet behoefde te sluiten, en bekl. voor dat vermeende ver zuim dus ook niet strafbaar was. De kantonrechter overwoog in zijn vonnis dat de verdediger hierbij over het hoofd heeft gezien, dat, zooals uit het onderzoek is ge bleken, men hier te doen heeft m -t een spoorweg met beperkte snelheid, zoogenaamden Locaal- spoorweg, dat dus hier niet van toepassing is het Aig. Regl. van Dienst, maar het Alg. Regl. van Dienst op de Locaalspoorwegen, en dat derhalve bedoelde trein bij zijn aankomst niet gesigna leerd behoefde te worden. De kantonrechter veroordeelde ten slotte den bekl. op grond van het laatstgenoemde Regl. tot eene geldboete van f 100 subs. 10 d. hechtenis. M. Crt. Id den avond van een dezer d; gen werd door zekeren de R. te Noordgouwe bemerkt, dat in zijn woning was ingebroken. De dief had uit een kast, waarop do sleutel stak, een zakje met ongeveer 120 aan muntspecie gestolen. Als verdacht van dezen dief- «tal werd door de politie aange houden de 22-jarige bakkers- Kuecht P. te Noordgouwe, die oi kende den diefstal te hebben gepleegd. „M, Crt." De Watersnood. Dinsdag bezocht de Koningin Zwolle en Kampen per auto. In de eerste auto hadden de vorstelijke bezoekers plaats ge nomen, alsmede de commissaris der Koningin in Overijsel en de Kapitein der Kon. Marechaussee. In de tweede auto zat het ge volg. Te Kampen werd een bezoek gebracht aan de gebouwen waar talrijke vluchtelingon zijn onder gebracht. H.M. onderhield zich met verschillende vluchtelingen. De 2e halte was de voorma lige bewaarschoolhier onder hield H.M. zich met de kleinen, die hier bezig gehouden worden, zoolang de woningen teZalknog niet bewoonbaar zijn. De Prins onderhield zich met den hopman der padvinders den heer de Boer. Vervolgens werd gereden naar de woning van de familie Hem- mert waar 17 vluchtelingen onder dak zijn, waarna de bezoekers zich naar de auto's begaven, toegejuicht door een groote me nigte. Ongeveer 20 minuten voorZalk werd halt gemaakt en met ver schillende families gesproken. De burgemeester van Zalk voegde zich bij het gezelschap, dat daarna over een bijna onbegaanbaren dijk naar Zalk reed, waar men te 11 uur aankwam. Hier werd de doorbraak in oogenschouw genomen en vervolgens werd naar Zwolle teruggereden, waar H.M. de lunch gebruikte in de salon van den wagen van den Koninklijken trein. Te 2 uur werd daarop naar Dalfsen vertrokken. Door de hevige vorst is de val van het binnenwater bij Zevenaar (G.) gestuit. Het verkeer in Duiven en Groessen geschiedt nog met bootjes. Op de zolders wordt veel koude geleden, daar veel huizen te Giesbeek nog in het water staan. Tot hedenmorgen was door den penningmeester van het R.K. Huisvestingscomité ruim f65.000 ontvangen. Verschillende collec ten hebben groote bedragen op gebracht die echter nog niet door den Algemeenen penningmeester ontvangen zijn. Onder de vele giften in nature die bij het Huisvestingscomité binnen kwamen o a. opnieuw 48 colli kleeding verzameld door het comité te A'dam, partijen nieuwe schoenen van T. H. Lammers, Delft en Timmermans en Van Turenhout te Waalwijk, een partij tabak van F. en A. C. van Ros- sum, enz. Uit Alphen is weer een boot met 40 stuks vee in Den Bosch aangekomen. Het Nijmeesche Huisvestings comité heeft tot dusver ongeveer 700 vluchtelingen ondergebracht. Voor burgemeester van Ravestein werden door het Roode Kruis 30 stroozakken beschikbaar gesteld- Te Tiel bedroeg de val van de Waal 23 c M. De val vloed water in Wamel bedroeg 25 c.M. Woensdagmiddag zijn detache menten genietroepen met spring middelen per auto vertrokken naar Ommen, Dalfsen en Harden- berg ten behoeve van ijsoprui- ming bij de bruggen over de Vecht. Het detachement infanterie uit Assen ter sterkte van 150 man dat aldaar reeds werkzaam was, bleef ter plaatse om bij het op- ruimingswerk behulpzaam te zijn. Onverdachte hulde. De heer Kleerekooper heeft per roeiboot een tochtje gemaakt in het overstroomde gebied van Maas en Waal en vertelt er van in „Het Volk": Zoo schrijft hij o.m. „Het is ontzaggelijk koud in de boot, zelfs voor mijn ijsbeeren- natuur. Alle respect voor de Koningin, die dat vier dagen heeft volgehouden en voor wier kloek heid hier de bewondering alge meen is Waar de heer Kleerekooper een onverdacht propagandist en lid van de Tweede Kamer is voor de 8. D. A P., krijgt hij over dezen lof aan de Koningin van zijn partijgenooten nogal iets te

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2