2§tf Nieuws- en Advertentieblad 1 PM voor Zee u wsc li - VI aan deren. Ieders belang. TEN HALVE GEKEERD. No. 80. VRIJDAG 15 JANUARI 1926. 41e Jaarg. öjAja J. C. VINK - Axel. FEUILLETON. binnenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-UITGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. tot 5 regels 60 Centvoor Groote letters worden naar ADVERTENTlEN van 1 eiken regel meer 12 Cent. plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Er bestaan in ons land tal van verzekering-maatschappijen, tegen alle mogelijke denkbare risico's. Eén daarvan, die om zijn be hoefte, den laatsten tijd wel het meest op den voorgrond treedt is zeker wel verzekering tegen dokters-, operatie-, apothekers- en ziekenhuiskosten. En geen wonder. De inkomsten zijn den laatsten tijd voor velen merkbaar verminderd, de kosten voor voe ding en kleeren daarentegen nog hoog, en het gevolg is dat wei nig of niets kan worden overge legd voor buitengewone voorval len, die zich plotseling voordoen, en geld kosten, veel geld, dik wijls meer dan kan worden ge geven. Schulden komen dan het huis binnen, en, als de terugslag is te boven gekomen, moet er soms jaren gewerkt, of de leef wijze bekrompen worden, om den financieelen toestand te her stellen. Hoeveel zieken zijn er niet, die niet krijgen wat zij behoeven, omdat dat eenvoudig niet betaald kan worden Is zooiets niet bitter, ook voorde huisgenooten, die dat lijdelijk moeten aanzien De ziekte-verzekering voorziet in die toestanden. Zij zorgt, dat de zieke de verpleging kan krij gen, die hij behoeftdat hij naar een ziekenhuis kan worden ge zonden om daar genezing te zoe ken, die misschien bij behande ling thuis reeds uitgesloten werd gracht. Maar, van de bestaande ziekte verzekeringen zijn de premiën veel te hoog, en wat genoten kan worden veel te beperkt. De uit gaven voor kantoorbeheer en de winsten voor directeuren, com missarissen en vele andere men- schen zijn daar veel te groot. Zij ijveren meer voor hun geldbeurs, dan voor het belang hunner ver zekerden. Dat kan anders Axel kan een eigen ziekte-verzekering hebben, zooals zoovele plaatsen in ons land. Anderen en ons zelf kun- Engelsche Vertaling. (20 Richard gaf deu briet aan z'n oom om te leien. »Wel oom,* riep hy geërgerd, »wat zegt u daar nu van »Jongenlief,« antwoordde de oude beer, »in zeker opzicht heeft ze gelijk, maar dat neemt niet weg, dat ze op een vreemde manier ons huis verlaten heeft, en we zyn nu nog niet veel wijzer, want we weten nog niet, waar ze nu eigenlijk is.< Juist,viel Richard hem in de rede, >in de eerste plaats moeten we trachten uit te vinaeu, waar heen ze zich heeft begeven. Het is een schrikkelijk onaangenaam geval, we kunnen toch niet ad- verteeren »Nancy, kom tot uw bedroefde vrienden terug.* Ik denk niet, dat ze naar Stratford is gegaan, want wat zou ze dau tegen haar familie moeten zeggen >Kom, Richard, we moeten kalm overleggen wat ons te doen staat, en ik geloof, dat er in dieD brief meer tusschen de regels te nen wij behoeden voor de hooge kosten van dokter, apotheker, operatie en ziekenhuis. De plicht elkander bij te staan, erkent toch ieder als menschelijken plicht 1 En is de oogst onzer kleine con tributie-bijdrage niet groot, wan neer wij zelf ziek worden, of een operatie moeten ondergaan, wat al spoedig een uitgaaf van twee honderd gulden eischt Al is men ook lid van een vereeniging, waarvan men bij ziekte een deel van zijn loon ontvangt, en al is men ook lid van het Groene Kruis, dan toch nog, voelt men de behoefte aan een ziekenfonds. Daarin is nog niet voorzien Wanneer een flink aantal per sonen en gezinnen lid wordt, is tegen een lage contributie, bij voorbeeld 10 cent per week voor volwassenen, 6 cent voor één kind, 5 cent voor het tweede, 4 cent voor het dtrde, en voor ieder kind meer 3 cent, een groote jaarsom te verzamelen, waarvan alle rekeningen, in elk geval een zéér groot percentage van het bedrag daarvan, kan worden vol daan. Het groote voordeel is, dat bij een plaatselijke vereeniging zeer weinig bedrijfskosten moeten worden gemaakt. En die kosten zijn nog voor een groot deel te bestrijden uit de rente van het kapitaal der vereeniging, dat kan worden belegd, door het, voor zoover niet rechtstreeks noodig, als eerste hypotheek te geven, op onroerende goederen van ver trouwde leden. Ook op die wijze kunnen de leden van hunne gel den profiteeren. Men blijft vrij in de keuze van dokter en ziekenhuis. De reke ning wordt na ontvangst ingele verd, en het fonds betaalt U de gelden uit. De contributie wordt naar ver kiezing wekelijks aan huis op gehaald, en kan ook bij grootere gedeelten ineens worden voldaan, waardoor men in minder goede tijden van betaling vrij kan zijn. Voelt U er iets voor, lid te zijn van een dergelijke vereeni- lezen staat, dan gij inziet. Het is een wei-overlegd plan. Maar laten we nu allereerst naar Ho- liwell terug gaan. Misschien weten de meisjes er iets meer ven. We moeten ons in elk gevel verze keren, dat het meisje in veilig heid is.* Toen ze naar de pastorie terug redeu, sprak Richard geeu woord. Hy kon s'n gedachten uiet ver zamelen en in z'n hoofd kwamen allerlei dolzinnige plannen op. Nancy had zich nu uit eigen, vrfjen wil teruggetrokken en ge steld dat hy haar aan haar woord hield, dan was hij bevrijd vau een verbintenis die hem den laatsten tjjd als een molensteen om den hals had gehaugen waarom zou hy dus niet toestem men in de verbreking van het engagement? En toch, aan den anderen kant vond hy het laag van zichzelf, indien hy wiide profiteeren van iets, wat bij Nancy misschien slechts een gril zou geweest zyn, bij kende het meisje en wist dat ze het eene oogenblik hartelijk en aardig kon zyn, terwijl ze het andere oogenblik kribbig en ontevreden was. Misschien ook had ze dien stap slechts gedaan, omdat haar het leven op de pastorie ondragelijk werd. Toen evenwel ging? Wilt U meewerken aan de stichting, of U reeds als lid opgeven, indien zij tot stand mocht komen Overweeg bij Uzelf, en U komt, wanneer U ook den kring van bekenden eens rondziet, tot de slotsom, dat een vereeniging als deze, werkelijk in een groote be staande behoefte voorziet. Beleefd verzoeken wij U, wan neer U in beginsel voor stichting van een vereeniging als deze is, en indien ze tot stand komt, be houdens voor U geldige reden, lid wenscht te worden, Uw naam kaartje aan het Bureau van dit blad te bezorgen, of aldaar Uw naam op te geven, waarna bij voldoende deelname een alge- meene vergadering zal worden belegd. Enkele weken geleden ontvin gen we bovenstaand schrijven van iemand, die door zijn be trekking met velerlei menschen en toestanden in aanraking komt en alzoo schrijft hij tot de zekerheid is gekomen, dat een vereeniging als boven bedoeld, een werkelijk bestaande behoefte is. Ofschoon we sympathiseeren met het doel, aarzelden we toch aanvankelijk om hierop in te gaan en veroorloofden wij ons eenige cijfers le vragen, waaruit in ruwe trekken de financiëele mogelijk heid hiertoe zou zijn af te leiden. Inderdaad is gebleken, dat de persoon, die het initiatief nam tot deze zaak, niet onbeslagen ten ijs kwam en ons vertrouwen gaf in den opzet. Alzoo ver leenden we gaarne plaats aan zijn opwekking en wenschen wij onze medewerking te verleenen aan de stichting van een zieken fonds, als boven bedoeld, niet alleen, maar dringen we er bij onze lezers zelfs ten sterkste op aan, om allen hun kaartje te zenden, zoodat de bus aan ons bureau te klein wordt om het getal te bevatten. Natuurlijk wordt van mondelinge toezeg gingen eveneens gaarne nota ge- fiomen. oom Karei z'n dochten ernstig ondervroeg over deze geheimzin nige zaak, bleek het dat ze daar meer ran afwisten, dan ze aan vankelijk wilden toonen. Ze keken elkaar aan, alsof de eene liever had, dat de andere het vertelde, maar toeu haar vader aandrong, kreeg hy aarzelend het volgende te weten Nancy was altyd het liefst in den tuin geweest, voornamelijk als Gertrude en Laura aan hun lessen waren. Ze had daar kennis gemaakt met mijnheer Bruce, den opper-tuinman van lord Stapleton, een zeer wei-opgevoed jongmensch en deze was heel aardig geweest, had haar plantkunde geleerd en boeken geleend. Naney scheen veel op te hebben met haar nieuwen vriend ze sprak dikwijls over hem en had z'n portret uit een botanisch werk geknipt, waar in tevens z'n levensbeschrijving stond, ter gelegenheid dat hy weer eeD prys had gewonnen. Gertrude had toen zelfs metNaDcygesproken over haar genegenheid voor dezen jongen man, daar ze toch eigen lijk met Richard geëngageerd was, maar Nancy had toen lachend geantwoord, dat ze graag had dat iemand haar op prijs stelde. La ter had ze aan de meisjes een Zij, die omtrent den financiëe- len opzet nadere inlichtingen wenschen, kunnen die krijgen, indien ze werkelijk belang stellen in de zaak en zich als mede werker aanmeldendit laatste staat op den voorgrond. Zoo hopen we dan verzekerd te zijn van een fiink aantal «stich ters" opdat de vergadering kan doorgaan en deze leiden zal tot de verwezenlijking van een wer kelijk mooi doel „in ieders be- lang". Een Huldeblijk uit militaire kringen. De „Ned. bericht, dat een co mité is gevormd uit hoofdoffi cieren van verschillende wapens, dat namens de officieren der Ne- derlandsche landmacht aan de Koningin en den Prins, bij ge legenheid van hun aanstaand zilveren huwelijksfeest, een werk van Hoynck van Papendrecht wil aanbieden, voorstellende een rivierovertocht V2n onderdeden van het Nederlandsche leger in het begin der mobilisatie. De stemplicht. De heer Kersten, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den minister van justitie de volgende vragen gesteld Kan uw excellentie mededeelen, of het bericht waarheid bevat, dat van uit Apeldoorn per vracht auto vrouwen, wonende te Uddel, door rijks- en gemeente-politie zijn uit haar woningen gehaald omdat zij niet voldeden aan op- gelegden stemplicht, dien zij in strijd achtten met de roeping der vrouw in Gods Woord gewezen Indien dit bericht waarheid bevat, is uw excellentie bereid, dergelijke vervolging te doen beëindigen De Kabinetscrisis. Naar de „Resbode" verneemt, is, na de gehouden besprekingen de kans van slagen van het com promisvoorstel van dr. De Visser, dat door het demissionaire Kabi- photographie laten zien van den tuin en z'n aardige toekomstige woniDg, die hy weldra zou be- irekkeu alt bij in z'n nieuwen dienst trad. Ook waren ze in voortdurende briefwisseling, nadat hij Holiwell had verlaten. >Maar Bruce is immers al een paar weken geleden vertrokken,* viel oom Karei z'n dochter in de rede. >Ja papa, maar hij it nog Diet naar Yorkshire, want ik heb hem de laatste week tweemaal gezien.* >En ik zag hem gisteren,* zei Laura. »Waar?« vroeg Richard, die tot nog toe verbaasd bad stilgezwegen. »In Crossweys Lane by de brug en* voegde ze er aarzelend by, »Nancy was bij hem.* >Ik geloof,* hernam Richard, »dat Nancy uiet roo schuldig is als we eerst dachten. Ze hield altyd wel van een beetje geheim zinnigheid en ze zal te verlegen geweest zyn om rond voor de zaak te durven uitkomen. Het is best mogelyk, dat ze op dit oogenblik al in stilte getrouwd zyn, dat zou juist iets voor haar zijn en nu begrijp ik ook waarom ze gisteren zoo vreemd en weinig op haar gemak was.* >Richard,< zei Gertrude, »ik net aan de Katholieke fractie was toegezonden, om de openie daar over te vernemen, zeer gering geworden. Met een nog zeer langen duur van de crisis moet ernstig rekening worden gehouden Geruchten gingen, dat dr. De Visser thans zoo spoedig moge lijk zijn opdracht aan H.M. de Koningin zai teruggeven. Halde aan den Nederlandse-hen Waterstaat. Minister Rolin Jacquemyns heeft omtrent hetgeen onze Wa terstaat in deze benarde dagen heeft gedaan in de Belgische Kamer gezegd „lk stel er ook prijs op hulde te brengen aan den Nederland- schen Waterstaat, die met energie en welwillendheid maatregelen genomen heeft, die een snellen afvoer van het water door het kanaal van Terneuzen mogelijk gemaakt hebben, hetgeen gelukkig Gent voor overstrooming behoed heeft. Ik wil hier openlijk de Nederlandsche administratie dan ken en ik doe het te liever, daar Nederland zelf op wreede wijze door watersnood beproefd is." Met deze verklaring van den minister werd ingestemd door talrijke uitroepen van „zeer goed". Nederland en Zuid-Afrik*. In Juli 1924 namen enkele oud strijders van het Hollander-corps in den slag bij Elandslaagte, het initiatief, om een monument te stichten op de plek, waar de slag geleverd werd. Op 18 December is het ont huld, in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, o. w. dr. De Vos, predikant te Ladysmith, commandant Jan Lombard en dr. Lorentz, consul-generaal der Ne derlanden. Van heinde en ver waren men schen aangekomen. Toen allen het steile kopje beklommen had den, noodigde de heer De Witt Hamer bij het monument, bedekt met de oude vierkleur en eenige Nederlandsche vlaggen, dr. Vos uit, om voor te gaan in het gebed. De 80-jarige commandant Jan hoop niet, dat ge boos op ods zijt, omdat we niet eerder ge sproken hebbeD, ik heb dikwijls gedacht, dat ge het behoorde te weteD, maar ik vond het tegen over Nancy niet aardig om het te vertellen.* >0 kindlief,* riep Richard, »dat neem ik n niets kwalyk, en ik voel er ine niet ODgelukkig om. Indien Nancy liever met dat jonge mensch wilde trouwen, welnu, dat is voor my Hy hield zich plotseling in, alsof hy vreesde te veel te zeggen, waot in z'n verbeelding zag hy een zonnige toekomst, naast de vrouw, die hy zoo ziels liefhad. De twee meisjes lazon wel op z'n gezicht, dat hjj Diet erg teleur gesteld was door dit plotselinge nieuws, maar hy stond er op, dat men in elk geval verplicht was Nancy's verblijfplaats te weten te komen en haar plannen te weten. Z'n oom haalde hem over 's middags te blyven eten en het was eerst laat in den avond dat hy afscheid van de familie nam. Nu het werkelijk een leit was, dat z'n verhouding tot Naney verbroken was, begon hij zich al haar goede eigenschappen voor den geest te halen en baar gedrag AXELSCHE 1 A "l COURANT. SBB

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1