Binnenland. Gemengd Nieuws. gematigder regime, dat ook in de hand is gewerkt door koning Boris, zal het prestige van Bul garije in het buitenland ongetwij feld ten goede komen. De volks vertegenwoordiging heeft Woens dag een motie van vertrouwen in het nieuwe Kabinet aangeno men en Zankof, den oud-premier, gekozen tot haar voorzitter en Todorof, den oud-minister van Financiën, tot haar onder-voor zitter en is hierna uiteengegaan tot 28 Januari. Portugeesche Itankaffaire. In verband met de geruchtma kende Portugeesche bankbiljetten- affaire wordt het volgende ge meld Vrijdag is door de Portugeesche regeering bij de Nederlandsche regeering een officieele klacht ingediend, waardoor de politie gerechtigd werd om handelend op te treden. Onmiddellijk hebben de offi cier van Justitie, de substituut officier, de hoofd-commissaris van politie en een commissaris zich naar Rotterdam begeven om daar een onderzoek in te stellen. Dit onderzoek heeft goede re sultaten opgeleverd want reeds denzelfden avond werden hier 2 personen, een Hollander en een vreemdeling gearresteerd. Een derde persoon heeft er lucht van gekregen en is tijdig gevlucht, doch de politie weet waar hij zit. Voorts is op een tweetal plaat sen te Rotterdam een aantal lee- ren koffers in beslag genomen, welke voor een waarde van 8 millioen Hollandsche guldens aan echt Portugeesch bankpapier ble ken te bevatten. Bij een particulier werd ook nog een koffer in beslag geno men, zoodat de politie met on geveer 91/» millioen aan bank biljetten naar Den Haag terug keerde. Bij een der groote Haagsche Bankinstellingen was nog een bedrag van ciaca 3 millioen in een kluis gedeponeerd, ook dit viel in handen der politie, zoodat thans het volledig aantal, in Ne derland aanwezige biljetten, ter waarde van 121/» millioen, bij de politie in veiligheid is gesteld. Van zeer groot belang is verder de inbeslagname van een aantal bescheiden en documenten die valsch zijn en gediend hebben als order van de Portugeesche regeering tot aanmaak der bil jetten bij de Engelsche drukkerij, die steeds de biljetten voor de Portugeesche regeering aanmaakt. De banknoten zijn niet te on derkennen van die, welke door de Portugeesche regeering zijn uitgegeven, daar de Engeische firma deze volgens het oude „re cept heeft gedrukt". Zelfs be vatten zij de serienummers van bestaande biljetten. Uit genoemde documenten blijkt, dat voor een waarde van 25 millioen gulden is aangemaakt. Met bijna volkomen zekerheid kan worden aangenomen dat, be halve het in beslag genomen be drag, in Nederland geen biljetten meer aanwezig zijn. De andere biljetten zijn ver moedelijk in Portugal, doch offi cieel is dit nog niet bekend. De Bank van Portugal zal, in dien er van de nagemaakte bank biljetten een zeker bedrag in om loop is gebracht deze moeten er kennen, omdat zij in niets afwij ken van de echte. Geen enkele bankier zal ze van de geauthori- seerde uitgave kunnen onder scheiden en hoewel de nummers bekend zijn, is niet vast te stel len welke tot de eerste of de tweede oplage behoorden. Voor de Bank van Portugal is dit dus een schadepost. Ook Spanje maakt valsclie bankbiljetten. Te Valencia is een belangrijke fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. Een verzoek van het koninklijk echtpaar. H. M. de Koningin en Z. K. H de Prins hebben met groote waar deering kennis genomen van de plannen welke zoowel hier te lande als in de Overzeesche ge westen, ontstaan zijn om hen blijken van aanhankelijkheid te geven, ter gelegenheid der her denking van hun zilveren huwe lijksfeest, hetzij in den vorm eener bloemenhulde, dan wel in den vorm van geschenken van meer blijvenden aard. De Koningin en de Prins stellen er prijs op te verklaren, dat het hun groote vol doening zou schenken indien de bedragen, die men hier voor be schikbaar had willen stellen, voor zoover dit thans nog mogelijk zou zijn, in stede daarvan werden be stemd tot leniging van den groo ten nood in de door den waters nood geteisterde streken. Naar gemeld wordt hebben de Koningin en de Prins aan pnof. Jhr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de Rijks-univer siteit te Leiden, verzocht, voor Prinses Juliana cursussen te hou den in het Nederlandsch staats recht en het Volkenrecht. De kabinetscrisis. Naar aanleiding van de gehou den fractievergaderingen vernam de „Res. bode" uit parlementaire kringen dat tusschen de aftredene ministers een compromis is be reikt inzake het gezantschap en wel in dien zin, dat de gezant te Rome naar elders wordt overge plaatst, maar tevens bij het Va- ticaan geaccrediteerd blijft. Bij de katholieke Kamerfractie moeten tegen deze oplossing, waarbij het gezantschap bij het Vaticaan wei nig meer wordt dan een ornament, ernstige bezwaren zijn gerezen. Op de vraag van genoemd blad of op een spoedige oplossing van de crissis gerekend kon worden, antwoordde men, dat die moge lijkheid bestaat, maar zekerheid is daarvoor nog allerminst. Emigratie naar CaBada. Voor degenen, welke er over denken dit jaar naar Canada te emigreeren, is thans de tijd aan gebroken om voorbereidingen te maken, ten einde in de maand April 1926 daarheen te kunnen vertrekken. Voor emigratie naar dit land komen alleen zij in aanmerking, die op de hoogte zijn van land- bouwwerkzaamheden, in het bij zonder die goed kunnen melken en met paarden en landbouw machines kunnen omgaan. Zij moeten een goede gezondheid genieten en bereid en in staat zijn hard te werken en vaak lange dagen te maken. De Emigratie Centrale Holland te 's Gravenhage, een instelling, welke onder toezicht staat van de Nederlandsche Regeering, helpt bij alle voorbereidende maatre gelen, regelt de passage tot de plaats van bestemming en zorgt voor de plaatsing op een boerderij door eigen inspecteurs. Zij werkt samen met de Nederlandsche Vereeniging „Landverhuizing", die de geschiktheid van hen, die wenschen te emigreeren, over weegt. Alleen zij, die door de Nederlandsche Vereeniging „Land verhuizing" voor emigratie ge schikt zijn bevonden, komen voor plaatsing door de Emigratie Centrale Holland in aanmerking. Voor de reis met inbegrip van 25 dollars landingsgeld, dat het eigendom van den emigrant blijft, benevens voeding gedurende de spoorreis in Canada en diverse kleine kosten onderweg, is per volwassen persoon ca. f 450 noo- dig. Bij gehuwden is het noodig, dat de man eerst eenigen tijd, in den regel een jaar, alleen vooruit gaat. teneinde met de werkwijze en toestanden op de hoogte te komen. Is men ingeburgerd en heeft men een goede plaats ge kregen, of begint men een eigen bedrijf, dan is het tijd vrouw en kinderen over te laten komen. Het aanvangsloon bedraagt 20 tot 30 dollars per maand, boven kost en inwoning. Vóór alles is het noodig, dat men zooveel mogelijk op de hoogte is van de Engebche taal. Bij aankomst in het nieuwe land staa men dan niet zoo hulpeloos en de loonen zijn dan tevens hooger, Jaar men ook voor den patroon meer waard is. Dit geldt in even sterke mate voor de vrouwen en ook voor de kinderen, welke den leeftijd bereikt hebben, waarop zij mee verdienen. Ingezonden Mededeelingen. Voor Allen die Sukkelen AXEL, 12 Januari 1926. Vrijdag had bij dhr. Jos. van Dorsselaer te Kijkuit de aanbe steding plaats van meststoffen voor de Maatschappij „Voor waarts" aldaar met uitslag, dat de gunning plaats had als volgt Aan firma De Ruijter en Co. te Axel de levering van 69.800 Kg. superfosfaat ad f2.51 40.100 Kg, kalizout ad f 5.54 en 4500 Kg kaïniet ad f 2 20. Aan F. de Moor-Vlaeminck te Hulst 20.000 Kg. ammoniak ad f 14 43 en aan M. van der Gouwe te Neuzen 20.000 Kg. chili ac f 1409. Naar aan de Tern. Crt. wordt gemeld, is dhr. Hon. de Waele, vlashandelaar van Koe wacht, j.l. Donderdag aan een groot gevaar ontkomen. Hij zou met zijn auto eenige kinderen van het pensionaat naar de tram te Drieschouwen brengen, doch bij de scherpe bocht aan het Water huis slipte de auto en kantelde in den daar gelegen waterput. Gelukkig kwam er spoedig hulp en werden bestuurder en kinde ren over een ladder op den weg geleid. Met veel inspanning werd ver volgens de auto weer overeind getrokken en kon, tot ieders ver wondering, zijn weg vervolgen, zoodat allen met den schrik vrij kwamen. Zelfs de kleederen bleven ongedeerd, daar de auto blijkbaar waterdicht gesloten was. De heer E. A. Buijsse, on derwijzer aan de O. L. school te Sluis is op wachtgeld gesteld. Zei. Halst. De bevolking telde bij den aanvang van het vorige jaar 1832 m. en 2071 vrtotaal 3903. Zij vermeerderde door geboorte met 40 m en 40 vr. en door ves tiging met 126 m. en 163 vr. Zij verminderde door overlijden met 28 m. en 24 vr. en door vertrek met 131 m. en 178 vr. De be volking nam dus toe met 7 m. en 1. vr en bestond op 31 Dec. 1925 uit 1839 m. en 2072 vr., totaal 3911 personen. Bij den landbouwer Pladdet in den Paulinapolder, gemeente Biervliet, waar kort geleden eenige koeien gewond in den stal werden gevonden, is deze week wederom een paard ge dood. De ontboden dierenarts con stateerde, dat het dier door een kogel was gedood, die dan ook door hem werd verwijderd. Een laffe en lage manier van wraakneming. Tern. Crt. De Waterafvoer door het kanaal Gent Terneazen. In een bericht uit Brussel, werd gemeld, dat de waterstaat te Terneuzen zich verzet had tegen het aflaten van het water uit België door het kanaat'Gent- Terneuzen en dat eerst als gevolg van overleg door den directeur generaal van bruggen en wegen (den Belgischen Rijkswaterstaat) met den betrokken dienst te rerneuzen gepleegd, met het af laten is begonn.n Naar aanleiding van dit bericht wordt van bevoegde zijde het volgende medegedeeld omtrent de toedracht der zaak Zooals op het oogenblik het tractaat met België luidt, kunnen van Ned. zijde de sluizen worden gesloten, wanneer de waterstand is 10 c.M. boven den normalen stand. Die stand is op zichzelf echter nog niet verontrustend, z )odat in de praktijk daaraan niet de hand wordt gehouden. Ykt het oog daarop is dan ook in het nieuw tractaat het cijfer van 10 c.M. tot 25 c.M. verhoogd. Intusschen werd op 24 Dec. j.l. gerapporteerd dat de water stand vijftig centimeter boven het normale peil bedroeg. Toen is van de zijde van den Neder- landschen Rijkswaterstaat aan de Belgische autoriteiten medege deeld dat men tot sluiting van de sluizen zou moeten overgaan, wanneer van Belgische zijde niet werd gezorgd hetgeen, naar men meent te weten, in Gent kan gebeuren dat de water toevoer geringer en dat het peil lager werd, zoo niet, dan zouden de sluizen onzerzijds moeten worden gesloten. Het dreigement van Ned zijde, dat tot.sluiting zou moeten wor den overgegaan wanneer België niet zorgde voor verlaging van het peil, heeft den eersten tijd even geholpen. Maar zeer spoe dig daarop ontving men weer dezelfde groote hoeveelheid water. Toen is nog eens weer met slui ting der sluizen gedreigd. Maar intusschen is onzerzijds al het mogelijke gedaan om den toe voer zoo regelmatig en snel mo gelijk te doen geschieden, zoodat men zelfs wel eens de schutting van de schepen, welke in het algemeen door twee van de drie sluizen geschiedt, heeft doen plaats hebben door één sluis, daardoor den regelmatigen afloop van het water door de twee andere sluizen bevorderende Eenigszins met belemmering van de belangen der scheepvaart heeft men dus, door de schutting te beperken tot één sluis, en water afvoer op het Nederlandsch ge bied zooveel mogelijk bevorderd Dat is zoover gegaan, dat zelfs werken in Terneuzen juist van dien hoogen waterstand schade hebben ondervonden. Overigens is het tot sluiting van de sluizen, zooals volgens het bericht zou zijn geschied, nooit gekomen. Doop do Koude Sportnieuws. Zondag speelde Axel 1 te Ka- pellebrug tegen Grensstrijders, voor de competitie van den Zeeuwsch-Vlaamschen Voetbal bond. De Grensstrijders wonnen met 3—1. Bij de rust was de stand 1 1. De Axelsche spelers verlieten een kwartier voor het einde het terrein, als protest tegen de lei ding van den scheidsrechter. Voor de derde klasse van den Ned. Voetbalbond werd Zon dag te Terneuzen een wedstrijd gespeeld tusschen Zeelandia I van Middelburg en Terneuzen met gevolg, dat Zeelandia won met 3 1 van Terneuzen. Vlissingen speelde met Zee landia 11 gelijk. Voor de 2e klasse speelden Middelburg tegen Souburg met uitslag 8 -0 en Zeelandia 111 tegen Walcheren II met 0—1. M. Crt. Uit de geteisterde gebieden. Omtrent den toestend in het door het water geteisterde gebied werden nog de volgende berichten ontvangen Te Dreumel is de toestand sta- tionnair, er komen vermoedelijk geen^vluchtelingen of vee meer. Uit Alphen en Appeltern zijn 450 stuks vee naar Den Bosch onderweg. Het kost echter veel moeite de menschen te bewegen deze plaatsen te verlaten. Zij blijven liever in hun eigen ge meente. Met het oog op de diefstallen, die voorkomen, wordt politietoezicht verstrekt. De voed selvoorziening te Maasbommel is geheel in orde. Zaterdag is uit Maasbommel een boot met 47 vluchtelingen vertrokken. Uit Alphen zijn er e Den Bosch weer 19 aangeko men. Bij Alphen wordt nagenoeg geen val op de Maas geconsta- eerd. Bij dit rustige weer is de i estand echter niet gevaarlijk. Ravensteijn en omgeving ver veeren over het algemeen in gun- stigen toestand. Het water blijft vallen en de levensmiddelenvoor ziening is in orde. Het Comité zond 3 vrachtauto's met levensmiddelen en kleeding via de afdeeling Mill naar Beers, Haps, Beugen en Boxmeer. Aan den burgemeester van Dierick werden gezonden 330 stuks nieuw mannen-, vrouwen- en kinderon dergoed, alle aan het Comité geschonken, en 100 dekens, door het Comité aangekocht. De schoenfabriek Roos en de Bakker te Oisterwijk zond naar Den Bosch 100 paar kinderschoe nen en pantoffels. De R.K. Bak kerspatroonsbond te Rotterdam zond 30 baaltjes tarwemeel. De Koningin en Prins Hendrik bezochten Zaterdag begeleid door den burgemeester en in tegen woordigheid van het bestuur der R K. Huisvestingscomité de vluch- telingentehuizen te Den Bosch. Geruimen tijd vertoefden de Ko ningin en de Prins in de baby- afdeeling en vroeg naar alle bij zonderheden van het redden der kinderen. Op de talijke vragen der Koningin, of allen tevreden waren over de verzorging en of zij al wat van den schrik beko men waren, lachten en knikten allen voldaan en toonde ieder zich dankbaar. In een onderhoud met een grijsaard, die al vroeger en wa tersnood heeft beleefd, zeide de Koningin: „Dus u hebt mijn vader nog gekend en gij zijt soldaat geweest.'' In ieder der schoollokalen, die werden bezocht, werden de vor stelijke personen bij hun vertrek luide toegejuicht. De vluchtelingen en hunne be schermers waren na het vertrek van de Koningin en den Prins onder den indruk. De meesten hadden nog nooit de Koningin gezien. Aan een mededeeling der com missie van voedselvoorziening te 's-Hertogenbosch ontleenen wij dat de werkzaamheden betreffen de de broodvoorziening in de geteisderde streken groot succes hebben gehad. Aan verschillende instellingen waar vluchtelingen zijn ondergebracht, werd goed koop brood en aan de meest ge teisterde streken gratis brood verstrekt. De Commissie heeft in zijn werk voornamelijk veel mede werking ontvangen van den bur gemeester Thijssen uit Uden. De Commissie bezocht Vrijdagmid dag Boxmeer. Een wachtmeester der marechaussee geraakte bij het overdragen van het commis sielid Leo van Loon door het water naar het bootje kopje ender. Door de zorgzame en liefdevolle hand des burgemeesters echtge- noote, mevrouw Verkuyien, werd de drenkeling spoedig van droge kleeren voorzien. De Commissie ontving reeds een groot aantal balen meel cadeau. De Gist- en Spiritusfabriek heeft de commis sie vrijheid gegeven de benoo- digde gist voor den halven prijs af te geven. De firma Nieuwland en Peekman te Rotterdam ver klaarde zich bereid waar noodig, gratis noodbakkerijen in te richten terwijl de firma M. Wraslowsky te 's-Hertogenbosch op de door haar te leveren machines en ge reedschappen 30 pCt. reductie toestaat en onder gemakkelijke betalingsvoorwaarden leveren zal. In tal van plaatsen wordt met de inzameling door bakkersorganisa ties en particuliere meelhandela ren en bakkers voortgang gemaakt Vrijdag 15 Januari a.s. zal in Hotel de Witte Brug een groote kunstavond worden gehouden, waaraan zullen medewerken Wil lem Andriessen en mevr. M. An- driessen Bies, Ellen Vareno, Albert Vogel en het Meisjeskoor Marie van den Vijver. De baten van dezen avond zullen worden afgedragen aan het R.K. Huisvestingscomité ter leniging van den nood in de door het water geteisterde streken. Reeds hebben bijna alle mi nisters en vele andere autoriteiten zitting genomen in het voor dezen avond gevormde eere-comité. Vrijdag en Zaterdag hebben de Koningin en de Prins opnieuw de overstroomde streken bezocht; met Verstopping of moeilijken en onre gelmatige» Stoelgang zijn Mynhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. worden uw Handen ruwen gesprongen, Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PUROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2