Kerveiling. Eene Hofstede, Mimm Morgen 9 Januari laatste dag der UITVERKOOP. Profiteer nog van de lage prijzen. In JAPONNEN Donderdag 21 Jannari a. s., Kinderen Dinsdag 26 Jannari a.s., va.» var ismaël Axel. At KOLFKR, Burgerlijke Stand. Bekendmakingen. Aangifte van Hengsten. Advertentie». ASs Uw Woonhuis, Schuur, Wei- en Bouwland Balans-Opruiming N. v. d. Molen-de Feijier, nog enkele reuzenkoopjes, als Fluweel en andere. By de familie G. van L. te Baarn is bericht ontvangen, dat hun pleegzoon dezeeman J. Muis met Kerstmis in de Golf van Bis- kaye door een stortzee overboord is geslagen en verdronken. Te Hiversum reed de 19- jarige dochter van den heer A. met haar fiets tegen twee spe lende honden aan. Zy viel en werd bewusteloos naar huis ver voerd, waar zij tegen den avond zonder tot bewustzijn te zyn ge komen, overleed. De Watersnood. Dreumel (Dinsdagmiddag). Van de ongeveer 2500 inwoners van de gemeente Dreumel hebben meer dan 2000 de gemeente ver laten. De verbinding met de buitenwereld is moeilijker gewor den omdat tengevolge van het laten springen van den dijk door de genie bij Alphen ook de weg naar Heerewaarden is onderge- loopen. Markelo. Tengevolge van een doorbraak der Bolksbeek is het Zuidelijk gedeelte der gemeente Markelo (O.) over een lengte van ca. 2 uur gaans overstroomd. Vele gezinnen hebben hunne huizen ontruimd. Men tracht het vee naar hoog gelegen plaatsen te transporteeren. Het land tusschen de Schipbeek en de Bolksbeek staat diep onder water. Nopens de hulpverleening door Marine en Oorlog en de door den watersnood geteisterde stre ken kan het volgende worden medegedeeld. Wat Marine aangaat, vertrok van Vlaardingen een extra-trein met jollen van het loodswezen naar Mijmegen, afkomstig uit Hellevoetsluis. Uit Hellevoetsluis vertrok Hr. Ms. Kanonneerboot „Thor" met een 8-tal vletten en 2 motorvletten naar Dordrecht. Tevens vertrok van de Rijks werf te Hellevoetsluis een motor boot met bestemming naar Cuyk om aldaar sleepdienst te verrich ten. De barakken op het kazerne terrein te Ede zijn ter beschikking van het Roode Kruis gesteld, waarbij van militaire zijde hulp en medewerking zal worden ver leend door verstrekking van per soneel en al wat verder noodig zal blijken. Door de zorg van het Leger bestuur zullen te Amsterdam aangebracht worden verscheidene paren waterlaarzen uit de z.g. Amerikaansche legervoorraad, en die ter beschikking zullen worden gesteld van den burgemeester van Boxmeer. Een staltent tot onderbrenging van vee zal naar Nijmegen worden gezonden. De Delftsche Studentenveree- niging voor economische hulp verleening heeft bij monde van den heer Badon Ghijben aan het Departement van Oorlog hare diensten aangeboden. Den heer Ghijben is in overweging gegeven zich in contact te stellen met de Commissie voor verkeersmoeilijk heden van het Departement van Waterstaat, met welke Commissie hij door de zorg van het Depar tement v. Oorlog in verbinding is gesteld. Het water valt. Venlo. De toestand verbetert hier met het uur. De stad is bijna geheel vrij van water. De Maas valt voortdurend. De menschen kunnen hun hui zen weer in orde maken. Behalve de electrische centrale is ook de gasfabriek weer droog en kan weer gas worden geleverd. Te Roermond blijft de toestand in de stad en omgeving verbe teren. De Maas blijft vallen. Boxmeer. Het water is hier eenige centimeters gevallen en men hoopt dat de val zal aan houden. Dertig mariniers met materiaal zijn aangekomenomhulp te verleenen. Boxmeer zit thans diep in het water. Veel vee is verdronken. Het is gebleken, dat de door de pverstrooming aangerichte schade zeer groot is. Overal ziet men winkelgoederen, meubilair en ander huisraad enz. op het water drijven. Het ergste is er de Kreupelstraat aan toe, waar de meeste huizen bijna tot aan het dak in het water staan. De redding der bewoners kostte heel veel moeite. Op vele plaatsen moesten zij door de dakraampjes naar buiten worden gehaald. Een man van ongeveer 90 jaar, die op sterven lag, moest ook op deze wijze uit zijn huis gehaald worden. Veel vee, dat nog gered kon worden, is naar Sambeek ver voerd. In Boxmeer zijn slechts enkele boerderijen drooggebleven. In de wegen zijn groote gaten geslagen. Het postkantoor kan over een noodbrug bereikt wor den. De woningen der vereeniging „Noodwoning" staan gedeeltelijk onder water. Langzaam zakt het water te Gennep. De Spoorstraat is nage noeg weer droog, zoodat het rei zigersverkeer en postvervoer kan plaats vinden over Goch en Cleve. Hel postvervoer ondervindt echter groote vertraging. De dijk voor het gehucht De Heide heeft men kunnen behouden, dank zij het dag en nacht werken der bewoners. Langzamerhand begint men hier uit het isolement te geraken. Velen kwamen na dagenlang door gebracht te hebben op een tochtige zolderkamer, voor het eerst weer op den beganen grond. Aan verschillende huizen is groote schade toegebracht. Sedert Zondagavond zitten Gennep en Ottersen zonder licht. Petroleum wordt van gemeentewege gedistri bueerd. Honderden Duitschers hebben een bezoek gebracht aan de over stroomde streken. Gennep heeft dezer dagen het roggebrood uit Goch moeten betrekken. Uit Wychen meldt men d.d. 6 dezer De brug is klaar. Men vlucht uit deze streek naar Nijmegen. De bewoners, die het diepst in het water zitten, worden door de marine met vlotten weggehaald. Er is gebrek aan voer voor het vee. Er zijn verschillende indi viduen, die van de gelegenheid profiteeren om hun slag te slaan. Politie en marechaussee hebben een strenge bewaking ingesteld. De kring Den Bosch van den Christelijken Boerenbond heeft vergaderd ter bespreking van de huisvesting van het vee. Besloten werd dat uit de dorpen uit den omtrek iederen dag minstens 12 leden van den Jongeboerenstand het vee in Den Bosch zullen verzorgen. In deze dorpen zal, voor zoover zelf niet bedreigd, vee kunnen worden onderge bracht, waartoe alle medewerking zal worden verleend. Alles ge schiedt onder leiding van het Huisvestingscomité. De burgemeester van Boxmeer deelde den R.K. Bakkersbond te Den Bosch mede, dat hij 800 brooden heeft ontvangen. De landbouwer T. te Holten (Ov.) is op heeterdaad betrapt bij het doorsteken van een nood- dijk, tengevolge waarvan het Holterbeek met ongeveer 60 boer derijen onder water is geloopen. Hij is door de politie naar Almelo overgebracht. De commissaris der Koningin in Overijsel heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de over stroomde gebieden in Twente. In Almelo is de toestand ern stiger geworden. De straatweg naar Friezenveen is ondergeloo- pen, waardoor het verkeer met die plaats is verbroken. De buurtschappen Schelshorst, Kluppelshuizen en Achterhoek zijn overstroomd. In sommige boerderijen staat het water eenige meters hoog. Bij Friezenveen kan elk oogen- blik de dijk doorbreken, waardoor het geheele dorp zal worden overstroomd. Met man en macht wordt aan het behoud van den dijk gewerkt. Te Borne zijn de buurtschap pen Zenderen en Hertme groo- tendeels ondergeloopen. Verschil lende verbindingswegen zijn even eens overstroomd, Zeer ernstig is de toestand in 1 Markeloo. Het Zuidwestelijk deel dezer groote gemeente staat groo- tendeels onder water. Op som mige plaatsen staat het wel l1/. M. hoog. De wegen naar Lo- cliem en Laren zijn overstroomd. Ongeveer 40 hoererijen staan onder water. Met vlotten wordt het verkeer onderhouden. Het stadje Groenlo is gedeel telijk ondergeloopen evenals Bor- culo. De stoomtram kan laatst genoemde plaats niet meer pas- seeren. Ook Winterswijk ondervindt veel last van het water. H M. de Koningin-moeder heeft aan de algem. Watersnoodcom- missie f2500 geschonken. Het hoofdbestuur van het Ne- derlandsche Roode Kruis meldt dat Z. K. H. de Prins in een schrijven, gericht aan de kring commissarissen van het Nederl. Roode Kruis voor Limburg, Noord Brabant en Gelderland zijn leven dige voldoening heeft te kennen gegeven, met de hem bij zijn bezoek aan de door den water snood geteisterde streken geble ken werkzaamheden van de Roode Kruisafdeelingen in de provinciën. Dringende oproep om steun. Het R.K. Huisvestingscomité doet een oproep om geldelijken en materieelen steun ten behoeve van de hulpverleening aan de slachtoffers van de overstroo mingen. Dankbaar werden door het be stuur reeds verscheidene giften ontvangen, terwijl de hulp in materieelen vorm van alle zijden toevloeide. Dank zij dezen steun kon tot redding van menschen en vee gedaan worden wat mogelijk was. Nu de algemeene watersnood commissie een oproep tot steun publiceert, deelt het bestuur mede, dat het R.-K. Huisvestingscomité eveneens met zijn geldelijke in schrijving blijft voortgaan, niet om daardoor een verbrokkeling in de hand te werken, doch om dat het op alle wijzen wil mede werken om voor de slachtoffers der overstrooming te doen wat mogelijk is. Gelijk reeds in de bladen is medegedeeld, werkt het R -K. Huisvestingscomité in voortdu rend contact en in samenwerking met het Oranje-Kruis en is het ook zijn voornemen de gelden, die ontvangen worden in het al gemeen fonds voor de overstroo- mingsslachtoffers te storten. Alle samenwerking die gewenscht kan worden is dus aanwezig. Het bestuur doet een beroep op alle Nederlanders en als lei ders eener katholieke organisatie in de eerste plaats op het katho lieke deel der bevolking om door ruime en milde giften mogelijk te maken om de hulpverleening op de krachtigste wijze te blijven voortzetten. Er is ontzaggelijk veel noodig. Wacht nietstelt niet uit. Snelle hulp is dubbele hulp. Zendt uw giften aan het Centraal Bureau van het R.K. Huisvestingscomité, Zuid Willemsvaart 163 's Herto genbosch, gironummer 34348. Veredelde Volkszin. De prefect van politie der Fransche hoofdstad heeft verbo den voortaan stierengevechten te houden. Dit besluit, dat reeds lang in het voornemen is, is be spoedigd door het feit dat dezer dagen in de „Arena Lutetia" een stierengevecht heeft plaats gehad, waarvan de opbrengst den ge wonden in Marokko te goede zou komen. De vertooning heeft evenwel een deficit opgeleverd, waaruit de gevolgtrekking is ge maakt dat het Parysche publiek niet om dit soort vermakelijk heden geeft. 'Wisselkoersen. Brussel 11,30. Parijs 9,61. Londen 12,06s/.- New York 2,49 De Burgemeester van AXEL noodigt, ingevolge artikel 23 der Paardenwet van 1918 (Staatsblad No. 419) eigenaars of houders van een tweejarigen of ouderen hengst uit, om hiervan vóór 1 Februari a.s. aangifte te doen ter Secretarie dezer Gemeente. AXEL, den 5 Januari 1926. De Burgemeester voornoemd, BLOK. De reeds vroeger geannonceerde en opgeschorte veiling van het Hotel Café Restaurant „COSMO POLITE" en een WOONHUIS te Sas van Gent, ten verzoeke van den Heer EDM. ALBERT, zal plaats hebben op des namiddags om 2 uur in voormeld Hotel. Notaris DREGMANS. zich bezeerd hebben Notaris J. A. Dregnians te Axel, zal ten verzoeke van Mejuffr. Wed. en Erven J. SCHIEMAN te Philippine, op in het café bij A. Wiskerke te Philippine, verkoopen bestaande uit te Philippine en Hoek, in den Mosselpolder, samen groot 10 H.A. 62 A. 23 c.A., of 23 gemeten 175 roeden. Nader en breeder te adver- teeren. SIGARENHANDEL. Van af heden tot en met 30 Januari geven wij aan ieder kooper van 50 Sigaren, merk (8 cents sigaar) 25 pCt. kortingbovendien gratis een lot op de groote 1W* Gorinchemsche Verloting. Trekking 30 Januari. Hoofdprijs: Een prachtig SALON- of SLAAP KAMER-AMEUBLEMENT. OPRUIMING van een partij Houten PIJPEN. AANSTEKERS in verschillende soorten, 10 cent per stuk. HOUBARILLOS 221/, cent per 10 stuks, met lucifers cadeau. KROON TABAK 25 cent per half pond. Bij 4 pakken een pak cadeau. worden overal geleverd en ge plaatst door Natuursteenhandel, Donze-Visserstraat 21, TER NEUZEN. Zaterdags te spreken bij H. DIELEMAN-Koole, Axel. Met ingang van den 18en Januari 1926 wordt de lijn Drieschouwen (Axel)—Moerbeke voor het alge meen verkeer opengesteld. De loop der treinen is vermeld op de uitgegeven dienstregeling. Tarieven en inlichtingen te verkrijgen op het kantoor te Ter Neuzen en te Drieschouwen (Axel) en bij de agenten. Ter Neuzen, 6 Januari 1926. De Algemeen Directeur, C. WIND VAN MERKESTEYN. AANBEVELEND, Van 1—30 November 1925. ST.JANSTEEN. Huwelijks-voltrek kingen. 13. Adolf Boon, 20 j.jm. en Augusta Maria van Acker, 19 j jd. Petrus Franciscus de Klerk, 24 j. jm. en Maria losephina Vlassenrood, 23 j. jd, 24< Raymondug Alfred Angelus van I Himschoof, 34 j. jm. en Valentina Eugenia Maria IJsebaert, 27 j. jd. 27. Josephus Theodorus de Block, 23 j. jm. en Anna Maria de Block, 23 j. jj. Geboorten. 1. Alphonsius Johannes, z. van Cijrillus Ludovicus de Dauw en Blondina Maria Vernimmen. 3. Georg René, z. van Anna Verschelden. 8. Suzanna Maria Alphonsa, d. van Hendericus Boussen en Leontina Phiio- mena Wagenasr. 9. Agnes, d. van Jozef janssens en Louisa Petronella Perseijn. 16. Hélène Gusta Melanie, d. van Albertus Stephanus Locktfeer en Leon- tine Marie Francisca De Buck. 21. Georgé Maria, d. van Gustavus Ludt- vicus Boecklingen Amelia vande Velde. 23. Maria Augusta, d. van Arthur Jo annes Maria de Cock en Alexanderina van Landeghem. Overlijden. 17. Francisca Steenhout, 87 j. wed. van Francies Thuije. 25. Camillus van den Branden, 1 m., z. van Josephus Petrus en Emerentia dg Block. KOEWACHT. Geboorten. 1. Paula Maria, d. van Petrus Franciscus de Schepper en Magdalena Maria De Coninck. Overlijden. 5. Stephanie Kegels, 82 j. wed. van Joannes Stroobandt. 6. Christina Valentina Maria Josephina van Pottelberghe, 16 jck van Domi- nicus en Maria Seraphina De Gronckel. 9. Alphonsius de Potter, 68 j. echtg. van Stephane Marie van Gacver. 18. Edmondus Josephus Maria De Bruijne, 11 j., z. van Engelbertus en Emma Pharaïlda de Vliegher. ZUIDDORPE. Geboorten. 25. Jobina Maria, d. van Levinus Constantinus Mattens en Maatje Adriana Beulens. Overlijden. 24. Leonie Marie Ver hoeven, 65 j., wed. van Bernardus van Eetveldt. Cjebruik dan dadelijk Gntai

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 3