Hoestsiropen Mijnhardt Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. De Kabinetscrisis. Naar gemeld wordt heeft dr. De Visser die belast is met de samenstelling van een Kabinet, zich opnieuw naar de Koningin begeven voor eene conferentie. Uit de beste bron verneemt de Avp. tegenover aanhoudende ge ruchten, dat een eventueel aan blijven van het tegenwoordige Kabinet geen verwisseling van zittende Ministers door andere, met zich medebréngt. De combinatie van deze twee berichten, die ons van officieuze zijde worden verstrekt, maakt het niet onwaarschijnlijk dat het de- missionnaire Kabinet aanblijft, zegt de Avp. Een Niit'onale Federatie van Oranjeverenigingen. Naar wordt medegedeeld wordt in ons land voorbereid de op richting van een nationale fede ratie van Oranjevereenigingen, waarbij zullen zijn aangesloten 14 organisaties namelijk 11 Pro vinciale organisaties (in den geest van den onlangs opgerichten prov. Qelderschen Oranjebond) en 3 stedelijke organisaties na melijk Amsterdan 's-Gravenhage en Rotterdam. De oprichting der federatie, wier doel het is zooveel mogelijk versterken van den band met het Oranjehuis door middel van de Oranjever eenigingen kan spoedig worden verwacht. Het voorloopig secre tariaat berust bij Jhr. Ir. A- C. Von Weiier te Leiden. Ingezonden Mededeelingen. zullen altijd verzachtend, hoeststillend en genezend werken, zoowel bij vol wassenen als kinderen, als de verpak king voorzien is van den naam Geen gala-soirée. H.M. de Koningin heeft bepaald, dat de gala-sorée ten Hove, dat reeds was uitgesteld, niet door gaat. Geen tentenkampen meer. Naar ons uit zeer goede bron wordt medegedeeld, zegt het „H.bld" is door den ministervan Oorlog thans definitief bepaald, dat voor de legering van militai ren tijdens de herhalingsoefenin gen in den vervolge niet meer zal worden gebruik gemaakt van tentenkampen, die tot zooveel gerechtvaardigde klachten aan leiding hebben gegeven en dik wijls bijzonder slecht hebben ge werkt op den geest van den troep. De legering van de manschap pen zal geschieden in de kazer nes, en waar deze niet voldoende ruimte bieden, zullen onderdeelen van den troep worden gelegerd in de kazernemer.ten in opgehe- van garnizoensplaatsen en garni zoenen waar kazerneruimte over is. Ten slotte is bepaald, dat, wanneer de oefening van den troep het noodzakelijk maakt, voor het bijeenbrengen van onder deelen spoorwegvervoer zal die nen te worden aangevraagd. Bij de laatste manoeuvres ten Zuiden van Amersfoort zijn op deze wijze de troepen uit Har derwijk iederen dag naar en van het manoeuvreterrein vervoerd na afloop daarvan heeft de com mandant van het veldleger zijn tevredenheid te kennen gegeven over deze geslaagde groote troe penbeweging per spoor. We meenen, dat de genomen beslissing zeer moet worden toe gejuicht, voegt het blad er bij, en wij zijn het daar, gezien de ellendige toestanden, die we in laatste jaren daar weer enkele malen mee hebben beleefd, vol komen mee eens. De geest van den troep zal door een goede legering slechts winnen (van rel letjes en ontevredenheid hoort jnen altijd het eerst in kampen). AXEL, 8 Januari 1926. Onder groote belangstelling had Dinsdag alhier de teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer P. de Putter. Toen de stoet zich rond de groeve had geschaard en de kist was neergelaten, nam in de eerste plaats het woord de wel- eerw. heer J. S. Post, predikant bij de Geref. kerk alhier. Als ambtsbroeder nam hij afscheid van den overledene, die met Paulus kon zeggen: „Ik heb den goeden strijd gestreden, ik heb den loop geëindigd, ik heb het geloof behouden". (2 Tim. 4: 7). Spr. wees vooral op dit laatste gedeelte, het behouden van het geloof. Hoevelen zouden niet in zijn plaats den strijd hebben op gegeven. Geheel het leven door was het voor den heer De Putter een worsteling. Terwijl hij zich allerlei van het leven voorstelde en idealen nastreefde steeds strij dende tegen zijn ziekte, heeft hij zijn loop beëindigd als een over tollige voor anderen. Doch hij had den goeden strijd gestreden en het geloof behouden, zoodat van hem niet kan gezegd worden hij is dood. En hoe ook op wreede wijze het lichaam thans ondermijnd wordt, eenmaal zal hij opstaan. Spr. schetste zijn leven als een voorbeeld voor an deren, opdat niet de dood hen overwinne. De heer F. Blok sprak als burgemeester, mede namens het Dag. Bestuur en den Raad der Gemeente, hier aanwezig, en dankte den heer de Putter, voor wat hij als gemeente-ontvanger voor de gemeente deed. Hij was een ijverig, eerlijk en trouw amb tenaar en betreurde het dat de gemeente in hem een zoo jong ambtenaar moet missen. Zijn nagedachtenis zal bij het gemeen tebestuur nog lang in aangename herinnering blijven. Ten slotte nam de Zeer Eerw. heer J. M. Mulder, directeur der stichting „Veldwijk" te Ermelo het woord en bracht allereerst, al» oudste zwager van den over ledene, namens de familie De PutterDregmans aan allen die den overledene tijdens zijn ziekte en ook zijn echtgenoote hebben bijgestaan zijn dank, vervolgens aan allen die deelneming betuig den. Aan ds. Post, die op zoo gevoelige wijze vertolkte wat in de harten der familie omging, aan den Burgemeester en den Raad van Axel voor zijne tegen woordigheid en de waardeerende woorden door hem uitgesproken aan de broeders, die den over ledene als vriend hebben graf waarts gedragen, aan dokter Bom voor zijn trouwe en onvermoeide zorgen als geneesheer en ten slotte aan alle belangstellenden, ten kerkhove aanwezig. Spr. hield vervolgens een uit voerige beschouwing over het leven van den heer de Putter en wees op de grootheid van God, die zoo vaak in het verborgene met Zijn kinderen omgaat. Zoo ook hier leek het, of God zijn kind verlaten had in al zijn tegen spoed doch neen, zegt spr., onze zwager kende de groote genade en kan daarom met den psalm dichter zeggen: 'kZal eeuwig zingen van Godsgoedertierenheên. Het was hem bij zijn lijden een ontferming Gods te mogen weten, dat zijn verlossing nabij was. Spr. spoorde allen aan om ook die genade te leeren kennen, welke noodzakelijk moet voorafgaan aan het eeuwig zingen. Ten slotte herinnerde spr. er aan, dat de familie Dregmans in bezoeking komt, waar zij on langs hun oudsten broeder en thans de echtgenoot hunner jong ste dochter moesten missen. In den nacht van Zondag op Maandag hebben op de Ma- grette bij enkele menschen kleine diefstallen plaats gehad. Bij de een werd een paar schoenen, bij een ander een overhemd vermist, enz. Gisterennacht werden op het erf van de kinderen Ramondt al hier eveneens een drietal personen gezien, die blijkbaar geen eerlijke bedoelingen hadden. Er wordt echter tot heden niets vermist. De politie doet onderzoek. Benoemd tot tijdelijk onder wijzer aan de Chr. School te Spui, gemeente Axel, de heer G. Theu nissen van Manen te Utrecht. De toestand in Zeenwsch-YTaan deren Oosteltyk deel. Zooals gemeld maakte de Com missaris der Koningin in Zeeland Maandag met den hoofdingenieur van Zeeland, den Commissaris van het Roode Kruis en den se cretaris van het Watersnoodcomité benevens een verslaggever van de Midd. Courant een tocht door Zuid-Beveland en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, ten einde den waterstand op te nemen en in hoofdzaak na te gaan of hulp noodig was voor de bevolking. We ontleenen aan het verslag dier reis het volgende ln Zuid-Beveland stonden ver scheidene landerijen onderwater, doch de toestand was er niet zoo erg als in deze streek. Te Walzoorden en Kloosterzande was de toestand eenigszins ver beterd. De tram kon weer zon der gevaar tot Kloosterzande rijden. Te Stoppeldijk stonden sommige wegen en boerderijen gedeeltelijk ónder water, zoodat vooral in den Pauluspolder en kele menschen hun intrek bij fa milie genomen hadden. Te Boschkapelle was het echter treu rig. Tal van woningen stonden daar in het water en in verschei dene huizen woonde men op zolder, in de schuurtjes en stal letjes der arbeiders, waar deze menschen hun winterprovisie bergen, stond alles onder water, zoodat aardappels, kolen, vee voeder, brandhout, gereedschap pen en alles wegspoelde. Hier en daar was de lucht erg bedorven, doordat de inhoud van aal- en beerputten met het water was vermengd en weggespoeld. Doordat de wegen doorweekt waren, gingen de auto's soms, tot de assen door het water. Te Axel werd gereden naar den Buthduiker en naar Spui, waar op de peilschaal werd waarge nomen, dat het water er niet zoo hoog was gekomen als 40 jaar geleden. Ook werden Zuiddorpe en Overslag bezocht en overal zag men vele en groote waterplassen, doch gelukkig niet in die mate, dat er gevaar bestond Te Terneuzen nam men waar, dat er door het kanaal wel water door de sluis wegtrok, doch niet voldoende om de honderen hec taren vruchtbaar land droog te leggen. Meer sluizen vragen. Tot zoover, wat het verslag geeft. Uit een en ander kunnen we echter de conclusie trekken, dat het nog niet zoo gek was van onze Axelsche boeren, dat ze enkele jaren geleden enkele sluizen meer vroegen voor afwa tering der polders op de Schelde. Waren die er nu geweest, het water zou lang niet zooveel schade gebracht hebben. En nu behoo- ren toestanden als heden geluk kig wel tot zeldzaamheden, maar toch hopen we, dat de Water staat in Zeeland door de oogen van haren Hoofd-Ingenieur over tuigd zal zijn geworden, dat een afwateringsluis meer geen over dadige weelde zou zijn. We zouden de landbouwers dan ook bij deze willen aanspo ren nü het ijzer te smeden en middels hun polderbesturen ver- eenigd een verzoek in dien geest te doen aan de Provinciale Sta ten, welker Voorzitter nu per soonlijk den toestand heeft waar genomen. IVielrflders opgepast! Gisteren is men begonnen met de controle op de nieuwe rij wielplaatjes. Personen, die ver zuimd hebben hun f3 ten post kantore te offeren, vallen in han den der commiezen. Er volgt dan een verzoek mede te gaan naar den ontvanger en daar heeft men de keuze tusschen in beslagna me van het rijwiel en proces verbaal of het onmiddellijk be- mlen van f 3 boete en dan zoo spoedig mogelijk toch nog een plaatje koopen. Zij, die nog door de mazen van het net heen kropen of nog niet gefietst hebben, zijn dus gewaarschuwd. Ten slotte een goede raad, dien de redactie van de Midd. Crt. geeft Nu iedere fietsrijder volle aan dacht heeft voor zijn rijwielplaatje wilien we een practischen raad in overweging geven, n I. om vóór het plaatje aan een fiets be vestigd wordt, daarin aan de achterzijde den naam en de woon plaats van den eigenaar te krab ben. Desnoods met een spijker. Vooral bij diefstal van plaatjes kan dat een goed hulpmiddel zijn voor de politie. Loop der bevolking. Axel. De loop der bevolking was over 1925 als volgt: Geboren 66 m., 67 vr., totaal 133. Gevestigd 107 m., 138 vr., totaal 245. Totaal 173 m., 205 vr., is 378. Overleden 27 m 29 vr., totaal 56. Vertrokken 111 m., 134 vr., totaal 245. Totaal 138 m., 163 vr., is 301. Elders geboren tot de werke lijke bevolking behoorende geene. Geboren niet behoorende tot de werkelijke bevolking 2. Levenloos aangegeven 3 m., 4 vr., totaal 7. Voltrokken huwelijken 54. Bevolking op 31 December 1924: 2880 m., 2839 vr., totaal 5719. Bevolking op 31 December 1925: 2915 m., 2881 vr., totaal 5796. Alzoo vermeerderd met 35 m., 42 vr., totaal 77 personen. Graanw. De bevolking bestond op 31 December 1924 uit 1061 mannen, 1055 vrouwen, totaal 2116 zielen. Zij vermeerderde door geboorte van 16 m. en 19 vr., totaal 35 kinderen, door vestiging van 58 m. en 55 vr., totaal 113 personen. Zij verminderde door overlijden van 7 m. en 10 vr., in het ge heel 17 personen en door vertrek van 57 m. en 72 vr., totaal 129 personen. De bevolking bestond op 31 Dec. 1925 uit 1071 m. en 1047 vr., totaal 2118 personen. De bevolking is alzoo ver meerderd met 2 zielen. Er werden 14 huwelijken ge sloten. Predikbeurten te Axel. Zondag 10 Januari 1926. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 97« ure Ds. O. P. A.Ruijsch van Dugteren. Nam. 2 Dezelfde. Gereform. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. S. Post. Nam. 2 Dezelfde. Geref. Gemeente. Voorm. 9 ure Dhr. W. A. Lamain, Cand. te Voorschooten. Nam. 2 DezePde. Nam. 6 Dezelfde. Politierechter te Middelburg. A. J. D., 44 j., landbouwer te Sas van Gent, wegens mishan deling van H. Vervaet te Sas van Gent op 26 Nov. 1.1. Uitspraak f 5 s. 5 d. h. A. S-, 24 j., arbeider te Sas van Gent wegens verduistering van een rijwielbelastingplaatje te Sas van Gent op 4 Oct 1.1. Uitspraak f 10 s. 10 d. h. J. J-, 50 j., venter, zonder vaste woonplaats, wegens wedeispan- nigheid tegen de politie te Axel op 5 Nov. 1.1. Uitspraak f 15 s. 15 d. h. D. B., 37 j., landbouwer te Clinge, wegens het niet voldoen aan de vordering van een opper wachtmeester der maréchaussee te Clinge, toen deze een onder zoek instelde naar het doen wer ken, door een ziek paard en we gens gepleegd verzet daarbij, te Clinge op 20 Oct. 1.1. Uitspraak f 50 of 50 d. ht E. de M., 33 j., werkman te Zuiddorpe, wegens wederspan- nigheid te Overslag op 25 Oct. 1.1. Uitspraak f 25 s. 25 d h. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90ci Maag-Tabletten 75ct Zenuw-Tabletten 75ct Laxeer-Tabletten 60ct Hoofdpijn-Tabletten 60« Bij Apoth. en Drogisten! Haan tegen kraai. Tegen een landbouwer te Oosterland is proces-verbaal opgemaakt we gens dierenmishandeling, omdat hij eenige hanen op zijn land bad gezet welke dieren met een touw van ongeveer een meter lengte aan een der pooten ge bonden aan een in den grond gestoken stok waren vastgemaakt om aldus zijn bezaaiden grond tegen kraaien te beschermen. M. Ct. De vertegenwoordiger te Amsterdam van een Duitsche Handels-Vereen, die beschuldigd wordt bedragen van 30.000 tot 70.000 te hebben verduis terd is naar V.D. verneemt het laatst gezien in Antwerpen. De man, die te Hilversum woont heelt een briet achter gelaten waarin by mededeelt tengevolge van speculatie in tiuancieele moeilijkheden te zyn gekomen en gelden van de Handels-Ver. voor persoonlijke doeleinden te hebben aaDgewend, Blykens dit schrijven verkeert de voortvluch tige thans in wanhopigen toe stand, en heett hij blykbaar zonder geld het land verlaten. Voor zoover tot nu toe uit de boeken is na te gaan wordt door de Handels Ver. circa f30.000 vermist. De hoofdcomm. der gem. Maastricht is heden gearresteerd verdacht van verduistering van gelden, door hem gepleegd als secretaris van den Ambtenaren Bouwvereen. „Woningzorg" te Maastricht. Het onderzoek in deze zaak is in vollen gang. Zondagmiddag overreed een auto uit Enschedé te Almelo een hond. De chauffeur raakte daar door het stuur kwijt en kwam aan den kant van den weg, waar de 20 jarige B liep. Deze raakte bekneld tusschen de auto en een paal van de electrische verlich ting. Hij werd zoo ernstig ge wond, dat hij kort daarna is overleden. Moord te Rotterdam. Sinds Maandagmiddag werd de 74-jarige gepens. politieagent J. van S. te Rotterdam vermist. Woensdag bemerkte zijn 49-jarige echtgenoote bloedsporen bij den kelder en daar zij een ongeluk ver moedde, waarschuwde zij de poli tie. Deze stelde een onderzoek in en vond in den kelder het lijk van den vermisten man. Daar overheen was een jas geworpen terwijl een schilderij er tegenaan was gezet omdat het niet zoo gauw opgemerkt zou worden. Het hoofd van v. S. was gedeeltelijk verbrijzeld, zoodat onmiddellijk aan misdrijf werd gedacht. Omdat vermoedt wordt, dat een der huisgenooten meer van het misdrijf zal weten werden zoowel de echtgenoote als de 16- jarige zoon van het slachtoffer gearresteerd. De 60-jarige J. P. te Den Haag is Zaterdagavond van de trap van haar woning gevallen. Zy kreeg een zeer ernstige wonde aan het hoofd. In het ziekenhuis aan den Zuidwal is zy gisteren overleden. Te Tubbergen is by een vechtpartij in «t café de Kroon aan den Krommedyk een zekeren K. uit de buurtschap Langeveen zoodanig met een stok op het hoofd geslagen, dat hem de oogen uit 't hoofd puilden en zyn schedel gesnausd werd. Zyn toestand is torgwekkend. I

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 2