Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse!) - Vlaanderen. TEN HALVE GEKEERD. M No. 78. VRIJDAG 8 JANUARI 11)26. 41e Jaarg. J. C. VINK - Axel. DE WATERSNOOD. FEUILLETON. Buitenland. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 75 Centfranco per post 1 Gulden. Afzonderlijke Nos. 5 Cent. DRUKKER-U1TGEVER Bureau Markt C 4. Telef. 56. - Postbus No. 6. ADVERTENTIËN van 1 tot 5 regels 60 Centvoor eiken regel meer 12 Cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagvoormiddag 11 ure. Gelijk reeds dezer dagen in de bladen is gemeld, bracht het Prov. Watersnood-Comite, verte genwoordigd door voorzitter en secretaris, op 4 dezer een bezoek aan de geteisterde plaatsen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Comité meent thans een be roep te moeten doen op allen, wien de nood der slachtoffers ter harte gaat. De heeren Truyman, burgemeester, Fruijtier, pastoor, en de Roeck, hoofd der school, allen te Boschkapelle, waar de nood tengevolge van den hoogen waterstand groot is, hebben reeds de leiding in zake hulpverleening op zich genomen. Giften voor de schadelijdenden in Zeeland gelieve men toe te zenden aan het adres van den penningmeester van het Prov. Watersnood-Comité, den heer mr. J. F. van Deinse te Middelburg. De Voorzitter van het voorn. Watersnoodcomité QUARLES VAN UFFORD. Ten opzichte van giften voor de slachtoffers in andere pro vincies verscheen de volgende Oproep. Wederom treft ons land een groote ramp. De uitvoerige be richten in de pers behoeven geen nadere toelichting. Geldelijke steun aan de slachtoffers van den watersnood moet zoo spoe dig mogelijk verleend worden. Onze commissie is in staat in den eersten nood te voorzien, doch haar geldmiddelen ten be drage van rond f250.000 zullen, gezien den omvang van den ramp, spoedig uitgeput zijn. Wij doen een dringend beroep om ons in staat te stellen, waar noo- dig, steun te blijven verleenen. Giften zullen dankbaar in ont vangst genomen worden door onzen penningmeester (jhr. H. M. van Loon, Keizersgracht 579— 581 te Amsterdam, Rekening Alg. Ver. Commissie bij de heeren Hope en Co., Postgiro no. 8578, Gem. Giro AA no. 491. Engelsche Vertaling. (18 Tech was het met een bezwaard hart, dat Richard den dag vóór Florence's aankomst naar het station reed. Toen het meisje den volgenden middag te Woodend aankwam, straalden haar oogen van blijd schap bjj het wederzien van haar moederlijke vriendin, die haar in de vestibule atwaehtte. Zespiong vlug uit het rijtuig, kuste da oude dame en riep uit: »Het is me net, alsof ik weer thuiskom, na uw lief gezicht in langen tijd niet gezien te hebben. Toen ik Thomas met het pony-wagentje aan 't station zsg, verheugde ik me er al op, spoedig weer by m'n goede vrienden te zijn.« >Laat ons naar binnen gaan, lieve,zei mevrouw Kingston en nam Florence hartelijk by den arm. >Het doet me goed uw stem weer te hooreD.* >5et speet papa erg, dat bjj jtaze keer piet met me mee kon Indien de directies van dag en andere bladen zich mede willen belasten met de in ont- vangstname van gelden, zal ons deze medewerking zeer welkom zijn. In het belang van een goede organisatie en behoorlijke beste ding en verantwoording der gif ten, is het gewenscht uitsluitend aan of voor onze commissie gif ten te geven ten bate der slacht offers van den watersnood. Van H. M. de Koningin moch ten wij reeds f 10.000 ontvangen, als Hoogstderzelver eerste blijk van belangstelling. De Algemeen Vereenigde Com missie tot Leniging van rampen door Watersnood in Nederland. De hooge Waterstand in het Buitenland. Het water in het geheele Rijn en Moezelgebied valt langzaam maar gestadig. Volgens de officieele berichten blijft het water algemeen vallen. In het gebied van den Beneden- Rijn bij Kleef is in zooverre een nieuw gevaar ontstaan, dat door de dijkbreuk in de nabijheid der grens op Nederlandsch gebied de z.g. „Querdamm" bij Wylerdoor het terugstroomen van het water uit Nederland werd overstroomd. In alle omliggende gemeenten werd onmiddellijk de stormklok geluid en het vee in veiligheid gebracht. Het Rijnsche Bruinkolensyndi caat heeft aan den president der Rijnprovincie een bedrag van 40.000 mark (circa f 24.000) voor de slachtoffers der overstrooming ter beschikking gesteld. De haven-administratie te Ruhr- ort meldde voor Maandagavond acht uur een waterstand van 8.19 M. Sedert Zondagmorgen is de Rijn met 70 c M. gevallen. De Maas is bij Luik weer in haar bedding getreden en thans kan de omvang van de ramp reeds eenigszins worden over zien. Gas- en electriciteitsver- komen,* ging Florence voort, ter- wjjl ze intusschen een onderzoe kenden blik door de huiskamer wierp, alsot ze iemand verwachtte te zien, »hjj heeft nog veel te doen, maar de woning bevalt hem gelukkig heel goed en de tuin is juist veertig el lang, zoodat hij daarin gemakkelijk zjjn dagelijk- sche wandeliDg te doen. Hij heelt dan ook nog niet naar een ander buis uitgezien. Maar tante, waar is Richard Slechts een oogen blik scheeD de oude dame vertegen. »Hy moest noodzakelijk van huis, lieve. Ik moest u zeggen, hoe het hem speet, maar als het niet dringend noodig was geweest, zou bij zeker niet gegaan zyn.« »Is bjj weg vroeg Florence teleurgesteld. Waarheen, tante?* »Naar Bristol, kind.* >0, naar Bristol,* herhaalde het meisje langzaam, >daar woont immers z'n oom Karei, nietwaar En toen mevrouw Kingston bevestigend knikte, zei de jonge dame niets meer, maar ze bleef in gepeins verzonken, totdat ze naar haar kamer ging, om haar koffer uit te pakken. Toen ze even wel voor het middagmaal weer beneden kwam, was ze even vroo- lijk til vroeger en Ripbsrd'l j bindingen en waterleiding hebben zeer geleden. Boomen zijn ont worteld. Groote voorraden koop waren en levensmiddelen zijn bedorven. Bovendien heeft de overstrooming voor zoo ver thans bekend aan 10 personen het leven gekost. Uit alle gespaarde deelen van België worden levensmiddelen naar de geteisterde gebieden ge zonden. In het geheele land worden steuncomité's opgericht. De koning en de koningin be zochten de streek van Namen Koning Albert heeft aan het Roode Kruis, dat in samenwer king met den Belgischen Pers- bond een nationale inschrijving heeft geopend, het fonds dat voor zijn zilveren jubileum was be stemd ten bedrage van 2 miliioen francs geschonken. De Nationale Bank zond 250.000 francs. De meeste spoorwegverbindin gen zijn reeds hersteld, behalve tusschen Luik en Visé. Tusschen Ourthe en Sy is de spoorbaan weggeslagenook tusschen Di- nanten Namen rijden weer treinen. De Luiksche Universiteit heeft groote schade geleden, vooral de laboratoria. Reeds werd een cre- diet van 100.000 fr. verleend voor spoedige herstellingen. De Belgische ministerraad heeft besloten de uitbetaling te bespoe digen van het saldo, dat sommige personen, die oorlogschade had den en thans op nieuw door den watersnood hebben geleden, nog hadden te vorderen. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft 10 000 dollars ter be schikking gesteld voor leniging van den nood. De bladen en het Belgische Roode Kruis doen een beroep op het publiek. De Pro vinciale Staten van Brabant zullen 500,000 fr. beschikbaar stellen. Bij den gemeenteraad van Ant werpen is een verzoek ingediend om 300.000 fr. te geven. Bij Bergen en Leuven is de toe stand nog kritiek. Elders is ver betering ingetreden. Te Jemappe, vanwaar een nieuwe doorbraak wordt gemeld, staan nog 800 moeder genoot klaarblijkelijk van baar opgewekt gezelschap en ver heugde zich het meisje weer bij zich te hebben. Toen Richard te Bristol aan kwam, Dam hy een kamer in een hotel, maar begaf zich niet dade lijk naar z'n oom, daar hij tyd noodig had om na te deuken. Hij voelde zich geheel in de war allerlei plannen doorkruisten z'n brein, allerlei wanhopige gedach ten kwamen bij hem op. Nu eeDs wilde hij openhartig de geheele waarheid aan Nancy meedeeleu en haar laten beslissen, dan weer wilde hy maar liefst zoo gauw mogelijk met haar trouwen als het eenige middel om uit z'n wanhopigen toestand te raken. Hy slenterde door de stad, zonder iets of iemand te zien en het schoone landschap maakte, toen hij buiteD kwam, niet den miDsten indruk op hem. Hy vond het z'n plicht aan Nancy te deDken en toch dwaalden z'n gedachten tel kens af Daar Florence en wat ze wel gezegd zou hebben, toen ze hoorde, dat hy vertrokken was. Hy stelde zich voor, hoe ze in den tuin met z'n moeder zou jvandelen en hoe ze in bet ponny- wagentje boodschappen zou gaan doen in Stratford. En had z'n huizen onderwater. Verscheidene menschen zijn bij het reddings werk gewond. Men begint thans ook te vreezen voor instortingen in de kolenmijnen. Uit Bergen komen berichten binnen over een zeer ernstigen toestand aldaar. Indien de Schelde nog 15 c.M. stijgt, zal het ge heele district onderloopen. De lijn Parijs-Brussel is in ge vaar. Vijfduizend zandzakken zijn voor de versterking van den dijk aangevoerd. Het kanaal Bergen Condé dreigt over te loopen, en de treinen van Parijs gaan reeds door het water. Zooals verwacht werd, had Dinsdag een verdere stijging van de Theems plaats en breidden de overstroomde gebieden zich uit. De loop der rivier is ver loren in een reeks van tijdelijke meren. Het water, dat over het land is gestroomd, is meestal on diep, en 2 of 3 dagen zonder regen zouden eene daling teweeg brengen, waardoor veel van het ondergeloopen land zou worden drooggelegd. In het departement Oise is de toestand verergerdin de Ar dennen toont hij neiging tot ver betering. De hevige regens der laatste dagen doen nieuwen was van Rhone en Saone verwachten. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken Severing heeft de door overstrooming in het Rijnland veroorzaakte schade opgenomen en in het bijzonder aandacht gewijd aan de dijken te Dusseldorff, Keulen en Bonn. De Millioenen-ewcndel. Uit Boedapest wordt gemeld, in verband met de bankbiljetten- vervalsching Stephan Winkler, een gedele geerde uit Boedapest, is gearre steerd, daar hij verdenking op zich vestigde, wegens het vragen in een winkel naar een koffer met dubbelen bodem. Bij de daarop plaats gehad hebbende huiszoeking werd 'n brief gevon den van Raba, den secretaris van moeder hem niet duidelijk te ken nen gegeven, dat, indien de om standigheden anders waren ge weest, hij zeker geen weigerend antwoord van Florence zou hebben ontvangen, indien hij haar ten huwelijk had gevraagd. Daar moest hy niet aan denken I Eu misschien was z'n moeder ook partydigMaar in elk geval moest hij nu aan den plicht denken, dien hy moest vervullen en weer trachtte hij zich zelf wijs te maken, dat, eenmaal met Nancy getrouwd, z'n hart wel weer tot kalmte zou komen. Z'n hootd was nu op hol gebracht door een schitterende verschijning, maar op den duur zouden Nancy's kalme manieren hun invloed wel doen gelden. Vaarwel dus, schoone droomen I voor altijd. Den volgenden morgen vatte hy moed en reed naar de pastorie te Holiwell. Toen hy daar aan kwam, zei de huishoudster hem, dat z'n oom juist was uitgegaan, dat de jonge dames les hadden, maar dat juffrouw Marlon in den tuin was. Richaid zei dat hy deze zou gaan opzoeken en dus ver dween hij weldra onder de groene boomen. Hy ontmoette Nancy plotseling b\j het bek, dat toegang gat tot prins Windischgraetz, waarin deze aan Winkler den raad geeft geen verdere stappen te ondernemen en niet op reis te gaan. Prins Windischgrtetz verklaarde, dat zijn kamerdienaar, Kovacs, hem een valsch bankbiljet had laten zien en dat hij de verval- sching zóó geslaagd vond, dat hij aan Kovacs den raad gaf, het biljet in omloop te brengen. Prins Windischgraetz, die voorheen zeer rijk is geweest, moet in den laat- sten tijd door reusachtige verliezen aan de speeltafel zeer onder geldgebrek hebben geleden. Zijn schulden moeten tenslotte zoo zijn toegenomen, dat hij op zijn goederen een hypotheek van on geveer 500.000 gulden heeft moeten opnemen, welke hypo theek dezer dagen verviel. In den loop van het onderzoek is komen vast te staan, dat prins Windischgraetz geheel geruïneerd was en dat hij met groote finan- ciëele moeilijkheden te strijden had, zoodat zijn bewering, dat hij uit patriottische doeleinden ge handeld heeft, niet opgaat. Het optreden der regeering heeft tot volledige oplossing van de affaire geleid. De oppositie is bevredi gend, nu alle schuldigen gearre steerd zijn. Zij wil van deze zaak geen politieke affaire maken. Prins Windischgraetz heeft een vrij avontuurlijke loopbaan achter den rug. Zoo wist hij tijdens den Russisch-Japanschen en den Bal kan-oorlog vermomd door de linies te komen en in beide vijandelijke kampen door te dringen. Zijn familie is van Oostenrijksche af komst, zijn moeder was evenwel een Hongaarsche. Als de geheele geschiedenis tot klaarheid is ge komen, zal zij zeer zeker te rang schikken zijn onder de opzienba rendste oplichterijen op groote schaal, welke ooit zijn voorge komen. De Vesuvius werkt. In de Vesuvius kwamen plot seling twee openingen, hetgeen gepaard ging met hevige lava ontploffingen. het park en ze scheen van z'n onverwachte verschijning te schrikken. Wat is er Richard vroeg ze naderbij komeDd. Ook hy was verwonderd. Hij had gedacht, dat ze zeer verheugd zou zijn hem te zien en dan zou het hem dubbel moeilijk vallen, haar te «eggen, wat hij op 't hart had, maar haar houding drukte volstrekt geen blydschap uit en ze scheen eerder verlegen. Wel, ik kom u eens opzoeken,* antwoordde hij. »Ja, maar is dat alles?* »Ik begrijp u niet,* hernam hy verwonderd, »ik kom geen slecht nieuws breDgen, als ge dat meent, »0,« zei ze, »dus slechts een gewoon bezoek.* Haar gelaat klaarde werkelijk op. »Ik dacht, dat ge misschien iets gehoord hadt, ik meen, dat er iets gebeurd kon zyn, omdat ge niet vooruit ge schreven hebt, dat ge van plan waart te komen. En hoe gaat het met uw moeder Zyn hier geen mooie bloemen En wanneer ■raat ge naar Stratford terug, Richard Wordt vervolgd), AXELSCHE COURANT.

Axelsche Courant | 1926 | | pagina 1